AOW-plan treft alleen de hogere gezinsinkomens Tekening van een lezer Trouw Commentaar 'Geen concurrentiestrijd bij werven leerlingen' Automatisering ook op komst bij huisarts het moet anders en het kan Eigen omroep voor de Kamer? De Graaf wil premie-teruggaaf werkende getrouwde vrouw beëindigen Raad Nederlandse Hervormde Kerk: -c Privégegevens in computer? geen trek naast de hond energie DONDERDAG 3 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Met zijn onverbeterlijk optimisme, persoonlijke integriteit en onver moeibare daadkracht in woord en geschrift heeft Kamervoorzitter Vondeling de afgelopen jaren on getwijfeld een belangrijke bijdrage geleverd om het aanzien en het gewicht van ons parlement te ver beteren. Het is daarom nogal pijnlijk, zo vlak voor zijn vertrek naar het Europese parlement, te moeten constateren dat zijn gedachten wat op hol zijn geslagen. Want, zo mogen we uit zijn gedachtespin sels van gisteren afleiden, als het aan hem ligt zal de Tweede Kamer binnen afzienbare tijd beschikken over een soort eigen omroep, met ruime communicatiemiddelen, waaronder een eigen nieuwsdienst. Springplank voor Vondelings ge dachtenvlucht is het op zichzef buitengewoon aardige idee let parlementaire debat via een tee- foonlijn van de PTT en straks z«lfs wellicht via de kabel-tv op ieder gewenst tijdstip in de huiskanvr te brengen. Het is een aardig ex>eri- ment, omdat op die mania1 de publieke tribune van het >arle- ment aanzienlijk kan wordei ver groot. Tal van scholen, instelingen en noem maar op, kunnen er hun voordeel mee doen. Zij bdioeven niet speciaal meer naar Dm Haag te komen om het debat te volgen. Dat voordeel weegt des e zwaar der, omdat bij de huidife overla den agenda vaak geen pal meer te trekken is op het tijdstp waarop iets behandeld wordt. Vondeling gaat echter te ver als hij tevens vindt dat het parlement zijn debatten als extra service aan de luisteraars zou moeten samenvat ten tot een soort neuwsbulletin. De vraag dringt zich Jan op, wie of wat is belangrijk geioeg om in de samenvatting vermeld te worden en wie maakt dat uit. Zo kan de NOS er van getuigen welke pijnlij ke vragen dit oproept. De kleinere partijen voelen ztch in het pro gramma „Den Haag Vandaag" steev.st gepasseerd, maar ook de grotffe partijen verdenken de N05nogal eens van subjectiviteit. De tegenwerping zou kunnen lui der, dat in Vondelings idee niet de NCS of een ander medium uit- mjakt wat er in het bulletin komt of niet, maar het parlement zelf. Zi eenvoudig is het echter niet. \Mnt wat is het parlement? Het z(U in de praktijk al gauw kunnen neerkomen op de meerderheidsop- utting van het parlement. Ofwel: tp toevallige regeringscoalitie, die ie „heldendaden" van de opposi- ie via de eigen omroep niet of slechts zeer summier noemt. Ongetwijfeld zal die soep niet zo heet worden gegeten als zij wordt opgediend. De mogelijkheid is echter zeker niet uitgesloten en daarmee is op z'n minst de sugges tie gewekt. En met dat laatste nu zal uitgerekend een man als Von deling onze parlementaire demo cratie een slechte dienst bewijzen. We houden het er daarom maar op, dat samenvattingen van parle mentair nieuws beter door de geëi gende media verzorgd kunnen blij ven worden. Niet omdat zij het beter zouden doen dan een nieuwsdienst van de Tweede Kal mer, maar gewoon: omdat zij tenf- minste niet de pretentie hebben namens het parlement te spreken. Trouwens: Vondeling gaat wat al te gemakkelijk om de vraag heen of er in dit geval sprake zal zijn van een omroep in de zin van de om roepwet. Als de kamervoorzitter bij zijn uitstapje op dit terrein vol voetangels en klemmen volstaat met een laconiek „wie zwijgt, stemt toe" wekt hij zacht gezegd de indruk bezig te zijn met iets door te drukken. Alleen al uit het feit, dat uitzendingen via de kabel televisie aan een vergunningenstel sel onderworpen zijn, zou net zo gemakkelijk het tegendeel kunnen worden afgeleid. Duidelijc is dat de minister van CRM nief in haar zwijgen mag volharden. door Johan van Workum DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft de suggestie gedaan een eind te maken aan de teruggaaf van „te veel" betaalde AOW-premie aan werkende gehuwde vrouwen. Een dergelijke maatregel zou alleen de hogere gezinsinkomens treffen. De modale werknemer, wiens vrouw voor halve dagen een baan heeft op niveau van minimumloon of iets hoger, zal er niets van merken. De maatregel zou wel een eind maken aan het Jaarlijkse voordeeltje voor bij voorbeeld een echtpaar zonder kinde ren. beiden met hogere opleiding, en al enkele jaren beiden werkzaam in een goede betrekking waarin carrière is te maken. De blauwe envelop van de ontvanger der belastingen bevat voor hen elk Jaar een teruggaaf van op dit moment maximaal 5230 gul den te veel betaalde AOW-premie. Tot 1973 keek dit laatste echtpaar met totaal andere gevoelens uit naar de kleine blauwe enveloppen. Toen moest er meestal flink inkomstenbe lasting worden bijbetaald. Het per centage belasting is hoger naarmate het inkomen hoger is. Op het loon van de man en de vrouw wordt afzon derlijk loonbelasting ingehouden. Tot 1973 werden achteraf deze twee inkomens bij elkaar opgeteld, en als één inkomen belast. Dit veel hogere inkomen viel dan onder een hoger percentage dan was ingehouden op de afzonderlijke twee loonlnkomens. En dus moest er flink worden bijbe taald. Vanaf 1973 wordt de vrouw zelfstan dig belast wat haar inkomen uit ar beid betreft. Haar inkomen wordt dus niet meer achteraf opgeteld bij dat van haar man. Dat wil niet zeggen dat die twee samen nu veel minder belas ting betalen dan vroeger. Er is name lijk tegelijk voor de werkende gehuw de vrouw een eigen, lage belasting vrije voet gemaakt. Er wordt nu dus veel meer loonbelasting ingehouden op het loon van deze vrouw dan vóór 1973 Voor de premie AOW/AWW is echter de oude praktijk van bij elkaar optel len van de twee inkomens gebleven. Dat heeft zijn reden. De premie be draagt dit Jaar 11,9 procent van het inkomen. Uit de opbrengst krijgen alle bejaarden hun AOW. Deze uitke ring is voor iedereen gelijk, ongeacht hun vroegere Inkomen of de hoeveel heid premie die zij hun leven lang betaalden. (De AOW is op dit mo ment 1345 bruto per maand voor kleine blauwe envelop, na afloop van echtparen.) het betrokken jaar Solidariteit Er zit dus een stukje solidariteit inge bouwd in de AOW. Iedereen moet premie betalen naar draagkracht, maar het uiteindelijke recht dat men verwerft, is voor iedereen gelijk. Er is echter een grens gesteld aan deze solidariteit. Men betaald de 11,9 pro cent premie alleen over de eerste 43.950 gulden van het inkomen. Dege nen die meer verdienen, betalen geen premie meer over dat meerdere. Men betaalt dus nooit meer premie dan 11,9 procent van 43.950 gulden, ofwel 5230 gulden. (Deze grenzen worden jaarlijks aangepast Nu de werkende gehuwde vrouw. Zij heeft geen zelfstandig recht op AOW- uitkering. Alleen de leeftijd van de man is bepalend voor het recht op de AOW. Wordt de man 65, maar is zijn vrouw nog veel Jonger, dan ontvangt dit echtpaar toch volledig AOW. Is. omgekeerd, de vrouw 65 maar haar man nog niet, dan ontvangt men niets. Dat is de reden waarom voor de premie AOW het Inkomen van de vrouw nog steeds wordt bijgeteld bij het inkomen van de man. Verdienen zij samen minder dan 43.950 gulden per jaar, dan is over het volle bedrag 11.9 procent premie verschuldigd. Die premie is dan al bij man en vrouw apart ingehouden op het loon Evenwicht Maar verdienen beiden samen meer dan 43.950 gulden, dan is over dat tneerdere geen premie meer verschul digd. Toch is bij werknemers zowel op het loon van de man als dat van de vrouw 11,9 procent ingehouden. Als beiden apart al meer verdienden dan 43.950, dan hebben zij ieder 5230 gul den AOW-premie betaald, terwijl maar één keer 5230 verschuldigd is. Dit te veel betaalde ontvangt de man van de belastingdienst terug via de In de AOW is dus niet alleen rekening gehouden met solidariteit van hoger betaalden met lager betaalden. Er is ook op gelet dat er enig evenwicht („equivalentie") is tussen betaalde premie en verworven recht op uitke ring. Er is maar één recht op uitke ring (het recht van de man) en dus hoeft er maar één keer de maximale premie te worden betaald Er is derhalve alleen teruggaaf van te veel betaalde premie wanneer man en vrouw samen meer verdienen dan 43.950. Alleen gezinnen in de hogere midden-Unkomens krijgen nu iets te rug en ze krijgen meer terug naarma te ze samen meer verdienen dan 43.950 gulden. Alleen zij hebben iets te verliezen bij de suggestie van staatssecretaris De Graaf. Niets te verliezen heeft bij voorbeeld de modale werknemer (30.000 gulden bruto per jaar. vrouw, twee kinderen), wiens vrouw voor de opleiding van de kinderen, voor de financiering van het huis. of om wat voor reden dan ook een deeltijdbaan heeft. Pas als de vrouw meer verdient dan bijna 14.000 gulden (1076 per maand), is er thans recht op teruggaaf van (enige) premie en zou er dus nadeel zijn als De Graaf zijn zin krijgt. Ter vergelij king: het minimumloon is thans 22.484 gulden per jaar (inclusief va kantiegeld) of wel 1751 per maand. De echtgenote van een modale werk nemer. die een gedeeltelijke baan heeft op niveau van het minimum loon. kan dus meer dan halve dagen werken, zonder dat er recht is op teruggaaf. Twee echtelieden met bei den het minimumloon zouden, als alles blijft zoals het is, in de loop van volgend jaar 121 gulden te veel be taalde premie over 1979 terugontvan gen. Het plan-De Graaf scheelt hun dus 121 gulden. Bruto wel te ver staan. want de man moet de terugge geven AOW-premie in het jaar van ontvangst weer bij zijn inkomen tel len voor de belasting, zodat er onge veer honderd gulden van overblijft Sterkste schouders Het recht op teruggaaf begunstigt vooral de topinkomens van ongeveer 80:000 gulden en meer per gezin Juist degenen die er het minst om zitten te springen echtparen met beide ech telieden een goed betaalde volledige baan profiteren nu het meest Van uit het principe ..zwaarste lasten op de sterkste schouders" is er dan ook veel te zeggen voor het idee van De Graaf De staatssecretaris wees zelf nog op een ander aspect. Nu verdienen in de groep van de hogere gezinsinkomens de werkende gehuwde vrouwen netto beduidend meer dan hun ongehuwde collega's. De eersten krijgen hun AOW-premie geheel of gedeeltelijk terug, maar zij krijgen dan ook geen AOW-uitkering als zij 65 worden als hun man dat nog niet is Een volgende stap zou kunnen zijn om ook gehuwde vrouwen een zelf standig recht te geven op AOW-uitke ring. De Sociaal-Economische Raad heeft vorige maand een unaniem ad vies uitgebracht aan de regering over een zelfstandig recht op uitkering AAW (algemene arbeidsongeschik theidswet voor de gehuwde vrouw De uitwerking die de SER hiervoor heeft bedacht, trekt de rechten van vrouw en man volledig gelijk. Meteen beetje moeite valt deze uitkering ook te vertalen naar de AOW toe Iedereen gehuwd of ongehuwd zou dan recht moeten krijgen op AOW zodra hij of zij 65 jaar wordt. De uitkering zou dan dezelfde zijn als de huidige AOW voor alleenstaanden, dus zeventig procent van de AOW voor echtparen Zodra de tweede partner ook 65 wordt, zou de AOW moeten worden opgetrokken naar honderd procent Deze optrekking zou echter al meteen moeten gebeu ren indien de partner, die nog geen 65 is. minder verdient dan vijftien pro cent van de hoogte van de AOW Een optrekking tot 85 procent zou moeten plaatsvinden wanneer de jon- Staatssecretaris L. de Graaf ge partner een inkomen heeft tussen vijftien en dertig procent van de AOW In de veel voorkomende situa tie dat alleen de man een inkomen heeft, zou er dus toch een volledige AOW-uitkering komen zodra de man 65 wordt terwijl zijn vrouw jonger is. Duurdere regeling? De AOW voor echtparen zou minder zijn dan thans wanneer de vrouw een inkomen heeft en nog geen 65 is. Deze kant van de regeling zou dus een besparing opleveren Maar aan de an dere kant zou. bij echtparen waar de vrouw 65 wordt maar de man Jonger is. al AOW moeten worden gegeven waar dat thans nog niet gebeurt. Hier zou dus een extra uitgave ontslaan Daar zou dan het plan-De Graaf voor beëindiging van het recht op terug gaaf van AOW-premie tegenover staan Of zo'n regeling duurder ol goedko per is dan de bestaande valt niet eenvoudig te becijferen De eerste indruk is dat het duurder zal uitval len Daarom zal er voorlopig nog Wel niet veel van komen De regeling zou ook weer evenwicht brengen tussen rechten (uitkering) en plichten (pre mie) in de AOW. Niet de solidariteit, maar de equivalentie zou dan worden benadrukt Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De raad voor kerk en school van de federland- ke Hervormde Kerk heeft de kerkeraden in het lanl opgeroe pen tot overleg met andere richtingen, wanneer sciolen met ppheffing worden bedreigd. Bij het werven van leerlingen noet een concurrentiestrijd worden vermeden. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw. |ury politieke prent, postbus 059. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon raad wijst erop dat het aantal rllngen op veel scholen hard terug ipt door de daling van het geboor- :ijfer. Daardoor dreigen in tal van ."llorpen en stadswijken scholen te ver dwijnen. Dat kan diep insnijden in het leven van een gemeenschap, al dus de raad. Sluiting van een school 'tekent vaak een verarming van het iciale en culturele klimaat. Ook "Jvoor het kind zelf heeft dit nadelen. imdat onderwijs en opvoeding het rie lest gedijen in de eigen omgeving. er Ichoolbesturen moeten zich ervoor loeden bij de werving van nieuwe jt eerlingen een richtingenstrijd te ont- letenen. waarbij het voortbestaan 'an de eigen school centraal staat en iet kind in de tweede plaats komt. Ms scholen toch opgeheven moeten rorden. is overleg met andere richtin gen geboden. De oudrs en de ge meenschap moeten dat opnieuw be slissen over de vraag wlke school of scholen ze willen haxihaven. Ook een samenwerklngsstnool behoort dan tot de mogelijkheèn. De rechten van minderheden mojen daarbij niet over het hoofd wordei gezien. Spreiding In een brief aan de txinister van on derwijs maakt de rad van kerk en school zich zorgen wer de regionale spreiding van de nkuwe opleidingen van onderwijsgevenden. In het nu bestaande plan i teveel gekeken naar de belangen an de afzonderlij ke zuilen. Volgen de raad moet er ook plaats zijn vo>r minder regionaal georiënteerde scplen en voor scho len met een mee open karakter. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Binnen niet al te lange tijd zal de Nederlandse^ huisarts voor enkele duizenden guldens kunnen beschikker* over een apparaat, waarin de gegevens van zijn patiënten- worden opgeslagen. Toepassingen van automatische verwer king en opslag van gegevens zullen een hoge vlucht nemen WAC-CuS $A.w:ize<é'. Zbg- VAX A.L. 8imhe«* tfcMevl Dit verwacht de stichting Toekomst beeld der techniek, die samen met de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst iKNMG) vandaag in Utrecht een symposium houdt over ..Arts en gege vensverwerking" Een belangrijk punt. waarop vóoral in de medische toepassing van dit soort apparatuur de nadruk wordt gelegd, is de prive- sfeer. Volgens de stichting zijn er technisch en organisatorisch vol doende mogelijkheden om particulie re gegevens afdoende te beschermen Het grote probleem ligt bij het beant woorden van de vraag welke gege vens van een patiënt wel en welke niet in een computersysteem mogen worden opgeslagen en overgedragen Daarbij gaat het vaak om de combi natie van gegevens die iemands pri- véleven kunnen raken Een voor beeld: administratieve gegevens over de huwelijksdatum en de geboorteda tum van het eerste kind zijn, op zich zelf staand, volkomen onschuldig Een combinatie echter van deze bei de alledaagse gegevens kan .soms sterk bedreigend zijn voor de privacy - Waterdicht Om een arts zinvol met technische hulpmiddelen te kunnen ondersteu nen. is het noodzakelijk dal de auto matiseringsdeskundige zich verdiept in de denk- en werkwijze van de arts Verder is het van belang, dat medi sche begrippen waterdicht worden geformuleerd Bij het bepalen van een beleid in de gezondheidszorg zijn termen als ..gemiddelde patiënt",''' waarbij men dus overgaat tot hei standaardiseren van Individuen uit den boze. menen de organisatoren van het symposium Ter illustratie het begrip mazelen is voor een hulsarts een uiterst alle daags verschijnsel, maar de kinder arts die uitsluitend met ernstige ge vallen van deze ziekte te maken krijgt, zal door een dergelijke formu lering direct worden gealarmeerd Het lijkt zo mooi: verzorgd zijn van de wieg tot het graf. Maar zr gauw het letterlijk „verzorg worden" gaat betekenen, wor4 dat mooie al gauw minder mo* Je zult maar gehandicapt zijn.'P verzorging zijn aangewezen en*l- tijd van anderen afhankelijk ;jn. Je zult maar oud en gebre^ig worden en je laatste jaren ireen verpleeghuis moeten slten. Goed dat zulke huizen ei zijn. maar toch. Je moet je scheen, keus is er niet. Zelfs de Neder landse Vereniging voor R/alida- tie heeft er bezwaren tegA- „Met alle waardering en respet voor de vaak grote toewijdir- van de medewerkers in deze h«zen: het is niet het soort leefs*iatie die wij wie dan ook zou^n willen toewensen. Het vaakvolstrekte gebrek aan privacy, ook de vereenzaming zijn digen die wij veel meer in de g»*n moeten houden Wij moete* voorkomen dat een groot deel vo onze veelal bejaarde. gehandtfPte landge noten de rest van,un jaren per definitie moeten lijten op één kamer met ander1 die zij. louter vanwege hun jmdicap, maar hebben te accejeren". aldus de vereniging. Het prilnummer van ..R". maandbla'VOor revalidatie, is voor het ovtgrote deel gewijd aan het wone van en voor ge handicapten. Een nog Jonge bewoner van Am- stelrade in Amstelveen dat uit zeven bungalows voor elk onge veer vijftien bewoners bestaat is er best over te spreken. Ieder een heeft er zijn eigen kamer, de fysiotherapie is er goed. en er zijn behoorlijk wat activiteiten voor overdag waaruit de bewoners kunnen kiezen. Maar: „In de bun galow hangt meestal wel een prettige sfeer, alleen de sociale controle is soms erg grootEen bewoner van het zo hooggeroem de „Dorp" bij Arnhem voelt zich er na elf jaar niet zo prettig meer Niet omdat hij de zelfstandigheid daar niet waardeert, of de voor zieningen. maar omdat hij ziet hoe zijn medebewoners achteruit gaan. Hij had zijn woonwijk graag vooruit willen helpen, maar inplaats daarvan ziet hij Het Dorp „over tien. vijftien jaar waarschijnlijk" verande ren in een modem, uitstekend geoutilleerd verpleeghuis. ..en daarin wil ik niet wonen" Hij heeft nu een aangepaste woning elders in het land toegewezen ge kregen. anders dan een 76-jarige reumatische vrouw die al zeven jaar in een Utrechts verpleeghuis wordt verzorgd en daar niet meer vandaan zal komen. Met z'n vie ren op één kamer, alleen een kas tje voor jezelf Ze vindt het niet zo erg: „Ik heb het moeten leren en nu voel ik het niet meer als gemis, die privacy." Een jonge vrouw uit Nijmegen, getrouwd, twee kinderen, kreeg al op haar vijfde jaar kinderver lamming. Ze zit in een rolstoel woont met haar gezin in een vrij krappe bejaardenwoning en ïs daar zielsgelukkig mee. Omdat zij zelf kan kiezen hoe ze haai leven wil inrichten, wat voor an deren niet mogelijk is omdat z< hulp nodig hebben bij gewone dagelijkse dingen als eten. was sen. aankleden, naar de wc gaan. Zelfs in de beste woonmo gelijkheden voor ernstig lichame lijk gehandicapten ervaren de be woners sommige consequentie.» als negatief Want daar moet je bijvoorbeeld op vaste tijden eten. je kunt niet zelf bepalen wat je eet en met wie je eet. Je móet op vaste tijden in en uit bed. leven met mensen die je niet zelf geko zen hebt. maar die ..toevallig" in jouw groep zitten Dat kan nu eenmaal niet anders Of wel? Het kan wel. De Stichting Fokus. in Zweden ontstaan, ijvert voor de bouw van ..Fokus-woningen". huizen, verspreid over een gewo ne woonwijk, met een centraal punt dat 24 uur van de dag be reikbaar is voor alle mogelijke Ook al volg je netjes de pijlen, lastig is het wel om op die manier bij het gebouw van de plaatselijke krant van Flint in de Amerikaanse staat Michigan een behoorlijke parkeerplaats te vinden. Het beste is maar om je auto gewoon voor het gebouw te zetten; de pijlen lopen steil tegen de muur. waarop een complete parkeerplaats in olieverf is gechilderd. vormen van hulp In Almere zijn de eerste Fokus-woningen in aan bouw. maar het zal nog wel lang duren voordat alle gehandicap ten die dat graag willen, zo zelf standig kunnen wonen Een leeuw eet mensen, is ons altijd voorgehouden. Maar dat gaat niet altijd op Zo kwam een schoonmaker van een kamp In het Mlkumi-reéervaat in Tanza nia 's morgens vroeg oog in oog te staan met een leeuw De man maakte dat hij wegkwam en ren de regelrecht de keuken in. waar tot zijn grote schrik niet minder dan vier leeuwen lagen uit te rus ten. Waarschijnlijk waren het de zelfde dieren die de bewoners van het kamp de avond tevoren had den horen brullen Men nam aan dat ze een prooi te pakken had den gekregen. De leeuwen lagen 's morgens kennelijk nog bij te komen van hun copieuze maal tijd en hadden absoluut geen trek in een vreemde meneer Des ondanks heeft de schoonmaker de hele dag in een garage zitten wachten tot de leeuwen vertrok ken waren; pas toen durfde hij buiten te komen, meldt het tijd schrift „Artis" Nog maar nauwelijks had Willi am Green toestemming gevraagd en gekregen om op zijn dierenbe graafplaats in Elkridgc in de Amerikaanse stut Maryland ba zen en vrouwtjes naast hun dode huisdieren te begraven of de klanten stonden al voor de deui Een paar mensen die hun dier daar begravpn hadden, reserveer den naast het grafje meteen een stuk grond voor zichzelf en enke le tientallen mensen vroegen na dere inlichtingen Het Bonheur Memorial Park moet een flinke begraafplaats zijn Er liggen al wel achtduizend dieren, behalve honden en katten ook bij voor beeld witte muizen, hamsters slangen en zelfs een olifant Het is niet bekend of de olifant onk zijn vroegere baas naast zich krijgt Zijn er nog lezers die ideeen heb ben om energie te besparen vroe gen we kort geleden Niet veel blijkbaar, want er kwamen maar twee bripvpn Een van de heer Kroon uit Woubrugge wiens idee al in de rubriek Uit brieven van lezers" geplaatst is. en een van mevrouw Hall uit Amstelveen Deze tips heeft ze de .straatver lichting zou een hapf uur later aan kunnen gaan en een half uui eerder uit wat over het hele .and gerekend een enorme bespanne zou betekenen En verder zouden de i v uitzendingen best eens om tien uur s avonds kunnen ophou den iedereen zou dan misschien eerder naar lied gaan en dus vroeger de lichten uitdoen en de verwarming laag zetten We kun neti ook nog zuiniger met water doen door bij voorbeeld sporlwa ter nog ergens voor te gebruiken en ook door regenwater op t< vangen waar dut mogelijk is Zo maar een paar gedachten van mn schrijft mevrouq Hall en ei kunnen nog meer bi i

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5