Democratie als een zorg voor weinigen Christenen voor socialisme legen 'Europa van de rijken' Uit brieven van lezers 'Gijzelen geliefde sport onder Palestijnen' 5%e móet toch haalbaar zijn: isoleer uw huis. Moordaanslag met radioactieve stof PHILIPS KLEUREN,ECHTE KLEUREN PHILIPS VIDEO CASSETTE RECORDER Tegenstellingen in ons volk zijn nog groot Zeiltocht van 50. OOOkilometer Nieuw auto- terminal voor Quick Dispatch PHILIPS VIDEO OP Z*N BEST f2.450,-- Hess vraagt om onderzoek lAANDAG 30 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 7 7an een onzer verslaggevers Je zou menen dat er aan de democratie in Nederland nog heel wat ontbreekt als 2e meemaakt dat duizend mensen uit alle geledingen van onze samenleving zich twee dagen in een bijeenkomst met dit onderwerp intensief bezighouden. sectievergaderingen elk twee inleiders, en vier refera- op de plenaire ochtend, vrijdag in .jet Utrechtse muziekcentrum Vre- lënburg. aangevuld met een culture- avond, een informatiemarkt, een dfcslissingsspel en een optreden van l^arce Majeure, want tenslotte was de .inleiding voor het congres de vie- tng van de sluiting der Unie van ftrecht, nu vierhonderd jaar geleden, enige feestelijkheid was dus onver Misschien maar goed ook. pnt de referaten waren lang niet alle majeur getoonzet. dr. J. van Putten (lector j iliticologie aan de VUi tekende al ms het beeld van de Nederlandse >mocratie anno 1979: veel tegenstel- °\igen, georganiseerd in een groot .tkntal politieke partijen, belangenor- a misaties en actiegroepen die elkaar i de regering bestrijden; een rege- ïg die zich moet laten bijstaan door 2 n toenemend aantal anoniem wer- nde ambtenaren; een parlement van oudsher in meerderheid de onomie rechts heeft laten liggen, probeert daarop in toenemende ^ate een greep te krijgen, helaas niet invloed heeft en permanent 0 erbelast is. En een strijd van allen- ujgen-allen is wat anders dan een mocratie van gezamenlijk-afspra- 8 n-maken. overigens een zeldzaam rschijnsel in de wereld. Een plei- 3^oi dus voor schaalverkleining. Wat ,i. tegenstellingen betreft, consta- erde Van Putten dat deze door mid- 34l van overleg blijkbaar niet kunnen irden opgeheven of verzacht. Dus 1 meer structurele stappen nodig. c ernagogen dit verband bepleitte hij afschaf- eig van de werkgever: ..Aan welke nen ontleent iemand heden ten [ge nog het morele recht, als werk- ver te fungeren? Zou het juist nü iet erg democratisch zijn, en boven in goed voor ons allen, te streven lar afschaffing van de werkgevers j naar politiek gebied bepleitte hij jenover de polarisatiegedachte een even naar zo breed mogelijke coa- Dr. J. van Putten veel tegenstellingen Burgemeester H J. L. Vonhoff van Utrecht noemde de toeneming van het aantal moties in de Kamer, de statenvergadering of de gemeente raad eerder een uiting van onzeker heid of zelfs onmacht dan een uit drukking van bestuurskracht. Het vraagrecht heeft zijn betekenis als controlemiddel op de uitvoerende macht volgens hem al vrijwel geheel verloren, en met de moties dreigt het dezelfde kant op te gaan. Politieke ambtsdragers stromen volgens Von hoff ook te snel door; succes op de korte baan verdringt de gedegen wij ze van beschouwen. „De democratie verlangt democraten, geen dema gogen." Vonhoff had ook weinig goede woor den voor plenaire vergaderingen die volgens hem vaak plaatsvinden om te demonstreren hoe „de basis" over iets denkt. „Wij weten hoe zeer die vaak gemanipuleerd worden en hoe ze de enkeleing monddood in plaats van mondig maken." vond hij. „Die massabijeenkomsten gaan uit van de verkeerde gedachte dat in een demo cratie de meerderheid gelijk heeft in plaats van het feit dat de meerder heid dient te beslissen met inachtne ming van de positie en de rechten van de enkeling." In sommige opzichten lijkt de lang zaam in Nederland gegroeide en uit gebouwde democratisering zelfs op haar retour. Prof. dr. H. Daalder con stateerde tenminste dat de „gewone man" in de oude zuilenorganisaties meer participeerde dan in tal van organisaties, die zich nu met het vaandel van de democratisering tooi en. Bovendien heeft de grote expan sie van het overheidsapparaat ervoor gezorgd dat overzicht en toezicht steeds moeilijker te verwezenlijken zijn. Voor vrijwel elke soort van men selijke activiteit bestaan wel ergens een of meer organisaties, maar tege lijk leren individuele groepen en soms ook dit soort organisaties zelf te grijpen naar het middel van de directe actie om voor hun belang een speciale plaats op de politieke agen da te verwerven. Elitair Formeel is democratie in Nederland wel indrukwekkend, maar het pro bleem van de elites en de massa's is er niet minder op geworden: niet het stemmen, of het zoeken van contact met ambtenaren voor eigen zaak. maar wel het deelnemen in partijen, verkiezingscampagnes en directe ac ties is en blijft in Nederland een ta melijk elitair gebeuren: eigenlijk heb ben maar weinig mensen politieke belangstelling. Alle inleidingen die op het congres zijn uitgesproken, zijn gebundeld in een boek dat reeds bij de Staatsuitge verij is verschenen onder de titel „De mocratie 1579-1979." Daarin kan men lezen hoe de politieke elite van ons land denkt over democratisering in gezin en kerk. gezondheidszorg en massamedia, leefmilieu en bouwbe leid, onderwijs en leger, provincie en gemeente en nog tal van andere „velden."' In een medewerker liaan „Christus beoordeelde de dingen vanuit het stand- *nt van de armen. Zijn laatste oordeel over de mensen zal Inuit hun gezichtspunt plaatsvinden. Voor ons Europeanen tekent dit naar Europa kijken met de ogen van de armen, in I eerste plaats kijken vanuit het gezichtspunt van de Derde treld". ze woorden van Girardi (voorheen igleraar in Rome. thans Sardinië) men het uitgangspunt kunnen men van de tweede internationale ferentie van christenen voor het ialisme in Milaan. Delegaties uit landen van West-Europa bezin- i zich op de houding van christe- i en kerken ten opzichte van de 5ouw van de eenheid van West- topa. t congres werd geopend door de irmalige minister van economie het kabinet-Allende. de Chileen •oyo. Hij gaf een schets van de inomische achtergronden van de wording van Europa en liet vooral a welke gevolgen de verdere op- iw van een verenigd Europa heeft ir de bevolking van de Derde We- „Die Derde Wereld vinden we rigens ook onder ons door de plan- achterstelling van bepaalde zoals Zuid-Italië en Oost- laUningen Hij liet zien dat een vere- Europa het Europa van het kapi- I is en dat het niet in het belang arme mensen is. Integendeel. aai bil kerken verliezen van de armen kan op over tuigende manier het goede nieuws van de opstanding verkondigen in het Europa van morgen. Het congres ging na deze inleidingen uiteen in een drietal werkgroepen: 1. de religieuze ideologie ten dienste van het Europa van het kapitaal, 2. de linkse christenen en Europa. 3. de kerken en de zogenaamde christelij ke partijen. Op initiatief van de Ne derlandse waarneemster Boot werd een vierde groep gevormd, die zich bezint op de onderdrukking van de vrouw in Europa. Gisteren werd een ronde-tafeldiscus- sie gehouden waaraan bekende theo logen deelnamen. De door zijn boek over Marcus bekend geworden Portu gees Belo wees op het verschijnsel van de overheersende positie van de kleinburgerlijke laag (vervoer, ban ken enz.) en de grote afhankelijkheid van de industrie in zijn land van het westerse kapitaal. Steeds meer ont snapt daardoor aan de controle van wat voor de massa van de mensen lot. verlangen en toekomst bepaalt. De Nederlander Zuurmond vroeg zich kol .ja^rdi zei dat de kerken een belang- e rol spelen in het ondersteunen de mythe van Europa. Kardinaal jj,jelli. een van de kandidaten van •tje pausschap, hief op een bijeen- ast van CDU-leiders de leus aan: n verenigd Europa, een christelijk Kerkelijke organen rondom Joecumenisch centrum in Brussel. girvan de Westduitse kerken drie- deel financieren, vormen een bovennationale raad van ker- Mj, Met hun a-politieke spreken over ldle en ontmoeting van mensen uit rec|chillende klassen vormen ze het ngfieuze smeermiddel van Westeu- p^se integratie, aldus Girardi. anders zou de opstelling zijn van kierken als het criterium waarop kien een keuze maken was geba ld op de behoeften van arme men- Om allerlei oecumenische sa- ikomsten werd de afgelopen jaren vrees uitgesproken dat de ver- dheid van de kerken een obstakel zijn voor de Europese eenheid. i is het een schandaal, dat er leeldheid is of veel meer omdat de liiter hetzelfde geloof belijdt als litgebuitene. zonder zich daarbij lldig te voelen? Wat verdeelt gelo- ri op het punt van politiek? Niets, hristus is opgestaan om niets." verdeelt is volgens Girardi de felijkheid te verstaan hoe deze theid van gisteren de geschiede- 'an vandaag verandert Niet al- van individuen maar van heel de Iheid Alleen een kerk die deel- ?t aan de angsten, de strijd en de AMSTERDAM „Pas toen ik IJmuiden binnenliep realiseer de ik me dat ik als eerste Ne derlander het zeilrecord van de legendarische Sir Francis Chi chester had geëvenaard: een solozeiltocht van 264 dagen, via Kaap Horn en Kaap de Goede Hoop de wereld rond en maar éèn haven aangedaan" Dit zei zaterdag de vermoeide, maar tevreden zestigjarige Kees den Hartoog, huisarts uit Broek in Waterland, bij zijn terugkeer in Amsterdam. Kees den Hartoog vertrok 15 juli 1978 uit Hoorn om een jon gensdroom gestalte te geven. Eind november kwam hij in Melbourne in Australië aan. Een maand later vertrok hij om via Kaap Hoorn weer naar Am sterdam te zeilen. Den Hartoog heeft zijn tocht ongesponserd gemaakt. Nadat hij ruim 30.000 zeemijlen (50.000 kilometer) heeft afgelegd is zijn reactie: „Ik zit nu wel diep in de schul den. maar het is het dubbel en dwars waard geweest" Over veertien dagen zal dokter Den Hartoog zijn huisartsen praktijk weer ter hand nemen. Democratie Met verbazing heb ik 20 april, het artikel gelezen: „Bond tegen het vloe ken op de bres voor democratie." Deze kop suggereert dat genoemde bond zich sterk zou maken voor de democratie, doch als je dat artikel leest, kom je erachter, dat daar be paald geen sprake van is. Het betref fende artikel handelt over een rede. waarin prof. Velema de stelling po neerde. dat de fundamentele waar den in onze samenleving hun oor sprong vinden in het christelijk ge loof. en dat we op grond daarvan allen God dienen te eerbiedigen. Als voorbeeld van zo'n waarde noemt hij o.a. het sociaal bestel. Ik heb nooit geweten dat we dat aan God te dan ken hebben. Bestudering van de soci ale geschiedenis leert dat ons sociaal bestel bevochten is door de arbeiders beweging. en dat voor velen in die beweging de geschriften van Marx een atheïst! een belangrijke inspi ratiebron zijn geweest en niet de hei lige schrift van Jezus, heowel ik niet wil ontkennen dat sommigen hun in spiratie mogelijk (mede) daaruit heb ben geput. Maarom op grond daarvan te vragen Gods naam te eer biedigen en die eerbiediging zelfs bij de wet af te dwingen is tevens vragen de consequentie gebiedt dat. gelet op het feit dat aan fundamentele waarden in onze samenleving kenne lijk verschillende inspiratiebronnen ten grondslag kunnen liggen om de eerbiediging van Marx bij de wet te regelen. Ik denk echter, dat dit zelfs door de meest uitgesproken socialist hier in Nederland een aantasting van de vrije meningsuiting zou worden gevonden. De christen Velema en zijn bond schijnen zich daar niet druk over te maken; Ze pleiten er zelfs indirect voor. Abcoude Roel van Ark Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten oproepen o' reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het mei plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas met corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam B>| publikatie worden naam en woonplaats van de schri|ver vermeld. Niet nodig uitgaande van de realiteit van de eenheidsstaat West-Europa af. wat we kunnen doen als we geen kapita listisch Europa wensen. We kunnen de krachten ondersteunen die dat ook niet wensen, wat bij de komende verkiezingen steun aan de politiek linksen en niet aan de de christen democratie betekent. Het Europese parlement heeft weinig macht, maar dat hebben nationale parlementen ook. Toch zijn ze bruikbaar als uit drukking van de wil van het volk in zaken van ontwapening enz. Hij verzette zich tegen een ideologie van „christelijke waarden", ter rech ter en linker zijde. „We hebben te maken met Christus. De christelijke waarden worden bepaald door de sa menleving. Ze gaan en komen. Er is een grote tweeslechtigheid in een op roep tot „een christelijk Europa". „Christelijk is: messiaans. Een messi- aans Europa is een voorbarig idee. Maar messianen (christenen) binnen Europa weten waar zij moeten staan: aan de kant van de armen en hun beweging. De enige plaats waar we kunnen staan met een goed geweten, een koel verstand, een warm hart en een heleboel hoop". ROTTERDAM (ANP) Het Rotter damse havenbedrijf Quick Dispatch, waar per jaar 100.000 auto's per schip worden aangevoerd, krijgt een nieu we terminal. Het gemeentelijk haven bedrijf heeft voor het bedrijf een plaats ingeruimd op de kop van de Europoort, waar het de stijgende aan voer kan verwerken. Bij Quick Dispatch worden vooral Japanse auto's aangevoerd. Het be drijf zit aan de Beatrixhaven. één van de oude havens van Rotterdam. De ruimte daar werd te krap door de autoaanvoer. Het nieuwe terrein is twintig ha groot en kan in de toe komst uitgebreid worden met nog eens zes ha De gemeenteraad moet volgende week over het voorstel be slissen. Quick Dispatch is een dochteronderneming van het rederij- concern Nedlloyd-groep in Rot terdam. Ds Windig veronderstelt, dat de boze Rus klaar staat om het chris telijke Westen te overspoelen met zijn machtige legers en dat wij ons geloof alleen kunnen beschermen met het moorddadigste oorlogstuig dat een verdorven wetenschap weet te bedenken. Of dit waar is? Wie Rusland bezoekt, wordt getrof fen door de sfeer van wantrouwen en angst. Niet tegenover militairen maar tegen wetenschappers in de eerste plaats. Ze zijn bang voor al wat nieuw is en apen het zo gauw mogelijk na. Ieder nieuw wapen in het westen weten zij twee tot vijf jaar later ook uit te vinden. Wie zo defensief en afhankelijk denkt, overweegt geen krijgstochten in ontwikkelde gebieden. Er is geen wens of geen belang denkbaar dat iemand uit de partij of daarbuiten zou kunnen verleiden om de zeer kwade kansen van een aanvalsoor log op zich te nemen. De neutro nenbom en wat er meer op stapel moge staan, is niet nodig, is nooit nodig geweest. Behalve, misschien, voor werkverschaffing. Amerongen P. Verburg Mondale Mondale kwam, zag en meent weer dat hij overwon. Als hij werkelijk overwint, dan zijn wij Nederlanders liggende in de „grijze zone" binnen vijf minuten na het uitbreken van wereldoorlog nummer drie inderdaad grijze zone-slachtoffers, want dan is het hier een radioactief maanland schap. De Nederlandse regeerders bij monde van Van Agt en Van der Klaauw hebben niet gesproken over de enige weg tot overleving: „de kern wapens om te beginnen Nederland uit". De heren gaan in Florida (USA) verder praten over de modernisering van de nucleaire planning. De Neder landse regering wenst nog geen neu tronenbom, tenzij de ontwikkelingen ons daartoe dwingen. Natuurlijk wordt er ook weer met Mussert-of- Moskou-argumenten geschermd. Toevallig heeft Moskou de grootste bijdrage geleverd om Hitler en Mus- sert te verslaan. Als Moskou nu ge dwongen wordt om de USA te ver slaan zijn wij in ieder geval wijlen, ook al zou Moskou verliezen. Amsterdam Dirk Veenstra Holocaust De twee ter voorbereiding van de tv- uitzending over de Holocaust in „Trouw" van 21 april j.l. gepubliceer de artikelen van S. Gerssen en K. de Leeuw waren uitstekend. Toch wer den zij mijns inziens door twee kleine randopmerkingen ontsierd. Gerssen spreekt van een „toch nogal gero mantiseerd verhaal" Dat is een kwa lificatie, die in de afgelopen tijd zo ingehamerd is. dat blijkbaar elke re censent meent zich te compromitte ren, als hij deze kritiek niet herhaalt Ik acht haar onjuist. De liefdesrelatie en de diepe verbondenheid van man en vrouw in het huwelijk is nooit zo intens ervaren als in de oorlogs- en vervolgingstijd. Vandaar dat zij in deze tv-film de haar toekomende plaats krijgt. De tekst uit het boek Ruth: „Waar gij zijt, zal ook ik zijn", in de tv-film over de Holocaust aan gehaald. wordt dan ook bewust, uiter aard op de wijze van een film. in het geheel van het verhaal (de verschil lende generaties) thematisch ver werkt. Deze diepe verbondenheid in de tijd van nood en vervolging is eerder bijbels dan domweg romanti serend. De andere randopmerking is die van K. de Leeuw over „het Ameri kaanse spektakelstuk". De zin ervan ontgaat mij. Ik ben kritisch, waar dit nodig is. Hier ervaar ik deze kwalifi catie als hinderlijk voor de eenvoudi ge, onbevooroordeelde waarneming en ervaring van de verschrikkelijke werkelijkheid, die de tv-film zo effec tief mogelijk als waarschuwing en boodschap wil overbrengen. Het ge vaarlijke van het steeds weer gebrui ken van deze kwalificaties bleek on der andere uit de tv-Aktua van zater dag, waarin geïnterviewde scholieren, klakkeloos napratend, het denigre rend hadden over het commerciële en romantiserende van de tv-film over de Holocaust. Leiden ds. K. E. H. Oppenheimer Holocaust (2) Allerlei groeperingen vinden hun aandacht in publiciteitsmedia, maai de homofielen en al hun leed in die verschrikkelijke oorlog, dat wordt doodgezwegen. Men neemt ons zelfs kwalijk wanneer ook wij onze bloe men leggen op 4 mei ter herdenking van alle gevallenen in 1940-1945. waarbij er toch maar zo'n 80.000 ho mofielen zeker in de concentratie kampen zijn omgekomen En kwam voor de overlevenden van die minder heidsgroepering een echte bevrijding in 1945? De zigeuners en joden kregen hun gedenktekens En wij? Onze bloemstukken op die 4e mei worden vaak vertrapt; linten afgeknipt of verbrand. Moeten we dan altijd onze roze driehoek blijven dragen om te tonen wie we zijn? Oldenzaal. Wim Willemse Sport-reclame In Trouw van 19 april schreef u over een vergadering van omroepmede werkers. „Sport zonder reclame kan niet", zouden ze hebben gezegd. Ik kan mij uw verontwaardiging in de krant van 20 april („De omgekeerde wereld") levendig voorstellen. Toch vrees ik dat die omroepmedewerkers gelijk krijgen en dat u aan het kortste einde trekt Is dat reden tot wan hoop? Inderddód. zolang die reclame in feite niet anders valt te kwalifice ren dan als het onttrekken van op brengsten aan legale „dragers" als de STER (wanneer de adverteerder ten minste per se de ether in wil). Maar er bestaat ook een een totaal andere uitweg: de heffing achteraf. De adverteerder die STER-tijd koopt, weet vooraf precies hoeveel hij kwijt is aan adviezen, aan produc tie. aan secondentarief. Tóch zijn er adverteerders die zich liever bedie nen van topsportevenementen. Wat ligt dan meer voor de hand. om ook défirvoor de STER tot exclusief in cassobureau te benoemen? Men zet gewoon alle programma's op de band en telt achteraf hoe lang en hoe hevig de reclame aan bod is geweest. Ook nu een secondentarief. maar dan een veelvoud (5x?) van heh „normale" STER-tarief Naar de gevolgen van een dergelijke Hoogeveen procedure kan in dit stadium natuur lijk alleen maar worden geraden Bui tenlandse voorbeelden zijn mij niet bekend. Toch waag ik het erop, te voorspellen dat de lust tot het „be drijven" van reclame bij sportwed strijden binnen de kortste keren tot een minimum teruggedrongen zal zijn. Misschien ook levert deze vorm van reclame een substantiële verho ging van het programmabudget op En dat. zonder dat ook maar één omroep het schaamrood op de kaken hoeft te krijgen. Amsterdam P. Hans Frankfurter Aflemensen Volgens een door Trouw gepubliceerd verslag van het ontwerp beleidsplan „Allemensen" van de F. N. V is hel onzin dat de werkgevers nog iets te zeggen hebben over de sociale fond sen. aldus de vervoersfederatie Het geld is door de werknemers opge bracht en het is voor hen bestemd Waarom bemoeien de ondernemers zich er dan mee. zo gaat men verder Blijkbaar weten de vervoersbonden nog niet dat de ondernemers onge veer drie maal zo veel in de sociale fondsen inbrengen als de werkne mers. Voorts zeggen de vervoersbon den: „Niet het marktmechanisme, maar een systeem van democratische planning zal er voor moeten zorgen dat de juiste beslissingen worden ge nomen over investeringen en produk- tie." Hiermede wil men dus zeggen niet produceren wat de markt vraagt, maar wat de democratische planning wenst. Inspraak omtrent de planning akkoord, maar mag ik nu vragen, steken de werknemers hun geld in een onderneming, of de onderne mers? Waar bemoeien de werknemers zich mee? Vlaardingen A. v.d. Lee, Synodeleden Eerst enigzins vermaakt, daarna ge prikkeld over dat artikel over leeftij den synodeleden. Trouw 25 april. Wie heeft dat toch verzonnen de synode vergaderingen zo gek te plannen? Het is toch logisch dat normaal levende en werkende mensen nooit kunnen komen? Zijn predikanten, huisvrou wen. gepensioneerden de kerkleden van de basis? Ook. evenwel slechts een beperkt deel. Als deze mensen het hele Jaar door één avond moesten opofferen om te komen, een paar va kantiedagen zouden moeten inleve ren. kwamen ze dan? Het hele sys teem van zo'n synode is uit de voegen gebarsten. Vandaar ook dat deze mensen beslist geen afspiegeling zijn van „de gemeente". Geen gemeente lid voelt zich hierbij betrokken van uit eigen bestaan. Kan daar verande ring in komen? K. Knol ADVERTENTIE Dat geldt voor Philips kleuren TV,dus ook voor Philips VCR. Plus natuurgetrouw geluid, bedieningsgemak en de zekerheid van de unieke Philips VCR-service met de speciale blauwe garantiekaart. Uw handelaar weet daar alles van. nieuwe bruto adviesprijs; Vervolg van pagina 1. „Voortdurend bestookten wij verle den week joodse nederzettingen in het noorden van Israëlzegt een theoreticus van de PLO in Beiroet. „Deze vijandelijkheden in Zuid-Liba- non hebben twee stromen van vluch telingen op gang gebracht: van Liba- nezen en Palestijnen uit Zuid-Liba- non naar het noorden en van Israë liërs uit Noord-Israël naar het zuiden. Vijftigduizend Israëliërs zaten vorige week de hele tijd in schuilkelders. Daarom zijn de Israëliërs akkoord gegaan met de wapenstilstand in Zuid-Libanon. De strijd wordt aan beide kanten met steeds modernere wapens gestreden." En de man vervolgt: „Het gijzelen van Israëliërs is onder de Palestijnen de meest geliefde sport. Een jaar lang hielden we een Israëlische militair gevangen en uiteindelijk ruilden wij hem voor 76 Palestijnen die in Israël gevangen zaten. Als wij drie Israëliërs een jaar lang gijzelen zullen we alle Palestijnse gevangen vrijkrijgen. De strijd moet worden opgevoerd totdat onderhandelen de enige uitweg is Doelwit De PLO richt de militaire strijd niet alleen tegen Israël. Ook Arabische landen zijn indirect het doelwit. Nu Egypte de vrede heeft getekend, is Syrië de belangrijkste confrontatie- staat. Aboe Ijad. de tweede man van de PLO. vindt dat Syrië met de Pales tijnen en de linkse Libanezen moet samenwerken omdat „de samenzwe ring in Zuid-Libanon" tegen hen allen gericht is. Gewelddadige aanslagen tegen Israël moeten voorkomen dat Syrië zijn verzet tegen het Egyptisch- Israëlische verdrag beperkt tot mon delinge protesten. De Syrisch-Palestijnse verhoudingen zijn momenteel niet probleemloos. Vorige week verweet de Syrische mi nister van buitenlandse zaken Khad- dam de Palestijnen dat zij Israël aan vallen zonder eerst met Syrië te over leggen. Matiging De verbitterde stemming in het Pa lestijnse kamp verklaren PLO-func- tionarissen mede uit de teleurstellen de resultaten van pogingen langs di plomatieke weg iets te bereiken voor de Palestijnen. „Matiging heeft ons tot dusver niets opgeleverd." zei een Palestijnse leider vorige week. „Dit hele matigingsproces is onze onder gang." De Palestijnen beseffen dat zij alleen met Amerikaanse steun hun „legitie me rechten" kunnen verwezenlijken Maar keer op keer hebben zij het gevoel dat Washington hen in de steek laat President Carter beschou wen zij als een „zwakke leider" en zijn regering als een „failliete boedel" Via Saoedi-Arablë.'s kroonprins Fahd en de toenmalige Egyptische minis ter van buitenlandse zaken lieten de PLO-leiders Carter in 1977 weten dat zij bereid waren resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties te erkennen, en daarmee het be staansrecht van Israël binnen veilige en erkende grenzen. Zij wensten al leen niet akkoord te gaan met de zinsnede waarin het Palestijnse pro bleem wordt omschreven als een vluchtelingenprobleem, dat opgelost dient te worden. Maar In ruil voor de aanvaarding van de andere principes van resolutie 242 zou Carter destijds hebben beloofd dat de Palestijnen aan de vredesconferentie zouden mo gen deelnemen. De Palestijnen. met andere woorden, zouden een volwaar dige partner worden in het vredes proces. In augustus 1977, aldus PLO-functio- narissen. zond Arafat een brief aan Carter. Daarin stelde hij voor Israël de facto te erkennen in ruil voor de vestiging van een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever. Maar toen het de beurt aan Carter was, kon hij de Palestijnen niet aan een vre desoverleg laten deelnemen aange zien hervatting van „Genève toen van de baan was Carter zou daarop hebben aangebo den in ruil voor Palestijnse erkenning van resolutie 242 een „dialoog" met de Palestijnen aan te gaan „Kortom, in ruil voor een tastbare concessie van ons was Amerika bereid hallo tegen ons te zeggen." aldus een Pales tijn die bij deze informele contacten met de VS betrokken is geweest En verbitterd wijzen de Palestijnen naar de uitspraken van de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken Harold Saunders, deze week in het Amerikaanse Congres Daar liet hij weten dat Washington „het wettige recht heeft ombetrek- kingen met de PLO aan te gaan." maar hij voegde eraan toe het niet van plan te zijn. MUNCHEN (Reuter) Rudolf Hess heeft zijn advocaat de vier mogend heden die de Spandau-gevangenis in Berlijn beheren, laten vragen om een onafhankelijk medisch onderzoek naar zijn identiteit. De vroegere nazi leider zit sinds 1946 gevangen in Spandau Een Britse chirurg zegt dat de gevangene Hess niet kan zijn. om dat hij geen littekens heeft van schot wonden die Hess in de eerste wereld oorlog heeft opgelopen In kringen van de westerse geallieer den is vernomen dat Engeland. Frankrijk. Amerika en Rusland ern stig overwegen een internationale groep artsen het onderzoek uit te laten voeren. De familie van Hess zegt dat er niet aan te twijfelen dat de gevangene in Spandau de enige die er nog zit Rudolf Hess is. ADVERTENTIE LA HAGUE (UPI, DPA) De Franse politie onderzoekt de eerste moordaan slag met radioactieve straling in de geschiedenis van de misdaad Staflid Guy Busln (39) van de opwerkingsfabriek voor gebruikte kernbrandstof bij La Hague ontdekte vorige maand in de stoel van zijn auto drie schijfjes radioactief materiaal die op onbekende wijze langs de veiligheidscontroles de fabriek uit gesmokkeld moeten zijn. De schijfjes gaven elk half uur de maximale dosis straling af die werkers in de nucleaire Industrie per Jaar mogen oplopen vijf rem Enkele tientallen uren in die stoel zouden voor Busin dodelijk kunnen zijn afgelopen Hij had de auto na een aanrijding vorig jaar maanden niet gebruikt Busin lijdt tot dusver slechts aan algemene vermoeidheid: hij staat sinds de ontdekking onder medische controle

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7