Japan en VS eens «ver handelsbeleid legerorder voor RSY )uitse economie leeft op Malafide vervoerder moet verdwijnen ABN Bank Export van kennis naar derde wereld steeds belangrijker Vraag onze man in Chicago. Ja onverbloemde en harde waarschuwingen dWtie EEÜeconcerns VS vroegen te hoge prijzen Vervoersbonden FNV: 'De Biesbosch' krijgt steun Suriname krijgt steun uit India _vesteringen stimuleren industrie IJDAG 4 MEI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 21 - RHS 23 i een onzer verslaggevers baande op het communiqué dat de Amerikaanse president Jimmy Carter en de Japanse kmier Masayoshi Ohira deze week het licht hebben doen zien, en afgaande op de geleidende juichtonen, is het bezoek van de Japanse premier aan Washington een iverwacht succes geworden. het gezamenlijke communiqué id dat de twee leiders „overeen- iming hebben bereikt over het ild dat beide landen de komende »n zullen volgen om een meer har- lieus patroon in de internationale idel te krijgen." Verder erkennen leiders dat het huidige overschot le handelsbalans van Japan ten jichte van de Verenige Staten „in iestaande internationale omstan- leden niet geschikt is." Met name itspraak dat „Japan bereid is zijn Pfjkten open te stellen voor buiten- ie goederen" zal de harten van aantal Amerikaanse onderne- sneller hebben doen kloppen. juichtonen waren navenant. Car- zei dat de besprekingen van scJnsdag voor „één van zijn meest eutpuktieve dagen in zijn leven" had- 01 gezorgd en Ohira had het over jé Japanse verlangen „de Ameri- ins-Japanse relatie verder uit te iwen ter versteviging van de vrede welvaart." Carter voegde er nog Mo toe dat men op weg is een eind te d.: 61e ir, kf r k. m k hui «en aan de handelsproblemen tus- mgde twee landen en dat hij „geen ileem zag dat niet binnen een maanden was op te lossen." komt dan mooi uit, want eind ir 2( moet in Tokio de economische le Iconferentie van de geïndustriali- ur. (de landen plaatsvinden, waaraan d. lij de Amerikaanse president zal denjnemen. 6 bezoek van de Japanse premier Washington is traditie en in het weiniK resultaat, et eden had het duidelijk ongelijke Srerfken. Het kleine en arme Japan, Gedwongen al3im bij zijn grote beschermheer ngel opwachting maken en meestal ,025ien de Japanse delegaties Maar die tijden zijn voorbij, althans op economisch gebied. Na de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie is Japan de derde economische macht in de wereld en op een aantal gebie den heeft Japan de Amerikanen over vleugeld. De afgelopen Jaren heeft Japan zich ontwikkeld tot een gigantisch indu striepark, dat zich vooral op de ex port van hoogwaardige techniek heeft gericht. Tot in de verste uithoe ken van de wereld zijn de resultaten daarvan te vinden. Gevolg was een enorm exportoverschot met de belangrijkste handelspartners, de Verenigde Staten en de Europese Ge meenschap, om over de minder geïndustrialiseerde landen van de Derde Wereld nog maar te zwijgen. Zo voerde Japan het afgelopen jaar voor ruim zes miljard dollar meer uit naar de EG-landen dan het uit die landen invoerde. Met de Amerikanen was dit handelsbalansoverschot het afgelopen jaar zelfs bijna twaalf mil jard dollar. Zowel bij de EG als bij de Verenigde Staten heeft dit kwaad bloed gezet. Deze landen beschuldigen Japan er van dat een groot aantal geschreven en vooral ongeschreven regels het buitenlandse ondernemingen bijzon der moeilijk maakt in Japan hun pro- dukten kwijt te raken. Meermalen is bij Japan aangedrongen om de invoer uit derde landen te stimuleren en importen te stimuleren. Daar is vrij wel niets van terecht gekomen en vorige maand lekte er een intern EG- rapport uit waarin gedreigd werd dat de EG wel eens over zou kunnen gaan tot een gedwongen beperking van de invoer uit Japan. En bij zijn laatste bezoek aan Tokio dreigde Haferkamp „dat de handel, net als bij het kaart spel, onmogelijk wordt, als een van de spelers alle kaarten vasthoudt." Dreigementen Amerikaanse dreigementen zijn evenmin uitgebleven. De leider van de Democratische meerderheid in de Amerikaanse Senaat, Robert Byrd, beschuldigde dit weekeinde Japan van oneerlijk handelspraktijken en zijn collega in de Senaat, Frank Church, hoofd van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, deed het nog eens dunnetjes over. Hij waar schuwde de Japanse regering iets te doen aan de enorme overschotten op de handelsbalans omdat anders de Verenigde Staten bijzonder weinig zin zullen hebben nog langer voor de Japanse defensie op te draalen. Onverbloemde en harde waarschu wingen, die in Japan waar de for mele politiek een stuk zachter ge speeld wordt hard aankwamen. Maar Japan heeft aan de andere kant weinig last meer van de minderwaar digheidscomplexen, die het had over- gehouden aan de nederlaag in de meermalen heeft de Japanse regering Tweede Wereldoorlog. Politici en eco- ook beloofd daar iets aan te gaan nomlsche bonzen lieten vriendelijk doen. Tot op heden echter met bijster weten dat dit soort politiek en menta- 2olangrijke economische steun uit hington weg te slepen. Op poli- -j militair en economisch gebied iand het een ontmoeting tussen vol- w.c.^t ongelijke partners. Eind vorig jaar wist de Europese Commissaris voor buitenlandse be trekkingen, Haferkamp, de Japanse regering over te halen te beloven dat zij maatregelen zou treffen om de binnenlandse vraag in het land op te vijzelen en de vraag naar Europese liteit nu net tot „Pearl Harbor" geleid hebben. Vandaar dat het succes van het communiqué tussen Carter en Ohira enigszins onverwacht mag he ten en de vraag rijst welke maatrege len er dan wel getroffen zullen wor den om dat „harmonieuze patroon in de handel te bereiken." Tenslotte is het ook niet de eerste keer dat Japan belooft zijn markten open te stellen voor buitenlandse produkten. fanl ^wojrTERDAM de machinefabriek van Wilton-Feijenoord/RDAM in Rotterdam, die deel vriiaakt van het RSV-concern, heeft van de Directie Materiëel van de Koninklijke Land- jht opdracht ontvangen voor de levering en montage van geschutsonderdelen voor 86 .echaniseerde houwitsers. i33ir :ER deze opdracht is een bedrag van 3 liljoen gulden gemoeid. Het werk net kent 240 manjaren. De uiteinde- tuin, oplevering is verspreid over de ner'b 1981 en 1982. Bij deze opdracht fk de Machinefabriek „Breda" n ingeschakeld. TELEGRAAF verwacht dit 2e een lagere winst dan in het re- stooKiaar 1978 is geboekt. Een der 00 kpken is het lagere advertentie- EERiod in de eerste maanden van dit ,rg 5, Enkele nieuwe uitgaven op de na rrfchriftenmarkt verkeren in de Uin. popfase en maken nog verlies. 3n/ei loonbelastingcontrole leverde »n; een navordering op. Het concern is hiertegen in beroep gegaan. Het ad vertentievolume van de Telegraaf steeg met ruim 11 procent, dat van het Nieuws van de Dag met 8,3 pro cent. Het marktaandeel van de Tele graaf daalde tot 22,6 (23) procent, dat van het Nieuws van de Dag tot 13,8 (14,4) procent. Deze teruggang is het gevolg van de met 12,8 procent geste gen oplage van de landelijke dagbla den. De concernomzet steeg met ruim 13 procent tot 447 miljoen. De netto winst was 17,8 procent hoger: 26,32 miljoen. Het dividend is verhoogd tot 6,40 (5,60). royal >00 EER ian 1 y 3" oiHINGTQN (DPA) Het Ameri- J uitzjse ministerie van energie heeft etkaifo oliemaatschappijen in de Vere- 'oderfe Staten ervan beschuldigd, dat ers. (e afgelopen zes jaren te hoge uur. en voor ruwe olie uit Amerikaan- in- V|>ciem hebben berekend. Het zijn B ico, Gulf, Standard of California, Vr%lard Oil of Indiana, Standard of Ohio, Atlantic Richfield en DE Marathon. Samen hebben ze, aldus het ministerie, 1,7 miljard dollar te veel berekend. In strijd met de bepalingen hebben de concerns de maximumprijzen voor „nieuwe" olie toegepast op „oude" olie. Oude olie is olie, die voor 1972 is ontdekt, nieuwe olie is olie, afkomstig uit reserves die na dat jaar zijn aan geboord. Een goede bescherming van de wortelkluit is de belangrijkste voorwaarde om met succes grote bomen te kunnen verplanten. De afdelingen bomen en bossen van het ingenieursbureau „Oranjewoud" in Heerenveen heeft hier toe een eigen systeem ontwikkeld, dat deze week is geïntroduceerd. De wortelkluit wordt na het rondsteken omwikkeld met zeildoek en ingepakt met stalen segmenten, kettingen en nylonbanden. Het systeem is geschikt voor elke kluitdiameter. In Haren heeft „Oranjewoud" op deze wijze een 16 ton zware kastanjeboom verplant. Mulder's Fabriek van Rollend Ma terieel heeft in 1978 een nettowinst behaald van 603.114 tegen 20.000 gul den in 1977. Het sterk verbeterde re sultaat is volgens de directie vooral toe te schrijven aan een aanzienlijk hogere bezettingsgraad. Deze werd verkregen door een omzetstijging van 40 procent. De omzet over 1978 beliep 18,8 miljoen gulden. Blydenstein-Willink behaalde een omzet van 73,3 (84,7) miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat was 1,06 mil joen gulden positief tegenover een verlies in 1977 van 4,35 miljoen. UTRECHT Transportbe drijven, die geen kans zien om zich op een fatsoenlijke ma nier rendabel te maken op de vervoersmarkt moeten ver dwijnen en ophouden hun concurrenten en hun werkne mers het leven zuur te maken. Dit zei J. H. Berghout, voorzitter van de Bedrijfsgroep Wegvervoer van de Vervoersbonden FNV in de algemene vergadering van de bedrijfsgroep in Utrecht. In zijn openingswoord kriti seerde Berghout staatssecretaris Smit-Kroes, die naar hij zei een vrijheid-blijheid-beleld voert. De versoepeling van de in 1975 inge voerde tonnagestop, die de staatsse cretaris overweegt, betekent dat er toch weer meer vervoerscapaciteit op de weg komt, terwijl er nog steeds te veel aanbod is: een situatie waarvan uiteindelijk de werknemer de kwalij ke gevolgen moet dragen. Berghout verklaarde, dat de wettelij ke mogelijkheid om vervoersvergun- ningen van bedrijven, die de CAO niet naar behoren naleven tijdelijk in te trekken, nog maar sporadisch wordt toegepast. Hij geeft daarvoor twee oorzaken, de eindeloze beroeps mogelijkheden voor werkgevers om aan een „rijverbod" te ontkomen, en de onvoldoende capaciteit van de Raad van Toezicht, waardoor te wei nig CAO-overtreders ook werkelijk op het matje kunnen worden ge roepen. Waar de bedrijstak wegvervoer be hoefte aan heeft, is een capaciteitsre geling, die rekening houdt met het totale vervoersaanbod en de totale vraag, zodat het nooit meer komt tot een overcapaciteit van 100.000 ton zoals ln 1975, aldus Berghuis. Dit tonnagestop heeft de bedrijstak weliswaar niet kunnen saneren, maar ze werd wel gered van verder afglij den in een chaos. De noodsituatie van 1975 is nog steeds niet verdwenen, zo stelt hij, dat gewoon betekent dat er een aantal bedrijven zal moeten ver dwijnen of inkrimpen. Het ware te wensen dat meer werkgevers dan tot nu toe Inzien dat het beter is jezelf als collectiviteit bepaalde regels te stel len, zodat het wegvervoer een gezon de bedrijfstak kan worden, aldus Berghuis. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Export van know-how (kennis) naar de landen van de tweede en de derde wereld zal in de komen de decennia een steeds belangrijker pijler voor de Ne derlandse uitvoerontwikke- ling kunnen en moeten worden. Dit zei mr. K. H. Beyen, staatssecre taris van economische zaken bij de ingebruikneming van het nieuwe .kantoorpand van Twijnstra en Gud- de (management consultants) in De venter. Volgens de heer Beyen gaat het daarbij niet alleen om technische kennis, maar ook en vaak in minstens zo belangrijke mate om export van kennis op het gebied van manage ment (leiding). Export van kennis, met name kennis intensieve produkten en diensten, heeft in het Nederlandse exportpak ket nog slechts een relatief gering aandeel. Toch noopt de snel toene mende internationale arbeidsverde ling Nederland tot een veel sterkere aanwending van zijn potentieel aan kennis, kunde en ervaring in de ex port naar andere lande. De overheid, aldus de heer Beyen, wil bij de export van kennis het Nederlandse bedrijfs leven op diverse gebieden de helpen de hand reiken. Kloof Prof. dr. H. Llnnemann, hoogleraar ln de ontwikkelingseconomie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, wees erop, dat op geen terrein de kloof tussen rijke en arme landen groter lijkt te zijn dan op het gebied van de moderne wetenschap en tech nologie. Meer dan 90 procent van alle universitair gevormde wetenschap pers werkt in de gelndustraliseerde landen. Ook de uitgaven voor re search en development (ondercoek en ontwikkeling) liggen zowel absoluut als relatief in deze landen op een hoger niveau dan in de derde wereld. Vanuit Nederland en de andere hoog ontwikkelde landen vindt, aldus prof. Linnemann, kennisexport naar de derde wereld plaats, die vermoedelijk in de toekomst nog aanzienlijk in Prof. dr. H. Linneman omvang zal toenemen. De orde van grootte van de Nederlandse export van wetenschap en techniek naar de ontwikkelingslanden zou, ruw becij ferd. volgens hem voor 1978 op 1 miljard gulden gesteld kunnen wor den. Een cijfer, dat overigens weinig betrouwbaar is. Voorwaarden Voor een succesvolle overdracht van kennis zal ln de ontvangende landen aan een aantal voorwaarden moeten worden voldaan. Maaar ook de expor terende landen zullen beter dan voor heen moeten Inspelen op de behoef ten van de derde wereld. Zo zullen allereerst geëigende pakketten ken nis moeten worden aangeboden. Ver der moet de els worden gesteld, dat de aangeboden kennis optimaal is aangepast aan de lokale situatie in het ontvangende land. Tenslotte zal de maatschappelijke en politieke situatie in de derde wereld vereisen, dat kennisoverdracht van uit de rijke landen mede dienstbaar zal zijn aan de opbouw van een eigen, zelfstandige kennisproduktie ln het ontvangende land. Dat betekent, dat de overdrager van de kennis zichzelf op den duur overbodig zal maken. De olieconcerns voeren aan, dat de voorschriften van het ministerie van energie zo vaag zijn, dat er allerlei uitleg aan kan worden gegeven. Bo vendien zijn ze met terugwerkende kracht ingevoerd. Er zullen hoorzit tingen worden gehouden alvorens de zaak aan de administratieve rechter zal worden voorgelegd. Economische Zaken: Banken moeten minder scheutig met cadeaus zijn DEN HAAG Het ministerie van economische zaken zal de Neder landse banken vragen niet al te kwistig te zijn met cadeautjes voor klanten, die een rekening openen. Het geven van horloges, radiootjes, spelletjes en dergelijke is in feite concurrentie van de de tailhandel, die van de verkoop van dit soort zaken moet leven, aldus een woordvoerder van het minis terie. Volgens hem is er al mondeling contact geweest met de bankwe reld over de maatregel, die een vrijwillig karakter heeft. Banken vallen namelijk niet onder de Wet Beperking Cadeaustelsel, omdat zij tot de dienstverlenende sector worden gerekend. Beroep De Vervoersbond CNV doet een be roep op de werkgeversorganisatie in het vervoer, alsmede de Vervoersbon den FNV om alsnog alles in het werk te stellen een conflict over de nieuwe CAO voor het beroepsgoederenver- voer te voorkomen. De CNV-bond stelt voor, teneinde de onderhandelingen uit de impasse te halen, om wachturen niet in minde ring te brengen op de overuren en deze wachturen, zodra daardaaro de 40 dientsuren per week worden over schreden. te blijven belonen volgens het huidige systeem. DEN HAAG (ANP) Minister Van Aardenne van economische zaken heeft een vermogenssteun van 6,5 miljoen gulden toegezegd aan de scheepswerf „De Blesbosch". De mi nister heeft hiertoe besloten, na over leg met de bewindvoerders van het ln surséance van betaling verkerende bedrijf. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie gisteren desge vraagd meegedeeld. De vorm, waarin de steun gegeven zal worden, moet nog door het ministerie worden uitgewerkt. Er wordt gedacht aan een achtergestelde lening of een winstbewijs. Als voorwaarde voor de financiële steun heeft het ministerie aan de bewindvoerders een eigen fi nanciële bijdrage van drie miljoen gulden gevraagd. Volgens een woordvoerder van het ministerie zal een groot deel van dit „eigen" vermogen worden opge bracht door de Franse aandeelhou ders. De Beleidscommissie Scheeps bouw heeft de minister geadviseerd „De Biesbosch" een eenmalige steun te verlenen, mede op grond van het feit dat „De Blesbosch" zijn zee- scheepsnieuwbouw heeft afgebouwd. De Biesbosch richt zich nu op de binnenvaart scheepsbouw (duwbak ken), reparaties, machinebouw en dl- verslcatle (Aviobruggen). BIJ „De Blesbosch" ln Dordrecht werken 400 man. NEW DELHI (IP8, PTI-POOL) In dia heeft 8uriname aangeboden de industrie, landbouw en handel te hel pen opbouwen. Dit aanbod werd ge daan aan een Surinaamse delegatie, die onder leiding van parlements voorzitter Wijntuin een bezoek bracht aan India. De delegatie heeft onder meer met de Indiase premier Desal een gesprek gevoerd over Indiase ontwikkelings hulp. India zou ln Latijns-Amerika een markt kunnen opbouwen door het opzetten van Industrieën in de voormalige Nederlandse kolonie Su riname. j-1 ORD riant 020-1 koof pan* Zuid-! (machinerleën ed heeft Orderboeken dikker een onzer verslaggevers iiïTlTERDAM De Duitse s™'1strie van kapitaal-goede- ;n ad' ,acy. lelijk de wind in de zeilen, ooo. bleek dezer dagen tijdens Hannover Messe, de ca. Hotste industrieshow ter rfd" tui"jras namelijk daar. dat de West- H/eim mjnister van economische za- 9°®weelbetekende woorden sprak: 1 °P9*n lange winter schijnt de hoop 'Pri' m opleving in de lente nu einde- /lyP'leloond te worden". Geen loze voor wie zijn oor te luisteren ietscrt bij de deelnemers aan deze natuikurs. waar meer dan 5000 expo- k. beh uit 39 landen vertegenwoor- >.t.k. Waren. liet alleen op de Hannover Mes- krheerste het optimisme. Ook in Wonderlijke onderdelen van de Tluitse industrie klinken in meer- Jid lovende woorden over de op- die de economie in het binnen ineens te zien geeft. Een ople- die zo ziet het er op dit l^nt tenminste naar uit het ns waarschijnlijk maakt, dat het streven van de Westduitse rege ring (een groei van de economie met 4 procent) dit jaar te realiseren zal zijn. In elk geval zijn de orderboeken van de kapitaalgoederenindustrie in de Bondsrepubliek er de laatste tijd vooral door een verbetering van de vraag vanuit het binnenland, aan zienlijk dikker op geworden. Maar ook de vooruitzichten voor de export voorheen onder invloed van de stijgende koers van de mark tenge volge van de alsmaar dalende dollar zijn verbeterd. Dat geld niet alleen voor de machine-industrie, waar de capaciteitsbenutting nu beter is dan sedert 1974 het geval was, maar ook voor de elektrotechnische industrie. Ook de automobielindustrie (de Duit se Volkswagenfabriek sprak onlangs al van recordverkopen voor dit Jaar) zit goed. Na een lichte teruggang in de vraag naar auto's tijdens de jaar wisseling is er nu sprake van een oplevinc In de bouw waait de wind kennelijk eveneens uit de goede hoek Maatregelen tot besparing van energie in huizen, en moderniserings programma's voor woningen hebben hier de stoot gegeven tot een duidelij ke verbetering Hoe ongewoon het wellicht ook mag klinken, hier en daar is het woord „oververhitting" van de conjunctuur in de Bondsrepubliek zelfs al weer gevallen. Iets. dat degenen die ver antwoordelijk zijn voor het wel en wee van de Duitse economie nu niet bepaald prettig in de oren zal klinken en wel omdat een dergelijke overver hitting maar al te vaak het einde van opleving pleegt in te luiden. Oververhitting Er is overigens nog een „oververhit ting". die velen in de Bondsrepubliek zorgen maakt, Dat is de ontwikkeling op het gebied van de prijzen. Niet alleen als gevolg van de looneisen die de werknemers op gepaste tijden op tafel plegen te leggen, maar ook door de ontwikkelingen rond de olieprij zen. Terwijl verleden jaar de kostprij zen van de Westduitse industrie een stijging van 1,3 procent te zien gaven (de verbrulkersprijzen namen met 2.6 procent toe), ging de index van de kostprijzen van de industrie in de maanden februari en maart van dit jaar al met bijna één procent omhoog tot 150,9 (1970 - 100). Dat betekent vergeleken met een jaar geleden een stijging van 3.7 procent. En dat ln hoofdzaak onder Invloed van buiten landse factoren als duurdere ruwe en olie en ingevoerde grondstoffen. De koersdaling van de mark ten opzichte van de dollar versterkte dit verschijn sel nog. Intussen dreigen de consumenten prijzen in de Bondsrepubliek door de opleving van de economische bedrij vigheid, die krachtiger is dan een aantal maanden geleden werd ver wacht, weer te gaan stijgen. Daarbij speelt ook het gemakkelijk te verkrij gen krediet een rol. De president van de Westduitse Bundesbank, de cen trale bank. Emminger, zei dezer da gen te verwachten, dat de consumen tenprijzen in de Bondsrepubliek dit Jaar met een 3,5 4 procent omhoog zullen gaan. Aan de andere kant voorzag hij een sterke opleving van de investeringen en een positieve ontwikkeling van de buitenlandse handel en werkgelegen heid. De nog altijd omvangrijke werkloosheid (850.000 900.000 perso nen) in de Bondsrepubliek weet hij voor een deel aan structurele en re gionale wanverhoudingen tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Overigens verminderde het aantal werklozen in de afgelopen maand met niet minder dan 82.259 vergele ken met maart, terwijl het aantal vacatures steeg van 302.495 tot 313.200. De heer A. Boysen. I Direkteur van het ABN kantoor in Chicago. Hij is een Amerikaan van Nederlandse afkomst en spreekt onze taal. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen zakenmentaliteit heeft. Die treft u aan bij alle buitenlandse ABN vestigingen. In 41 landen. Komt bij dat de heer Boysen uitstekend is ingevoerd in de U.S.A. Met name in Chicago, centrum van een gebied met een enorme staal-, voedings- en auto-industrie. Als u zaken wilt doen met de Mid-West, neem dan kontakt op met de heer Boysen: Algemene Bank Nederland, 7616 Sears Tower, 233, South Wacker Drive, Chicago, Illinois 60 606. Telex: 25218. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Vijzelstraat 32, Amsterdam, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel.: 020-293823. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. De ABN Bank heeft kantoren en affiliaties in: Nederland, Ierland, Engeland, Kanaal Eilanden, België, Frankrijk, Bondsrepubliek Duitsland, Zwitserland, Gibraltar, Italië, Griekenland, Turkije (Holantse Bank-Üni), Libanon, Saoedie Arabié (Albank Alwudi Alhollandi). Verenigde Arabische Emiraten. Bahrein. Iran (Mercantile Bank of Iran and Holland), Pakistan, India, Maleisië, Singapore, Indonesië. Hongkong, Japan, Zuld-Korea, Australië, Marokko (Algemene Bank Marokko SA), Kenia, Verenigde Staten van Amerika, Canada. Nederlandse Antillen, Suriname, Venezuela, Panama, Colombia (Corporación Financiers International). Mexico. Werkzaam onder de naam Banco Holandé» Unido in: Argentinië, Uruguay, Paraguay, Brazilië, Ecuador.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23