Israël valt Palestijns kamp in Libanon aan Van Agt hekelt standpunt PvdA wer de NAVO Warm Kiesuwkado Roda haakt af na verlies in deze krant Thatcher laat Heath vallen et Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Perioden met zon HET WEER Hun gewicht in goud waard Laatste trein naar Wenen Aanval kwam niet onverwachts Dp deze wijze geen samenwerking' Crisis dreigt Suriname ëlefonische ulpdienst voor artpatiënten Proost op de goede afloop 8-11 mei Ontslag na beschuldigingen Pech, pech, pech Tempo-Team verzorgt 'f Bomaanslagen in vijf Italiaanse steden Minister stelt opknapregeling woningen bij Trouw Duidelijk I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een bant met overtuiging: TrOUW rouw Eerst perioden met zon. daarna toenemende bewolking met in de middag van het westen uit regen. Middagtemperaturen ongeveer negen graden Tot matig toenemende wind uit zuid tot zuidwest 2 tot 4 Beaufort Morgen en overmorgen: Perioden met zon. later kans op regen Middag- temperaturen ongeveer dertien graden zon op: 05.58 maan op: 17 08 onder: 21.15 onder 04 46 Iff 1Ö840 MAANDAG 1979 LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: Vrijzinnige hervormden willen actiever worden PAGINA 3: Minder korhoenders in Nederland PAGINA 4: PAGINA 5: Comecon isoleert Roemenië nog meer PAGINA 7: PAGINA 14: Nederlandse dichtkunst in impasse PAGINA SERVICE: Mode - strips - feuilleton - puzzel - en iets beter weer in onze parlementsredactie EN HAAG Premier Van Agt meent dat het CDA geen ken kan doen met de Partij van de Arbeid, als die partij lar standpunten ten aanzien van de Nederlandse rol in de ilitaire NAVO-organisatie handhaaft. minister-president zei dit zater- op de Europese markt van het )A/Evangelische Volkspartij op het mge Voorhout in Den Haag. „Zeker een dag als vandaag zouden we moeten zijn met ons lidmaat- hap van de NAVO. Juist op bevrij- ngsdag worden wij eraan herinnerd t we moeten beseffen, dat we in een idgenootschap als de NAVO onze fheid en vrede gewaarborgd in." weken geleden sprak het PvdA- igxes in Amsterdam uit. dat Neder- zich zou moeten distanciëren de nucleaire taken van het mili- NAVO-lidmaatschap. Boven- werd er door een meerderheid steld. dat de NAVO een reële aan- ig op de wereldvrede kan beteke- :n. Fractieleider Den Uyl waar- huwde er toen in zijn slotrede nog or. dat men op deze manier in een ïlement zou kunnen geraken en dat tspraken van dit soort in een ver- ezingsprogramma de basis voor een menwerking met andere partijen j voorbecid het CDA weieens eel smal zouden kunnen maken. Agt Juichte een ontspannings taal op zichzelf wel toe. maar hij AMARIBO (SNA. ANP) De eiging van een kabinetscrisis in Su- ame is toegenomen door het plot- inge overlijden van het parle- entslid Walger Zalmijn. Hierdoor n de zittende coalitie van premier rron niet langer rekenen op een eerderheid in het parlement. meerderheid was al minimaal: intig tegen negentien stemmen tor de toelating in het parlement n Zaimijns opvolger zijn minstens intig stemmen nodig. Dat vereist medewerking van de oppositie en larnemers achten de kans daarop r klein. De Surinaamse oppositie- Ier Lachmon, die in Nederland ver- tf, is met spoed naar Paramaribo ruggeroepen. »n een onzer verslaggevers DERMOND De Nederlandse rtpatiëntenvereniging gaat een te- onische hulpdienst opzetten, de artlijn". Hartpatiënten, mensen e op het punt staan aan het hart opereerd te worden, oud-hartpa- Inten en familieleden kunnen als zij illen anoniem om advies vragen of in problemen voorleggen. Voorzit- r P. van Overveld vertelt dat eerst probeerd is gespreksgroepen op te tten, maar daarbij moesten be- epskrachten aangetrokken worden, dat werd te duur. mbtenaar op reis krijgt 2,- meer zakgeld stelde dat Nederland dat niet eenzij dig kan doen. „Zulks is slechts te verwezenlijken in een goed bondge nootschappelijk overleg. Dat dwingt men niet af met een simpele uit spraak op een partijcongres." zo hield Van Agt de voorbijgangers op de ge- raniummarkt in Den Haag voor. „Als men dergelijke standpunten als basis kiest, dan valt er met ons niet meer te praten." Het congres van de PvdA verwierp het vorige weekeinde op het nippertje een resolutie met 54 tegen 46 stem men om helemaal uit de militaire NAVO-organisatie te stappen. Den Uyl waarschuwde het congres er toen nog voor. dat Partij van de Arbeid op deze manier bovendien ongeloof waardig zal worden voor de NAVO. Van onze correspondent BEIROET Israëlische vliegtuigen hebben gisteren Pales tijnse stellingen in Noord-Libanon gebombardeerd. Volgens een woordvoerder van de Palestijnse bevrijdingsbeweging (PLO) werden drie mensen gedood en raakten tien anderen gewond. Premier Van Agt vond tijdens de CDA-campagne voor de Europese verkiezingen, waar hij flinke kritiek uitte op de PvdA, ook nog even tijd voor gezelliger zaken. ADVERTENTIE. Internationale vakbeurs voor bedrqlsmatige schoonmaak en onderhoud, gemeenteremiging. vuilverwerking en recuperatie geopend van 10-17 uur ■amsterdam De drie Nederlandse Unifil militairen, die eind vorige week samen met een Finse chauffeur werden gegijzeld door aanhangers van de christen-militie, toosten op de goede afloop. Van links naar rechts soldaat B. Hogeboom, soldaat F. M. Crombach en sergeant-majoor B. Kiezen. Op pagina 3 staat meer nieuws over de Nederlandse militairen in Libanon. LONDEN (Reuter) Edward Heath zal geen zitting hebben in de nieuwe regering van Groot-Brittannië. Margaret Thatcher, de nieuwe pre mier van Engeland, heeft zaterdag haar kabinet bekend gemaakt. De grote verrassing was de afwezigheid van oud-premier Edward Heath in de ploeg. Heath, die op de nominatie stond voor de post buitenlandse za ken. heeft blijkbaar geen overeen stemming met mevrouw Thatcher kunnen bereiken. Op deze plaats komt nu Lord Carrington. die tijdens de regering van Heath minister van defensie was. Meer over het nieuwe Britse kabinet op pagina 4. EINDHOVEN (ANP) De genees heer-directeur van het Eindhovense Catharinaziekenhuis, dr W. van der Sande. heeft gisteren zijn ontslag aangeboden, nadat tegen hem be schuldigingen waren aangevoer over financiële onregelmatigheden. Het bestuur van het ziekenhuis heeft hem dat ontslag met onmiddellijke ingang verleend. Het ziekenhuisbestuur gaat de zaak bij de justitie aanhangig maken. Het heeft slechts meegedeeld dat de ge neesheer-directeur zich schuldig heeft gemaakt aan financiële hande lingen die een verder functioneren in het ziekenhuis onmogelijk maken. Voorzover het bestuur kan overzien heeft het optreden van dr Van der Sande geen nadelige financiële gevol gen gehad voor het ziekenhuis. Nade re gegevens wilde het bestuur niet verstrekken. Ook de heer Van der Sande was gisteravond voor com mentaar onbereikbaar. In de vroege ochtenduren verschenen Israëlische vliegtuigen gisteren bo ven het plaatsje Nahr al Bareda. Het bombardement duurde ongeveer een kwartier. Terwijl PLO-woord voerders volhouden dat Nahr al Bareda een vluchtelingenkamp is. sprak een communiqué van de Israëlische strijdkrachten gisteren van een mili taire trainingsbasis van de Palestlj- nen waar „terreurmissies" tegen Is raël worden voorbereid De Palestij- nen reageerden onmiddellijk op het Israëlische bombardement met anti- vllegtuiggeschut. dat echter nauwe lijks tegen de aanvallers opgewassen was. Volgens de Israëlische legerlei ding zijn alle vliegtuigen op hun basis teruggekeerd. Volgens Palestijnse zegslieden ver wachtte men al enige dagen de aan val op Nahr al Bareda. Dit plaatsje was elf dagen geleden ook al een Israëlisch doelwit toen wraak werd genomen voor de Palestijnse aanslag op Naharija. Het Israëlische bombar dement vormde gisteren geen repre saille voor een bepaalde Palestijnse commandoactie. Aangenomen wordt dat het een onderdeel is van de Israë lische politiek om de Palestijnen. die keer op keer verklaard hebben hun acties tegen Israël te zullen opvoeren, tegen te gaan. „Sinds wanneer hebben de Israëli's excuses nodig om Palestijnen aan te vallen en te doden? Israël pleegt al meer dan dertig jaar agressie tegen het Palestijnse volk", aldus de PLO- woordvoerder. Bijna dagelijks In politieke kringen ziet men de Is raëlische aanval van gisteren als een schakel in de keten van toenemende strijd tussen de Palestijnen en Israël Israëlische vliegtuigen verschijnen regelmatig boven de Libanese hoofd stad Beiroet. In het zuiden van Liba non vinden bijna dagelijks botsingen plaats tussen Palestijnen en leden van de door Israël gesteunde rechtse militia van majoor Haddad. In de nacht van zaterdag op zondag hebben de christelijke milities van majoor Haddad en Palestijnen in het zuiden van Libanon zes uur lang met elkaar strijd geleverd. Een groep Pa lestijnen was de rivier de Litani over gestoken om het bolwerk van de christelijke milities in Marjayoun aan te vallen. Zij werden door de milities teruggedreven. De milities van ma joor Haddad openden daarop het vuur met mortieren en artillerie op Palestijnse bases waarna een zes uur durende strijd ontbrandde. Bij de ge vechten waren geen Unlfil-soldaten betrokken. In Beiroet beschoten de Syrische troepen van de Arabische Vredes macht gisteren de christelijke wijken. APELDOORN De voetbal vereniging DDH uit de afde ling Gelderland heeft een treu rig weekeinde achter de rug. Zaterdagavond werd er inge broken in het clubhuis. Zon dagmiddag degradeerde hel eerste elftal naar de tweede klasse. Zondagavond brandde het clubhuis tot de grond toe af. ADVERTENTIE Werken in de gezondheidszorg? Kijk in de Gouden Gids Hoofdkontoor: 020-156151 Winst voor Kreisky De Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky brengt hier zijn stem uit voor de algemene ver kiezingen van zijn land. Op dat moment wist hij nog niet dat hij winst zou behalen. Zijn socialis tische partij kreeg zeventig pro cent van alle stemmen. Dit bete kent dat Kreisky's partij zeker twee zetels meer in het parle ment zal krijgen. De socialisti sche partij krijgt nu de absolute meerderheid in het Oostenrijk se parlement. De uitslagen van gisteren waren gebaseerd op computervoorspellingen na tel ling van een gedeelte van de stemmen. Meer nieuws op pagi na 5. ROME (UPI) In Milaan. Napels. Turijn, Livorno en Bergamo zijn za terdag bomaanslagen gepleegd. Een aantal van de aanslagen is opgeëist door linkse commando-groepen. In Napels richtten drie krachtige tijd bommen schade aan in een winkel en twee politiebureaus. In Turijn liepen zeven politiebureaus bij bomaansla gen geringe schade op. Sinds wanneer is die fles •ee gulden duurder? Van onze sportredactie AMSTERDAM Feyeno'ord. de pretentie-arme nummer twee van de eredivisie, heelt door een 5- 0-overwinning op hekkesluiter WV een punt van de nog vrij forse achterstand op Ajax afgeknab beld. De Amsterdammers liepen in Arnhem bij het eveneens in de zorgen zittende Vitesse enige ave rij op (0-0). Het viel aan de uitslag af te lezen, dat de ploeg nu eens zonder de steun van Vrouwe For- tuna door het leven moest. De strijd om de twee plaatsen in het UEFA-Cuptoernooi is iets overzichtelijker geworden. Roda JC. een maand geleden nog de trotse leider in de eredivisie, lijkt af te haken, nu de sleutelwedstrijd tegen PSV werd verloren. Met Feyenoord en PSV is ook het op nieuw winnende AZ'67 nog in de markt voor Europees voetbal. In de staart van de hoogste voet- Jan Peters maakt het vierde Feyenoord-doelpunt tegen degradatiekandidaat FC VVV. bende Haarlem lang niet aan toe kwam. De equipe van trainer Bar ry Hughes werd door bekerfinalist FC Twente verpulverd: 7-2. balklasse heeft Volendam zich bo ven de demarcatielijn gewerkt. De dorpelingen wonnen moeizaam van Go Ahead, iets waar het tob- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Beelaerts van Blokland heeft ingezien, dat zijn subsidieregeling voor verbetering van particuliere woningen niet toerei kend is. In een brief aan de Tweede Kamer laat hij weten: over twee maanden met een regeling te zullen komen, die met terugwerkende kracht ruimere mogelijkheden biedt om de eigen woning ingrijpend te verbeteren. De in februari door de minister inge stelde verbeteringsregeiing onder vond veel kritiek van de zijde van landelijke organisaties en van een brede Kamermeerderheid. Onder druk van die kritiek, is de minister zich opnieuw gaan bezinnen op zijn maatregelen. Het nadeel van de door de minister getroffen voorzieningen was. dat er bedragen ineens zouden worden uitgekeerd voor „klussen" als verbetering van de keuken, toilet of douche. Gevreesd werd dat daarmee de ingrijpende technische woningver betering onvoldoende aan bod zou komen Om dat te ondervangen denkt de minister erover om wanneer iemand vier of meer ingrepen tegelijk aan zijn woning wil verrichten er mogelijkhe den komen voor extra subsidie 'Ver der zal herstel van fundering en van halfsteens metselwerk ruimer gesub sidieerd worden. Om projectmatige aanpak te stimule ren «vooral in het belang van de stadsvernieuwing) zal bij verbetering van twintig of meer bijeengelegen woningen een aantal beperkende voorwaarden niet gelden. De regelingen voor woningverbete ring worden vooral van belang geacht in verband met verbetering van de leefbaarheid en de toekomstwaarde van woonbuurten en wijken Minister Beelaerts van Blokland ls tot de voor genomen wijzigingen gekomen nadat hij overleg heeft gevoerd met diverse landelijke organisaties, die nauw be trokken zijn bij de woningverbete^ nnflüiti. Nog een maand te gaan. en de Europese verkiezings strijd begint zowaar op temperatuur te komen. CDA's Bouke Beumer meldt dat er wat hem betreft niet met conservatieven wordt samen gewerkt. Waarin een klein land groot kan zijn, als het ware. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld diKir Ton v.m Duinhoven Ko van Dijk. Hclty Hink en Ina van Faawen Lektuurhanger (B) Nihiii meer /neken naar de krant ol lv-gidx. Decoratie! jute lectuur- hangt'r. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien l-.ehl naturel leder met ge vlochten konrd|c Ketting met armband (f)) De nieuwe modetrend ketting en arm-handje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting >an ƒ7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. HD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1