Huurder krijgt meer rechten acht op Amin nu geopend VS spioneren in Zuid-Afrika Beleid Kiesuwkado ze krant ink uit Libanon Bewindslieden komen tegemoet aan eisen Kamer Proefproject 16-18-jarigen gaat door Trouw Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Kans op bui HET WEER ïmatorium voor dieren "Z_ Minderjarigen in inrichtingen krijgen wettelijk klachtrecht China hekelt Vietnam weer Premier Botha onthult: Taxi-blokkade in Amsterdam Trouw Stijlvol I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een taant met overtuiging. TrOUW Trouw 37STE JAARGANG NR 10821 VRIJDAG 13 APRIL 1979 res Zonnige perioden met slechts een kleine kans op een bui. Middagtempera- tuur ongeveer zestien graden. Matige zuiden wind. Morgen en overmorgen eerst zonnig, vooral later enkele buien Enige daling van temperatuur Zon op: 06.47 onder 20.34 Maan op: 22 47 onder 08 01 LOSSE NUMMERS 60 CENT JINA 2: I p in ische situatie' INA 3; ining om idafrikaans fschrift I uwenaren len nmissaris sINA 5: gin van echte vikkelingshulp PAGINA 7: Russische marine in Indische Oceaan PAGINA ECONOMIE: Bijenkorf moet bouwen in Utrecht PAGINA SPORT: Hockey-coach Van Heumen heeft haast PAGINA PODIUM: Oe methode Moerman Salt in opspraak e Avonddienst als Witte Donderdag i onzer verslaggevers DAM De ruim zesduizend Paasgroeten die zijn binnengeko- p de door mevrouw Hansje van Helden in Trouw gevoerde actie soldaten in Libanon, zijn op de plaats van bestemming nen. Luitenant-kolonel E. H. Lensink, de commandant van «non-detachement, heeft in een eerste reactie het volgende i naar Trouw gestuurd. jktiddag de door mevrouw Van Helden gestarte actie „Paas- a naar Libanon" ontvangen. Verzending in het bataljon vindt zo nog vandaag plaats. Verzoek de Trouw-lezers namens het iel van het detachement zeer hartelijk te bedanken voor deze r ons allen zo zeer gewaardeerd. Het doet ons geweldig goed Ifen dat het thuisfront op een dergelijke wijze met ons meeleeft, en de Trouw-lezers eveneens goede Paasdagen." parlementsredactie AO Dode katten en honden kunnen binnenkort worden erd. Staatssecretaris mevr. Veder-Smit heeft hiervoor een rege- worpen. Hiermee wordt een atlernatief geboden aan eigenaren isdieren die niet in staat zijn hun overleden viervoeter te ren en weinig voelen voor de enige resterende mogelijkheid: van het kadaver in een destructiebedrijf. de bepalingen staan het begraven van dode katten en I toe op eigen terrein of op een dierenkerkhof. Zulke kerkhoven r schaars en niet iedereen heeft een eigen terrein. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De rechtspositie van de huurder zal aanzienlijk worden versterkt. Er komt een termijn van drie jaar waarin de huurder tegen een koper wordt beschermd en bovendien zullen in de wet beperkte gronden worden opgesomd waarop de huurovereenkomst kan worden beëindigd. Minister De Ruiter en staatssecreta ris Brokx komen met deze door hen voorgestelde wijzigingen tegemoet aan de wens van de meerderheid van de Kamer, die eerder de voorstellen van de bewindslieden als volstrekt onvoldoende van de hand wees. Eén wens vn de Kamer, zo blijkt uit mededelingen van de bewindslieden, kan nog niet worden ingewilligd. Het gelijkschakelen van samenwonenden en gehuwden in de wet levert nog problemen op. Wanneer gehuwden scheiden, blijft de partner automa tisch huurder. Bij samenwonenden is dat niet het geval. De bewindslieden zeggen, dat het huurrecht hierin moet voorzien, maar dat de uitwerking daarvan nog op problemen stuit. De huurbescherming als geheel mag daardoor niet worden opgehouden, zo zeggen de bewindslieden. Andere Kamerwensen die wel inge willigd konden worden zijn: Er moet passende woonruimte voor de huur der beschikbaar zijn wanneer de eige naar de woning zelf wil betrekken en daarbij door de rechter in het gelijk wordt gesteld. De verhuurder mag de huur niet opzeggen, om de woning vrij van huur te verkopen. Huurbescherming De door de bewindslieden voorgestel de wijzigingen betekenen dat de huurbescherming, die nu in de rand stad geldt voor het hele land gaat gelden. Aanvankelijk dreigde de huurbescherming danig te worden aangetast omdat de regering het voornemen had om het verschil tus sen geliberaliseerde en niet-gelibera- liseerde gebieden op te heffen. Dat zou er op neerkomen dat de huurwet 0ie in de niet-geliberaliseerde gebie- ADVERTENTIE VOORJAARS-VERKOOPTENTOONSTELLING van 13 t/m 28 april, dagelijks van 10-16 uur. zondag en beide paasdagen gesloten tekeningen en aquarellen uit de 19e en 20e eeuw kunsthandel „LES BEAUX ARTS" Noordeinde 113a, Den Haag. tel: 605891 ALA (Reuter. UPI, AP, AFP) Het nieuwe bewind in Bi heeft opgeroepen tot een grootscheepse jacht op ex- t Idi Amin. „Hij verdient de galg" werd gisteren in iioboodschap in Kampala gezegd. radlo-Oeganda heeft de zich lorgen houdende Amin vele van verraad en ontelbare gepleegd. „Alle Oegandezen hun land houden, moeten van n jacht maken op Amin want tn gevaarlijk gezwel in onze gjving." De nieuwe leider van professor Yusufu Luie, gisteren vanuit Tanzania eganda te komen maar het g weer verhinderde dat. Eaniaanse invasieleger heeft igenlssen van de hoofdstad Er zijn 400 gevangenen vrij- onder wie een piloot die wei-, Amin te vliegen en andere Iers van de verdreven pre- functionaris van het nieu- heeft gisteravond meege- mensen die in Kampala aan ;ren gaan, zullen worden Gestolen goederen zul- worden teruggegeven. De beloofde een menigte len mensen, die zich bij itsgebouw hadden verza- er een einde zal worden aan de illegale moorden en tgneming van goederen, die van nu af aan wordt ;n krijgt een eerlijk pro- kerde hij. De man vroeg de ADVERTENTIE mensen vandaag weer gewoon aan het werk te gaan. Wraakacties pijeenkomst op pasen Amsterdamse Studentenekklesla dag 15 april. 12.00 uur mstelkerk. Amstelveld De afgelopen dagen hebben bewo ners van de hoofdstad soldaten van Amin op straat doodgeslagen en ook leden van Amins eigen stam werden het slachtoffer van wraakacties. De- ex-president heeft ook gisteren weer tweemaal zijn troepen opgeroepen de strijd voort te zetten. Waarschijnlijk vla zijn mobiele veldzender bestreed hij dat zijn bewind was gevallen. Vol gens deskundigen zou Amin hebben kunnen uitzenden vanuit 't uiterste noorden of noordwesten van het land. Volgens anderen bevond hij zich gis teren nog steeds in de dichtbij Kam pala gelegen industriestad Jinja met een deel van de troepen dat hem trouw is gebleven. Een ander deel daarvan zou zich hebben terugge trokken rond de steden Mbale en Tororo aan de grens met Kenia. Al dus zou Amin nog een cirkelvormig gebied met een diameter van 150 kilo meter beheersen. Na Tanzania, als eerste land ter we reld, heeft gisteren ook Zambia de nieuwe voorlopige regering erkend. In de boodschap waarin president Kaunda van Zambia de erkenning bekend maakte, zei hij dat „het afzet ten van Amin en de vorming van een nieuwe regering een grote overwin ning betekenen voor het volk van Oeganda en een triomf voor vrijheid, rechtvaardigheid en menselijke waardigheid. De Britse minister van buitenlandse zaken David Owen heeft zijn sympathie voor het nieuwe bewind uitgesproken. Een beschouwing over Oeganda's toekomst staat op pag. 7. Eén van de geplunderde winkels in Entebbe was een slijterij. In de brief zegt De Jong dat hij het voor de desbetreffende groep Jonge ren van uitermate gropt belang vindt dat de proefprojecten op zo kort mo gelijke termijn worden opgezet. De staatssecretaris heeft gisteren een. circulaire gestuurd aan de deelne mende scholend, waarin de inrichting van de proefprojecten is geregeld. Volgens De Jong ls het denkbaar dat zich op het punt van rechtspositie van de leerkrachten bij de proefpro jecten problemen gaan voordoen. Maar hij wijst erop dat hij deze pro blemen zo spoedig mogelijk tot een oplossing wil brengen. De onderwljsvakcentrales willen van de staatssecretaris de garantie dat de werkgelegenheid voor de leerkrach ten wordt veiliggesteld als de proef projecten onverhoopt na 1983 niet mochten worden voortgezet. De Jong INationaal Comité KoninginJuliana70ja ar Stort uw bijdrage voor het verjaardagsgescher.k aan de koningin op postgironr.41973 70 of op uw bank op het speciale rek.nr 7919 tn.v. het Nationaal Comité. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minderjarigen in rijksinrichtingen voor kinderbescher ming krijgen een wettelijk klacht recht. Het kabinet stemde gisteren in met een wetsvoorstel van minister De Ruiter van Justitie om de rechtsposi tie van deze jongeren op deze wijze te versterken. Het voorstel heeft geen betrekking op de Kamer met extra wijzigingen ko men, ter verbetering van de positie van de huurder. Belangrijk is dat de rechter duidelij ke normen krijgt in de wet waaraan hij kan toetsen of een huurovereen komst al dan niet kan of moet worden beëindigd. Aanvankelijk gaf de wet daarvoor slechts algemene regels. Kantonrechters hebben daartegen bezwaren gemaakt, ook zij wensten duidelijker omschreven wanneer ont ruiming moet worden toegestaan. Opzegging Brokx den nog geldt (Randstad en enkele grote steden) vervalt en wordt ver vangen door regels in het burgerlijk wetboek, die aanzienlijk zwakker zijn. Deze laatste regels worden nu vergaand aangescherpt. De wijziging van het burgerlijk wet boek dateert al van het vorige kabi net. De huidige bewindslieden zijn al eens met nadere voorstellen geko men. maar moesten onder druk van De rechter kan nu slechts op een verzoek tot beëindiging van de huur ingaan wanneer de huurder zich niet als goed huurder heeft gedragen, de woning slechts voor een bepaalde ter mijn is verhuurd en bij dringend ei gen gebruik van de eigenaar; mits er passende vervangende woonruimte voorhanden is. Opzegging op andere gronden wordt nietig verklaard, even als onderhandse afspraken tussen ei genaar en huurder om een huurove reenkomst zonder tussenkomst van de rechter ontbonden te verklaren wanneer de eigenaar dat wenst. Een koper van een bewoonde huur woning kan gedurende drie jaar niet overgaan tot het opzeggen van de huur, de termijn gaat in op het mo ment dat schriftelijk aan de huurder wordt kenbaar gemaakt dat de koper eigenaar is geworden. TOKIO, BANOKOK (Reuter. UPI) China beschuldigt Vietnam ervan tien divisies samen te trekken langs de grens met China en verwacht dat Vietnam nieuwe militaire acties te gen dat land zal beginnen. De kans wordt daarom groot geacht dat de besprekingen tussen China en Viet nam, die morgen in Hanoi moeten beginnen, direct na de aanvang zul len worden afgebroken. Een Chinese woordvoerder verklaar de gisteren tegenover het Japanse persbureau Kyodo. dat momenteel geen gunstige voorwaarden aanwezig zijn voor wederzijdse concessies aan de onderhandelingstafel. Meer nieuws over de relatie Viet nam-China staat op pagina 11. Van onze correspondent JOHANNESBURG In een toespraak voor de Zuldafrikaan- se televisie heeft premier Pleter Botha gisteravond onthuld dat de regering een geheim „spionagecomplot" van de Ver enigde Staten tegen Zuid-Afrika heeft ontdekt. Daarbij zou den Amerikaanse diplomaten ln Zuid-Afrika bij zijn be trokken. Premier Botha verscheen op de tele visie samen met minister van buiten landse zaken Roelof Botha. Hij deel de mee dat de minister van buiten landse zaken enkele minuten daar voor de Amerikaanse ambassadeur William Edmudson van de zaak op de hoogte had gesteld. De ambassadeur had te horen gekregen dat bepaalde leden van de diplomatieke missie bin nen een week Zuid-Afrika moeten verlaten. Premier Botha, die sprak van een ernstige schending van de Zuldafri- kaanse soeverenlteit, deelde mee dat de Zuidafrlkaanse regering had ont dekt dat het particuliere vliegtuig van de Amerikaanse ambassadeur werd gebruikt voor spionagedoelein- den. De Zuidafrlkaanse regering heeft speciale toestemming gegeven het toestel in het land te stationeren en binnen Zuid-Arika te gebruiken voor officieel gebruik door de ambas sadeur Vervolg op pagina 19 Taxichauffeurs hebben gistermor gen de hele binnenstad van Amster dam geblokkeerd. De politie sprak van „een grote puinhoop", waar al leen fietsers zich doorheen wisten te wurmen, zoals hier op de Dam. De aanleiding voor de blokkade was een ruzietje tussen een politieman en een taxichauffeur. De chauffeur weiger de weg te gaan van een plaats voor het Centraal Station waar een stop verbod geldt. Toen de agent hem wilde bekeuren, riep de chauffeur per mobilofoon zijn collega's te hulp, die vervolgens het centrum bezet ten. Het stopverbod voor het station zint de taxichauffeurs niet, omdat ze hun passagiers niet vlak voor de ingang kunnen afleveren. De ge meente handhaaft echter het stop verbod in verband met de metro- werkzaamheden. De taxichauffeurs beëindigden gistermiddag om één uur de blokkade. De zorg voor het overleden huisdier is geen sinecure. Maar de staatssecretaris van volksgezondheid gaat nu een dierencrematorium mogelijk maken. Geruchten dat ten departemente om de brandende problemen heengeslopen wordt, moeten maar eens afgelopen zijn. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ondanks de afwijzende houding van de onderwijsvakcentrales wil staatssecre taris De Jong de proefprojecten nieuw beroepsonderwijs voor 16- tot 18-jarigen toch per 1 augustus aanstaande laten beginnen. Hij heeft dit meegedeeld in een brief aan de bijzondere commissie voor de rechtspositie van onderwijspersoneel, met wie hij geregeld met de vakcentrales overleg voert. 6 sprookjes op I LP <A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok cn Ina van Faawcn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gidv Decoratief jute lectuur- hangcr Léderen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien Licht naturel leder met ge vlochten koord |c Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-band je van keramiek wil die garantie om financiële rede nen echter niet geven. De onderwijs vakcentrales willen nu aan hun ach terban adviseren niet aan de projec ten mee te doen. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: minderjarigen in particuliere tehui zen. Het klachtrecht geeft een min derjarige pupil de mogeliijkheid over beslissingen van de directie zijn be klag te doen bij de commissie van toezicht. Deze commissie kan de be slissing dan herzien. Het voorstel, dat nu voor advies naar de Raad van State ls gestuurd, voorziet ook in een wijziging in de regeling van discipli naire straffen. I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal- J periode een wclkomstkorting van 7. I Kado naar keuze: DA. DB. DC. GD. (aankruisen Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. (Ai

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1