Oranje valt door de mand VERRASSING AMATEURS VOLGENDE KEER BETER ORANJE! Nico van Slobbe ook in WK-hoofdtoernooi Werken en werken voor de vorm Onnodige nederlaag door rammelende defensie Simpele winst in strijd om Federation Cup Dick Buitelaar trainer bij NAC Groep 4 Gelijkspel in de modder tegen Spanje Mikhael Tal leidt in Montreal Dextro druivesuiker.-pure energie Afstraffing voor basketbalsters Zoetemelk overtuigt in tijdrit België gelijk Beperkt succes tafeltennissers DONDERDAG 3 MEI 1979 SPORT j TROUW/KWARTET 15 door Johan Woldendorp CHORZOV Voetbaltrainers maken van hun praatje na de wedstrijd vaak een grammo foonplaat, die op eigen ver zoek wordt gedraaid. Het was daarom niet de eerste keer, dat bondscoach Jan Zwartkruis het afstellen van met vormcri- ses worstelende PSV'ers ver dedigde. In zijn filosofie zijn uitgerekend die tobbende spe lers in staat om in een andere omgeving positieve uitschie ters te regisseren. „In het ver leden hebben wij bewezen voor een ommekeer in de wed strijd te kunnen zorgen." Dat vliegertje ging tijdens Po len-Nederland lang niet op. Er nie Brandts, Willy en René van de Kerkhof en de immer in het Oranjeshirt falende Rob Ren- senbrink waren hinderlijke fi guranten in het elftal, dat te gen zichzelf en de Polen vocht en snel tot capitulatie over ging. De enige uitzondering van beneden de Moerdijk was Ruud Stevens, die als rechter vleugelverdediger zijn clubge noot Jan Poortvliet passeerde. In het kwakkelende PSV is de Limburger ook de enige inter national, die wel naar zijn nor male vorm reikt. Sterker, hij manifesteert zich per wed strijd nadrukkelijker als een uitblinker. Het is een wonderlijke zaak: de jongeren, die tijdens het wereldkampioenschap in Ar gentinië brutaal de dienst uit maakten (Poortvliet, Brandts, de inmiddels naar PSV ver huisde Wildschut, in zijn nieu we club zelfs een twijfelgeval) hebben het vertrouwen, in ei gen kunnen verloren en uitge rekend een thuisblijver als Huub Stevens speelt beter dan ooit. Wellicht is er een verklaring te vinden in de uitspraak die Ruud Krol in 1970 deed, een jaar nadat hij zowel in Ajax als het Nederlands elftal debu teerde: „Ik denk, dat het alle maal te snel is gegaan." Opmerkingen in die richting komen er niet uit het PSV- kamp. Stevens: „Ik mag het misschien niet zeggen, maar je zou juist denken, dat de jon gens, die in Argentinië zijn ge weest, geen problemen ken nen. Je moet er toch van uit gaan, dat we sterker dan ooit uit zo'n toernooi tevoorschijn komen. Het zelfvertrouwen moet gegroeid zijn. dat kan haast niet anders." Huub Stevens zelf heeft gepro beerd om met extra trainings- arbeid zijn vorm op te poetsen. „Ik ben constant bezig. Hoe wel ik naast het voetballen genoeg te doen heb ik werk in een automobielbedrijf en studeer loop ik elke avond een eind. Door die drukte ver geet ik de zorgen. Toch had ik liever gehad, dat de situatie andersom was. Dat PSV goed draait en ik daarin een minde re schakel ben. Voor het Ne derlandse voetbal is dat im mers beter." De huidige anti-pool van de succesvolle Huub Stevens (die in Chorzov voor het eerst een volledige interland speelde) is Jan Poortvliet. „Ik vond het jammer, dat ik er niet bij was. Ik had erop gerekend, dat ik zou spelen, omdat Johan Nees- kens (die tengevolge van een i zenuwinzinking in het zieken- I huis is opgenomen red.) niet kwam opdagen. Voor mezelf vind ik het jam mer, omdat een wedstrijd in het Nederlands elftal inder daad voor de ommekeer kan zorgen. Je bent in een andere omgeving, je speelt met voet ballers die minder problemen hebben, kortom, ik voelde me erg ontspannen. Het enige, dat ik verder kan doen, is keihard werken. Ik laat alles voor het voetballen; op die manier moet de goede vorm weer te rugkomen". De onoplosbare vraag blijft of Neeskens het tij in Polen had kunnen keren. Onder de huidi ge omstandigheden zeker niet, al zou Zwartkruis hem onge twijfeld hebben opgesteld, in dien hij zich vijf minuten voor de wedstrijd had gemeld. Het is typerend, dat de bondstrai- ner daags voor de wedstrijd, toen het zeker was, dat de Bar- celona-crack niet naar Oost- Europa zou vliegen (gezien de i 1 mei viering bijna een onmo- I gelijkheid), zei, dat hij nu een concept voor een elftal zonder Neeskens moest uitstippelen. Een griezelige zaak. Maar de trainers, die het werkvoetbal zo mooi vinden, koesteren hun enige overgebleven vedette. Want zoals Zwartkruis over Neeskens filosofeerde, zo theo retiseerde Ajax-trainer Cor Brom als volgt over het inzet ten van de nauwelijks herstel- de Piet Schrijvers en Ruud I Krol: „Ook al zijn ze voor 15% 1 fit, hun aanwezigheid inspl- reert". door Johan Woldendorp CHORZOV Nederland kent nu ook op landenniveau zijn plaats. De verdiende maar volstrekt onnodige 2-0-nederlaag tegen Polen past precies in het rijtje onthutsende resultaten waarmee de hoogvliegers uit de eredivisie het vaderlandse voetbalvolk al eerder dit seizoen confronteerden. Het nationa le vlaggeschip bleef afgezien van vernederende scores in vriendschappelijke wedstrijden tegen West-Duitsland en Ita lië lange tijd buiten schot. Die prestaties culminerend in de ongeslagen leiderspositie in groep 4 van de voorronde voor het Europees kampioenschap heeft in het buitenland de indruk gewekt dat er in de lage landen op zijn minst een klein wereldelftal aan het werk moet zijn. Die gedacht is er na de derde nederlaag op rij in een uitwedstrijd wel uitgeramd hoe matig Polen zich in eigen land ook manifesteerde het doet wel (weer) mee in de kwalificatiedans voor het voetbalgala van volgend jaar in Italië. Nederland struikelde in Chorzov door verdedigingsfouten maar ook door het gemis aan de vedettes die het hoogste vertegenwoordigende elftal in 1974 (WK West-Duitsland) groot maakten. Een effect dat vorig jaar in Zuid-Amerika merkwaardig genoeg nasudderde. Maar de verdergaande aftakeling was toen al onafwendbaar. Bondscoach Jan Zwartkruis zocht daarom ook niet naar excuses toen hij de vinger op de wonde legde: „De vervangers voor de vedetten zijn er gewoon niet". Als de grootvorsten van het voetbal land er niet zijn moet je je daar bij neerleggen ten slotte zal de wereld er niet om vergaan. Erger is dat Neder land na een redelijke eerste helft in de tweede periode bezieling, vorm en agressiviteit miste. Toen Polen een maal een veilige voorsprong had ver overd. legde de Oranje-equipe het hoofd moede in de schoot. In feit rest er voorlopig slechts één conclusie: omdat Nederland tot giste ren uitsluitend (vrij) zwakke tegen- MADRID Het Nederlandse dames team heeft de wedstrijd tegen Argen tinië in het toernooi om de Federa tion Cup in Madrid afgesloten met een overwinning van 3-0. Nadat Elly Vessies en Betty Stöve dinsdagavond laat in de enkelspelen een beslissende voorsprong van 2-0 hadden genomen, brachten laatstgenoemde en Marcel- la Mesker de volgende ochtend de eindstand op 3-0. Ze versloegen de in dubbele fouten grossierende Adriana Villagran en Emilse Raponi met 6-0, 6-4. Het debuut van Marcella Mesker in het toernooi om de Federation-Cup verliep zo bevredigend, dat zij ook zal worden opgesteld in het dubbel van de tweede ronde, vandaag tegen Ja pan. De 19-jarige Haagse verloor slechts eenmaal haar opslag. Dat was in het begin van de tweede set. toen zowel zij als Betty Stöve even minder geconcentreerd speelden als gevolg van de geringe tegenstand van Ar gentijnse zijde. In de tweede ronde won Engeland met 3-0 van België in een duel waarin alleen Michèle Gurdal (tegen Virgina Wade) een set kon pakken. Rusland won van Luxemburg. In dit eenzijdi ge duel won Simone Wolter (tegen Olga Morozova) één game en Rita Krombach zelfs twee games (tegen Irina Sjevtsjenko). standers in zijn poule ontmoette is de kansrijke positie hogelijk geflatteerd. De hysterische menigte in het bom volle Slatkistadion verontruste Zwartkruis vooraf niet. Hij was het trouwens na de WK-finale ook 9I niet eens met de mensen, die zeiden, dat de psychologische oorlogvoering van de Argentijnen in het nadeel van de Nederlandse equipe was. „Van veel kanten werd inderdaad tegen mij ge zegd, dat het elftal onmiddellijk na de protesten van Argentinië (het ging toen om de manchet, die Rene van de Kerkhof om zijn pols droeg - red.) naar de kleedkamer had moeten gaan. Maar in wezen was ik toen wel blij met dat oponthoud van tien mi nuten. De spelers konden, rustig een balletje trappend, wennen aan het publiek. In dat opzicht ben ik niet bang voor de wedstrijd tegen Polen". Zwartkruis zal natuurlijk nooit verra den of hij zich door deze theorie met een infuus van moed wilde injecteren. Feit is wel, dat Nederlandse ploegen het achter het IJzeren Grodijn altijd moeilijk hebben gehad tegen gerepu teerde elftallen uit het Oostblok. Van allerlei dieptepunten (de „cornerwed strijd" Oost-Duitsland-Nederland in 1967 4-3, de uitschakeling van Fey- enoord door het nietige Ut Arad in het Europa Cuptoernooi voor lands kampioenen. om een paar voorbeel den te noemen) staat de interland Polen-Nederland in september 1975 nog het helderst voor ogen. Neder land. met Van Beveren en Cruijff, verloor in een geruchtmakend »duel eveneens geldend als kwalificatie-' wedstrijd voor de Europese titel met 4-1. Het verklarende verhaal bevat niet alleen passages over voetbaltechni- sche en taktische zaken. Sociolo gen zijn er al lang achter, dat het blinde fanatisme van de toeschou wers sterk afhankelijk is van de le vensstandaard. Het klassieke motto „geef het volk brood en spelen" doet het uitstekend bij regeringsleiders, die hun onderdanen afschepen met (veredelde) hongerlonen. Het maakt dan ook niets uit of dat proces zich nu in het Oostblok. Zuid- Europa of Latijns Amerika heeft vol trokken. Ieder volk bezit een potenti eel aan voetbalsupporters, het kwan tum is voor een belangrijk deel afhan kelijk van de al dan niet betrekkelij ke welstand van de mensen. Niet voor niets spreekt bij Zwitsers de voetbal lerij nauwelijks aan. Natuurlijk is en blijft de kwaliteit op het veld ook een voorname kasmag neet toch bewees de eerste helft van Polen-Nederland, dat het spelerskol- DEN HAAO Dick Buitelaar de trainer van het nationale militaire elftal en de zaterdag tweede klasser Nieuw-Lekker- land. treedt met ingang van het nieuwe seizoen in dienst van NAC Hij zal met de huidige trainer Jo Jansen de verant woordelijkheid dragen voor de A en C-selectie van de Bredase club Buitelaar blijft normaal als sportinstructeur werkzaam op de Koninklijke Militaire Aca demie in Breda. Huub Stevens is gepasseerd door de latere doelpuntenmaker Boniek. Achter de PSV'er komt Lato mee op. Polen-Nederland 2-0 Nederland 5 4 0 1 8 12-3 Polen 4 3 0 1 6 7-2 DDR 3 2 0 1 4 5-5 Zwitserland 3 0 0 3 0 1-8 IJsland 3 0 0 3 0 1-8 Programma Zwitseriand-DDR fS/Si. Zwitserland-IJsland <22 5'. IJsland-Zwit serland <9-6IJsland-Nederland (59i. IJs- land-DDR <12.91. Zwitserland-Polen (1291. Polen-DDR (26 9). Polen-IJsland 10'10>. DDR-Zwitserland (13 10). Nederland-Po len <17/10). DDR-Nederland (21/11). lektief evenzeer een rol kan vertol ken, die het minder nauw neemt met vuistregels. Met andere woorden: de gastheer speelde beslist geen briljan te wedstrijd en had derhalve nooit in de 19e minuut (door Boniek, een van de grootste Poolse talenten) een 1-0- voorsprong mogen nemen. Het ge beurde op een ogenblik, dat het Ne derlands elftal de wedstrijd volledig in zijn greep had. Polen forceerde wel meer hoekschoppen, maar het is te kenend, dat dezelfde ploeg ook de meeste overtredingen scoorde. Eens te meer werd duidelijk, dat de Poolse bondscoach Ryszard Kulesza op de „puinhopen" van het teleurstel- leftde .WK-eiftal een gedeeltelijk nieuw keurkorps wil opbouwen. Het toernooi om het Europees kampioen schap komt voor Kulesza op papier waarschijnlijk te vroeg. Het elftal is wisselvalliger dan het weer. Ge start als een medefavoriet in kwalifi- catiegroep 4 blijkt het niet meer dan een team van beperkte mogelijkhe den te zijn. De ontmoeting tussen Oost-Duitsland en Polen bewees dat twee weken geleden al. Gisteren im poneerde het noch aanvallend noch defensief. Nederland zette de wedstrijd met voorzichtig spel redelijk naar zijn hand, maar bezondigde zich royaal aan het begaan van slordigheden. Een foutje bezorgde Boniek een doel- rijpe kans. onzekerheid over de kracht van de Poolse oppositie weer hield Nederland er van veel aanvals drift te ontwikkelen. Het opereren met twee spitsen (Kist en Rensen- brink) was een even begrijpelijk als jammerlijk uitgangspunt van Zwart kruis. Te vaak geven elftallen hun niet eens zo sterke tegenstanders met hisplaatste idee, dat zij een surplus aan kwaliteit bezitten. Met Ruud Geels voor Rene van de Kerkhof leek Nederland in het twee de bedrijf inderdaad meer aanvallen de bedoelingen te hebben. De bezet ting van de centrale spitspositie stond voor de wedstrijd uiteraard he vig ter discussie. In de competitie demonstreert Kist een betere vorm dan Geels, maar daar staat tegen over, dat de topscorer van de eredivi sie zijn eerste goede wedstrijd in het Nederlands elftal nog moet spelen. Maar door zowel de AZ als de Anderlechtman te selecteren, gaf Zwartkruis te kennen, dat hij beiden goalgetters nodig had om de Polen te beteugelen. Geels was daar zeer reëel in: „De bondscoach had gelijk, dat hij voor Kist koos. Gewoon, omdat hij momenteel beter is dan ik. Aan de andere kant kon ik me niet voorstel len, dat ik meeging als bankzitter. Dan had hij beter Jan Peters van Feyenoord kunnen uitnodigen". ï^h?*aHen,?a' rt? Neder- land bleef de ploeg, die niet hoefde te Hubmr <wduj aifebr xavaiek ivst>Lancn <Den 1-0. Tal (3ov>L Portlach (Hon 1-0 Stand na 15 ronden I Tal 10'u punt 7 Karpov 10. 3 Portlsch 9. 4 LJuboJevlc 7«» I alirebr 5 6 Hubner en Timman 8»j - 1 afgebr7 Hort en Kavalck 6</>. 9. Spassky 5 1 afaebr10 Larsen 5 verliezen, maar deed dat wel, omdat het defensieve optreden ook na de hervatting allerminst foutloos oogde. Het was immers een reeks missers, die het tweede doelpunt inleidde. Het flipperspel leek het elftal aanvanke lijk goed af te gaan maar toen Krol een schot van Lato met de hand keer de, kon de uitstekend fluitende Fransman Wurtz niets anders doen dan een (door Mazur benutte) straf schop aan de Polen te geven: 2-0 POLEN-NEDERLAND 2-9 <1-01 - 19 Boniek 1-0 63 Mazur (strafschop) 2-0 Scheidsrechter Wurtz (Fro I Toeschouwers 100 000 POLEN: Kukla: Dzluba. Szymnnowskl. Zmuda. Plascwskl. Lipks, Boniek, Cmleklcwlcz «Mazun. Liito, Oftaza, Nawalkn NEDERLAND: Schrijvers: Stevens. Brandts. Krol, Hovenkamp. Willy van de Kerkhof. Jansen. Peters: René van de Kerkhof (Oeelsi. Kist. Ren- senbrlnk (Metgod) MONTREAL Door een overwin ning op Lajos Portisch heeft Mikhael Tal na vijftien ronden de leiding in het internationale schaaktoernooi in Montreal. De partij tegen Jan Tim man en Robert Hübner werd afge broken. Tal heeft een half punt voorsprong op wereldkampioen Karpov. die tegen Hort genoegen moest nemen met re mise Opvallend is het herstel van Kavalek, In de 15e ronde behaalde hij zijn derde achtereenvolgende zege door Bent Larsen te verslaan. door Matty Verkamman OLDEBROEK Na drie ach tereenvolgende nederlagen, twee tegen België en een te gen Spanje, heeft het Neder landse amateurelftal in het pré-Olympisch voetbaltoer nooi, gisteravond het eerste succesje geboekt. Op het ver regende terrein van de zater- dagamateurclub OWIOS, werd tegen Spanje met 1-1 gelijk gespeeld. Dat was een opmerkelijk resultaat, omdat de Spanjaarden een team op de been brachten, dat voor het grootste deel uit profspe lers bestond, die wekelijks in de hoogste divisie uitkomen. Aan het spel van de Zuideuropeanen was dat overigens niet af te zien. In de sfeerloze en koude omgeving bleven zij steken in eindeloze dribbles, waar de hardwerkende amateurs van bondstrainer Arte De Vroet in door snee wel raad mee wisten. Voor 300 toeschouwers de wedstrijd werd in Spanje niettemin rechtstreeks op te levisie vertoond werd het een aar dige partij, waarvan het resultaat door de Nederlapders als een over winning werd gevierd. Het ene punt dat Nederland tot dus verre verzamelde, heeft de uitschake- STAND OLYMPISCH KWA LIFICATIETOERNOOI NEDERLAND-SPANJE 1-1 (1-1) 38: Rubto 01. 43 Graafland 1-1. Scheidsrech ter: Dalna iZwl). Toeschouwers: 350. België 4 4 0 0 8 8-2 Spanje 3 1113 5-4 Nederland 4 0 13 12-7 Israël 10 0 10 0-2 ADVERTENTIE Dextro Energen is pure druivesuiker, wordt onmiddellijk in het bloed opgenomen en geeft direct meer energie. Schriif aan Postbus 7080,3502 KB Utrecht voor gratis brochore Dextro Encrgen. ling desondanks weer dichterbij ge bracht. België is al praktisch verze kerd van verdere deelname, terwijl Spanje en Israël waarschijnlijk gaan strijden om de tweede plaats, die ook recht geeft op de volgende ronde, waar Frankrijk al voor geplaatst is. De Spanjaarden hadden duidelijk meer moeite met de onwaarschijnlij ke sneeuwstorm dan de stevig glij dende Oranjeploeg, die in het barre weer en het dito veld onverwachte hulp kreeg aangeboden. Het team van coach José Santa Maria, de voor malige ster van Real Madrid, zag am per kans om zich aan de omstandig heden aan te passen. Gewend als het merendeel is aan volle stadions in het Spaanse profvoetbal, was het ook wel een bijzonder eigenaardige omgeving voor hen. Een handjevol mensen op de tribune, een uit acht lampen be staande verlichting, en regelmatig in de belendende weilanden verdwij nende ballen, zijn bepaalde niet alle daagse verschijnselen voor deze he ren van wie er eentje, Garrasco van Barcelona, het zelfs al tot de selectie van het echte nationale elftal heeft gebracht. Tijdens de eerste ontmoeUng tussen beide ploegen in Almeria, werden de Nederlandse amateurs voor 20.000 toeschouwers volledig dol gespeeld (het werd slechts 3-0), iets dat nu achterwege bleef dankzij de handi cap van het zware terrein. Het was waarschijnlijk geen toeval dat de eer ste Spaanse fraaie actie samenviel met een onderbreking van het ge staag neerdalende vocht. Gajate drong zich kort voor rust door het soppige centrum, waar doelman Spie- rings ten koste van een handsbal red ding dacht te brengen. De vrije trap net buiten het strafschopgebied vond Rubio vervolgens een mooie gelegen heid om zijn traptechniek te showen, die Splerings in elk geval voor een onoplosbaar raadsel stelde: 0-1. De rillende Spanjaarden konden er echter nog niet warm van worden en dat schonk de pupillen van De Vroet op slag van rust zelfs de meevaller van de gelijkmaker. Van Blanken en Meyerlnk bereidden de goal voor. die Bert Graafland uiteindelijk op zijn naam schreef: 1-1. Die opsteker gaf Nederland de moed om na rust zowaar aanvallende ac centen aan te brengen. Een merk waardige zaak. gelet op het feit dat de tegenstanders per stuk ongeveer een klasse beter waren, maar het surplus aan voetbalkunde voortdurend in de blubber zag smoren. Met het simpelst denkbare voetbal bond de Nederlandse ploeg de merk waardige strijd aan. Libero Wisse was er daarbij niet van te overtuigen dat zijn afstandsschoten slechts balver lies opleverden, maar anderzijds wendden de uitblinkers Graafland, Van der Spek en Hakkens wel techni sche middelen aan in hun streven naar nog een goaltje. Die daden drang. vooral op het middenveld ge stalte gegeven, hield natuurlijk de nodige risico's in. te meer daar ach terin niet altijd even consequent werd gedekt. Met name de gevaarlij ke Blanco werd te veel ruimte ge gund, hetgeen tot een salvo van scho ten van zijn voeten leidde, waarvan er een de lat raakte. Toch was er meer dreiging voor de Spaanse goal. Zelfs leek na een half uur even een sensatie in aantocht, toen Sierra de bal na een schot van Van Dam in eigen doel werkte. De Zwitserse scheidsrechter Dania an nuleerde de treffer evenwel omdat hij een Nederlander tevoren buitenspel had zien staan Omdat het 1-1 bleef, was de Nederlandse pret er uiteinde lijk nauwelijks minder om. SEOUL Nederland heeft in zijn laatste wedstrijd uit de kwalificatie- groep voor het wereldkampioenschap basketbal een harde afstraffing van Canada gekregen. 84-58 na een rust stand van 41-30. Het gevolg is dat de nationale damesploeg verder speelt in het troosttoernooi met baksetbal- dreumesen als Senegal. Maleisië en Bolivia. BENICASIM Joop Zoetemelk Is op weg de Ronde van Spanje te winnen. Een andere conclusie is niet mogelijk na zijn overtuigende overwinning in het tijdrit (11,3 km) ln Benicaslm. Zoetemelk, in beter vorm dan ooit, voldeed in de Vuelta op de eerste negen dagen volledig aan de ver wachtingen van een potentiële winnaar. Zoetemelk zegevierde in de proloog- tijdrit. schudde zijn concurrenten Pollentler, Van Impe, de Wolf en de Spanjaarden van zich a f inde enige zware bergrit (vorige vrijdag) en nam opnieuw afstand in de tweede tijdrit. Gistermiddag reed hij, ondanks de korte afstand, Pollentier op 24 secon den. De rest liep nog meer achter stand op. Achtste etappe (eerste deeli: 1 Sean Kelly ilerll 150 km in 4 uur, 27 min 39 sec., 2 Alfons de Wol! (Belg) zt, 3. Miguel Maria Lnsa |Sp) zt. 4 Eulnllo Oarcia iSp) zt. 5 Christian Levavuseur (Fr) zt, 6 Joop Zoetemelk <Ned) zt. AchtsU etappe (tweede deel) 1 Joop Zoetemelk 11.3 km In 15 min 6 sec 2 Michel Pollentler (Belg) op 24 sec 3 Allons de Wol! op 26 sec 4 Lucien van Impe (Belgi op 28 sec 5 Francisco Oaldos (Spi op 33 sec Algemeen klassement I Levavaseur 39 uur. 59 min 56 sec 2 Zoetemelk op 2 sec 3. Yanez (Spi op 1 39. 4 Oaldos op 2 02. 5 De Wolf op 2 05. 6 Esparaa (Spi op 2 21. 7. Torres (8p) op 2 23, 8 Van Impe op 2.27. 9 Lasa op 2.30. 10. Pollentler op 2 31 WENEN Het Belgische nationale elftal behield gisteren in Wenen voor 40.000 toeschouwers redelijke kansen in groep twee van het voortoernool van het Europees landenkampioen- schap De Belgische voetballers hiel den Oostenrijk, een revelatie van het laatste wereldkampioenschap, op een doelpuntloos gelijkspel. Belde landen staan daardoor ln verliespunten nog steeds gelijk. Stand groep 2: Oostenrijk 5-6, Portu gal 3-5, België 4-4, Schotland 3-2. Noorwegen 3-1. Hongarije en Griekenland kwamen In Boedapest ook al niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel. Rusland ls daardoor ln groep zes het land geble ven met de beste kansen op kwalifi catie. Stand groep 6: Griekenland 5-5, Fin land 3-4, Hongarije 4-3, Rusland 2-2. In groep één kan Bulgarije voorlopig alle aspiraties wel weer vergeten. In Belfast verloren de Bulgaren gisteren met 2-0 van Noord-Ierland. Dat resul taat stond al bij de rust op het score bord. Voor de Noordleren scoorden Chris Nicholl en Gerry Armstrong de doelpunten. Voorlopig gaan de voet ballers uit Noord-Ierland in groep één ruim aan de leiding. Er waren in Bel fast 18.000 toeschouwers. Door doelpunten van Daly (44e mi nuut) en Givens (66e minuut) won Ierland gisteravond in Dublin met 2-0 van Denemarken. Er waren bij dit duel 26.000 toeschouwers. Stand groep L: Noord Ierland 4-7, Ierland 4-5, Engeland 2-3, Denemar ken 5-2, Bulgarije 3-1 In Wrexham won West-Duitsland een wedstrijd voor groep 7 met 0-2 van Wales Voor rust scoorde Zimmer- mann, ln de tweede helft Fischer Het was de eerste overwinning voor de Duitsers in deze voorronde Stand groep 7: Wales 3-4. West-Duits land 3-4, Turkije 3-3. Malta 3-1 PJONGJANG De eerste dag van het toernooi om de individuele wereldkampioenschappen tafeltennis is begonnen met de kwalificatiewedstrijden Voor Nederland waren Bettl- ne Vriesekoop en Bert van der Helm daarvan vrijgesteld .omdat zij regelrecht geplaatst zijn voor het hoofdtoernooi. Na de eerste dag is ook Nico van Slobbe doorgedrongen maar zijn Han Gootzen en Anne Vlieg uitgeschakeld. Bij de dames is nog geen beslissing gevallen voor Marjan van der Vliet en Sandra de Kruijff. Zij spelen verder, maar Brigitte Kooter is ook uit de strijd. Nico van Slobbe kwam ln zijn eerste wedstrijd tegen de Luxemburgse nummer drie. Andre Hartmann. ach ter de tafel. Van Slobbe had vijf ga mes nodig om verder te spelen. De Luxemburger speelde zeer aanval lend en had in de derde game twee matchpoints die echter beide malen door Van Slobbe ongedaan werden gemaakt. De TT-man ging steeds sterker spelen en won tenslotte ver diend met 15-21, 19-21.21-19. 23-21.21- 11 Zijn tweede partij was van beter gehalte. Hij won in drie games: 21-12. 23-21. 21-12 van de kampioen van Nepal Imad Suwal Pachandra. Zijn derde tegenstander, de laatste hin dernis voor de toegang tot het hoofd; toernooi was de Iraakse kampioen Imad Jehad. een 21-jarige speler die erg veel risico's nam Voor Van Slob be leverde hij erg weinig moeilijkhe den op: 21-10. 21-8. 21-15 Voor Anne Vlieg was er weinig eer te behalen. HIJ ontmoette in de eerste ronde de Fin Jarmo Jokinen en deze liet er weinig twijfel over bestaan wie de sterkste was 18-21. 16-219-21 Ook voor Han Gootzen was het toer nooi snel afgelopen. Tegen de links handige Robïrt Tucket uit Melbour ne kreeg hij weinig kans: 17-21. 19-21 17-21. Gootzen speelde zeer gefor ceerd en kon niet door de defensie van de Australiër heen komen Deze speelde met een grote precisie en met erg veel spreiding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15