'Toelage voor jongens in Libanon is nog te laag' van kerkhof in buitenlandse politiek' Feest voor twee! FAM Rijtoer in oude koetsen hoogtepunt ,v^ PvdA: leg kerncentrales zo spoedig mogelijk stil Luitenant-kolonel Lensink eens met vertegenwoordigers van militaire belangenorganisaties: Bataljon wil pindakaas jj)en Uyl: we missen een klauw >or twee miljoen >n hasj gevonden jigen overleden S steekpartij KLM voor 't eerst naar Los Angeles VOOR MAZDA Fransen boycotten Nederlands schip de stofzuiger met de vele 3^^ extra's 5^ Nationaal verjaarscadeau voor de Koningin is nog niet gereed Titels in paleistuin uitgebeeld r Oldebroekse arts in Turkse cel goed behandeld Rita TkAl NDAG 30 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET door Huib Goudriaan Haris Luitenant-kolonel JE. H. Lensink, commandant van het Nederlandse VN-ba- taljon, vindt de toelage van de Nederlandse militairen ook na de verhoging van vo- rerige week nog te laag. Hij is het eens met vertegen- "woordigers van militaire be langenorganisaties in Haris, at de verhoging van vijf dollar per dag met terugwer- ende kracht, die vorige di 'iki "w week inging, niet toereikend /ihiS. nlyiji vertegenwoordigers van mili taire belangenorganisaties zijn gls- r'teren in Haris aangekomen. ZIJ zul len zich namens het centraal over lies militairen oriënteren wat betreft v€oelage. lange werk- en wachttijden en huisvesting van de soldaten. Volgens overste Lensink heeft het ,lbezoek van staatssecretaris van de fensie Van Lent, vorige week, al „vruchten afgeworpen: er zullen a» meer infanteristen komen om de taak van het thans overbelaste ba taljon te verlichten. Hoe groot hun aantal zal zijn is nog niet bekend. De overste zei over de toelage nog. dat deze wel met tien in plaats van vijf dollar hoewel dat een verdub beling was verhoogd had kunnen worden. „Ik zou zeggen dat de toela ge. die nu dus tien dollar per dag is voor de soldaat, tot zo'n twintig dollar voor alle categorieën zou kunnen worden opgetrokken, dit op grond van berekeningen die bij het bataljonsoverleg naar voren zijn ge bracht. aldus overste Lensink. Hij zei de indruk te hebben dat er in Nederland te weinig rekening wordt gehouden met de lange werktijden van de Unifil-soldaten: weken met zeven werkdagen en werkdagen van veertien uur of langer. „Bovendien leven we in Nederland in zo'n ver- materialiseerde technische cultuur dat geld helaas het enige is waarme» men waardering kan uit drukken. Als dan blijkt hoe hard hier wordt gewerkt en hoe positief' bijvoorbeeld door staatssecretaris Van Lent, er over het bataljon wordt geoordeeld, dan lijkt een ver hoging van de toelage voor iedereen wenselijk," aldus luitenant-kolonel Lensink. Hij zei dat de gezinnen van de mili tairen door de afwezigheid van de man veel meer uitgeven, waardoor de suggestie de wedde naar Liba non over te maken voor gehuwden zeker niet opgaat. Ook moet reke ning worden gehouden met de duur te in Israël, waar veel militairen hun verlof doorbrengen. Meer infanteristen Staatssecretaris Van Lent beloofde vorige week aan het eind van zijn bezoek de wensen van het bataljon aan het ministerie te zullen voorleg gen. Hij zegde toe dat hij het tekort aan infanteristen, het verlangen naar meer Hollands broodbeleg (met neme pindakaas) en de hoogte van de toelage te zullen bespreken. Hij zei tevens dat geprobeerd zal worden iets te doen tegen de hitte in Luitenant-kolonel E. H. Lensink: te weinig rekening gehouden met lange werk tijden. de tenten door het Invoeren van een „dubbeldaksysteem aan de binnen kant." De vertegenwoordigers van de mili taire belangenorganisaties in Haris zijn tevreden over het verloop van het gesprek met de staatssecretaris, maar blijven erbij dat de huidige toelage te gering is. Adjudant O. Schröder van de belangenorganisa tie Facom: „Toen de staatssecreta ris de Jongens vroeg wat ze van de verhoging met vijf dollar vonden zei natuurlijk ledereen er blij mee te zijn. Maar dit betekent niet dat het voldoende is." Sergeant-Majoor T. H. Schneiders van de onderofficierenvereniging „Ons Belang afdeling Zuid-Liba- non, vindt het een goeie zaak dat de staatssecretaris de gegevens over het bestedingspatroon van de sol daten heeft meegenomen naar huis. „Maar", aldus Schneiders, „ik blijf het belachelijk vinden dat wij bijna moeten bedelen om een verhoging. Als het waar is dat de Verenigde Naties Nederland 650 dollar per man per maand betalen voor ons werk in Libanon, dan wordt er grof op ons verdiend." (De staatssecreta ris zei vorige week dat de toelage steeds een voorlopig bedrag is ge weest in afwachting van het beste dingspatroon en het prijsniveau in Libanon - H.O.). Schneiders vindt dat gevarengeld ook wel op zijn plaats zou zijn, terwijl het argument dat er in Liba non niet. zoals in Nederland geld voor huisvesting wordt ingehouden, niet opgaat: „In Nederland leven we in goed geoutilleerde kazernes, maar hier is dat wel even an ders Rode koord Het verkeer met Naqoera. het VN- hoofdkwartier dat twee weken afge sloten is geweest, is weer normaal. De Nederlandse luitenants Laurens en Visser hebben voor hun moedig optreden in Naqoera het rode koord, een vorm van eerbetoon, ont vangen. De sergeants Oorebeek en Sanders en de soldaten Marm en Kreeft kregen een oorkonde, naast de tevredenheldsbetulging en de veertig gulden, die de tachtig Ne derlandse soldaten die in Naqoera waren, hebben ontvangen. De militie van majoor Haddad gaf zaterdag Journalisten toestemming Naqoera te bezoeken. Volgens VN- hoofdvoerder Timur Göksel van het Unlfil-hoofdkwartier zijn er drie maanden lang geen persvertegen woordigers in Naqoera geweest, ook niet vanuit Israël. Göksel zei desgevraagd dat gewa pend optreden van Unifil tegen wel ke groep dan ook, uitgesloten is. „Unifil is geen gevechtseenheid. maar een vredeskorps. dat slechts uitvoert wat de Veiligheidsraad wil En de Veiligheidsraad heeft alleen de wens uitgesproken dat Unifil sa menwerkt met de Libanese regering teneinde haar gezag te herstellen. Göksel gaf toe dat de volgende stap naar gezagsherstel in heel Zuid-Lt- banon moet worden gezet door de Libanese regering en dat de VN dit zal ondersteunen. Over het staakt het vuren zei hij dat dit vooral moet worden gezien als een regeling tus sen de Palestijnen. de militie van majoor Haddad. gewapende grpe- pen en het Israëlische leger met. als doel de beschietingen van vorige week te beëindigen. Hij kon niets zeggen over de duur van dit bestand. De Ierse staatssecretaris van bui- tenlandze zaken David Andrews heeft gepleit voor herziening van de taak van de VN-vredesmacht in Li banon. Het leek hem vreemd dat militairen in een situatie geplaatst worden, waarin zij zich niet kunnen verdedigen. „Militairen zijn opge leid voor oorlog en het is vreema dat in een op oorlog lijkende situa tie Unifil zichzelf niet kan verdedi gen," aldus Andrews. ADVERTENTIE uit gen onze parlementsredactle giSTERDAM Het kabinet-Van Agt heeft systematisch de kërwaarden afgebroken om tot een echte Inkomensmatiging skomen. Het is er bovendien verantwoordelijk voor dat op '■J terrein van de buitenlandse politiek thans „de stilte van i kerkhof" heerst. Dit is de kem van de kritiek zoals PvdA- ler Joop den Uyl die zaterdag verwoordde aan het slot van .1 congres van de PvdA in Amsterdam. W..1 Den Uyl zou die meerdere g mensmatiging wel de inzet zijn ■feest van een progressief kabinet omensmatlglng is geen uitvin- van kapitalisten, ze is de conse nts van zuinig omgaan met ener- en grondstoffen, van onze wil het te ontzien, van onze opvatting de noodzaak van delen van aldus Den Uyl. .Tienduizenden, straks honderd ien vrouwen hebben een gelijk op werk. Dat is overtuiging, het ik. Maar het vereist beperking :omens en een ingrijpende her ig van onze arbeidsorganlsa- eli De oppositieleider nam het het !t-Van Agt daarom vooral kwa- it het Juist de voorwaarden voor :on gewenste inkomensmatiging ut afgebroken. Volgens het kabi- ratou het volgens Den Uyl uiteinde- Malleen maar gaan om behoud, om meer poet". 'aksten boeten' ^Voor zover er al gematigd wordt, rl/ het kabinet vooral de zwaksten boeten, aldus Den Uyl. „Als de We korting per 1 Juli wordt door- terd, zullen de sociale uitkeringen half tot een heel percent achter- Ie en bij de lonen. En dat is nog i Uisief .incidenteel'. Als Je dat er iclfelt, dan betekent de korting dat inmtvangers van sociale uitkerin- -vf\op een achterstand van een m procent worden gezet. De solida- >zd van werkenden en nlet-werken- wordt bewust doorbroken. De r Inlgingslast wordt bewust gelegd I We mensen die zich het minst m verweren. Vorig jaar zijn de inkomens van vier keer het modale inkomen, dus de inkomens boven een ton, er netto reëel met twee procent op vooruitgegaan, aldus Den Uyl. D'66 herkiest voorzitter UTRECHT (ANP) In de vergade ring zaterdag van de adviesraad van D'66 is de heer Jacob Kohnstamm met ruime meerderheid herkozen tot voorzitter. Waarnemend fractievoor zitter J. Brinkhorst zei dat de PvdA zich Internationaal gezien bulten spel dreigt te zetten door de aanvaarding van de NAVO-moties op het congres. Brinkhorst sprak zijn vreugde uit over de ruimte die mevrouw Kappey- ne van de Coppello (WD) had gekre gen om eigen standpunten uit te dra gen. Hij twijfelde er echter aan of de WD van het éne lid het zal kunnen opnemen tegen de WD van de 27 anderen. t gen m onzer verslaggevers REND Bij een routinecon- Jit, heeft de gemeentepolitie van twee mannen aangehou- tTdie in hun auto in een handig nstrueerde bergplaats 54 blikken van twintig kilo elk hadden ver- eutn. De waarde van de partij hasj jagt naar raming ruim twee mll- 5egulden. In totaal heeft de recher- mJ»egen personen gearresteerd in r^nd met deze vondst. L^en onzer verslaggevers WtAAR De politie in Alkmaar nog geen enkel spoor in de van de dader of daders van skpartij. waarvan de veertien- Alkmaarder scholier John van ungen gistermiddag het slacht- is geworden. Buurtbewoners de jongen tegen vier uur in idbak op het speelterrein aan itermanstraat hevig bloedend Iverse steekwonden. De Jongen uiten kennis. Kort na aankomst ziekenhuis is hij overleden. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Zestien minuten later dan de bedoeling was is gisteravond om kwart over zes de eerste lijnvlucht van de KLM naar Los Angeles ver trokken. Het was tevens de eerste lijnvlucht, die de KLM op de Ameri kaanse westkust uitvoerde. Het toestel was met 264 passagiers tot op de laatste plaats bezet. De' loslaten. Lubbers reageerde daarop KLM zal vier keer per week met DC- met de opmerking dat zo'n eis op dit 10 toestellen non-stop retourvluchten moment onrealistisch is. Wat er vlak tussen Amsterdam en Los Angeles voor de verkiezingen gaat gebeuren is gaan uitvoeren. echter nog niet duidelijk. De oppositieleider noemde het voorts een in-trieste zaak, dat waar Neder land bij de EG en in de NAVO, in de VN en in de organisaties voor ontwik kelingshulp de naam had verworven van een land met een eigen gezicht, overlopend van initiatieven, soms tot op de grens gaande van wat interna tionale samenwerking verdraagt, nu de rust van het kerkhof heerst. „Ne derland is niet meer lastig, Nederland heeft geen klauw meer, geen stoel poot om op te staan!" „Zeker weet ik, dat wij Jamaica niet hadden laten vallen als concentratie- land, zoals minister De Koning deed. Zeker weet ik dat we niet cynisch- grappig hadden verteld, zoals Van Agt deed na de Europese top, dat Schmidt met de pet was rondgegaan voor Turkije. Zeker weet ik dat we wegen en middelen hadden gevonden om het straatarme Tanzania extra steun te geven, nu het een internatio nale politietaak verricht heeft, terwijl de officiële wereld de misdaad in Oe ganda voort liet gaan. Zeker weet ik ook, dat Nederland op de Unctad in Manilla van komende weken een voorhoede- en aanvalspositie zou hebben betrokken om te bewerkstel ligen dat eindelijk, eindelijk de rijke landen zouden voldoen aan de ver plichting hun overheidshulp te bren gen op 0,7 procent van hun nationale Inkomen", aldus Den Uyl. Volgens Den Uyl flakkert de onrust in het CDA telkens weer op. Men ziet voor ogen dat het kablnentsbeleid vastloopt, maar vreest voor de kiezer. De inzet wordt steeds duidelijker: wel of niet doorgaan met de WD. Het CDA valt terug op de oude uitweg: het kabinet mag geen inzet zijn van de verkiezingen. Eis Eerder al had de nieuwe voorzitter, Max van den Berg, de eis gesteld dat voor een eventuele coalitie met de PvdA, het CDA de WD zou moeten frdiülfflarnitr Vanavond bijvoorbeeld, in de feestende stad of thuis bij de buis, kalmpjes genieten van Grand Marnier Cordon Rouge. Hen zeldzame drank bereid op basis van hartverwarmende cognacs en rustig gerijpt op eikehouten fust. Als een van de weinige. Voor u samen. .ADVERTENTIE EN ECHTE SERVICE MOET U NAAR Sam v. Hoular.atr. 199 A dam Geuzenveld Bij hat CBR Tal. 135103-113016 SPFC1AA1 VOOH GROTE WAGENPARKEN ST. MALO (ANP) De Nederlandse kustvaarder „Rene S". varend onder Panamese vlag, ligt sinds donderdag in de haven van St. Malo, doordat de Franse vakbond voor zeelieden er een boycot tegen voert. De bond wil dat de drie bemanningsleden, de kapitein en twee Kaapverdische matrozen, volgens internationale normen be taald worden. Twee verdere eisen heeft de Nederlandse reder reeds in gewilligd: het aantrekken van een tweede kapitein en een kok. De bond heeft wel toestemming gegeven het graniet, dat werd vervoerd, te lossen, maar de lading kunstmest, die de kustvaarder mee zou nemen, is nog niet aan boord gebracht. Van onze parlementsredactle AMSTERDAM Het congres van de PvdA heeft Zich zater dag uitgesproken voor stopzetting van alle kernenergiecen trales In Nederland „op zo kort mogelijke termijn". Het nucleaire systeem moet zo snel mogelijk worden afgebouwd en er mag geen enkele medewerking meer worden verleend aan uitbreiding van toepassing van kernenergie. De uitspraak van het congres, die een schillende ADVERTENTIE totale afwijzing van kernenergie in houdt, werd gedaan tegen de zin van het partijbestuur, dat liever wat meer slagen om de arm hield en poogde een voorzichtiger motie aangenomen te krijgen. Het mocht niet baten, de congresgangers spraken zich met een overweldigende meerderheid uit voor een totale afwijzing van kernenergie. De Nederlandse activiteiten en finan ciële steun in het Kalkar project en Urenco zullen eveneens zo snel moge lijk moeten worden beëindigd, aldus het congres, dat verder eventuele proefboringen in zoutholtes voor het opslaan van radioactief afval afwees. Er zal een samenhangend energiebe leid moeten worden opgezet, onder meer door het totstandkomen van wetgeving, die het gebruik van ver soorten energie regelt. Voorts moet het geld bestemd voor onderzoek op energiegebied herver deeld worden, waarbij he. onderzoek naar toepassing van kernenergie wordt afgebouwd. De aldus beschik baar komende middelen moeten wor den aangewend voor onderzoek naar alternatieve energiebronnen en be sparingsmogelijkheden De Jongerenorganisatie van de WD. de JOVD heeft zaterdag in Assen een mildere opstelling gekozen inzake kernenergie. Daar werd gepleit voor een zo spoedig mogelijk verantwoor de afbouw van kernenergie en stop zetten van de bouw van nieuwe kern centrales. Kernenergie wordt niet ab soluut afgewezen door de liberale Jon geren, wel moet een uiterste terug houdendheid worden betracht. 100% NF.DHRLANDS fabrikaat kleurcnfoldcrp door Fred Lammers SOESTDIJK Hoogtepunt van de feestelijkheden, die vandaag in de tuin van paleis Soestdijk worden gehouden ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van koningin Juliana, wordt ongetwijfeld het slot van deze huldiging. Dan zal de koninklijke familie een rijtoer maken in oude koetsen, die op initiatief van de verenigingen van het aangespannen paard uit alle delen van het land naar Baarn komen. atei deCVE (DPA) De achtste onder- refciingsronde van de lntematlo H»zeerechtconferentie, die op 17 mt in Genève is begonnen, zal In n New Vork worden voortgezet. '>0€ ls besloten door de anden die aan de conferentie Emtmen. ^.tussentijd zal worden gepoogd te vinden voor vraag- en die industrie- en ontwikke anden nog steeds sterk verdeeld Jn en vooral betrekking hebben winning en verdeling van bo- gfhatten op de zeebodem. In alle stilte zijn de plannen voor deze bijzondere afslui ting van het koninklijke ver- Jaarsfeest gemaakt en uitge werkt. De recherche en de vei ligheidsdienst van het ko ninklijk huis heeft het er erg moeilijk mee gehad met dit onderdeel van het programma akkoord te gaan, maar de vor stin zelf zag er minder bezwa ren in. ZIJ heeft uiteindelijk de knoop in positieve zin doorge hakt. een beslissing waar haar kleinkinderen haar vast wel dankbaar voor zullen zijn. want ook zij mogen in een van de koetsen meerijden. Dit betekent, dat de duizen den belangstellenden die van morgen op Soestdijk worden verwacht, voorzover ze niet langs het bordes kunnen defi leren, de jarige Koningin toch persoonlijk te zien zullen krijgen. De Oranjeverenigingen in Baarn en Soest pakken trou wens ter gelegenheid van dit kroonjaar goed uit. Hoewel het elk Jaar moeilijker wordt iets origineels te bedenken om het défilé aan te kleden, is men daar dit keer stellig ln geslaagd! Op het gazon voor het palels worden met behulp van maquettes en decors de titels die onze Koningin heeft naast die van prinses van Oranje Nassau en hertogin van Mecklenburg, uitgebeeld. Tienspan In totaal werken vertegen woordigers uit 33 gemeenten aan deze manifestatie mee. Ameland komt met een door een tienspan getrokken opleg ger. waarop de reddingboot van het eiland staat. Inwoners van Winterswijk. Aal ten en Dinxperlo in de Achterhoek geven de titel „vrouwe van Bredevoort" gestalte Zij heb ben de historische molen ..Prins van Oranje" op schaal nagebouwd. Lichtenvoorde stuurt vendelzwaaiers. Het Klovenlersgilde uit Grave komt naar Soestdijk met het vaantje, dat Koning Willem de Tweede ln 1845 uitreikte. IJsselsteln zendt een replica van de bekende radio- en tv- toren. Naaldwijk voert pro- dukten van het Westland mee. die de leden van de koninklij ke familie na afloop vla een velllngklok een goede bestem ming zullen geven. Vertegen woordigers uit Klundert. Geertruidenberg. Zevenber gen. Hooge en Lage Zwaluwe. Willemstad, Steenbergen en Tholen bouwen ln de paleis tuin een vesting na. Een dorp somroeper zal voor de toelich ting zorgen en begeleid door een pierement zal men de jari ge toezingen. Natuurlijk zijn Buren (de koningin is gravin van dit stadje en gebruikt deze titel vaak als zij incogni to reist) Breda. Baarn. Soest en Apeldoorn ook present Voordat het défilé begint zal oud-premier Plet de Jong als voorzitter van het Nationaal Comité Koningin Juliana 70. jaar het nationaal geschenk aanbieden, bestemd voor het gehandicapte kind ln Neder land en op de Antillen. Het betreft slechts een voorlopige aanbieding, omdat de actie het hele Jaar voortduurt. De inzameling ls vorige week goed op gang gekomen. „BIJ dozen vol zijn de giro-over schrijvingen binnenge stroomd. grote bedragen, maar ook heel kleine. Vooral de bijschriften op de giro strookjes zijn vaak ontroe rend. Mogelijk gaan we daar nog iets mee doen," aldus de secretaris van het Nationaal Comité, de heer W. P. van den Berge. Sober Het persoonlijke geschenk dat de Koningin krijgt van het Nederlandse volk. de ge schilderde portretten van haar vier dochters, kan van daag nog niet worden over handigd, orndat ze nog niet gereed zijn. Vandaar dat de aanbieding van dit alles erg somber wordt gehouden. Verwacht wordt dat de acties, die nog gaande zijn, bepalend zijn voor het eindresultaat van de inzame ling. Met name rekent men erop dat er veel geld binnen komt via de bezoekers van de film over het leven van de Koningin. Van elk toegangs kaartje wordt één gulden in de kas van de actie gestopt. Ook het boekje met beelden uit de film. dat de Confedera tie van Oranjeverenigingen ln Nederland heeft uitgegeven, levert veel op. „Volgens de laatste gegevens zijn er 600.000 exemplaren van ver spreid. vooral op scholen. Veel gemeentebesturen geven het boekje als herinneringspre sentje aan de schooljeugd. Ze betalen er een gulden voor en daarvan dragen wij een kwar tje af. De Oranjeverenigingen vragen er 1,25 voor en daar van gaat er ook weer 25 cent naar het nationaal geschenk en een kwartje is voor de Oranjevereniging zelf," aldus mr I. W. Opstelten. voorzitter van de confederatie. Het gemeentebestuur van Odoorn in Drente heeft gewei gerd het boekje aan te schaf fen. „We vinden de kwaliteit beneden peil. De foto's zijn op krantepapier afgedrukt en naam: j adres: j plaats: j Ongcfrankeerd opsturen J naar: TAMj I pam Antwoordnr. 42, j 3600 VB Maarssen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Oldenbroekse arts W. Kuiper, die in Turkije gevangen wordt gehouden, omdat hij zich in Epheze bij een opgraving een oud heidkundig object zou hebben toe geéigend. zal waarschijnlijk vrijdag terecht moeten staan in 8elcuk. In dien dit het geval is. zal een verzoek om vrijlating op borgtocht worden gedaan De kans zit erin dat daarop welwillend zal worden beschikt. Dit heeft de ANWB gisteren bekend gemaakt. na terugkeer van een Juridi sche medewerker uit Turkije. Dokter Kuiper krijgt volgens de ANWB-medewerker, die hem heeft gesproken, een uitstekende behande ling Op eigen verzoek is hij alleen in een cel gezet en gezien de omstandig heden is zijn behandeling zonder meer goed te noemen. De heer Kuiper raapte tijdens een cruise op Pasen volgens zijn vrouw, die inmiddels in Nederland is bij de opgraving een steen op. Op grond van de Turkse wet, ter bescherming van archeologische vondsten is ook dit echter niet toege staan. Vandaag veertig Behalve koningin Juli ana viert ook de man van prinses Margriet, de heer Pieter van Vol lenhoven, vandaag zijn verjaardag. Hij Is veer tig jaar geworden. vaak erg onduidelijk en dat er achterin een advertentie van Droste staat vinden we even min geslaagd." aldus gemeen tesecretaris P D Steenhuls ..Ja. Je kunt voor een gulden niet verwachten, dat het een luxe boekwerk ls. maar geluk kig is het bij die ene negatieve reactie uit Odoorn gebleven." zegt mr Opstelten „Mam, kunt u Tommy's broek repa reren? Anders wordt hij thuis naar bed gestuurd."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3