irol: evenaring tussenstation Europa tast diep in buidel voor tennissters Polen: steeds succesvol na kamp in Kamin Jong Oranje kan 't verder vergeten uel met Polen 64ste interland voor Ajacied erste verlies oor Karpov Oranje zonder Neeskens Tweede verlies in kwalificatiegroep Basketbalsters bijna kansloos Daniel Willems weer winnaar Nederlaag van volleybalsters Strijd om Federation Cup in Madrid startpunt van circuit ;jechoslowakije in de leiding J lENSDAG 2 MEI 1979' SPORT TROUW/KWARTET 13 k>or Johan Woldendorp [AMIN Omdat voetbal- >rs het bijgeloof tot reliiie lebben verheven, volgt hier en saillante mededeling: iet opslaan van het trai- ingskamp in het veertig ki- jmeter van Chorzow gele en Kamin heeft voor het 'oolse voetbalelftal altijd lezierige gevolgen gehad, log nooit is het bezoekende ind daarna met een over- rinning huiswaarts gekeerd. liet voor niets speelt Polen daarom ij voorkeur in Silezië. Ofschoon de etere bodemgesteldheid en de gro- ere capaciteiten van het stadion (in ergelijking met hoofdstad War- chau; meestal als officiële motie- en worden gebrandmerkt is het matieke gedrag van de toeschou wers uit het Poolse Roer-gebied van oorslaggevende betekenis. ïevreesd wordt, dat de maandag estarte psychologische oorlog traks in de namiddag dan ook ge- olgd wordt door wapengekletter an twijfelachtiger allure. Eergiste- en moest het vliegtuig, dat het Nederlands elftal naar Polen ver voerde. zogenaamd in verband met de slechte weersgesteldheid naar Krakau (80 kilometer ten oosten van Chorzow» uitwijken. Een smoes, want de Poolse autoriteiten hadden eind vorige week reeds besloten, dat de Oranje-equipe vooraf niet al te erg in de watten moest worden gelegd. Nederland is voor Polen een van de laatste strohalmen geworden om alsnog kwalificatie voor het Euro pese kampioenschap, volgend jaar in Italië, af te dwingen. De neder laag tegen Oost-Duitsland, op 18 april, is zo hard aangekomen, dat niet alleen het mes in de selectie werd gezet, maar dat ook de trai- ningsarbeid aanzienlijk werd opge voerd. Polen vindt, dat het zich na het échec van Argentinië niet kan veroorloven nog meer grond onder de voeten te verliezen De verant woordelijke man. Jacek Gmoch. verdween razendsnel van het to neel. en mag zich buiten het bereik van de schijnwerpers van de publi citeit. uitleven bij de „amateurs" van het Noorse Skeid. Wanneer alle verhalen kloppen, moet de playboy achtige Gmoch wel een landverra der zijn geweest „De sfeer tijdens het wereldkampioenschap was slecht", zegt assistent-trainer Ber nard Blaut, die behalve Gmoch ook nog diens voorganger Kazimierz Gorski nu werkzaam bij het Griek se Panatinaikos) als opperhoofd heeft gekend.„Nu is de sfeer weer zoals die moet zijn. De mentale in stelling van de trainer is in het elftal terug te vinden.", voegt hij er veel betekenend aan toe. Blaut typeert Gorski als een trainer van grote klasse en kwalificeert Gmoch in een bui van gemoedelijk heid als iemand die het in theorie allemaal goed wist ..Gmoch wilde in korte tijd het werk doen. dat voor een periode van vijf a zeven jaar stond gepland. Hij wilde van een voetballer een computer maken" Om dat te bereiken huurde hij een escadron zieleherders en andere be geleiders in. waar tegen het toch ook al overdreven grote Nederland se official-corps schril afsteekt Gmochs opvolger, vroegere assis tent Ryszad Kulesza moest dus schoon schip maken. Hij deed dat met genoegen, temeer daar hij be paald geen vriendje van zijn voor ganger is De chronische conflicten tussen Gmoch en Kulesza liepen zo hoog op. dat de laatste weigerde om naar Argentinië te gaan. Eenmaal de baas. verving hij de in het bui tenland spelende doelman Tomas- zewski en de middenvelders Deyna en Kasperczak door jonge talenten en stapte hij af van het starre defen sieve voetbal, dat Gmoch maar al te graag propageerde Kulesza kreeg er in wezen nog een taak bij. Omdat de FIFA. de we- reldvoetbalfederatie. eindelijk in de gaten kreeg, dat Oosteuropese ama teurs volwaardige professionals zijn, mogen voetballers, die aan het WK-toernooi of de kwalificatiewed strijden daarvan hebben deelgeno men. volgend jaar in Moskou niet de Poolse Olympische kleuren ver dedigen Er zijn daarom twee „ama- teur '-selecties gevormd. Kulesza en Blaut houden zich bezig met iets. dat de nageboorte van het WK-elf- tal genoemd zou kunnen worden Zientara. de andere assistent, heeft voor de buitenwereld de supervisie over het Olympische team. Tussen beide groeperingen bestaat overigens wel een innige samenwer king Het elftal, dat twee weken geleden van Oost-Duitsland ver loor. telde slechts zes Argentinië- gangers (Kukla. Zmuda. Szyma- novski. Boniek. Nawalka en Lato). en omdat de in samenspraak met het Internationaal Olympisch Co mité opgestelde FIFA-regel niet voor het toernooi om de Europese titel geldt, kunnen Kulesza en Zien tara regelmatig spelers uitwisselen. Een van de pendelaars is spits To- mas Korynt die onlangs voor het Olympische elftal (ingedeeld bij nog drie Oostbloklanden) vijf keer doelpuntte en vanmiddag ook te gen Nederland kan worden ingezet. Want bijgeloof of niet. de grootste problemen staan in de frontlijn op gestapeld. Blaut: „Er is de afgelo pen weken vooral veel aandacht aan de voorhoede besteed". or Johan Woldendorp ORZOV De buitenwacht veroordeelde het als een waag- k. Hoewel Theo van Duivenbode bij Ajax ongeveer het ipunt van zijn roem had bereikt, liet de toenmalige trainer ïus Michels hem zonder blikken of blozen naar concurent yenoord vertrekken. Direct daarop schoof hij de oorspron- ijk van Rood-Wit Amsterdam (destijds in de vierde klasse •lend) overgekomen Ruud Krol naar voren als linkervleu- -verdediger. Dat was in 1969. Krol incasseerde een basis iris van 2500 gulden en een premie van 60 gulden per onnen wedstrijd. Bedragen, waarvoor de doorsnee top- teur nu niet eens zwart voetbalt. i jaar geleden debuteerde Ruud (l ook in het Nederlands elftal. De inje-equipe speelde tegen Enge- 1 en verloor met 1-0. Nu. aan de ;avond van de cruciale wedstrijd (en-Nederland (het sleutelgeweld e kwalificatiegroep voor het Euro kampioenschap) is de Ajacied t|aan zijn 64ste interland en derhal- evenaring van het meer dan rtig jaar onaantastbare record Puck van Heel. Het getal vieren- lig is voor Krol uiteraard een tus- ptation. Hij streeft, dertig jaar voorlopig naar vijfenzeventig „Het Nederlands elftal is voor "nog steeds een erezaak. Ik kan me voorstellen dat er voetballers jdie daar anders over denken. Ik het ook niet". Krol heeft in die periode van Ijaar niet alleen een generatic aan I voorbij zien trekken. Hij maakte I de opbloei en het verval van het 1st creatieve voetbaltijdperk mee. iNederland ooit heeft gekend. Op- Isten houden het erop. dat de ver- leling weelderig getalenteerde in- - dualisten is opgevolgd door een ep sobere werkers, die zich vooral collectief kan manifesteren. Niet ir niets zijn veel dertigers de aakmakers van het hedendaagse tbal. gemakkelijk wordt werk-voetbal een vanzelfsprekend proces erva- Te gemakkelijk wordt het jonge, antieve spelers kwalijk genomen, zij zich niet in het smakeloze ot-pak steken. Het is verbijste- d te moeten ervaren, dat vaders en gdleiders bij dertien-jarigen het gelen afstraffen met scheldkano- es. Ruud Krol onderschrijft het van harte, al ontdekt hij in het endaagse voetbal wel ruimte voor isen. die hun ideeënwinkel nog op slot hebben gedaan. Krol: ...Te inderdaad, dat al de jeugdtrai- s puur op resultaat spelen. Dat on vroeger toen je achttien was. ar nu worden jochies van tien jaar volgestopt met praktische op- ONTREAL Wereldkampioen pov heeft in net internationale aaktoernooi in Montreal zijn eer nederlaag geleden. In de afgebro- partij tegen de Deen Bent Larsen hij na 56 zetten op. De Hongaar os Portisch daarentegen bracht afgebroken partij tegen Larsen tot winst. Jan Timman behaalde zijn twee afgebroken partijen an- half punt. Hij versloeg de Tsjech t en speelde remise tegen Spass- Deze leidt nu samen met Karpov elk 9 punten. Portisch is derde 9. vóór Ljubomir Ljubojevic (7 Robert Hübner en Jan Timman elk 6 punten. Timman en Hüb- spelen in de vijftiende ronde te- elkaar. drachten. Dat is niet gunstig voor de jeugd. De jeugd moet zich kunnen uitleven. Binnen dat geheel moet je de discipline onderbrengen. De trai ner moet dat inzien. Daarom ben ik blij, dat Feyenoord met een jong elf tal aantreedt. Ik zie het doden van de creativiteit dan ook niet als een teken des tijds. Creatieve voetballers blij ven creatief, ze blijven hun eigen in breng houden." De zichtbare terugval van het Neder landse voetbal, versluierd door het nationale keurkorps, maar nadrukke lijk geïllustreerd door de club-teams, is waarschijnlijk tijdelijk, maar an derzijds ook structureel. Ruud Krol: „Toen de jeugdelftallen van zestien tot achttien jaar nog bestonden, le verde dat talent op. Meer dan er nu uit de toekomst teams komt. Om die reden zullen we terug moeten in de tijd. Ik ben er zelfs voorstander van om de subsidie voor het betaalde voetbal voor de jeugd te bestemmen. Nederland moet met de jeugd door gaan en de toeloop van buitenlanders afremmen." Krol is als voetballer vooral een ge voelsmens. Het deed hem pijn. dat Ajax-voorzitter Harmsen hem on langs beschuldigde van simuleren. Gewoon omdat Krol soms blessures riskeerde en ziektes trotseerde om toch de presentielijsten te kunnen tekenen. Een voorbeeldje: in 1971 brak hij tegen NEC een been. Hij miste o.a. enkele interlandwedstrij den en de Europa Cup-finale tussen Ajax en Panathinaikos. Krol zei daar over destijds: „Ik had het er erg moei lijk mee. dat ik die wedstrijden moest missen. Maar wanneer we om de we reldbeker gaan voetballen, is het mijn beurt. Op vakantie neem ik mijn fiets mee. Want bij het begin van het seizoen moet ik weer in orde zijn." Zo circuleerde er een kleine tien jaar geleden nog een misverstand rond de persoon Krol. Michels verweet zijn verdediger, dat hij zich te veel in de Amsterdamse discotheken ophield en passeerde hem prompt een keer Krol zegt daarover in het boek „De Ajacieden": „Dat ik er naast sta. is wel terecht, maar de reden waarom niet." Waarmee gezegd wil zijn dat in Ruud Krol voortdurend het vuur van het dualisme brandt. Hij heeft onme- Onder grote belangstelling van de plaatselijke bevolking baande de selectie van het Nederlands elftal zich gisteren in het stadion van Katowice een weg naar het speelveld om er een training af te werken. Voorop Johnny Metgod. CHORZOW Nederland moet zijn leidende positie in kwalificatie-groep 4 voor het Europese kampioenschap voetbal vanmiddag tegen Polen definitief zonder Johan Neeskens verdedigen. De wilskrachtige Barcelona-speler was maandag op Schiphol niet komen opdagen, maar bondscoach Jan Zwartkruis bleef hopen dat hij zich alsnog in Chorzow zou melden. Die hoop werd gisteren definitief de bodem ingeslagen, toen Zwartkruis en elftalleider Jack van Zanten via de NOS contact met Neeskens kregen. De middenvelder, ruim een maand geleden tegen Zwitserland de onbetwiste uitblinker, heeft een zenuwinzinking overgehouden aan de sportieve en privé- moeilijkheden. waaronder hij al geruime tijd gebukt gaat. Zoals bekend wil Barcelona de Nederlander kwijt en is Neeskens privé verwikkeld in een echtscheidingsprocedure Jack van Zanten: „Hij is failliet Figuurlijk wel te verstaan. Niet in financiële zin" Vanuit Barcelona meldde Barcelona's vice-voorzitter Nicolas Cassaus overi gens „dat Neeskens wegens een zware griepaanval in bed lagen derhalve niet voor het Nederlands elftal in Polen kon spelen." Ook zondag was hij om die reden tegen Atletico Madrid afwezig Overigens: bondscoach Jan Zwartkruis zal eerst kort voor de wedstrijd de opstelling van het Nederlands elftal bekend maken. telijk veel plezier in zijn sport, haat de sleur (wil daarom na talloze jaren weg bij Ajax), en stoort zich aan het figuurlijk bestaande scherm dat de voetbalmaatschappij wel degelijk isoleert van de „gewone" wereld Krol: „De voetbal-maatschappij is hard. Dat heb ik indertijd gemerkt met Piet Keizer, (een vriend van Krol -red.) die zo maar door Ajax op straat werd gezet, en onlangs weer met Wim van Hanegem. Het is toch onvoorstel baar. dat iemand, die zo veel verdien sten voor de club heeft, zo maar aan de kant kan worden gezet. Je kunt er als voetballer weinig tegen doen Er is maar één remedie, zorgen dat je als speler je bestuur vóór bent." Merkwaardig genoeg pantseren voet ballers zich niet tegen buitenmaat- schappelijke gedragingen van op hol geslagen bestuursleden. Topvoetbal- Iers. in wezen een machtige groep, hebben het vormen van een gesloten front nooit tot discussiepunt verhe ven. Goed. Krol haakt gretig in. wan neer hij herinnerd wordt aan de woor den van Harmsen, dat de know-how binnen een club besproken dient te worden om het hoge doel na te kun nen streven. „Van de top wordt wei nig gebruik gemaakt. Mensen met zoveel routine moet je niet zomaar laten lopen. Kijk, affaires zullen er in het betaalde voetbal altijd blijven, maar je kunt ze wel beter oplossen. Het probleem is. dat de voetballerij een bepaalde groei heeft doorge maakt. die door amateur-bestuurders moest worden begeleid. En het een heeft geen gelijke tred gehouden met het ander." Hoeveel waarde heeft trouwens een uitspraak van Harmsen als hij in het zelfde gesprek openlijk twijfelt aan de inzet van dat stukje kennis? De tijd zal het misschien niet eens leren, omdat Krol zegt maar wat zegt dat voor tachtig procent rond te zijn met een buitenlandse club. „Ik heb iets nieuws nodig. Ik moet uit de sleur. Amerika is nog geen alterna tief. omdat ik me er te jong voor voel. Ik wil voorlopig nog echt voetballen in een topclub. Maar als Ajax (dat hem tot de zomer van 1981 onder contract heeft -red.) mij niet laat gaan blijf ik gewoon in Amsterdam." door Matty Verkamman ZWOLLE Veel geren, weinig verstand. Zo kon het spel van Jong Oranje gisteren worden samengevat tijdens de kracht meting met de Poolse leeftijdgenoten. Het schaduw-Oranje had weinig creatiefs te bieden tegen de evenmin extra- begaafde Polen, die niettemin met een 2-3-overwinnlng ver trokken. Door dat resultaat is de Nederandse jeugd praktisch al uitgeschakeld voor de kwartfinale van het Europees kampioenschap. In de kwalificatie groep met Polen en Oost-Duitsland werd in Rosctock immers eerder al met 2-0 van de Oostduitsers verloren. De vrijwel niet meer te vermijden uitschakeling staat in schril contrast met de prestatie van vier jaar geleden toen onder George Knobel de halve finale nog werd gehaald, waarin Rus land net te sterk was. Erger nog dan de tegenvaller van dit slechte resultaat is echter dat de se lectie van bondstrainer Ger Blok am per beloften voor de naaste toekomst telt. Op het terrein van PEC Zwolle bleef zelfs een erkend talent als Mi chel Valke ver onder de maat. De technicus die in zijn ontwikkeling bij Sparta kennelijk wat wordt geremd, kon geen vorm geven aan de ideeë- narme collectie dravers. Zelfs twee goals van uitblinker Jan Peters kon den de ploeg niet over het dode punt heen helpen. Blok was nog wel voornemens om zijn pupillen puur aanvallend te laten spelen, maar dat plan stuitte in de praktijk op de nodige problemen. Daar had. om maar eens iets te noe men, het krachteloze spel op de vleu gels mee te maken. Op rechts maakte Ursem er allerminst een geheim van dat hij bij AZ'67 niet meer dan reser ve is. Dat is al lang het geval en het is tekenend voor het gebrek aan crea tieve aanvallers in dit land, dat deze Ursem toch zo ongeveer over een knipkaart voor Jong Oranje beschikt. Aan de linkerkant heeft de gisteren in eigen omgeving optredende Jans wel eens bewezen dat hij enige kunsten in de benen heeft, maar tegen de potige Pool Motyka bleven die dit keer gro tendeels verborgen. Een en ander hield in dat spits Peters op een betrekkelijke eenzame strijd was aangewezen. Het typeerde slechts zijn klasse, dat hij er deson danks toch iets moois van wist te maken. De karaktervolle Feyenoor- der zorgde samen met zijn clubge noot Van der Korput, die dit keer als libero optrad, veruit voor de beste bijdrage. Toevallig, of misschien Juist niet, waren zij wel de twee dispensa tiespelers die de jongeren (tot 21 jaar) aanvulden. Beide spelers waren in fysiek opzicht ook het beste opgewas sen tegen de in doorsnee lijviger Pool se leeftijdgenoten. In z'n totaliteit was de Oranje-presta tie weliswaar iets beter dan vorige maand in Maastricht tege de Denen, maar wat bleef was het gebrek aan die aparte inbreng van de indivi dualist. Blok schijnt daar als verte genwoordiger van het slag opdracht- SEOUL De Nederlandse dames- basketbalploeg heeft geen vervolg kunnen geven op de overwinning te gen Bolivia. De tweede ontmoeting, tegen Korea, voor 24.000 toeschou wers in de sportzaal van Zuid-Seoul eindigde in een nederlaag met 63-78. Bij rust had Korea een voorsprong van twaalf punten. 42-30. Voor Neder land scoorden Ria van der Meijs (4), Lia van Reemst (2). Carla de Liefde (18). Irene Maarschalkerweerd (10). Margreet van Putten (3), Dolcien Seca (15) en Anita Blange (11). de meeste punten. De nederlaag van de Nederlandse da mes tegen Korea betekent feitelijk eliminatie voor de finalegroep. Zelfs een overwinning op Canada in de wedstrijd van vandaag zal nauwelijks kunnen helpen. Nederland namelijk zou dan met ten minste veertien pun ten verschil moeten winnen en dat verwacht niemand. ROTTERDAM Doelman Joop Hiele en aanval ler Stanley Brard hebben fpsteren hun contracten met Feynoord verlengd Hlele tekende een con tract voor twee Jaar en Brard heelt zijn handteke ning onder een verbintenis van drie Jaar geplaatst Brard heelt daarbij van Feyenoord alle medewer king gekregen om zijn studie (academie lichame lijke opvoeding in Den Haagt al te maken voetbaltrainers ook niet zo'n behoef te aan te hebben. Na de droevige vertoning tegen de Denen was hij tenminste niet eens zó ontevreden en kapittelde hij zelfs de persmensen dat de positieve zaken niet waren opgemerkt. Om bij deze gelegenheid misschien iets goed te maken: er werd gisteren met volle inzet voor een goed resul taat gestreden. Maar dat was dan ook het enige en dus niet voldoende om de stevig tackelende Polen terug te wijzen. Al snel stond het 0-1 dankzij een afstandsschot van Walczak, waar doelman Hiele zich op verkeek. Een vrije trap van Van der Korput stelde Peters een kwartiertje later in staat om zijn eerste gelijkmaker te scoren, maar nog geen minuut later ging Zon dervan tegen Okonski voor schut, waarna Mikulski eenvoudig 1-2 kon aantekenen. Het duurde vervolgens tot een kwar tier na rust eer Peters voor nieuw evenwicht zorgde. Duwend en trek kend ontdeed hij zich na een center van Brard van zijn directe tegenstan der Budka en haalde vervolgens on houdbaar hard uit: 2-2. De aanzet voor een winnende goal was het ech ter niet. Die viel aan de andere kant toen invaller Molenaar daar balver lies leed. wat Motyka afstrafte: 2-3. Jong Oranje-Polen 2-3 (l-t) - 7. Walczak 01. 22 Petera 1-1. 23 Mlkulskj 1-2, «0 Petera 2-2, S3. Motyka 2-3. Scheidsrechter Brummeler (Oosten rijk) Toeschouwers 1500 WouUma (Oo Ahead). Valke (8p '67) Petera. (Feyenoord). Jans (PEC Zwolle), verv door Holwcrda (Sparta). Polen: Kaztmterakt; Motyka. Zateeey, Bodka, Walczak; Nocko, Clotek. Wojclcki, Buda. Mikul ski, Okonski. FRANKFORT - De 22-jarlge Belg Daniel Willems is in topvorm De win naar van de Ronde van België zege vierde gisteren in de Westduitse semi- klassieker rondom de Hennlger To ren over 224 kilometer in het Taunus- gebergte rond Frankfort Henk Lub- berding. de Nederlandse kampioen eindigde op de tweede plaats. De Nederlander Van Katwijk had tot 4 kilometer voor de streep na een 90 kilometer lange solo alleen de leiding gehad. Hij werd toen alsnog inge lopen. Piet van Katwijk was na zijn solo zo uitgeput dat hij in de straten van Frankfurt huilend opgaf. Klasseringen overige Nederlanders: 12. Knetemann. 14. Van de Velde. 19. Kuiper. 24. Maas. 29 Pronk. LANDSHUT Het Nederlands da mesvolleybalteam heeft in de serie van vier oefenwedstrijden als voorbe reiding op het kwalificatietoernooi voor de Europese titelstrijd geen re vanche kunnen nemen voor de neder laag tegen West-Duitsland in de fina le van de strijd om de Spring Cup. Drie van de vier duels gingen verlo ren. Alleen de eerste wedstrijd, zater dag in Puchheim leverde een zege (2- 3) op. In Dachau. Inglostadt en Landshut zegevierden de Westduitse dames met resp. 3-2, 3-2 en 3-0. KEMBURG Tsjechoslowakije ft in groep 5 van de voorronden het Europees kampioenschap tbal de leiding in handen geno- In Luxemburg wonnen de Tsje- n na een 0-1 voorsprong bij de rust 0-3 Masny. Gajdusek en Stam- hr waren de doelpuntenmakers 1 «roep 5 hno.w.ikili krk 3 3 0 0 6 8-1 4 2 1 15 8-5 2 0 I I I 3-5 3 0 0 3 0 1-0 p 2 Ooxlenrijk Beleie D 4 HolenNetli-riand Hnnearue-Onekenland p 7 Wales Wr*t-DuitMand MADRID De Verenigde Naties hebben 1979 uitgeroepen tot het jaar van het kind. Als het aan de vakbond van tennisspeelsters ligt. waar Betty Stöve nog steeds aan het hoofd staat, wordt dat alsnog gewijzigd in het jaar van de vrouw; ook al balanceren en kele van de duur in de markt liggende tennissterretjes op de grens van jeugd en volwassenheid. Emancipa tie en gelijke betaling voor man en vrouw zijn begrippen, die de Europe se toernooi-directeuren als prijs moe ten betalen voor hun overwinning op de zakenlieden van de Amerikaanse stedencompetitie. Een hoog prijzen geld en een aaneensluitend circuit van toernooien waren de middelen, die de Europese organisatoren aan wendden om voor het eerst na zes. zeven jaar de beste speelsters ter we reld weer naar Rome. Parijs en Ham burg te lokken De aantrekkingskracht van de offerte was zo groot, dat de bazen van de stedencompetitie vrijwel geen speel ster meer voor hun circusachtige ver toningen konden contracteren, waar door de competitie noodgedwongen een seizoen werd stilgelegd En dat terwijl de financiële cijfers van het afgelopen jaar méér perspectief bo den dan ooit het geval was geweest Velen in Europa zullen moeite heb ben met de gedachte dat de droomsa- larissen van Borg en Connors nu ook bereikbaar zijn voor Navratilova. Evert. Wade en Goolagong. Nog altijd wordt bij de grote toernooien een dames-partij gezien als een opvulsel in het programma. Geschikt om je even te vertreoen in afwachting van het „echte" (mannen)tennis. Dames beoefenen het tennisspel nu eenmaal aantoonbaar minder kracht dadig dan de heren. Elke behoorlijke toernooispeler kan van de topdames winnen, al is de zekerheid daarom trent geslonken sinds Billie Jean King in de „strijd van de geslachten" Bobby Riggs 100.000 dollar voor de neus wegkaapte Zo bezien vond de slogan ..less pay for less play" (min der betalen voor minder speli die Sir Brian Burnett enkele jaren geleden uitvond om de ongelijkheid in de betalingen van Wimbledon te hand haven. grif aftrek bij de Europese journalisten Alsof de dames er om gevraagd hebben anders te worden behandeld En dat het hun schuld is. dat zij hooguit drie sets spelen in plaats van vijf zoals dc heren. Gemakshalve gaat men daarbij voor bij aan de kernvraag: of damestennis voor het publiek net zo interessant is als het herentennis. Zolang men die vraag niet stelt, wordt elke reuene ring nuttelos en kan men met even veel recht Kornelia Ender uitroepen tot een grotere vedette, omdat zij door haar mindere zwemsnelheid het publiek nu eenmaal langer bezig hield dan bijvoorbeeld haar manne lijke tegenvoeter Mark Spitz De tennisspeelsters waren he' hele maal niet eens met Sir Brian Burnett 59 procent van de leden van de WTA (dam°s tennisvakbondi stemde voor een boycot. Een eigen toernooi was al in de maak, toen Brian Burnett door een geleidelijke optrekking in het vooruitzicht te stellen, het toernooi redde Een verschil als in het eefste prof jaar 1968. tussen de 2000 pond van Rod Laver als winnaar en de 750 pond van Billie Jean King als winna res. was voorgoed onmogelijk Waar de Britten en de European in het algemeen niet aan wilden, was dat de tennisspeelsters hun gelijk waardigheid allang hebben bevoch ten In Amerika trok vijf jaar geleden het dames-circuit al meer toeschou wers dan de WCT-toernooien van de heren Het jaar er op overtrof Chris Evert in verdiensten de mannelijke nummer één Arthur Ashe (hoewel mensen, die het weten konden, aan diens Wimbledon-overwlnning een waarde toekenden van tien miljoen gulden) Dit voorjaar leidt Martina Navratilova de miljoenendans met een neuslengte voorsprong op Jimmy Connors. Die cijfers zijn bekend, maar de con sequenties van evenwaardige behan deling en gelijk betaling worden pas sinds kort ook in onze omgeving ge zien Mede. omdat de sterkste dames Europa jarenlang hebben gemeden. Alleen de magische aantrekkings kracht van Wimbledon kon hen uit de Amerikaanse stedencompetitie los scheuren Rome en Parijs waren aan gewezen op vertegenwoordigsters van de tweede garnituur Daar groei de een nieuwe generatie op. die in middels zoveel aan kwaliteit heeft gewonnen, dat het totale damesten nis in de breedte aanzienlijk sterker is geworden De eerste confrontatie tussen de ge vestigde orde en de Jeugd vindt deze week plaats bij het toernooi om de Federation Cup in Madrid. De Spaan se hoofdstad heeft weliswaar in het democratiseringsproces van de post- Franco-periode de emancipatie niet de eerste prioriteit gegeven, maar tennis op topniveau is nu eenmaal een affaire, die de afzonderlijke na ties te boven gaat. De Federation Cup. de vrouwelijke pendant van de Davis Cup. wordt al zo'n Jaar of vier gesponsord door een Britse tandpas ta-firma Deze heeft 175000 dollar beschikbaar gesteld evenveel als het WCT-toernooi in Rotterdam Borg en de zijnen te bieden had Het toernooi om de Federation Cup bestaat al sinds 1963 Bij het eerste lustrum haalde het Nederlandse team. be staande uit Marijke Jansen. Astrid Suurbeek en Lldy Bielefeld zelfs de finale tegen Australië (0-3). Nooit eerder echter was het toernooi het startpunt van een heel circuit, zoals nu Rome. Parijs. Hamburg en Wimbledon kunnen rekenen op de beste bezetting sinds Jaren Het damestennis zal tijdens die toer- nee Nederland niet aandoen, hoewel dat oorspronkelijk wél met een afslui tende wedstrijdserie in Scheveningen in de bedoeling lag Ondanks het feit. dat het aanvankelijk geëiste prijzen geld van 75 000 dollar door de WTA (dames tennisvakbondi in de loop van de onderhandelingen met veer tigduizend dollar werd terugge bracht. was geen sponsor bereid dat bedrag te fourneren Het ingrijpen van het ministerie van CRM bij het Jongste WCT-toernooi in Rotterdam, zou eventuele gegadigden wantrou wend hebben gemaakt ten aanzien van de mogelijkheid zich op de televi sie te manifesteren. Voor Betty Stöve. die als presidente van de WTA nauw bij de organisatie was betrokken, is deze gang van za ken uiterst teleurstellend „We had den een erg goeie week kunnen bedin gen direct na Wimbledon Er was belangstelling van de kant van de speelsters Mima Jausovec en Wendy Turnbull hadden al uit eigen bewe ging toegezegd. Die wilden meteen wat van de omgeving zien. Holland- promotion zogezegd Het Europese damescircuit blijft nu beperkt tot Rome. Wenen. Berlijn. Parijs. Chichester. Eastbourne en Wimbledon Het laagste prijzengeld daarbij is 75.000 dollar beschikbaar gesteld door de organisatie in Wenen Voor Nederland hoopt Betty Stöve nu een indoor-damestoernoo» van de grond te krijgen „Als Je ziet wat er in Europa allemaal mogeli/k is. moet het toch mogelijk zijn om goed da mestennis ook in Nederland mogelijk te maken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13