Unifil-gebied zwaar onder vuur [an wacht grondwet V DE ZO GOED JUS NIEUW Binding Kiesuwkado norma i !y* Bluyssen wil eind maken aan bezetting Dode en gewonde onder bevolking in Libanon jze krant Goedemorgen Nederland? ïieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Enkele opklaringen HET WEER KOERDISTAN inden van meisje igeplant na vechtpartij jesland Bank Haars zal niet voor actie Turken wijken Ijzen zijn zo nog niet RENAULT-DEALERS. 18,19,20,21 APRIL. Nationaal Comité KoninginJuliana 70 jaar- Majoor Haddad: Zuid-Libanon 'onafhankelijk' Trouw Je kunt er niet omheen I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen I Leea een bant met overtuiging: TrOUW 37STE JAARGANG NR 10824 - WOENSDAG 18 APRIL 1979 Droog weer met enkele opklaringen en mwjdagtemperaturen rond tien graden. Tot matig afnemende noordenwind. Later weinig wind Morgen en overmorgen Iets minder koud en later mogeh|k regen Zon op: 06 37 Maan op: 02.50 onder: 20.43 onder 11 59 een waarlijk bijzondere collectie in: antieke, oude en heden daagse TAPIJTEN, maar óók: kelims, curiosa, 20 soorten BERBERS. oosters tapijthuis BVf LEIDEN Korevaaratr., Hogewoerd (071-1311 78) ouderwetse service volop parkeren LOSSE NUMMERS 60 CENT pINA 2: Rondere visie op -aan-de-basis felNA 3: erleg over cao 1 metaal vast PINA 9: ristelijke Itiek en het oruitgangsgeloof PAGINA 4: Kinderen en de vooroordelen PAGINA 5: AR-geestverwanten ook in Canada en Noord-Amerika PAGINA ECONOMIE: Produktie moet aan behoeften dienstbaar worden een onzer verslaggevers DHOVEN BIJ een 13-jarlg meisje zijn in het Eindhovense trinaziekenhuls gisteren twee voortanden Ingeplant, nadat ze teruggevonden in een vuilnisbak. Het meisje was haar tanden Itgeraakt na een vechtpartij in een sociëteit. Daarbij had het I met een bierflesje een klap op haar gezicht gekregen. een politie-auto werd ze met spoed naar een ziekenhuis ge- ht, waar de kaakchlrurg vaststelde, dat er mogelijk nog iets lan zou kunnen worden als de tanden gaaf en met wortel en al len worden teruggevonden. olltlemannen togen daarop weer naar de sociëteit, waar na veel ;n de belde tanden in een vuilnisbak werden gevonden. De nting slaagde. door Huib Goudriaan TYRUS De door Israël gesteunde christelijke militie van majoor Saad Haddad heeft gisteren met zwaar artillerievuur het gehele Unifil-gebied in Zuid- Libanon beschoten. Hierbij zijn voor zover gisteravond bekend was één dode en één gewonde onder de burgerbevolking gevallen. De eerste schoten vielen enige uren nadat in Israël bekend was geworden dat er zes Arabische guerrillastrijders, die hadden geprobeerd Israël vanuit het noorden binnen te trekken, waren gedood. In Harris, waar het hoofdkwartier van het Nederlandse batlajon is ge vestigd. werden twintig inslagen vastgesteld, waarna in de namiddag nog eens twaalf mortiergranaten ins loegen. Eén van deze granaten kwam neer op tien meter afstand van een Nederlandse post op de weg naar de kust. Volgens kapitein O. J. Edens, commandant van de kazerne in Ty- rus, sloeg er een artilleriegranaat op honderd meter afstand van de Neder landse commandopost in Harris in. Een VN-woordvoerder in Beiroet zei gisteren dat er geen slachtoffers wa ren gevallen onder de Unifil-troepen. In het door de Nederlanders gecon troleerde gebied raakte wel een bur ger gewond door machinegeweer- vuur. In de kazerne in Tyrus, die tot van daag nog door Nederlanders wordt bewaakt, sloeg kapitein Edens gister morgen om vijf uur alarm. In alle vroegte was een beschieting begon nen. die duidelijk was gericht op het gehele Unifil-gebied. De kapitein liet de vier bewakingstorens dubbel be mannen, Het iedereen opstaan en stond alleen gekleed slapen toe aan de afkomende wacht. Tot onge veer elf uur gistermorgen was het voor ledereen verplicht de buiten helm te dragen. I (AP, DPA, Reuter, UPI) Iran wacht nog steeds |nieuwe grondwet, die een week na het uitroepen van de Ische republiek al had moeten verschijnen. De regering leegedeeld dat nog geen overeenstemming is bereikt tekst van de constitutie. De parlementsverkiezingen i nu opgeschort. emers is dit een nieuw >an de scheiding der geesten binnen het regime in Iran aan ekken is. Uit protest tegen i van een „regering binnen ng" heeft inmiddels minister tenlandse zaken Karlm San- ütief ontslag genomen. Hij ADVERTENTIE F De grootste j regionale bank I Toonbeeld van Sriese degelijkheid Leeuwarden K efoon 05100-43123 hekelde gisteren opnieuw de revolu tionaire comité's, die door de regering te negeren de rechten en vrijheden van het Iraanse volk in gevaar brengen. De islamitische rechtbanken die ver antwoordelijk zijn voor de terecht stelling van zeker 142 aanhangers van' de sjah staan eveneens aan kritiek bloot binnen de regering. Voor het eerst sinds weken werd gisteren geen melding gemaakt van nieuwe execu ties. De ayatollah Taleghanl na Kho meini de meest vereerde geestelijke in het land heeft gewaarschuwd voor een nieuwe dictatuur in Iran. In Teheran betoogden gisteren zeker 50.000 mensen ten gunste van Tale ghanl, wiens twee zoons en schoon dochter vorige week door „revolutio nairen" tijdelijk waren vastgehou den. Een achtergrond-verhaal staat op pag. 7 Met een taxi bereikte ik omstreeks elf uur gistermorgen na een snelle auto rit langs het Palestijnse kamp van Tyrus de kazerne. Het kamp bood een angstaanjagend verlaten aanblik. De meeste bewoners, die vaak doelwit zijn geweest van aanvallen van de Israëlische luchtmacht en mortierbe schietingen hielden zich uit vrees voor scherfwerklng en inslagen schuil in de huizen. Geen verkeer Op de weg naar Harls was bijna geen verkeer meer en de wachtposten bij een wegversperring van het zoge noemde linkse Libanese leger vertel den dat er ook naast de weg in het veld verschillende granaatinslagen waren geweest. Een ongeveer veer tienjarige, van een geweer voorziene, jongen drong erop aan een kop thee met hem te drinken, maar we achtten het raadzaam terug te keren naar Beiroet, vanwaar gistermiddag om vier uur het leger in beweging zou komen voor de voorgenomen tocht naar het zuiden. Zoals bekend heeft de Libanese rege ring besloten een bataljon (550 man) naar het nu door de Verenigde Naties gecontroleerde gebied te sturen. Hier mee wil de regering, in overeenstem ming met het streven van de Verenig de Naties, een begin maken met het herstel van haar gezag. Majoor Haddad en zijn rechtse mili tie. die de strook tussen de Israëli sche grens en het Unifil-gebied bezet houdt, verzet zich hiertegen en dreig de zondag het hoofdkwartier van de VN in Naqoera te zullen beschieten. Ook werd gewaarschuwd dat een he likopter van Unlfll zou worden neer gehaald. Tijdens de paasdagen zette de rechtse (christelijke) militie aan deze dreigementen kracht bij door de grens naar Israël te blokkeren en alle wegen af te sluiten. Tevens werden tanks en geschut in een positie ge bracht die aldus een woordvoerder van de VN In Beiroet zo dicht bij de Nederlanders kwamen dat nu van een wezenlijke bedreiging van het UnifU- gebled kan worden gesproken. Vervolg op pag. 3, kol. 7 Bisschop Bluyssen op bezoek bij staatssecreta ris Haars. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bisschop Bluyssen van Den Bosch zal vermoe delijk binnen enkele dagen proberen een eind te maken aan de bezetting van de Sint Janskathedraal in Den Bosch door ongeveer tweehonderd christelijke Turken. Hij liet dat giste ren doorschemeren na een gesprek met staatssecretaris Haars van justitie, die hem wist te overtuigen van het zinloze van de bezettingsactie. Mgr. Bluyssen zei, dat hij tot dusver re geen reden ziet om de bezetting te beëindigen. Maar hij vreest dat zich ADVERTENTIE SHOW OCCASIONS-VIERDAAGSE BIJ ALLE spoedig moeilijkheden van hygiëni sche aard zullen voordoen. „Ik vind dat een belangrijk probleem, dat niet zonder beslissing voorbij zal kunnen gaan. Maar ik zeg niet, dat ze er nu al uit moeten." Staatssecretaris Haars maakte de bisschop, die het gesprek met haar voerde op verzoek van de bezetters, duidelijk dat zij niet voor de actie zal wijken. „Toegeven aan deze pressie zou betekenen, dat elke illegaal mor gen een kerk bezet. De Indruk zou ontstaan, dat Je in Nederland maar in een kerk hoeft te gaan zitten om een verblijfsvergunning te krijgen," aldus de bewindsvrouw. Bisschop Bluyssen. die de Turken van te voren had laten weten dat zij niet op een resultaat moesten reke nen, zei: „WIJ hebben het probleem van de Turkse christenen van alle kanten bekeken. Maar de bezwaren en moeilijkheden rondom de grote intocht van deze mensen maken het onmogelijk hen allemaal te helpen. Ik zie geen mogelijkheden voor alle be zetters óm ln Nederland te blijven." De geestelijke kondigde aan. dat hij contact met andere kerken zal opne men over de problemen van de chris telijke minderheid in Turkije. „Het moet voor de Wereldraad van Kerken en de rooms katholieke kerk mogelijk zijn meer op te brengen voor deze groep. Maar hier spreken we over de langere termijn." ADVERTENTIE Stort uw bijdrage voor hel verjaardagsgeschenk aan de koningin op ~7 postgironr.41979 70 of op uw bank op het speciale rek.nr 7919 tn.v.het Nationaal Comité. Wat de korte termijn betreft kreeg de bisschop van staatssecretaris Haars te horen, dat van geval tot geval wordt bekeken of er redenen zijn om een verblijfsvergunning te verstrek ken. Van een collectieve behandeling kan naar haar mening geen sprake zijn. „Het zijn geen vluchtelingen. Ze worden in Turkije niet vervolgd we gens godsdienst of politieke overtui ging. Dat is ook het standpunt van de hoge commissaris voor de vluchtelin gen van de Verenigde Naties," aldus de bewindsvrouw. Zij meent, dat de reden voor de komst van de Turkse christenen meer moet worden gezocht in de economi sche omstandigheden in hun land van herkomst. „Ze hebben het finan cieel moeilijk, zoals heel Turkije. Het is niet zo. dat ze vervolgd worden als christenen. Er wonen in Turkije 30.000 christenen. Moeten we die alle maal toelaten?" Persoonlijk leed De staatssecretaris erkent dat de christenen in Turkije het niet gemak kelijk hebben. „De christenen en isla mieten verdragen elkaar niet," zei ze. Bij de beoordeling van de aanvragen tot verblijf gaat de bewindsvrouw uit van de mate van persoonlijk leed dat de aanvrager heeft ondervonden. Hierbij onderscheidt zij drie catego- riën. De mensen die persoonlijk leed met een schrijnend karakter hebben ondervonden, zoals zware mishande ling, krijgen over het algemeen een verblijfsvergunning Bij de tweede categorie, persoonlijk leed zonder schrijnend karakter, wordt de aan vraag afgewezen, maar mag de aan vrager in ons land verblijven om het beroep bij de Raad van State af te wachten. De derde categorie, geen persoonlijk leed en mensen die de zaak bedotten, wordt zonder meer uitgewezen. Bij de beoordeling speelt ook gezins hereniging een rol. Wanneer de man toestemming heeft in Nederland te blijven, zal volgens mevr. Haars „overwogen kunnen worden" zijn vrouw en kinderen ook toe te laten. Een van de voorwaarden is dan, dat de man beschikt over hulsvesting. Meer nieuws op pagina 3 METOELLA (AFP.Reuter) De be velhebber van de christelijke militie in het suiden van Libanon, Saad Haddad, heeft gesegd dat hij van morgen de onafhankelijkheid sal uit roepen van de enclaves in Zuid-Liba non waarover hij de facto een mili tair gesag uitoefent. De Israëlische minister van defen sie, Eser Welsman, had een gesprek met Haddad in Zuld-Llbanon en sei hem dat Israël heeft ingestemd met de stationering van een beperkt aan tal Libanese regeringstroepen ten suiden van de rivier de Litani. Mili tairen xeiden dat het Israëlische ka binet blijkbaar voor druk van de VS en de Europese landen die troepen bij de VN-strljdmacht in Libanon hebben, is gezwicht. Welsman heeft Haddad gesegd dat Israël er geen beswaar tegen heeft dat vijf compagnieën Libanese troe pen in het centrum van het gebied dat door Unlfll wordt beheerst wor den gelegerd. Elke compagnie komt bij het hoofdkwartier van een Unlfil- contingent, aldus de zegslieden. Israël sal echter niet toestaan dat Libanese regeringstroepen suidellj- ker komen in het gebied van de christelijke militie, aldus de zegslie den. Israël heeft majoor Haddad alle noodsakelijk hulp voor het verhin deren daarvan toegeaegd, selden zij. Haddad sei dat „zijn soldaten" en hijself souden proberen de statione ring tegen te gaan van het bataljon van het Libanese geregelde leger in de aangrenzende zone die door de Unlfll gecontroleerd wordt. HIJ pre ciseorde echter dat hij niet van plan was de stellingen van Unlfil aan te vallen. „Het leger van Libanon, als dat bestaat, moet eerst de plaats innemen van de Syriërs en van de Palestijnse terroristen in Beiroet", aldus Haddad. „Wij zijn bereid al léén verset te leveren. WIJ voelen dat wij door de hele wereld aan ons lot worden overgelaten. Maar onse wil Is niet gebroken. Wij strijden al drie jaar. De enige onafhankelijke en vrije sector van Libanon is de onze". Haddad bestreed de wettigheid van het bewind van president Ellas Sar- kis „die benoemd is door de Syriërs die de gedeputeerden dwong hem te kiezen om hen te helpen hun plan tot annexatie van Libanon uit te voeren." De industriebond CNV voelt niets voor het idee om CAO's maar meteen voor een paar jaar tegelijk af te sluiten. Wij begrijpen dat. Tenslotte kan men zich ook aan een onmisbaar ochtendblad maar voor één jaar contractueel binden.' Wie blijft, doet dat bewust. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hctly Blok en Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gidv Decoratief jute lectuur- hangcr Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) Dc nieuwe modetrend ketting cn arm-band)c van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: ADVERTENTIE Uitgeslapen landgenoten worden opgeruimd wakker na een gegarandeerd goede nachtrust op Norma Matrassen en Boxsprings. ®ar de gans-Jes wel Vraag de uitgebreide kleuren brochure aan bij: Norma ftstbus 13 5815 AA Boxmeer. Matrassen BoXSpringS Donsdekens Kussens I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal- periode een welkomstkorting van 7. Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). I Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1