CDA tegen meer bezuinigingen gypte en Israël itificeren akkoord Super Kiesuwkado Meerderheid Kamer is voor super-BTW Rozebottelsiroop is niet zo gezond leze krant Inkomens aanpakken via aftopping prijscompensatie en belastingen I f Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Opstelling kan tot grote spanning leiden beien mag! CRM weert etherreclame bij sport Alleen VVD tegen belastingverhoging Voorstel Scholten krijgt positief onthaal bij NAVO Trouw Nog steeds in het nul-tarief j Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Zuidmolukkers in uniform I Lees etn krant met overtuiging: TrOUW A Trouw LOSSE NUMMERS 60 CENT SINA 2: kijzinnigen lopen phtig jaar achter' 3INA3: orgen beginnen ndexamens 3INA4: ibisme vertaald bewegingen 3INA5: nister De Ruiter n fenomeen de politiek 3INA7: inesty splijt irtugese leger INA ECONOMIE: lilever kampt et tegenwind INA SERVICE: derboeken, radio- en )rogramma's, strips, lilleton, weeroverzicht, zzel Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het CDA is tegen verdere opvoering van de bezuinigingen, boven hetgeen al in de pijplijn zit. Het kabinet moet nu eerst de inkomens aanpakken en mag daarbij de belastingen verhogen. Verder moet voor alle inkomens boven 50.000 gulden bruto de prijscompensatie via een wet worden afgetopt. Deze stelling betrok CDA-fractielei- der Lubbers gisteren In het Kamerde bat over de Voortgangsnota Bestek '81". De opstelling van het CDA kan tot grote spanning lelden in de rege ringscoalitie van CDA en VVD. wan neer het kabinet over twee maanden de rijksbegroting voor 1980 moet ont werpen. Het kabinet heeft zich tot nu toe bij monde van minister Andries- sen (financiën, CDA) steeds uitge sproken tegen verhoging van belas tingen, en gewaarschuwd dat extra bezuinigingen nodig worden als de economische situatie niet snel verbe tert. Ook VVD-fractieleider Rietkerk ver wierp gisteren wederom de mogelijk heid van verhoging van belastingen en betoogde dat eens te meer de bezuinigingen van Bestek '81 volledig moeten worden uitgevoerd nu de eco nomie zich minder gunstig ontwik kelt. Vandaag zullen premier Van Agt en de ministers Andriessen (finan ciën), Albeda (sociale zaken) en Van Aardenne (economische zaken) ant woorden in de Kamer. Geen doel op zichzelf Lubbers begon zijn betoog gisteren met de opmerking dat de tien miljard gulden ombuigingen van Bestek '81 geen doel op zichzelf zijn, maar mid del om de werkgelegenheid te verbe teren. „Maar daar hoort onverbreke lijk een inkomensbeleid bij. Het is en en. Niet de ombuigingen zelf, maar de matiging van arbeidskosten levert immers een bijdrage aan herstel van werkgelegenheid." Vorige maand maakte het Centraal Planbureau bekend dat de bruto loonstijging voor de bedrijven dit jaar een vol procent hoger zal uitval- len dan was geraamd en bedoeld. De PaSSen koopkracht voor de modale werkne mer zal, zonder promoties of ander incidenteel loon, stijgen met één pro cent, hoewel het kabinet de nullijn als doelstelling had. Voorts stijgt de consumptie te snel. mede door de uit de hand lopende groei van het con sumptief krediet. Het resultaat van dit alles is dat nu de koopkracht van de mensen met sociale uitkeringen dreigt achterop te komen bij die van de werkenden Lubbers: „Wij moeten zonder meer vaststellen dat het bedrijfsleven werkgevers en werknemers tekort schiet in de beheersing van de loon ontwikkeling." Met dat al zit nu ook nog minister Andriessen met een fi nancieringstekort dat de grens van zes procent van het nationale inko men dreigt te overschrijden, mede doordat de opbrengst van de belas tingen tegenvalt. De „Achillespees" van deze ongunstige ontwikkeling zit in de inkomensvorming in het be drijfsleven, aldus Lubbers. Hij pleitte zowel voor meer algemene matiging als voor betere onderlinge belonings verhoudingen. ie O, JERUZALEM (Reuter, UPI) Egypte en Israël £6n gistermiddag na enige vertraging bij Oem-Khasjiba in Jjiaï-woestljn het vredesakkoord geratificeerd. ge is een definitief einde geko- tn de staat van oorlog tussen f-gtnden. De ondertekening werd it vertraagd doordat er in laat- ,p tan tie nog weer menlngsver- c» ontstonden over de precieze af an de akkoorden. onderhandelaar voor Amerikaanse handelsaangelegenheden. Robert Strauss is met instemming van Israël en Egypte door president Carter be noemd. De Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie heeft Strauss inmiddels al openlijk laten vallen door te verkla ren dat zijn Joodse afkomst hem per desplan voorziet ook in Palestijnse deelname aan de besprekingen over autonomie. y uitwisseling van de documen- definitie pro-Israël maakt. Het vre- Welzman deed gisteren wel een on- iet vredesakkoord met onmid- Hpsnl»n vnnrzlpt. onk in Pnlpetllnsp verwachte en nopal ult/inikkptllleF .p. ingang van kracht geworden. 'Himenten werden in het bijzijn Amerikaanse ambassadeurs ItJalem en Cairo, Samuel Lewis PolActiinon ,0jnan Eilts, uitgewisseld tussen 1 «|rauJ"Cil ^ihoe Ben-Elissar, directeur-ge- Van het kantoor van premier d*n Saöd Afra, onder-minister Egyptische ministerie van bui- Ise zaken. De Israëlische minister van defensie is gisteren in Cairo aangekomen om ai' ners '(monie liep op het laatste mo- log een vertraging van twee 1 omdat er volgens Israël iets «aren zou een verandering LI «gebracht in de tekst van een 4brieven die bij het akkoord •ie brief heeft betrekking op lomstige status van de bezette De Egyptische tekst liet term „bewoners" weg. Israël ljteeds vol dat niet aan de wes- Jordaanoever en de Gaza- 1 dis zodanig autonomie zal wor deend, maar alleen aan de be- [3 van deze gebieden. Deze clau- tdt de Israëlische autoriteiten jQelijkheid vast te houden aan Jle nederzettingen in deze ge- 31 met het oog op de veiligheid ,ël. 'icatie van de akkoorden in dat Israël zich op 25 april Hledig uit de Sinal moet heb- [fluggetrokken. Binnen een jaar i de besprekingen zijn afge- jj^er een autonome status voor voners van) de bezette gebie- j}in Amerikaanse kant zal aan ksprektngen worden deelgeno- }(jor Robert Strauss, tot dusver 7 is 2e keer hebben we de bank achter ons Van onze sportredactie AMSTERDAM Minister Gardeniers van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk zal de omroepen bij het hanteren van reclame in de sport, nadrukkelijk wijzen op naleving van de omroepwet. Morgen zal CRM een nota over dit onderwerp officieel pre senteren. In de nota zegt CRM dat alle vormen van shirtreclame van het scherm moeten worden ge weerd. Ook zal het niet zijn toegestaan om voor radio en televisie sponsornamen te noe men. Derde hoofdpunt van de nota is de afwijzing van uit zendingen waarbij langs het veld extra reclame is aange bracht. Op dit moment houden radio en televisie zich niet aan deze richtlijnen. Sponsornamen worden voluit genoemd en met uitzondering van de NOS- rubriek Studio Sport worden extra reclameuitingen langs de velden gewoon uitge zonden. De strikte naleving van de CRM richtlijnen zal voor de sport grote gevolgen hebben. Verwacht wordt dat veel sponsors zich terug zullen trekken omdat hun financiële inbreng contractueel is geba seerd op gratis reclame via de media. De gevolgen zullen nadrukke lijk merkbaar zijn bij sporten waar shirtreclame al bestaat. Komende zomer bijvoorbeeld, bij de verslaggeving van een evenement als de Tour de France, waar de NOS-televisie jaarlijks meestal veel aan dacht aan besteedt. Het standpunt van minister Gardeniers zal waarschijnlijk ook tot gevolg hebben dat er geen shirtreclame in het be taalde voetbal wordt inge voerd. daar te spreken over de details van de Israëlische terugtrekking uit de Sinal. Weizmans bezoek werd on langs uitgesteld na een Palestijnse overval op een dorp in het noorden van Israël. Bij de aankomst van Weiz- man verklaarde de Egyptische minis ter van defensie Kamal Hassan All te hopen dat Israël zou ophouden met het bouwen van nieuwe nederzettin gen in de bezette gebieden Weizman zei dat Israël zijn best deed Egypte niet in moeilijkheden te brengen. verwachte en nogal uitdrukkelijke uitnodiging aan het adres van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO op te houden met schieten en mee te komen praten. De uitlating van Weiz man verbaasde vooral hierom, omdat de regering Begin tot dusver nooit iets van de PLO heeft willen weten. In Jeruzalem haastte een woordvoer der van premier Begin zich gister avond dan ook uitdrukkelijk te ver klaren dat er geen sprake was van een wijziging in het Israëlische beleid. Weizman en Ali zullen de komende dagen, behalve over de terugtrekking uit de Sinaï, ook spreken over de kwestie Libanon en de nederzettin gen op de westelijke Jordaanoever. Gevolg van het vredesproces tussen Egypte en Israël was dat gisteren ook de Verenigde Arabische Emiraten en Qatar de betrekkingen met Cairo ver braken. Eerder verbraken Saoedi- Arabië, Koeweit en Mauretanië al de betrekkingen met Egypte. Saoedi- Arabië heeft echter wel laten weten dat het het squadron F-5 toestellen, dat Egypte van de VS ontvangt, al betaald heeft. De levering van deze toestellingen werd nog voor het op 26 maart ondertekende vredesakkoord tussen Israël en Egypte overeenge komen. „Wij passen ervoor bij het ontbreken van zulk een beleid, voor 1980 te worden geconfronteerd met weer veel meer ombuigingsnoodzaak." vervolg de de CDA-fractieleider. Hij herinner de eraan dat het CDA vorig najaar in het Bestek-debat pleitte voor aftop ping van prijscompensatie. In de CAO's is daarvan niets terecht geko men. Alleen voor de ambtenaren heeft minister Wiegel een aftopping doorgevoerd. „Daarom geven wij de regering in overweging alsnog met een wettelijke regeling (voor de aftopping) te ko men," aldus Lubbers. Over inko- mensdelen boven 50.000 gulden zou geen prijscompensatie meer moeten worden gegeven, dus ook niet over de top van de hoogste sociale uitkerin gen. De prijscompensatie bedraagt dan maximaal 500 gulden per jaar voor elke procent prijsstijging. Lub bers wees erop dat in het CDA-pro- gram al werd gepleit voor een nieuwe wet die de regering de bevoegdheid geeft „een algemene matiging met bijbehorende maximering in de prijs compensatie voor te schrijven." Vervolg op pagina 3 Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG In de Tweede Kamer tekent zich een grote meerderheid af voor invoering van een super-BTW tarief voor bepaalde luxe goederen en voor energieverslindende produk- ten. Premier Van Agt heeft dit idee vorige week gelanceerd, „met de benen op tafel pratend", zoals hij zelf zei. Gisteren kreeg hij steun van PvdA, D'66, en ook zijn eigen partij, het CDA. „Het is allemaal volgens het PvdA- program," aldus PvdA-leider Den Uyl over het idee tijdens het Kamerdebat over de „voortgangsnota Bestek '81." ..D'66 pleitte zeven jaar geleden al hiervoor", aldus Engwirda (D'66). eraan toevoegend: „Kennelijk heeft de minister-president er genoeg van om de eer van nieuwe ideeën geheel te laten aan de haar Lubbers" (frac tievoorzitter CDA). Lubbers zelf ging niet met zoveel woorden in op het idee van Van Agt. Wel zei hij dat hij vorig jaar al heeft gepleit voor „bepaalde selectieve in directe belastingen." Intussen zag Lubbers alleen maar meer argumen- Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De rozebottelsiropen Karvan Cévitam, Ligacé en Roosvicee zijn in tegenstelling tot wat de reclame zegt helemaal niet zo gezond. Daarvoor bevat ten ze te veel suiker; méér suiker dan voor menigeen gewenst zou zijn. Tot deze conclusie komt het Kon- sumenten Kontakt in Rijswijk, na een onderzoek, waarvan de resul taten in het blad Koopkracht van mei zijn gepubliceerd. Gesteld wordt, dat de reclame voor vruchtenlimonadesiroop vele consumenten om de tuin leidt. Het enige „gezonde" is het hoge vitamine-C gehalte. Wie echter normaal eet krijgt, zo wordt hieraan toegevoegd, uit groente, aardappelen of fruit al meer dan voldoende vitamine C binnen. De rozebottelsiropen bestaan voor slechts een derde uit vruchtesap. Het suikergehalte bedraagt echter meer dan de helft. Ligacé „paars" bevat zelfs meer dan zestig pro cent suiker. Op grond van de samenstelling worden vruchtenlimonadesiropen niet alleen niet zo gezond geacht, maar ook bepaald niet goedkoop. ten hiervoor. Hij wees op de te sterk stijgende consumptie, de te grote groei van het consumptieve krediet, en het tekort op de betalingsbalans (mede doordat veel consumptiegoe deren import zijn). VVD-fracUeleider Rietkerk pleitte evenwel tegen elke belastingverho ging. Die wordt toch afgewenteld op de bedrijven. En dan leiden de hogere bedrijfslasten weer tot meer werk loosheid, redeneerde de VVD'er. Ver der ging hij niet concreet op het idee van Van Agt in. Belastingverhoging op zichzelf is voor het CDA geen onoverkomelijk bezwaar Lubbers wees er op dat de problemen van minister Andriessen (financiën) met het financieringstekort mede ont staan doordat de belastingopbreng sten beneden de verwachting blijven. Dan mag wat het CDA betreft de regel gelden, dat gaten in het ombui gingsplan van het kabinet worden gedicht met compensaties in dezelfde sector als waar de gaten vielen. Achter de regeringstafel luis teren de ministers aandach tig, Van onze Haagse redactie DEN HAAG De lidstaten van de Nucleaire Planning-groep van de NAVO hebben sympathiek gerea geerd op een Nederlands voorstel om een eind te maken aan het toerbeurt systeem voor deelname aan deze nu cleaire planning-groep. Dit voorstel, door Scholten (defensie) eerder deze week op de vergadering van de NPG in Florida (Verenigde Staten) gedaan, zal nu verder in NAVO-verband wor den uitgewerkt. Minister Scholten heeft bij zijn voor stel benadrukt, dat de kernwapen- problematiek in Nederland zeer ter discussie staat en dat het gezien de brede betrokkenheid niet langer aan vaardbaar is, dat een aantal NAVO- landen slechts bij toerbeurt bij het overleg hierover is betrokken. Minister Scholten heeft zijn Ameri kaanse collega Brown ook gevraagd, wat er waar is van berichten, dat president Carter de produktle van de omstreden neutronenbom weer over weegt. omdat de Russen een nieuwe SS 21 - raket hebben ontwikkeld Brown heeft namens Carter ver klaard. dat in het Amerikaanse standpunt, dat al eerder is ingeno men. namelijk dat de beslissingen over de produktie van de neutronen bom nu niet aan de orde is. geen verandering is gekomen De SS 21 berichten hebben in dat standpunt ook geen wijziging gebracht, zo heeft Brown aan minister Scholten meege deeld en deze heeft daar verheugd op gereageerd. Meer nieuws op pagina 7 Wanneer een minister-president zijn benen op tafel legt, kunnen er indrukwekkende dingen gebeuren. Een idee waarvan zelfs de oppositie vindt dat het bruikbaar is, zij het wat laat. Kortom de parlementaire democra tie op haar best. En hogere belasting, dat wel. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven ko van Dijk. Hctty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de kram of tv -gids Decoratief tule lectuur- hanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praklivch bo vendien f rtM naturel letter mei ge vlochten koordie Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend kclling en •irm-handje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Ongeveer 4000 Zuidmolukkers hebben gisteren in Den Haag de 29e herdenkingsbijeenkomst van de Republiek der Zuid-Molukken (RMS) bijgewoond. De president van de RMS, ir J. A. Manusama, riep xljn volgelingen op zich niet blind te staren op het onafhankelijkheidsideaal. Naar hij zei, zijn de Zuidmolukkers realistisch genoeg om in te zien dat dit ideaal niet spoedig verwezenlijkt zal worden. Ondanks een rechterlijk verbod trad de Zuidmolukse ordedienst, zoals de foto laat zien, geüni formeerd op. De Haagse politie overlegt met het open baar ministerie uf proces-verbaal zal worden opge- Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. GD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1