kleine krant H M) Lente-show U Meubelfabriek Oisterwijk Kachel laag, licht uit X Noorden heeft 10.000 banen nodig ^rio 1U121314 17 18 19 20 21 Trouw de Vakantie in eigen land L Hoe warm is het op school? Moskou, ja of nee? OINSOAG 10 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 10 april 1979 De Kleine Krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker R. N. Degens Brieven naar Trouw De Kleine Krant postbus 859 1000 AW Amsterdam Harrlsburg De mensen die in de buurt van de kerncentrale in Har- risburg wonen, moeten in de toekomst 35 procent meer betalen voor de elek triciteit. De verhoging van de elektriciteitsprijs is één gevolg van het ongeluk dat anderhalve week geleden in de centrale plaatsvond. De kapotte kerncentrale kan nu geen energie meer leveren en dus moet de elektriciteit van veraf wor den aangevoerd. Dat kost meer geld. De mensen, die toch al de dupe van het ongeluk zijn, omdat ze de kans lopen besmét te wor den met giftige straling, moeten nu ook nog dokken voor de gevolgen. Merelnest Een locomotief van de Brit se spoorwegen is in het noordwesten van Engeland vastgelopen op een merel nest. Twee merels hebben tussen de rails hun nest ge bouwd en het vrouwtje zit op een aantal eieren te broeden. De bazen van de Britse spoorwegen zeggen dat ze „deze blokkade" moeten aanvaarden. De treinbestuurder en de rest, van het treinpersoneel is zo aan het merelpaar gehecht dat ze hét paar'met i „veer" willen krenken.} als de jonge vogels vl^ rijp zijn, kan de lijn wei gebruik worden genom Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De rege ring wil dat we zuiniger omspringen met ener gie. Minder autorijden en als we rijden niet harder dan honderd ki lometer. De kachel wat minder hard aanzetten en minder lampen laten branden. Op de tv heeft minister-presi dent Van Agt uitgelegd waar om dat allemaal nodig is. Olie en gas raken veel te snel op. Kernenergie is nog lang niet veilig (denk maar aan de blj- na-ramp bij Harrisburg). De rijke landen gebruiken zoveel energie dat er voor de arme landen te weinig overblijft. En we moeten er ook reke ning mee houden dat de men sen die na ons leven ook nog energie nodig hebben. Er is veel kritiek gekomen op het verhaal van Van Agt De mensen zullen nooit uit zich zelf gaan sparen op energie. Als je echt iets wilt doen aan het verbruik van energie. moet je harde maatregelen nemen. Autoloze zondagen (zoals in 1973), olie en gas duurder maken, streng con troleren op snelwegen, enzo voorts. Anders komt er niks van terecht. Van Agt wil het toch proberen op een vriende lijker manier. Als de mensen met luisteren, kunnen we al tijd nog gaan dwingen, zegt hij Dieven Ook scholen kunnen iets aan energie-besparing doen. Een graad minder hard stoken kan al heel wat helpen. Vorig jaar is daarover al een brief verstuurd aan de rijksscho len. Of het wat heeft uitge haald weet niemand. Hoe hoog staat de verwarming op jullie school? En ook op de verlichting kan bezuinigd worden. Veel scholen laten 's nachts het licht branden om zo brandstichters en die ven af te schrikken. Als men dat per se wil blijven doen (de minister heeft dat niet verbo den), dan moeten toch nog zoveel mogelijk lampen wel worden uitgedaan. Minister Andriessen heeft voor de televisie gezegd dat meer Nederlanders hun va kantie in eigen land moeten doorbrengen. Dat zegt de mi nister van financiën niet zo maar. Andriessen hoopt dat daardoor meer geld in Ne derland blijft, en dat is goed voor de betalingsbalans. Dat is een soort weegschaal voor de inkomsten en de uitgaven van een land. De betalings balans nu is uit evenwicht. Er gaan namelijk meer Ne derlanders naar het buiten land met vakantie dan er buitenlanders naar Neder land komen. We geven meer geld uit dan er binnen stroomt. In de kranten staan al weken grote advertenties, waarin op de mooie plekjes in Ne derland wordt gewezen. Heb je de zonsondergangen in Zeeland wel eens gezien, de schaapherders in Drente en de heuvels in Limburg, vra gen ze in de advertenties. Het is ook waar, veel mensen kennen Rome of Parijs als hun eigen broekzak, maar zijn nog nooit op Texel geweest. Een vakantie in eigen land heeft grote voordelen. Kin deren hoeven niet drie dagen op de achterbank van de auto te zitten op weg naar de camping in Spanje. Je bent ook af van dat vermoeiende gesjouw van de ene buiten landse trein in de andere. Waarom gaan dan toch zo veel mensen naar het buiten land? Om het weer. In Ne derland is de kans op een verregende vakantie vele malen groter dan in Spanje of Italië. En veel mensen vin den niets erger dan een re genbui als ze op vakantie zijn. Joël en Gabriël niet naar school Ouders hoeven hun kinderen niet naar school te sturen, als ze het niet eens zijn met het onderwijs dat bij hen in de buurt wordt gegeven. Dat vindt tenminste de officier van justitie in Groningen. Hij zei dat vorige week in de rechtszaak tegen de vaders van Joël en Gabriël. die wei geren hun kunderen naar school te sturen. Volgende week zal de kantonrechter uitspraak doen. De vaders geven hun kinde ren al een paar jaar thuis les. Joël (7) en Gabriël (8) krijgen een andere opvoeding dan de meeste kinderen uit het Gro ningse dorpje Pieterburen. Zij wonen met dertig mensen in de leefgemeenschap Im puls. De leefgemeenschap wil zoveel mogelijk zélf voor zijn spullen zorgen. Zo bak ken de mensen hun eigen brood, verbouwen hun eigen eten en willen zelf hun kinde ren onderwijzen. Iedereen (zelfs de vadersis eigenlijk een beetje verbaasd over de mening van de offi cier. De leerplichtwet zegt namelijk dat ouders ver plicht zijn hun kinderen van af het zesde jaar naar school te sturen. Een uitzondering op deze wet geeft Joël en Ga briël vrijaf. In artikel 5b van de wet staat dat de ouders, die het niet eens zijn met de manier van onderwijs in de omgeving, alleen maar moe ten melden dat hun kinderen niet naar school gaan. Nu de officier dit heeft gezegd, zul len er wel meer ouders van de uitzonderingsregel gebruik willen maken De vader van Gabriël zegt: „We houden onze kinderen wel van school thuis maar dat hoort bij onze manier van leven. Ze krijgen wel degelijk les. ook al doen we het op een andere manier dan het op school gebeurt." De Olympische Spelen van 1980 worden in Moskou ge houden. Niet iedereen is het met de keuze van de plaats eens. In de Sovjet-Unie wor den op grote schaal de men senrechten aangetast. Je mag er niet schrijven wat je wilt, je mag er niet denken wat je wilt. Wie een klein beetje kri tiek heeft op de regering of de communistische partij wordt al in de gevangenis geplaatst of in een werkkamp in Siberië. Veel mensen in Nederland, maar ook in andere landen, vinden dat je niet in de Sov jet-Unie kunt gaan sporten. Maar er zijn ook veel mensen, die vinden dat je juist naar Moskou moet gaan. Het is dè gelegenheid, vinden ze, om de Russen op de rechten van de mensen te wijzen. Elf leden van de Tweede Ka mer willen in Nederland een discussie houden over de Olympische Spelen in Mos kou. Ze willen dat er gepraat wordt over de vraag of sport en politiek met elkaar te ma ken hebben. De vraag komt bekend voor. Vorig jaar werd er ook uitvoerig gesproken of Nederland in Argentinië mocht voetballen, omdat daar de mensenrechten wer den geschonden. Wat vinden jullie ervan? Moet Nederland in Moskou deelnemen aan de Olympi sche Spelen, terwijl in de Sov jet-Unie de mensen onvrij zijn en sommigen in de ge vangenis zitten omdat ze een eigen mening hebben. Of moet Nederland juist wel gaan om er met de Russen over te praten? Schrijf je me ning naar de Kleine Krant, als je wilt. Leg ook uit, waar om je het vindt. Over twee weken zullen we de briefjes in de Kleine Krant plaatsen. O In de tijd rond pasen wemelt het van de uitvoeringen van de Matthaus Passion. Dit jaar wordt er bijzonder veel aan dacht besteed aan het muziekstuk om dat het 250 jaar geleden is dat het stuk voor de eerste keer werd uitgevoerd. Johann Sebastian Bach componeerde het stuk om onder kerkdiensten ge speeld te worden. De muziek maakte Bach op de tekst van het evangelie van Mattheus. Hij noemde het stuk Matthaus Passion en zo noe men we het in Nederland ook vaak. De vertaling is Mattheus Passie (passie be tekent lijden) omdat het over het lijden van Jezus Christus gaat. De Matthaus Passion werd geschreven voor de kerkdienst op Goede Vrijdag van het jaar 1729 in de Thomaskerk in Leipzig. Bach werkte daar als cantor organist. Hij leidde de zangdiensten in de kerk en speelde orgel. Voor de eerste uitvoering had Bach niet zoveel mensen beschikbaar als er nu aan z'n muziekstuk meedoen. Het ging Bach om het verhaal van het lijden van Chris tus en niet alleen om de muziek. Nu worden de uitvoeringen door grote or kesten en koren gespeeld. De vijf keer dat Bach zelf de Matthaus Passion heeft uitgevoerd gebeurde het in kerken. De mensen moesten onder die diensten wel geduld beoefenen want met de{[> preek mee duurde de dienst wel eensö" meer dan vier uur. Na de dood van Bach !er' werd het stuk 100 jaar lang vergeten. Mc Felix Mendelssohn maakte in 1829 een du kortere uitvoering van de Passion en sindsdien wordt het stuk elk jaar op veel|n)( plaatsen uitgevoerd. he De verkorte uitgave duurt nog drie uur en zelfs voor de liefhebbers is dat wel eens te lang. Als je de Matthaus Passion u voor de eerste keer gaat beluisteren, is h> het misschien verstandig een paar kleine |.mi stukjes mee te pikken en de rest op het se volgende jaar te laten wachten. Als je hem helemaal in één keer móet aanhoren, loop je de kans dat je later nooit meer de Matthaus Passion wilt horen. Vanavond op Nederland 1 wordt de Matthaus Passion helemaal uitgezon- 11 den. De uitvoering begint om 18.59 uur en is om 21.52 uur afgelopen 1 MATTHAUS I PASSION GRONINGEN In de komende drie jaar tienduizend extra arbeidsplaatsen erbij in de provincies Groningen. Friesland. Drenthe en Noord-Overijssel. Dat is de opzet van het integraal structuurplan noorden des lands (ISP). Het eindrapport van het ISP is gisteren gepresenteerd op het provinciehuis in Groningen. De provinciale staten van de noordelijke provin cies kunnen het plan nu in behandeling nemen, en daarna zal het beleidsrapport in het parlement komen. Het ISP heeft tot doel de economi sche achterstand van het noorden terug te dringen Dat moet in twee fasen gebeuren. In de komende drie jaar. van 1979 tot en met 1981. moet eerst voorkomen worden dat het noorden vergeleken met de rest van het land een nog grotere achterstand oploopt dan het momenteel al heeft. In de tweede fase die daarop volgt tot en met 1985. moet getracht worden de situatie in het noorden op te trekken tot het landelijke peil. Volgens de (overigens omstreden) ramingen van het ISP moeten in de eerste fase 10.000 extra arbeidsplaatsen gereali seerd worden, en in de tweede fase nog eens 10 000 a 12.000 arbeids plaatsen. Het rapport bevat een overzicht waar die 10.000 extra arbeidsplaatsen in de eerste fase gedurende de komende dne jaar vandaan moeten komen. Daarbij gaat het om vier sectoren: het particuliere bedrijfsleven, de overheid als opdrachtgever, de over heid als werkgever en speciale ar beidsmarktmaatregelen. Bij de particuliere sector (4500 tot 6000 extra arbeidsplaatsen) gaat het om intensivering van het stimule ringsbeleid van industrie en diensten, het aan land brengen van het LNG- gas in de Groningse Eemshaven. en behoud van arbeidsplaatsen. Bij de overheid als opdrachtgever wordt ge dacht aan stads- en dorpsreconstruc tie. versnelde scholenbouw en de aan leg van wegen, bij elkaar zo n 1200 extra arbeidsplaatsen. De overheid als werkgever moet door cultuurland- schapsonderhoud. monumentenzorg en spreiding rijksdiensten 950 tot 1150 extra arbeidsplaatsen leveren. Tot slot moeten de arbeidsmarkt maatregelen voor 2500 extra arbeids plaatsen zorgen, door tijdelijke ar beidsplaatsen jeugdigen, voorzienin gen minderheidsgroeperingen en ver vroegde uittreding (in samenwerking met het bedrijfsleven). In de eerste dne jaar is er een ISP-pot voor het Noorden met jaarlijks 65 miljoen gulden. Daarnaast stellen de ministeries die bij de verschillende projecten zijn betrokken nog eens per jaar tientallen miljoenen guldens be schikbaar. De noordelijke bestuurders bereikten eind januari overeenstemming met de regering over de maatregelen die in het kader van het ISP moeten worden getroffen en over de financie ring ervan. Op één punt moesten de noordelijke vertegenwoordigers ech ter bakzeil halen: de regering kon of wilde beslist geen absolute garantie geven dat de 10.000 extra arbeids plaatsen de komende drie jaar ook inderdaad gerealiseerd worden. Tij dens de presentatie van het beleids rapport door de ISP-stuurgroep werd nog eens nadrukkelijk gesteld, dat het slagen van het ISP gezien moet worden in het kader van de nationale en internationale economische ont wikkelingen. Daarbij werd als voor beeld aangehaald het al of niet succes hebben van de bezuinigingen van Be stek 81 op de landelijke ontwikkeling van arbeidsplaatsen. Bromfietser omgekomen HOUTEN (ANP) Op de Utrechtse- weg is de 74-jarige J. H. Merkes uit Houten omgekomen bij een botsing met een auto. Het slachtoffer stak met zijn1 bromviete Wak voor die auto P°le,? k?mPl menf °P het Og*1*1? mej ZW3re wateroverlast Op de f de weg over en werd geschept kijkje in het stadje Pultusk. ten oosten van Warschau, dat vrijwel geheel onder wate J dipril^* april april I april april april april april april april april 12 jaar garantie f&asz,s. geloogd massief Europees eiken fefffljé voorzien van eigen brandmerk Paras*?' ongekende service Amsterdam, Leidsekade 98-99, Bcrkel (ZH), Noordeindseweg 116, Beverwijk, Parallelweg 100. Ede, Grotestraat 72/74. Hecrenvcen, Dracht 142, Hengelo (O), Deldenerstraat 3-5, Oisterwijk, Heusdensebaan 65, Roosendaal, Dokter Brabersslraat 24, Utrecht, Hollantlaan 26. Valkenburg (L), Reinaldstraat 7. Zuidlaren. De Millystraat 7, Zwolle, Melkmarkt 48

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8