^AC-thuis: attractief en Aanvallend lard spel troef JPARTA GELUKKIG 'Lang leve de doodschop' Belangrijke winst voor Oost-Duitsland Eindelijk zege MVV PHILIPS KLEUREN, ECHTE KLEUREN PHILIPS VIDEO CASSETTE RECORDER olendam krijgt meer dan verwacht a k Forse boete voor KNVB Zwitserland met 0-2 verslagen Pech voor Den Haag De 'moraal' van Groningen-Excelsior: PHILIPS VIDEO 0P BEST f2.450,- AANDAG 7 MEI 1979 lZ'67 grijpt na rust toch overwinning -t SPORT TROUW/KWARTET 11 me ist or Matly Verkamman IEDA Soms kan het nog in de eredivisie: attractief, open etbal zonder zwaar voorzichtige accenten. Jammer dat het ss en wekelijkse vanzelfsprekendheid is, zo'n uitgangspunt, int de voetballiefhebber die zich bij voorbaat verzekerd jj et van een kostelijke partij zoals NAC en AZ '67 die „jjterdagavond opvoerden, staat al gauw in de rij voor een ipkaart. Uiteindelijk kleefde er slechts één smet aan het lksfeest: de onverdiende winst (2-3) van de Noordhollan- ps erkende ook Georg Kessler. de Iner van AZ. die er achteraf niet loeg van kreeg om NAC in de hoog- e prijzen. Hij had natuurlijk mak- Jk praten, want de punten waren nen en het uitzicht op UEFA Cup- ïbal was behouden. Kessler. de jisch Duitse gewoonte nog niet !pg wend om na de wedstrijd als auto- 'da it het verloop van de wedstrijd eens haarfijn uit de doeken te .Jn vervelende massa-conferen- aS( i zijn dat bij de oosterburen, waar ian trainer er op een podium in de O skamer bijzit alsof hij het voetbal heeft uitgevonden stopte in betoog het ene compliment na andere in de richting van de te- stander. Letterlijk ging dat /na opmerking over de acht minuten ;uretijd te hebben gecorrigeerd: aloifcteneenhalve minuut", hij toonde oij stopwatch) als volgt: per '6- „Een zeer spectaculaire, enerverende, snelle en felle wedstrijd. Ik ken hier de toegangsprijzen niet, maar voor elke gulden is goede waar geboden. Een fantastische voetbalavond. Ik complimenteer mijn collega Jansen met zijn elftal. Mij is gebleken waar om NAC Breda de laatste tijd zo succesvol is. Gezien het spelverloop was een gelijk spel voor NAC Breda verdiend geweest. NAC Breda hoeft met dit elftal voor geen enkele tegen stander bang te zijn." Afgaande op het swingende samen spel van NAC Breda in de eerste helft was voor dat laatste inderdaad veel te zeggen. De voorhoede was onstuit baar, het middenveld inventief en de verdediging stuwend. De vleugelspit sen Vreijsen en Goodlass draaiden hun tegenstanders Hovenkamp en Arntz finaal dol. terwijl de beuker ,ENDAM Niemand had ver- nht dat Volendam zich gisteren dag door middel van mooi voet- iuit de gevarenzone zou spelen. De idrëchouwers die onverhoopt toch 308} dat idee naar het veld togen. drflen aan de poort via het program- )laadje nog gewaarschuwd om irtianzien van de kwaliteit van het niet al te hoge verwachtingen er Ein na te houden. Volendam strijdt 144- iers tegen degradatie en die strijd alleen hard werkend tot een goed e gebracht kunnen worden. Maar leek zondagmiddag in Volendam ;1 of Go Ahead tegen degradatie 'T it. Bikkelend gingen de Devente- n echter met 2-1 ten onder en ndam mag meemaken hoe het ;T£|t om boven de „rode streep" te n. Maar voor hoe lang enk programma dat Volendam nog te 71 lerken heeft liegt er niet om. Feyenoord, Roda JC en FC nte moeten onder andere nog be ak 8 len worden. Alleen de vraag te- welke club mede-degradatiekan- at Haarlem dan in vredesnaam en moeten behalen, kan Volen- nog enige houvast bieden. Het es voor de komende wedstrijden in ieder geval: resultaat-voetbal de onderste plank. Indam trainer Jan Mak verbaasde over de wijze waarop Go Ahead olendammers tegenspel bood. In, rdaad, grove overtredingen zag zelfs „moordaanslagen", terwijl collega Joop Brand van Go Ahe- e prestatie van zijn ploeg afdeed „we hebben onze sportieve plicht 440 an". n altijd lag de waarheid in het pen. Ondanks dat er om de haver- een Volendammer geblesseerd |n de grond ging (de verzorgers fn af en aan), was er niet echt Ike van moordaanslagen. Maar hou te zeggen dat Go Ahead spor- Ispeelde is ook weer wat over- 241 eventer oefenmeester bedoelde ichijnlijk, dat hij Volendam de «n niet cadeau heeft gedaan. Iets Jan „Taze" Plat, de maker van Volendams eerste doel punt tegen Go Ahead. dat misschien gesuggereerd zou kun nen worden omdat Brand vorig sei zoen nog in dienst was bij de Volen- dammers. In dat geval zou het vol doende geweest zijn wanneer hij slechts sprak over plicht. Het een en ander bracht scheidsrech ter Draaisma danig in verwarring. Pas nadat Jan Mak door de Arbiter naar de dug-out teruggestuurd was, omdat hij verontwaardigd het veld inrende na een overtreding van een Go Ahead-speler, begon Draaisma de ernst van de zaak in te zien en hono reerde hij de volgende overtreding van Go Ahead met een gele kaart. Voskamp was de ongelukkige. Jan Mak: „Ik denk dat Draaisma zich niet goed heeft voorbereid op deze wed strijd. Misschien had hij gedacht een makkie te hebben. Hij is dan verge ten dat er dingen op het spel staan". Als een excuus voor de matige verto ning die Go Ahead ten beste gaf, kon Brand nog wel aanvoeren dat hij met een fantasie-opstelling aan deze wed strijd was begonnen, wegens blessu res van Kist, Salfischberger. Van Kooten en doelman Van Zoghel. Ook Volendam is echter niet blessurevrij. Problemen die zich na het treffen met Go Ahead alleen nog maar verergerd hebben. Behalve Kraal en Tuyp, die gisteren niet van de partij waren, kunnen nu ook André en Molenaar aan het lijstje toegevoegd worden. Het resultaat was dat er uiteindelijk twee fantasie-elftallen tegenover el kaar stonden. Trouwens, het uitvallen van routinier André had voor Volendam haast nog desastreuze gevolgen. Jan Mak wachtte lang voordat hij besloot de aan zijn knie geblesseerde Fred An dré te wisselen voor Schokker. Eerst toen de libero de bal verspeelde aan Groeneweg, die alleen tegenover Hoek overigens niet kon scoren, mocht hij het veld ruimen. De reeds verhitte gemoederen laai den nog hoger op toen de van Feljen- oord geleende invaller doelman Van Leeuwen ver buiten zijn strafschop gebied de bal met zijn handen onder schepte, op het moment dat een Vo- lendam-aanvaller deze wilde spelen. Na wat heen en weer geduw kon het spel weer hervat worden, maar voor scheidsrechter Draaisma was dat de zoveelste aanleiding om de eerste helft aanmerkelijk langer dan de voorgeschreven 45 minuten te laten duren. Voor Go Ahead had dat min der prettige gevolgen want in de 53e minuut (in de eerste helft dus) scoor de plat 1-0 voor Volendam. Kort na rust verzorgde Kristiansen, de enige Go Ahead-speler die niet beneden zijn niveau speelde, de inlei ding van de gelijkmaker die Walbeek koppend op zijn naam bracht. Een buitenspeldoelpunt van Guyt bezorg de Volendam uiteindelijk de verdien de en zo brood nodige overwinning. Volendam-Go Ahead Eagles M «1-0» 45 Plat. 1-0. 53: Watbeek 1-1, 60: Ouyt 2-1 Scheidsrechter Draaisma Toeschouwers 4500 Volendam: Hoek Molenaar (Wlm Kwakman) An dre <8chokker), Ouyt. De Boer; Jonk. Braan. Hel ling. Kramer. Bond. Plat Go Ahead Eaglea: Van Leeuwen. Koopman. Schneider. Voskamp. Woudsma Van Dijk. Wal beek (Oude Wessellnki. Van de Pas: Koerver. Oroeneweg. Kristiansen. IECHT Sparta-coach Petescu er lang wat beduusd van te Een overwinning zag hij al Afmeer zitten toen de Utrechter van Tamelen door een eigen sujAunt in de laatste minuut de ines-P tocl1 n°£ tot 2"3 voor Sparta danipog Voor de Roemeen beteken- "it een welkom presentje. ..We 'n die twee punten echt nodig, il met de wedstrijd tegen Ajax in ooruitzicht. Door gebrek aan lentratie maakten we de wed- li voor onszelf moeilijker dan no- i fotd'as. Utrecht had nauwelijks ult- r bij pelde kansen, wij" wel." enwi ?0-3inaal gelijk had Mircea Petescu look weer niet in. Vooral in de p helft was FC Utrecht sterker. gesteund door een doelpunt al 1 leerste minuut van Ben Rietveld 'C Utrecht de voorsprong niet •tte, kwam vooral door gebrek [organisatie bij de Utrechters kon daarvan al in de achtste it profiteren, toen Van Staveren loor de defensie van FC Utrecht it soleren en de bal naast Van (len kon tikken: 1-1. Qlfgla had in deze fase van de strijd weinig in te brengen tegen het krachtvoetbal van FC Utrecht. Van Gaal en Holverda mogen dan indivi dueel sterke spelers zijn, zonder de nodige hulp vallen zij nauwelijks op En aan die hulp ontbrak het nogal eens bij Sparta Michel Valke bij voorbeeld bood zich niet aan en kwam in de eerste helft dan ook nau welijks aan de bal. Volgens Petescu kan Valke zonder inbreng van zijn medespelers niet op timaal spelen. Toch is de Sparta-tral- ner van plan volgend seizoen dezelfde selectie te behouden. „Deze week zijn de contractbesprekingen met onze spelers. Pas als mocht blijken, dat er spelers bij ons weggaan, zullen we bekijken of er nieuwe aankopen no dig zijn. Er zijn nog geen concrete plannen." Sparta blijft dus een team zonder vedetten met doelman Pim Does burg als uitzondering Ook gisteren viel hu 'i op door uitstekende red dingen i kun in de 33e minuut echte. f \onrkomen. dat Gozems geheel vrijstaand de stand op 2-1 kon brengen Bondscoach Jan Zwart kruis. vol lof over de Rotterdamse doelman ..Ik ben dan ook niet geko men om mezelf van de kwaliteiten van Doesburg te overtuigen." De Oranje-coach had vooral belang stelling voor hetgeen Valke en Hol verda ten toon spreidden, in verband met hun kandidatuur voor Jong- Oranje. Holverda speelde zichzelf in de 70e minuut in de kijker door sterk door te zetten binnen het Utrechtse elf-metergebled en Van Breukelen te passeren: 2-2. Op dat moment was de gelijke stand een juiste weergave van het spel- beeld. Beide elftallen leken met dat gelijkspel akkoord te gaan, totdat het drama zich over FC Utrecht en met name over Van Tamelen voltrok. In de laatste minuut ontstond een chao tische situatie voor het doel van FC Utrecht. De bal belandde op de voet van Van Tamelen. die het leer tot zijn verbazing over de doellijn zag rollen. PC Utrecht-Sparta 2-3 (Ml. 1 Rietveld 1-0. 8: Van Staveren l-l, 32 Gozems 2-1, 70. Holverda 2-2, 89 Van Tamelen (eigen doel) 2-3. ScheidcrechUrr Bosman. Toeschouwers: 5500 PC Utrecht: Van Breukelen: Van Tamelen. WUd- bret, Van der Vlag lOostdam), De Kruyk; Ver voort, Ven Staa, Flight, Goeems, Rietveld, Vrie zen (Dtmmendaal) Sparta: Doesburg. Jansen, Balkenateln. Marijt, Van TTggelen8tuy. Van de Herik. Van Gaal. Valke; HoJverda, Da Goey iWeerdenburg), Van 8ta veren ZURICH De tuchtcommis- sie van de Europese voetbal unie (UEFA) heeft de KNVB een boete opgelegd van 4000 Zwitserse francs (ruim 4500 gulden) voor het incident in de interlandwedstrijd Neder land-Zwitserland. Het duel, dat op 28 maart in het PSV- stadion in een 3-0 overwinning eindigde voor Oranje, moest in de tweede helft enkele minu ten worden onderbroken door de komst van twee toeschou wers op het speelveld met een spandoek met het opschrift: „Zwitserland foltert politieke gevangenen". In het vonnis speelde verder mee, dat op de tribunes herhaaldelijk vuur werk werd ontstoken en dat een toeschouwer bij voortdu ring misbruik maakte van een scheidsrechterfluitje, wat van storende invloed was op de wedstrijd. SANKT GALLEN Leon Walker, de interim-bondscoach van de Zwitserse voetbalploeg is zijn „bewind" niet met een overwinning begonnen. Anderhalve week geleden nam hij de plaats in van de teruggetreden Roger Vonlanthen. Vrijwe' onmiddellijk zette Walker een verjonging van zijn team door, maar hij had geen succes. In Sankt Gallen versloeg Oost- Duitsland de Zwitsers met 0-2. Jan Peters en Kees Kist fêteren Gerrie Schouwenaar na zijn doelpunt tegen NAC. Sprangers dit keer zowaar ook mee- kon in de combinaties. Deze super- energieke spits uit Sint Willebrord, het dorp dat met Wim van Est en Rini Wagtmans al eerder sportieve ijzer vreters opleverde, is allerminst een wonder aan de ba"l. maar tussen tech nici als Quaars, Mohorovic. Vreijsen en Goodlass heeft hij toch een nutti ge en door zijn medestrijders hooglijk gewaardeerde inbreng. Alles lukte bij NAC in die eerste helft. „Het leek wel of die ploeg met dertien man speelde", vond Kessler later. Dat moeten zijn verdedigers ook zo hebben ervaren, want steeds stonden Brabanders vrij. hetgeen tot paniek reacties bij toch ervaren spelers als Hovenkamp en Spelbos leidde. Na het snelle openingsdoelpunt var Schouwenaar grensrechter Van Si chem vlagde aanvankelijk voor bui tenspel, maar Weerink liet doorspe len stormde het hevig in de door dt jeugdige libero Van Dongen onvol doende geleide AZ-afweer. Sprangers mocht op een pass van Quaars ook al in buitenspel-positie doorgaan en scoorde beheerst de ge lijkmaker. Voorstopper Dierckx ver hoogde meteen daarna de feestvreug de door van het rücksichtslose ge stamp van Sprangers te profiteren <2- 1). En toen was de ambitieuze brigade uit Alkmaar rijp voor een enorm pak rammel. In de eerste helft zag het verzamelde vedettendom (nou ja geen kans om de trein weer in de rails te krijgen. Toen nog ging de wed strijd grotendeels voorbij aan de ver twijfelde Peters en Metgod en werd Kist slechts bij uitzondering aange speeld. Het regende kansen voor de veste van doelman Vooys. Kortom, een slinger van ellende voor AZ. die eerste 45 minuten. „Tactisch en mentaal heb ik de zaak in de rust gecorrigeerd", eiste Kessler na afloop enige eer voor zich op. Mis schien was dat waar. Een feit was dat AZ na rust tot zichzelf kwam en de levendige strijd met een tegenoffen sief opsierde. Dat leverde na een ver- dedlgingsfout onmiddellijk een sim pele gelijkmaker van Kist op. NAC was toen even van slag maar koos daarop meteen weer voor de aanval. Geheel ln Engelse stijl bleef het een open vraag wie de winnende goal zou scoren. Het fortuinlijke AZ kreeg die treffer op een presenteerblaadje aan gediend. toen er vlak voor de 16- meterlijn opnieuw door NAC hevig werd gerommeld. Dat was. met Kist in de buurt, een onverstandige zaak: 2-3. NAC-AZ 2-3 (2-1). 4: Schouwenaar 0-1, 9 Spran gera 1-1. 14 Dierickx 2-1, 49: Kist 2-2, 80: Kist 2-3, Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 9750. NAC: De Jong; Krljnen, Budlslc, Dierickx. Dek ker, Neeskens. Mohorovic, Quaars; Vreysen. Sprangers. Ooodlass. AZ: Vooys, Arntt, Van Rijnsoever (RIJnders), Spelbos, Hovenkamp; Peters. Metgod, Van Don gen; Schouwenaar, Kist. De Graait (Weltzli. ■ZWOLLE FC Den Haag heeft in deze competitie vier keer tegen PEC gescoord, maar is in beide wedstrij den op 0-0 blijven steken. In het Haagse Zuiderpark keurde scheids rechter Manuel twee treffers af. zater dagavond vonden in Zwolle twee doelpunten geen genade in de ogen van scheidsrechtrer Ram. En tot overmaat van ramp voegde Schoen maker er nog een glaszuiver doelpunt aan toe, toen Ram juist voor het einde had gefloten. PEC-DEN HAAG 0-0. Scheidsrechter: Rara. Toe schouwers: 4000. PEC: Van Geilen; Stelnvoort, Israel, Hendriks, Van Moorst, Hendriksen, Frandsen, Rasmussen (Banholfer); Hoekstra, Jan». DEN HAAG: Galjé; Ouwehand (Hoekemal. Mans veld. Van Vliet, Korcvaar; Klla, Albertsen, Jon ker; Verheyen, Schoenmaker, Goemans. MAASTRICHT Na vijf nederlagen op rij kon MVV zaterdagavond opge lucht adem halen. Door een 2-0-over- winning op NEC heeft MVV zich weer iets naar boven gewerkt op de ladder van de eredivisie. Was de vreugde groot bij MVV. bij NEC was de teleur stelling nog duidelijker. NEC-trainer Leen Looyen was kwaad op zijn spe lers. „Dit was van ons de slechtste uitwedstrijd van dit seizoen," zei hij. „Er deugde bij ons niets van. De agressie en de collectiviteit waren zoek. Het was voor mij een onbegrij pelijke zaak dat mijn spelers van avond met zo'n zwakke instelling speelden." Hoogstaand voetbal hebben de vier duizend toeschouwers niet gezien. Met name in de eerste helft was het een schamele vertoning. Na rust zette MVV de NEC-defensie meteen onder druk. De gevolgen bleven niet uit. Waren het in de eerste helft Mulkens en Bonfrère die enige fraaie mogelijk heden onbenut lieten, nu was het Brajovic die wel liet zien hoe Je een aanval vakkundig moet afwerken. De voorzet was van Mulkens en Forman- noy was verslagen 1-0. Vanaf dat mo ment werd het duel veel aantrekkelij ker. Dat lag met name aan NEC dat zich genoodzaakt voelde om aan te vallen, waarop MVV de ruimte kreeg om met snelle counters toe te slaan. Binnen tien minuten ontsnapte NEC aan een grotere achterstand omdat Mulkens, Brajovic, Webb en Quaden bleven volharden ln het missen van de kansen. In de slotfase was het opnieuw Brajovic die scoorde. Nadat hij eerst de bal nog tegen de paal had geschoten rondde hij een solo af: 2-0. MW-NBC 2-0 (0-0). 54 Brajovic 1-0,90: Brajovic 2- 0. Scheidsrechter: Jonker Toeschouwers 4500. MVV: Gcraras; Janssen. Lacrolx, Hulshof/(Frant- sen), Webb, Quaden, Dijkstra, Van Marwijk. Bon- (rCre, mulkens. Brajovic NEC: Formanoy; Sije Visser, Dries Visser, Hld- dlnk. Ophol; Marijnlssen, Jos Hendriks, Strik; Ronald Hendriks (Helster), Hoogendoorn. Janssen. George Buschner, de trainer van Oost-Duitsland. heeft wel succes ge had met zijn van tevoren uitgestip pelde tactiek. Niet of nauwelijks was de Oostduitse ploeg in de aanval. Buschner vertrouwde op zijn verdedi ging en had het geluk op zijn hand. Bij de spaarzame tegenaanvallen van Oost-Duitsland scoorden Linden- mann vlak voor rust en Streich een minuut voor het einde van de wed strijd. Twee minuten voor het einde was Zwitserland dichtbij de gelijk maker, maar Pommerenke redde op de doellijn. George Buschner toonde zich na de wedstrijd tevreden met het resultaat. „We hebben tegen Polen en Zwitser land laten zien dat we ten onrechte waren afgeschreven voor een eerste plaats ln de poule met Nederland en Polen. Ik ben blij met deze twee over winningen". Groep 4: 1. Nederland 2. Polen 3. O.-Duitsland 4. IJsland 5. Zwitserland 12- 3 7- 2 7- 5 1- 8 1-10 BELGIË BRUSSEL Door het gelijke spel van Anderlecht tegen Waregem, moet SK Beveren nog een weekje geduld hebben om de kampioensvlag uit de kast te halen. Anderlecht trad op Waregem aan zonder de geblesseerde ENGELAND Thissen en Coeck en liet voorts ook doelman De Bree en topschutter Geels langs de lijn. De Brusselse club nam na vijftien minuten de leiding door een treffer van Benny Nielsen. opende in de veertiende minuut de score door Gebauer. maar werd na dien onder de voet gelopen. RWDM-KorlriJk 2-1. Waterschei WlnleralaR 0 0. La Louvtere-Beerschot 1-0, Warcgem-Andcrlccht 1-1. SC Brugge Charleroi 5 1. Ben hem Standard I-l, Antwerp-Lokcren FC Lulk-Benngcn 4-1 WEST-DUITSLAND DüSSELDOR Nu de eindstreep in zicht komt zijn er in de Bundesliga nog drie clubs die aanspraak kunnen maken op de titel. Stuttgart. HSV en Kaiserslautern. Voor de clubs die vol gen is er nauwelijks uitzicht meer op een kampioenschap, al heeft Bayern München dat 35 punten vergaarde nog een wedstrijd te goed om de drie koplopers iets te naderen. VFB Stuttgart heeft één van zijn slechtste wedstrijden van dit seizoen gespeeld. Hoewel de overwinning ver diend was heeft Stuttgart de 35.000 toeschouwers geen plezierige middag bezorgd. Kalscrslautcrn-BlcleleJd 3-2, Fortuna DOMeldorl- Schalke '04 3-1, Borussia Dortmund-Blntracht Braunschweig 2 2, Hcrtha BSC Werdcr Bremen 0- 2. FC Nürnberg-Elnlrachl Franklurt 0-0. FC Köln- Borussia Mónchengladbach 1-1, Darmstadt '98- Bayern MUnchen 1-3. VFB Stuttgart-VFL Bo- 29-42. 3 Kaiserslautern 30-42. 4. Bayern MUnchen 29-35, 5. Etntracht Franklurt 30-33, 6 Fortuna Düsseldorl 29-32. 7 FC Köln 29-32 Allengs herstelde Waregem het even wicht, maar moest tóch wachten tot de 50ste minuut, eer Haleydt de ge lijkmaker scoorde. De drie clubs, die de meeste aanspraak maken op de tweede plaats in het UEFA-cup toer nooi, lieten het erbij liggen. Lokeren kwam niet verder dan 1-1 tegen Ant werp, Standard Luik behaalde een soortgelijk resultaat tegen Berchem en RWDM verloor zelfs met 2-3 van hekkesluiter Kortrijk. De Westvla mingen hanteerden met veel succes de plotseling tegenaanval. Van Pouc- ke maakte daaruit voor rust 0-1, De Lamper zorgde ervoor dat na de her vatting de voorsprong verdubbeld werd. RWDM slaagde erin vla Bos kamp en Bonsink terug te komen, maar werd vlak voor tijd verrast door een tweede treffer van Van Poucke. Het gevolg is dat landskampioen Brugge opnieuw in de running kwam. De Bruggelingen speelden tegen Charleroi als in hun beste dagen. De constante druk, die zij uitoefenden, leverde vijf doelpunten op, waarvan Jan Ceulemans er drie voor zijn reke ning nam. Pol Courant en Soerensen maakten de overige twee. Charleroi try City Wolverhampton Wanderers 3-0, Derby County-Mlddleibrough 0-3, Leed» United Querns Park Rangers 4-3, Liverpool Southampton 2-0. Manchester City-Bristol City 2-0. Norwich City- Nottingham Forest 1-1. Tottenham HoUpur-Ever- ton I t, West Brorawtch Albton-Mancheater Uni ted 1-0 Stand aan de kop l Liverpool 39-62. 2. West Bromwlch Albion 38-55, 3 Nottingham Forest 39- 54. 4, Everton 42-51, 5 Leeds United 40-50. 6. Arsenal 41-47. 7. Ipswich Town 41-47. FRANKRIJK Angers-Lllle 1-1. Bastln-Relms 3-2. Bordeaux-Mo naco 0-2, Marseille-Straatsburg 10, Nancy-Laval 3-3. Nice-PartJ* FC 5-0, Parijs Saint Oermatn-Lyon 2-1, Sochaux-Nlmcs 2-2, Saint EUennc-Mctz 1-0. Valenciennes-Nantea 1-1 Stand aan de kop 1 Straatsburg 40. 3. Saint Etienne 48, 3. Nanles 47 punten. SPANJE Valencla-Rayo Vallecano I-I, Athletic de Btlbao- Oljon 1-1, Salamanca-Real Socicdad 1-3. Santan- der-Sevllla 2-3, Burgos-Cella 1-0, Barcelonn-Es- panol 2-1. Las Palmaa-AUetlco de Madrid 1-0. Huelva-Hercules 3-1 ITALIË ROME AC Milan is kampioen van Italië geworden. Dat gebeurde na een gelijkspel in Milaan tegen Bologna (0-0). Met nog één wedstrijd te spelen heeft Milaan een voorsprong van drie punten op Perugia. Avelllno-Inler 1-0, Fiorenttna-Ascoll 1-0, Laneros- st-Juvontus 1-1. AC Mllan-Bologna 0-0. Napoli- Calanzaro 1-0. Perugia-Lazio 2-0. Roma Atalanta 2-2, Torino-Vcrona 0-0 De atand aan de kop na 29 wedstrijden 1 AC Milan 43 punten, AC Milan kampioen. 2. Perugia 40 punten, 3. Inter, Juvcntus en Torino 38 punten door Johan Woldendorp Dat geldt voor Philips kleuren TV,dus ook voor Philips VCR. Plus natuurgetrouw geluid, bedieningsgemak en de zekerheid van de unieke Philips VCR-service met de speciale blauwe garantiekaart. Uw handelaar weet daar alles van. GRONINGEN Talent is altijd de optelsom van technische kwaliteiten, tactisch inzicht en een vergaande vorm van zelfbeheersing. Het is dus duidelijk, dat het clubje Nederlandse voetballers dat zich talentvol noemt, vrij beperkt is. FC Groningen-Excelsior, een topduel in de eerste divisie, zou een heel aardige vertoning moeten worden, maar gleed in verlerlei opzichten af naar een stuitend dieptepunt. Slechts bij vlagen acceptabel voetbal een ploeg (Excelsior) die vergat om een licht kwalitatief overwicht in een overwinning om te zetten en een gele kaartenfestival ten gevolge van uitgelokte overtredingen, dat was de misoogst van een botsing der belangen. 6 aan Iets, dat fundamenteel dreigt te worden ln de voetbalwereld Verlan gen: „In wezen zijn die gele kaarten niet zo belangrijk. Uiteindelijk heb ben wij er ook één (Karei Hiddlng red.) gekregen, Ik geloof er niet in, dat Swanenburg en Tukker overtredin gen hebben uitgelokt, Groningen is een keurige, nette ploeg." Toch was er één lichtpunt op een avond vol letterlijke en figuurlijke duisternis: het debuut van Erwin Koeman, speler van het Nederlandse jeugdteam van 17-jarlgen en zoon van de vroeger voor Purmersteyn. KFC, Blauw Wit, GVAV en FC Gro ningen voetballende Martin Koeman De Groningse middenvelder toonde flair, bouwde enkele knappe aanval len op en loste een paar flitsende schoten op het doel van Vermunt. Verlangen. „Het ontbreekt ons de laatste tijd aan inventiviteit. HIJ be zit die eigenschap wel." FC Gronltifen-ExreUinr 2-1 (1-0) 8 Romijn I-O. 58 Pot 1-1. 80 Rcmljn 2 1 Scheidsrechter Tho ma» Toeschouwer» 12 000 Gele kaarten voor Hiddlnk lOronincen). Waalander. Vermunt en Damcma (allen Excelsior). FC Groningen: Oriever (Tukker). Van Loon. Hid dlnk, Waalderbo». Keuken». Veldmate. Bloem berg. Koeman (Ooiterwold); Bakker, Romijn, Swanenburg Kicelilor: Vermunt. Pattlnama. Roggeveen. Van der Munnik, Damsma. Van Tour, Struix, Pot. Ernst (Teyli, Waslander. Plasman» SC Cambuur-SC Amersfoort 0 1 (0-01 51 Wettel 0-1 Scheidsrechter Jansen Toeschouwers 2500 Wapeningen-Dordrecht 0-1 13-1) I Van Vijl. iki ri 10,9 Van Pelt 2-0, 21 Van Vijfelken 3-0.38 Ever» 3-1 latrafschopi. 47 Braam 4 1.54 Osenbruggr 5 1 87 Van der Kllft 6-1. Scheidsrechter Severein Toeschouwers. 3500 FC Vlaardlncen-Herrrnveen !-t (1-0) 16: Tljl 10 (strafschop) 01 Tljl 2-0, 80 SchulUnK 2 I H4 Schulting 2 2 Scheidsrechter Van L-iar Toe schouwers 1500 Elndhovrn-Fortuna SC 3-1 (2-0) 31 JaeOba 10. 32 Schapendonk 2 0. 71 P.mluma 3-0. R3 Enubcrvn 3 1 Scheidsrechter Manuel Toeschouwers .1000 Tehlar-lleraele» 10 (0-0) 81 Duma I 0 Scheids rechter Klinkers Toeschouwen .'.iklO Helmond Sport De Graafschap 0-3 10-2) 0 Plene man 0-1, 35 Hiddlnk 0-2, 57 Jacob» 0 3 Scheldv rechter Khnt Toeschouwers 2000 Boekingen Kreekels illeimond Sport) bemoeien met leiding Waanders (De Oraalschapi In 40r minuut gebro ken been en natr riekrnhuis vervoerd FC Am»terdam-KV V l-l (0-1)16 Van der Vlist 0-1. 73 Wegman l 1 8chetd»rech(er Van Dijken Toe schouwers 500 Boeking Stout (FC Am.Ucrdami wegen» bemoeien met leiding FC Den Bosch Verndamul l (1-0) 2: Weasel van den Bosch 10. 31 Van der Duljn 2 0. 05 Van d--r Duljn 3-0, 75 Brouwer 3 1, Scheidsrechter. Dak her. Toeschouwers 3000 Excelsior werd de dubbele verliezer. Het liet de punten in Groningen en incasseerde drie gele kaarten tegen de thuisclub één. Maar de laatste twee boetes, uitgedeeld in de turbu lente slotfase, waren op zijn minst zeer dubieus. Doelman Rene Ver munt werd als eerste tot de orde geroepen, omdat hij zijn oud-clubge noot Leen Swanenburg wilde rem men ln diens poging tijd te winnen door na een fluitsignaal van arbiter Thomas de bal weg te schieten. Swa nenburg „blesseerde" zich en Ver munt ontpopte zich als dressman in een modeshow van zwembroeken. Nog bonter maakte zijn collega Jo han Tukker het. Hij liet zich na een onschuldig zetje van Arie Damsma als een steen op de grond vallen en Thomas trapte kinderlijk in de val, die de „showman" had opgezet. Vaak, te vaak wordt gezegd, dat de scheidsrechter de eerste verantwoor delijke voor het (on)sportieve verloop van een wedstrijd is. Dat is een ernsti ge denkfout. Voetballers moeten zo veel zelfbeheersing en zo'n sterke mate van collegialiteit bezitten, dat een tweekamp nimmer hoeft te ontr sporen. Gebeurt dat wel, dan zijn ze onvolwassen en nauwelijks talentvol ln de ware zin des woords. Het Is logisch dat de verliezende trainer het sterk tanende wederzijdse respect he kelde, en dat de zegevierende coach het op de spanning rond het duel gooide, maar Thijs Liebregts was ver reweg het dichtst bij de waarheid, toen hij opmerkte: „De oncollegiali- teit is schrikbarend. Waarom moeten spelers elkaar doodschoppen verko pen? Waarom moeten voetballers el kaar gele kaarten aansmeren? Je mag elkaar kennelijk niet helpen. Ik noem het kruidenierswerk. Binnen hun vakbond zitten voetballers over allerlei zaken te spreken, maar wat er uitrolt is niet meer dan een CAO op kleuterklasniveau." Liebregts' collega Theo Verlangen zat er ver naast, omdat hij met de ver heerlijking van een belangrijke, dat wel incidentele gebeurtenis (een ook voor de competitie Interes sante overwinning op een tegenstan der, waarvan de laatste zes keer niet werd gewonnen) volledig voorbij ging ADVERTENTIE (nieuwe bruto adviesprijs,

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11