Nieuw bewind in Oeganda n Krant Kiesttwkado «flip™ Veiligheid méér dan helft Amerikaanse reactoren in twijfel IHC-Holland heeft 780 man te veel ^ööpfieupfeiseM In deze krant Amin na val Kampala met getrouwen gevlucht Trouw Zonnig HET WEER Victor Noach Voor Nederhorst 30 gegadigden Aanslag op oppositieleider in Zuid-Afrika Kurt Waldheim wijst verzoek Amnesty af Bezoek bij Saljoet Trouw Niet onaardig I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee e Bij de boekhandel bent u goed uit eeceeeeeeceeeeeeeceeeeeeeee I Kado naar keuze: GA. GB. GC. GD. (aankruisen I Lees een krant met overtuiging: TrOUW ieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant wellicht op school 37STE JAARGANG NR 10820 - DONDERDAG 12 APRIt 1979 Zonnige perioden en in de middag mogelijk een bui Middagtemperaturen ongeveer zestien graden. Matige wind uit zuid tot zuidwest Morgen en overmorgen Eerst zonnig, later kans op een bui Middagtempe raturen omstreeks zestien graden Morgen zon op 06 50 zon onder 20 33 maan op 21.39 maan onder 07 32 LOSSE NUMMERS 60 CENT Nieuwe voorraden »Sa grootse keuze oosterse tapijten Grote Marktstraat 26 het enige ad re» Den Haag Tel 070 SS S3 II PAGINA 2: Soetendorp: Wij worden het protesteren moe PAGINA 3: Wet adviesraad voor scholen PAGINA 5: Zeemansvrouw wil niet zielig zijn PAGINA 7: Acht jaar Amin: 300.000 doden PAGINA 9: Christelijke politiek: cultuur Pagina 17 Uit de weekbladen Pagina economie: Oegandese militairen die zich hebben overgegeven aan het Tanzaniaanse leger worden naar een verzamelplaats ge bracht voor krijgsgevangenen, begeleid door een Tanzaniaanse soldaat (rechts). De soldaten hebben hun militaire plunje al vervangen door burgerkleding. KAAPSTAD In de nacht van dins dag op woensdag is het appartement van de Zuidafrikaanse oppositielei der, Colin Eglin, beschoten. Eglin ver telde journalisten dat hij en zijn vrouw kort na middernacht wakker werden van een schot. Vlak daarop volgde nog twee of drie schoten. Noch hij, noch zijn vrouw raakte gewond. Eglin, de leider van de Progressieve Federale partij, vertelde dat hij een paar dagen geleden bedreigd is. Afge lopen vrijdag had zijn secretaresse een telefoontje gehad van een man die dreigde geweld te gebruiken te gen Colin Eglin. De partijleider noemde de aanslag een „verwerpelij ke daad van politiek banditisme, die Zuid-Afrika in diskrediet brengt". Verleden week beschuldigde de Zuid- afrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Botha, Eglin er van vertrouwelijke informatie over Nami bië te hebben doorgegeven aan de V N. De minister noemde hem „een vijand van Zuid-Afrika." Eglin heeft deze beschuldiging ontkend. Hij is van mening dat minister Botha me de-verantwoordelijk is voor de aan slag omdat hij deze onjuiste beschul diging had geuit. Hij drong aan op Botha's ontslag. NEW YORK (Reuter De secretaris generaal van de Verenigde Naties. Kurt Waldheim, heeft een verzoek van Amnesty International afgewe zen om een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad te houden over de golf van politieke executies die mo menteel over de wereld spoelt. Am nesty drong aan op een dergelijke zitting met een beroep op Waldheims bevoegdheid een vergadering van de Veiligheidsraad bijeen te roepen in verband met naar zijn oordeel bran dende politieke kwesties. Waldheim heeft Amnesty laten weten dit niet de meest zinvolle benadering te vinden van het probleem dat deze organisa tie aan de orde heeft gesteld. Wald heim verwees in zijn antwoord naar zijn persoonlijke pleidooien voor cle mentie bij politieke processen. MOSKOU (UPI) De Sojoez 33 met aan boord de Russische gezagvoerder Nikolai Roekawisjnikow en de Bul gaarse boordwerktuigkundige ma joor Georgi Iwanow manoeuvreerde gisteravond naar het ruimtestation Saljoet 6 toe. De koppeling werd kort na het afsluiten van deze editie ver wacht. In de Saljoet waren de Russen Walery RJoemin en Wladimir Ljachow bezig aan hun 46ste dag in de ruimte Alle heren maakten het volgens de berich ten goed ADVERTENTIE Weerbestendige aluminium konstruktie. Regelbare uitvalsmaat tot 220 cm Kleurvast zonnig oranje doek van 100% acryl. In breedten van b^275 t/m 600 cm 275 cm. breed rems-m mmm\ WttescHem WASHINGTON (AP, Reuter, AFP) De Amerikaanse Com missie voor toezicht op kerninstallaties (NRC) overlegde giste ren met twee leveranciers van kerncentrales om op korte termijn te komen tot verbetering van de beveiligingsappara tuur. KAMPALA (Reuter, UPI, DPA, AFP) De 67-jarige Jusufu Luie is gisteravond door het na tionale bevrijdingsfront van Oeganda tot nieuwe president van dat land uitgeroepen. Het front maakte de val van Idi Amin bekend nadat eer der die nacht de Oegan dese hoofdstad Kampala was ingenomen. Amin is met enkele getrouwen naar Jinja gevlucht. In een radioboodschap deelde over ste David Owiti namens het front mee: „Wij hebben vandaag Kampala ingenomen. De leugenachtige racisti sche fascist (Idi Amin) is niet meer aan de macht". De overste riep het volk op de weinige nog achtergeble ven moordenaars en plunderaars uit te roeien. Alle Oegandese soldaten werden opgeroepen zich over te geven De nieuwe president Luie is naar ei gen zeggen een a politieke academi cus. Hij zal ook minister van defensie en opperbevelhebber van de strijd krachten zijn. Luie is oud-vice-kanse- lier van de Makerere-universlteit van Kampala en voorzitter van de uitvoe rende raad van het nationale front. Hij heeft voorgesteld op zo kort mo gelijke termijn verkiezingen te hou den en zei dat misdadigers uit Amins tijd voor de rechter zouden worden gebracht. Van standrecht zal geen sprake zijn, aldus Luie, die zegt waar de te hechten aan de bescherming van de rechten van de mens. Het beslissende offensief tegen Kam pala heeft de Tanzaniaanse troepen en Oegandese ballingentroepen maar twee gewonden gekost. Er zijn enkele tientallen Oegandese gedood onder wie er waren die door boze burgers werden doodgeslagen. De enige bui tenlander die bij de aanval op Kam pala om het leven is gekomen is een Westduitse VN-medewerker. die in zijn auto door een voltreffer werd geraakt. De afgezette president van Oeganda. Idi Amin, hield gisteravond laat een toespraak tot zijn volk via de radio. Hij riep zijn troepen op zich niet over te geven. Amin sprak in het 8wahili. Deskundigen situeerden de zender in de noordoostelijke stad Soroti, die ver van de Tanzaniaanse linies ligt. Personen die de Oegandese ex-dicta tor kennen, verklaarden dat het on miskenbaar Amins stem was die door de ether klonk. Ons commentaar staat op pag. 5. Een beschouwing over Amin staat op pag. 7. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het IHC-Holland-concern (baggermateri- eel) heeft 780 mensen te veel. De ooizaak is, dat de toekomst voor de nieuwbouw van baggermaterieel de eerstkomende vijf jaar ongunstiger is, dan anderhalf jaar geleden werd voorzien. Eenn woordvoerder van het ministe rie van Economische Zaken vulde gis teravond deze mededeling aan met de opmerking, dat die ongunstige wending te wijten is aan het verlies van een order uit Egypte. IHC hoopte op een opdracht voor twee cutterzui gers, maar de miljoenenopdracht ging naar een Japanse concurrent. Bij IHC Holland werken 3.440 men sen. Er is echter pas een „evenwicht" in de markt, bij een personeelssterkte van ongeveer 2.660 man. Bij welke onderdelen van het bedrijf de ontslagen zullen vallen, is nog on derwerp van overleg met de centrale ondernemingsraad. De gekozen leden van de centrale ondernemingsraad willen dat eerst overleg met de werk maatschappijen over de eigen situa tie zal plaats hebben, voordat op 25 april over het geheel in de centrale ondernemingsraad overleg wordt ge pleegd. Vorig jaar werd de offshore-werf IHC- Gusto in Schiedam gesloten. Een deel van de zeshonderd man perso neel vond toen werk bij de nu even eens bedreigde werf VDSM Rozen burg. ADVERTENTIE Een nieuwe lente met VOORKEURBOEK. Dank zij een pracht Omnibus van niemand minder dan Rie van Rossum, die reeds vele beroemde boeken op haar naam heeft staan. Tot 30 juni 1979: Rie van Rossum ELKE VROUW HEEFT HAAR GEHEIM Omnibus van: Keer terug mijn, dochter, en Gepaarde schelpen. Gebonden 436 blz Normale prijs f 29,90 NU slechts f 17,50 Uw voordeel f 12,40 Uit bestudering van het onge luk met de centrale bij Harrls- burg is gebleken, dat er sys- teemfouten in de apparatuur zitten, niet alleen bij het daar toegepaste ontwerp van Bab- cock Wilcox, maar mogelijk ook in de centrales van West- inghouse. Dinsdag al had de NRC aangekon digd dat alle 43 Amerikaanse druk- waterreactoren van extra controle apparaten moesten worden voorzien. De Adviescommissie Reactorveilig heid had zaterdag al aan de NRC bericht dat een misleidende stand van een drukmeter het voor het per soneel van een drukwaterreactor „heel moeilijk maakt om'het verloop van een ongeluk met een kleine breuk in het koelwatersysteem vergezeld van andere abnormale toestanden, te begrijpen en behoorlijk te be heersen". Fout De inhoud van de niet officieel gepu bliceerde brief werd dinsdag door de New York Times geciteerd. Volgens de Times suggereerde de inhoud dat het ongeluk bij Harrisburg niet een eenvoudige fout in de bediening was geweest. De aanbeveling om appara tuur te installeren die ..ondubbelzin nig het niveau van de vloeistof in het reactorvat aangeeft" duidt erop dat een door de metertjes veroorzaakt misverstand over de hoeveelheid koelwater geleid heeft tot het met de hand afzetten van het noodkoelsys- teem. Dat leidde vervolgens tot het droogvallen van brandstofstaven, de vorming van een gasbel en de bijna- ramp De Amerikaanse conclusies zijn niet automatisch geldig voor Eu ropese drukwaterreactoren zoals die in Borssele. waarvan het Amerikaan se basisontwerp door de Duitse leve rancier is gemodificeerd Westing- house waarschuwde zaterdag al zijn klanten dat bij gelijktijdige proble men met koeling en druksysteem de noodkoeling niet automatisch wordt ingeschakeld terwijl dat wel nodig is en ook de bedieningsman de situatie niet kan doorzien. Het is jammer, wij gunnen iedereen graag het beste (en onszelf ook, eerlijk gezegd) maar de Times komt na Pasen nog niet direct weer uit. Nou ja, de Guardian is ook niet niks. En wij blijven gewoon Trouw maken. Een tikje onthand. Maar toch. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven ko van Dijk. Hdlv Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de kram of In-gids Decoratief jute lectuur hanger lederen halsfasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien Echt naturel leder mei ge vlochten koord ic Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-hand)c van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Opinie Volgens een opiniepeiling is nog maar een minderheid van de Amen- kanen voorstander van meer gebruik van kernenergie 46 procent Vorig jaar was dat nog 69 procent. Slechts 38 procent zou een kerncentrale in de eigen woongemeente verwelkomen I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal- periode een welkomstkorting >an ƒ7. Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. rouw hier zijn nog z'n luiers en Böypoeder onze parlementsredactie f HAAG Het partijbe- ir van de WD schrijft de zo goed als volledig af [oekomstig regeringspart- Dit blijkt uit de gisteren strategienota van het partij - die als basis moet voor de discussie bin- WD over de politieke in de jaren '80. de nota is het op dit moment een voorkeur uit te spre- ir partijen waarmee de WD volgende verkiezingen wil sa- ken. Dit geldt ook ten opzich- het CDA. De vraag of het t Van Agt-Wiegel tot inzet van ingen zal worden gemaakt, pas aan het eind van de rit beantwoord, aldus de nota. bestuur sluit de PvdA for- nlet uit van samenwerking, het fundamentele verschil tus- •lde partijen in mens- en maat- wordt zo breed uitge- slechts één conclusie mo- Volgens de nota is discussie lijke samenwerking met de niet zinvol, omdat zij altijd in de constatering „nu niet", loopt deze discussie dood, de nota. de nota worden binnen de als redenen voor samenwerking de PvdA aangevoerd, dat beide jen partijvorming op confessio- grondslag afwijzen, op het ter- van normen en zeden dicht bij i staan en op den duur op soci- conomisch terrein dichter bij el- komen. ÏVD-bestuur acht die laatste re- OhJuist Volgens de nota wijzen iwljzen van Den Uyl, het stern- van de PvdA, de wijze van aitievoeren en de opvattingen de PvdA over de economie niet *n naar elkaar toegroeien. De A wil veel te ver gaan in het innen van m acht aan de over- ten opzichte van het individu, de nota. rns het partijbestuur gaat achter tegenstrijdige opvattingen over ociaai-economische politiek een menteel verschil tussen beide m schuil, dat geenszins van ma nische aard is. „Het gaat im- lom de plaats van de mens in de mleving. Het liberale ideaal stelt list het vrije zelf verantwoordelij- idividu voorop. De PvdA maakt Individuele mens ondergeschikt de structuur," aldus de nota. WD-bestuur wil zich thans ook uitspreken over mogelijke sa- werking met D'66. „Deze partij zelf bezig te zijn zich wat onaf- lelijker tegenover de PvdA op te mi. Of dit in de toekomst leidt tot tolerantere houding jegens de 1 moet worden afgewacht," aldus ota. de nota moet de WD de Ie twee jaar benutten om haar itige politieke koers te bepa- ADVERTENTIE HAAG Drs. A. H. Paape, van het Rijksinsti- Oorlogsdocumentatie, zal de Jong per 1 mei opvolgen ecteur van het RIOD. Dr. de gaat met ingang van die datum pensioen Pais zei gisteren dat hij op aanstaande bij het afscheid De Jong officieel zijn opvolger end zal maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1