Geen apartheid in fabrieken Zuid-Afrika Met een Eurocheque betaalt u even gemakkelijk f 2^50 als f268,75. Het ruige Bordervolk draagt Steel op handen 4? "f Gevechten in Iran 1 mei-betoging adat haalt fel uit inaar Saoedi-Arabië Traangas in Frankrijk Advies aan regering Botha arter boos op Israël Smith vindt onderzoek ijdverspilling Eurocheque: het handige en veilige betaalmiddel. Er op of er onder voor Callaghan -WOENSDAG 2 MEI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET STERDAM (Reuter, UPI, AP) In de Iraanse hoofdstad Teheran raakten aanhangers van Khomeini tijdens een mas- ale 1 mei-betoging slaags met linkse arbeiders. De politie rist de vechtenden zonder het gebruik van wapens te schei- len. Er werd geen melding gemaakt van gewonden. londerdduizenden mensen vierden 1 aei in een grote mars door het een- rum van Teheran. De vechtpartijen Otstonden toen aanhangers van aya- ollah Khomeini leuzen riepen als dood aan het communisme". De op loskou georiënteerde communisten iielden een eigen mars, waaraan on- p eveer 50.000 mensen deelnamen. De eestelijke leider Khomeini riep alle rbeiders op „gewetensvol te wer- en niet te luisteren naar dege- die hen van het werk wilden louden. Gebrek aan belangstelling roor het werk en luiheid noemde hij ataal voor het land. In de mars lie- >en veel werklozen, die riepen om rbeid. Moskou hielden militairen voor iet eerst in elf jaar weer een 1 mei- jarade. Partijleider Breznjev woonde ie korte parade bij, die de kleurrijke gymnastiekdemonstraties van de af gelopen jaren verving. Traangas 3e dag van de arbeid eindigde in 'arijs en in de Franse staalstad [xrngwy in gevechten tussen demon- itranten en_de politie. De politie ge- iruT miknuppels toen een groep jongeren flessen gooide naar een cordon agen ten. Na de charges van de politie vluchtten velen de metro in. Anderen gooiden echter met stenen en later ook met molotov-coctails. Verschei dene ziekenauto's verschenen ten to nele, maar hoeveel gewonden er pre cies zijn gevallen, is niet bekend gemaakt. Staalarbeiders in Longwy, die hun werk bedreigd zien, rolden brandende autobanden en biervaten door de hel lende straten naar de politie. Deze reageerde met charges en traangas granaten. In China betekent de dag van de arbeid een vrije dag, maar door de overheid georganiseerde manifesta ties waren er gisteren niet. De tradi tionele optocht met rode Lantaars was afgelast. Het volksdagblad riep de arbeiders op „een landelijke bewe ging te starten om de produktie te verhogen en economie te bedrijven". Het gedenkteken van Mao, dat om onbekende reden nog steeds in repa ratie is, werd voor het eerst sinds lange tijd weer electrisch verlicht. JOHANNESBURG (UPI, AP) Een Zuidafrikaanse Ifëge- ringscommissie heeft gisteren geadviseerd de apartheidspoli tiek in fabrieken af te schaffen en zwarten dezelfde rechten te geven als blanken. Het advies wordt binnenkort in het parle ment behandeld. Enige duizenden Turkse vakbondsmensen namen gisteren deel aan een grote 1 mei demonstratie in het centrum van Londen. Zij mochten in hun eigen land niet de straat op. ikte in Parijs traangas en gum- Enige miljoenen Japanners woonden massademonstraties ter gelegenheid van 1 mei bij. In Ohito raakten zes mensen gewond toen met gas gevulde ballonnen explodeerden tijdens een manifestatie. Fascisme In de Spaanse hoofdstad Madrid liep de demonstratie van duizenden ar beiders uit op een betoging tegen het fascisme. De ongeveer 200.000 de monstranten, die werden toegespro ken door de nieuwe socialistische burgemeester van de hoofdstad, ei sen maatregelen van de regering te gen het opbloeiende fascisme. Eergis teren staken jonge mannen met ha kenkruizen op hun arm een commu nist op straat dood. In totaal zouden vijf miljoen mensen in Spanje aan marsen hebben deelgenomen. Arbeiders in Portugal eisten in een demonstratie in de hoofdstad Lissa bon het aftreden van premier Mota Pinto. Zij stelden hem verantwoorde lijke voor de stijgende kosten en het verjagen van kleine boeren van hun land. SALISBURY (Reuter. UPI, AP) Premier Smith van Rhodesië noemt het verspilling van tijd om een speci ale onafhankelijke commissie in te stellen die een onderzoek doet naar 'grove onregelmatigheden' bij de on langs gehouden verkiezingen. Domi nee Sithole, die deze beschuldigingen eerder heeft geuit, zei na de verkla ring van Smith dat hij niet van plan is aan de nieuwe regering deel te JAIRO (Reuter, UPI, AFP, API President Sadat van ïgypte beschuldigt Saoedi-Arabië van het omkopen van indere Arabische landen om de betrekkingen met Egypte te ireken. Saoedi-Arabië zou dit doen omdat het een leidingge- ende positie in de Arabische wereld in wil nemen. iadat deed de felle aanval in een lijna twee uur durende rede voor de adio ter gelegenheid van de dag van tie arbeid. Hij zei dat Saoedi-Arabië M ;eld en invloed had aangewend om 111 ndere landen over te halen de diplo matieke banden met Egypte te ver- 1 ireken uit protest tegen het vredes- v0 erdrag. De betrokken landen zouden e< lit zelf aan de Egyptische president i ebben verteld. regadat zei zich niet bang te zullen -natenmaken door de economische ei ireigementen van de andere Ara- ><»buche landen en door te zullen gaan 1 i de weg naar volledige normalise- fing van de betrekkingen met Israël. Elke keer dat Israël een stap voor- 'aarts doet. zullen wij het aanmoedi- z< en en twee stappen voorwaarts j oen", aldus Sadat, die wel toegaf dat e Egyptische economie aangepast ou moeten worden aan de nieuwe _ituatie Hij 'doelde daarmee op het topzetten van de economische hulp an Arabische landen aan Egypte. n Koeweit deden gisteren berichten e ronde dat ook Soedan de betrek- ingen met Egypte zou hebben ver roken. Soedan is een van de drie eden van de Arabische Liga die nog crmale reaties met Egypte onder leid Het bericht kon niet worden evestigd. larter boos resident Carter van de Verenigde taten heeft felle kritiek geleverd op e Israëlische beslissing om nog twee ederzettingen toe te staan op de v 'estelijke Jordaanoever. Hij zei dat r' e Israëlische regering goed wist dat e nederzettingen naar zijn mening ^legaal waren en een obstakel voor e vrede vormden. „Maar ons v£rmo- en om souvereine landen onze wil op leggen is beperkt," aldus Carter i jdens een persconferentie. rabieren op de westelijke Jordaan- ever hebben gisteren bij de Verenig- e Naties geklaagd over confiscatie ^-an hun grond door de Israëliërs, leze grond zou nodig zijn voor de ouw van een nieuwe Joodse neder- ïtting. Het zou gaan om 350 hecta- ;n grond, waarop een dorp met de aam Ariel zou komen, naar de Israë- sc he minister van landbouw Ariel De nieuwe regering, met hoogstwaar schijnlijk bisschop Muzorewa aan het hoofd, wordt in juni geïnstalleerd. Sithole wil zich niet uit de politiek terugtrekken en als oppositieleider buiten het parlement optreden. Sit- Sjaron, een fanatiek voorstander van hole beweert dat hij beschikt over nieuwe nederzettingen. een groot aantal volgelingen onder de Elders op de Westelijke Jordaanoever guerrillastrijders. Sithole heeft 'zijn hebben ingezetenen geklaagd over jongens in het oerwoud gewaar- het afgrendelen door Israëliërs van de schuwd „het recht niet in eigen hand toegangswegen naar een 550 hectaren te nemen. Dit is een constitutionele groot gebied in de Jordaanvallei, crisis die moet worden opgelost door waar fruit en groenten worden ge- de politieke leiders." Voor de verkie- kweekt. zingen had hij verklaard dat er na eventuele ontevredenheid sprake kon zijn van 'hernieuwde confrontatie.' Premier Smith zei gisteren dat de vorming van een zwart meerderheids- bewind zou doorgaan ondanks de be schuldigingen van Sithole. De be schuldigingen zouden volgens hem moeten worden onderzocht door de commissie die toezicht hield op de verkiezingen. De Veiligheidsraad heeft maandag de verkiezingen in Rhodesië van ..nul en generlie waarde" genoemd. De wes terse mogendheden EngelawJ, Amer- kia en Frankrijk wilden niet zo ver gaan onthielden zich van de resolutie, waarin de verkiezingen een„schande en een poging om door te gaan met de blanke racistische minderheidsrege ring" werden genoemd De resolutie deed een beroep op alle landen de nieuwe regerng in Rhodesië niet te erkennen en de sancties tegen het land strikt op te volgen. In de maand april kwamen meer Rho- desiërs om het leven dan in iedere anderen maand in de nu al zes jar durende oorlog. Volgens een officieël comminqué uit Salisbury stierven meer dan 700 mensen. Ongeveer 600 van hen waren guerrillastrijders, al dus Salisburg. de Rhodesische strijd krachten hadden honderdduizend man in het veld gebracht om „ontre geling van de verkiezingen te voorko men". Tot nu toe zijn meer dan 15.000 mensen gedood in de Rhodesische oorlog. Het zestig pagina's tellende rapport is opgesteld door de commissie Wte- han. die er twee jaar aan heeft ge werkt Op het ogenblik zijn er in Zuid-Afrika verschillende arbeids voorzieningen voor blanken en niet- blanken. Blanken krijgen onder meer hoger loon en vakbonden van zwar ten worden niet getolereerd. Boven dien wordt geschoold werk voor blan ken gereserveerd. De commissie Wiehan doet aan de regering van premier Pieter Botha de volgende aanbevelingen: Afschaffing van de wetten die be palen dat banen voor geschoolden en half geschoolden worden gereser veerd voor blanken. Geen aparte kantines, toiletten, kleedkamers en andere lokaliteiten. Volledige vrijheid van vereniging voor vakbonden en Individuen, onge acht ras. Aanpassing van de werkloosheids wetten. zodat de uitkering voor zwart en blank gelijk wordt. De commissie Wiehan raadt de rege ring aan de problemen die er zullen ontstaan bij sommige firma's te laten oplossen door commissies waarin blank en zwart zitting hebben. Enke le internationale bedrijven in Zuid- Afrika passen enkele aanbevelingen al toe en hebben een beleid van gelijk loon voor gelijk werk ingevoerd en stilzwijgend de illegale zwarte vak bonden erkend. Het rapport stelt dat het „naïef zou zijn om het effect van de internationale pogingen om de werkomstandigheden en politiek in Zuid-Afrika te ontkennen of te ne geren". De reacties van het bedrijfsleven in Zuid-Afrika op het rapport zijn gun stig. De Vereniging van Kamers van Koophandel noemt het een „stout moedige stap in de richting van goe de arbeidsverhoudingen, verhoogde produktivitelt en een bron van ar beidskrachten die is aangepast aan de eisen van de toekomstige econo mische groei". De vereniging vraagt de regering de adviezen over te ne men. De Zuidafrikaanse Industriële Federatie wenst de commissie Wie han geluk „met de positieve manier waarop de ingewikkelde en gevoelige vraagstukken op het gebied van de Zuidafrikaanse arbeidsverhoudingen zijn behandeld". De federatie ziet „met spanning" uit naar de reactie van de regering. De commissie Wiehan deed het eerste grootscheepse onderzoek naar de ar beidsverhoudingen in Zuid-Afrika se dert de Nationale Partij in 1948 aan de macht kwam en wetten maakte die blanken bepaalde voorrechten ga ven die zwarten en gekleurden niet hadden. In de mijnindustrie is het eerder dit jaar al tot conflicten gekomen, omdat zwarten geschoold werk gingen doen De blanke mijnwerkersbond organi seerde een staking, maar de mijnon dernemingen gingen niet op de eisen van de blanke werknemers in. Zowel van blanke als niet blanke tij de wordt kritiek verwacht op de Ad viezen van de commissie Wiehan. Zwarten zullen de adviezen niet dras tisch genoeg vinden en blanken te vergaand. De commissie vindt dat de regering voorzichtig en behoedzaam moet optreden bij het uitvoeren van de voorstellen en verwacht dat het „verzet dan tot een minimum terug gebracht zal worden". ADVERTENTIE Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient 't echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f 300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants, benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En... een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. Dus: op naar uw bank voor Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken. Vervolg van pagina 1 Premier Callaghan liet gisteren mer ken dat het deze dagen er op of er onder is. In het zuidoostelijke Chat ham deed hij de venijnigste aanval uit de campagne. Zijn slachtoffer was ex-Tory leider en ex-premier Edward Heath, die de daden van Callaghan al eerder onder vuur had genomen. „Ach, Heath noemde mij een ver schrikkelijke man omdat hij de steun aan zijn eigen leider niet uit zijn keel krijgt. Hij geeft op over zijn eigen prestaties. Ja hoor, hij heeft mooie platen gemaakt, ik wou dat hij op het concertpodium bleef. Maar ik weet het wel, hij voelt zich de leider van de Tories in ballingschap. Margaret Thatcher mag wel oppassen als ze de verkiezingen verliest Voor ze het weet is het en daar maakte de premier het gebaar van het doorsnij den van een keel. Wat een mooi stel broeders en zusters", riep hij een bul derend gehoor toe. Thatcher wilde gistermorgen geen commentaar geven op Callaghans wrede spot maar de eerbiedwaardige Lord Hallsham sprak er schande van. De Conservatieve leider zei ook niet onder de inruk te zijn van de Mail- opiniepeiling. „Ik concentreer me op donderdag. Daar gebeurt het" zei een rustige maar ongetwijfeld onder enorme druk staande Thatcher. Zich kennelijk bewust van het rechtse imago deed ze maandagavond in de laatste TV-zendtijd voor de Tories een opmerkelijke handreiking naar het gematigde centrum. David Steel sprak gistermorgen ver heugd over een aanstreven op „een parlement van het volk" zoals nij egn volksvertegenwoordiging zonder meerderheid van een van de partijen nu noemt. Als niemand absoluut wint wil Steel onderhandelingen over efcn pact voordat een van de partijen het regeringscentrum betrekt. De Torfes en Labour moeten niet in de fout van Wilson vallen en als minderheidsrege ring gaan optreden, aldus Steel die meent dat als er geen winnaar is morgen er serieus moet worden geke ken naar een wijziging van het kies stelsel. De kiezers hebben dan duide lijk laten weten dat ze evenredige vertegenwoordiging wensen, zei hij op de ineens veel drukker bezochte persconferentie. Joor Bert van Panhuis LONDEN Zwaaien David, waarschuwt Lord Chitnis, de organisator ran de liberale verkiezingscampagne zijn partijleider David Steel, want leze is alweer op weg naar het achterdeel van de befaamde oranje attlebus. Steel duikt naar de ramen en wuift de mensen in Wooller toe. e verdienen het, want ze hebben lange tijd de regen getrotseerd om de beraal te ontmoeten. Maar het is ook nodig want de liberale volksverte- [enwoordiger Alan Beith vecht hier voor zijn zetel. 1 is halverwege de laatste uren van de pagne buiten zijn eigen kiesdistrict. Hij die dag van start gegaan met zijn dage- kse persconferentie in de National Libeial !lub in het regeringscentrum Whitehall En n op naar Newcastle, waar voorafgaand n het campagnevoeren een radiopro- amma wordt opgenomen Hij zit voor in |et vliegtuig met het gezicht naar de andere teer dan honderd passagiers Hij moet renlijk naar het toilet maar laat dat idee ren. Het toilet Is achter in het vliegtuig en |et idee dat hij onderweg een aantal han- n moet schudden schrikt hem af. Er rdt hier en daar toch al fluisterend ver- ld: „David Steel zit voorin". De liberale borman krijgt de gelegenheid als eerste lar F weg te springen als het vliegtuig is geland. Met de politieauto voorop naar de studio. Doorbraak Rond half vier is hij terug in zijn Battlebus. die die morgen vroeg al richting Newcastle is vertrokken In de beroemdste bus van Groot-Brittanië zijn de afgelopen weken honderden journalisten en persoonlijke me dewerkers naar alle delen van het land gebracht. Het doel is steeds zoals ae voor kant van de bus aangeeft: Liberale door braak. De bus is een fenomeen. Naast een aantal gewone zitplaatsen zijn er achterin zaken Ingebouwd die het idee van een caravan geven: een koffiemachine, een ijskast, tele foon. radio, televisie, schrijfmachines. Een rijdend kantoortje. Plus een aantal rust stoelen. De bus heeft zeker zesduizend kilo meter afgelegd in de drie weken tijd. Deze middag is de laatste van de gewone campagne. Voor de rest van de tijd zal Steel voornamelijk zijn eigen kiezers bewerken. Ten noorden van Newcastle, tegen de grens met Schotland aan. ligt Berwick. De jonge fractiedresseur Alan Beith heeft hier een flinterdunne meerderheid van 73 stemmen op het totaal aantal van 34.000. In dit schit terend ruige gebied zijn de oorlogen tussen Schotland en Engeland uitgevochten. Het moet voor Steel een genoegen zijn in dit stukje Engeland campagne te voeren. Alnwick is de eerste stopplaa's. Beith zal zijn leider op het marktplein opwachten Als de bus zich door de nauwe straatjes naar het centrum heeft gewrongen, zijn daar wel een paar honderd enthousiaste mensen maar Beith is er met te bekennen Lichte paniek, maar daar duiken en hij en zijn vrouw toch op Het tweetal gaat rond. handen gevend Geen poespas, gewoon wat vriendelijk woorden. Een kind ln een wandelwagen wordt over zijn bol geaaid. Een man met een stoppel baard begint omstandig te vertellen dat Labour eigenlijk beter is. Dronken, zal Steel later oordelen. Het aanprijzen van Beith gebeurt met een handmicrofoon in de deuropening van de bus. De praktijk heeft namelijk geleerd dat de bus snel weg moet, want anders begin nen kinderen tegen de carrosserie te slaan. Naar de volgende stop: Wooller Een kleine groep mensen bij een caravan, die in een liberaal kantoortje is omgetoverd Vriende lijke aanhangers van de partij, die Steel met aandacht afloopt Hij krijgt een ap plaus en een stukje pottebakwerk waarvan na een half uur nog niemand weet wat het voorstelt De Franse tv klimt aan boord om wat opnamen te maken van het Interieur van de bus Alan Beith stapt uit. hij moet Berwick verder zelf weten te behouden Door de miezerige regen trekt de bus Schot land binnen. Oranje posters laten zien dat dit Steel-land is En nog wel zijn eigen kiesdistrict Roxburgh. Selkirk. Peebles Goed voor zestig duizend kiezers waarvan Steel er in oktober 1974 twintig duizend binnenhaalde. Een gebied met veel boeren en een massa kleine dorpen en stadjes De grootste telt nog maar dertien duizend in woners. In een van de kleine maar robuuste stadjes. Kelso. neemt hij bij een boterham zijn speeches voor de laatste keer door. HIJ zal er die avond twee houden. De eerste is in Morebattle. Voordat 8teel de school binnenloopt sluit zijn vrouw Judy zich bij het groepje aan Een hartelijke zoen en dan naar binnen. Het ongeveer vijftig man sterke publiek bestaat voornamelijk uit vrouwen. De vooizitter van de plaatselijke afdeling heet de Steels sober welkom Het volk hier is achterlijk maar niet uitbundig Dat blijkt ook uit het applaus Kort maar krachtig De problemen van de Borders komen boven water Vooral over de steun aan de boer wordt hij stevig ondervraagd Steel bekent dat steun voor de heuvelveehouderij om hoog had gemoeten maar hij herinnert het gehoor aan de lovende woorden van ex- boerenbondleider Sir Henry Plumb aan de liberalen. Laatste halte Is Oatashiels. de hoofdplaats van het district In een naar medicijnen ruikende gymzaal vertelt de vertegenwoor diger over de inflatie en de algemene ppli* tieke problemen. Het publiek bepaalt hem snel bij de ellende van alle dag Wanneer komt er nu eindelijk eens een einde aan de slechte busverbinding. Er gaat slechts ëën keer per uur een bus naar Edinburgh ervde laatste vertrekt om 9 uur des avond. Terwijl achter hem de pamflette hem af schilderen als „De stem van de Border" of „De actievoerder voor de Border" trekt Steel alle tijd uit om de vragen te beant woorden Rustig, vriendelijk, redelijk. Hij verdedigt de liberale politiek inzake Rhode sië en zijn eigen abortuswet Een aantal abortusgevallen met een naar later bleek levende vrucht heeft ook hier de gemofde ren in beroering gebracht Maar 8teel-wil niet verder gaan dan de wet aanpassen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7