Prijscompensatie voor duurdere olie moeilijk Kiezen Kiesuwkado i Kabinet moet meer initiatieven tonen 'Economie in gevaar bij doorberekening' krant I ieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courani Trouw Regen HET WEER olocaust en ons Godsgeloof Pasen bij onze jongens jrtugal vijf jaar a. de revolutie et allerduurste biljart Directe afstammeling van Frederik Hendrik als gewoon burger ijfendertig eeuwen •inken en klinken imen Europese iezingen vier in later tellen Inwoners vinden naam Bangert oneigenlijk !n er STER bij ndingen ^Holocaust Alsu fijne vrienden te eten krijgt. Times verschijnt in buitenland als weekblad Fractieleider Rietkerk op VVD-congres: Nederlandse bij brand omgekomen verhuizingen? Trouw Omzichtig KLM heeft weer genoeg brandstof 'Guerrillero's in Rhodesië wijzigen mening' I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een bant met overtuiging: TrOUW I I I I I I I I rouw 37STE JAARGANG NR 10827 - ZATERDAG 21 APRIL 1979 Veel bewolking en peroden met regen. Middagtemperaturen ongeveer tien graden. Matig en aan de kust tot vrij krachtig toenemende wind uit west tot zuidwest. Aanhoudend wisselvallig en te koud voor de tijd van het jaar Morgen. Overmorgen: zon op: 06 30 zon onder: 20.49 zon op: 06.28 zon onder: 20.50 maanop:O4.40 maan onder: 15.41 maanop:05.l8 maan onder: 16.59 VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning? Loopt dan <*ent bi| ons binnen. In onte fotobal vindt U cues 450 woningen uit de regio, compleet met loto, gerangschikt op pnisklasse RiinsburgcrwA) 100. Ri|nsburg. telefoon 01718 - £9301 De Leeuw 'mckeloardijbv LOSSE NUMMERS 60 CENT GIN A 2 PAGINA 13 jINA 15 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het geleidelijk gezond maken van de Nederlandse economie komt „ernstig in gevaar" als de nieuwe stijgingen van de olieprijs worden meegerekend in de prijscompensatie van lonen. Dit stelt het kabinet in antwoorden op de schriftelijke vragen vanuit de Tweede Kamer over de „voortgangsnota Bestek '81". De Kamer houdt volgende week een debat over deze nota. SIN A 17 ftenschap en techniek it Franse Nederland Het gaat bij het al dan niet zuiveren van de prijscompensatie vanwege stijging van de olieprijzen om naar schatting 0,4 procent prijscompensa tie meer of minder voor dit jaar. en nog eens 0,3 procent in 1980. Samen dus gaat het om een bruto loonsver hoging van 0,7 procent. Vorige maand bracht het centraal planbureau zijn jaarlijks „centraal economisch plan" uit. De cijfers lie ten een inflatie zien van dit jaar 4.5 procent, en een stijging van de werk loosheid met vierduizend naar 210.000 gemiddeld voor dit jaar. In deze cijfers was rekening gehouden met een stijging van de prijs voor ruwe olie met tien procent. Dat was de stijging die de OPEC-landen in december hadden aangekondigd. Inflatie Inmiddels zijn op 1 april al verdere stijgingen doorgevoerd, en hangt er voor de rest van het Jaar nog meer in de lucht. Het planbureau heeft nu de gevolgen becijferd van tien procent extra stijging. (Blijkbaar vindt het planbureau dit thans een realistische veronderstelling.) Tevens is rekening gehouden met de verminderde uit voer van olie uit Iran. De gevolgen zijn dan: dit Jaar een extra stijging van de werkloosheid met tweedui zend en van de Inflatie met 0,4 pro cent. en ln 1980 nog eens zevendui zend werklozen bovenop de tweedui zend van dit jaar, en nog eens 0.3 procent stijging van de inflatie. In het economisch plan had het plan bureau vorige maand al gesteld dat „sterk kan worden gepleit voor verde re zuivering" van de prijscompensa tie. (Drie Jaar geleden besloten vak beweging en werkgevers al om voor taan geen prijscompensatie meer te geven voor effecten van belastingver hoging en voor gezondheidszorg, voor zover die gratis is voor verzekerden in het ziekenfonds.) Gevolgen e parlementsredactie AG De stemmen die bij de i verkiezingen op donderdag 4)rden uitgebracht, zullen pas dag daarop worden geteld, ing heeft gisteren op de val- 1 voorstel bij de Kamer inge- h deze ongebruikelijke gang fcn mogelijk te maken Hier- fcen wijziging van de kieswet ring wil de telling uitstellen öorkomen dat de uitslag van Ibusstrijd voortijdig bekend plnkele landen waar de verkie- hter worden gehouden zijn Ig voor. omdat burgers dan i de uitslag van de verkiezing fechter zouden kunnen aan- met het argument dat de beïnvloed door het bekend- Van de uitslag in een andere lelijk was het de bedoeling temmen in ons land nog de- Vond zouden worden geteld ag zou vervolgens maandag bekendgemaakt. De regering ïd! voor om donderdagavond C-6t aantal stemmen te tellen llgens de stembussen te ver- i tot maandagochtend tien i begint het tellen. De uitslag loor pas in de loop van die worden. d. gang van zaken rijzen wel C-jtische problemen, waarvan naamste is het opslaan en van de stembussen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De gemeente Bangert (N.H.) zal niet langer Bangert heten. Minister-presi dent Van Agt maakte gisteren bekend dat de ministerraad ak koord was gegaan met een naamsverandering van deze gemeente. Bangert zal voor taan Drechtersland heten. De gemeente Bangert bestond overigens pas sinds vier maanden. De bewoners vonden de naam volgens premier Van Agt onei genlijk. ADVERTENTIE I onzer verslaggevers fcDAM Op de avonden dat lolocaust wordt uitgezonden, pr haar zendtijd aanzienlijk l. Dit is gisteren besloten in pet de Bond van Adverteer aantal bedrijven heeft zich verklaard hun spots naar 'onden te verplaatsen. wanneer het eerste deel fezonden. zullen STER-uit- H van acht tot viereneenhal- it worden bekort. De uitzen- I vijf over half tien vervalt >*1 Grand Marnier Cordon Rouge. Een zeldzame sfeermaker. Bereid op basis van hart verwarmende cognacs en rustig gerijpt opcikchouten fust. Als een van de weinige. geraakt nadat de vakcentrales begin De discussie wordt thans door plan- 1977 de staking om behoud van de bureau en kabinet nieuw leven Inge- prijscompensatie hadden gewonnen, blazen. Van de kant van het NCW (christelij ke werkgevers) is er enkele maanden geleden al wel op gewezen dat ook het rijk profiteert van hogere olieprijzen, doordat de gasprijs is gekoppeld aan de olieprijs. Het NCW pleitte er toen voor dat de extra inkomsten van het aardgas, ontstaan door de stijging van de olieprijs, zouden worden door gesluisd naar het bedrijfsleven. Vervolg op pag. 3, kol. 5 LONDEN (Router) De Brit se krant The Times, die sinds november van het vorig jaar niet meer verschenen is, zal vervangen «worden door een weekblad. Het weekblad zal in landen buiten Engeland ver schijnen en waarschijnlijk in Nederland gedrukt worden. De produktie van The Times werd in het najaar van het vorig jaar stopgezet aangezien met de vakbonden geen over eenstemming kon worden be reikt over de invoering van nieuwe druktechnieken. The Times werd in het buitenland door ongeveer 30.000 mensen gelezen. Het nieuwe weekblad krijgt waarschijnlijk 16 pagina's en de eerste editie zal nog voor de algemene verkiezingen in En geland, op 3 mei, verschijnen. Het doel van het nieuwe blad is „ons motto gestand te doen en The Times in een zeer moei lijke periode in leven trachten te houden," aldus de directie van het blad. In de antwoorden van gisteren aan de Kamer wijst het kabinet nu op de gevolgen van de sterke prijsstijging voor olie in 1974, volgend op de olie crisis. Die prijsstijging is toen volle dig meegenomen in de prijscompen satie. Mede daardoor verslechterde de concurrentiepositie van het be drijfsleven. „Een nieuwe scherpe olie prijsverhoging welke op dezelfde wij ze door de nationale economie moet worden verwerkt, zal het bereiken van de middelange termijn-doelstel lingen ernstig in gevaar brengen," aldus het kabinet. Al jarenlang pleiten de werkgevers voor verdere opschoning van de prijs compensatie, niet alleen voor stijging van olieprijzen, maar in het algemeen voor stijging van invoerprijzen. Het argument is dat niemand in Neder land iets kan doen aan deze bron van de inflatie, en dat de onaangename gevolgen daarom gezamenlijk moe ten worden gdragen door iedereen, en niet eenzijdig moeten worden afge wenteld via de automatische prijs compensatie op de bedrijven. De vakcentrales hebben zich tot nu toe krachtig verzet tegen een dergelijke opschoning van de prijscompensatie. Deze discussie was op een laag pitje Van onze parlementsredactie BREDA WD-fractieleider Rietkerk vindt dat het kabinet- Van Agt zijn beleid met meer overtuiging moet brengen. Het moet met creatieve initiatieven komen, die de burgers aan spreken, zei hij gisteravond op de algemene ledenvergadering van zijn partij in Breda. Hij pleitte voor verder onderzoek van de problemen van de kerncentrales Als voorbereiding op het binnenkort in de Tweede Kamer te hou den debat over de „ar beidsomstandigheden wet" bracht een aantal politici gisteren een be zoek aan een zoutjesbe- drijf te Raamsdonkveer. V.l.n.r. C. Poppe (PvdA), B. Bakker (CDA), achter de inpakster, H. Hart- meyer (PvdA) en geheel rechts S. C. Weijers (CDA). Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij een brand in een hotel in Albufeira aan de Spaanse Algarve is gisternacht een 42-jarige vrouw uit Den Haag om het leven gekomen. Zij had de brand in een vlaag van verstandsverbijstering zelf aangestoken. In korte tijd werd de gehele vijfde verdieping van het zeven verdiepin gen tellende gloednieuwe Alfamarho- tel verwoest. De driehonderd toeris ten. onder wie enkele tientallen Ne derlandse. moesten in allerijl worden geëvacueerd. Zij zijn ondergebracht in een ander hotel. Het zal zeker twee maanden duren voordat het hotel weer gebruikt kan worden. Volgens een hotelbediende was de vrouw volledig overstuur toen hij haar op de kamer ging waarschuwen, dat de maaltijd werd geserveerd. Toen hij er een arts bij haaide en deze adviseerde haar naar het ziekenhuis te brengen, sloeg zij de deur dicht en stak de gordijnen in brand. 'ADVERTENTIES E.N.W.B. heet nu Echte Nederlandse Fietsers Bond E.N.F.B. wordt nü lid Postbus 2000 Amersfoort voor moor oonoluic. DOÉ HET ZELF MONTAQE8ET »CHRADER bvoeo bbib43 Om de sombere economische vooruit zichten het hoofd te bieden zal het kabinet naar de mening van de VVD met nog grotere overtuigingskracht aan de bevolking duidelijk moeten maken dat wij in een schijnwelvaart terecht komen als wij niet bereid zijn de broekriem aan te halen. In dat verband zei Rietkerk het toe te jui chen dat de apothekers vrijwillig wat meer inkomen willen afstaan. „Ik zou graag zien dat de medische specialis ten ook eens tot een dergelijk aanbod zouden komen," zei hij. Mr. Rietkerk pleitte voor verdergaan de gezondmaking van de bedrijven en een duidelijk plan voor overheids steun. De Bestek-ombuiging zal nu zeker volledig moeten worden uitge voerd, aldus de fractieleider. Om de werkgelegenheid te verbeteren is Be stek '81 een minimum-voorwaarde, maar niet voldoende, zei hij. Het kabinet zal naar de mening van Rietkerk nog een groot aantal aan vullende activiteiten moeten ontwik kelen, zoals een arbeidsmarktbeleid. Het begrip „Passende arbeid" zal zo nodig strenger moeten worden toege past, aldus de WD-fractieleider. Overigens zei de fractieleider dat het in deze periode van „enorme proble men" niet past wanneer politici zich voornamelijk bezighouden met „het spelen van partijpolitieke spelletjes stratego." Rietkerk: „U kent ze alle maal wel. De heer Van Houwelingen, een jongeling voortdurend op zoek naar de rode bruid. Faber, de man die de jacht opende op zijn eigen lijst trekker." Vervolg op pag. 3, kol. 4 ADVERTENTIE Holwerda! niet duurder wel beter Almere - 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 Als je verkiezingen een klein weekje laat duren, schept dat heel nieuwe politieke mogelijkheden, merkt Rho- desië. De guerrilla's, die begonnen met een sabotage actie, moedigen nu het stemmen aan. Daar kun je twee dingen bij denken, en dat gebeurt dan ook feilloos. Energie Op het punt van de energievoorzie ning zei Rietkerk eveneens nieuwe initiatieven te verwachten. Hij vreest dat de door het kabinet gegeven eer ste aanzet tot vrijwillige besparing van vijf procent niet genoeg zal zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN De KLM heeft de brandstofproblemen in de VS. die de openingsvlucht van de maatschappij op 29 april naar Los Angeles op losse schroeven dreigde te zetten, opgelost. Er is nu een leverancier gevonden, die de maatschappij de half miljoen liter brandstof voor de vier vluchten per week kan leveren. De tekorten in de VS waren ontstaan door een staking van transportarbei ders. Daardoor zagen de oliemaat schappijen zich genoodzaakt vaste klanten te laten voorgaan. SALISBURY (AP, Reuter) Sommi ge guerrilla-strijders in Rhodesië moedigen mensen aan 'naar de stem bus te gaan. De „ommezwaai" wordt door kerke lijke zegslieden en woordvoerders van de overgangsregering op een ver schillende manier uitgelegd. Volgens de kerkelijke bronnen zijn de guerril lastrijders er niet in geslaagd de ver kiezingen op grote schaal te versto ren. Zij houden de mensen nu voor dat ze kunnen gaan stemmen; er ver andert toch niets, de oorlog gaat ge- woon door. f Volgens de blankzwarte overgangsre gering kiezen guerrillastrijders eieren voor hun geld nu de verkiezingen een succes lijken te worden voor premier Smith, en de gematigde zwarte lei ders Moezorewa, Sithole en Chlrau. Tijdens de verkiezlngsweek hebben zich verspreide schermutselingen voorgedaan tussen beide partijen, waarbij ongeveer honderd mensen zouden zijn gedood. Een achtergrondverhaal staat op pagina 7 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hctiy Blok cn Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer rocken naar de krant of tv-gidv Decoratief jute lectuur- hangcr. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-bandjc van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. ob

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1