fretoria volgt advies an commissie Wiehan Golanhoogten nooit opgeven Schitterend Quartz horloge voor nieuwe Amro spaarders. arijs opgeschrikt |oor bomexplosies In Westen kwaliteit milieu zorgwekkend Helmut Kohl voor erkenning Rhodesië De Amro Bank is er vooralle spaarders. ischaffing apartheid in bedrijven ietransport naar ganda op gang iTplad in Amerika lubliceert ecept H-bom Leider Eskader des Doods in Brazilië dood Begin in toespraak: Vier doden in woning Brussel Laatste handjes Twee moorden in Baskenland Ex-leider Ghana uit gevangenschap Hoe komt u aan dit horloge? h JNDERDAG 3 MEI 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 7 IAPSTAD (Reuter, UPI, AP) De Zuidafrikaanse regering wil in principe de aanbevelin- i van de commissie Wiehan om een eind te maken aan het apartheidsbeleid in bedrijven ernemen. Zuidafrikaanse minister van ar il, Fanie Botha, verklaarde giste- dat de nieuwe wetgeving zal in- zodra hij de vakbewegingen ft geraadpleegd. Internationaal Verbond van Vrije .^^verenigingen (IVW) heeft giste- zijn twijfels uitgesproken overhet irt van de commissie Wiehan. IWV „betwijfelt ernstig of de bevelingen van het rapport meer dan alleen etalageversieringen", aanbeveling om het wettelijk re- tïen van banen af te schaffen," is het IVW, „zou heel gemakke- ontkracht kunnen worden door IROBI (Reuter. UPI) De olie- isporten via de Keniase kust naar anda zijn weer op gang gekomen. Is mogelijk geworden nadat Tan- iaanse troepen en Oegandese bal en het zuidoosten van Oeganda, daarmee de belangrijkste ver- rsaders tussen de hoofdstad Kam en de Keniase havensteden, en- dagen geleden onder controle chten. De nieuwe regering van Oe- !a voert nu onderhandelingen diverse oliemaatschappijen over levering van olie en het inlossen schulden die ex-president Amin gemaakt. Ook de door bergen ingde landen Rwanda en Burun- aren tijdens de oorlogshandelin- in Oeganda van brandstof ver en. tds meer landen zeggen Oeganda mciële) steun toe. Noorwegen zal miljoen gulden geven voor hulp jrte termijn en beraadt zich over ire hulp, zo heeft minister van inlandse zaken Frydenlund gis- i meegedeeld. Ook Engeland en a hebben hulp toegezegd. Op- w is in Oeganda een Amerikaan- hej elegatie gearriveerd om over her- p wing van de handelsbetrekkin- te praten. Deze waren tijdens het itoriaal bewind van Amin ver- het blijvende recht van de blanke vakbonden om over de CAO's te on derhandelen waarbij zwarten van be paalde banen worden uitgesloten". Het IVW staat ook zeer gereserveerd tegenover de aanbeveling om zwarte vakbonden te gaan erkennen. „Als de commissie werkelijk de discrimine rende arbeidsverhoudingen had wil len hervormen, dan zou onmiddellij ke erkenning van de bestaande zwar te vakbonden geëist moeten zijn." Minister van arbeid Fanie Botha zei gisteren dat de regering naast de aan bevelingen over het recht op vrije vereniging en het afschaffen van het reserveren van banen voor blanke Zuidafrikanen, ook instemde met de erkenning van zwarte vakbonden. De rede die Botha daarvoor gaf was de volgende. „Het is moeilijker om toe zicht te houden op een niet geregis treerde vakbond dan op een bond die wordt begeleid door de regering en die met die regering overleg pleegt". Reacties HLWAUKEE (AP) Het taerikaanse dagblad Milwau- Sentinel heeft dinsdag een ikel over de vervaardiging in de waterstofbom gepubli- ird op basis van informatie in openbare bibliotheken jrhanden is. Eerder had de merikaanse regering publika- üe van een gelijksoortig artikel over de H-bom in het tijd- ift Progressive verboden. let artikel in de Sentinel be- loeg ongeveer een halve pagi- Er werden enkele ontwer- len voor een bom besproken manieren waarop een explo- veroorzaakt kan worden. De formule voor de kernfusie ie bij een waterstofbomont- loffing plaatsvindt kan in stu- ieboeken worden gevonden", Idus de Sentinel. Het Ameri- lanse ministerie van justitie tilde gisteren geen commen- lar geven. hoofdredacteur van de Pro- verklaarde dat het ar- Sentinel het proces Amerikaanse regering zijn blad heeft aange- inen „volstrekt zinloos" kt. f nooiarec ressive ver iel in de i at de Am 8AO PAULO (UPI) De chef van het beruchte Braziliaanse „Eskader des Doods", commissaris van politie Ser gio Paranhos Fleury, is dinsdag bij een val van zijn Jacht om het leven gekomen. Een politiewoordvoerder zei dat Fleury. hoofd van de afdeling criminele zaken van de politie van Sao Paulo, toen hij aan boord van zijn Jacht wilde gaan uitgleed. Hij sloeg met zijn hoofd tegen het dek en liep daarbij dodelijk schedelletsel op. Fleury werd door bewonderaars ge prezen omdat hij er tien Jaar geleden in was geslaagd de stadsguerrilla- strijders in Brazilië uit te schakelen. Hij stond bekend als een zeer harde figuur, die zich herhaaldelijk schul dig maakte aan folteringen, hoewel men dat nooit officieel heeft kunnen bewijzen. Ook voor de bewering dat hij het beruchte „Eskader des Doods" heeft opgericht, zijn nooit afdoende bewijzen geleverd. In ver band met deze illegale groepering werd hij driemaal gearresteerd, maar steeds vrijgesproken. Hij wees elk verband met het eskader af en zei dan: „Ik zou nooit bij zo'n organisatie kunnen horen, gezien mijn morele, godsdienstige, professionele en poli tieke achtergrond". tIJS (Reuter. UPI, AFP) De Franse regering gaat extra Be inzetten in Parijs, nadat gisteren zeven bommen in de ise hoofdstad tot ontploffing waren gebracht. Niemand 1 gewond bij de explosies, die regeringsgebouwen, kanto- i een bank beschadigden. t de laatste dagen van de oorlog ;in 1962 is Parijs niet meer tirikt door een dergelijke hoe bomaanslagen tegelijker- He bommen ontploften gister- Het ministerie van arbeid in Zuld- Afrika zal ook naamsverandering on dergaan en ministerie van arbeids krachten en ontwikkeling gaan he ten. Botha verzekerde ook dat zwar ten na invoering van de nieuwe wet geving het recht krijgen om te staken. PARIJS (AP) Ondanks toe nemende aandacht voor het milieu in de wereld is het daarmee toch niet al te best gesteld. Het aantal diersoor ten neemt af, er is steeds min der landbouwgrond en het drinkwater bevat steeds meer chemicaliën. Dat zijn maar enkele conclusies uit een rap port van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), waarbij de 24 landen van Eu ropa en Amerika, plus Japan zijn aangesloten. Het rapport zal de gespreksstof voor het comité van milieuministers op een bijeenkomst op 7 en 8 mei in Parijs vormen. Een krlUek milieuprobleem Is vol gens het rapport de kwaliteit van het drinkwater. In stedelijke en indu striële gebieden is die kwaliteit zorg wekkend te noemen. Dat geldt ook voor de lucht. Weliswaar komt er in de lucht boven de steden minder zwa veldioxide voor, maar de hoeveelheid koolmonoxide is toegenomen als ge volg van het groter aantal auto's dat nu op de wegen rijdt. Als er niet net als in de Verenigde Staten. Canada en Japan stringente maatregelen ge nomen worden in Europese landen, dan zal de koolmonoxide-vervuiling daar nog ernstiger vormen aan nemen. Ook over de landbouwgronden staan in het OESO-rapport pessimistische berichten. Door het gebruik van in- sektlciden en de groei van steden en industrie zijn veel landbouwgronden in het Westen verschraald of verdwe nen. In Europa is door ontbossing de erosie van de bodem toegenomen waardoor veel vruchtbare grond ver loren ging. Wat het geluidslawaai betreft: in de Verenigde Staten wordt 13 procent van de mensen die met de ramen open slapen wel eens wakker door lawaai van vliegtuigen. In Europa is dat gelukkig „slechts" 2 procent. De vliegtuigen maken vergeleken met vroeger wel minder lawaai, maar daar staat tegenover dat het verkeersla waai op de weg is toegenomen. La waai heeft ernstiger gevolgen voor de menselijke gezondheid dan men wel denkt. Een gemiddelde geluidssterk te van 65 decibel leidt tot verhoging van de bloeddruk en versnelling van de hartslag. Daarvan zullen volgens het rapport In 1985 in Engeland zo'n 600.000 mensen meer last hebben dan nu. en in Frankrijk 800.000. Maar op het ogenblik is het in Europa nog het „stilst" van de hele wereld, een hele troost als men bedenkt dat in Japan bijvoorbeeld, tien maal zoveel men sen gehoorsstoringen hebben, veroor zaakt door verkeerslawaai. Ook aan de dieren die in het wild leven, besteedt het rapport tenslotte aandacht. Door toedoen van de acti viteiten van de homo sapiens is meer dan de helft van alle diersoorten die de laatste tweeduizend Jaar zijn uit gestorven alleen al in onze twintigste eeuw verdwenen. Na de bestrijding van de inflatie en de werkloosheid heeft het milieu de grootste aandacht onder het publiek, zo blijkt uit enquê tes; uit de kwaliteit van het milieu blijkt dat helaas niet. De WASA, de bond die de zwarte journalisten in Zuid-Afrika vertegen woordigt, gaf gisteren het volgende commentaar: „We weten uit het ver leden dat sommige hervormingen, die een blijvende verandering brachten in de structuur van Zuid-Afrika zijn genegeerd door de Zuidafrikaanse re gering." De secretaris-generaal van de Nationale Bond van kledingwer- kers, Lucy Mvubelo verklaarde giste ren: „We zijn blij met deze ontwikke ling. We voelen dat onze droom is uitgekomen." Het zwarte dagblad de Post schreef in een commentaar dat het onwaar schijnlijk was dat de regering radica le veranderingen in zou voeren omdat dit een gevaar voor een splitsing in de regerende Nationale Partij zou bete kenen. Het is nonsens om veranderin gen te verwachten van een regering die als basisprincipe heeft dat er ver schil moetzijn tussen de rassen," al dus de Post. Minister Fanie Botha zei dat hij te genstand verwachtte van de conser vatieve vakbonden zond de blanke mijnwerkersbond, die eerder dit jaar in staking ging, omdat zwarten ge schoold werk toegeschoven kregen. TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) tijdens een demonstratie op de Westelijke Jordaanoever is een Arabische demonstrant gewond geraakt door een kogel, die vanuit een Israëlische auto werd afgeschoten. De demonstratie volgde op de waar schuwing van de Israëlische premier Begin dat de onderhan delingen over autonomie van dit gebied hard zouden zijn. BONN, SALISBURY (UPI, Reuter, AP) Helmut Kohl, de leider van de christendemocraten in WestrDuitsland, heeft gisteren opgeroepen tot internationale erkenning van de nieuwe regering in Rhodesië. i rie door bommen getroffen *en in Parijs morgen vroeg in één uur tijd. Minister van binnenlandse zaken Christian Bonnet kondigde aan dat er dit jaar al 1300 extra politieagen ten ingezet zullen worden in Parijs en dat dit aantal de komende drie jaar met 3000 zal worden uitgebreid. Twee groeperingen hebben zich ver antwoordelijkheid gesteld voor de aanslagen. Als eerste meldde zich de „Gecoördineerde Revolutionaire Ac tie", een groep die tot nu toe onbe kend was in Frankrijk. Later belde Iemand het Franse persbureau AFP op met de mededeling dat het „Ulrike Meinhoffcommando" van de RAF verantwoordelijk was voor de explo sies. Hieraan werd toegevoegd dat deze groepering zich bij voorbaat ver antwoordelijk stelt voor alle aansla gen die de komende weken in de Franse hoofdstad gepleegd zullen worden De explosies volgden na onregelma tigheden dinsdagavond tijdens de Parijs 1 mei-viering. In de Parijse studentenwijk Quartier Latin werden tientallen ruiten van winkels ingesla gen. De politie trad met traangas op. Zes politieagenten raakten gewond en er werden dertien arrestaties ver richt. aldus de Parijse politie In een brief aan de nieuwe premier, bisschop Muzorewa, schrijft de West- duitse oppositieleider dat hij een be zoek wil brengen aan Rhodesië. „Ik vind het noodzakelijk dat de verkie zingen en de beslissing van het volk van Zimbabwe-Rhodesië internatio naal worden gerespecteerd en dat de nieuwe regering door alle landen wordt erkend", aldus Kohl. De CDU- leider is van plan de regering van de Bondsrepubliek te vragen hetzelfde te doen. Kohl is ook een voorstander van opheffing van de economische sancties tegen Rhodesië. Naast de Duitse oppositie zijn ook de Britse en Amerikaanse conservatieven voor stander van erkenning van het nieu we Rhodesische bewind. In Rhodesië hebben guerrillastrijders een hotel in het oostelijk gelegen In- Janga-district met raketten en ge weervuur bestookt. Niemand zou bij de aanval gewond zijn geraakt. Rhodesië heeft gisteren ophangingen in het geheim stopgezet, nadat het hooggerechtshof had bepaald dat ge vangenen het recht op clementie toe gestaan moet worden. Het is niet be- BRUSSEL (ANP) Bij een schiet partij in Brussel zijn gisteren vier mensen gedood. De slachtoffers wa ren in een appartement in de Gier straat in Brussel, waar de politie met behulp van traangas een man naar buiten dreef en arresteerde. In het appartement zijn de ontzielde lichamen aangetroffen van drie man nen en een vrouw. Een van de slacht offers zou de huisbewaarder zijn. De vier mensen zouden gedood zijn met geweerschoten. De politie werd tegen half zes gewaarschuwd door omwo nenden. Een uur later waren de licha men van de slachtoffers nog niet uit het appartement weggehaald. kend hoeveel mensen onder de staat van beleg in het geheim zijn opge hangen. Bisschop Muzorewa heeft gisteren ontkend dat hij op de loonlijst van de Iraanse geheime dienst in Savak ge staan zou hebben. Een woordvoerder noemde de beschuldigingen van de Iraanse regering „absolute onzin". Dinsdag had het ministerie van bui tenlandse zaken van Iran gezegd dat Muzorewa een niet nader genoemd bedrag van de Savak had ontvangen. Muzorewa heeft al eerder van het departement van informatie in Zuid- Afrika handgeld ontvangen van twee en een half miljoen gulden. De Britse premier James Cal- laghan schudt de handjes van schoolkinderen in Cardiff, wier ouders morgen gaan stemmen. Callaghan en zijn voornaamste opponent Margaret Thatcher probeerden gisteren nog koorts achtig stemmen te winnen. Opi niepeilingen tonen aan dat La bour en de conservatieven op ongeveer gelijke aantallen stemmen kunnen rekenen. In deze situatie zou zelfs het weer een beslissende factor voor de uitslag kunnen zijn. Gewoonlijk trekken de conservatieven meer aanhangers naar de stembus bij slecht weer dan Labour. In Noord-Ierland hebben de au toriteiten ongeveer 30.000 solda ten en politiemensen ingescha keld om guerrilla-acties te voor komen. De 584 stembureaus in de Britse provincie zijn om ringd door politiecordons. Sinds het begin van de verkiezings campagne zijn veertien mensen om het leven gekomen door bomaanslagen of schoten van scherpschutters. In een radiotoespraak zei Begin dat de bewoners van de Westelijke Jor daanoever volledige autonomie zul len krijgen. Hij waarschuwde echter dat Israël de controle over dit gebied nooit zou opgeven. „We zullen ook nooit terugtrekken van de Golan hoogten. Het heeft geen zin veiligheid op te offeren voor vrede. Vrede zon der veiligheid bestaat niet. En zonder de Golanhoogten is er geen veilig heid," aldus Begin. Hij staat in deze kwestie recht tegenover zijn minister van buitenlandse zaken. Mosje Da- jan. Deze veroorzaakte onlangs veel opschudding met de opmerking dat de Golanhoogten wellicht opgeofferd zouden moeten worden voor vrede met Syrië. Duizenden leden van de ultra-natio nalistische beweging Goesj Emoniem maakten ter gelegenheid van onaf hankelijkheidsdag een mars door de heuvels op de Westelijke Jordaanoe ver. Zij eisten het recht op nederzet tingen in dit gebied. In de buurt van Rammallah, waar de pro-Palestijnse. Blr Zeit-universiteit is gevestigd, blokkeerden ongeveer honderd Ara bische studenten de weg en gooiden stenen naar de Joodse demonstran ten. Er vielen enige schoten, waarbij een Arabische student ernstig ge wond raakte. Israëlische soldaten ar resteerden een correspondent van een Amerikaanse televisiezender, die opnamen maakte van een Arabische boer, die door Israëlische veiligheids troepen van zijn land werd gezet. Volgens een woordvoerder van het leger vond het incident plaats in mili tair gebied en was het daar verboden filmopnamen te maken. Dromen Kranten in Saoedi-Arabië reageerden gisteren zeer fel op de uitval van de Egyptische president Sadat op dit land, afgelopen dinsdag. In zijn toe spraak ter gelegenheid van 1 mei be schuldigde Sadat Saoedi-Arabië van het omkopen van andere Arabische landen, die inmiddels uit protest te gen het vredesverdrag met Israël de diplomatieke banden met Egypte hebben verbroken. „Sadat zit te dromen als hij denkt dat hij door beledigingen en beschuldi gingen aan het adres van Arabische naties zijn misdaad tegen de Arabi sche rechten kan doen vergeten." al dus de krant Al Jezirah. Volgens di plomatieke bronnen in Beiroet zal de aanval van Sadat tot gevolg hebben dat de Arabische oppositie, en vooral die van Saoedi-Arabië, tegen het vre desakkoord harder zal worden. SAN SEBASTIAN (AP) In de Bas- kische stad Villafranca de Ordicia zijn gisteren twee leden van de Ouar- dia Civil in een hinderlaag gelokt en doodgeschoten. Een man. die gebruik maakte van een machinegeweer, schoot de twee mannen dood toen zij op weg waren naar het postkantooi. Hiermee is het aantal slachtoffers van het politieke geweld in Basken land op 46 dit jaar komen te staan. Getuigen verklaarden dat de dader vanachter een rode auto was versche nen en de auto van de leden van de Guardia Civil, die in burger waren, met kogels had doorzeefd De auto van de politieagenten reed heel lang zaam vanwege de marktdrukte in de stad. De dader verdween in de rode auto. die bestuurd werd door een me deplichtige. ADVERTENTIE ACCRA (Reuter, AFP) Het voor malige staatshoofd van Ghana. Igna tius Acheampong, is uit de gevange nis ontslagen. Hem zijn alle militaire rangen ontnomen. De voormalige generaal Acheam pong. die Ghana bijna zeven Jaar lang regeerde, werd vorig Jaar door zijn collega's in de militaire raad af gezet. Hij werd beschuldigd van cor ruptie en despotisme De voormalige Ghanese leider mag zich niet buiten zijn dorp Traboum begeven Het betreden van een mili taire basis zal hem vijf jaar gevange nisstraf kosten. Acheampong kwam in 1972 aan de macht als leider van een coup tegen de regering van Kofi Busia Hij werd opgevolgd door generaal Fred Akuf- fo. Deze beloofde Ghana in Juli van dit Jaar weer een burgerregering te geven. van deze fraaie polshorloges kopen Voor slechts f 25,-. Bovendien ontvangen ze ook nog f 7,50 spaarpremie (deze premie is één maand niet opvraagbaar). Dit unieke aanbod geldt t/m 31 mei. Dus wees er snel bij, want voor de horloges geldt: zolang de voor raad strekt Let op: Het niaavc systeem van dagelijkse renteberekening betekent rcnieioordcel voor u. Met dit digitaal Quartz horloge heeft u een bijdetijds vormgegeven kleinood om de pols. Het geeft exact uur, minuut, seconde en datum aan. U kunt trouwens kiezen tussen een robuust heren- of een elegant dameshorloge. Nieuwe spaarders die in de actie periode een spaarrekening openen (minimale inleg f 15,-) kunnen één AU) IKIOV op MEmue Qimftrz hokuxec. kiok imeet ik ekac-t Heem miuvtem mum eteaj te laat

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7