Haars blijft bij standpunt Klacht Vondeling gegrond verklaard KLM "Ik ben lekker een zeerover." 5 I Thuis in de lucht. Van der Klaauw stelt onderzoek in naar situatie in Turkije 'PTT moet waken voor commercie' ti DONDERDAG 3 MEI 1979 TROUW/KWARTET 10 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken zal een onderzoek laten instellen naar de omstandighe den, waaronder de christenen in zuidoost-Turkije leven. Een vertegenwoordiger van de Neder landse ambassade in Ankara zal naar het gebied afreizen om poolshoogte te nemen De bewindsman zegde dit gisteren toe aan de Kamercommissie voor Justitie, die hem en staatssecre taris Haars van JustiUe aan de tand voelde over het beleid, dat jegens de christelijke asielzoekers uit Turkije wordt gevoerd. De meeste van deze mensen komen uit zuidoost-Turkije. De bewindslieden hebben de commis sie duidelijk gemaakt, dat het niet op de weg van de regering ligt. andere landen te zoeken die de Turkse chris tenen zou willen opnemen. Dat moe ten zij zelf doen. vindt de regering. Minister Van der Klaauw beloofde wel. dat hij de zaak zal opnemen met de Turkse premier Ecevit. die volgen de week aanwezig is bij een vergade ring van de Raad van Europa in Straatsburg Staatssecretaris Haars zal geen wijzi ging brengen in het beleid, dat zij Jegens de Turkse christenen voert. In geen geval zal zij tegemoetkomen aan de eisen die de bezetters van de St. Jans-kathedraal ln Den Bosch gis teren hebben gesteld. Volgens de be windsvrouw zou het inwilligen van de eisen betekenen, dat zij een groeps beslissing zou nemen en dat zou in strijd zijn met haar beleid. 'Misverstand' De staatssecretaris zei tegen de com missie. dat het onjuist zou zijn. de afgedane zaken opnieuw in overwe ging te nemen Dat was één van de eisen van de kerkbezetters. Ook toon de zij zich ongevoelig voor het ver zoek van de linkse oppositiepartijen om de Turken aan wie de toelating is geweigerd, de kans te geven, in ons land te blijven in afwachting van de behandeling van hun beroep bij de Raad van State. Dat zou alleen maar illusies wekken bij deze mensen, al dus de bewindsvrouw De staatssecretaris zei. dat het een misverstand is te menen, dat zij met haar beleid het internationale vluch telingenverdrag buiten werking stelt. ..Van geval tot geval wordt bekeken, of een asielzoeker in aanmerking komt voor de status van vluchteling. Het christen-zijn ln Turkije is echter op zich geen reden, iemand als vluch teling er erkennenaldus mevrouw Haars. AMSTERDAM Je bent niet alleen vluchteling als de overheid van Je thuisland self vervolgt, maar ook als die overheid niet beschermt tegen vervolging door burgers van het Dit betoogde de Amsterdamse advo caat. mr. W. van Bennekom tijdens een kort geding over uitwijzing van twee christelijke Turken, dat gister middag diende voor de president van de rechtbank in de hoofdstad, mr. W. J. Borgerhoff Mulder. Deze zal op 10 mei uitspraak doen. De twee Turken zitten sinds 21 april vast op het Amsterdamse hoofdbu reau van politie, nadat hun een ver- De staatssecretaris erkent, dat de blijfsvergunning en een erkenning mogelijkheid bestaat, dat zich onder a|s vluchteling was geweigerd. Ze de christelijke asielzoekers uit Tur- eisen van de rechtbankpresident, dat kije vluchtelingen bevinden Zij zei. hij hun uitzetting uit Nederland ver dat als er ook maar enige aanwijzing biedt, zolang niet ln hoogste instan- is, dat een asielaanvrager als vluchte- tie is beslist over hun toelating tot llng zou kunnen worden aangemerkt. Nederland. hij bij een afwijzende beslissing in elk ze komen uit Oost-Turkije. waar ze geval de kans krijgt, ln ons land te werden getreiterd en mishandeld blijven, in afwachting van een uit- door Mohammedaanse landgenoten, spraak van de Raad van State. Het werken werd hen onmogelijk gemaakt, en een van hen werd onder Pnro/wtnliilr Irril dwang besneden. Bij dit alles zag de X ciMrUnilJA lttU plaatselijke politie lijdzaamn toe, al- Turkse christenen die niet als vluch- dus mr. Van Bennekom. teling kunnen worden beschouwd. kunnen ln aanmerking komen voor een verblijfsvergunning, indien zij persoonlijk leed met een schrijnend karakter, bijvoorbeeld ernstige mis handeling. hebben ondervonden Het gaat ln zulke gevallen om toelating om klemmende redenen van humani taire aard. Anders dan de stichting „Vluchtelin genwerk Nederland" en kerkelijke or ganisaties als de Raad van Kerken en het Diocesaan Pastoraal Centrum meent mevrouw Haars. dat het crite rium van persoonlijk ondervonden leed meer duidelijkheid verschaft, ook voor de asielzoekers zelf. Volgens deze groeperingen Is deze beleidslijn echter ln strijd met het vluchtelin genverdrag van Oenève en de vreem delingenwet, waarvan het uitgangs punt is: de vrees voor het persoonlijk leed tussen de staatssecretaris en de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. De Neder landse vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris heeft onlangs scherpe kritiek geleverd op het toela tingscriterium dat mevrouw Haars hanteert, het persoonlijk ondervon den leed. Volgens hem is dit niet verantwoord en leidt dit tot wille keur. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt dat de PTT terughoudend moet zijn met commerciële nevenactivitei ten. Dit kwam gisteren duidelijk naar voren toen de werkzaamheden van een handelsonderneming in Alphen aan de Rijn ter sprake kwamen die via postkantoren foto-rolletjes inza melt en deze ter ontwikkeling en voor het afdrukken naar Engeland stuurt. Aan deze activiteiten van Beo-post doen 2200 postkantoren, in alle delen van het land. mee. De Kamerleden spraken over ..oneer lijke concurrentie" en vroegen zich af of de mogelijke vereenzelviging van het betrokken bedrijf met de PTT geen schade zal berokkenen aan de naam van het staatsbedrijf. Kritiek was er ook op het feit. dat door het betrokken bedrijf werk wordt aange nomen en in Engeland wordt uitbe steed. een zg. „lage-lonen-land", waardoor in ons land arbeidsplaatsen op de tocht komen te staan. Het PvdA-Kamerlid mevrouw Salo mons diende, gesteund door het CDA. een motie in, waarin de rege ring wordt gevraagd het contract met het betrokken bedrijf niet te verlen gen en met waarborgen te komen waardoor zelfs de schijn wordt ver meden van vermenging van verant woordelijkheid tussen de PTT en het betrokken bedrijf. Staatssecretaris Smit-Kroes van ver keer ontkende dat er sprake is van een niet toelaatbare praktijk. Zij on derschreef de opvatting, dat terug houdendheid met commerciële neve nactiviteiten is geboden. De staatsse cretaris beloofde de Kamer binnen anderhalve maand met een regerings standpunt over deze problematiek te zullen komen. Mevrouw Smit en haar collega Hazekamp van economische zaken bestreden het door de Kamer gehanteerde „lage-lonen-landen-ar- gument". Staatssecretaris Smit noemde dat „erg ver gezocht". AMSTERDAM (ANP) De Raad voor de Journalistiek in Amsterdam heeft de klacht die Kamervoorzitter Anne Vonde ling had ingediend tegen de Volkskrant over een publikatie in die krant, gegrond verklaard. De raad was van oordeel dat de passage in het Volkskrant-artikel waarover Vondeling viel „laakbaar onzorgvuldig is" geformuleerd en gerectificeerd had moeten worden. De twintig Turkse christenen onder de kerkbezetters die het land moeten verlaten, krijgen van de staatssecre taris een redelijke termijn om hun bullen te pakken. Hierbij moet wor den gedacht aan veertien dagen een maand. De Kamer is het ln meerder heid eens met het standpunt van me vrouw Haars. dat niet voor het mid del van een kerkbezetting moet wor den geweken. „Je moet oppassen voor het scheppen van verwachtin gen. Het beleid mag niet worden be paald door het bezetten van een kerk", zo verklaarde commissie-voor zitter Roethof (PvdA). Volgens de socialist is in de commis sie wel geconstateerd, dat er enig verschil is in de benadering van de kwestie van de Turkse christenen In het betreffende artikel stelde par lementair redacteur K. Bastianen on der de kop „Politici blijken nerveus" (eind november vorig Jaar) dat het PvdA-Kamerlid Dankert in 1976 zou zijn beschuldigd van het aanvaarden van gunsten van de Franse vliegtuig fabriek Dassault in ruil voor zijn steun aan de vervanging van de Star- fighter door de Franse Mirage en niet door de Amerikaanse F-16. Vondeling wees de redacteur een dag na de publikatie op de onjuistheid van deze passage over Dankert. Hij In zijn verweer op de zitting van 22 maart dit jaar zei Volkskrant-hoofd redacteur Van der Pluijm dat hij „het uiterst onbehoorlijk vond dat slechts enkele dagen nadat de brief van Von deling ter publikatie aan de Volks krant was aangeboden, deze tegen over een ander publiciteitsorgaan zijn ontstemming liet blijken." Over de feitelijke inhoud van het bericht vond de hoofdredacteur dat er geen sprake was van een ernstige fout. Volgens Van der Pluijm is de gecorrigeerd zou worden. Toen dit niet binnen enkele dagen gebeurde, stuurde Vondeling een ingezonden zei Bastianen erop te rekenen dat dit 'zaak-Dankert terug in de herinnering geroepen in het kader van een be schouwing die over heel andere zaken ging. Het ging om de sfeer van op- Tweede-Kamervoorzitter Vondeling voor het gebouw, waar-J in de Raad voor de Journalistiek zich beraadde brief naar de Volkskrant. Vondeling spraak die rond bepaalde politici was kreeg geen antwoord. ontstaan, aldus Van der Pluijm. „Door op een belangrijke persconfe rentie zijn gedachten over misdragin gen van de pers te uiten, heeft Vonde ling schade aan de goede naam val de Volkskrant toegebracht," aldus de» hoofdredacteur. 't Is voor kinderen altijd nog een hele ruk, 8 uur naar New York. Eerst hadden ze tikkertje gespeeld in het gangpad. Vervolgens 17 maal op- en neerge- hold van de pantry naar de toiletten en van de toiletten naar de pantry. Daarna had het meisje zich gemeld bij de purser met de mede deling dat zij nu even het vliegtuig ging besturen. En had het jongetje zich tegenover een van de ste wardessen bereid verklaard de afwas te doen. "Jongens, ik weet iets veel leu kers. Als jullie nu even hier gaan zitten, dan maak ik voor jullie een hele mooie muts!' '7a, dan zet jij de kroon op mijn hoofd en dan ben ik de koningin!' "Ik ben lekker een zeerover." De stewardess zou de kinde ren later nog een echte KLM- wing opspelden. Ze was niet voor één gat te vangen. De schaarwagen van de afdeling Catering tilt niet alleen spijs en drank aan boord. Ook dagbladen, tijdschriften, luisterapparaten, dekens en duizend-en-een andere zaken. Zoals, in het kader van KLM's Junior Jet Service, voor de kleinsten onder de passa giers: kleurpotloden, spelletjes, speelgoed, etc. Favoriete "hebbedingen": j de wings. Speldjes waarmee jongetjes zichzelf kunnen promoveren tot junior Skipper en meisies tot junior Stewardess. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Vandaar. ari t |y' ch De ge' E die Dm; H. faj trna brdi Ir in |uw. mi isT èw

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10