Jacht op drie zwarten na overval in Soweto "hina stelt oorwaarden Vietnam Israël en Egypte bekvechten over bezette gebieden maar verliest het noorden ft» boodschaP Khadaffi dat ia-mei-viering haar oorsprong vindt ;t besluit van Amerikaanse arbei- in Chicago, om op 1 mei 1886 de rige werkdag te eisen. „Maar, te vrienden, vergeleken met op 1 mei 1886 in Amerika plaats en wat op 1 september 1978 in gebeurde, is het verschil groot Khadaffi wil 1 mei op 1 september esprek in harde sfeer SI ie loon uw solidariteit metdearmsten in Latijns-Amerikavoor de opbouw van: vakbonden *koö- peraties boerenbon den ♦vrouwen organisaties •krot tenwijkorganisaties: Zij vendienen uw solidariteit! Giro 3878700 CLflT Nederland' Twee versies van nucleair ongeluk Moord op leider van doodseskader in El Salvador België gaat Demonstraties in Panama Duitse spionne veroordeeld Duitsers leren van Holocaust ISRAËL COMITÉ NEDERLAND I TERDAG 5 MEI 1979 TROUW/KWARTET JJ [POL LI (AP) De Libische leider idaffi wil de dag van de arbeid op andere datum vieren. In een Klschap aan staatshoofden, arbei- ipartijen en vakbondsleiders stelt ii<«i roor deze dag te verplaatsen van 1 1 naar 1 september, de dag van de u ische revolutie, lag aan en duidelijk: wat door de arbeiders op 1 mei 1886 werd bereikt was een sta king die in en mislukking eindigde. Wat zij op 1 september 1978 bereik ten, was een vreedzame revolutie die ertoe geleld heeft dat in heel Libië de arbeiders de macht in de fabrieken hebben overgenomen," aldus de boodschap van Khadaffi. Hij verwijst naar de onlangs ingestel de wijzigingen, waardoor in Libië co mités van arbeiders met de bedrijfs voering zin belast. De Libische arbei ders zijn door deze veranderingen volgens Khadaffi produktiepartners geworden. „Als wij geen belangstel ling hebben voor wat met de arbei ders in Libië is gebeurd, waarom zou den wij dan belangstelling moeten hebben voor wat met de arbeiders in Chicago is gebeurd?," aldus Kha daffi. Wie haalden alleen de kastanles uil het vuur? WIE STEUNDEN DE BEVRIJDINGSSTRUO IN OEGANDA? VVeest nu solidair mei de TANZANI- ANEN! Stort een gift op giro 4151095 tnv Solidariteitsfonds Tan zania. Utrecht Initiatietcomilé Steun Tanzania Pr. Hen- dnkl 97, Utrecht. 030-517170 ia» INOI (Reuter, sur "jjsprekingen tussen China en Vietnam zijn gisteren in een „irde sfeer begonnen. Direct al beschuldigde China Hanoi hol val AP, UPI, AFP) De derde ronde van agressie en expansionisme met steun van de Sowjet-Unie. onderhandelaar voor China, Han nlong, eiste dat Vietnam onmid- I la lijk zijn 200.000 militairen uit Laos Cambodja zou trekken. Dit is voor lna een „voorwaarde vooraf" voor normalisering van de betrekkin- tussen de twee landen. De Viet- lese delegatieleider Phan Hien dit mee na afloop van der Ide vergadering over een oplossing i het conflict tussen China en mam. innn Hien vertelde dat zijn land Chinese voorwaarde niet kon aan- irden. „Vietnam heeft altijd het indel van de onafhankelijkheid, verelniteit en internationale soli- flJ°* iteit hooggehouden", aldus Phan. is nog niet bekend of de twee in na de harde besprekingen van ïren opnieuw rond de tafel zullen zitten. "Jjst Vietnames delegatie had gisteren ina een lijst willen geven met de men van 240 Chinese militairen, tijdens de oorlog in Vietnam ge ve! lgen waren genomen. De Chinese *2 Ier, Han Nianlong had geweigerd lijst aan te nemen. Hij vond het i zaak voor het Rode Kruis. „Hij t doorschemeren dat hij het een ■T' ik van weinig belang vond", aldus w. „Voor ons is het een zaak van ilijkheid." loop zei Han Nianlong dat er r voorwaarde vooraf" was als het de normalisering van de betrek- in met Vietnam ging. Maar, zo le hij er aan toe, voor de norma- ig is het wel nodig dat de proble- waar het om draait worden opge- Het eerste probleem noemde hij .Vietnamese agressie tegen Cam- dja" waar onmiddellijk een eind n moet worden gemaakt. Verder de van Vietnam in Laos en de anti- linese politiek van Vietnam. ezoek Waldheim 00 ne. onderhandelingen van gisteren )Sj. Igden na een bezoek van secretaris- neraal Kurt Waldheim van de Vere- Ist Naties aan zowel Peking als DD. woi. Waldheim had gehoopt in het iaB nflict tussen China en Vietnam te nnen bemiddelen. Tot nu toe heeft rjg.p vredesmissie weinig opgeleverd, ilk ^5 woi gaf Waldheim een koele ont- ngst en wees zijn aanbod om te ui van de hand. Peking verklaar- dat zij zich het recht voorbehiel- de jn om „Vietnam een lesje te leren". als de Vietnamezen hun aanvallen in het grensgebied zouden hervatten. Troepen van de Rode Khmer, die de verdreven Cambodjaanse leider Pol Pot nog steunen hebben gisteren ge durende twee uur een hevige aanval gedaan op een Cambodjaans grens- plaatsje. De Rode Khmers waren om singeld door zwaarbewapende Viet namese troepen. In een ander gebied zijn eveneens duizenden Khmer Rou ges ingesloten. Volgens het persbu reau van Phnom Penh zouden 2.330 soldaten en burgers die het Pol Pot- regiem steunden zich hebben overge geven in de tijd van 15 tot 25 april. Kleine kinderen worden in een vissersplaatsje nabij Hong Kong op ijzeren platformpjes vervoerd op het jaarlijkse festival van de „geesten". De vissers in dit plaatsje geloven dat de geesten op deze manier tot rust kunnen worden gebracht. CAIRO (Reuter, UPI, AP) Egypte heeft gisteren gevraagd om een islamitisch topberaad over de vraag hoe het door Israël bezette Arabische deel van Jeruzalem kan worden „bevrijd". Inmiddels heeft Isarël aan Egypte laten weten dat het Camp David-akkoord geen enkele verplichting inhoudt ten aanzien van terugtrekking uit de Golanhoogten. aovertentie mi len APUTO (UPI/Reuter) De rege- iopvan Mozambique heeft het bou- 'er- van kerken en aanverwante ge- Ion 'uwen in ieder geval „voor de nabije ian ekomst" verboden. Als reden werd >en "gegeven, dat de bouwsector met Ing «te problemen kampt Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Tel Aviv zei dat Israël zijn „veiligheidsposi ties" zal handhaven. Volgens hem kent het vredesakkoord tussen de twee landen geen bepalingen over terugtrekking uit de door Israël be zette gebieden, zoals de Golanhoog ten, de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. „In tegendeel", aldus de woordvoerder, „de onderhandelin gen over de preciese grens tussen Israël en Syrië kunnen alleen tussen deze twee landen worden gevoerd". Israël reageerde hiermee op een ver klaring van Egypte, waarin werd ge zegd dat het opgeven van deze gebie den door Israël voortvloeit uit het Camp David-akkoord. Israël houdt nu echter vol dat het principeverdrag van september bepaalt dat het Israë lische leger in ieder geval de Westelij ke Jordaanoever en de Gazastrook zal blijven beheersen. Egypte en Is raël zullen over toekomst van deze twee gebieden praten op een bijeen komst in de Zuidisraëlische plaats Beersheba, aan het eind van deze maand. Topberaad Het ministerie van buienlandse za ken in Cairo verklaarde gisteren dat Egypte bereid is de ministersconfe rentie van 43 islamistische landen op 8 mei in Marokko bij te wonen, mits hier gesproken zal worden over de organisatie van het topberaad over Jeruzalem. De Arabische staten, die onlangs vrijwel allemaal uit protest tegen het vredesakkoord de banden met Egypte hebben verbroken^ou- den ook op een dergelijke beraad aanwezig moeten zijn. Het is nog maar de vraag of zij met Egypte rond één tafel willen zitten. Een belangrijke raadgever van presi dent Sadat heeft zich onlangs laten ontvallen dat eventueel een massale mars naar Jeruzalem van mogelijk meer dan een miljoen moslims zal worden georganisaeerd, als de onder- hnadelingen met Israël geen terugga ve van de heilige stad opleveren. Be sprekingen hierover zullen krachtens documenten bij het Israëlisch-Egyp- tische vredesverdrag over drie weken moeten beginnen. De Israëlische regering van premier Begin heeft echter verklaard dat zij Jeruzalem in geen geval zal opgeven en dat de heilige stad voor altijd de hoofdstad zal zijn van de Joodse staat. Egypte eist dat de stad aan de Arabieren wordt teruggeven wanneer zij ook de westelijke Jordaanoever herkrijgen. Nieuwe gracht 47, Utrecht JOHANNESBURG (Reuter. UPI, AP) De Zuidafrikaanse politie maakt Jacht op drie zwarte guerrillastrijders die don derdagavond een overval hebben gedaan op een politiestation in Soweto. de zwarte voorstad van Johannesburg. Met wapens van Russische makelij waren de drie het politiegebouwtje binnengedrongen. Bij de ingang schoten ze een zwarte politie man neer, die later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleed. In het gebouwtje werden vijf mensen neergeschoten. Zij raakten allen ge wond. De politiepost vloog bij de overval in brand. De overvallers heb ben pampletten van het Afrikaanse Nationaal Congres (ANC), de verbo den guerrillaorganisatie, achtergela ten. Op de pamfletten stond de tekst: „Steun het ANC en de Umkwonto we Sizwe. Herinner Juni 1976. Herinner Mahlangu. Neem de wapenen op en vecht". (Umkwonto we Siswe is de militante organisatie van het ANC). De overval wordt gezien als een wraakactie na de ophanging van Mahlangu. De pollUe zond onmiddellijk na de overval versterkingen naar Soweto en versperde de wegen rondom deze zwarte stad. Op grote schaal werden huiszoekingen gedaan. De aanval op het politiestation noem- ZION, Illinois (Reuter) Een onge val ln een kerncentrale bij Chicago, donderdag, was ernstiger dan de be drijfsleiding ln eerste instantie be kendmaakte. De monteur die bij werkzaamheden aan een filter, radio actief koelwater over zich heen kreeg toen er een lek ontstond, droeg geen beschermende kleding, zoals het be drijf Commonwealth Edison donder dag nog wel meedeelde. Het duurde minuten voordat colle ga's van de druipende man wel be schermende pakken hadden aange trokken en door het dichtdraaien van een afsluiter de waterstroom lieten ophouden. Men was toen ongeveer 2.5 kubieke meter radioactief water kwijt. De getroffen monteur bleek bij zorgvuldige controle geen blijvende radioactieve besmetting te hebben opgelopen, aldus een woordvoerder van het bedrijf gisteren. Dat in eerste instantie een ander verhaal was ver spreid. weet hij aan een gebrek aan communicatie. de de politie de „stoutmoedigste" ooit gedaan. Het was de derde aan slag die zwarten op een politiepost uitvoerden. Op 24 oktober 1976 ont plofte een bom ln een politiebureau in Soweto zonder persoonlijke onge lukken en ln december 1977 was er een soortgelijke aanslag op een ander politiebureau in Johannesburg. Ook hier geen slachtoffers. Dit jaar waren nog incidenten te melden bij de grens met Botswana, waarbij een blanke politieagent om het leven kwam. Naar verluidt zijn de afgelopen maan den honderden zwarte guerrillastrij ders vanuit de buurlanden Zuid-Afri- ka binnengetrokken Verscheidene zouden teruggekeerd zijn naar Sowe to. van waar zij ln 1976 vluchtten na de bloedige rellen. Onze correspondent in Johannesburg tekent hierbij aan: De aanval op het politiestation in Soweto kan het be gin zijn van een nieuwe golf stadster- rorisme. De aanval volgt twee weken na een poging om de spoorlijn tussen Soweto en Johannesburg op te bla zen. De poging mislukte omdat de bommen werden ontdekt voordat zij ontploften. Welingelichte bronnen in het ANC vertelden mij deze week ln Gabarone, de hoofdstad van Botswana dat het ANC in de nabije toekomst met een nieuwe campagne van sabotage en aanvallen ln de steden begint. Op pagina 23 een reportage over het proces tegen elf Sowetostudenten, die betrokken waren bij de rellen in '76. SAN SALVADOR (UPI) Vijf linkse guerrillero's hebben in de Midden- amerikaanse staat El Salvador een burgemeester die tevens leider was van een anti-communistisch doodses kader, doodgeschoten. Eduardo Ro driguez, burgemeester van de plaats Armenia, werd voor zijn gemeente huis met kogels doorzeefd, terwijl hij daar samen met een politieagent en een priester liep. Het Revolutionaire Volksleger, dat sinds de strijd van de Sandinisten in i het buurland Nicaragua zeer actief is, Ir C± ppntVQ I Cl O heeft zich verantwoordelijk gesteld ACi lIUUllll CUCO voor de aanslag. Rodriguez was leider van de Democratische Nationalist!- pAM fy»A I sche Organisatie, een groep die de V-'WilLl UIC1 Uil oorlog heeft verklaard aan alles wat links is en voortdurend moordaansla gen pleegt in het hele land. Iedereen die zich negatief uitlaat over het be wind van dictator generaal Romero is een potentieel slachtoffer van de or ganisatie. Het incident speelde zich af in een hulpgebouw, buiten de primaire kringloop van de reactor, en had dus geen Invloed op de werking van de centrale. PANAMA-STAD (AP) Ongeveer honderd demonstranten hebben don derdag in Panama-Stad uit protest tegen prijsverhogingen stenen ge gooid naar het presidentiële palels en het ministerie van planning. DOSSELDORF (DPA) Een recht bank ln Düsseldorf heeft Dagmar Kahlig-Scheffler ln hoger beroep ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar en drie maanden wegens verraad aan de DDR tijdens haar werkzaamheid in de bondskanselarij in Bonn. Zij schreeuwden leuzen gericht tegen de Jongste verhogingen van de prijs van vlees en andere levensmiddelen. Leden van de Nationale Garde die het palels bewaakten, grepen niet in en de demonstranten gingen door naar het ministerie van planning, twee straten verder. De president van Panama, Artistides Roy, verblijft op het moment in Rome. Bij het ministerie braken de demon stranten de meeste ramen op de be gane grond en de eerste verdieping. Er waren ook meldingen van aanval len op regeringsvoertuigen in de stad. waaronder op auto's van de nationale garde. Er zijn sinds 23 april voortdu rend demonstraties geweest tegen de hoge kosten van het levensonder houd. BRU8SEL (ANP) - De Belgische - Vice-premier en minister van econo mische zaken, Willy Claes, voelt er voor dat in zijn land een onafhanke lijk groep van controleurs voor kern energie-Installaties wordt opgericht. Dat heeft hij gisteren in Brussel ge zegd, na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. Claes zei ook dat, al hoewel alle veiligheidsmaatregelen genomen zijn, de regering zich moreel verplicht voelt een onderzoek in te stellen naar de veiligheid van alle kerncentrales ln België BONN (UPI) Veel Westduit sers hebben hun mening over de tweede wereldoorlog veran derd na het zien van de Ameri kaanse film Holocaust. Uit een door de Duitse regering verricht opinie-onderzoek, dat gisteren werd gepubliceerd, blijkt dat nu 39 procent van alle ondervraagden tegen het verjaren van oorlogsmisdaden is. Vóór de uitzending van de film over de Jodenvervolging was dit percentage vijftien. Het aantal mensen dat onverschil lig tegen een verdere vervol ging van oorlogsmisdadigers staat, nam sterk af. Ruim 63 procent van de Duit sers vond de aanslag op Hitler in 1944 gerechtvaardigd, vóór de uitzending van de televisie serie was dit 49 procent. Bij aanvang van Holocaust was vijftien procent het eens met de uitlating: „Joden zaaien on rust met hun ideeën", na afloop was dat percentage gedaald tot negen. Vooral voor de Jongeren bracht de serie nieuwe Infor matie: zeventig procent van de Jongeren tussen 14 en 19 jaar zei Iets nieuws te hebben geleerd. Eén cijfer bleef onveranderd: zowel voor als na de televisie uitzendingen zei maar liefst dertig procent dat het nazi-idee op zichzelf goed was, maar slecht is uitgevoerd. aovertentie Voor alle gezindten: Iets DOEN voor Israël en het Joodse volk Opgave lidmaatschap en inlichtingen Bureau J. C. N., postbus 1072, Leid- schendam, telef. 070-278106 (alleen tijdens kantooruren). Min. contributie f 20 per jaar. 2 or Bert van Panhuis XlNDEN Het noorden en zuiden van Groot-Brittannië groeien ilitiek uit elkaar. Dat is een van de opvallendste gegevens van de ikiezingsuitslag. Waar het zuiden van Engeland duidelijk naar de kant in de conservatieven is gezwaaid, daar zijn het noorden en Schotland duw gebleven aan Labour, die traditioneel sterk is in dit gebied. striële verhoudingen kwam. Die wet bracht hem uit de gratie bij de bonden en uiteinde lijk ook bij het Britse kiezersvolk. Jackson, en met hem andere vakbondsleiders, zeiden te hopen dat Thatcher niet in Heaths fouten zou vervallen. Het lijkt er op dat, wil dé nieuwe premier in gesprek blijven met de vakbeweging, ze niet anders kan doen dan Jim Prior te benoemen tot minister van werkgelegenheid. ks wijst erop dat Margaret Thatcher als nieuwe premier alles zal moeten doen om overduidelijke vertrouwenscrisis in het orden op te lossen. Daar is in de eerste tats het feit dat de conservatieven in hotland hun enige verlies van btekenis bben geleden. Teddy Taylor, de man die «r de nieuwe minister van Schotland zou n geworden, keert niet in het parlement 'ylor is altijd de verpersoonlijking ge- *st. van het verzet van de Tories tegen de tónen voor meer zelfbestuur voor 8chot- tó. dezogeheten devolutie Er Is echter tn aanwijzing dat Taylor daarom is ver ben De reden moet waarschijnlijk veel *r worden gezocht in de economische Een onderzoek van de universiteit Essex heeft uitgewezen dat de Schotse ers vooral de werkgelegenheid hebben «n meespelen in hun keus En als men weet dat Taylors kiezersdistrict Glas- "w-Gathcart een typisch ..arbeidersdis trict" is. dan is het verband snel gelegd Een ander gegeven uit het Essex-onder- zoek, en een dat gemakkelijk te maken kan hebben met de werkgelegenheidskwestie, is dat Labourleider en nu ex-premier Jim Cal- laghan in persoonlijke populariteit 27 pro cent op Thatcher voor ligt. Heath Rampzalig Probleem nummer twee voor Thatcher is de relatie met de vakbeweging. Nauwelijks was gisteren morgen duidelijk dat ze Cal- laghan in Downingstreet 10 zou gaan aflos sen of zelfs gematigde vakbondsleiders zei den haar de wacht aan. De voorzitter van de overkoepelende vak centrale TUC Tom Jackson voorspelde rampzalige gevolgen als de nieuwe Tory- regering de bonden via de wetgeving in het gareel zou willen dwingen. Hij riep herinne ringen op aan het eerste jaar van Edward Heath, toen deze met de wet op de indu Over benoemingen gesproken: zie daar pro bleem drie. Wat gebeurt er met Heath. Krijgt hij een belangrijke kabinetspost of niet? Vriend en vijand zijn het er over eens dat Thatchers voorganger als partijleider het verdient. Hij heeft zich ln deze campag ne voorbeeldig gedragen en zich bij geen enkele gelegenheid tegen zijn opvolgster gekeerd. Maar minister van buitenlandse zaken? Thatcher peinst er niet over, want Heath is ln het buitenland bekender dan zij zelf en hoe moet dat bij al die topconcferen- ties? De premier als bijwagen"5 Nooit Fi nanciën of een andere post in de financieel- economische hoek is ook onmogelijk van wege de totaal verschillende ideeën van Heath en Thatcher Defensie is Heath te min. De enige mogelijkheid is dat hij wordt benoemd tot minister voor Noord-Ierland. een post die niet alleen zwaar, maar ook belangrijk is. Zeker net zo intrigerend is de vraag hoe lang Callaghan aan zal blijven als oppositie leider. Hij zelf zegt de volle vijf Jaar te zullen uitdienen, maar het Is de vraag of zijn achterban hem die kans zal geven Waarne mers hebben er op gewezen dat in de oppo sitie de Labourfractie ieder jaar opnieuw de leider aanwijst en gegeven Callaghans leef tijd en zijn „conservatieve" imago, kan de dag komen dat men hem zal dwingen op te stappen en de rust op te zoeken op zijn boerderij in Sussex. Onderzoeken ln de La- bourkiezerscorps hebben uitgewezen dat men de voorkeur geeft aan ex-mlnlster van financiën Dennis Healy. Maar deze is de 60 ook al gepasseerd en heeft zich bovendien nogal vereenzelvigd met Callaghans Ideeën. Het ls dan ook duister wie de Labourleider zal moeten worden. Nationalisten Niet alleen Labour heeft deze verkiezingen verloren, maar ook de nationalisten in Schotland en Wales en de liberalen De Schotse SNP is weggevaagd. Slechts twee van de elf zetels zijn behouden, die van SNP-lelder Donald Stewart en zijn plaats vervanger Gordon Wilson Tegenstanders van de separatistische poli tiek van de SNP hebben gezegd dat het volk ten noorden van de „border" een onafhan kelijk 8chotland voor altijd naar het ver geetboek heeft verwezen. Maar daar moet niet te stelUg op worden gerekend. Bij eco nomische problemen kan de SNP ineens weer in de lift komen. De Welshe nationalis ten hebben zich beter weten te handhaven. Ronduit tragisch is wat er met de liberalen is gebeurd. Na een zeer enthousiaste en overtuigende campagne en goede oplnie- peillingen meende David Steel dat zijn par tij niet alleen de bestaande 14 zetels zou behouden, maar er bovendien een aantal zou bij weten te winnen. Dat ls erg tegenge vallen. De conservatieven hebben de libera le aanval weten af tc slaan, en zelfs drie zetels op 8teels formatie weten te verover en. En zeker niet de minste. Naast Jeremy Thorpe is 8teel ook zijn vervanger John Pardoe, een van de kleurrijkste figuren uit de oude fractie, kwijtgeraakt. Steel huilde bijna toen hij over deze klap sprak en maakte een volkomen uit het lood geslagen indruk. Zijn belofte tegen dit onrechtvaar dige kiesstelsel te zullen blijven strijden, deed iedereen sympathiek aan Tenslotte is opnieuw gebleken dat Oroot- Brittannië niets voelt voor extremisme. De trotskisten kregen geen voet aan de grond, en het nao-nazlstische en racistische Natio nale Front al evenmin. De resultaten voor het Front waren lager dan de neo-nazi's ooit Mevrouw Margaret Tbatcher hebben behaald, zelfs ln gebieden waar hun enige aanhang was voorspeld

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7