Levenskansen voor de Poolse r.-k. kerk Mitt» wpn.» Wierook en tranen io,90 Europese Culturele Stichting jubileert Jorge echte Bolet een klavierleeuw 1 Personalis: ROOS hekelt plannen minister t KRO-documentaire Koningin van Polen Rotterdams Philharmonisch onder Zinman Tv-serie Anna Karenina Leo Vroman HuisenTuin gewenst ti dens Tekeningen van Burki gebundeld Für Elise En dan nog Hotels verlagei prijzen met dertig procent 'Onbegrip voor streekradio' Nieuwe boeken ZATERDAG 5 MEI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door R»«t Diemer BUSSUM ..De in 1079 vermoorde bisschop Stanislaus is voor Polen het symbool van het verzet tegen verdeling en onderdrukking. Zijn feestdag 8 mei is één van de drie dagen dat in Krakau de zestien ton zware Sigmundklok wordt geluid. Sinds 1540 is dit voor de Polen een teken van protest tegen vreemde overheersing. Dit stukje tekst in de KRO-documentaire Koningin van Polen die maandagavond wordt uitgezonden geeft exact de reden aan van het uitstel van de reis van paus Johannes Paulus II naar zijn vaderland Oorspronkelijk zou dat bezoek onder andere op 8 mei vallen maar de auto nietten vonden het verstandiger het pauselijk bezoek niet met deze sterf dag te laten samenvallen Vervacht wordt dat de bevolking voor zeer emotionele tonelen zou zorgen Er wordt bij een bezoek van de paus toch al beroenng genoeg verwacht De kwestie Stanislaus ligt zo gevoe lig. dat er angstig werd gezwegen toen Dolf Retjmers. samensteller van de documentaire, nadere informatie vroeg De vertraging van de pauselij ke reis heeft hem pech bezorgd want het was de bedoeling dat uitzending van zijn documentaire, die in de paas tijd Is gemaakt, met de pauselijke reis zou samenvallen DeKROzletnu MduOnnd blijkbaar geen mogelijkheid tot uit stel naar de volgende maand mens en de hele Kerk. samenwerkend met Godx genade, opgewassen zijn tegen de eisen van de huidige tijd Hoe zou het anders mogelijk zijn. dat de Kerk na tweeduizend jaar een nieuwe moeilijkheid het hoofd kan bieden Andere mogelijkheden voor de kerk worden getoond in de beelden van een priesterwijding In het welva rendste deel van Polen, het industrie gebied Sllezlé. komen per jaar nog zestig aanvragen binnen om priester te kunnen worden De novicen hoe ven niet in militaire dienst, maar moeten wel minstens een jaar als arbeider werken Het KRO-team heeft gefilmd in de nieuwe hoogovenstad Nova Huta. die met tweehonderdduizend woningen een socialistisch image moest krij gen Er zou niet één kerk worden neergezet Toch staat er nu na twaalf jaar strijd een kerkgebouw Volgens de statistieken neemt de betekenis van het rooms-katholicisme in de ste den echter af Zo'n dertig procent is praktiserend, dertig procent doet er niets meer aan en dertig procent hangt daar tussen Druk van Rusland Hoe het het Poolse volk mogelijk ls gebleken ondanks de druk van Run land. zoveel mogelijk zijn eigen gang te gaan. ook in godsdienstig opzicht weet bisschop Marharski van Kra keu. de opvolger van bisschop Wojty- la ide huidige paus» onder woorden te brengen Hij zegt letterlijk Om te beginnen geloof ik er niet in. dal sociologische wetten van ijzer zijn en hun onverbiddelijke consequenties /ouden hebben waaraan niemand /tch kan onttrekken Het ls waar dat dit soort economische en sociale ver anderingen leiden tot verstoring van het godsdienstige leven Maar de er varing leert dat het geen verstoringen hoeven te zijn het kunnen gunstige veranderingen zijn die In de juiste richting gaan i Ik geloof, dat de ADVERTENTIE Ward Ruyslinck i W blz. hu elke boekhandel Ward WierooK entrant Speciaal vandaag Van de Engelse tv-serie Anna Karenlna naar de roman van Leo Tolstoi wordt van avond het eerste deel uitge- innden \ed. t?I.M Over het veraet in Dene marken gaat de Deens-Engelse film De enige weg Ned. I 21.55 „Kieskeurig" is een nieuw consumentenprogramma Dit keer wn de TROS. Onderwer pen sijn: het kopen van duur zame artikelen en het kopen op eonsumentenvoorwaarden. Hilv 2-1.38 Z.I. a la creme van de VARA begint met uittending van vier programma's over Nederlandse componisten-mu sici Hilv. I UI In de Rooie Haan komt met een enquete over het kiezers gedrag in ons land i.v.m. de Europese verkieaingen. Ver der commentaar van politici op de wetsvoorstellen van mi nister Gardenier» insake de omroeppolitiek Hilv. 1 13.83 De Speeldoos van de VARA staat ia het teken van de Se mei als bevrijdingsdag. Hil\ I 18.82 Er is een bezoek gebracht aan de Zwarte Madonna van Chestochova. een bedevaartskerk met als op schrift: Koningin van Polen, zes eeu wen ben je ons tot steun geweest bij de verdediging van ons volk. Hieruit blijkt ook wel de demonstratie tegen het huidige bewind en de Russische invloed Hier zal paus Johannes Pau lus II een mis opdragen Uit de vere ring van Maria, die men voortdurend in Polen tegenkomt, is het verlangen van de nieuwe paus te verklaren om de Mariaverering te doen herleven Hoewel men volgens de berispende woorden van de Poolse kerkelijke medewerkster Halina Bomowska. niet mag spreken van conventionele Godsdienst omdat het geestelijk arro gant zou zijn andermans godsdien stigheid te benoemen, laat de docu mentaire duidelijk zien dat het ge loofsleven in Polen nog behoorlijk traditioneel ls Ook al omdat de makers weinig gele genheid kregen om met mensen te spreken, wordt de meeste ruimte ge vuld met mis, kruisweg en passiespel Er viel blijkbaar niet te ontkomen aan een zekere langdradigheid daar in. In het kader van het pauselijk bezoek en als informatie over het geestelijk leven in het socialistische land Polen, dat atheïstisch wordt ge noemd, is de tv-documentaire Konin gin van Polen zeker een interessante bijdrage W Bisschop Macharsci van Krakau. als bisschop de opvolger van paus Johannes Paulus II. ziet voldoende levenskansen voor zijn kerk. DEN HAAG (ANP) De „Europese Culturele Stichting" heeft in de kwart eeuw dat zij bestaat meer dan tien miljoen gulden subsidie gegeven aan enkele honderden projecten van culturele, wetenschappelijke en op voedkundige aard. Voor het jubileum wordt een tentoonstelling in Amster- door Adr Hager ROTTERDAM Het programma dat donderdag- en vrijdagavond door het Rotterdams Philharmonisch Or kest werd uitgevoerd bezat meerdere gezichten Of een dergelijk program ma toch niet de voorkeur van het publiek geniet? Men zou deze conclu sie zeker kunnen trekken, de Doelen zaal was minder goed bezet dan men gewend is David Zinman opende de avond met Beethoven's achtste symfonie, en de vitaliteit straalde er van af. Reeds de inzet maakte duidelijk, dat het effect het zou winnen van de verfijning. Men streek en blies er lustig op los. geen schoolvoorbeeld van een klas sieke benadering De Cubaan Jorge Bolet was solist in het eerste planoconcert van Liszt en hij benaderde de Bechsteln-vleugel als een klavierleeuw Indrukwekkend passagespel. krachtige accoorden en een virtuoze techniek Liszt zou tevre den geweest zijn. Het publiek was het trouwens ook. Bolet werd meerdere malen terug geroepen Zinman voelt zich bij een dergelijke Liszt-aanpak wel betrokken en de begeleiding liet aan enthousiasme niets te wensen over Van Liszt naar de Mis van S tra wins- ky Gelukkig zat de pauze ertussen om die enorme sprong te kunnen ma ker De Laurenscantorij van Barend Schuurman had zich in deze deksels moeilijke partituur goed vastgebe ten Ze kregen ondersteuning van de tien voorgeschreven blazers en in Rotterdam heeft men blazers van al lure' Stravinsky's muziek maakte de indruk meer met. het hoofd dan met het hart te zijn geschreven; afstande lijke muziek Toch heeft de compo nist aan een functioneel werk ge dacht, niet voor de concertzaal maar voor de kerk En dan ook met jon genssopranen en alt Het kon niet op aan het einde van het Speciaal morgen seizoen: het concert werd besloten met de Rapsodie voor orkest „Taras Bulba" van Janacek. Niet zo'n opge wekt verhaal deze oude legende door Gogol in vorm gegoten. Het is de geschiedenis van de kozakken hoofd man Bulba die ten strijde trok tegen de Polen. Het loopt slecht af met de familie. Een zoon wordt neergescho ten. de ander gemarteld en vermoord en Taras sterft een heldendood op de brandstapel. Suggestieve muziek van Janacek in een kleurige benadering door Zinman. Nicola Pagett speelt Anna Karenina. Hrt Londens Symfonie Or kest als eerste in een serie over Grote Orkesten. Ned I 19.85 De auteur en tv-reeensent Gerrit Komrij ontvangt gas ten uit de Gooise omrorpwr- ™"ld Ned. 2-21.19 De vandaal heet de afleve ring van de detective-serie Centraal Station Ned. 121.28 De Ver van mijn bed-show over de Derde Wereld gaat over de l'NCTAD-conferentie en de reggae-muiiek van de groep Black State Ned. 1/22.15 In Een Europees parlement, wat heb je daaraan? volgen vier leerlingen van de School voor de journalistiek de Ne derlandse parlementskandi- daten. Ned. 2/11.55 Vroege Vogels, het VARA- natuurprogramma gaat over het natuurgebied Gnni- en Vechtplassen. Verder aan dacht voor vleermuisen. Hilv 12.82 Ds J 1. H Koppenol gaal voor in de hervormde zender- kerk Ie Huizen Hilv 2 18.08 HILVERSUM Op tien achtereen volgende zaterdagen zal de TROS de Britse feuilleton Anna Karenina naar de roman van Leo Tolstoi op het scherm brengen Vanavond het eerste deel. waarin kennis wordt gemaakt met de heer en mevrouw Oblonsky ADVERTENTIE u.l ezcr, vindt nu in elke bockhandel dc nieuwe (abels en teke ningen van Leo Vroman. Huis cn Tuin is een forse bundel met alle onver wachtheden die u van Vroman verwacht. Lees hem. Dc teke ningen zijn ook om te lezen. Koop hem voor l"J S,-. Nu, lezer. Que rul Sprekend Querido, van Singel 262 lingsbedrijven als galerieën. Het the ma van de tentoonstelling is een sym bool van het streven van de Europese Culturele Stichting; het centraal stel len van de mens bij het bevorderen van een betere toekomst voor Euro pa. aldus de stichting. dam ingericht over „Het mensbeeld in de Europese kunst sinds 1945". Er komt In november ln Den Haag een conferentie over „Werk en de veran derende samenleving". Voorts wor den voorlopige conclusies openbaar van de interdisciplinaire studiegroep „Europese integratie", en wordt een analyse gepubliceerd van de verhou- Klioi l\A/C niot ding tussen media en politiek in een IMICUWO IIICl aantal Westeuropese landen. i De „Europese Culturele Stichting" is in Amsterdam gevestigd. Robert Schuman. Denis de Rougemont. Hen drik Brugmans en anderen richtten haar als ..Fondation Européenne de la culture" destijds in Genève op. Prins Bernhard was de eerste presi dent. Vice-president Mr. Y Scholten volgde hem in 1977 als voorzitter op. Het bestuur wordt gevormd door hem en de gouverneurs uit veertien Euro pese landen. De stichting is een parti culiere organisatie die bijdragen ont vangt van instellingen, bedrijven, overheden en individuele leden DEN HAAG (ANP) - In aanw held van vele voormalige gevang uit de Japanse concentratiekan heeft de reeds enige jaren gepei neerde technisch tekenaar Chj Burki donderdag in het Haagse seum voor het Onderwijs het et exemplaar van zijn gebundelde t ningen uit de Jappenkampen aa boden aan de thans 88-jarige wed van de laatste gouverneur-eent van Nederlands Oost-Indië. jonk mr. dr. A. W L. Tjarda van Star borgh Stachouwer De 130 tekeningen en schetsen verschenen in een door de uitge Buijten en Schipperheijn gedruk bum onder de titel „Achter de kat (prikkeldraad) Burki verbleef drie jaar lang Japanse kampen, tegen het einde de oorlog werd hij uit een kam Indië op transport gesteld naar kamp in Japan. Hij deponeerd( tekeningen in een grote bus. die met behulp van een mede-gevan| onder de grond begroef Na de oc wist hij de bus in het voormi kamp terug te vinden, meer da: jaar lang wilde hij zijn werk niet geven voor publikatie. zodat he bum eerst thans kon verschijnei PRIJS Drs Rob Foppema. teur wetenschappen van heeft een prijs gekregen van de Rj universiteit van Utrecht. Ter geit held van het tweede lustrum vai perscentrum van de afdeling pi relations en voorlichting van de versiteit ontving Foppema de oi scheiding een envelop met inl „voor zijn bijdrage aan de verl ring van het contact tussen unr teit en samenleving". HILVERSUM Programmamakers en luisteraars hebben bezwaar tegen een nieuwsuitzending halverwege het klassieke muziekprogramma Für Eli se. op zondag op Hilversum 4 Presentator Hans Zoet heeft hierover klachten van luisteraars gekregen en de luisteraars gevraagd deze naar de NOS door te spelen Europa 2000 De stichting heeft tussen 1967 en 1975 „Het plan Europa 2000" uitgevoerd, een multinationaal en multidiscipli nair onderzoek. Het werk van enkele honderden deskundigen leidde tot vele tientallen wetenschappelijke pu- blikaties en een eindrapport. Voor dit onderzoek bedroeg het budget zeven miljoen gulden Als vervolg concentreert de stichting onderzoekingen en activiteiten op problemen die voorrang krijgen: on derwijs. milieu, internationale sa menwerking en parlementaire demo cratie. Hiertoe zijn instituten opge richt ln Brussel. Bonn. Madrid en Londen. De centrale administratie er van geschiedt in Amsterdam. Aan het onderwerp „werk en de veranderende samenleving'' wordt 29 en 30 novem ber in Den Haag een Europese confe rentie gewijd De tentoonstelling „Het mensbeeld in de Europese kunst sinds 1945" is tot stand gekomen in samenwerking met de stichting Kunsthuls in Am sterdam wordt daar gehouden van 17 mei tot 29 juni. Het Kunsthuis pro beert de leemte op te vullen tussen musea en commerciële tentoonstel- Edu Verhulst, hoofd van de muziekaf deling van de NOS-radio. heeft bij de besprekingen over de zenderkleuring al geprotesteerd tegen de onderbe- king van Für Elise Het ziet er echter naar uit dat de bestaande situatie zeker tot het vroe ge najaar gehandhaafd zal blijven. Dan wordt de zenderkleuring geëva lueerd. ARNHEM (ANP) Tientallei hotels in Gelderland en Oven ijssel zullen deze zomer huri prijzen met maximaal dertig procent verlagen. Deze prijs verlaging in het hoogseizoei gebeurt in samenwerking mei de provinciale VW's. De actif is bedoeld om het Nederlands* publiek te laten zien dat Nedeif, landse hotels in vergelijking met buitenlandse niet te duur zijn en de concurrentie wat bé treft dienstverlening ook glans rijk kunnen doorstaan. ,e it ADVERTENTIE «r i o j ja Ter plaatse kopen en meenemen In de Oude Kerk Amsterdam wordt 7500 werken van 500 kunstenaars niet moeilijk gedaan over kunst tOJNsraEURSin maart t/m 6 mei 3 Open van 10-7. zondag 2-6 HILVERSUM Het overlegorgaan ROOS. waarin de f regionale omroepen in ons land vertegenwoordigd zijn bijzonder teleurgesteld over de deze week verschenen bele! brief van minister Gardeniers van CRM over de toekomst de regionale omroepen. De heer Oblonsky is de broer van Anna Karenina Hun huwelijk lijkt op de klippen gelo pen nadat hij een slippertje heeft gemaakt met de Franse gouvernante. Hijzelf ziet het niet zo somber in. maar hij vraagt zijn zuster over te komen om de lucht te helpen klaren. In de trein ontmoet ze gravin Vrons- ky, die haar aan haar zoon zal voor stellen Op die ontmoeting is de rest van het verhaal gebaseerd Wie na een avondvoorstelling niet niet genoeg heeft van het Nederlands theatersnoepgoed kan t/m 13 mei te recht in de Kleine Komedie. Hier geeft Ramses Shaffy elke donder dag-, vrijdag-, zaterdag- en zondag nacht (aanvang 24.00) een voorstel ling onder de titel „Ramses twaalf uur" met als gast Vincent Walter ADVERTENTIE „Een nuchter volk en de zee" door Ph. M. Bosscher. Een herziene versie van „De Zeegeschiedenis der Lage Landen." Nieuw zijn in dit beeldver haal een beknopte literatuuruitgave en een lijst van maritieme musea. Uitgave van Unieboek BV 152 blz.. prijs f 24.58 (na 1 juni 29.50). Rénee van Tuyll. Wat zien jullie daar? Boekencentrum Den Haag 1979. 15,90. De bundel bevat 21 Nederlandse Franse en Engelse gedichten, het geen mede te danken is aan het feit dat Renée van Tuyll van Seroosker- ken drietalig is opgevoed De dichte res illustreerde de bundel, waarin zij tracht „de geestelijke achtergrond van ieder verschijnsel naar voren te brengen Die ligt in haar Oeretjn; in de Enkele Stip, of in Genesis Kapitalisme, socialisme en democra tie, geschreven door G. A. Schumpe ter. Uitg. De Haan. Haarlem. 3e druk 400 blz 39.50 De smaak van wildé honing" roman van Heinz G Konsalik Uitgave Else vier Nederland BV Amsterdam 288 blz prijs 24 50 Fruittuin voor iedereen door T Buishand Een handboek voor het kweken van klein en groot fruit; over grondbewerken. enten, copuleren oculeren, gewasbescherming, snoei en. oogsten, bewaren en conserveren Uitg Kosmos. Amsterdam 192 blz 42.50 Fred J. Lemmers HfT KONINKLIJKE BOEKJE Oil r»jk geïllustreerde boekje vol persoonitihe gegevens en andere biizonderheden over de Oranjes geeti een antwoord op vele vragen, die in dit verband kunnen worden gesteld geb. 112.50 Ronald M. Bracewell ONZE BUREN IN DE RUIMTE Voor <eder die >n de ruimte*a KI en A< naar aspecten geïnteresseerd is dit een boeiend boek CerttuSlreerrl f19.50 Sybren de Hoog EEMIAN0 Beschrijving van een weerbarstige landstreek Geilt met loto s on tekeninqen f 14.90 Com van Donselaar Dijkstertiuis 200 0U0E EN NIEUWE RECEPTEN die man ntat m elk kookboek tegen komt Dit kookboek is gebaseerd op de vroegere uitgave van mevrouw R Lotgering Hillebrand en thans geheel her/ion en vernieuwd f 16.50 Heieen Cru! 0C MANNEN KOMEN MORGEN De moeirame emancipatie van de mar (14,90 L Curtis en Y. Coroles ZONOER ZORGEN ZWANGER Bevatten dus/bqaa'dat Geaknlreerrl f 19.75 Naar de mening van ROOS dat giste ren over de beleidsbrief heeft verga derd. blijkt uit de brief „een wezenlijk onbegrip over de functie en het func tioneren van de streekradio" En dit. zo zegt men in een verklaring, on danks de uitvoerige standpuntbepa lingen in het nabije verleden van ROOS. de NOS en de omroepraad. ROOS vreest voor een aantasting van de werkgelegenheid op korte ter mijn als de minister haar zin krijgt met een nieuw financieringssysteem voor omroep Brabant en Stad/Radio Amsterdam per 1 januari 1980. Vol gens de minister zou dan de regio jaarlijks een miljoen gulden moeten gaan bijdragen in de kosten van de regionale omroep Volgens ROOS moet het volstrekt onmogelijk worden geacht, dat de lagere overheden op zo korte termijn de noodzakelijke beslissingen kun nen nemen om eventueel in die finan ciering deel te nemen, terwijl zelfs op iets langere termijn de continuïteit voor de andere regionale omroepen ?veneens niet gewaarborgd zou zijn Nu de financiering volgens de be leidsbrief van de minister geheel in landen zou worden gelegd van de agere overheden, zij het met een -ijksbijdrage. zou ook volgens ROOS moeten worden gevreesd dat de jour- aalistleke en redactionele onafhanke lijkheid van de regionale omroepen in Gevaar komt. temeer omdat de daar voor noodzakelijke regelingen niet rijn getroffen ROOS wijst er verder op. dat de mi nister bij haar plannen voor twaalf regionale omroepen uitgaat van de huidige provinciale indeling, terwijl tegen het eind van dit jaar al wets voorstellen voor een herziening van die indeling bij de Kamer kunnen worden verwacht Dat zou betekenen, dat het voorgestane financieringssys teem voor de streekradio opnieuw ingrijpend moet worden aangepast Los daarvan vindt ROOS de provin ciale indeling niet altijd de juiste schaal voor een regionale omroep ADVERTENTIE kr U, lezer, vindt nu in elke boekhandel het verhaal van een over-ta levende, van een maif die de beestachtig heden van kampen ei gevangenissen in het1 Derde Rijk heeft dooi staan. Jo Elsendoorns De vermorzeling is een getuigenis van 445 bladzijden, geïllu streerd. Lees dit document humain, koop het vo< f39,-. Vooral nu, lezei Sprekend Querido, van Singel 262

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4