Verkiezingsinformatie op radio en tv in Engeland gedegen Speurtocht naar orgels van Leiden Wederzijds hu weli jksbedrog op zijn Haags R.E.L. op Briencno ord brug. Panoramiek over de Britse kiezer Vruchtbare rivaliteit tussen gevestigde BBC en commerciële ITV 'Wie helpt Engeland op de been' Langendijk in feestende schouwburg Toneelplannen van VARA-tv Albeda in nieuw radioprogramma Sleutelstad-Orgelstad 1 DDR-schrijvers niet naar toneelfestival R.E.L. is Roxy Extra Light.Van de makers van Roxy Dual. Al zit u nog zo laag met R.E.L., smaken doet ie wel. WOENSDAG 2 MEI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE door Bert van Panhuis „Ik heb een uur staan wach ten maar door al het gedrang en al die mensen van de tele visie heb ik niets kunnen zien", klaagde verleden week een teleurgestelde vrouw in Birmingham nadat Margaret Thatcher, de leider van de Britse conservatieven een be zoek aan de stad had ge bracht De overgrote meer derheid van de Britse kiezers ziet. de kandidaten in hun eigen kiesdistrict uitgezon derd. geen enkele gegadigde voor het nieuwe parlement in levende lijve. Over de partij leiders zoals Thatcher. James Callaghan (Labour) en David Steel (Liberalen) praten we maar niet eens. Als de politie en veiligheidsagenten het niet verhinderen dan zijn het de vertegenwoordigers van bin- nen- wel en buitenlandse media En zo ts volgens het principe van de kip of het el deze verkiezingsstrijd een zaak van de media: kranten, ra dio en televisie. Van de vroege mor gen tot het middennachtelijk uur wordt de kiesgerechtige Brit over spoeld met verkiezingsnieuwi of met gimmicks. De drie serieuze kranten en vier massabladen proberen hun slag te slaan aan de ontbijttafel of in de forenzentrein of de ondergrondse De radio, vooral de lichte tweede zen der. richt zich op de huisvrouw en de twee BBC-zenders en het onafhanke lijke commerciële ITV-station op le dereen Een hoop van het gebodene is. naar Brits gebruik, gedegen en goed maar de hoeveelheid Is mis schien veel te veel Vragen stellen Net als in Nederland wordt voor de verkiezingsstrijd weinig gebruik ge maakt van de radio Er zijn in feite maar twee programma's waar het on derwerp aan de orde komt. Op de vierde zender heeft Robin Day een ..wel-maar-programma" Een uur lang kan de luisteraar vragen stellen aan een woordvoerder van een van de partijen. Maandag was dat bij voor beeld Willie Whitelaw, de tweede man van de Torries. 8oms komt er iets aardigs uit. meestal blijft het bij het bekende werk. Veel meer invloed heeft de Jimmy Young-show op de lichte zender Naar schatting negen miljoen huisvrouwen luisteren dage lijks naar de zoete stem van Young. Gezegd moet dat hij een plezierige presentatie heeft: hij maakt werk van wat hij doet en weet waarover hij praat. Ook bij Jimmy Young kan de luisteraar vragen stellen Maandag was in de laatste van drie bezoeken van partijleiders Callaghan de gast. Met zijn lichtvoetig gesprek weet Young soms aardige dingen naar bo ven te brengen. Callaghan bij voor beeld liet weten dat hij. ook als hij verkiezingen verliest, tot 1984 partij leider wil blijven. En over die vraag was de afgelopen tijd al veel gespecu leerd. Er is niet altijd een kruisver hoor nodig om nieuws te krijgen. De televisie timmert meer aan de weg Er is al Jaren een vruchtbare rivaliteit tussen de gevestigde BBC en ITV Wie de manier vergelijkt waarop bij voorbeeld de Britse televi sie in verkiezingstijd werkt met die waarop de drie Franse zenders vorig Jaar de Franse algemene verkiezin gen behandelde kan de weegschaal alleen maar in het voordeel van de westerburen doen doorslaan. Vereist is wel een grote belangstelling voor politiek: wie minder betrokken is heeft misschien wel schoon genoeg van al die programma's. Neem weer afgelopen maandag. Het eerste verkiezingsnieuws zit in de middagjournaals Er is voornamelijk de weergave van de persconferenties die alle drie partijleiders die morgen in hun hoofdkwartieren hebben gege ven Thatcher bespeelt de rol van de vakbeweging, Callaghan het onder werp prijzen en Steel de parlements- verhoudlngen Het avondbulletin geeft nog een sa menvatting en heeft bovendien gere- door Poter van den Berg AMSTERDAM ..Aan het eind van een tunnel is altijd weer licht" Woorden, eens uitgesproken door een opti mistische Sir Winston Churchill. Woorden ook. die teke nend zijn voor de beelden van het NOS-programma Panoramiek. waarin vanavond om tien voor half elf op Nederland I Engelsen vertellen waarom volgens hen hun land in de huidige economische malaise is terechtge komen. Beeld nit de documentaire van Panoramiek helpt Engeland op de been?" ,Wie ..Wie helpt Engeland op de been"' is de Utel van de documentaire, maar als Je de gelatenheid ziet waarmee de Engelsen hun lot aan de vooravond van de verkiezingen ondergaan, krijg Je het vermoeden dat ze zelf niet erg in een omme keer geloven Het is een trieste realiteit, die zo wel de voormalige conservatieve regering onder Heath In 1974 als onlangs de labour-regering van Callaghan ten val bracht Triest en lllustraUef zijn de opnames van het plaatsje Land's End De frag menten uit Juist dit plaatsje zijn dan ook symbolisch bedoeld door de programmamakers Want hoe wel het eind van het land nou niet bepaald gelijk voor de deur staat, rooskleurig is de toekomst aller minst Dat maakt David Blake. econo misch redacteur van The Times duidelijk als hij vertelt hoe Enge land geworden ia. zoals het nu is. Eens een koploper door de indu striële revolutie, later door de rem mende werking van de voor sprong. daarvan zelf het slachtof fer. Slachtoffers zijn er voldoende en de verkiezingskandidaten ge ven elkaar daarvan ln Panora mlek over en weer de schuld. Morgan Moeilijkheden zijn er te over Dat laat de documentaire zeer nadruk kelijk zien BIJ voorbeeld bij het automobielbedrijf Morgan, waar het oude vakmanschap nog steeds garant staat voor een produkt dat in wezen nauwelijks verschilt van dat van vlak voor de Tweede We reldoorlog Maar hoe lang nog? Automatisering en massaproduk- Ue worden voor dit oer-Engelse bedrijf uit den boze genoemd om dat modernisatie voor het fabriek je desastreus zou zijn Datzelfde geldt voor het dagblad The Times, vertelt redacteur Bla ke De redactie wil eerst conces sies van de directie die mensen wil vervangen door computers. De makers van Panoramiek zeggen dat Je óf een goede voetballer moet zijn of anders maar de mu ziek in moet gaan om de dreiging van werkloosheid te ontlopen En anders gewoon met een zeer scha mel loontje genoegen moet ne men. zoals een 24-jarige verpleeg ster waarmee Panoramiek een dagje is meegelopen. Krom liggen ZIJ krijgt voor veertig uur werken met moeilijk lopende bejaarden ruim negenhonderd gulden en kan daarvan nauwelijks rondkomen, omdat zij en haar echtgenoot spa ren voor meubelen ln een nieuwe flat. die ze net hebben gekocht Dat wordt dus kromliggen en waarschijnlijk stemmen op de conservatieven omdat die „meer doen voor huiseigenaars". Een verpleegster die conservatief gaat stemmen om zelf op de been te blijven. Of zij daar Engeland zelf weer mee op de been helpt is de vraag. Want uitde Panoramlek- documentalre blijkt zonneklaar dat veel Engelsen onder een zeke re apathie naar de stembus gaan en verder weinig Illusies koeste ren. Een „overdenking", die door de makers luchtig aan de man wordt gebracht, zo dat de luste loosheid gelukkig niet overslaat. gistreerd wat de leiders 's middags hebben gedaan. Thatcher bij voor beeld heeft een bezoek gebracht aan Oost-Londen. Het derde journaal midden in de avond verwerkt ook de avondactiviteiten van de belangrijk ste politici. Maar er is meer, veel meer. Het actualiteitenprogramma „Theems om zes uur" neemt een kies district in Groot Londen onder de loep. terwijl BBC's ..Nation wide" on geveer tegelijkertijd hetzelfde doet met een van de kwetsbare Torry-ze- tels. Programma coördinatie is ook in En geland ver te zoeken want na achten brengen belde stations een verkie zingsprogramma. Bij de BBC verde digd Dennis Healy in panorama voor labour het verkiezingsmanifest te genover twee Torry-oponenten Ro bin Day, een van de sterinterviewers van de BBC. houdt het heft stevig in handen. De meeste politici moeten hem niet, hij bast te veel, ls te agres sief en te autoritair. Hij weet dat hij kwaliteit heeft. Op ITV is een van de aardigste programma's: vijfhonderd mensen uit Bolton-East stellen vra gen aan de drie leiders. Het aardige is dat Bolton-East sinds de oorlog steeds voor de winnende partij heeft gekozen. De vijfhonderd hebben uit voerig gerepeteerd en ..world in ac tion" geeft dan ook een goed beeld van de gewone kiezer en zijn proble men. Het applaus voor Thatcher en Callaghan is vrijwel even lang. Een voorbode van een nek aan nek race? Informatief De reeks wordt op de BBC afgesloten met Campaign '79. Het lijkt wat op een zeer uitgebreid Den Haag Van daag. met de veel zelfvertrouwen uit stralende Davld Dimbleby. de gla mourboy van de BBC. Dimbleby is arrogant maar wel zeer capabel. De schijnwerpers zijn gericht op Marga ret Thatcher en haar campagne. Alles komt aan de orde. stijl, inhoud, pre sentatie, kritiek en Thatcher's eigen indrukken. Af in een woord. Verder het stemgedrag van de vrouwen in Derby-North, het kiesdistrict dat Campaign '79 al weken volgt. Ten slotte het misbruik van de stemkaart van de doden in Noord-Ierland. Zeker het meeste informatieve programma van de BBC. Vraagt u mij nu wat ik zelf het beste programma vind dan moet ik terug- naar zondagmiddag. Preclef om twaalf uur presenteert Bryan Walden dan Weekend World. Walden ls oud parlementslid voor Labour en kent de materie van binnen en van bulten. Hij combineert de vasthoudendheid van een terriër met charme en en thousiasme en is in Nederland waar schijnlijk het best te vergelijken met AVRO's Jaap van Meekren. Weekend World heeft de afgelopen weken een aantal verkiezingsspecials opgele verd die moeilijk waren maar door Waldens presentatie kristalhelder de verschillen tussen de diverse partijen aan het licht brachten. En dat ls toch de eerste taak van een verkiezings programma. door André Rutten DEN HAAO Om zowel de zeventigste verjaardag van koningin Juliana als het honderdvijf enzeventig jarig bestaan van de Koninklijke Schouwburg te vieren heeft de Haagse Comedie het oer-Hollandse blijspel ..Het Wederzijds Huwelijksbedrog" van Pieter Langendijk, in 1714 voor het eerst opgevoerd, bewerkt en opnieuw gespeeld. is niet het genre toneel, waarvoor de Haagse Comedie en haar publiek een grote voorliefde vertonen, maar dat de groep uitstekend aankan en ook met groot plezier waarmaakt Door De première was op de avond van Koninginnedag, met een soort kermis voor de deur die veel mensen op de been bracht Speciaal vandaag Directe reportage vaa de voetbalwedstrijd Polen-Ne derland in Chorsow Ned. 2/17.1» De ilgeunera «ijn aan do beurt in de IKON-gexinsserie Een van mijn beste vrienden. Ned. 2/18.59 Van gewest tot gewest gaat over: graven naar de resten van Dorestad bij Wijk bij Duurstede, bet Gelderse paard en de rivier de Rotte. Ned. 1/1159 In de Informatieve rubriek Kenmerk van IKON aegt prof. H. Fiolet als secretaris van de Raad van Kerken dat de basit- bewegtng volledig lid van de Raad moet worden. Ned. 2/19.25 De nieuwe huurster is een Tsjerhoslowaaks televi siespel Ned. 120.9» Indrukken van bet verblijf van het Nederlandse leger in Libanon in Je maintiendrai Ned. 22135 Met bet nieuwe versamei- programma Villa VPRO vult dese omroep een belangrijk deel van de morgen. Hilv. 1 19.45 De bewerking is van Guido de Moor en Carl van der Plas die ook samen de regie hebben gedaan de dichter lijke afwerking van de dichter Peter Berger Ouido de Moor speelt boven dien de rol van de berooide Jonker, die een eveneens berooide Juffer het hof maakt, in de veronderateiling dat zij rijk is. een misverstand dat ook zij Trina Snijders ten opzichte van hem koestert Pieter Langendijk. die in Haarlem geboren ia. maar in Amsterdam werk te. liet zijn stuk in Utrecht spelen, in de veronderstelling dat Amsterdam mers zich gemakkelijker over lui van bulten lustig zouden maken dan over stadgenoten De Haagse bewerkers hebben het spel in Den Haag gesitu eerd. wetend „hoe men elders in Ne derland over onze houten hammen en kale kak denkt Dat betekent, dat de verarmde edelman de aantrekkelijke adellijke juffer niet op de Maliebaan, maar op het Malieveld zoekt, dat ln het vernuftige decor van Harry Wlch in zijn voorname gevels ook duidelijk aanwezig ia met de toren van de Jacobakerk telkens in het verschiet Het betekent ook. dat de tongvallen van Den Haag en omgeving de meid van Anne-WU Blankers ge bruikt een Rotterdamse tongval en verklaart dan ook uit Rotterdam te komen royaal te horen zijn. zowel die uit de betere kringen de Juffer en haar moeder. Enny Meunier als die uit „het volk", herhaaldelijk tot groot vermaak van het Haagse pu bliek Bovendien worden de om gangsstijlen er onderhoudend in ge parodieerd door ze wat overdreven te hanteren Zonder dat het een parodie op Hagenaars wordt, al zit er wel een dosis zelfspot in. want de spelers zijn in meerdere of mindere mate ook Hagenaars Je kunt ook zien. dat ze het met veel plezier doen Guido de Moor maakt van zijn kale Jonker in al zijn zwierig heid toch ook een sullige, eigenlijk wel sympathieke brekebeen, waarbij hij zich zelfs een soort mopsneusje heeft aangemeten Kees C ooien maakt van de knecht Jan. die de baron uithangt, een robuuste, onstui mige man. bedreven ln velerlei dialec ten. waarin ook zijn Brabantse af komst doorbreekt. In allerlei kleinere rollen worden ook vele staaltjes van komische typeerkunst vertoond met Sebrulk van allerlei uitbundige ult- rukklngsmlddelen. die toch zorgvul dig en consequent zijn afgewerkt. Het HILVERSUM (ANP) de VARA-te- levisle heeft voor het komende win terseizoen een aantal eigen produk- ties op stapel staan. Daartoe behoort een serie van vijf afleveringen van 25 minuten onder de titel Reünie Ex-leerlingen van een technische school zullen nagaan wat zij sinds hun schooltijd hebben bereikt Ook zal de VARA een aantal losse televisiespelen opnemen, onder meer HILVERSUM (ANP) Vanmorgen ln de eerste aflevering ven het nieuwe NOS-radioprogramma Werkbank voor werkzoekenden wordt gespro ken met minister Albeda van sociale zaken. Onderwerp van gesprek zijn de werkgelegenheid ln het algemeen en het nieuwe programma zelf. Werkbank wordt drie maal per week uitgezonden: op woensdag en donder dag van 9 15 tot 9.25 uur en op vrijdag Anoniem schilderij uit het midden van de 17e eeuw i interieur van de Pieterskerk naar het westen gezien orgel door Jac. Kort ïe Se Jei jai Wanneer je met de achternaam Orgelpijp door het leven mqe dan ben je wel gezegend. Toch heeft er van 1572 tot 1584 in||€ Pieterskerk in Leiden een organist gefungeerd, die luistere naar de naam Gerrit Hendrikszoon Orgelpijp. Dat is gej; mopje, maar wordt vermeld in een bloed-serieus boek, qe| dezer dagen is verschenen onder de titel Sleutelstad-Org^ stad. De schrijver T. Brouwer behandelt daarin vijf eeuwen orgelgeschiedenis van Leiden. Bij Leiden denk je aan het beleg en ontzet van die stad tij dens de tachtigjarige oorlog, aan de oudste universiteit van Nederland, en misschien nog aan een zeker soort kaas, maar zeker niet aan een verza meling zeer belangrijke orgels. In de vele studies en boeken, die in de loop der jaren over orgels verschenen zijn, worden de kerkorgels van Lei den amper of niet genoemd. Een be schrijving van uitsluitend Leidse or gels bestond in het geheel niet. De Sleutelstad is niettemin in het bezit van een groot aantal monumentale orgels. Niet alleen wat het uitwendige betreft maar ook door hun klank kun nen zij wedijveren met de beroemd ste orgels in ons land. het leggen van de nadruk op hun komedianteske kwaliteiten. Ook Jur- riaan Andriessen in zijn klankdecor, dat zo goed zijn functie vervulde, dat het niet opviel van de als auteur debuterende Ger Beukenkamp en van Guus van Waveren. Tenslotte zal de VARA twee produk- ties van het werktheater uitzenden: de studieproduktie „Hallo mede mens" en een negentig minuten du rende film over stervensbegeleiding en dood. Volgens Rienst Slippens. chef drama van de VAR A-televisie, heeft het produktiefonds voor de filmindustrie voor het eerst geld ge stoken in een niet-commercieel product van 10.45 tot 11.00 uur op Hilversum 2 Het komt in de plaats van de Vaca turebank. In het nieuwe programma zal worden Ingegaan op problemen bij het zoe ken naar en het aanbieden van ba nen. Vertegenwoordigers van de Rijksoverheid en werkgevers komen aan het woord In elke uitzending van Werkbank wordt een onderwerp be handeld. Speurderswerk Dankzij grondig archiefonderzoek is het T. Brouwer gelukt het wel en wee van de Leidse orgels vrijwel van jaar tot jaar te volgen. Hij beschrijft in dit boek. dat met vele nog niet eerder verschenen foto's en tekeningen is verlucht, de geschiedenis van het kleine en grote orgel van de Pieters- kerk, de orgels van de Marekerk. de Hooglandse Kerk. de Oosterkerk, de Lutherse kerk, de Doopsgezinde kerk. de Onze Lieve Vrouwe-, de Waalse en de Hartebrugkerk. En ver der nog de orgels van de voormalige katholieke schuilkerken en het orgel van de universiteit van Leiden. Het ls met oude orgels net zo gegaan als met historische gebouwen: er is heel wat aan af gerestaureerd en gere pareerd en een en ander heeft lang niet altijd bijgedragen tot verbete ring van het resultaat. De ene mode of stijlopvatting volgde in de loop der eeuwen de andere op, zodat het voor ons soms heel moeilijk is, er achter te komen, hoe het allemaal begonnen is en hoe het geklonken heeft in die vroege tijd. Het heeft van de schrijver van dit boek dan ook zeer veel speurders- werk gevergd alvorens hij tal van bijzonderheden kon achterhalen over de bouwgeschiedenis, wijzigingen, re paraties. uitbreidingen en verbouwin gen van deze orgels Daarbij heeft hij tevens mime aandacht besteed aan de orgelmakers, organisten examina toren en zelfs aan sommige orgeltrap pers. die in de Leidse orgelgeschiede nis een rol hebben gespeeld Om een indruk te geven van de gron dige wijze, waarop een en andei behandeld: alleen aan het orgel v de Pieterskerk worden 58 pagl besteed, gevolgd door nog een pagina's over het koororgel, daarbij de disposities uit de vers lende periodes nauwkeurig zijn f meld. spreekt vanzelf Heel intejn: sant is ook. dat de schrijver zich »a; heeft beperkt tot de Leidse oren maar tevens beroemde orgels ra besproken, die in Leiden werkzi31 orgelmakers in andere steden hebl gebouwd en vergelijkingen heefttyj maakt tussen die werken. Op die Le nier is de geschiedenis van de Lef orgelbouw organisch verweven (al datgene, dat er in een bepaalde fat elders ln ons land op het gebied |o de orgelbouw gaande was. Sleiije stad-Orgelstad is uiteraard geen a dat Je in één ruk uitleest. hoewelH zeer aantrekkelijk is uitgevo| Maar het biedt, mede door zijn v< treffelijke documentatie en bronn vermelding, wel alles, wat een or| liefhebber over dit onderwerp i wensen. Het begint bij 1398 en i meldt aan het eind welke grami^ foonplaten er op dit moment infl handel zijn met opnamen van H viertal Leidse orgels. Alles wat cfl tussen ligt passeert op zeer overaH telijke en minutieuze wijze de rel 1 Een boek, waar je telkens weej begint te lezen en dat vol staat j interessante gegevens over de Lei orgels en de mensen, die daarbij i rol hebben gespeeld, zoals orgai Orgelpijp, maar hij niet alleen. T. Brouwer: Sleutelstad-Orgelsl!1 Ultg. De Walburg Pers, Zutphen. bis. 49,50. KARLSRUHE - Reuter De O duitse autoriteiten hebben drie neelschrijvers uit de DDR geen stemming gegeven voor het bijwc van een toneelfestival in Karlsr Volgens de organisatoren gold maatregel Stefan Schütz, Christ;. Heim en Latahr Trolle. Het Oostduitse ministerie van |ji tuur zei dat er geen uitreisvisa wi verstrekt, omdat de DDR niet 4||i; neemt aan het festival. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4