Kinderen op zoek naar herkomst vooroordelen ENHUN KERKEN Vierhonderd jaar Nederlandse muziek op grammofoonplaten Shakespeares Coriolanus in Amsterdamse Stadsschouwburg HERDENKING 58 MILJOEN NEDERLANDERS IKON-serie over stereotiepen van minderheidsgroepen Nieuwe boeken Vierregelig Jubileumuitgave Residentie Orkest En dan nog WOENSDAG 18 APRIL 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Jan van Galen HILVERSUM Dat de IKON, als zendgemachtigde namens de kerken, zijn programma steeds weer belicht vanuit een cultureel-maatschappelijk en christelijk perspectief mag zo langzamerhand bekend heten, maar de invalshoek van waaruit documentaires gemaakt worden, wordt meer en meer bepaald door de belevingswereld van het kind. Bij de IKON lijkt men het al lang normaal te vinden, dat kinderen ook mensen zijn, derhalve ook verdriet of pijn kunnen hebben en ook een visie ontwikkelen op het grote-mensen-gebeuren. Terwijl de AVRO. TROS en noem maar op, de jongsten uit onze samen leving plegen te „verdoven" met Top- pop, de astronautjes en andere enge jeugdseries, vervaardigt de IKON aan de lopende band „volwassen" te levisie voor kinderen. Het drieluik „In het belang van uw kind" van Hans Hylkema. onlangs nog vertoond op televisie, was daarvan een goed voor beeld Vanavond zendt de IKON (Nederland II 18.59-19.25) andermaal zo n kinder- tv-produkt uit dat voor volwassenen mogelijk nog leerzamer zal zijn dan voor de doelgroep zelf. Het wordt aangekondigd als een gezinspro gramma onder de titel „Een van mijn beste vrienden". Het is een serie van vijf afleveringen waarin stereotiepen van bepaalde minderheidsgroepen binnen de Nederlandse samenleving centraal staan. In elke aflevering gaat een kind uit zo n minderheids groep op zoek naar de oorsprong van die stereotiepen van zijn groep. Dat gebeurt onder meer aan de hand van historisch materiaal en hedendaagse gegevens. Voor de minderheden staan in de serie Chinezen. Kreoolse Surinamers. Zigeuners en Turken model. Veel Nederlanders blijken over hen nog steeds merkwaardige, haast vunzige denkbeelden te heb ben. Zo wordt er van Chinezen vaak gezegd dat ze wreed zijn, dat ze on doorgrondelijk zijn en dat ze honde en kattevlees eten of verkopen. Maarze kunnen ook vriendelijk en onderdanig zijn, dus pas goed op, want je weet nooit wat je aan ze hebt. Van negers wordt veelal beweerd dat ze lui en dom zijn. Bovendien zijn ze slecht en daarbij stinken ze ook nog. De makers van 'Een van mijn beste vrienden', Doenja Verwey, Yvonne Doets en Frank Zichem, zijn op zoek gegaan naar de herkomst van die prototypen en wat er uit discrimina tie voortkomt. Daarin zijn zij op sim pele wijze aardig geslaagd. Het is hun gelukt de serie diepgang mee te ge ven, zonder direct alle politieke ach tergronden te belichten of er een. diepliggende filosofie in te stoppen. In tegenstelling tot vele andere tv- makers hebben zij het uit hun hoofd gelaten met dit programma vooroor delen weg te willen nemen. Zoals bij zovele IKON-programma's is het uitgangspunt het signaleren van wantoestanden in onze samenle ving, zonder daarbij op moralistische wijze het vingertje op te steken. Als er na afloop in de huiskamer nog over gepraat wordt dan is dat het beste wat bereikt kon worden. In allerlei oude reiskaarten en plaat atlassen, maar ook in moderne kin derboeken en stripverhalen zoals Kuifje, Buck Danny en Tom Poes en Olivier B. Bommel is er door de pro grammamakers gezocht naar de voorstellingen die er bestaan van minderheidsgroepen. Het blijkt dat die voorstellingen al heel oud zijn en Op het protestantse literaire erf geen onbekende, geen vreemde op andere terreinen is Van Doorne tijdens zijn leven al een begrip. Wie zijn recensies uit Trouw kent, wie zijn overige pu- blikaties van vroeger zich herinnert, zal geïnteresseerd zijn in deze bloem lezing vierregelige gedichten die in ruim een halve eeuw geschreven zijn. Zoals hij altijd onomwonden en on opgesmukt van zijn uitdagende me ningen de goegemeente blijk gal. zo zijn deze kwatrijnen van een onver hulde eerlijkheid en van een ontboe zemende rechtschapenheid. Zij han delen over het zoeken naar de verbor gen omgang met God. die de vreemd ste capriolen van zijn schepselen in het numineuze omvat als de afstoten de aantrekkingskracht. Opstandige en deemoedige vereen wisselen be rouwvolle vergeving vragende ge dichten af. De verzen noemt Van Doorne „niet meer dan lege schelpen die bij 't ebben der ontroering achter bleven". Bij het luwen van de storm des levens vindt de dichter niet alleen troost in het spreken tot en over de hemelse Vader, maar ook in de aardse vrouw, zijn eigen vrouw aan wie het bundeltje is opgedragen. Zij fungeert bij wijze van spreken als middelares en als bron van leven. Het bundeltje geeft al met al een fel en hartstochte lijk beeld van een genieter des levens die zwak is in zijn sterkte en sterk in zijn zwakte. Een wandelende para dox dat lijkt Van Doorne te zijn. en daarin is hij zo echt als het leven. R. L. K. Fokkema J. van Doorne. Vierregelig. Ui tg. T. Wever. Franeker 1978. 80 blL. 8,90. Het Onafhankelijk Toneel trekt de maanden mei. juni. augustus en sep tember door het land met een tent, de Onafhankelijke Salon. Deze wordt opgebouwd tegenover een winkel met een aantrekkelijke etalage. De winke letalage wordt op ware grootte nage schilderd en de geschilderde produk- ten worden de volgende dagen ver kocht De Onafhankelijke Salon blijft op elke plaats vijf dagen te beginnen op 14 mei in Leuven Speciaal vandaag In Van gewest tot gewest verhalen in Peels dialect van een Brabantse bioloog; ver planting van honderden bo men; Muidens seilvloot; actie voor een school in het rivie rengebied in Gelderland en z. Holland Ned. 1/18.59 Kenmerk heeft een eigen re portage over een vorm van be taald educatief verlof in Ita lië, als achtergrondinformatie voor de Nederlandse situatie Ned. 2/19.25 Het Engelse televisiespel Ik krijg je wel gaat over een jon geman die het hoofd van de school, een leraar en lerares gijaelt. Een confrontatie tus sen de gevestigde machten en dc leerling die aan het autori taire schoolsysteem is kapot gegaan. Dit stuk dat meer op het Engelse autoritaire school systeem van toepassing is heeft in dat land veel reacties teweeg gebracht Ned. 1/20.99 Panoramiek met een eigen reportage over de eerste ver kiesingen voor een swarte meerderheidsregering in Rhodesië Ned. 1 22.05 In Onder de hoogtezon van NCRV-radio behandelt ds. II A. Visser vragen van luiste raars Hilv. 49.02 Boemerang gaat over het doen en laten van de massa media Hilv. 2/17.00 Shakespeares Coriolanus, eerder dit seizoen gespeeld door de Haagse Comedie, wordt 20 en 21 april in de Amsterdamse Stadsschouwburg opgevoerd door The Royal Shakespeare Company. Deze veelgeroemde voorstelling, met in de hoofdrollen Maxine Audley als Volumnia en Alan Howard als Coriolanus, werd geregisseerd door Terry Hands. Alan Howard was twee jaar geleden ook in Nederland te zien tijdens het Holland Festival. Hij speelde toen de titelrol in Henry V van Shakespeare. ADVERTENTIE STADSSCHOUWBURG AMSTERDAM 4 mei 1979, 19.30 uur precies door PUBLIEKSTHEATER in samenwerking met HET PAROOL - TROUW en VRIJ NEDERLAND documentaire '40-'45, gelezen door medewerkers van Publiekst heater Gratis toegangskaarten zijn, zo lang de voorraad strekt, vanaf 18 april t/m 27 april verkrijgbaar bij onderstaande vestigingen van HET PAROOL TROUW en VRIJ NEDERLAND in Amsterdam CENTRUM: VRIJ NEDERLAND afdeling boekhouding (begane grond). Raamgracht 4 (10.00-16 00 uur zaterdags geslo ten) HET PAROOL Rokin 110 (11 00-17 00 uur, zaterdags 11 00- 15.00 uur) Plantage Kerklaan 32 (9 00-17 00 uur, zaterdags 10.00- 12 00 uur) NOORD: Meeuwenlaan 145 (14 00-17 00 uur zaterdags 10 00- 12 00 uur) OOST. TROUW en HET PAROOL Wibautstraat 131 (9.00-17.00 uur; zaterdags gesloten). Beukenweg 29 (9.00-17 00 uur; zaterdags 10 00-12 00 uur) ZUID: ie Van der Helststraat 68 (9 00-17 00 uur: zaterdags 10 00- 12 00 uur). Corn Schuytstraat 10 (9 00-17 00 uur. zaterdags 10 00- 12 00 uur). Churchilllaan 1 (15.30- 17.00 uur zaterdags 11 00-12.00 uur) WEST: Haarlemmerplein 43 (9 00- 17.00 uur; zaterdags 10 00-12.00 uur), Burg de Vlugtlaan 208 (9.00- 17.00 uur; zaterdags 10.00-12.00 uur), Tussenmeer 94 (16.00-17.00 uur, zaterdags 11.00-12.00 uur), Adm. de Ruyterweg 93 (9.00-17.00 uur; zaterdags 10.00-12.00 uur). Derkinderenstraat 62 (9.00-17.00 uur; zaterdags 10.00-12.00 uur). AMSTELVEEN: Molenweg 37 (17 00-19 00 uur. zaterdags 12.00- 15 00 uur) Clsca Ticketshop op het leidse- plein in Amsterdam heeft ook een beperkte hoeveelheid kaarten in- voorraad Vanaf woensdag 2 mei zi|n kaar ten, indien nog voorradig, uitslui tend verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsschouwburg op het Leid- seplein in Amsterdam, dagelijks van 10 00 tot 15.00 uur De herdenking zal 20.30 af gelopen zijn. Er zijn geen gere serveerde plaatsen nog nauwelijks veranderen. Vooral ook in strips wordt enorm gediscrimi neerd. Kuifje is bijvoorbeeld het pro totype van een frisse gezonde Wester se jongen die, ondernemend als hij is, continue Chinezen, Zigeuners, Ara bieren en Negers aframmelt of ze bij de neus neemt. Deze boeken, die ver slonden worden, bevestigen het grote onbegrip. Men kent andere leefwijze en gewoonte niet en bestempelt ze gelijk als vreemd, geheimzinnig, dom en slecht. In de eerste aflevering krijgen we een aardig beeld te zien van hoe een vijf tienjarig Chinees meisje Hui Fang leeft. Drie jaar geleden kwam zij met haar ouders uit Taiwan naar Neder land en woont nu in Tilburg. Daar helpt zij na schooltijd in het restau rant van haar vader. Frappant is dat ze meer gediscrimineerd wordt door kinderen dan door volwassenen. Die laatsten vindt zij beleefd en aardig, maar kinderen doen haar op straat na. Roepen „rare poepchinees" tegen haar en maken spleetogen. Mogelijk is dat een aardig beeld van hoe ou ders met hun kinderen praten over deze minderheidsgroepen. De tweede aflevering gaat over een Creoolse Surinaamse jongen Jerry Hardenberg. Hij is vijftien jaar. Ook hier laat de IKON ons kennis maken met een „andere" levenswijze. Deze DEN HAAG Niemand zal het u kwalijk nemen wanneer u het Oostenrijkse volksli dig kent. Maar het Wilhelmus kent u natuurlijk. Omdat het beter is? Welnee, omdat het, ne^ u u, Nederlands is. Zo begint de folder waarmee het Re sidentie Orkest aandacht vraagt voor de cassette met zes grammofoonpla ten waarop vertolkingen van Neder landse muziek van 1579 tot 1978 zijn opgenomen. Vertolkingen door het Residentie Orkest uiteraard, en opge nomen in verband met het 75-jarig bestaan van het Haagse Orkest. De composities (tweeëntwintig in totaal) zijn van onder meer, Pieter Hellen- daal (1721-1799), Jan Brandts-Buijs (1868-1939), Alphons Dlepenbrock (1862-1921), Johan Wagenaar (1862- 1941), Rudolf Escher (1912), Matthijs Vermeulen (1888-1967), Jan van Vlij men (1935) en Guus Janssen (1951). Ferdinand Leitner, Ernest Bour, Ton Koopman, Nicolaus Harnoncourt, Antal Dorati, Hans Vonk en Alain Lombard zijn de dirigenten. De zes platen zijn verpakt in een cassette waarin een beknopt geschiedkundig overzicht van de Nederlandse muziek van de hand van Luc van Hasselt is opgenomen. Steun De buitengewoon lage prijs die men voor deze platencassette moet beta len 35,40) is te danken aan de steun die dit project van zowel het bedrijfs leven en diverse culturele fondsen, als van diverse omroepverenigingen Kunstschilder Paul Citroen was veertig jaar geleden een actief foto graaf. Van 21 april tot 11 juni is in het Prentenkabinet van het Haagse Ge meentemuseum een tentoonstelling te zien van zijn foto's waaronder por tretten van zijn vrienden en kennis sen, onder wie John Radecker, Carel Willink en Jacob Bendien. De vijfde van de twaalf afleverin gen van „Jute" in Haarlem start 18 april met het onderwerp „Holocaust". In de etalage van de Vishal vraagt Pieter Zwaansdijk aandacht voor zi geuners als vervolgde groep. Wlgbolt Kruyver, Luc van de Lagemaat en Gerrit van Dijk produceren een ani matiefilmpje, een toneelvoorstelling over „Holocaust in twee huiskamers" en een aanplakbiljet over het ver band tussen Holocaust en Amerika. Het theater aan de Haven in Sche- veningen houdt 19, 20 en 21 april een festival voor actuele geïmproviseerde muziek en moderne jazz. Op het pro gramma staan optredens van Mischa Mengelberg en Han Bennink, de Her- bie White Combo en het Groot Ooie vaar Orkest, een big band van Gilius van Bergeijk. Tina Turner, koningin van „Rock 'n soul" genoemd, treedt 22 april op in theater Carré in Amsterdam. Impre sariaat Paul Acket heeft dit meege deeld. De ster wordt bijgestaan door haar eigen orkest en dans- en zang groep. De Federatie van Nederlandse Zangersbonden organiseert van 23 tot en met 30 juni in Den Haag voor de achtste keer het Internationaal Koorfestival. Deelnemers komen on der meer uit Amerika. Hongarije, In donesië, Noorwegen en Suriname. Het festival gaat van start met een openingsconcert. Koor en publiek zullen hier onder meer gezamenlijk een aantal bekende oratoriumfrag menten uitvoeren. Diezelfde week zijn er diverse workshops, een con cours en een slotconcert waaraan prijswinnende koren deelnemen. In lichtingen: 070 - 609271. ontving. De leden van het Residentie Orkest verleenden gratis hun mede werking. Hoewel de platen pas eind november van dit jaar verschijnen, kan men de daarop vastgelegde opnamen al van- tevören horen. VPRO en AVRO be schikken over geluidsbanden van de opnamen en die zullen worden uitge zonden op vrijdag 27 april van 15.00 tot 17.00 uur (VPRO), zaterdag 28 april van 14.17 tot 16.00 uur, (AVRO), vrijdag 4 mei van 15.00 tot 17.00 uur (VPRO) en ïaterdag 5 mei van 14.17 tot 16.00 uur (AVRO). De Wereldomroep zal negenhonderd cassettes aan een even groot aantal radiostations over de hele wereld zen den. Dat de belangstelling opnamen enorm groot is v bewezen door de bestellini reeds in totaal tienduizi door het Nederlandse bei voor relatiegeschenken, cassette zal waarschijnlij] een voor iedereen toeganki concert eind november in h< Congresgebouw worden aan koningin Juliana. Men kan de cassette nu al bij het Residentie Orkest, 82090-2508 EB Den Haag vo waarbij de verzendkosten bi derland zijn inbegrepen. Wik mand in het buitenland er efl dan betaalt men 49,50 incl^ zendkosten (tot 1 septembeil ADVERTENTIE 'tdagelijks leven van de gewone man, in ez< e i id( fM et ps ruil eti e 1 ;ers pla boekvorm, op de bekende tv-serie en de boekafleveringen van Het Spectrum. Nü bij de boekhandel. Wegens ziekte kan Ton Hydra zijn rubriek niet verzorgen. De vijftienjarige Hui Fang probeert te ontdekken wat er waar is van alle Chinezen f ku aflevering heeft een sterkere dramati sche werking. Dat komt waarschijn lijk omdat wij Nederlanders meer in aanraking komen met Surinamers dan met Chinezen. Surinamers vor men zogenaamd een groter gevaar voor onze samenleving, omdat ze niet zouden willen werken en omdat ze een bedreiging zouden vormen voor vrouwen. Het is heel vermakelijk, maar even aandoenlijk om te zien hoe Jerry die vooroordelen één voor één ontzenuwt. Tegelijkertijd koude rillingen over je lijf hem hoort zeggen dat hij wijk heeft moeten opgeven in die wijk werd zijn afkomst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4