RSY houdt vast aan 750 miljoen Je koopt lii er niet voor, maar hij kan het wel hebben. Stad Rotterdam :iet verdere groei Nederlands olieverbruik onvermijdelijk ïoechst Vlissingen )»ouwt fabriek af 'Nederland bepleit ter inzicht in ontwikkelingshulp Europese Commissie: Principe akkoord bij CAO overleg Supermarktconcern Hypotheekrente per 1 mei ferk voor 45 man extra Dit noemt Volvo compleet VOLVO Als u dóórdenkt JONDERDAG 3 MEI 1979 'TROUW/KWARTET 17 e- I an onze parlementsredactie ,r 3EN HAAG Rijn-Schelde-Verolme gelooft niet, dat de verliesgevende scheepsbouwactlvi- «Heiten met minder dan 750 miljoen gulden overheidssteun overeind kunnen blijven. opman Stikker van RSV nam met Topambtenaar Molkenboer van het ie opvatting gisteren afstand van ijfers. die de ondernemingsraad van e RSV-werf VDSM op Rozenburg ad genoemd. Volgens Stikker kan er eeen sprake zijn van een besparing an 120 miljoen, slechts van het uit bellen van investeringen. ministerie van economische zaken, die de lopende besprekingen tussen RSV, vakbonden en ambtenaren leidt, wilde gisteren geen oordeel ge ven over „temporisering" van de in vesteringen. De gesprekspartners zijn er gisteren niet in geslaagd „spijkers met kop pen te slaan", dat wil zeggen een gezamenlijk advies aan het kabinet uit te brengen. Op 18 mei wil de ministerraad een beslissing nemen over het al dan niet verlenen van steun aan het noodlijdende RSV-con- cern. „We hopen er uit te komen. uiterlijk volgende week dinsdag," al dus Molkenboer. De besprekingen worden dit weekein de voortgezet. Het is de bedoeling, dat de achterbannen vóór het kabi netsberaad nog een oordeel geven over de ideeën die aan de Haagse gesprekstafel worden ontvouwd. Ir. Stikker heeft ten overstaan van de RSV-aandeelhouders gisteren een kort pleidooi gehouden voor behoud van de werf VDSM. de grootste nieuwbouwwerf van ons land. De keus, zei Stikker, is van strategische betekenis. Stikker sprak over „uniek, hoogwaardig werk." dat bij sluiting van de werf verloren zou gaan. RSV-topman A. Stikker (links) In een onderonsje met de voorzitter van de raad van commissarissen, dr. J, de Vries (rechts, tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders. an onze parlementsredactie et>EN HAAG Nederland wil een oort examenprocedure voor de be- djordeling van ontwikkelingshulp die iternationaal verstrekt wordt over- 'b inkomstig de doelstellingen van de erenigde Naties. Medio vorige and is deze gedachte in Brussel elanceerd in het geiljkgezinden- rerleg (waarin onder anderen de candinavische landen en Canada tting hebben). aar stuitte het Nederlandse idee :hter op praktische bezwaren. Voor- iamste bezwaar was dat een beoor- (ling van internationaal verstrekte ïtwikkelingshulp te veel mankracht iu vergen. et is nu niet waarschijnlijk dat het ederlandse voorstel zal worden eegenomen in de voorbereiding op ;t derde ontwikkelingsdecennium 981-1990) van de Verenigde Naties, e bedoeling is dat de strategie voor ontwikkelingshulp in dit decenni- n nog dit jaar wordt vastgesteld. e gedachte die achter het Neder- ndse voorstel zit, is om lnternatio- lal tot een beter inzicht te komen in totale ontwikkelingshulp. Op ond daarvan kunnen dan betere spraken worden gemaakt. De ge- ichte is min of meer afgeleid van de DAC-landen, die deel uitmaken de organisatie voor economische menwerking en ontwikkeling ESO). Bij deze voornamelijk Wes- rse landen wordt al een soort beoor- lingssysteem voor de ontwikke- igshulp toegepast. DEN HAAG (ANP) De Eu ropese Commissie betreurt het dat Nederland tussen 1977 en 1990 zijn olieverbruik voor energieopwekking met 825 procent zal verhogen, maar acht dit technisch onont koombaar. De ontwikkeling wijkt ook niet af van de EG- richtlijn voor beperking van aardgasverbruik in elektri sche centrales. Van onze soc.-ec. redactie HELMOND Het overleg tussen het supermarktconcern Edah bv in Hel mond en de dienstenbonden FNV en CNV heeft gisteren geresulteerd in een principe-akkoord. Overeenstem ming werd bereikt op het punt van de komende prijscompensatie waarvoor een vloer geldt van 225 respectieve lijk 230 gulden. Verder wordt de ba sisvakantie met een dag uitgebreid en zal de minimum vakantiebijslag 1750 gulden bedragen. De Europese Commissie heeft dit meegedeeld In antwoord op vragen in het Europese parlement van de West- duitse sociaal-democraat Flaemig. In Nederland wordt meer dan 70 pro cent van de elektricitelts-produktle- capacitelt gevormd door zgn. polyva lente centrales, dat wel zeggen dat die zowel met aardgas als met aardo- lieprodukten werken. In 1977 werd 75,6 procent van de elektriclteltspro- duktie met aardgas en 6,6 procent met aardolieprodukten verkregen. Volgens de gegevens waarover de commissie beschikt zouden de in Ne derland bestaande „polyvalente" centrales steeds meer met aardolie producten gaan werken, teneinde het aardgas voor meer veredelende doel einden te reserveren. Deze ontwikkeling, aldus de Com missie, ligt in de lijn van de richtlijn die de EG-minlsterraad heeft uitge vaardigd over beperking van het aardgasgebruik in elektrische centra les. Zij druist niet in tegen de richtlijn over de beperking van het gebruik van aardolieprodukten in elektrische centrales, waarin uitsluitend de bouw van nieuwe centrales of de omschake ling van bestaande centrales is be doeld. Voor de toekomst zou de bouw van kolencentrales in Nederland voorrang krijgen, aldus de com missie. Uit het antwoord van de Commissie op de vragen van Flaemig blijkt voorts, dat het systeem dat is opgezet om langdurige aanzienlijke tekorten van olie het hoofd te bieden, beoogt de ontwikkeling van kernenergie aan te moedigen. De EG-Commlssle kan in geval van een langdurige ernstige crisis voor stellen dat lidstaten die voor hun elektriciteitsvoorziening het meest afhankelijk zijn van olie, extra olie krijgen van landen die ook gas, kolen of kernenergie verbruiken in de cen trales. Zulke landen worden daar ech ter slechts in beperkte mate voor gestraft. ZIJ behoeven niet meer olie af te staan dan zij besparen door het aanwenden van andere energiebron nen in hun centrales. Naam bank Rente vast gedurende (in Jaren) Afslultprov. (procenten) Rentepercentage met zonder gemeentegarantie Opg. bank werke lijk Opg- bank werke lijk ABN 1 Jaar 5 jaar 1.5 1.5 9.25 9.5 9.76 10.03 9.25 9.5 9.76 10.03 AMRO-Bank variabel 5 jaar 1.5 1.5 9.0 9.25 9.57 984 9.0 9.25 9.57 9.84 Bouwfonds 2 jaar 5 Jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 9.3 9.5 98 9.99 10.21 10.54 93 95 98 999 1021 10.54 Centraal Beheer 5 jaar - 9.4 9.74 9.4 9.74 Ennia 10 jaar - 8.9 9.2 8.9 9.2 NVL 5/10 Jaar 8.9 9.2 8.9 9.2 NMB 3 Jaar 5 Jaar 1 1 90 925 9.70 9.97 9.0 925 9.70 9.97 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 9.25 9.62 925 9.62 Rabo-Hyp. Bank 5 Jaar 1.5 9.3 9.90 9.3 9.90 RPS 5 jaar 1 9.25 9.58 9.25 9.58 Spaarbank R'dam 1 Jaar 3/5 Jaar 2 825 9.25 8.65 958 8.25 925 8.65 9.58 Centrumbank 5 Jaar 1 9.0 9.32 90 9.32 Westland/Utrecbt standaard no risk 5/10 Jaar 5/10 Jaar 1.5/2 1.5/2 9.0 94 9.76 10.21 92 96 10.05 10.50 Na een periode van rust op de hypotheekmarkt hebben thans verschil lende banken de hypotheekrente met 0.25 procent verhoogd. Verwacht mag worden dat de nog achtergebleven banken op korte termijn zullen volgen. Voor leningen met gemeentegarantie en een vijf Jaar vaste rentevoet is een percentage van 9.25 procent nu normaal. (Publicatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huls Amersfoort.) Besprekingen van NAARDEN IN TERNATIONAL. (chemie) met ban ken hebben in principe geleld tot een basisarrangement voor de financie ring van de bedrijfsactiviteiten, als mede van de uitvoering van het eer der aangekondigde herstructure ringsplan. Over de aard. omvang en voorwaarden van het arrangement zullen naar verwachting op 14 mei nadere gegevens kunnen worden ver strekt. aldus de raad van bestuur. Naarden kwam vorig Jaar in een snel rempo in de rode cijfers. Een kostba re sanering werd nodig geacht. HOUTHANDEL KEY verdiende netto f 0.82 (1.15 miljoen bij een omzet van 65 (60) miljoen. Divi dend: 15 (15) procent. OTTERDAM Het Assurantieconcern Stad Rotterdam nno 1720 verwacht voor 1979 een goede omzetvergrotlng en n redelijke winststijging. Wel werd in de eerste maanden m het lopende jaar een record aantal schades geboekt, maar )t concern kon dit gemakkelijk aan, zo schrijft het bestuur in it jaarverslag. omzet van de groep (premies en legginsopbrengsten) ging vorig ir omhoog van 592.1 miljoen tot ,7 miljoen. De nettowinst steeg n 32,1 tot 36,2 miljoen voorgesteld irdt het contante dividend te ver gen van 4 tot 4,50 gulden en daar- ast onveranderd 10 procent in agio- idelen uit te keren. Heybroek en Co.'s Handel Maat- lappij heeft vorig jaar de omzet n stijgen van 182 miljoen tot 192 ljoen gulden. De nettowinst nam van 539.000 tot 567.000 gulden, zo jkt uit het jaarverslag. Eerder werd een onveranderd dividend van 14 pro cent voorgesteld. De resultaten van Holdoh Drentsch Overijsselsche Houthandel) hebben zich over 1978 gunstig ont wikkeld. Bij een omzetstijging van 31 naar 34 miljoen gulden, bedroeg de geconsolideerde winst na voorzienin gen en belastingen vorig jaar 1,9 mil joen tegen 1,56 miljoen in 1977. Voor gesteld zal worden 1,29 miljoen aan de algemene reserve toe te voegen en per gewoon aandeel van 100 gulden een dividend uit te keren van 35 (30) gulden. In een onzer verslaggevers (STERDAM Hoechst Holland Bt de alkaansulfonaatfabriek in bsingen, waarvan de bouw in 1975 ird gestaakt, toch voltooien. Direct indirect zal dit ongeveer 45 ar- Idsplaatsen opleveren. t deelde de heer D. J. Brand, voor- Ier van de raad van bestuur, mede het verschijnen van het Jaarver- g 1978 van de Nederlandse dochter n het Duitse chemische concern echst. (Alkaansulfonaat is een blo- psch afbreekbaar produkt, dat rdt toegepast in moderne was- en higingsmiddelen). (echst Holland is momenteel be de benodigde mensen voor de uwe fabriek aan te werven had Irigens graag een jaar eerder de ilissing uit Duitsland over het Jrgaan van de alkaansulfonaatfa- ek willen hebben, aldus de heer Ind. Dan was het wellicht mogelijk peest mensen, die nu vrijwillig zijn kgegaan (o.a. als gevolg van de fust in het bedrijf, onstaan door i stilleggen van de polycohden- Itproduktie in Vlissingen) te be lden en t.z.t. in te zetten in de Lwe fabriek. Met de afbouw van de uwe fabriek zal ongeveer één jaar boeid zijn, zodat naar verwachting Ipril mei van het volgende Jaar een (in met de produktie kan worden |iaakt. Voor het lopende jaar zul- de investeringen van Hoechst land iets beneden de 28 miljoen ven, tegen vorig Jaar 13,6 mil- Ongeveer de helft van de 28 oen zal betrekking hebben op de lansulfonaatfabriek. „afslanken" van Hoechst Hol land, o.m. door het stilleggen van de polycondensaatfabriek in Vlissingen, is nu praktisch achter de rug. Van 1100 man is het personeel in Vlissin gen teruggebracht tot 930. Maatrege len om de efficiency te verbeteren, gepaard aan een strenge kostenbewa king. zullen echter ook in de komende jaren hoog in het vaandel van Hoechst Holland geschreven blijven. Mede hierdoor, als ook door enkele extra exportorders voor fosforpro- dukten, is de vennootschap er in ge slaagd 1978 af te sluiten met een netto winst van 5,6 miljoen, na een verlies van 11,7 miljoen in 1977. Dit neemt niet weg, dat het rendement van 0,5 procent op de omzet 1,08 miljard in 1978) onbevredigend wordt genoemd. Met name speelt dit, Indien wordt gekeken naar de grote chemie- giganten in de VS. waar rendementen van 6-9 procent normaal zijn. Hoechst Holland zou daarom met een rendement van zo'n 4 procent „al heel blij" zijn. De verkoopprijzen van veel produk- ten staan nog altijd onder druk. Er is een scherpe concurrentie, waarbij de sterke Nederlandse gulden met name een rol speelt. De omzet in het eerste kwartaal van 1979 lag voor wat de Nederlandse afzetmarkt betreft met 76 miljoen weliswaar 6 procent ho ger dan het vorige Jaar maar bleef toch iets beneden de verwachtingen. De totale omzet (incl. export) ad ƒ280 miljoen komt ruim 10 procent hoger uit dan in de eerste drie maanden van verleden Jaar. Volgens voorzichtige ramingen meent de raad van bestuur, dat dit jaar beter zal worden dan 1978. Meer dan in welke situatie ook. worden de rijkwaliteiten en het comfort van een auto bij zeergrote afstanden op de proef gesteld. Want juist dan vergt de bestuurder het uiterste van z'n auto. Onder alle omstandigheden. Van de stoffige afrikaanse hitte tot en met de doordringende kou van de Noordpool. Nu zult u de Volvo 343 niet kopen om er extreem grote afstanden mee af te leggen. Toch is het fijn te weten dat hij er wel op gebouwd is. Met z'n oerdegelijke 1400 cm3 motor.'n uitge kiende gewichtsverdeling en perfekte wegligging. Z'n exakte besturing en uitstekende remmen. Een Volvo in hart en nieren. Dus veilig en betrouwbaar. Met rijkwaliteiten die u zelden in deze prijsklasse zult tegenkomen. Een auto die ook qua comfort en kompleetheid hoog scoort. Bovendien krijgt u bij elke Volvo de Volvo Touring Service gratis. Een service die u een jaar lang uitgebreide hulpverlening - o.a. bij aanrijding, ziekte, ongeval, pech en diefstal - garandeert door geheel Europa. De Volvo 343 heeft al velen door zijn kwaliteiten verrast. Laat u zich ook eens verras sen. Een proefrit, al is het dan geen wereldreis, is daarvoor de beste gelegenheid. Derde deur. vaste open hoofdsteunen, volledig verstelbare stoelen. stofTen bekleding, driepunts rolgordels vóór. elektrisch bedien bare ruitesproeiers.waarschuwingslampjes (voor o.a. choke, handrem, remvloeistofniveau, oliedruk, benzine...Fasten seat belts".laadstroom). benzine meter. temperatuurmeter, dagtellcr. aansteker, verlichting in asbak, achteruitrijlichlen. spat- lappen voor en achter, anti-rocstbehandeling (ML-methode). veiligheidsstuurinrichting, energie-absorberende zones voor en achter, deuren met ingebouwde stalen buizen, twee buitenspiegels, voorruit van gelaagd veiligheids glas. 12 maanden garantie ongeacht het aantal gereden kilometers. Dal alles treft u aan in iedere 343. dus ook in het basismodel, de Volvo 343 Luxe. Prijzen af fabriek: Volvo 343 vanaf 116.200.- incl. BTW en f 13.729.- cxcl. BTW. Ail eve ri n gs kos le n f225.-(excl. brandstof). Volvo Nederland Personenauto BV. Postbus 16.4153 ZG Beesd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17