Werknemers tei nieuwe haven CAO EG-steun voor korter werken in staalindustrie Kiezen Kiesuwkado Stookolie duurder Regering Portugal wankelt In deze krant Voor het eerst sinds 1957 sneeuw in mei met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Begin: Golan-hoogten nooit opgeven -Syrische minister in Libanon Het vader ben k niet bang 'Walter Scheel opvolger Luns' Van Trier minister Vredeling 'speelde zaak hoog' Gorleben zou kleiner worden Turken in Bossche kerk stellen eisen Trouw Je kunt er niet omheen I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lctaeen bant met overtuiging: TrOUW Trouw LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: Franse synode zoekt plaats waar kerk leeft PAGINA 9: Weekbladenrubriek PAGINA 3: Steun voor export naar Derde Wereld PAGINA 11: Christen-Turken naar hun Moeder gevlucht PAGINA 5: AOW-plan treft alleen hogere gezinsinkomens PAGINA 13. Moeder doet ook examen PAGINA 7: PAGINA SERVICE: Platenrubriek, strips, puz zel, feuilleton, radio- en tv- programma's, het weer. Afwijzing komt niet als verrassing DEN HAAG (ANP) Bij de maande lijkse herziening van de prijzen van aardolieprodukten is de benzineprijs onveranderd gebleven. De prijzen van petroleum, dieselolie, hulsbrand olie en zware stookolie zijn echter alle omhoog gegaan. Het ministerie van economische zaken heeft meege deeld, dat met ingang van vandaag de maximumprijzen van petroleum en autogasolie met 0,6 cent (incl. BTW) per liter zullen stijgen. De maximumprijs van huisbrandolie gaat met 0,5 cent (excl. BTW) per liter omhoog. De maximumprijzen van zware stookolie stijgen met negen gulden per ton. Deze prijsverhogingen zijn het gevolg van de ontwikkelingen op de interna tionale oliemarkt. Ondanks deze ver hogingen liggen de Nederlandse maximumprijzen voor alle oliepro- dukten ver onder de internationale marktnoteringen. Van onze sociaal-economische redactie [ROTTERDAM De ongeveer zestienduizend havenarbeiders in Amsterdam en Rotterdam [hebben het onderhandelingsresultaat over hun nieuwe CAO verworpen. Het is de eerste keer cat zoiet$ gebeurt. 'it een referendum, dat de Vervoers- lederatie FNV onder haar leden heeft houden, is gebleken dat een meer- lerheid niet akkoord gaat met het issen werkgevers en vakbonden be- :ikte resultaat. Zeventig procent ran de leden bracht zijn stem uit, 55 irocent stemde tegen en 45 vóór. Het t er naar uit dat er nu opnieuw zal >eten worden onderhandeld, olgens een woordvoerder van de Vervoersfederatie is de onderhande lingsdelegatie zeer teleurgesteld over het afwijzen, omdat zij meende en het moeizame overleg „het te uit het vuur te hebben ge- tald". Het onderhandellngsresul- iat werd na negen onderhandelings inden bereikt. Aanvankelijk eisten If bonden verkorting van de werk- k, maar na verzet van de werkge- (de Scheepvaartverenigingen loord en Zuid) trokken de bonden eis ln. 5r werd wel overeenstemming be- eikt over een vervroegde uittreding 'oor 63-jarlgen, een verhoging van de lurlonen met twaalf cent, uitbreiding ran de vakantie met één dag en hand- laving van de prijscompensatie-rege- ing. georiënteerde comité eist een onge zuiverde prijscompensatie en dertig gulden per week er bij. Verder houdt het comité vast aan de 35-urige werk week en aan invoering van een vijf ploegendienst voor bedrijven waar volcontinu wordt gewerkt. Philips Bij Philips verloopt het CAO-overleg nog steeds erg moeizaam. Philips heeft gisteren bij de hervatting van het overleg nieuwe voorstellen ge daan, maar de bonden hebben deze voorstellen als „volstrekt onvoldoen de" bestempeld. De voorstellen heb- 'ben betrekking op een verbetering van de regeling voor vervroegde uit treding. Philips wil de uitkering bij vervroeg de uittreding van 70 tot 80 procent van het laatstgenoten salaris optrek ken en vanaf juli 1980 ook 62-jarigen in de gelegenheid stellen vervroegd uit te treden. De vakantie kan wor den uitgebreid met één dag. op te nemen direct na Hemelsvaartdag. De FNV-bonden vroegen zes extra va kantiedagen om op die manier een gemiddelde werkweek van 39 uur te bereiken. Op 15 mei wordt er verder onderhandeld. In Beesd werd de feesttent, die daar was neergezet in verband met allerlei activiteiten die deze week worden gehouden ter gelegenheid van koninginnedag gisterochtend door een hevige rukwind in een puinhoop veranderd. De rest van het feestweek-programma is nu wegens gebrek aan accommodatie afgelast. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Sinds 1957 is het in Nederland niet meer voor gekomen dat het in mei sneeuwde zoals gisteren. Volgens het KNMI is het de afgelopen 22 jaar in mei ook niet meer zo koud geweest. Wat dit betreft is die achterstand ruimschoots ingehaald. De tempe ratuur van acht graden, die giste ren werd gemeten, ligt tien graden onder het gemiddelde van de mei maand. Verbetering is niet in zicht Het KNMI houdt het voor de eerste dagen op ..erg koud voor de tijd van het jaar". Het verkeer had gisterochtend vooral hinder van de gevolgen van de storm, die de sneeuw vergezel de. Omgewaaide bomen maakten de chaos nog groter. Ook elders in Europa heerste win ters weer. De grote bergpassen in Zwitserland zijn gesloten door zware sneeuwval. In de haven van Antwerpen zonken drie binnen schepen. In Frankrijk en Enge land was het eveneens raak met de sneeuwval. In ^oordriJn-Westfalen ontwor telde ue storm met windstoten van 140 kilometer per uur bomen, werden vensters vernield en kwam het beroepsvervoer grotendeels tot stilstand. In Wesermarsch (Ne- Jiterst pover let afwijzen van het onderhande- ingsresultaat kwam niet als een vol- lagen verrassing. Enkele weken gele en werd er bij een aantal Rotter- amse stuwadoorsbedrijven al ge taakt uit protest tegen de nieuwe aven-CAO. Iet actiecomité „Havenarbeiders" rganiseerde een demonstratie, waar- an ongeveer vijfhonderd havenar- eiders deelnamen. Het comité riep e werknemers op niet akkoord te aan met het ..uiterst povere" onder- andelingsresultaat. Het op de CPN l BEIROET (UPI, AP. Reuter) De (lyrische minister van buitenlandse laken. Abdel Halil Khaddam, is gis- lern in Beiroet aangekomen voor ge sprekken met president Sarkis van Libanon. Het bezoek volgde op een nacht van gevechten in het zuidoos telijke deel van Beiroet tussen Syri sche troepen en rechtse christelijke milities. Syrië heeft nog ongeveer fO.000 man in Libanon gelegerd. Vier werknemers van het chemisch bedrijf Verdugt in Tiel hebben gisteren geprotesteerd tegen het beleid van Internatio-Müller, het moederbedrijf van Verdugt. Zij zijn bang dat daardoor de werkgelegenheid bij Verdugt in gevaar zal komen. Om de aandacht op hun problemen te vestigen ketenden de vier actievoerders zich vast aan het hoofdkantoor van Internatio-Müller in Rotterdam. Het was hun bedoeling de actie 24 uur vol te houden. "v f-n..,- Van onze correspondent LISSABON Het einde van de buiten-parlementaire rege ring Mota Pinto is in zicht. De fractieleider van de sociaal democraten Francisco sa Car- neiro daagde gisteren het ka binet uit, een motie van ver trouwen te vragen. Doet de re gering dat niet binnen acht dagen, dan zal Sa Carneiro zelf een motie van wantrou wen indienen die kan rekenen op een meederheid van het parlement. De sociaal-democraten zijn al sinds lang voorstander van tussentijdse verkiezingen. Sa Carneiro heeft dit standpunt vastgehouden, ook nu zijn partij door een scheuring binnen de fractie veel prestige verloren heeft. De verklaring van de sociaal-demo cratische leider heeft. De verklaring van de sociaal-democratische leider in het parlement kan dan ook gezien worden als het begin van het einde van het kabinet Mota Pinto. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat het PSD- partijbestuur tegen een motie van wantrouwen zou zijn. wanneer Mota Pinto zelf geen motie van vertrouwen aan het het parlement voorlegt. De communistische partij kondigde al vóór het Paas-reces aan te gelege- nertijd een motie van wantrouwen in te zullen dienen of te steunen. Ook de socialisten zullen waarschijnlijk te gen de regering stemmen. Verschil lende socialistische leiders, waaron der Mario Soares. hebben al gezegd, dat het kabinet-Mota Pinto niet deugt. Een officieel standpunt is er echter nog niet. Het probleem is het alternatief, dat de socialisten willen stellen. Aan de ene kant zijn de communisten bereid om zelfs een socialistisch minder heidskabinet te steunen. Aan de an dere kant vragen de sociaal-democra ten de socialisten na de verkiezingen een coalitie te vormen. Bovendien hebben ook de afvallige sociaal-de mocraten de socialisten hun steun aangeboden voor de vorming van een nieuw kabinet Paraplu's waren gisteren ook in Amsterdam onmisbaar, al kostte het wel moeite de regenschermen in de sneeuwstorm op te houden. der-Saksen) werd door hoogwater voor anderhalf miljoen mark scha de aangericht. Vakantiegangers moesten met helikopters van het dak van hun caravan worden gehaald. HAMBURG (Reuter, AP) De secre taris-generaal van de NAVO, josef Luns zal volgens een bericht in het Westduitse weekblad Stern worden opgevolgd door Walter Scheel, de president van de Bondsrepubliek, die eind deze maand aftreedt. De Westduitse minister van defen sie, Hans Apel zou voor de benoe ming van Scheel moeite hebben ge daan tijdens de vorige week gehou den vergadering van de Nucleaire Planning Groupe (NPG) van de NAVO in Florida. Bonn wil geen commentaar geven op de berichten in Stern. Apel heeft Luns eerder scherp bekri tiseerd omdat hij meer waarde hecht aan militaire dan politieke zaken. Opvolger Peijnenburg Van onze parlementsredactie DEN HAAG Prof. dr. ir A. A, Th. M. van Trier (53) wordt de nieuwe minister van we tenschapsbeleid. Zijn benoe ming is een dezer dagen te verwachten. Prof. Van Trier is voorzitter van de Raad van advies voor het wetenschaps beleid. Hij is lid van de KVP. Maar heeft geen politieke er varing. Van Trier volgt dra. M W J M Peij- nenburg op, die op 1 april Jongstleden overleed aan een hartaanval. De nieu we minister wilde gisteravond nog geen mededelingen doen over de koers die hij gaat volgen. Maar hij zei wel dat het algemeen bekend is dat de Raad voor het wetenschapsbeleid op vrijwel dezelfde lijn zit als wijlen minister Peijnenburg. Anthonius Amoldus Theodorus Ma ria van Trier werd 7 februari 1926 geboren in Oss. Hij deed staatsexa men gymnaslum-b, slaagde in 1947 aan de Technische Hogeschool in Delft voor het doctoraal-examen elektrotechnisch ingenieur en promo veerde daar in 1953. Zijn promotie onderzoek deed hij bij de rijksverde digingsorganisatie TNO en aan de Columbia universiteit in New York. Van Trier werkte van 1954 tot 1957 bij het natuurkundig laboratorium van Philips in Eindhoven, waarna hij be noemd werd tot hoogleraar elektro techniek aan de technische hoge school in dezelfde stad. Van 1969 tot 1971 was hij rector magnificus van de TH. In 1971 werd hij voorzitter van de centrale organisatie TNO. Sinds 1973 is hij voorzitter van de Raad voor het wetenschapsbeleid en daarnaast is hij buitengewoon hoogleraar in de theoretische elektro-techniek in Eindhoven. Ook is hij kroonlid van de Academische Raad, lid van de Om- roepraad en heeft hij nog enkele com missariaten en bestuursfuncties. Hij is getrouwd en heeft vier kinderen. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL/DEN HAAG De Europese Gemeen schap is in principe bereid de invoering van vijf ploegendiensten in de staalindustrie financieel te steunen. Werkgevers in de EG-landen, ook Neder land, zijn tot dusverre zeer huiverig voor het omzet ten van vier in vijf ploegen, wat tot forse kostenver hogingen zou leiden. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, heeft giste ren een positief besluit genomen over steunverlening bij arbeidstijdverkor ting. De Europese Commissaris Vre deling, belast met sociale zaken, heeft zich er sterk voor gemaakt, dat ook de invoering van vijfploegendien sten voor steun in aanmering komt. Vredeling heeft „de zaak hoog opge speeld", zo werd gisteren in EG-krin- gen gezegd. Concreet plan Wil Brussel met geld over de brug komen, dan moet een nationale over heid een concreet plan, inclusief een financieringsparagraaf, indienen. Brussel kan maximaal hetzelfde be drag, dat een nationale overheid als steun biedt, op tafel liggen. Financiële steun van de Nederlandse regering voor arbeidstijdverkorting is vorig jaar een belangrijk punt ge weest bij de onderhandelingen over een Hoogovens-CAO. De vakbonden hebben toen ook een beroep gedaan op financiële hulp uit Brussel. De Gemeenschap beschikt al over fondsen om werknemers in de staalindustrie die hun baan kwijtra ken. financieel tegemoet te komen. De EO kan bijdragen leveren in on der meer ojnacholingskosten en in richtingskosten bij verhuizing. Vredeling DEN BOSCH (ANP) 8taatssecreta ris Haars moet alle aanhangige en al afgedane asielverzoeken van christe nen uit Turkije heroverwegen. Dat is een van de „aangescherpte eisen" die de bezetters van de St. Jan in Den Bosch, waar sinds goede vrijdag sy- risch-orthodoxe christenen proberen door een bezettingsactie verblijfsver gunningen af te dwingen, aan me vrouw Haars hebben gesteld. Voldoet zij aan de eisen, dan wordt de actie opgeheven. BONN (Reuter) Het plan om in Gorleben een gigantisch complex te bouwen voor opwerking van kern- brandstof en opslag van radioactief afval, wordt volgens welingelichte kringen drastisch beperkt, de opber ging ondergronds in zoutformatles zou doorgaan, maar de even contro versiële opwerkingsfabriek zou voor onbepaalde tijd de ijskast in gaan. Het totale schema, aldus de zegslie den, werd op dit moment politiek onhaalbaar geacht. Eergisteren was er overleg tussen bondskanselier Hel mut Schmidt en deelstaatpremier Ernst Albrecht van Neder-Saksen, die volgende maand moet beslissen over het project. Verandering of zekerheid? Dat zijn vragen die diep steken. Engeland kiest vandaag. Het kan u nauwelijks ontgaan zijn. We hebben daar meer dan een beetje aandacht aan besteed. Serieus zonder vervelend te worden. Daar hebt u recht op. En u niet alleen. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hctty Blok en Ina van Faawcn Lektuurhanger (B) Nooit meer /ocken naar dc krant of tv-gids Decoratief jute lectuur- hangcr. Lederen halsfasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch h«>- vcndicn F.chl naturel leder met ge vlochten koordje Ketting mef armband (D) Dc nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor hef kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1