Spanningen in Iran er vele executies aëlboos egers en vrouwen in zuiden S slecht vertegenwoordigd Vier journalisten in Oeganda omgebracht Centrale in België heropend Man/Vrouw-Polis Sandinisten opnieuw actief in Nicaragua ietnamees offensief in Cambodja pogingen tegen werkloosheid ETA voor dood drie politiemannen verantwoordelijk Regeringspartij Japan wint China: Moskou intervenieert in Afghanistan van Nationale-Nederlanden. tG 10 APRIL 1979 AN (Reuter, UPI) De terechtstelling van negen hoge functionarissen van het bewind sjah gisterochtend is aanleiding tot politieke spanningen binnen de regering van r Bazaxgan. De ontslagaanvraag van minister van justitie Assadollah Mobasjeri werd n door de revolutionaire raad geweigerd. ad neraals. een minister en een an die onder het regime van f hadden gediend, werden gis- [fnd door een vuurpeloton te- eld. nadat zij In geheime jen door revolutionaire recht- fter dood werden veroordeeld, an werd het vonnis voltrok- de voormalige opperbevel en de luchtmacht, generaal [Hoessein Rabi'i. generaal tïoerl ex-minister van arbeid [en een politieman. Rabi'i was de man die het leger opdracht gaf niet te op de medestanders van tijdens de machtsoverna- ebruari. Rabi'i gaf zich na de de door de sjah benoemde Sjapoer Bakhtiar met een [andere hoge officieren over ïeini. tahan werden gisteren twee icieren en twee agenten van ne politie van de sjah (SA- htgesteld. In het eveneens ^Perzische Golf gelegen Gachs- i een kolonel in verband met |aties met het regime van de een vuurpeloton doodge- ■ing n werd gisteren bekend dat van justitie Mobasjeri zijn had aangeboden in verband voortgaande processen tegen landers van het vorige bewind. ftg)olgv»n paginal 0manjs 'Mn de weinige landen in de Ara- Afl| wereld die het Egyptisch-Is- bej ie vredesinitiatief steunen. In werd gisteren niet uitge- dat premier Begin op korte de onldngs aangelegde „hot- ee usstn Cairo en Jeruzalem in heïc zal nemen door mondeling NoflEgyptische president op mati- 'srT1|an te dringen. De onderteke- lI? an het vredesverdrag tussen hielen Egypte werd lange tijd be- einjkt door een verschil van me iver de relatie tussen het Israë- de gyptische vredesakkoord en de abische verplichtingen van iS ryptische parlement is gisteren len met het debat over het verdrag. Verwacht wordt dat rlement morgen formeel zijn l d uring aan het verdrag zal ge- \ra an de 360 parlementsleden be- Syer 312 lot de partij van presi- j (adat. Na de ratificering door yptische parlement zal op een ïcaans waarnemingsstation in )ntial de uitwisseling van nota's laa vinden, die noodzakelijk is in(j e afronding van het vredesak- ndi Deze uitwisseling van nota's is flens uitgesneld tot 16 april, zo enijgisteren ii Tel Aviv meege- rep it v yptische piesident Sadat zal na edkeuring door het parlement edesverdrag nog aan de bevol- oorleggen. Volgens het Egypti- Y lad Al AclTam zullen de Egyp- n simpelweg „ja" of „nee" te- t akkoord mogen zeggen. nieuws «rer het Midden-Oos- pagina 16 De Bulgaarse autoritei- ïbben Geoige Todoro uit Veüko 'o gevangengenomen, een lid pinksterbeweging in dat land. ig niemand in de gevangenis Ook in andere steden zijn tel van de piiksterbeweging las- ieifallen of gearresteerd Aanleiding tot zijn aanvraag was de terechtstelling van oud-president Ho- veida eind vorige week. Inmiddels heeft de revolutionaire raad de aan vraag afgewezen. Hoe machteloos de regering van premier Bazargan is. blijkt wel uit het feit dat de zware kritiek van de premier oo de geheime processen, die steevast tot doodvon nissen leiden, van geen enkele in vloed blijkt te zijn op de voortgang ervan. Eerdere kritiek van de premier op de geheime processen leidde tot de be slissing van ayatollah Khomeini alle aan de gang zijnde procedures te stoppen. Afgelopen donderdag wer den echter nieuwe reglementen voor de procesvoering bekend gemaakt, waarna er al weer 24 mensen ter dood gebracht zijn. Voor de beslissing van Khomeini hadden al 49 mensen het leven gelaten voor een vuurpeloton. Hoveida De gemeentelijke lijkschouwer van Teheran sprak gisteren berichten te gen als zou het lichaam van de dood geschoten oud-premier Hoveida ver dwenen zijn uit het lijkenhuis van de hoofdstad. Hij zei dat het lichaam van de oud-premier zich nog steeds in het lijkenhuis bevond, maar dat geen van de familieleden het had opge vraagd voor een begrafenis. Eerder verklaarden beambten van het lij kenhuis dat Hoveida's lichaam was weggehaald al wilden ze niet zeggen door wie. Economisch gaat het nog steeds al lerbelabberdst met Iran. Khomeini heeft de zakenmensen en winkeliers opgeroepen geen overmatige winsten te maken nu er gebrek aan voedsel is. Hij riep op tot een massale campagne tegen de armoede. Khomeini riep met name op tot de bouw van meer huizen, het beschik baar stellen van grond aan de armen en het geven van hulp aan deze men sen voor de bouw van woningen. Door de economische terugslag die het land sedert het vertrek van de sjah teistert, zijn er volgens een rapport van de regering meer dan drie miljoen werklozen in Iran. Inmiddels zou de eerste islamitische bank, die niet volgens het kapitalistische be ginsel van rente werkt, opgericht zijn. Olie De olieproduktie in Iran neemt overi gens weer toe. Volgens radio Teheran worden nu dagelijks weer vier mil joen vaten olie geproduceerd, waar van er 400.000 voor binnenlands ge bruik bestemd zijn. Vorig Jaar expor teerde Iran vijf miljoen vaten per dag. Een staking onder ollearbelders leidde tot een volledig stilvallen van de produktie. Gewapende mannen veroorzaakten in het oosten van Teheran gisteren een schietpartij, die een half uur duurde. Ze wisten echter te onkomen voordat de gewapende militie van Khomeini ter plaatse was. Er waren geen berichten over slachtoffers. Door heel Iran worden momenteel betogingen gehouden tegen de enor me werkloosheid in het land. Daarbij viel in de stad Isfahan één dode. Ons commentaar staat op pagina 5. MANAGUA (Reuter, UPI) Na eerdere berichten over ge vechten tussen de Nationale Garde van Nicaragua en Sandi- nistische opstandelingen in het noorden van het land, kwa men gisteren ook berichten binnen over gevechten langs de grens met het buurland Costa Rica. Legercommandanten uit de stad Car denas, op tien kilometer van de grens met Costa Rica, berichtten hun meer deren in de hoofdstad Managua giste ren dat er verscheidene soldaten ge sneuveld waren in gevechten met Sandinisten. Over slachtoffers onder de leden van de Sandinistlsche Be vrijdingsbeweging werd geen mel ding gemaakt. Inmiddels zijn wel de patrouilles langs de grens met Costa Rica verscherpt, aangezien de op standelingen zich in dit land zouden hebben teruggetrokken. De Nicaraguaanse krant Novedades meldde dat in het noorden van het land 28 Sandinisten gedood zijn bij botsingen met de Nationale Garde. De gevechten vinden plaats in de aan Honduras grenzende provincie Esteli. Afgelopen zondag hielden Sandinis ten enige tijd de stad El Sauce bezet en trokken ze zonder verzet door de straten van Esteli, terwijl ze met rode en zwarte vlaggen zwaaiden. Voordat ze uit El Sauce verdreven werden, slaagden de Sandinisten erin twee vliegtuigen van de nationale lucht macht neer te halen. Er zou nog hard gevochten worden in de directe om geving van El Sauce, terwijl de pro- vinciehoofstad Estali nog steeds voor een belangrijk deel in handen van de opstandelingen zou zijn. In de hoofstad Managua ontploften het afgelopen weekeinde twintig bommen, zonder dat daarbij slachtof fers vielen. Wel werd een leraar aan de militaire academie van de hoofd stad door gewapende mannen neer geschoten. BILBAO (DPA, Reuter) De Baski- sche ondergrondse beweging ETA heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor de dood van drie politie mannen, die zaterdag bij hun kazerne te San Sebastian werden neergescho ten. De militaire afdeling van de se paratistische beweging zei ook de bom te hebben geplaatst die vorige week donderdag een caféhouder in Pamplona het leven kostte. Intussen werd gisterochtend in Villa- franca de Ordicla in de Basklsche provincie Guipuzcoa een als uiterst rechts bekendstaande garagehouder door twee gemaskerde mannen dood geschoten. Ook dit zou het werk zijn van de ETA. In Murcia werd gisteren een tegen de ETA gerichte demonstratie gehou den. In Bilbao, in Baskenland, hiel den daarentegen zondag naar schat ting 100.000 mensen een betoging ten gunste van de ETA. (KOK (Reiter. UPI) Vietna- zcjmilitairen jouden in Cambodja ':en zijn bj een nieuw offensief de nog stteds door vechtende jers van iet verdreven regime j1 Pot. Ditwerd gisteren meege- kl in de Thaise hoofdstad knval van de 30.000 Vietname se zoudex zijn ingezet, zou ge- zijn op h;t gebied ten zuidwes- an Battanbang, de tweede stad •ambodj: en voornaamste cen- van de ijst producerende pro van de;elfde naam. De Vietna- n zouder een grote basis van de strijdkrachten van Pol Pot, de Rode Khmer, hebben veroverd. Het was gisteren niet duidelijk of het hoofdkwartier van Pol Pot hierbij ook was veroverd. Het Vietnamese offensief is kennelijk bedoeld een be slissende slag toe te brengen aan de nog steeds vechtende aanhang van het oude bewind voordat de regentijd aanbreekt. Eenheden van de Rode Khmer zou den nog steeds de plaats Poipet bij de grens met Thailand bezet houden. Gisteren bezetten eenheden van Pol Pot nog steeds de grensovergang. Ook de toegangsweg vanuit centraal Cambodja naar Poipet zou nog steeds in hun handen zijn. De gevech ten in en om Poipet, die nog steeds voortduren, hebben opnieuw geleid tot een enorme stroom vluchtelingen over de Thaise grens. Onder de vluch telingen bevinden zich niet alleen veel vrouwen en kinderen, maar ver moedelijk ook leden van de Rode Khmer. De kracht van de Vietname- zen in Cambodja (Kampuchea) wordt geschat op 50.000, terwijl de Rode Khmer over maximaal 15.000 man zou beschikken. Rington Em on- ek nair besluitvor- sorgaren in het zui- ^lsVan de Verenigde Sta- «eeft litgewezen dat proceit van de raden Jmmisiies geen negers jp genwiordigd zijn, '1 50 procent geen 'elijie leden heeft. a' ondenoek is verricht n' de züdelijke regiona- v< lad. >en groep voor )0, erreciten, die 146 ra- n conmissies met be- n ide l«den, en werkelij- pjbesliisingsbevoegdhe- (dus niet slechts ad- trgaren) onder de loep heeft genomen. Het onder zoek is verricht in Alaba ma, Arkansas, Florida, Ge orgia, Louisiana, Missis sippi, Noord-Carolina, Zuid-Carolina, Tennessee en Virginia. De onderzochte bestuurs organen telden in totaal ruim 1.100 leden, van wie 101 zwarten en 135 vrou wen. Evenals in het verle den blijft huidskleur en sekse de belangrijkste fac tor bij de samenstelling van de zuidelijke bestuurs lichamen die de dienst uit maken. zo concludeerde de auteur van het rapport, Steve Suitts. Bestuursor ganen van instellingen voor hoger onderwijs zijn niet in het onderzoek opge nomen omdat de hardnek kige traditie van segrega tie hier niet is doorbroken, zodat de rassenscheiding hier ook in de bestuursor ganen voortduurt, aldus Suitts. Sinds 15 jaar geleden de kiesrecht-wet (de hoek steen van de wetgeving voor gelijke burgerrech ten) werd aangenomen. zijn in het zuiden ongeveer 2.000 negers in openbare functies gekozen, maar, zo merkt het rapport op, zij vormen slechts 2,5 procent van alle gekozen functio narissen in het gebied, ter wijl ongeveer 20 procent van de bevolking uit zwar ten bestaat. In Alabama is de situatie voor zwarten het slechtst: slechts twee van de 15 onderzochte ra den had neger-leden. Vrou wen zijn het slechtst af in Louisiana: slechts twee van de 13 onderzochte ra den telde één vrouwelijke vertegenwoordiger. BUrTENLAND HS TROUW/KWARTET 7 Kandidaten van de Liberaal-Demo cratische Partij hebben afgelopen zondag bij lokale verkiezingen alle vijftien districts- en gemeentelijke gouverneursposten veroverd. De partij heroverde in de persoon van Sjoenichi Soezoeki (rechts) de be langrijkste gouverneurspost van To kio nadat deze zetel twaalf jaar in handen geweest was van een socia list. Dat was dan ook reden voor een juichstemming in het liberaal-demo cratisch kamp. De positie van pre mier Ohira (links), die begin volgen de maand een bezoek aan de VS brengt, is door de uitslag versterkt. In Tokio wordt al gespeculeerd op vervroegde algemene verkiezingen na de economische top van de weste lijke landen die eind juni in Tokio wordt gehouden. NAIROBI (Reuter, UPI) Oeganda heeft verklaard dat het vier „buitenlandse huurlingen" terechtgesteld heeft maar westerse diplomaten zijn er van overtuigd dat het gaat om twee Zweedse en twee Westduitse journalisten. Deze verdwe nen toen ze Oeganda vanuit Kenia probeerden binnen te komen. Berichten over het executeren van de vier doken gistermorgen op In het Britse dagblad Daily Express. Het gaat om Hans Bollinger en Wolfgang Stien van het Westduitse weekblad Stern en Arno Lemberg van het Zweedse dagblad Expressen en zijn collega Carl Bergman van Svenska Dagbladet. Ze werden volgens een Oegandese politieman vrijdag te rechtgesteld toen ze tussen Kampala en Jinja vanaf het Victoriameer aan land probeerden te komen. Volgens het Oegandese ministerie van buiten landse zaken waren de vier „geünifor meerde en gewapende huurlingen". Inmiddels gaan rondom Kampala de. felle gevechten door. ADVERTENTIE BRUSSEL (Reuter, UPI. ANP) De Belgische rege ring heelt gisteravond de kerncentrale in Tihange weer in werking laten stellen. Waarnemend burgemeester Fernard Hubin had de centra le vrijdag laten stilleggen om dat het rampenplan onvol doende was. De Belgische autoriteiten zijn zeer vertoornd en menen dat Hubin hoogst onverantwoordelijk heeft ge handeld omdat het plotseling stilleg gen en daarna weer opstarten van een centrale meer risico's kan inhouden dan het in werking laten van een goed functionerende Installatie. De eigena resse van de centrale SEMO, die niet alleen Belgische elektriciteitsprodu centen maar ook het Franse staatse- lektriclteitsbedrijf EDF vertegen woordigt is van plan schadevergoe ding te eisen. Het stilliggen van de centrale zou per dag 1,5 miljoen gul den hebben gekost. Ook worden di plomatieke stappen van Frankrijk bij de Belgen verwacht. Een aantal Europese ministers van volksgezondheid is na het ongeluk in het Amerikaanse Harrisburg duide lijk bezorgd over de veiligheid van centrales. Het gaat hierbij om de be windslieden uit de Benelux en Dene marken. De anderen zoals de Franse minister willen de maatregelen wel aanscherpen maar blijven vastbeslo ten hun kernprogramma tot uitvoe ring te brengen. Dat is volgens de Nederlandse minister dr. Leendert Ginjaar tijdens het ministersoverleg in Luxemburg gebleken. West-Dults- land is wel ontvankelijker geworden voor het aspect van de veiligheid. De Westduitse staatssecretaris Oünther Hartkopf heeft gepleit voor een speci ale Westerse conferentie over de vei ligheid van reactoren. Raadsvoorzit ter Michal d'Ornano van Frankrijk bagatelliseerde de gebeurtenissen in Harrisburg met de uitspraak „Er is toch niemand omgekomen?" Zijn baas premier Raymond Barre heeft in Zuid-Frankrijk bij de ope ning van een uranlumverrljkingsfa- briek gezegd dat Frankrijk geen keus heeft. Tengevolge van sterk stijgende olieprijzen is kernenergie het enige redmiddel als wij een onafhankelijke kernmacht en een Industrieel export land willen blijven, aldus Barre. De Beierse gemeente Schweinfurt heeft gisteren het eerste succes ge boekt in haar Juridische strijd tegen de bouw van een centrale op 7,5 kilo meter afstand. Het administratieve hof van Beieren heeft de klacht van Schweinfurt ontvankelijk verklaard. De gemeente kan een dossier indie nen waarin wordt gesteld dat geen rekening is gehouden met de rechten van de stad op het punt van planning, drinkwaterlevering en recreatie. Het parlement van het Zwitserse kan ton Bazel heeft de regering van het kanton opdracht gegeven de centrale Zwitserse regering en het ministerie van energie onverwijlde intrekking te vragen van de vestigingsvergunning van de kerncentrale Kalseraugst, die op een plaats dicht bij de grens met de bondsrepubliek moet komen. KABOEL (Reuter. UPI, AP) China beschuldigt de Sow- jet-Unie ervan dat ze probeert Afghanistan tot de zestiende republiek van dat land te ma ken. De Chinese beschuldi ging houdt verband met het bezoek dat het hoofd van de politieke afdeling van de Rus sische strijdkrachten. AlexeJ Epitsjew, momenteel aan Af ghanistan brengt. Het bezoek van Epitsjew wordt ge zien als een aanwijzing dat de Af ghaanse regering van president Noer Mohammed Taraki in moeilijkheden verkeert door een opstandige bewe ging in het noordoosten van het land. Radio Kaboel beschuldigt Pakistan ervan als burgers vermomde troepen naar Afghanistan te sturen om er onrust te zaaien. Half maart uitte radio Kaboel gelijksoortige beschul digingen aan het adres van de nieuwe machthebbers in Iran. De regering van Afghanistan, dat door een defensieverdrag met de Sowjet-Unle verbonden is, heeft de laatste weken veel wapens van dat land gekregen, zo melden Ameri kaanse regeringskringen. De regering in Kaboel kampt met opstandige be wegingen in de noordoostelijke pro vincie Nourlstan en de oostelijke grensstreek bij Paktla en Koenar. Bij de gevechten daar zijn al enkele tien tallen doden gevallen en enkele hon derden mensen gevangen genomen. Zowel Iran als Pakistan ontkent dat ze de opstandige beweging in Afgha nistan steunen. Geen voedsel Volgens een van de weinige Europea nen die zich in het gebied van de opstandelingen bevinden, is vrijwel de gehele bevolking in opstand tegen het links georiënteerde bewind van Taraki. Er is een groot gebrek aan voedsel, omdat de opstandelingen hun vee zouden hebben verkocht om wapens te kunnen kopen Het Chinese persbureau Xinhua meent dat de Sowjet-Unie bezig is haar Inmenging in Afghanistan te verhullen door beschuldigingen te ui ten aan het adres van andere landen. Ze zijn precies even belangrijk. Dus als moeder geen tijd heeft om de verzekeringsadviseur te bellen, dan doet vader dat toch even? De Man/Vrouw-Polis van Nationale-Nederlanden verzekert vader en moeder allebei. Want als vader overlijdt, moet er geld zijn. Maar als moeder overlijdt, moet er óók geld zijn. Anders worden de kinderen de dupe. De Man/Vrouw-Polis is niet duur. Uw verzekeringsadviseur komt graag langs om erover te praten. Bel 'm even op! Of bel Nationale-Nederlanden: 010 -65 27 00 toestel 560 voor een uitgebreide brochure. H3

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7