«fes» Meer voordeel voor vaste NS-reizigers Begin wil met Sarkis praten Kras Kïesuwkado Steenkamp niet tevreden met excuses Smit-Kroes olor Video Service .ertificaat EG-staal: 80.000 ontslagen Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Wisselvallig HET WEER Wat brengt het Tarieven stad- en streekvervoer gelijk Duidelijkheid over 'rapport' gevraagd Oproep aan alle bezitters ran eer» Philips videocassette recorder! Haagse raad tegen omstreden keienlint voor Wilhelmina mei gaan de "leien in de wei Over vrede tussen Israël en Libanon Trouw Structureel I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een bant met overtuiging: Trouw l I I I I I Trouw 37STE JAARGANG NR 10841 - DINSDAG 8 MEI 1979 Ten 2uiden van de grote riveren zonnige perioden, elders veel bewolking en mogelijk regen. Middagtemperaturen van negen graden in het noordwesten tot ongeveer veertien graden in Zuid-Limburg. Matige tot krachtigB zuidwes ten wind. Morgen en overmorgen: Wisselvallig met geleidelijk hogere temperaturen. Morgen zon op: 05.56 onder 21.16 maanop: 18.15 onder: 05.09 LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: 'Positie Willebrands eigenlijk onmogelijk' PAGINA 7: Armoede achter Unctad-deur PAGINA 3: Niet iedereen slaat diploma hoog aan PAGINA 10: De Kleine Krant PAGINA SPORT: PAGINA 4: Meeste reacties Holocaust na laatste uitzending De Hannelore Ausputzershow PAGINA 9: Ds. Henk Stam: In Libanon wordt om de bijbel gevraagd PAGINA 13: HOLLAND FESTIVAL PAGINA ECONOMIE VMF verwacht redelijk herstel PAGINA SERVICE: Autorubriek, strips, feuille ton, weeroverzicht, puzzel, ra dio- en tv-programma's PAGINA 5: Parlementsrubriek Van onze parlementsredactie DEN HAAG De tarieven van het openbaar vervoer gaan per 1 oktober van dit jaar met gemiddeld vijf en een half procent omhoog. Tegelijk zal een tarievenplan van minister Tuijnman in werking treden, wat kortweg behelst dat alle tarieven van stads- en streekvervoer gelijkgeschakeld worden. „Dure" kaartjes zullen derhalve niet of nauwelijks stijgen. Achterblijvende tarieven zullen fors omhoog gaan. De vaste klanten van het openbaar vervoer zullen op gunstiger voorwaar den kunnen reizen ten nadele van degenen die af en toe trein, bus of tram nemen. Zo komt er een vastrechtkaart voor de trein, die recht op kortingen geeft. De gemiddelde tarievenstijglng ligt boven die van de stijging van kosten voor het levensonderhoud. De laatste Van onze parlementsredactie DEN HAAG CDA-voorzitter Steenkamp heeft staatssecre taris Smit-Kroes gevraagd meer duidelijkheid te verschaffen over een steeds door haar genoemd rapport. Professor Steen kamp meent dat ook na de excuses van de liberale bewinds vrouw en het intrekken van haar beschuldigingen, de zaak niet is afgedaan, vooral omdat zij in een eigen brief en voor de televisie nog steeds staande hield, een stuk te hebben gezien. opend van 10-17 uur -hamsterdam ylor TV heeft dé oplos te voor kostbare video parades. Ongeacht waar uw video heeft gekocht! er emie voor 3 jaar: slechts Met dit unieke certifi- at wórdt u per reparatie >oit m^er dan 49,- berjkend, 61 igeacht de werkelijke >sten van onderdelen en irloon: Inclusief service aan lis in heel Zuid Holland. ovendièn 2 maanden garantie de reparatie! In al onze ialen krijgt u uitgebreide formatie! TVHIFIVIDCD Bergweg 64 Slinge 149 Korte Hoogstraat 10 Bergweg 287 Rotterdam Telefoon voor alle filialen 010-654222 Steenkamp heeft gisteren een ge sprek met de staatssecretaris gehad, dat volgens hem niets heeft opgele verd. Binnenkort overlegt de CDA- vooreitter opnieuw met minister-pre sident Van Agt en CDA-fractieleider Lubbers. Steenkamp zei er echter „geen slepende zaak" van te willen maken. De door Smit-Kroes donderdag in Amsterdam gepoemde notitie, waar in zou staan dat het CDA bij tegen vallende Europese verkiezingen con tact gaat zoeken met de PvdA, be staat volgens de CDA-top niet. Aan gezien mevrouw Smit-Kroes erbij blijft een stuk te hebben gezien en niet de bron of ondertekenaars wil BONN (Reuter) De voortdurende crisis in de Europese staalindustrie kost dit jaar 50.000 werknemers hun baan. Volgend jaar komen daar nog eens 30.000 bij, zo zei de adviseur van de Europese Commissie inzake de staalindustrie, Hans Kutscher, in Bonn. De meeste ontslagen zullen vallen in het noorden en oosten van Frankrijk, maar ook de staalindus trie in West-Duitsland zal niet onder ontslagen uit kunnen. De Europese Commissie heeft aanbe velingen gedaan om de gevolgen op sociaal en politiek gebied van de mas sale ontslagen tegen te gaan. Ze zijn noodzakelijk in het kader van de her structurering van de noodlijdende Europese staalindustrie. Op de komende conferentie van de Europese ministers van sociale zaken in Brussel worden de aanbevelingen van de Europese Commissie ter tafel gebracht. De ministers zullen praten over steun aan diegenen die hun baan verliezen en over een herverdeling van het werk binnen de staalindus trie zelf. Dit laatste houdt in het verbieden van overwerk, het instellen van een extra-ploegendienst en het invoeren van een verkorte werkweek. noemen, stelt Steenkamp haar een serie vragen om meer duidelijkheid te krijgen. Was het stuk een rapport, een ver slag, een notitie of een brief? Wat was de kop van het stuk, wie hebben het ondertekend, respectievelijk wie wa ren de aanwezigen, wat was de datum van het stuk, welke plaatsaanduiding stond erop? Uit hoeveel pagina's be stond het4 Wat was de kleur van het papier? Wat was de regelafstand. Was het getypt, gedrukt, gestencild of handgeschreven? U geeft toe dat het verwijt ten onrechte aan de CDA-top was gericht. Aan wie zou u het dan ten rechte hebben moeten richten? Als de staatssecretaris geen nadere gegevens over deze zaak kan ver schaffen, terwijl zij het cruciale citaat (de beschuldiging dat het CDA con tact zoekt met de PvdA) wel exact kon weergeven, gaat Steenkamp ver onderstellen dat het hele verhaal door haar gefantaseerd is. Mede ge zien de politieke gevolgen daarvan, ziet de CDA-vooreitter met ongeduld het antwoord van de staatssecretaris „per omgaande" tegemoet. Van Smit- Kroes viel gisteren, zo bleek uit een reactie op het ministerie, „geen com mentaar te verwachten." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het omstreden natio naal monument voor koningin Wil helmina een keienlint van het Haagse Binnenhof naar het Kerk plein heeft het in de Haagse ge meenteraad niet gehaald. Na soms heftige discussies nam de raad gisteravond met 26 tegen zeven tien stemmen een motie van CDA- fractieleider Happel aan om de rege ring te verzoeken een nieuwe, ruimere opdracht uit te schrijven, waardoor spoedig een monument tot stand zou kunnen komen dat „als nationaal eer betoon in ruime mate door bestuur en bevolking gedragen kan worden." Over het op tafel liggende lint-ont werp van de kunstenaars Petri en Van Dillen werd tot grote ergernis van de PvdA en de PPR (die er zich met een aantal CDA-leden wel mee konden verenigen) niet eens gestemd. Volgens Happel zou het ontwerp dan ook weer in een nieuwe opdracht mogelijk in gewijzigde vorm kun nen meespelen. Dit was een doekje voor het bloeden. Naast een groot deel van het CDA en de fracties van de WD en D'66, had een aantal „insprekers" emotioneel getracht duidelijk te maken, dat het Nederlandse volk zich echt niet in een dergelijk abstract kunstwerk ter na gedachtenis aan koningin Wilhelmi na kon vinden. Er werden meer dan negentienduizend adhesiebetuigin gen getoond en er werd zelfs een bandje afgedraaid waarop oud-pre mier W. Drees sr. als erevoorzitter van een opgericht comité de mening ver tolkte dat er een vorm gevonden diende te worden, die meer „de krach tige persoonlijkheid van de vrouw die Nederland zo goed heeft gediend zou kunnen vereeuwigen". Al zestien jaar wordt gesproken over JERUZALEM, CAIRO (Reuter, AFP, UPI) Premier Mena- chem Begin van Israël, heeft in de Knesseth, het Israëlische parlement, president Elias Sarkis van Libanon opgeroepen om in Jeruzalem te komen onderhandelen over vrede. Begin meende dat binnen enkele dagen een vredesverdrag gesloten kan worden tussen Libanon en Israël. groen, we Tegelijk echter kondigde de premier aan dat Israël zonder onderbreking de Palestijnen op Libanees grondge bied zal bestoken „totdat die moorde naarsbende niet meer in staat is ons schade te berokkenen en er geen on schuldig bloed van mannen, vrouwen en kinderen meer hoeft te vloeien." Begin zei tevens dat hij bereid is Sarkis in de Libanese hoofdstad Bei roet of op neutraal terrein te ont moeten. Een uur voordat de Israëlische pre mier zijn uitnodiging aan de Libanese regering bekend maakte, voerden Is raëlische gevechtsvliegtuigen een bombardement uit op Palestijnse doelen in de buurt van het dorp Ri- han, ongeveer 18 kilometer ten noor den van de Israëlische grensstad Me- tullah. Militaire woordvoerders zei den dat alle vliegtuigen behouden op hun bases waren teruggekeerd. Vol gens de militairen ging het om „con centraties van Palestijnse guerrilla strijders." Begin zei in zijn rede dat Arabische staten als Irak, Syrië, Libië en Saoe- di-Arabië enorme stukken land en miljarden dollars beschikbaar heb ben om het Palestijnse vluchtelin genprobleem op te lossen. Waarop een Arabische afgevaardigde, die deel uitmaakt van de communisti- De Libanese premier Selim Al Hoss heeft gisteravond de uitnodiging van premier Begin afgewezen. De premier verbaasde zich over de uit nodiging die zo kort op de Israëli sche aanvallen op Libanon volgde. Volgens hem kan de vrede alleen bereikt worden als de resolutie van de Verenigde Naties wordt uitge voerd, die zegt dat het gezag van de Mipf opripilQ Libanese regering over heel Libanon 11ICL ICUÖ hersteld moet worden, ook over het zuiden van het land. geen spoortje pacificatie". Israël heeft volgens Begin de christe lijke gemeenschap in Libanon tegen uitroeiing beschermd en zal die koers blijven varen. Begin noemde majoor 8aad Haddad, die de grensstrook met Israël tot een onafhankelijke repu bliek heeft uitgeroepen, „een Libane se patriot". sche fractie hem toeriep dat de Pales tijnse vluchtelingen terug willen ke ren naar het oude Palestina, in plaats van zich te laten opnemen door Ara bische staten. Over Syrië, dat de kern levert van het Arabische vredesleger in Libabnon zei Begin dat ..Het Syrische verover- ingsleger het Libanese grondgebied moet verlaten en naar Syrië moet terugkeren. In hun optreden schuilt jaren was het een goed gebruik om tarievenstijging van het openbaar vervoer daarmee gelijke tred te laten houden. Volgens minister Tuijnman is deze trend niet vol te houden, wan neer, zoals in het kader van Bestek '81 is afgesproken, de kwaliteit van het openbaar vervoer niet mag wor den aangetast. Bovendien zullen vooral de incidentele reizigers meer gaan betalen, wat, zo vindt Tuijn man, niet zo'n groot beslag zal leggen op het gezinsbudget. De reiziger van stads- en streekver voer hoeft in de toekomst niet meer voor ie^er deel van zijn reis een apart kaartje te kopen, maar kan zonder meer overstappen. Het assortiment vervoerkaarten wordt vereenvoudigd en de tarieven worden gelijkgetrok ken. Voor treinreizigers geldt dat zij in tram en bus van en naar het sta tion aantrekkelijke kortingen krijgen. Zones In de drie grote steden (Amsterdam, Den Haag, Rotterdam) zullen alle kaartjes van het stadsvervoer ook geldig worden op de treintrajecten binnen de stadsvervoersgebieden. Het is de bedoeling dat het tarief in het stads- en streekvervoer wordt be paald door het aantal zones, dat men reist. Heel Nederland wordt daartoe voor 1981 in zones verdeeld. Op 1 oktober zullen er ook kaarten komen voor het hele openbaar ver voer die een dag, drie dagen, een week of een maand geldig zijn. Er komen ook nationale vierrittenkaar- ten voor een twee, drie of vier zones. kers en treinreizigers. Immers in de auto kunnen vier of meer personen voor dezelfde prijs reizen. Onder ge zinnen worden ook gerekend twee duurzaam samenwonenden en hun kinderen. Volgens Tuijnman kunnen gezinnen op deze manier voor om streeks tien cent per kilometer reizen, wat een aantrekkelijke concurrentie positie van de trein oplevert ten op zichte van de auto. De kortingskaart is de derde moge lijkheid voor regelmatige gebruikers van het openbaar vervoer om zich goedkoper te verplaatsen. Eerder werden de NS-jaarkaart en de open baar vervoerskaart gelanceerd. Ruim dertigduizend mensen maken daar nu al gebruik van. Tegen veel forsere prijzen dan de vastrechtkaart kan met deze kaarten vrij gebruik worden gemaakt van trein of openbaar vervoer. Volgens de bewindsman gaan de plannen ongeveer zes miljard gulden meer kosten dan aanvankelijk be raamd, maar hij verwacht dat het aantal mensen dat van de trein ge bruik maakt met enkele procenten zal toenemen. De verwachtingen bij het streekvervoer zijn minder duide lijk. Verheugd Kortingkaart De Spoorwegen gaan gedurende twee jaar een proef nemen met een zogehe ten vastrechtkaart. Voor een bedrag van 375 gulden per jaar kan men de kaart aanschaffen, die enkele reizen 50 procent, retours 40 procent en abonnementen 25 procent goedkoper maakt. De kaart biedt ook de moge lijkheid, dat als meer dan twee ge zinsleden samen reizen, zij niet meer dan twee (gereduceerde) kaartjes hoeven te kopen. Deze regeling geldt vooral om het verschil op te heffen van autogebrui- Het openbaar stads- en streekvervoer verenigd in de koninklijke Neder landse vereniging van transport-on dernemingen (KNVTO) toonde zich gisteren verheugd over de plan nen van minister Tuijnman. Deze ver voersbedrijven zien hiermee hun be leid, gericht op verbetering van het vervoer ondersteund door de mi nister, die nu zelf plannen op tafel legt die het gebruik van het openbaar vervoer voor de reiziger nog verder kunnen vergemakkelijken, aldus de vereniging. De KNVTO is van mening dat vereen voudiging van kaart- en tariefsyste men één van de noodzakelijke maat regelen is die moeten worden geno men om de bereidheid per openbaar vervoer te reizen groter te laten wor den. Ze acht de Invoering van de nu gelanceerde plannen van extra bete kenis, omdat juist het openbaar ver voer bijzonder belangrijk is in het streven naar beperking van het ener giegebruik. Koningin Juliana heeft gisteren het nieuwe kanker-research laborato rium van het Antonie van Leeuwen hoek ziekenhuis in Amsterdam offi cieel geopend. De Koningin deed dit met een druk op een knop in het ziekenhuis waardoor er in het labo ratorium een lint werd doorgeknipt. Het laboratorium, dat jarenlang in de Sarphatistraat in Amsterdam was gehuisvest, is hiermee herenigd met het ziekenhuis. Experimenteel onderzoek en behandeling kunnen nu weer onder één dak plaatsvinden. Op de foto praat de Koningin met een laborante, die een nieuw electro- nen microscoop bedient. een nationaal monument voor konin gin Wilhelmina. In 1969 werd door het ministerie van erm uiteindelijk de Commissie Nationaal Monument in gesteld, die in 1973 de kunstenaars Petri en Van Dillen opdracht gaf hun ingediend ontwerp uit te werken. De laatste zes Jaar waren de ideeën van de kunstenaars door inspraak al da nig aangetast. Van het oorspronke lijk ontwerp waren de Jiood-wit-blau- we steentjes en een tribune op het Raadhuisplein afgekapt. Overbleef een lint van grotere keien en een bronzen gedenksteen op het plein. Water en brood voor de geachte afgevaardigden, als hun gedachten teveel afdwalen van de Nieuwe econo mische orde. Als het aan de voorzitter ligt, worden er op de VN-conferentie over handel en ontwikkeling zaken gedaan. Maar ligt het aan de voorzitter? 6 sprookjes op 1 LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendienEcht naturel leder met ge vlochten koordje Ketting mei armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Oppositieleider Simon Peres van de Arbeiderspartij noemde Begins uit nodiging aan Sarkis „niet sereus". ,.Ik vraag u in alle ernst: wat is een uitnodiging aan president Sarkis. Denkt u dat hij zonder toestemming van Syrië kan komen. Weet u niet dat er Syriërs in Libanon ziin?" De Egyptische regering heeft gisteren de Verenigde Staten gevraagd ..krachtig in te grijpen" om de Israëli sche aanvallen op Libanon „die het Midden-Oosten bloot stellen aan gro te gevaren", te doen stoppen Voor hef kwartaalabonnement geldt periode een welkomstkorting yan 7. voor de eerste betaal- I Kado naar keuze: DA. DB. DC. OD. (aankruisen Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. cfi>

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1