'Zie ik je vanavond nog' draait op volle toeren Welzijnszorg in Libanon opende reisbureau: Spoedige regeling bij coördinatie olieramp „N< d van de weg af gezien" in 120 pagina's voor maar 6,95. Tenerife-zaak eind mei voor luchtvaartraad ZATERDAG 5 MEI 1979 DEN HAAG Minister Tuijnman hoopt dat hij binnen „niet te lange tijd" een beslissing zal kunnen nemen over een regeling voor de coördinatie van het opruimen van grote hoeveelheden olie op de Nederlandse stranden. De regeling, die momenteel door een werkgroep wordt opgesteld, is vol gens hem in een vergevorderd stadium. Het gaat er daarbij om tot een beter samenspel te komen tussen de verantwoordelij ke instantie op zee. Rijkswaterstaat, en die op het land. Dat zei de minister bij de opening van het nieuwe dienstgebouw van de directie Noordzee van de Rijkswaterstaat, bij de Scheveningse binnenhaven Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Op 28 en 29 mei zal de raad voor de luchtvaart de vliegramp op Tenerife in behandeling nemen. Dit gebeurt in het Haagse Vredespa leis. Normaal worden de zittingen van de raad in het paleis van justitie in Den Haag gehouden BIJ de vliegramp op Tenerife op zon dag 27 maart 1977 kwam een Boeing 747 van de KLM ..De Rijn" op de startbaan van het vliegveld Los Ro deos in botsing van eenzelfde toestel van Pan American Deze grootste vliegramp uit de geschiedenis eiste 583 slachtoffers, onder wie 234 Neder landers Een van de stukken die op de zittln gen ter tafel zullen komen, is het Spaanse onderzoekrapport, dat door de directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst destijds fel gekriti seerd is Minister Tuijnman is erg bezorgd over mogelijke milieurampen, die ons op en vanuit de Noordzee kunnen overkomen Hij wil niemand de Illusie geven dat het mogelijk zal zijn de gevolgen van een ramp als met de Amoco Cadiz vorig jaar op te vangen. Daar is ons apparaat gewoon niet tegen opgewassen. En dat van onze Noordzeeburen evenmin", aldus de minister Een belangrijk deel van de activitei ten van de in 1971 opgerichte directie is gericht op het vergaren van het zeewater en de waterbeweging, van de zeebodem en van het leven in de zee Zowel de minister als de hoofdin genieur-directeur van de directie Noordzee, ir C van der Burgt, wees er op. dat de kennis van de Noordzee die snel toeneemt in wezen nog heel beperkt Is De minister Juicht het Initiatief uit het Nederlandse bedrijfsleven toe om een ..sleephopperzuiger" voor het on derhoud van vaarwegen te bouwen, die tevens als olleopruimer zal wor den ingericht Temeer daar de capaci teit van het ollebestrijdingsvaartuig van Rijkswaterstaat, de Smal 8. be perkt is TROUW/KWARTET door Hulb Goudriaan HARIS „Ik wil niet naar Holland, ik wil niet naar Holland!", schreeuwde een Nederlandse VN-soldaat op het vliegveld van Beiroet, waar hij wachtte op het KLM-toestel dat hem naar Schiphol zou brengen. Zo reageerde hij opgewonden èn glunderend de spanning af, die hem bekroop op de dag dat zijn verlof begon. Zijn reis en de reizen van alle andere verlofgangers ook die naar Tel Aviv, Beiroet of Damascus worden georganiseerd door majoor F. Busscher, hoofd van de Welzijnszorg van het Nederlandse Unifil-bataljon. „Reisbureau Zie ik je vanavond nog", heeft de majoor zijn bureau genoemd. In „Zie ik Je vanavond nog" in Haris waar de hoofdmoot van het Neder landse bataljon In Zuld-Llbanon is gelegerd, zegt hij: ..Het verlof is het belangrijkste voor de jongens, dan kan er heel wat stoom van de ketel worden afgeblazen" Majoor Bus scher is terecht trots op de facilitei ten die hij van de KLM heeft weten los te krijgen: een ticket Amsterdam- Beiroet en terug voor slechts 531 gul den voor onder de 26 jaar Aanvanke lijk gingen de vliegreizen naar huis via Tel Aviv in Israël. maar toen bleek dat verlofgangers naar en van Israël opgesloten konden raken in Naqoera. werd besloten dat de reis naar Nederland voortaan beter via Beiroet kon gebeuren. De mogelijk heid om vakantie te houden in Tel Aviv evenals in het 8yrische Da mascus. of in Beiroet is overigens gebleven. Veel soldaten gaan nog steeds naar Tel Aviv. van waaruit zij Jeruzalem en andere interessante plaatsen in Israël bezoeken. Maar ze klagen echter steen en been over de prijzen in Israél. Er zijn Israël-gan- gers die na enkele dagen terugkeer den. omdat ze geen geld meer had den Anderen zaten na hun verlof in Tel Aviv diep in de schuld. „Een pilsje kost in Israël vier gulden. En de dienstplichtig soldaat, die op advies van de legervoorllchtlngsdienst voor zijn vertrek zijn wedde maandelijks op een bank liet zetten en nu van zijn toelage moet leven, kan dat niet beta len". aldus een van de verlofgangers. Voorkeur Het vijf-sterren-hotel in Tel Aviv laat niets te wensen over. maar zestien dollar (een dollar is twee gulden) per dag voor een twee-persoonskamer of zesentwintig dollar per dag voor een eenpersoonskamer is voor de soldaat een fikse prijs ..Want daarmee ben Je niet klaar", aldus de verlofganger, „je moet nog eten voor zo'n 25 dollar en Je wilt wat drinken De prijs in het hotel is normaal 32 dollar maar majoor Busscher kreeg het met be hulp van relaties in de reiswereld voor elkaar dat die prijs werd gehal veerd en zestien dollar werd Niette min vinden velen dat te duur en ge ven ze er nu de voorkeur aan naar huls te vliegen voor de KLM-voor- deelsprijs van 531 gulden Majoor Busscher „Die reis naar Holland liep eerst vla Tel Aviv voor 775 gulden maar na de ervaringen met de opslui ting In Naqoera hebben we een rege ling weten te treffen met de KLM- manager in Beiroet, die ik de speciale prijs voor „studenten in de Unlfilo- gie" heb betiteld Ik heb nu 256 kaart jes Belroet-Amsterdam retour ver kocht en er ligt alweer een lijst aan vragen Vervoer post De KLM vliegt dinsdag, vrijdag en zondag van Beiroet naar Amsterdam en maandag, donderdag en zaterdag van Amsterdam naar Beiroet De ma joor heeft het nu zo georganiseerd, dat de Unlfil-auto die de verlofgan gers naar Beiroet rijdt tevens drie keer per week de post meeneemt voor Nederland, terwijl de post die met de KLM in Beiroet Is aangekomen, weer meegenomen wordt naar Harts. Hier mee heeft de Welzijnszorg ook een oplossing gevonden voor het „post- probleem" Door de afsluiting van het VN-hoofdkwartier. de scharnier van de verbindingsweg met Israël, was de post naar en van Nederland in Tel Aviv blijven liggen. (Aanvankelijk werd de veldpost immers verzonden via Tel Aviv.) Bovendien had zich ook veel post in Tel Aviv opgehoopt door de poststaking in Israël, waardoor nog steeds brieven van en naar de VN-militairen uit de maand maart in Tel Aviv liggen Sinds de nieuwe postroute via Beiroet komen de brie ven sneller op hun bestemming: na vier of vijf dagen, aldus sommige soldaten. Majoor Busscher heeft tevens een re geling ontworpen voor verlofgangers uit het noorden van Nederland. Zij kunnen voor een retour-ticket van 85 gulden gebruik maken van het NLM- vliegtuig Schiphol-Eelde. In reisbureau „Zie ik je vanavond nog" vinden de soldaten brochures, waarin ze niet alleen accommodatie en prijzen voor verlof naar Nederland en Israël vinden maar ook voor reizen naar Damascus, de ruines van Baai- bek in Libanon en naar Beiroet. „In al die plaatsen staan geen MP's (militai re politie), want het zijn volwassen kerels en ze worden hier voorgelicht over de situatie ter plaatse." De MP in Haris heeft wel permanent twee marechaussees In Tel Aviv gestatio neerd. Deze MP's patrouilleren overi gens niet. maar staan gereed om bij eventuele moeilijkheden tussen Ne derlanders onderling of tussen Neder landers en personen van andere na tionaliteit te bemiddelen. posten en er is een hoeveelheid sport- materiaal voor die posten, dan kan de massa genieten en dan is mijn missie voor tachtig procent geslaagd. Op de afgelegen posten kan ik nauwelijks komen. Als de soldaat die naar die afgelegen posten moet er drie uur over doet om er te komen en voor een week noodrantsoenen moet meene men. dan is het duidelijk dat ik daar geen video-recorder kan krijgen. Ik heb van Unifil nu damspelen, darts- spel en uit Nederland 25 radio's en 250 boeken met stripverhalen gekre gen. Welnu, die gaan naar de moeilijk bereikbare posten". De Welzijnszorg heeft voor elke com pagnie een filmprojector meegekre gen. terwijl er twee avonden van de week voor elke compagnie een nieu we film ter beschikking komt. Merk waardig is de vraag naar oorlogs films; minder merkwaardig is de „enorme roep" (aldus de majoor) om seksfilms in zo'n geïsoleerde mannen gemeenschap als die van het VN- bataljon. In de catalogus van films van de Welzijnszorg staan onder meer de ti tels: ..Meisjes die het grote werk niet schuwen" en „Rokkenjagers in Ti- rol". De majoor zegt: „Binnenkort in dit theater" en hij voegt voldaan hier aan toe: „De films, de video, de verlof regeling. het draait!". Majoor Busscher Gunstig De verlofregeling ziet er gunstig uit: twee weken verlof per drie maanden of vier maal drie dagen en nog eens twee dagen in de drie maanden. „De Welzijnszorg heeft bepaalde arrange menten gemaakt, maar iedereen mag in die veertien dagen ook andere plaatsen bezoeken, al zou hij naar Indonesië willen". aldus de majoor. De regeling van twee weken verlof per drie maanden is ontworpen met het oog op de noodzaak van een con tinu bezetting van 75 procent van de manschappen en 85 procent van de officieren in het Unlfil-gebied. Met andere woorden: er moet voortdu rend een klein groepje met vakantie zijn. want er mag geen grote groep in één keer met verlof. Ontspanning Wat zijn de ontspanningsmogelijkhe den in het Unlfil-gebied zelf? Majoor Busscher „Ik krijg weieens de indruk dat er in Nederland een verkeerd beeld ontstaat van wat de Welzijns zorg voor de jongens doet. Ik bedoel: er zijn posten, waar geen video-recor ders zijn en waar de jongens geen televisie-Journaals. Studio-Sport en andere tv-progTamma's (die worden opgestuurd naar Libanon) kunnen bekijken. Maar die gevallen mogen het hele beeld niet bepalen. Als er vijf video-recorders zijn voor de grootste Papa wat is dat Hoe vaak gebeurt het niet. U rijdt ergens is Nederland. De kinderen zitten achterin. Aan de horizon verschijnt een vreemd bouwwerk. Op datzelfde moment krijgt u het toch een beetje benauwd. Want als Jantje van vier zou vragen:,.papa of mama wat is dat...?;' staat u mooi met uw mond vol tanden. Volwassenen letten schijnbaar minder op hun omgeving dan kinderen. Kijkt u maar eens naar de plaatjes hierboven. Dit zijn allemaal dingen waar we dagelijks langs rijden. Maar wist u bijvoorbeeld dat die hal rechts onder, in werkelijkheid een waterreservoir is? Nee waarschijnlijk. Nu geeft Shell een boek uit. dat vol staat met dit soort onderwerpen. Allerlei zaken die je vanuit de auto voorbij ziet schuiven, worden daarin behandeld,zoals: plantengroei, dierenleven in de berm. het milieu, wegmarkeringen, het ontstaan van het landschap, boerderijen, molens, enz. Het boek is maar liefst 120 pagina's dik en staat vol fraaie foto's en tekeningen. Het heet,.Nederland van de weg af gezien"en is te koop bij vrijwel elk Shell station. Het kost 6,95. Dat is natuurlijk geen geld, want van nu af aan hoeft u nooit meer het ant - woord schuldig te blijven op de vraag: /TDX „Papa of mama wat is dat...?!'

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8