Simonis: Ik hoop steeds dat ze tot inzicht komen RDAG 5 MEI 1979 TROUW/KWARTET 17 ■KERKi In kerkelijk Zuid-Holland botsen twee werelden op elkaar. Aan de ene kant staat de rooms-katholieke bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonis. die grote waarde hecht aan de katholieke eigenheid en de geloofs- discipline van zijn kerk. Aan de andere kant staat de oecumenische studentenparochie van Delft, waar de mensen zich in de eerste plaats christen voelen en daarna pas r.k.. n.h. of ger.. zoals zij bij de burgerlijke stand te boek staan. Inzet van het conflict is dat in Delft protestanten meedoen aan de eucharistie en katholie ken aanzitten aan het avondmaal en dat die twee vieringen alleen te onderscheiden zijn doordat de bedie naar rooms-katholiek of protestant is. jarenlang alle kerkelijke iviteiten. zoals catechese huisbezoek, samen te heb- gedaan. hebben de ms-katholieke. hervorm- en gereformeerde studen- a parochies, respectievelijk neentes. in Delft vanaf ja- iri van dit jaar ook de vie- van avondmaal/eucha- lie samengevoegd in een laltijd des Heren", ene zondag gaat de katho- te studentenpastor Harry rls met de pastoraal mede- rker drs. Ton Meyknecht voor in een viering en de an dere week is het dominee J. Falkenburg (hervormd) of do minee P. Wijbenga (gerefor meerd). Of het formeel om een eucharistie- of een avond maalsviering gaat is alleen te zien aan de voorganger. Tot de gezamenlijke vierin gen is besloten in april 1978. toen alle 120 deelnemers aan een kerkedag van het studen tenpastoraat zich ervoor uit spraken. De rooms-katholie ke pastores hebben hun bis schop. dr. A. J. Simonis van Rotterdam, tevoren niet van het besluit in kennis gesteld. Zij hebben hem ook niet for meel om toestemming ge vraagd. De gevolgde liturgie is de oude Romeinse. De studentengemeenschap voelde zich tot de gezamenlij ke vieringen genoopt omdat onder de leden talrijke ge mengd gehuwden of gemengd samenwonenden zijn, die zich in de eerste plaats christen en pas daarna rooms-katholiek. hervormd of gereformeerd voelen. Ook de pastores merkten tijdens hun maande lijkse studie- en discussiebij eenkomsten gaandeweg ten aanzien van Jezus Christus op één lijn te zitten. Inventarisatie Zij vertelden dit aan bis schop Simonis, toen deze het viertal op 12 januari, enkele dagen voor de eerste geza menlijke viering, bij zich liet komen. De bisschop liet de vier toen weten dat hij hun voornemen absoluut verbood. Het officiële standpunt van de bisschoppen ten aanzien van gezamenlijke eucharisi- te avondmaalsvieringen is volstrekt duidelijk vastge legd in een brief van augus tus 1977 aan de raad van ker ken, waarin zij onder meer laten weten dat zij op basis van de laatste tekst van de commissie Intercommunie en ambt niet konden overgaan tot een ruimer stellen van de gegeven normen van toela ting van protestante christe nen tot de katholieke viering van de eucharistie. Aanzitten aan het protestante avond maal is voor katholieken ver boden. In februari besloten de bisschoppen een inventa risatie van de oecumenische experimenten in de studen tenparochies te vragen. Simo nis stuurde de Delftenaren onmiddellijk een verzoek om inzage van de orden van de dienst, maar de overige bis schoppen deden het wat kal mer aan. De organisatie van katholieke studentenpasto res, het Landelijk Beraad, re ageerde namens alle studen tenpastores afwijzend, omdat zij de opzet van de inventari satie niet serieus genoeg vonden. Bisschop Simonis schreef op nieuw Delft een brief met de mededeling dat hij de vierin gen verbood. Een „gestructu reerde open communie" noemde hij die. Peels en Meyknecht, de Delftse pasto res. kregen ieder een eigen brief. Simonis waarschuwde pastoraal werker Meyknecht dat ook diens gezin de dupe van diens „ernstige onge hoorzaamheid ten opzichte van het geloof en de geloofs- discipline van onze Kerk" zou kunnen worden. De redactie van deze krant onderkende in deze brief een element van dreiging met broodroof. Een redactioneel commentaar van die strek king wekte het ongenoegen van de bisschop, waarop hij alles nog eens uiteenzette aan onze redacteur Aldert Schipper. tel. door Aldert Schipper was ontzettend boos over het nmentaar in Trouw," zegt de schop vriendelijk als we zijn ^n zitten. Hij heeft ondanks ontstemming zijn hoffelijk- Id niet verloren en biedt koffie een rokertje aan. Wij reageren ft te verklaren dat het niet onze doeling was de bisschop te be- ligen. maar- dat de Delftenaren rechte en vrome christenen n en dat het zwaaien met drei- menten in dit soort gevallen iten de fatsoensnormen valt. lar ook een bisschop als een pnbaar persoon aan gehouden 0er komt de bisschop hier nog op terug, ^ar vooreerst wil hij zeggen dat het hem —"lijn ingrijpen in Delft primair ging om "(bloei van het geloof in Christus en in li Woord. „Want ik kan niet aan de ruk ontkomen dat talloze mensen en epen zich Jezus toeëigenen, met name' (i woorden over de eucharistie. Wan- r je het gezag van de kerk in dezen jst je neerlegt, dan moet je je afvragen. I ik wel trouw aan Jezus van Nazareth, de mensen in Delft weten dondersgoed de kerk hierover denkt". De bisschop lert Jezus' woorden: Wie u hoort, hoort |en wie u versmaadt, versmaadt Mij". Simonis haalt de Analecta van zijn dom tevoorschijn, waarin de brief at. die de Nederlandse bisschoppen au- Itus 1977 aan de raad van kerken zon- I over intercommunie en ambt. Hierin |ft intercommunie (behoudens in heel londere individuele gevallen) verbo- I ..Deze brief is het officiële antwoord de bisschoppenconferentie op een oe- tienische studie van de commissie in- communie en ambt. Bisschoppen moe- I natuurlijk wel naar alle kanten luiste- Maar als het gaat om de verwoording |i het geloof, dan komt die in het leerge- tot uitdrukking. Helaas wordt dit heel Iwijls verkeerd verstaan alsof die bis- joppen van bovenaf decreteren. Weet u de bisschoppen doen? Niets anders het verwoorden van de geloofssensus algemene geloofsgevoel, a.s.) zoals dit lal eeuwenlang in de kerk leeft. En het J u uit de brieven van Paulus bekend dat het aan het leraarsambt is. de |est te onderscheiden. Bisschoppen eten wel degelijk naar beneden luiste- maar zij moeten de Geest onder leiden". Gmt u dan niet in de verleiding om naar paalde mensen te luisteren en naar _Jeren niet? 1 verzoeking is groot en daarom moet je |r zo veel mogelijk mensen luisteren, lik geloof dat dat ook gebeurt Maar de {splintering komt van het subjectivis- i. de mensen zeggen tegenwoordig te fl: ..ik vind dit of dat en daarom is het ..we ervaren ons één. dus we zijn één", lar dat hoeft helemaal niet zo te zijn. Ik ld ervaring, ook in geloofszaken, erg iangrijk. maar het is niet het uiteindelij- criterium. Ik denk bij voorbeeld dat Insen die gehuwd zijn soms helemaal jts ervaren, maar ze zijn wel getrouwd. I dat geldt ook op het terrein van het loof. De godservaring wordt ons lang ;ze|t altijd gegeven maar ik moet wel blij- ;htD geloven dat Hij bestaat. Dat geldt ook linzake de eucharistie Maar veel jonge er-|nsen zijn opgevoed in een tijd waarin gedachte hoogtij viert dat wat ..ik" id of ervaar ook waar is. En dat hoeft baald niet altijd het geval te zijn. consequent- Leiden en Rotterdam bestaat al jaren ertjets als een gezamenlijke viering. In een sterker afwijzende me niet consequent. jaar geleden als bis- de situatie in Rotter dam en Leiden zo aangetroffen. Ik heb haar min of meer overgeërfd. Ik heb meer dere gesprekken met de betreffende pas tores en kerkbesturen gehad. In Leiden is daar uiteindelijk een slecht compromis uit gekomen. Daar is het geen eucharistie en geen avondmaal, maar een agapè (lief- desmaal. a.s.). Soms kan een agapè een goede uitweg zijn voor oecumenische vie ringen. Maar ik ben bang dat een aantal kerkgangers daar deze agapè-vieringen toch als eucharistie of avondmaal be schouwen. In Rotterdam bestond een in tercelebratie. Daar spraken priester en dominee samen de consecratiewoorden uit. Dat is de slechtste vorm van oecume ne. Dat is. voor zover ik weet. afgeschaft. Het is nu een alternerende dienst (de ene week onder katholieke en de andere week onder protestante verantwoordelijkheid) en men weet daar ook dat ik het er niet mee eens ben. Delft is de eerste zaak, die is ontstaan terwijl ik bisschop ben. Daar draag ik de volle verantwoordelijkheid voor. Bovendien is er daar een pastoraal werker bij betrokken, die duidelijk in deze richting heeft geijverd. Die man kan het hele instituut van de pastorale werker in gevaar brengen. Want als bisschoppen we ten dat pastorale werkers zich zo opstel len. zullen ze zich nog wel een paar keer bedenken eer zij een pastoraal werker aanstellen. Over Rotterdam en Leiden is in de pers niets geschreven. Dat kom doordat Delft de zaak ongevraagd in de publiciteit heeft gebracht, zoals men ook zonder mij er in te kennen tot het besluit van de oecume nische diensten is gekomen. Men vraagt bisschoppen wel om gezagsuitoefening in dialoog, maar zoiets doet men gewoon en dat betreur ik. Maar als ze u om toestemming hadden gevraagd, dan had u nee gezegd. Inderdaad, maar dat geeft niet het recht om dan zo maar tegen de geloofsdiscipline van de kerk in te gaan. Als u Peels en Meyknecht zou ontslaan, willen de protestante pastores niet sa menwerken met een andere priester, die het werk op een andere manier wil doen. Dat is hun goed recht. Als dominee Fal kenburg dat niet wil, respecteer ik dat. Daarom moeten Peels en Meyknecht goed weten wat voor risico zij nemen. Als door hun toedoen de toekomstige oecumeni sche samenwerking onmogelijk wordt, is dat hun verantwoordelijkheid. Maar zij draaien het precies om. Als u Peels en Meyknecht ontslaat, wil len ze met hun werk doorgaan. Dan wordt het net zoiets als in Amster dam (Huub Oosterhuis) of in de IJmond. Maar het hangt wel heel erg aan de perso nen. Als deze personen wegvallen, wat dan? Als de Delftenaren zouden zeggen dat zij in het vervolg agapè vieren bij wijze van tegemoetkoming aan u, zou u dat dan kunnen aanvaarden? Ik heb u net gezegd dat het in Leiden een slecht compromis is. Als de slechte kanten van het compromis wat wegvallen en het duidelijk is dat het om een agapè zou gaan. zou daar wellicht over te praten zijn. Maar als het cultische voor veel studenten zo onbelangrijk is geworden, waarom hou den ze dan geen woorddienst. Nu bestaat het gevaar dat men het sacrament mis bruikt om tot bepaalde dingen te komen. Ik hoop nog steeds cfat ze tot inzicht komen en dat ze het, niet op de spits drijven U vroeg om een beschrijving van de litur gie in Delft nadat u al een verbod had laten horen. Dat geeft de indruk dat u niet precies wist wat u verbood. Ik wist dat men tot een gestructureerde open communie was gekomen, maar ik kende de orde van dienst niet Ik had gevraagd of ze zich hielden aan de o'ficiële Bisschop Simonis eucharistische gebeden. Ik kreeg daar geen duidelijk antwoord op. Ik zou wel willen weten of ze dat in feite doen. Ik heb destijds met Leiden afgesproken: het is een agapè en dat moet in de stilering van de liturgie tot uitdrukking komen. Maar ik heb nooit een orde van dienst van de studentenparochies gezien en daarom heb ik er om gevraagd. In Delft volgen ze de oude Romeinse liturgie. Zou u daar niet erkentelijk voor zijn. Het betekent voor protestanten heel wat, misschien. Dat laatste zeker, maar wij katholieken hebben nu juist een nieuw missaal gekre gen. Dan ga je nou net weer wat betreft de katholieke liturgie onduidelijkheid scheppen Polltieag-ent- Als het officieel niet kan, kan het toch zoveel waarde voor de toekomst hebben, dat u had gezeg: laat dat maar voorlopig gaan. De katholieke kerk deelt deze mening niet ten aanzien van de eucharistie. Soms ont vangen protestanten wel de communie, omdat ze met een katholieke partner ge huwd zijn. Daar ga ik niet als een pnljt; agent bijstaan om mensen ciaar van af te houden, maar bij een open structurering, waarbij een priester hele groepen gaat uitnodigen, daarvan zegt de kerk dat gaat niet. U moet niet vergeten dat bij ons de eucha ristie direct de concretisering is van de kerk Kerkelijke eenheid manifesteert zich in de eucharistie Dus als je nog niet kerkelijk een bent. dan kun je niet samen eucharistie vieren Er Is ook wat voor te zeggen: het samen vieren van de eucharistie/avondmaal kan de kerkelijke eenheid, die ook opdracht is, bevorderen. Daarin zegt onze kerk precies het tegen deel. Wie nodig je thuis uit aan tafel? Als je het met iemand niet eens bent, kan een etentje wonderen doen. Ja. maar dat doe je niet thuis, maar in een restaurant. Thuis nodig je mensen uit om de eenheid van de familie te vieren. He laas zitten we nog in verschillende huizen. Bij ons is de eucharistie de realisering van de eenheid, niet de weg daar naar toe. Wèl dient de eucharistie tot onderhoud van de eenheid en tot versterking er van binnen de eigen kring, dat maakt het een beetje moeilijk. Losjes Daarbij komt dat er in onze kerk een situatie is gegroeid dat men nogal gemak kelijk te communie gaat. Er zijn op het ogenblik katholieken die op belangrijke punten dat katholieke geloof niet meer delen Die mensen gaan toch dikwijls zo maar te communie Men zou zich meer moeten afvragen: kan dat wel? Zou u die mensen willen weren? Gisteren las ik in mijn brieven nog een prachtige tekst van een kerkvader uit de vijfde eeuw. ..Alleen diegenen die ingewijd zijn in het mysterie mogen komen en diegenen die dat niet zijn of het niet willen geloven moeten worden geweerd. Ik wil niet naar een geheim genootschap toe. maar ik moet de mensen er wel op wijzen dat we ons dienen af te vragen kan ik wel? Dat klinkt mij zeer protestant in de oren. In dit opzicht kunnen wij geweldig veel van de protestanten leren. Die gaan niet zomaar aanzitten. Bij ons is men te ge makkelijk geworden. Dat komt door het overaccentueren van het maaltijd-aspect van de eucharistie, terwijl het een offer is in de gestalte van een maaltijd. Spreekt u niet erg vanuit een situatie dat er waterdichte schotten tussen de kerken waren? Je ziet tegenwoordig dat de ver schillen door de kerken heen gaan lopen. Dat u op een bijeenkomst van de Evange lische Omroep tegen de legalisering van de abortus komt. betekent toch ook dat in uw geval de kerkelijke gescheidenheid minder telt dan de overeenstemming die je op bepaalde punten beleeft? Gelukkig zijn de waterdichte schotten doorbroken. Ik heb met veel devotie, meerdere malen een protestantse dienst bijgewoond. Maar ik zit niet aan. Daar zit nog een waterdicht schot. Zo kan ik me heel goed voorstellen dat in geval van gemengd ge huwden de niet-katholieke partner mee gaat naar de katholieke kerk. maar niet ter communie gaat. Hoe komt het dat u zich so verwant voelt aan de „verontruste" protestanten die sterk anti-rooms zijn? Dat komt door de grote eerbied voor de majesteit en het Woord van God. We voe len ons verbonden door het meer verticaal gericht zijn. Katholieken en gereformeer den van het oorspronkelijk type zijn wat dogmatischer ingesteld: die kennen leer- tucht en die kunnen het het best met elkaar vinden. We hebben een gemeen schappelijke vrees voor verwatering. Een zeer principieel denkende gereformeerde dominee zei mij: bisschop wil u wel gelo ven dat ik me meer één voel met u dan met sommige van mijn collega's? Dat geldt andersom soms ook. Tussen dat soort christenen die verdeeld zijn ten aan zien van vragen rondom het geloof en die daaraan lijden, kan wel degelijk een diepe geloofsverbondenheid aanwezig zijn. Zou dat ook psychologische achtergron den hebben? Dat denk ik wel eens, maar ook als het karakterologisch bepaald is, in hoeverre vraagt het mens-zijn op zich dan toch niet om een opvoeding in waarheidszin? Daar ontbreekt het tegenwoordig nogal aan. Een ethish reveil? Meer een reveil in het denken, een herle ven van de zin voor wat waar en niet waar is. Bisschoppen Meer dan de helft van de huwelijken in uw bisdom, waar een katholiek bij be trokken is, is gemengd. Kardinaal Wille- brands heeft gezegd er niet tussen te willen komen als twee mensen in so'n huwelijk ook in geloofsbeleving en -vie ring tot gemeenschap komen. Bent u het daarin met de kardinaal eens? Ik weet niet wat de kardinaal precies met die uitspraak heeft bedoeld. Je kan daar als bisschop-beleidsman over praten of als priester van de kerk. die een bepaald pastoraal geval voor ogen heeft. De kardi naal heeft denk ik in de laatste zin ge sproken En hoe zit het met de overige bisschop pen. Zij geven, doordat zij niet onmiddel lijk om de inventarisatie gevraagd heb ben. niet de indruk dit zo dringend te vinden. Ze zijn ook erg druk met andere dingen. Er zijn natuurlijk wel nuanceringen. De kardinaal is gekomen drie jaar geleden Hij vond een bepaalde situatie. Wat doe je daar aan? Ik ben acht jaar geleden geko men. Er waren bepaalde dingen ontstaan in een vertrouwen volle tolerantie Moet je dan meteen zeggen: we schaffen het af? Ben Je daar toe in staat? Moet je zeggen: laat het maar zitten, het sterft vanzelf wel uit? Dat is een bepaalde beleidsvisie. An deren zeggen: nee. je moet er wat aan doen. Geloofsmatig kun je het helemaal met elkaar eens zijn. maar beleidsmatig is het een heel andere vraag. Die vraag ligt nu op tafel. Er zal tussen de bisschoppen ook een verschil bestaan, afhankelijk van de situatie. Ik voor mij heb er wel leergeld uit getrokken dat een aarzelend of ondui delijk beleid onmiddellijk uitgebuit wordt. Als iemand dan vraagt: wat zegt de bisschop er van?, antwoorden ze: Hij heeft het er wel een beetje moeilijk mee. maar hij verbiedt het niet. Er wordt misbruik gemaakt, dat is het grote probleem. Volgens de studentenpastores is er een impasse onder de bisschoppen. Er is geen impasse onder de bisschoppen. Het is een moeilijke situatie, zoals in zo veel bestuurslichamen op het ogenblik. Het zal in de ministerraad ook wel moei lijk zijn. Besturen in teamverband is ver schrikkelijk moeilijk. Maar een impasse is het niet. Er wordt in alle bisdommen be stuurd en uit elke bisschoppenvergade ring komen een heleboel besluiten. Er zijn natuurlijk wel verschillen van mening, zoals dit bijvoorbeeld ook in opvoedings situaties voorkomt, waar de vader tegen moeder zegt: doe het een beetje kalm aan met onze dochter. Dat soort problemen speelt op het moment wel in wat verhevig de mate. Maar dat kwam in het episco paat in het verleden ook wel voor. Toen was er ook wel eens langere tijd onenig heid. Maar tegenwoordig komt dat meer naar buiten. De een vindt het goed dat de kinderen er bij zijn als vader en moeder het oneens zijn en anderen hebben een tegengestelde mening. De bisschoppen van Nederland zijn. voor zover ze met dat verschijnsel te maken hebben, kennelijk nogal aarzelend met maatregelen tegen oecumenische experi menten. Uw vicarissen denken ook wat meer terughoudend. De dekens zijn tegen hard optreden. Voelt u zich niet erg al leen staan? De bisschoppen zijn het. gezien de brief van augustus 1977, volledig met mij eens ten aanzien van de geloofsdiscipline. Ook de vicarissen. Ik voel me niet geïsoleerd. Bovendien moet ik meer bezorgd zijn over de vraag of wij katholieken niet te veel geïsoleerd komen te staan ten opzichte van het geloof van de wereldkerk Paus Is dat nu zo erg, die tegenstellingen tus sen de bisschoppen? Voor u is het misschien niet erg. Maar er zijn veel mensen, de eenvoudige gelovi gen. voor wie verschil van mening onder de bisschoppen totaal ondenkbaar is. Dan kan het soms helaas een grote ergernis worden. Door acties als tegen „Delft" krijgt u het image van een bisschop die meer bekom merd is om de tucht dan om de zorg voor de pastorale belangen. Geloofsdiscipline hangt onmiddellijk sa men met pastoraal belang. Ik zou veel en veel liever niet Ingrijpen. Het wordt er helaas wel eens naar gemaakt dat ik meer moet waarschuwen dan ik kan inspireren. Maar dat wordt me op m'n bordje gelegd. Hoe kun je in een kerk inspireren, waar de ene geneigd is alles wat je zegt aan te nemen en de ander het soms al a priori wegwerpt? De paus bemoeit zich nu met de onenig heid onder de bisschoppen. Speelt „Delft" daar ook een rol in? Kardinaal Willebrands is vorige week bij de paus geweest. Ik heb het volle vertrouwen dat de paus ons zal helpen om te komen tot meer eenheid en eensgezindheid in geloof en geloven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17