Steun export voor naar DerdeWereld Rente tot maarliefst FNV: Zijlstra denkt 'Bestek'-termen m Kamer wil haast met aanpak adoptieprobleem Twents woordenboek spoedig gereed postgiro en rijkspostspaarbank A X De Koning wil betere aanpak BELEGGINGSBEWIJZEN. SPAARDEPOSITO'S. MEER INFORMATIE? 1 Loonkosten krijgen teveel de schuld CAMTE R X 'Beleid staatssecretaris Haars onduidelijk' HET HUIS VAN ORANJE Mr K. D. Schönfeld Wichers voltooit zijn levenswerk U-boek f24,50 Experimentje met taal op Deense reis PvdA stelt vragen over censuur pers in Zuid-Libanon donderdag 3 mei 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister De Koning van ontwikkelingssamen werking overweegt om extra steun te verlenen aan Nederland se export en investeringen die mede ten goede komen aan de ontwikkeling van Derde-Wereldlanden. Hij liet dit gisteren blijken in een toespraak voor de algemene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen in Apel doorn. Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000.- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente' Het rente-percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij Spaardeposito's zijn rekeningen met dagat schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor eén of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen 020 5912173 (afd Beleggingsbewijzen). 020-5912138 (afd Spaardeposito's) iDe minister kondigde aan dat de re gering binnenkort met een structuur nota zal komen, waarin het beleid voor „de brede structurele terreinen van ontwikkelingssamenwerking" zal worden ontvouwd Dat beleid zal er mede op gericht zijn om invloed uit te oefenen op internationale investerin gen en het internationale kapitaal verkeer ten gunste van de ontwikke lingslanden. De Koning zei dat de overheid op dit soort gebieden nu vrijwel geen greep heeft. Hij hield een pleidooi voor een beleidsmatige aanpak van het ont wikkelingsvraagstuk door het be drijfsleven op dit gebied. De bewindsman zette nog eens uiteen dat hij een warm voorstander is van de zogeheten interdepentie-politiek oftewel de wederzijdse economische beïnvloeding van arme en rijke lan den. Hij legde er de nadruk op dat daarbij de noden van de allerarmsten in de derde wereld niet uit het oog mogen worden verloren. Een van de belangrijkste voorwaar den om aan die politiek inhoud te geven, is volgens De Koning het openstellen van de markt in de rijke landen voor de produkten uit de ont wikkelingslanden. Hierdoor kan de internationale handel verder groeien, waardoor de welvaart zowel in de rijke als in de arme landen toeneemt, aldus de bewindsman De minister stelde vast dat het met de financiële hulp die internationaal aan de ontwikkelingslanden wordt verstrekt, niet goed gaat. Het niveau is nauwelijks hoger dan dat van 1970, zei hij. Bankwezen Hij zei het een goede zaak te vinden als de rol van het bankwezen en ande re particuliere kapitaalverschaffers op dit gebied zou worden uitgebreid. De overheid kan dan eventueel ga rant staan indien men de risico's niet aandurft. Dergelijke overheidssteun wordt vol gens de minister al verstrekt als het gaat om transacties die de ontwikke lingslanden mede ten goede komen. Dat geldt zowel voor de export als voor de investeringen die in ontwik kelingslanden worden gedaan. De re gering zou hiervoor meer faciliteiten kunnen verstrekken, zo suggereerde hij. De Koning zei dat binnen elke onder neming bekeken moet worden of een transactie de ontwikkeling van der- De-Wereldlanden bevordert dan wel tegengaat. In sommige landen, zoals Chili. Rhodesië en Zuid-Afrika. moet daarbij de vraag aan de orde komen of transacties het verwerpelijke regi me al of niet versterken. LOOPTIJD AANKOOPBEDRAG 0P8RENGST VASTE RENTE 'OOP1UO VASTE RENTE 3 JR. f 1000.- f 1.259.71 8 1 JR 7VA% 5000,- 6.298.56 8 2 JR 73/a% 4 JR. 1000.- 1 385.86 8M>% 3 JR 8 5000.- 6.929.29 8Mr% 4 JR. 8'4% 5 JR. 1000- 1.538.62 9 5 JR 9 5000.- 7.693.12 9 6 JR 9 Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Naam Straat Postkode/Plaats. Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost spaarbank. Weesperzijde 190.1097 DZ Amsterdam ROTTERDAM De achtjarige Pe tra Troost uit Hoogvliet is in het academisch ziekenhuis Dijkzigt over leden aan de gevolgen van een val. Bij het spelen in het trappehuis van een galerijflat aan de Claasje Zeven sterstraat maakte het meisje op 28 februari een val van zestien meter Het meisje wilde van de trapleuning op de zesde etage glijden, toen ze plotseling haar evenwicht verloor ADVERTENTIE les vins fins de ouancard LES FILS DE MARCEL OUANCARD geïmporteerd door koopmans bruinier b v amsterdam Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De presi- lent van de Nederlandsche ank, dr. J. Zijlstra, ontwik- ;elt in zijn jaarverslag dezelf- le denklijn als door de rege- g is ontvouwd in het bezui- gingsplan Bestek-'81, aldus luidt het commentaar van de 'ederatie Nederlandse Vak beweging op het eergisteren J Sepubliceerde jaarverslag van de centrale bank. Zoals ij lekend heeft de federatie i-Ivoor Bestek '81 geen goed »oord over gehad De FNV erkent, dat het financierings- ekort van de overheid grenzen heeft lereikt, die op langere termijn niet cunnen worden gehandhaafd. De re- lering probeert het tekort te beper- ;en door ombuiging in de groei van Ie collectieve uitgaven, een gedachte <lie Zijlstra ook steunt. De FNV wijst er evenwel op, dat een mogelijkheid om het financieringstekort te beper ken ook ligt in verhoging van belas tingen of sociale verzekeringspre mies. Bij dit soort voorstellen, aldus de FNV, zal ongetwijfeld worden ge wezen op de neiging van het afwente len van dergelijke lastenverhogingen. Ook in het jaarverslag wordt hierop gezinspeeld. „Wanneer werknemers worden geconfronteerd met een be leid dat offers van hen vraagt zonder enige zekerheid te hebben dat ande ren een evenredig offer brengen en wanneer zij bovendien wordt ge plaatst voor een beleid, dat zij zelf nauwelijks kunnen beïnvloeden, is die kans inderdaad reëel aanwezig," aldus de FNV. Wordt aan die voor waarden wel voldaan, dan ontstaat een heel anderen situatie. Daarvoor is echter „een heel ander beleid nodig dan vandaag de dag wordt gevoerd" Zijlstra laat niet blijken van een we zenlijk ander beleid voorstander te zijn. Integendeel, aldus de FNV. Ook vindt de FNV. dat bankpresident Zijl stra in zijn sombere jaarverslag te veel de schuld geeft aan de loonkos tenontwikkeling voor de verslechter de concurrendtiepositie van Neder land ten opzichte van het buitenland. De waardestijging van de gulden speelt, aldus de vakcentrale, een min stens zo belangrijke rol. Voorzichtig sprekend, verwacht de FNV, dat in de nabije toekomst wellicht een positief effect van de loonkostenontwikke ling zal uitgaan. s ORAVELAND (ANP) In de jaren 1977 en 1978 heeft zich een kentering voorgedaan in het milieugetij: voor die tijd was het milieu populair, werd het gedragen door een vloedgolf van verontrusting, van vraag naar maat regelen, van beloften van politici, nu is dat allemaal weggeëbd, afgedreven op de zee van economische malaise Dit schrijft de stichting Natuur ep Milieu te 's Graveland in haar jaar verslag over '77 en '78. De milieupro blematiek is onlosmakelijk verbon den met onze economische activitei ten: deze bepalen in feite welk milieu ons overblijft, aldus de stichting, die zich daarom meer en meer is gaan bemoeien met kwesties die op het eerste gezicht geen duidelijke relatie hebben met het behoud van natuur en milieu. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Haars van justitie moet van de Tweede Kamer snef duidelijk maken hoe zij de toenemende problemen rondom de adoptie van vooral buitenlandse kindéren wil aanpakken. De Kamer aanvaardde gisteren een motie van de VVD'er Nijpels, waarin de bewindsvrouw wordt gevraagd op korte termijn een nota op te stellen, waarin zij haar plannen ontvouwt. Tegen de motie stemden CDA. SGP. GVP en de Boer Koekoek. Volgens een meerderheid van het par lement is het beleid van staatssecre taris Haars onduidelijk, terwijl er in de samenleving grote onvrede be staat over de gang van zaken rondom adoptie De wachtlijst van echtparen die een kind willen adopteren telde begin dit jaar 4500 verzoeken Bij adoptie van buitenlandse kinderen is de rol van het interlandelijk adoptie bureau. dat bemiddelt, niet helder De CDA-fractie trok enige weken ge leden via schriftelijke vragen bij de bewindsvrouw aan de bel Op de vraag wat haar plannen zijn. ant woordde mevrouw Haars dat zij nog studeerde. Hoewel ontevreden over dit antwoord, stemde het CDA giste ren toch tegen de motie van de VVD Vertragend ADVERTENTIE CDA-afgevaardigde mevrouw Korte- Van Hemel gaf als verklaring, dat het opstellen van een nota alleen maar vertragend werkt voor het aanpak ken van de problemen. De staatsse cretaris kan beter praktisch aan de slag gaan. zei ze Het CDA-Kamerhd wees er boven dien op. dat er binnenkort een open baar debat is over het jeugdwelzijn, waarbij de problemen rondom de adoptie kunnen worden besproken met mevrouw Haars zelf. Dat kon nu niet De VVD'er Nijpels diende zijn motie in bij de behandeling van het wetsvoorstel over stiefouder-adoptie, waarbij alleen minister De Ruiter aanwezig was. Het wetsvoorstel dat de adoptiemo gelijkheden opnieuw wat verruimt, kreeg DE UNANIEME INSTEM MING van de Kamer Stieiouder- adoptie is mogelijk na echtscheiding of het overlijden van een van de eigen ouders In geval van echtscheiding kan de ouder die het kind niet kreeg toege wezen. de stiefouder-adoptie tegen houden. Hij of zij heeft een vetorecht De WD trok haar voorstel in om dit vetorecht aan een termijn van twee jaar te binden, waarna de rechter zou moeten beslissen Minister De Ruiter voerde hier ernsti ge bezwaren tegen aan Volgens hem zou deze regeling een zware hypo theek leggen op echtscheidingen."om dat een van de eigen ouders dan het risico zou lopen dat de familierechte lijke banden tussen hem of haar en het kind worden doorgesneden Ook het kind kan. als het vijftien jaar of ouder is. de adoptie tegenhouden Vanaf twaalf Jaar moeten kinderen door de rechter worden gehoord De minister nam deze voorstellen van D'66 over ADVERTENTIE Prinsen, Stadhouders, Koningen en Koninginnen, door Reina van Ditzhuyzen. door Jac. Lelsz RIJSSEN Omstreeks 1900 werd in de kleine landstad Rijssen nog zuiver Twents gesproken. Niet alleen door boeren, maar ook door burgers en buitenlui. Het Rijssens was eigenlijk de taal, die in heel Twente en een groot stuk van Duitsland werd gebruikt. Omtrent die tijd kwam K. D. Schönfeld Wichers als kind met zijn vader (een Groninger) en zijn moeder (een Friezin) in Rijssen wonen. Hij vond de taal, die hij daar hoorde, zo mooi, dat hij het allengs als zijn levenswerk ging beschouwen een Twents woordenboek samen te stellen. na 1 juli f 36,50 Een vorstelijk boek over de geschiedenis van het huis van Oranje-Nassau. DE HRRR-haarlem Dat enorme karwei, waaraan hij. inclusief de voorbereiding, tientallen jaren heeft gewerkt, is nu gereed, en binnenkort komt het van de pers Mr Schönfeld Wichers. die thans 77 jaar is. heeft na zijn rech tenstudie steeds in Rijssen ge woond. Hij was er kandidaat notaris en kwam in die positie dagelijks met mensen van al lerlei slag in contact Zo werd hem het Twents, dat hem mondeling werd overgeleverd, zeer vertrouwd. Na de Tweede Wereldoorlog, meent de heer Schönfeld Wichers. is het mis gegaan. voltrok zich het pro ces van de verbastering Het Twents dat de heer Schönfeld Wichers in Rijssen hoorde, werd in een groot ge bied gesproken aan beide zij den van de landsgrenzen. Het behoort tot het Nedersaksisch en werd tot aan de Wezer in Duitsland toe gesproken. In dit verband herinnert zich de heer Schönfeld Wichers aan een ervaring, die als een leuk taalexperiment mag gelden Eens maakte hij met een klein reisgezelschap een tochtje naar Denemarken ..Laten we eens kijken", zei hij, „hoever we met ons Twents kunnen komen. Dat was tot aan Ham burg. Naar het oosten konden we ons met het Twents dus zevenhonderd kilometer ver staanbaar maken In Neder land zelf wordt het Twents, naar het westen, zuiden en noorden toe. al op zeventig kilometer van dit gebied be grepen." Op het ogenblik loopt het Twents in Twente onderling nogal uiteen Het kan daar voorkomen dat in de ene plaats wordt gezegd n boer zit veur t vuur" en vijf kilo meter verderop: „'n boer zit vuur 't veur" In Almelo is „niet" bij voorbeeld „neet", wat dichterbij de Duitse grens is „niet" echter „nich" Een halve eeuw geleden waren die verschillen aanmerkelijk kleiner De verbastering is begonnen in de grotere steden waarbij bij voorbeeld Hengelo voorop liep Om het Twents als „moo- derspraoke" voor de onder gang te behoeden, is mr Schönfeld Wichers lang gele den begonnen met lijsten van woorden aan te leggen. In 1959 liet hij een eenvoudig boekje verschijnen, dat was toegespitst op het „Riessens", zoals hij zegt. Het boekje be vatte tal van woorden uit be gin 1900. toen de verbastering nog nauwelijks was be gonnen Gestroomlijnd Eigenlijk is hij er al vanaf ztjn zesde jaar. zoals hij zegt. mee bezig geweest om het „Ries- sens" (respectievelijk het Twents» vast te leggen Reeds als kind vond hij het Twents mooi Om twee redenen „om dat het anderhalf maal zoveel klinkerklanken kent als het algemeen beschaafd Neder lands en omdat de zinnen zo fraai worden gestroomlijnd" Bij het grote boek dat de heer Schönfeld nu heeft afgerond, gaat hij eveneens uit van de situatie van zo'n zeventig Jaar geleden. Toen was het Twents nog één taal Dat blijkt ook uit de revues, die alom in dit gebied werden gehouden, meestal voor uitverkochte za len Aan de onderlinge ver schillen. die in latere tijden optra.den. gaat hij goeddeels voorbij. Behalve aan woorden schenkt hij aandacht aan spe cifieke uitdrukkingen en ook aan grammaticale aspecten, het laatste in zoverre van praktisch gewicht. Verder be vat het wat populaire be- schouwinkjes over het karak ter van het oud-Twents Belangstelling Voor het Twentse woorden boek bestaat een ongemeen grote belangstelling Aanvan kelijk zouden er slechts vijf honderd exemplaren worden gedrukt, maar ten slotte zijn het er 2500 geworden, waar van een groot deel bij inteke ning van de hand is gegaan De kosten bedragen 35 gul den. (In twee delen met plastic omslag) of 45 gulden in een deel (gevat in kunstleer) Na verschijning zijn de kosten 67 gulden Het bleek niet moge lijk het werk commercieel te doen uitgeven Met hulp van de Vereniging Oudheidkamer, de boekhandelaar Broekhuis in Hengelo, diverse subsidies en het apparaat van de sociale werkvoorziening in Enschede was het mogelijk het levens werk van mr Schönfeld Wi chers het licht te doen zien Dat gebeurt over enige weken Het is dezer dagen verheu gend genoemd, dat de belang stelling voor de streektaal herleeft. Het mag ook verheu gend genoemd worden dat in deze landsstreek op het ogen blik tamelijk veel schrijvers, dichters en vertellers wonen, die ertoe kunnen bijdragen dat de Twentse streektaal niet verder verbrokkeld wordt Het valt verder te ho pen dat het boek van de heer Schönfeld Wichers ertoe bij draagt dat deze streektaal en dat gevaar bestaat niet ten prooi valt aan oubollig heid en grapjasserij, zoals die nog al eens willen opbloeien op bruiloften en partijen, rondom bittertafel en mop pentrommel DEN HAAG (ANP) Het PvdA-Ka merlid Hein Roethof heeft staatsse cretaris Van Lent van defensie giste ren gevraagd wat er waar is van be richten dat de staatssecretaris Neder landse journalisten In Libanon ge vraagd heeft zelfcensuur toe te pas sen Ook zou Van Lent de Nederland se militairen een spreekverbod heb ben opgelegd Roethof vraagt zich al of het opleg gen van een spreekverbod niet in strijd is met de grondwet en hoe de oproep aan de journalisten tot zelf censuur zich tot de vrijheid van me ningsuiting. zoals die in de grondwet is vastgelegd, verhoudt. De socialist wil van Van Lent precies weten hoe hij de oproep tot zelfcen suur geformuleerd heeft en wat hem tot zijn oproep heeft aangezet ..Dit horloge is echt waterdicht. Ik heb het met water gevuld en er komt geen druppel uit."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3