m Mobilisatie Zambia in Plafond Kïesuwkado Wat doen we dus dit Paasweekend? Harrisburg wekte grote verwarring Zingmee metVeronica! agboek an een edevaart aar ourdes [ali wil op [gen kracht Paasdrukte leidt tot filevorming ieuwe Haagse/Nieuwe Lei e Courant Trouw Koeler HET WEER ize krant irrisburg en Pasen Rosendael, verwaar loosde schoonheid **rssr ,.f~ 1 fever den Brink: tere boeken nutselen met 'felijkheid ousbroek en Hermans ïrontwaardigd over ilt uur verarming Bandopnamen vrijgegeven ipioenschap timen Goede vrijdag in Jeruzalem VS wijzen twee Z-Afrikanen uit Trouw Ook voor wielrijders I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I verhuizingen? Lees een krant met overtuiging: TrOUW Trouw V H 37STE JAARGANG NR. 10822 ZATERDAG 14 APRIL 1979 Zonnig en iets warmer mei middagtemperaturen rond achttien graden Tegen de avond mogeii|k een bui. Matige aan de kust vrij krachtige wind uit zuid tot zuidoost Morgen en overmorgen Eerst buien, later weer droog en zonnig. Lagere temperaturen Zon op 06.45 onder 20 36 maan op 23 55 onder 08 34 VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning' Loopt clan eens bi| ons binnen In ome fotohal vindt U ci'ce 4f>0 woninqm uit de feqio. compleet met loto. gerangschikt op prgsklasse R-insburgecvr^ 100 Rgnsburg lelelo De Leeuw maketaaidii bv W >4 LOSSE NUMMERS 60 CENT IN A 13 Sociaal berecht Passende arbeid ADVERTENTIE. ADVERTENTIE Bloemen houden van mensen. Bloemen doen je iets. Elke bos opnieuw. WASHINGTON (UPI) De federale commissie voor toezicht op kerninstallaties (NRC) „tastte volstrekt in het duister", toen zij op 30 maart zich beraadde over het ongeluk die ochtend met de kerncentrale bij Harrisburg. De bedrijfslei ding van de centrale was weinig mededeelzaam, stelde NRC- functionarissen voor voldongen feiten, en wist volgens een van hen op dat moment „eigenlijk niet wat ze aan het doen waren". Niet door iedereen worden pasen en eieren eten als twee onafscheidelijke grootheden opgevat. Onder het motto „Aan de andere kant van het ei/IJ" protesteerde de stichting 'Lekker Dier' gistermiddag tegen de leefomstandigheden van legkippen in batterijkooien. Onderdeel van de actie was een tocht over het Amsterdamse IJ. 'Lekker Dier' wil de consument wijzen op datgene wat er achter de deuren van de bio-industrie gebeurt. LUSAKA, SALISBURY (Reuter. UPI, AP) De Zambiaanse regering heeft gisteren de mobilisatie van haar strijdkrachten aangekondigd. De maatregel werd getroffen nadat Rhodesi- sche commando's in de vroege ochtenduren in de hoofdstad Lusaka het hoofdkwartier en de woning vande zwarte guerril la-leider Joshua Nkomo hadden vernietigd. Dat blijkt uit bandopnamens die van de bijeenkomsten van de commissie zijn gemaakt. De teksten zijn ter be schikking gesteld van de commissie van het Huis van afgevaardigden die het ongeluk gaat onderzoeken. Voor zitter Morris Udall had de NRC te verstaan gegeven dat hij de banden in beslag zou laten nemen als hij de tekst niet goedschiks kreeg. wervelende shows fcGudrun, IJslandse zwaard- Vaivis kikvorsmeisjes I onderwaterpanorama Irobbepshow /kiek iNovaZembla (inkI£ürM£' Al'UONSlW 7 KKAA j Geen idee Tussen 9 en 11 uur die vrijdagoch tend had de NRC nauwelijks een idee van de hoeveelheid radioactiviteit die vrijkwam. Evenmin was duidelijk of de wolk al voorbij de bewoners was van wie de evacuatie werd overwo gen. Voorzitter Joseph Hendrie: „Het lijkt me dat ik de gouverneur (van Pennsylvania) moet bellen. We wer ken bijna volledig in het duister. Zijn informatie is dubbelzinnig. De mijne bestaat helemaal niet en ik weet het niet. Het is net twee blinde man nen die rondwankelend beslissingen nemen." Harold Denton, de hoogste NRC- functionaris in Harrisburg, drong aan op vroegtijdige evacuatie. „Ik denk dat het belangrijk is om vóór de wolk uit te evacueren om te beginnen, in plaats van hier te zitten wachten op de dood." Uiteindelijk adviseerde de NRC gouverneur Thornburgh tot ver plichte evacuatie van zwangere vrou wen en kleine kinderen. Thornburgh ging niet verder dan een advies van die strekking. Denton meldde dat de bedrijfsleiding van de centrale geen duidelijke infor matie verschafte en „maar wat beu zelt. Het is erg moeilijk om de feiten te krijgen." Het aflaten van radioac tieve stoom gebeurde „voordat ie mand het wist", meldde Denton later. „Tegen de tijd dat we ingewerkt wa ren, waren ze er kennelijk mee opge houden." Pas enkele dagen later bleek uit metingen van de federale gezondheidsautoriteiten dat de hoe veelheid vrijgekomen radioactiviteit zo beperkt was dat geen nadelige gevolgen voor de bevolking te ver wachten zijn. Capaciteit Terwijl Israëlische militairen vanaf de daken van omliggende gebouwen een oogje in het zeil houden, trekken pelgrims over de Via Dolorosa naar de heuvel Golgotha. In Jeruzalem bevinden zich in verband met de lijdens week en Pasen momenteel zo'n 60.000 toeristen, van wie een groot aantal gisteren deelnam aan de traditionele processie. Het grote aantal bezoekers stelt de Israëlische politie voor grote veiligheidsproblemen. Ergens vraagt commissielid Victor Gilinsky aan NRC-functionaris Ro ger Mattson wat zijn grootste zorg is. Mattson: „Nou, mijn grootste zorg op dit moment is dat we een soort onge luk hebben waarop we nooit zijn inge richt om het te behandelen, en vol gens de beste schatting wordt het langzaam erger, en volgens de meest pessimistische schatting staat het op het punt om fout te gaan en ik zie geen reden om de mensen hier niet weg te halen. Ik zou niet weten wat je aan het beschermen bent door de mensen niet weg te halen." fw Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Het was gisteren op de Nederlandse wegen twee keer zo druk als op een normale vrijdag, zo concludeerde de verkeerscen- trale van de rijkspolitie in Driebergen. In totaal worden met de paasdagen zo'n 700.000 buitenlanders ver wacht, van wie het merendeel gisteren al ons land binnen- kwam Het merendeel ervan bestaat uit Duitsers, maar daarnaast zijn er ook veel Fransen en Scandinaviërs. De intocht van de Duitsers leidde gisteren tot grote opstoppingen bij de grenspost Bergh-autoweg. Vanaf vijf uur gistermorgen passeerden er zo'n tweeduizend auto's per uur. Einddoel van de reis zijn de kustplaatsen in het westen, waar de hotels zo goed als volgeboekt zijn Trekpleisters zijn. zoals gebruikelijk naast strand, zee en duinen, de Keukenhof, de Flevo- hof en Madurodam Daarentegen vertrokken er gisteren zo'n honderduizend Nederlanders naar het buitenland om daar enkele dagen vakantie door te brengen Bij na de helft koos het vliegtuig om op de plaats van bestemming te komen, maar er was ook veel verkeer in de richting Duitsland De drukte op de wegen veroorzaakte veel files op de bekende knelpunten, maar leidde niet tot meer ongelukken dan normaal. Een ernstig ongeluk deed zich wel voor de op de autoweg Frankfurt-Kassel. waar twee doden en veertig gewonden vielen. In de Haarlemmermeer reed een Duitse autobus tegen een geopende brug aan. Vijftien inzittenden raakten gewond Nkomo, één van de leiders van het Patriottisch Front, zei gisteren bij de puinhopen van zijn woning niet erg onder de indruk te zijn van de Rhode- sische aanval en voegde er aan toe dat hij en zijn guerrilla's het bewind in Salisbury voor het eind van het jaar omver geworpen zouden hebben. De Zambiaanse regering en buiten landse diplomaten waren echter wel degelijk onder de indruk en vroegen zich af hoe de commando's, bestaan de uit een eenheid grondtroepen, de Zambiaanse hoofdstad konden bin nendringen om daar het hoofdkwar tier van de zwarte leider te vernie tigen. Het Rhodesische militaire opperbe vel, dat gisteren de aanval bevestig de. liet zich daar ook niet nader over uit. maar zei wel dat het om grond troepen ging. In een kort communi qué heette het: „het .hoofdkwartier gecombineerde operaties' bevestigt internationale nieuwsberichten, dat Rhodesische grondtroepen aanvallen hebben uitgevoerd op doelwitten van het Zimbabwe revolutionaire volksle ger in Lusaka (ZAPU). Deze zijn aan sluitend op de luchtaanvallen tegen bases van terroristen in Zambia." In Lusaka werd eerst gezegd dat Nko mo niet thuis was tijdens de aanval, maar Nkomo zelf zei later dat hij wel thuis was en dat zijn lijfwachten drie kwartier hard hadden gevochten voordat de aanvallers zich terugtrok ken. Volgens hem wilden de Rhodesi sche commando's hem levend in han den krijgen om hem mee te nemen naar Salisbury. Zijn kompaan in het Patriottisch Front, de vanuit Mozambique opere rende Robert Mugabe zei dat dit soort aanslagen de eenheid binnen het front alleen maar hechter konden maken. Tien doden Volgens personeel van een ziekenhuis in Lusaka, hebben de Rhodesische commando's, die in landrovers kwa men aanrijden, tien lijfwachten van Nkomo gedood en werden meer dan twaalf mensen gewond. Een Tanzani- aanse regeringswoordvoerder had het over een luchtlandingsactie in de hoofdstad Lusaka, maar volgens di plomatieke zegslieden waren er bij de Rhodesische actie geen vliegtuigen betrokken. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Verenigde Staten hebben gisteren de uitwijzing bevolen van twee Zuid- afrikaanse diplomaten. Het gaat om twee attachés van de Zuidafrikaanse ambassade in Washington, die des kundig zijn op het gebied van defen sie. De Amerikaanse maatregel volgt op de uitwijzing donderdag van drie Amerikaanse functionarissen door Zuid-Afrika Het één houdt ongetwij feld verband met het ander. ADVERTENTIE. Panties voor jou en sokken voor pa! Kwaliteit dat kun je zien en goedkoper bovendien. Veronica volgt mode op de voet. Wanl Geen topconferentie met Tweede SALT-akkoord in Washington: een ooraandoening verhindert de heer Breznjew om hoger dan 600 meter te vliegen. En zo steekt men geen oceaan over. Met de trein dus. binnen Europa. Zo maak je nog eens wat mee in de buurt. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hclty Blok en Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krunt ol iv-gids Decoratief jute lectuur hanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien Echt naturel leder met ge vlochten koord|c Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Holwerda! niet duurder wel beter Almere - 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 ADVERTENTIES N ationa al Comité KoninginJuliana70jaar Stort uw bijdrage voor het verjaardagsgeschenk aan de koningin op ~7 postgironr.41979 70 of op uw bank op het speciale rek.nr 7919 tn.v. het Nationaal Comité. Voor hel kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een wel komst korting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. dc. CDD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. cfb

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1