chaf wegenbelasting af van stijging olieprijs iet compenseren' Waarom elk jaar honderden werkgevers de pensioenen van hun personeel bij Nationale-Nederlanden verzekeren. M lindexamen Duits: iene miene mutte A-Kamerlid wil hogere benzineprijs 6 komt met motie over lonen isje mag uit henhuis lerduiken India wil bekering moeilijk maken Onderzoek naar fraude postgiro 'Nota Veder-Smit goed uitgangspunt ziekenhuisbeleid' Pensioen is allesbehalve een nieuw verschijnsel. Maar het wordt wèl steeds actueler. Want naarmate uw medewerkers duidelijker beseffen dat salaris verhogingen - netto gezien - nauwelijks zoden aan de dijk zetten, gaat een goede pensioenregeling hun meer aanspreken. Vrijwel dagelijks zit Nationale-Nederlanden dan ook om de tafel met werkgevers die een pensioen regeling willen treffen. Of die een bestaande regeling willen verbeteren. Dit ook met het oog op de komende pensioenplicht. Pensioen vraagt een sterke begeleiding, waarbij ervaring een rol van formaat speelt. Nationale- Nederlanden verzekert de pensioenen van ruim 6.000 ondernemingen, waaronder wereldconcerns. Een aantal dat nog met de dag groeit. Dat moet wel iets te maken hebben met de speciale contracten die wij kennen. En die zelfs de vergelijking met eigen-beheer- constructies kunnen doorstaan. Het vakmanschap van onze experts zorgt voor een constante begeleiding van pensioencontracten. Onze pensioenadministrateur, bijvoorbeeld, is uw persoonlijke adviseur. In hem vindt u een gespreks partner die weet dat elke pensioenregeling, hoe voor treffelijk ook, up-to-date moet worden gehouden. En die u met raad en daad terzijde staat, als wettelijke of fiscale maatregelen gevolgen voor uw pensioen regeling hebben. Veel meer informatie heeft u te bieden Nationale-Nederlanden Levensverzekering Maatschappij N.V., Afd. Offertes Nieuwe Contracten, Schiekade 130, 3032 AL Rotterdam. Telefoon 010-65 27 00, toestel 409 of493. Nationale-Nederlanden "i'-i ur. n f\f ERDAG 5 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 In onze onderwijsredactie ^STERDAM Ruim voor het lein van vier uur pakken de leste leerlingen van de zesde hs VWO van het Amsterdamse jlinozalyceum hun spullen en Jrlaten ze de eindexamenzaal een zucht van verlichting. ^at een ellende" is de reactie van Hoekman op het examen liits dat voor gistermiddag op gt rooster stond. „Krengen van ;sten" vindt een ander. „Af en zat ik gewoon te iene miene ^ïtte" zegt Cora van der Vlerk. enige meevaller is volgens de irlingen de temperatuur: niet te pdanks de hoge moeilijkheids- laad is men ruim van te voren klaar. Niemand waagt zich aan grondige nalezing van de teksten uit angst om in verwarring te ra ken. Ruth Glastra van Loon zegt ..Ik verbeter altijd verkeerd, dus doe ik dat niet meer". Leraar Bal vers verklaart de bedrukte stem ming onder zijn leerlingen uit het feit dat de teksten veel minder dan in vorige jaren aanspreekbaar waren. Dit maakte het voor de meesten een stuk moeilijker zegt hij. Niet iedereen weet raad met teksten die ingaan op „Intellectu elen en de crisis in de cultuur". Behalve Duits hebben de VWO leerlingen nu ook economie I ach ter de rug. Volgens de meesten was dat best te doen. Maar daar deed zich het probleem voor dat er te weinig tijd was. Een verdieping lager wisselen Ha vo-leerlingen hun ervaringen uit Hier heerst een aanmerkelijk op gewekter stemming. Duits was volgens Judith Waldram „Niet echt moeilijk". Volgens Claire Lo- sekoot was je wel snel door de teksten heen maar stuitte Je op problemen bij de meerkeuzevra gen. Toch vinden de leerlingen het systeem van meerkeuzetoetsen aantrekkelijker dan het maken van een vertaling of zogeheten „open vragen". „Bij multiple choi ce kun je tenminste geen schrijf fouten maken", zegt Rob Lode- wijk. Lerares Ellen Vermij vindt de tek sten tamelijk moeilijk. De vraag stelling is veel duidelijker dan in voorafgaande jaren en over de tijd heeft niemand hoeven klagen. Het economie-examen is de meesten goed afgegaan. Een aantal vragen had betrekking op het rapport van de Centraal Economische Com missie. betreffende de werkgele- genheidsproblematiek. De meesten maken zich over dat laatste nog niet al te veel zorgen Van zes VWO gaan een aantal studeren. De Havo examenkandi daten zijn optimistisch over het vinden van een baan. Een enke ling gaat door naar de lerarenop leiding. Rob Lodewijk wil aan de KMA in Breda de officiersoplei ding volgen. „Tijdens m'n oplei ding kan ik gratis studeren. Ik wil niet meer naar school. Weer twee jaar zonder auto. daar kan lk niet tegen.' Amnesty International is een on partijdige internationale organi satie die streeft naar de naleving van de universele verklaring van de rechten van de mens cn van de standaard minimumregels voor de behandeling van gevangenen. Amnesty International ontving in 1977 de Nobelprijs voor de vre de. De organisatie komt regelma tig in het nieuws met name met nieuwe gegevens over de behan deling van politieke gevangenen, die wegens hun overtuiging, hun ras of hun godsdienst worden ver volgd. In 70 landen over de hele wereld zitten mensen om die re den gevangen. In 50 landen wor den gevangenen gemarteld of ern stig mishandeld. In 23 landen ko men standrechtelijke executies voor. Op Bevrijdingsdag in Ne derland een keuze van Amnesty International: tien landen waar de mensenrechten geschonden worden. 1. Argentinië. Sinds in 1976 de militairen de macht grepen zijn 15.000 mensen opgepakt en ver dwenen. Officieel zijn er 5000 poli- Amnesty International tieke gevangen. In de gevangenis sen worden mensen gemarteld 2. Guatemala. Sinds 1966 zijn er in dit land meer dan 20.000 mensen om het leven gebracht door zoge heten „doodseskaders" 3. Chili. Nog steeds zijn in dit land 1500 mensen spoorloos verdwe nen. Aangenomen wordt dat zij om het leven zijn gebracht 4. Noord-Ierland In dit land vindt mishandeling van politieke ver dachten plaats. 5. Sovjet-Unie. Er zijn in de USSR vele duizenden politieke gevange nen. Het juiste aantal is onbe kend. Er is sprake van een gebrek kige rechtsgang met weinig kans op een eerlijk proces. 6. Indonesië. Naar schatting 25.000 mensen worden om politie ke redenen gevangen gehouden. Velen van hen worden al sinds 1965 vastgehouden 7. China. Het aantal politieke ge vangenen in China is niet bekend. Mogelijk gaat het om enkele dui zenden De rechtsgang is er zeer gebrekkig. 8. Ethiopië Er zijn enkele duizen den politieke gevangenen in dit land Er worden systematisch martelingen uitgevoerd. 9. Equatoriaal Guinee. Meer dan één-derde van de inwoners is het land ontvlucht. Er komen stand rechtelijke executies voor en er zijn veel (het aantal is onbekend) politieke gevangenen. 10. Verenigde Staten. Er worden 10 personen in strijd met de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens vastgehouden. onze sociaal-economi- redactie HAAG Schaf de mo- (tuigenbelasting af en Dog in plaats daarvan de ps op benzine. Die sug- e doet het CDA-Kamer- 'an Rooijen in schriftelij- 'ragen aan de regering, volledige vervanging van motorri j tuigenbelasting ie literprijs voor benzine 36 cent verhogen. Een zou dan bijna 1,50 gulden kosten. Rooijen, oud-staatssecretaris nanciën, stelt zijn vragen naar ding van het idee van premier Van Agt om een super-BTW in te voeren voor produkten die veel ener gie verbruiken. Tegelijk zou dan de BTW op reparaties verlaagd kunnen worden. Van Rooijen denkt echter dat het energieverbruik nog beter af te rem men valt door niet de belasting op de apparaten te verogen. maar de belas ting op het verbruik van energie zelf. De lijn doortrekkend komt hij tot zijn suggestie niet de auto (apparaat) te belasten,maar de benzine (energie verbruik). Hij wil van de regering weten wat die vind van een gehele of gedeeltelijke vervanging van de mo torrijtuigenbelasting door een hogere benzine-accijns. Van Rooijen wijst voorts op de problemen met de in ning van de motorrijtuigenbelasting, zoals ontduiking en kosten van de inning. Ook wil hij uitgerekend zien wat de effecten zullen zijn voor de onze redacteur wetenschappen )EN D'66 gaat in de Tweede Kamer een motie indienen erhogingen van de olieprijs niet te laten doorwerken in de compensatie. Dit kondigde fractievoorzitter dr Jan Ter gisteren aan tijdens een forumdiscussie waarmee de se universiteit een reeks colleges over de energieproble- ek afsloot. veten dat dit een impopulaire egel is." aldus Terlouw. Maar lemde de maatregel „absoluut anders gaan we onherroepelijk onze stand leven". Volgens het aal Planbureau bedragt het ef- an de olieprijs op de prijscom- tie 0.7 procent, namelijk 0.4 rit in het lopende jaar en nog 1,3 procent in 1980 Voortgangsnota Bestek '81. ver de Kamer volgende week raadslaging hervat, liet het ka- Zich zorgelijk uit over het effect e olieprijs op de lonen, zonder an concrete beleidsvoornemens binden. I Leidse forum gisteren betwij- de PPR-energiedeskundige ir. Potma of het idee van D'66 wel Hzaam zou werken. In zijn visie belangrijk om de energieprijzen eraden te laten stijgen. Als de trie daarop kan rekenen, zou zij as Potma allerlei besparende tCHT (ANP) Een arts die een h jarig meisje midden in de uit een ziekenhuis ontsloeg, loor zij zich op dat moment aan derlijke macht kon onttrekken. Ie daarmee geen fundamentele Tot deze opvatting komt het aal medisch tuchtcollege ln een aak waarin een klacht van de t in hoogste instantie wordt af handeling van het meisje was t moment van ontslag beëin- aldus het college. Haar ouders, ie zij een conflict had. zouden ie volgende dag komen halen conflictsituatie was al een chappelijk werkster ingescha- Een heftige scène tussen het en haar vader 's avonds, was de maatschappelijk werkster ding om het meisje, met mede- ig van haar volwassen zuster, 's I al uit het ziekenhuis te laten kken. De betrokken zaalarts e daarmee in. ld hij niet in zijn eentje mogen vindt het tuchtcollege. Gege- i verdeling van de verantwoor- ieden in een ziekenhuis, had hij boeten overleggen met de he lende specialist, die in zo n ge- de eindverantwoordelijkheid Maar de beslissing op zich e wel. Je mag een zestienjarige, als daar geen medische bezwa- gen zijn. niet verhinderen om ikenhuis te verlaten. Men ver- daar nu eenmaal uitsluitend lig En een zestienjarig meisje tens het college voldoende in ïaar wil te bepalen en haar hd te overzien, om dit recht op likking over eigen leven en wel- lelfstandig uit te oefenen. apparaten in produktie durven ne men. die op het ogenblik vanwege de onzekere markt niet verder dan de tekentafel komen. Potma was bang dat de politieke moed om de energie prijzen te verhogen, moeilijker zou worden gevonden wanneer het niet- doorberekenen in de prijscompensa tie daar nog bij komt NEW DELHI (LWD - Christelijke kerkleiders in India zijn bang. dat er een wetsontwerp door komt. waarin gevangenisstraf wordt gesteld voor „hen die mensen dwingen of omko pen om van geloof te veranderen". De kerkleiders menen dat de formule ring zo vaag is, dat elke vorm van bekering er strafbaar mee gesteld kan worden. Ook verwachten zij. dat de wet een middel in handen van de regering kan zijn, om kerkelijke on derwijsinstellingen aan te pakken. India heeft een kleine drieduizend christelijke scholen. Ook de moslims in India zijn bang. dat de wet ten voordele van de hindoe-meerderheid zal werken. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De Postgiro onderzoekt of de fraude met girokaarten en pas jes kan worden tegengegaan door op de achterzijde van de giropassen een geheim nummer in een metalen plaatje aan te brengen. Met een speci aal apparaat kan het personeel op de postkantoren dat nummer zichtbaar maken en dan vergelijken met het door de klant opgegeven nummer. Een andere mogelijkheid om fraude tegen te gaan die de Postgiro thans jaarlijks twee miljoen gulden kost. is het aanbrengen van pasfoto's op de giropasjes. De kosten gaan daarbij echter voor de baat uit. Er zullen enige tientallen miljoenen guldens mee zijn gemoeid. HENGELO De verhoudingen bin nen de sociale dienst van de gemeen te Hengelo zijn zo verziekt, dat het gemeentebestuur er goed aan zou doen de vijf topfunctionarissen te vervangen. Het gaat om de directeur en zijn adjuct, die belden zijn ge schorst. en drie afdelingschefs. Tot deze conclusie is de onderzoekcom missie gekomen die thans een nota over de problemen heeft uitgebracht Wil de sociale dienst weer redelijk gaan functioneren dan is er volgens de comissie onder een nieuwe leiding een „vergaande reorganisatie "nodig. De commissie levert ook kritiek op het gemeentebestuur, dat signalen over het niet optimaal functioneren van de dienst lijkt te hebben gene geerd portemonee van verschillende soor ten automobilisten en autobezitters. De benzine kost op het ogenblik 1,14 cent per liter super, daarvan is 48 cent accijns, en ruim 17 cent BTW. De opbrengst van de benzine-accijns wordt voor dit jaar geraamd op 2,8 miljard gulden. Dat is ruim 58 mil joen gulden per cent accijns. De mo torrijtuigenbelasting moet volgens de ramingen 2,1 miljard gulden op brengen. Om dit gat te dekken zou de belasting op benzine accijns plus BTW moeten worden verhoogd met 36 procent per liter. Deskundigen wijzen erop dat een der- geljke prijsverhoging niet uitvoer baar is als omringende landen (Duits land, België) niet meedoen. De prijs verschillen aan weerszijden van de grens mogen niet te groot zijn omdat anders pomphouders aan de „dure kant" van de grens hun nering wel zouden kunnen sluiten. Bovendien hebben België, Nederland en Luxem burg een verdrag over harmonisatie van accijnzen, waarin een forse op trekking van de accijns op benzine in Nederland niet zonder meer zou passen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De nota van staatsse cretaris Veder-Smit van volksgezond heid over kostenbesparingen in de gezondheidszorg is volgens de Natio nale Ziekenhuisraad een goed uit gangspunt voor het beleid dat in de komende jaren moet worden gevoerd De raad schrijft dit in een brief aan de vaste Kamercommissie voor volksge zondheid. De raad is het op enkele punten niet eens met mevrouw Veder. De bestaande structuur van de zie kenhuizen bemoeilijken ernstig de af- remming van de vraag naar zieken huisdiensten. Mede daarom vindt de raad het een goede zaak het systeem van honorering van specialisten en de tarieven te herzien. Het zou zo veran derd moeten worden dat artsen er geen belang meer bij hebben patiën ten langer in bed laten liggen of vaker te laten terugkomen dan noodzake lijk. Een maatregel die mevrouw Veder oppert in haar nota. namelijk het in dienst van een ziekenhuis laten tre den van specialisten, vindt de NZR een goede zaak. Maar om dat te be vorderen, hoeft de staatssecretaris niet te wachten op de resultaten van de studies die nu door een commissie wordt gedaan. Een probleem daarbij is dat specialisten een afkoopsom ei sen. voor de praktijk die ze opgeven De NZR meent dat er snel een oplos sing voor dat probleem moet worden gevonden. «t /j ,Jïen goed pensioen j en een goed salaris gaan tegenwoordig hand in hand. B. Poldervaan, pensioenadmimstrateur

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9