Israël stelt bespreking over vredesakkoord uit [ogelijk veel doden bij ote brand Boekarest Zang Kïesuwkado Winterschade bijna honderd miljoen Uitlating Egyptische premier oorzaak spanning itoriteiten zwegen elf uur lang Vragen over dampen bij stomerijen Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Zonnig HET WEER tanse bus rivier: 40 deren dood Resolutie Britse kerken tegen Shell Israël vergeldt bomaanslag op markt Tel Aviv Onderscheiding voor Wiesenthal Trouw Ook voor andersdenkenden Zeven ton extra door militaire hulp I Bezorg Trouw een niettwe abonnee Trouw 37STE JAARGANG NR 10819 WOENSDAG 11 APRIL 1979 Zonnige penoden en mogelijk een bui. Middagtemperaturen omstreeks zeventien graden. Krachtige wind uit zuidoost tot zuid Morgen en overmor gen: aanvankelijk een bui. Ook opklaringen en minder zacht Morgen zon op: 06.52 Maan op: 20.30 Zon onder 20 31 Maan onder: 07.07 Deze kram heelt een speciaal teleloon nummer voor mensen die zin hebben in I een abonnement:020 659388 LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2 PAGINA 4: PAGINA 11: Moeilijkheden van Strip en Zipper Mahlangu, een bisschoppen nog voor de hele familie baken voor niet opgelost PAGINA 5 Zuid-Afrika Psychiatrische PAGINA 3 patiënt terecht Gegevens uit overgeplaatst PAGINA SPORT: 'Almelo' naar PAGINA 7 Winst voor Ajax, Pakistan? Regering van Iran in moeilijkheden PSV gelijk bij NEC tKAREST (AFP, DPA, Reuter) Gevreesd wordt dat bij een brand in een tt warenhuis in het centrum van Boekarest een groot aantal mensen om -leven is gekomen of is gewond. TEL AVIV (Reuter, UPI, DPA) Israël stelt het bezoek van twee ministers aan Egypte uit. Minister van defensie Weizman en vice-premier Jadin zullen eerst over twee weken naar Cairo gaan inplaats van aanstaande zondag. Politieke waarnemers brengen het uitstel in verband met uitlatingen van de Egyptische premier Khalil, die enkele dagen geleden verklaarde dat Egypte Syrië te hulp zal komen als dat land zou besluiten de Golanhoog- ten gewapenderhand te heroveren. In Tel Aviv werd gisteren meegedeeld dat het bezoek van minister Weizman en vice-premier Jadin was uitgesteld opdat de beide heren op gepaste wij ze het Paasfeest zouden kunnen vieren. In Israëlische regeringskringen over heerste het gevoel dat Khalils uitla tingen bedoeld waren als een voor schot op het resultaat van de bespre- IA (AFP, Reuter, UPA) Een ;luk in Benavente in het esten van Spanje heeft aan I kinderen en enkele volwasse- leven gekost. De bus waarin stortte in een rivier. Dit is uit lichte bron vernomen. In de en 54 kinderen in de leeftijd lot 14 jaar en drie leraren van ooi in het Spaanse Virgo, die erden van een schoolreisje id en Toledo. Twaalf kinde den worden tot nu toe worden jsploegen proberen de andere n die ingesloten zitten in de vast zit op de bodem van de )g te redden. Gevreesd wordt redding voor hen te laat zal Het ongeluk gebeurde om 's middags, zo deelde de poli toen een gevaarlijke bocht d werd genomen. De Roemeense autoriteiten deelden gisteravond mee dat slechts drie mensen om het leven waren gekomen maar reddingsploegen hielden vast aan het aantal an veertig. Er waren aan het begin van de avond zelfs geruchten dat het dodental 200 be droeg. De onzekerheid over het pre- ciese aantal slachtoffers is sterk in de hand gewerkt door de Roemeense autoriteiten. Zij hebben elf uur lang gezwegen over de brand in het waren huis. Ook radio-Boekarest deed alsof er niets aan de hand was en dat terwijl de zware wolken over de stad dreven. De brand brak gisterochtend uit in een liftschacht tussen de tweede en de derde verdieping en veroorzaakte paniek onder de vele klanten die bin nen waren. Volgens ooggetuigen sprongen sommige mensen uit de ra men. terwijl anderen door de brand weer, die spoedig ter plaatse was, werden gered. De hele brandweer van Boekarest werd bij het bluswerk in geschakeld en tientallen agenten zet ten het gebied af. Tientallen zieke nauto's haastten zich naar het waren huis, zo meldden ooggetuigen. Boven het gebouw cirkelden helikopters om de mensen die naar het dak gevlucht waren, te redden. Over de oorzaak van de brand is nog |et ministerie van buitenlandse zaken is door de heer s Bettink (links) de nieuwe afgezant van het Vaticaan in Hand, mgr. Berloco Wuestenberg (rechts) begroet. De pro-nuntius volgt John Gordon op, die om gezond- denen van deze functie werd ontheven. niets bekendgemaakt. Sommigen zeggen dat kortsluiting de oorzaak is geweest, anderen zeggen dat de ont ploffing van een zuurstoffles, die ge bruikt werd door lassers die in het gebouw bezig waren, de brand heeft veroorzaakt. Van een onzer verslaggevers AM8TERDAM Raadslid Peter Lankhorst (PPR) heeft b en w van Amsterdam gevraagd wat het college van plan ls om werknemers en omwo nenden beter te beschermen tegen de door chemische wasserijen versprei de PER-damp. Uit een onderzoek van het Coronel laboratorium van de universiteit van Amsterdam bleek onlangs dat een aantal mensen dat naast of boven een „stomerij" woont, te veel van het daar gebruikte oplosmiddel per- chloorethyleen (PER) in hun lichaam hebben. De hoeveelheid damp in de door hen uitgeademde lucht over schrijdt de kritische grens van 15 milligram per kubieke meter, die vol gens de onderzoekers wijst op gevaar voor lever- en nierbeschadiging. Bij werknemers ln de chemische wasse rijen werden hoeveelheden tot hon derd milligram PER per kubieke me ter geregistreerd LONDEN (ANP) Elf organen van verschillende Britse kerken hebben samen met ruim honderd andere or ganisaties een resolutie ondertekend, die kritiek levert op de rol, die de Koninklijke Nederlandse Shell Groep heeft gespeeld bij .het ontdui ken van de olie-sancties, die sinds 1965 voor de invoer in Rhodesië gelden. De resolutie zal op de jaarlijkse alge mene vergadering van de holding maatschappij „Shell transport and trading" op 17 mei worden aangebo den. Een overzicht van de ravage Wiesenthal met zijn konink lijke onderscheiding 'HOL (ANP) Minister De is gisteren teruggekeerd van- Verenigde Staten, waar hij op Iging van de Amerikaanse re- een oriëntatiebezoek bracht federale „drug enforcement stration", die zich bezig houdt e naleving van de wettelijke igen ten aanzien van drugs. it durft niet in leten uniform ADVERTENTIE N ationa al Comité KoninginJuliana7 0jaar Stort uw bijdrage voor het verjaardagsgeschenk aan de koningin op Z postgironr.41979 70 of op uw bank op het speciale rek.nr 7919 t.n.v. het Nationaal Comité. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De schade aan rijkswegen en de kosten, ver bonden aan gladheidsbestrij- ding in de afgelopen winter belopen volgens de eerste schattingen negentig tot hon derd miljoen gulden. Tijdens .normale" winters liggen de kosten rond de vijftien mil joen gulden. Deze cijfers zijn ontleend aan de door het departement van binnenlandse zaken aan de Tweede Kamer gezon den inventarisatie van de gevolgen van de sneeuwstorm in Noord-Neder land op 13. 14 en 15 februari jongstle den. Welk deel van dit bedrag kan worden toegeschreven aan de sneeuwstorm van begin februari in het noorden van het land is niet bekend. De kosten voor aan derden uitbeste de werkzaamheden voor de bestrij ding van de gladheid beliepen voor de provincies Friesland. Groningen. Drente en Noord-Holland in totaal 8,5 miljoen gulden, waarvan 5.6 miljoen voor rekening komt van de gemeen ten. Het restant aan kosten heeft betrekking op provincies en water schappen. De extra kosten verbonden aan de verleende militaire hulp worden ge schat op ongeveer 700.000 gulden. Dat bedrag zal ten laste van de rijks begroting worden gebracht. In het overzicht wordt geconcludeerd dat niet gesproken kan worden van een nationale ramp. Een andere conclusie is dat het alarmnummer 0011 in Friesland uitstekend heeft gefunctio neerd. Uit het overzicht blijkt dat het lande lijke produktieveriies in de bouw (op jaarbasis) ongeveer één tot anderhalf miljard gulden zal bedragen, hetgeen ongeveer drie procent van de totale bouwproduktie is. In de bouwmateri alen-handel zal het relatieve produk tieveriies mogelijk hoger zijn, te we ten ongeveer 3,5 tot vijf procent van de jaaromzet. Het departement van Volkshuisvesting heeft laten weten dat de rijksgebouwendienst de be stekbepalingen ten aanzien van het opleveren en aanvangen van bouw werken soepel zal hanteren. Ook van uit de centrale directie van de Volks huisvesting zal in de provincies wor den aangedrongen op een soepele houding ten aanzien van opleverings data voor de woningbouw. Lager In het overzicht wordt de verwach- kingen die de komende tijd gevoerd moeten worden ter invulling van het in Washington ondertekende vredes akkoord. Jeruzalem is van oordeel dat Khalils uitlatingen in strijd wa ren met de letter en de geest van dit akkoord. In Caïro waren er gisteren aanwijzin gen dat de spanning in de relatie TEL AVIV (Reuter, UPI Israëlische militaire vliegtuigen hebben gisteren bombardementen in het zuiden van Libanon uitgevoerd als vergelding voor een bomaanslag op de markt van Tel Aviv, waarbij één persoon om het leven kwam en zeker twintig men sen gewond raakten. Volgens Palestijnse woordvoerders zijn bij de bombardementen die plaatsvonden op de kustplaats Da- mour in de omgeving van de haven stad Tyrus een groot aantal mensen om het leven. In Damour leven veel Palestijnse vluchtelingen. Ook in de directe omgeving van Tyrus bevin den zich een aantal Palestijnse vluch telingenkampen. De Israëlische actie kwam klaarblij kelijk als een vergelding voor de bo montploffing op de markt van Tel Aviv. waarvoor de verantwoordelijk heid genomen werd door de „Pales tijnse Commando-beweging". Een woordvoerder van deze beweging zei dat de aanslag was uitgevoerd door het „algemeen commando van de Pa lestijnse revolutie". De actie had de codenaam „de martelaar Kamal Ad- wan", de naam van een Palestijnse leider die op 10 april 1973 ln Beiroet werd gedood. De ontploffing op de markt in Tel Aviv vond om hall één plaatselijke tijd plaats. De Karmelmarkt in het centrum van de stad was overvol in verband met het naderende Joodse paasfeest, dat vanavond begint. De Israëlische openluchtmarkten zijn al vaker doelwit van Palestijnse aansla gen geweest. tussen Israël en Egypte toch al wat aan het teruglopen was. Premier Khalil liet weten dat minister Weiz man hem had meegedeeld dat het uitstel uitsluitend verband hield met de viering van het Paasfeest. De pre mier noemde overigens de Israëlische protesten tegen zijn uitlatingen vol strekt ongerechtvaardigd. Hij her haalde zijn stelling dat Egyptische steun aan Syrië alleen zou plaats vin den wanneer eventuele vredesbespre kingen tussen Israël en Syrië zouden mislukken. Khalil is van oordeel dat Syrië recht heeft ontruiming van de Golanhoogte, zoals Egypte in het ka der van de vredesregeling de Sinaï terugkrijgt. Geen blokade Khalil verklaarde voorts dat het offi ciële Israëlische protest, dat volgens Israëlische regeringskringen via Amerikaanse diplomatieke kanalen naar Caïro onderweg was. nog werd opgehouden in afwachting van zijn nadere verklaring van zijn uitlatin gen. Khalil verklaarde uitdrukkelijk dat de huidige verschillen van me ning de weg naar vrede in het Mid den-Oosten niet zullen blokkeren Inmiddels heeft Egypte Israël offici eel laten weten dat het de ceremonië le plechtigheid van de ratificatie van het vredesakoord wil uitstellen van 16 maart naar 22 april. Egypte zei te verwachten dat Israël met het uitstel zal Instemmen. Volgens de Egyptenu ren moet het verzoek om uitstel niet beschouwd worden als een vergelding voor het uitstel van het bezoek van de twee Israëlische ministers aan Caïro Egypte zou het verdrag pas willen ondertekenen nadat het Egyptisch»- volk zich in een referendum over het akkoord heeft uitgesproken. De da tum waarop dit referendum wordt gehouden is echter nog niet bekend Inmiddels heeft het Egyptische purie ment het vredesverdrag met Israël met overgrote meerderheid goedge keurd. Van de 360 parlementariërs stemden 329 afgevaardigden voor het verdrag, 13 tegen. Eén afgevaardigde onthield zich van stemming Sinds enkele dagen worden voorzie h- tige onderhandelingen gevoerd tus sen dc Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie over het mogelijk statione ren van waarnemers van de Verenig de Naties in de Sinaï in het kader van de vredesregeling Het huidige man daat loopt 24 juli af en Moskou kan door een veto in de Veiligheidsraad de verlenging van het mandaat blok keren Washington hoopt de Sowjet- Unle met zachte druk ertoe te bewe gen de vredesregeling tussen Israël en Egypte te gedogen Van een onzer verslaggevers WENEN De Nederlandse ambassa deur in Wenen heeft gisteren aan Si mon Wiesenthal de versierselen uit gereikt die behoren bij het comman deurschap in de Orde van Oranje- Nassau. De onderscheiding is hem toegekend door koningin Juliana. Wiesenthal houdt zich actief bezig met het op sporen van oorlogsmisdadigers. Hij staat aan het hoofd van het in Wenen gevestigde „Documentatiecentrum van de bond van Joodse vervolgden onder het naziregime' Wiesenthal. die de onderscheiding kreeg ter gelegenheid van zijn zeven tigste verjaardag, zei tijdens de plechtigheid dat zijn documentatie centrum in Wenen na het vertonen van Holocaust in Duitsland en Oos tenrijk meer dan vierhonderd nieuwe tips heeft ontvangen over de verblijf plaats van ex-nazi's. Wat ziet de pastoor van Ree uwijk daar? Vier gerefor meerde dames in zijn kerkkoor. Dat leverde een welis waar oecumenisch maar bovendien in zijn geheel ge schorst koor op. De Paasdagen zullen, muzikaal gezien, zeer rustig zijn in Reeuwijk. De gemoederen niet. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Tun van Duinhoven kt» van Dijk. Hetiy Blok en Ina van I aasven Lektuurhangcr (B) Nooit meer zoeken naar de kranl ol I v-gids Decor at iel juttf lectuur hanger lederen ha 1st asje (C) Sierlijke eenvoud en praktiwh bo vendien f chi naturel letter met gi vlochten koordje ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-handje van keramiek ting uitgesproken dat de bouwpro duktie en ook de afzet van bouwma terialen dit jaar lager zullen uitko men dan vorig jaar. Er zullen zeker liquiditeitsproblemen optreden, maar over de emst hiervan valt nu nog niets met zekerheid te zeggen, aldus de nota. In die nota wordt uit voerig ingegaan op de betaling van de gemaakte kosten en op de vraag of Noord-Nederland zich als gevolg van de sneeuwstorm met de gemaakte kosten onderscheidt van andere de len van het land. Eerst na de komende zomer zal be kend zijn hoeveel de totale kosten „van werk door derden en eigen kos ten" per gemeente hebben bedragen. Tevens zal dan antwoord kunnen worden gegeven op de vraag of en in hoeverre deze kosten de betrokken gemeente ln grote financiële moei lijkheden brengen. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. I Kado naar keuze: QA. DB. DC. ]D. (aankruisen Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. I Lees een bant met overtuiging: TrOUW

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1