Dankbare vorstin Iran breekt met Egypte Diep? Kiesuwkado Politie arresteert Drie Duitsers twee 'terroristen' van iacht gered Pretoria aanvaardt omstreden gift irBezonpWeenmeoTOabom« Color Video Service Certificaat Trouw Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Hier en daar een bui! HET WEER tn deze krant Kabinet eens over Unctad Joods gedenkteken beklad Kunstcollectie oud-wethouder Dordrecht ondanks protest naar universiteit Protest tegen vredesakkoord Oproep aan alle bezitters van een Philips videocassette recorder! Neeskens Komt niet I Lees een krant met overtuiging: TrOUW f Trouw 37STE JAARGANG NR 10835 DINSDAG 1 MEI 1979 met Wisselend bewolkt en mogelijk een regen- of hagelbui Matige aan de kust nu en dan krachtige naar west draaiende wind 4 tot 6 Beaufort Middagtem- peraturen omstreeks negen graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Zonnige perioden nu en dan afgewisseld door buien. Middagtemperaturen omstreeks negen graden Zon op: 06.10 Maan op: 10 56 onder: 21 05 onder: 01.51 Advertenties voo» dere zetefdegse rubriek moeten uiterlijk donderdag (te post) m ons be«it t<in inlichtingen tel 020-9134S6 1st 783 LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: Drie stromingen in Franse hervormde kerk PAGINA 4: Kate Bush adembenemend PAGINA 5: Den Uyl en zijn navolgelingen navolgingen PAGINA 7: Derde Wereld verwacht weinig van het Westen President van Ecuador PAGINA ECONOMIE: Japanse missie in Nederland PAGINA 14: Het proces tegen Hackmann en anderen Vin een onzer verslaggevers AMSTERDAM De verschillen bin nen het kabinet over Unctad V (de wereldhandelsconferentie) zijn opge lost. Minister De Koning (ontwikkelings samenwerking) vond in tegenstelling tot college Andriessen (financiën) dat ook monetaire zaken óp de Unctad aan de orde moeten komen. Ontwikkelingslanden willen daar grug over praten, maar de industrie landen vinden dergelijk overleg thuishoren onder andere bij het In ternationale monetaire fonds Dit fonds verstrekt leningen aan landen met betalingsbalansmoeilijkheden, mur stelt daarbij forse eisen. Dat kan ten koste gaan van sociale voor- Ontroerd door alle hartelijkheid die zij gedurende het drie en een half uur durende verjaarsfeest in de tuin van Soestdijk heeft on dervonden dankt de gisteren ze ventig jaar geworden koningin Juliana met een brede armzwaai de aanwezigen. Eerder op de dag had oud premier Piet de Jong de landsvrouwe het voorlopig resul- 'taat van de nationale inzameling voor haar verjaarsgeschenk (be stemd voor het gehandicapte kind in Nederland en de Antillen) overhandigd: een bedrag van twee miljoen gulden. Overal in het land is, ondanks het gure weer, met veel animo koning innedag gevierd. Zo bewoog zich op het Damrak te Amsterdam een zee van mensen. zieningen in ontwikkelingslanden, of van subsidies op voedsel waardoor het „dagelijks brood" voor de armen in de Derde Wereld nog duurder wordt. Wat Nederland betreft kan nu over monetaire zaken gepraat worden op de Unctad, maar er kunnen geen be sluiten vallen. Versoepeling van le ningsvoorwaarden is een zaak van het IMF zelf. Overigens moet eerst ook nog de Europese Gemeenschap een standpunt over deze zaak innemen. Een extra debat in de tweede kamer over Unctad gaat niet door. Meer nieuws over de Unctad op pag. 7. DEN HAAG Een joods gedenkteken aan de Gedempte gracht in Den Haag is in de nacht van zondag op maandag beklad met hakenkruizen en het woord •Joden". Een tegenover liggende levensmiddelenzaak van een joodse eige naar moest het ook ontgelden en werd eveneens beklad met hakenkruizen en het woord „Jood". In de Nieuwe Molstraat 13 werd een joods instituut beklad met 86-tekens. De politie heeft de zaak in onderzoek In Etten-Leur zijn dit weekeinde de deuren van enkele kerken en het kantoor *an het dagblad De Stem besmeurd met de woorden „RK is" en hakenkrui- fcn. Over het motief tast ook hier de politie nog in het duister. Er wordt wel rekening mee gehouden dat het reacties zijn op de tv-serie Holocaust Van een onzer verslaggevers BONN Aan de Duits-Nederlandse grensovergang in Elten zijn zondag twee mannen aangehouden die pro beerden met vermoedelijk vervalste Iraanse paspoorten de Bondsrepu bliek binnen te komen. Vrijdag wer den aan de Duits-Oostenrijkse grens in Passau-Achleiten twee vermeende Palestijnse terroristen gepakt Zij hadden springstof en een groot aan tal vervalste paspoorten bij zich. In West-Berlijn werden eveneens vrij dag enkele Libanezen gearresteerd verdacht van het voorbereiden van een springstofaanslag. Het ministerie van binnenlandse za ken in Bonn uitte zondag de vrees dat Palestijnse commando's na de slui ting van het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag, aanslagen op Egypti sche en Israëlische vestigingen in de Bondsrepubliek beraamden. De auto riteiten in Duitsland menen dat er verband bestaat tussen de aanhou ding van de Arabieren in Passau en in West-Berlijn. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken van Noordrijn-Westfalen heeft la ten weten dat er bepaalde overeen komsten zijn tussen de papleren van de in Elten aangehouden Arabieren en de papieren van de mensen die eerder in Passau zijn aangehouden. CAIRO. TEHERAN (Reuter, UPI. AP) Iran heeft gisteren de betrekkingen met Egypte verbroken uit protest tegen het vredesverdrag met Israël. Volgens de radio in Teheran heeft de regering van Iran dit gedaan op per soonlijk bevel van ayatollah Khomei ni. Een officiële reden voor de breuk werd niet gegeven, maar niemand in Teheran twijfelde eraan dat het vre desverdrag met Israël de aanleiding is. Daarmee is Iran het eerste niet- Arabische land dat op deze manier tegen het vredesverdrag protesteert. Khomeini heeft de afgelopen weken herhaaldelijk kritiek geleverd op de Egyptische president Sadat. Voor naamste bronnen van ergernis voor de geestelijke leider was de onder tekening van het vredesverdrag met Israël en het feit dat Egypte de sjah gastvrijheid verleende na zijn vertrek uit Iran. Egypte was een van de laaste Arabi sche landen die de nieuwe regering in Iran erkende. Ook heeft Sadat her haaldelijk de situatie in Iran in zijn toespraken gehekeld. Met. name op de snelle berechting en executies in Iran had Sadat kritiek. Twee weken geleden hekelde hij ex tremisten. die met geweld Egypte zouden willen veranderen in een isla mitische staat. „Zij willen ons land inrichten naar het model van Kho meini. Dat betekent snelrecht en tien of twintig executies per dag", aldus de Egyptische president. Arabische dank Egypte reageerde gisteren onmiddel lijk door op zijn beurt alle diploma ten uit Teheran terug te roepen. Een woordvoerder van het Egyptische mi nisterie van buitenlandse zaken he kelde de beslissing van Khomeini en zei dat deze stap was genomen omdat Iran niet ln staat was „Arabische druk te weerstaan". Hij wees er op dat de beslissing van Iran volgde op een bezoek van een hoge Libanese delegatie aan Teheran. Libië staat bekend als een van de felste tegen standers van het vredesakkoord Tot nu toe hebben zestien Arabische landen de banden met Egypte verbro ken als reactie op het verdrag. Hoe wel Arabische olie-ministers vorige maand hebben besloten de olietoe voer naar Egypte te stoppen, blijkt er nog steeds volop olie te stromen door de pijplijn van Suez naar Alexandrië. Minister Yamani van Saoedi-Arabië verklaarde gisteren in een interview dat de olie afkomstig was van Saoedi- Arabië. Koeweit. Irak en niet-Arabi- sche landen. Volgens Yamani is er nog geen beslissing genomen over deze pijplijn, die dagelijks 1.6 miljoen vaten van de Rode naar de Middel landse Zee kan pompen. ADVERTENTIE Color TV heeft dé oplos sing voor kostbare video reparaties. Ongeacht waar u uw video heeft gekocht! Premie voor 3 jaar: slechts 195,-. Met dit unieke certifi caat wordt u per reparatie nooit meer dan 49,-berekend, ongeacht de werkelijke kosten van onderdelen en uurloon. Inclusief service aan huis in heel Zuid Holland. Bovendien 2 maanden garantie op de reparatie! In al onze filialen krijgt u uitgebreide informatie! TV-MIPI-VIDCO Bergweg 64 Slinge 149 Korte Hoogstraat 10 Bergweg 287 Rotterdam Telefoon voor alle filialen 010-654222 AMELAND (ANP) Leden van de Koninklijke Noord-Zuidhollandsche Reddingmaatschappij op Ameland hebben gisteren drie opvarenden van het Westduitse jachtje 'Surprise' uit Kleef uit zee gered. Het jachtje was in een noordwesterstorm in moeilijkhe den geraakt boven Ameland en dreef dwars door de branding naar het strand. De drie opvarenden verlieten het schip: één zwemmend en twee in een rubbervlotje. Een redder zwom met een touw om z'n middel naar de zwemmende Duitser en haalde de man uit de branding. Een andere red der slaagde er op dezelfde manier in het rubberbootje te bereiken en naar het strand te loodsen. De Duitsers in het rubberbootje waren de uitputting nabij. Hoe hebben wij zo diep kunnen zinken? Wie had dat van ons gedacht? Open en bloot op pagina vijf! De nieuwsgierigheid van onze parlementsredactie blijkt zich uit te strekken tot en met de slaapkamers van het PvdA-congres. Kan dit eigenlijk nog wel? Lees maar. Trouw Klaarwakker 1} sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hclty Blok en Ina van f-aa\sen Lektuurhanger (B) N«h»ii meer /ocken naar de krant of tv-gids Decnraticl jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien l-.ehl naturel leder met ge vlochten koordic Ketting met armband (I)| De nieuwe modetrend ketting en arm-handje van keramiek HOL Johan Neeskens (FC lona) heeft zich gistermiddag *op 8chiphol gemeld De selectie- *T> van het Nederlands elftal is rer hem naar Katowice vertrok- waar het Nederlands elftal mor- 1 w het kader van de voorronden 1 oet toernooi om het Europees apioenschap tegen Polen speelt. J*'l de KNVB tast men volledig in het IrJjjfcf waarom Neeskens niet is ko- opdagen Secretaris Jan Huy- ..Wij hadden Neeskens een 1 gestuurd Madrid-Amsterdam maandag op 8chiphol aiwive- met ons doorreizen naar Po- Van onze verslaggevers JOHANNESBURG/DORDRECHT Het voormalig verzet in Dordrecht is verontwaardigd over het besluit van de universi teit van Pretoria (Zuid-Afrika) het miljoenenbèzit aan kunst voorwerpen en andere kostbaarheden van de Dordtse oud- wethouder J. A. van Tilburg (90) te aanvaarden. Volgens de oud-veizetsmensen is duidelijk aangetoond, dat het grootste deel van de collectie aan Van Tilburg is toevertrouwd door joden, die later, in Duitse concentratiekampen zijn omge komen. De oud-verzetsmensen blijven erbij, dat Van Tilburg zich de kunstcollec tie onrechtmatig heeft toegeëigend. We waren er al een beetje op voorbe reid. dat men zich weinig van onze bezwaren zou aantrekken. Het accep teren van de gift betekent echter toch een dreun voor ons", aldus de heer A Visser, woordvoerder van de oud-ver zetsmensen uit Dordrecht leed dat er achter schuil gaat en het onrecht waaruit het bezit van Van Tilburg is voortgekomen hoort de col lectie in Nederland thuis. Men wil er echter niet aan meewerken eventueel nog levende familieleden van de oor spronkelijke eigenaars en in laatste instantie de Nederlandse gemeen schap recht te doen", aldus de heer Visser. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Het besluit van de universiteit werd gemeld in de Johannesburg Sunday Express Volgens het blad heeft de universiteit onderzocht hoe Van Til burg aan zijn verzameling is gekomen en hem daarop van alle blaam gezui verd. Een reden daarvoor heeft de universitit van Pretoria echter niet gegeven. Twee jaar geleden bood de oud-wet- houder aan. dat zi|n bezit bij zijn dood in handen zou komen van de universiteit. Op het ogenblik wordt Van Tilburg verpleegd in een tehuis in Pretoria. Hij zou ernstig ztek zijn en met niemand kunnen praten. Ook het hoofd van de universiteit van Pretoria weigerde elk commentaar op de gift. Naast de mensen van het voormalig verzet in Dordrecht heeft ook de Ne derlandse rabbijn Abraham Soeten- dorp negatief gereageerd op het be sluit van de universiteit. Hij zei. dat de gift „op morele gronden geweigerd had moeten worden" Onrechtmatig Hun grootste grief is. dat de universi teit niet de moeite heeft genomen zich met hen in verbinding te stellen „Men maakte eerst een mooi gebaar door zich gereserveerd op te stellen tegenover de door Van Ttlburg aange kondigde schenking, maar had zich kennelijk direkt al voorgenomen zo n buitenkansje niet voorbij te laten gaan. Een droevige zaak. want al betreft het materiële zaken, op grond van het Geen oorlogsmisdaden Twee jaar geleden moest de procu reur-generaal in Den Haag. mr W baron Van der Feltz, een hernieuwd onderzoek naar het oorlogsverleden van de oud-wethouder van Dordrecht afsluiten zonder bewijzen van oor logsmisdaden te hebben gevonden. Ook bij een eerste onderzoek in 1946 konden deze bewijzen niet worden geleverd Van Tilburg werd toen wol tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens heulen met de vijand. Voor het kwartaalabonnement geldi voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. GD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1