estigingsbeleid voor huisarts niet wijzigen' Pais geeft academische raad een maand uitstel Kleuters wellicht eerder op school TAPIJT KOPEN? Garvey sherry. U heeft geen behoefte aan bedrijfskledingperikelen? Laat de schone jassen en pakken niet langer uw deur voorbijgaan. taatssecretaris weigert in te grijpen: tretford ★trends* tretford legeling gevraagd voor iering Molukse feestdag haal nu gratis een krant vol informatie over vloer en wand bekleding bij uw woningin richter. iirust in gevangenissen voorkomen ER< Bonden bepleiten: Geen gedwongen ontslagen bij Stork Hengelo Archeologische vondst van prinses Beatrix Voor advies wet twee-fasenstructuur n- Uw Kunstgebit Al 200jaar de lekkerste. Rita Pais zal wens van Montessori Vereniging bezien SOAG 10 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET lift!» p een onzer verslaggevers otln jj {jaag Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezond- toui il is niet van Plan °P korte termijn in te grijpen in het t dige vestigingsbeleid voor huisartsen. Wel vindt ze dat er "j i fundamentele discussie moet komen over de sterke groei het aantal afgestudeerde huisartsen en het takenpakket ian de huisarts. vrouw Veder-Smit heeft dit giste- L in antwoord op Kamervragen riftelijk meegedeeld. Zij is van ling, dat die discussie mede zal eten gaan over de geleidelijke af- w van boven-normale praktijken le wijze waarop deze ontwikkelln- in bet niveau en de structuur van ^honorering van de huisarts moe- voor fworden opgenomen. bewindsvrouwe bestrijdt de op- ■troffting' dat veel j°n6e huisartsen iat slechts tegen zeer hoge bedra- Jaan een Praktijk kunnen komen. cijfers blijkt dat momenteel 280 (sartsen op korte termijn een prak- zoeken en gezien het feit dat rlijks ongeveer vijfhonderd artsen jderen kan het aantal dat zich niet gevestigd heeft, niet als bo- latig worden beschouwd." nog drtni J trijdF ADVERTENTIE zijn iSlion n! il ri» rag landje .m« nl i onderzoek uit 1976 heeft aan het gebracht, dat het gemiddelde ig dat betaalt wordt voor de mame van een praktijk rond de gulden ligt. De staatssecreta- meent dat er eventueel problemen len rijzen als een aspirant-huis- noodgedwongen een grote inves- doet in eigen huisvesting. rername er<Vrigens is e laatste tijd van ver- lillende kanten met name ook aankomende en net afgestu deerde jonge huisartsen, die geen eigen praktijk kunnen vinden of die niet in staat zijn de vaak daarvoor benodigde bedragen (goodwill-som bij overname, koop praktijkpand) op tafel te leggen aangedrongen op een vestigingsbeleid. De landelijke huisartsenvereniging (LVH) heeft onlangs vergaderd over de mogelijkheid van een vestigings beleid voor huisartsen. Het ging daar bij om een peiling van de meningen en niet om een uitgewerkt plan. In het kader van de ziekenfondshono rering wordt momenteel gewerkt met een „normpraktijk" van 2600 inge schreven patiënten. De huisartsen krijgen per ziekenfondspatiënt een vaste vergoeding, maar praktijkver kleining leidt tot minder inkomsten en de LVH heeft zich tot nog toe op het standpunt gesteld, dat praktijk verkleining zeer wenselijk is. maar dat de inkomens van de huisartsen daardoor niet achteruit mogen gaan. Aan de LHV-leden heeft het bestuur nu gevraagd of ze de vestiging van huisartsen als een gezamenlijk pro bleem zien en of ze willen meewerken aan een vestigingsbeleid dat binnen anderhalf jaar tot stand zou moeten komen. De LHV hoopt in juni op basis van de antwoorden van de le den tot een besluit te kunnen komen over deze problematiek. jjln een onzer verslaggevers npftONNGEN Een aantal Zuidmolukse organisaties, advo- en justitiële hulpverleners heeft in een„open brief" aan j atssecretaris Haars van justitie gevraagd voor 25 april een m leling te treffen voor het vieren van de Zuidmolukse natio ns Ie feestdag in de Nederlandse strafinrichtigen. UTRECHT (ANP) De in dustriebonden FNV hebben gisteren een dringend beroep op minister Albeda (Sociale Zaken) gedaan om te voorko men, dat er bij de sluiting van de Stork gieterij in Hengelo gedwongen ontslagen zullen vallen De industriebonden FNV schrijven de minister, met verontwaardiging kennis te hebben genomen van het kabinetsbesluit geen verdere steun te verstrekken «an de gieterij, waar nu nog 125 man werken. Nu het kabi netsbesluit door de Tweede Kamer Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het stukje van een schedel, dat prinses Beatrix twee jaar geleden heeft gevonden in Oost-Afrika blijkt afkomstig te zijn van één van de vroegste mensen. Daarmee heeft de kroonprinses op toe vallige wijze een archeologi sche vondst van belang ge daan. Dit onthulde de antropo loog Richard Leakey het afge lopen weekeinde op een sym posium in Amsterdam, dat werd bijgewoond door konin gin Juliana, prinses Beatrix en prins Claus Het prinselijk paar was een paar jaar geleden op privé- bezoek in Oost-Afrika en bracht daarbij ook een bezoek aan Richard Leaky, die er bezig was met archeologische onder zoekingen. Prinses Beatrix stuitte daarbij op een stukje van een schedel, dat ze aan Leaky overhandigde. Deze kon haar op het symposium het re sultaat meedelen van zijn on derzoekingen naar skeletresten van vroege „mensachtigen". Door middel van borden met teksten als „universiteit van Pais is een elite-universiteit" lieten demonstrerende studenten weten het niet met Pais' plannen eens te zijn. Eén van de demonstrerenden was doorgedrongen tot achter de tafel van Pais. niet is afgewezen „rest ons slechts de sluiting van dit bedrijf zo te laten plaatsvinden, dat de schade voor de betrokken werknemers tot een mini mum blijft beperkt", aldus de honden. De industriebonden FNV vinden, dat het ministerie van Sociale Zaken geen of onvoldoende activiteiten heeft ontplooid om de gevolgen voor de werknemers zo veel mogelijk te verzachten. De bonden willen dat het ministerie tal van maatregelen treft om de werknemers aan een nieuwe passende werkkring te helpen. Zo moet in de regio Twente een verplich te vacaturemelding komen, in de gie terij moet een vacaturebank komen en er moet veel aandacht worden besteed aan de (om)scholingsmoge- lijkheden. Verder moet aan het moe derbedrijf VMF-Stork geld beschik baar worden gesteld, zodat de werk nemers vanuit hun dienstbetrekking kunnen worden bemiddeld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Academi sche Raad, het adviesorgaan van de universiteiten en hoge scholen voor de minister van onderwijs, krijgt tot 10 sep tember de tijd om advies uit te brengen over het vooront werp van de wet twee-fasen structuur wetenschappelijk onderwijs. Minister Pais van onderwijs gaf de raad gisteren een maand uitstel nadat daar op tijdens een informatieve bijeenkomst van alle kanten was aangedrongen. De oorspronkelijke adviestermijn tot 1 juli vond de raad veel te kort, omdat ook de (sub)faculteiten en vakgroe pen nog over het voorontwerp moe ten meepraten. Voorafgaande aan de bijeenkomst in het Nederlands Congresgebouw werd minister Pais gisteren opgewacht door tientallen studenten, die leuzen riepen uit protest tegen het vooront werp. Zij droegen spandoeken en bor den met teksten als „vier jaar onmo gelijk", „zeg Pais, je bent niet wijs" en „Pais is eng". Ook brachten ze een protestlied ten gehore onder de titel „Pais pias. het begint pas". De de monstratie was georganiseerd door de studentenvakbond Landelijk Overleg Grondraden. Voornaamste grief van studenten is dat de minister de studieduur van alle wetenschappelijke studies wil te rugbrengen tot vier jaar. Zij vrezen dat hierdoor de kwaliteit van het we tenschappelijk onderwijs wordt aan getast. ADVERTENTIE viering van die dag zorgde het 8® leiopen jaar voor onrust en proble- H n in de gevangenis en rijkswerkin- thting Essenheim te Veenhuizen. (volgen daarvan waren disciplinai- straffen, en solidariteitsstaking ort B medegedetineerden en daaruit ortvloeiende isolatiemaatregelen. n dergelijke gevolgen voor de ko- nnfcnde 25-ste april te vermijden drin- n de briefschrijvers er bij de be- ndsvrouwe op aan voor die tijd een ssende oplossing te zoeken dacht wordt daarbij om het expe- lent met snipperdagen, zoals dat rdt gehanteerd in de Noorder lans te Winschoten uit te breiden Wa|die inrichtingen, waar behoefte is kef 25-ste april te vieren als nationale stdag. Dat experiment verloopt efitief, aldus een uitspraak van me- vrouw Haars. Er zitten momenteel Zuidmolukkers gevangen in onder meer Esserheem, Norgerhaven, Alk maar, Winschoten, Den Haag, Vught en in verscheidene Huizen van Bewa ring. Hoe houdt U de gehele dag stevig op zijn plaats? Hel is niet nodig, dat U angst heeft, dat Uw gebit losschiet bij het eten. lachen of niezen' Een weinig Dentofix - 's morgens op de gebitsplaat gestrooid - houdt Uw gebit on wrikbaar op zijn plaats en doet U alle vroe gere ongemakken vergeten. Dentofix is verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen ADVERTENTIE 1780 1805 1781 1806 1782 1807 1783 1808 1784 1809 1785 1810 1786 1811 1787 1812 1788 1813 1789 1814 1790 1815 1791 1816 1792 1817 1793 1818 1794 1819 1795 1820 1796 1821 1797 1822 1798 1823 1799 1824 1800 1825 1801 1826 1802 1827 1803 1828 1804 1829 1830 1831 \iY 1832 U 1833 lï 1834 li 1835 m 1836 lfr 1837 1838 183! 1930 1955 1931 1956 1932 1957 1933 1958 1934 1959 1935 1960 1936 1961 1937 1962 1938 1963 1939 1964 1940 1965 1941 1966 1942 1967 1943 1968 1944 1969 1945 1970 1946 1971 1947 1972 1948 1973 1949 1974 1950 1975 1951 1976 1952 1977 1953 1978 1954 1979 Kijk. Die Hokatex auto's rijden tóch. beroepskleding van uw personeel, als u Vol verse Schoonlopers. Nieuwe vullingen wel wat beters te doen heeft? Wordt een voör luchtverfrissers. Proper linnengoed. Hokatex halte. Komt alles goed. En schone handdoekrollen. Wat zou u En nog goedkoop ook. zich dan.nog druk maken over de Bel: Voorburg (070) 69 40 31 Of: Amsterdam (020) 319121. Deventer (05700) 24586. Eindhoven (040) 434649. Leeuwarden (05100) 25789. .Utrecht (030)940843. Hokatex zit ook bij u m de buurt, ziet u wel? Hard van stapel Ook vanuit de Academische Raad kwam die vrees naar voren. Boven dien vonden sommige raadsleden dat Pais met zijn plannen te hard van stapel loopt. De bewindsman wil bij voorbeeld de eerste studiefase (pro pedeuse) al volgend jaar invoeren maar volgens een raadslid zal dat praktisch onmogelijk worden, omdat de nieuwe propedeuse fundamenteel anders wordt: de verwijzende functie moet dan in één jaar worden verpakt. Er zullen dan andere programma's moeten worden gemaakt, omdat de oude niet zijn over te nemen. Het nieuwe wetsvoorstel twee-fasen structuur houdt in dat het onderwijs aan de universiteiten en hogescholen straks verdeeld wordt in een eerste fase met een cursusduur van vier jaar en een tweede fase van hooguit twee jaar. Na die eerste fase wordt het doctoraalexamen afgelegd, waarna de student volwaardig academicus is. De doctorandus van straks is volgens minister Pais dan dezelfde als de doc torandus van nu. Na de doctorale fase bestaat er voor een deel van de studenten (veertig procent) de mogelijkheid om tot maximaal twee jaar verder te stude ren voor een specifiek beroep (arts. apotheker, tandarts). Studiefinanciering Tijdens de discussie maakte de mi nister bekend dat hij van plan is nog dit jaar met voorstellen te komen voor een nieuw stelsel van studiefi nanciering. Hij wil dit stelsel in verband Drengen met het twee-fasenonderwijs. Over het terugbrengen van de studieduur tot vier jaar zei Pais dat de studie- duur op zichzelf niet alles zegt. Hij zei dat er op het ogenblik een maat schappelijke verspilling zonder weer ga te bespeuren valt in het weten schappelijk onderwijs. „Teveel men selijk talent en manjaren gaan ge- woon verloren", zei hij Rendement Pais zei verder dat wat er in het buitenland gebeurt een studieduur van vier jaar en soms minder niet bij voorbaat onmogelijk is voor Ne derland. De twee-fasenstructuur mikt op een verbetering van het stu dierendement van tien procent. Op het ogenblik valt ongeveer veertig procent van de studenten voortijdig uit. Pais verwacht dat hij al na enkele jaren dat percentage met tien pro cent kan terugbrengen. Zijn opmerking dat de twee-fasen structuur een waarborg kan zijn voor het hooghouden en verbeteren van de kwaliteit van het hoger onderwijs, leidde tot grote hilariteit onder de demonstrerende studenten. De mi nister verwees tijdens de discussie naar de Verenigde Staten, waar hij onlangs diverse vormen van hoger onderwijs heeft bekeken. Hij zei dat het wellicht mogelijk is straks in Ne derland een soort „community colle ges" onder te brengen in het hoger onderwijs. Dat zijn cursussen die - twee tot 2'/i jaar duren en die de (oudere) cursist recht geven om aan de universiteit te studeren „Hé. deze kranten heb ik nog nooit eerder gezien. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAV Minister Pais (onderwijs) wil bezien of driejarige kleuters kunnen worden toegelaten tot kleuterscholen. Dat heeft hij gisteren beloofd op het congres van de internationale Montessori Vereniging in Amsterdam. De wens om kinderen van drie te mogen toelaten was eerder geuit door de heer M. Bredero- de. voorzitter van de Neder landse Montessori Vereniging. Volgens de opvattingen van Maria Montessori moet het onderwijs beginnen als kinde ren tweeëneenhalf a drie jaar oud zijn. In Nederland is dat niet mogelijk, omdat de kleu teronderwijswet de grens legt bij vier jaar. In verschillende plaatsen zijn nu peuterspeelzalen opgericht die werken in de lijn van Mon tessori. Liever zou men echter zien dat defee peuteropvang een plaats kreeg binnen de gewone kleuterschool. Minis ter Pais zou daarvoor een uit zondering moeten maken op de geldende wet Uit zijn spontane reactie in Amster dam mag men afleiden dat die kans er wel in zit. Ook op een ander punt wilde minister Pais tegemoet ko men aan de verlangens van de Montessori Vereniging. Als het experiment met onderwijs voor kinderen van vier tot veertien jaar doorgaat, wil hij ook Montessori-scholen hier bij betrekken, juist omdat deze scholen al ervaring heb ben met onderwijs in één on onderbroken lijn. Groei De heer Brederode toonde zich bijzonder verheugd over de groei die het Montessori- onderwijs de laatste jaren heeft doorgemaakt. In Neder land zijn er nu ongeveer drie honderd kleuterscholen, tach tig lagere scholen en zeven scholen voor voortgezet on derwijs. De meeste scholen zijn neu traal-bijzonder of openbaar, een aantal is rooms-katholiek en slechts één Montessori school (in Den Haag) is protes tants-christelijk. Volgens de heer Brederode zou die onder vertegenwoordiging van pro testanten In de Montessoribe- weging een gevolg kunnen zijn van kritiek op de optimis tische benadering van het kind door Maria Montessori. Dat optimisme over het zich zelf ontwikkelend kind zou in strijd zijn met het besef dat kinderen in zonde zijn ontvan gen en geboren. De heer Brederode zou graag zien dat de diploma's van de (twee) full-time opleidingen tot Montessori-onderwij- zeries) en de part-time cursus sen die de vereniging organi seert door de overheid worden erkend. Dan zou het makkelij ker zijn om dit diploma ver plicht te stellen bij sollicita ties. Nu komt het nogal eens voor dat een vacature wordt vervuld door een leerkracht die op wachtgeld staat. De regel is namelijk dat gemeen ten en schoolbesturen eerst wachtgelders aanstellen alvo rens ze nieuw personeel aan trekken. Voor het Montessori- onderwijs schuilt hierin het gevaar dat de school zo van binnen wordt uitgehold. Het congres van de in 1029 opgerichte internationale Montessoribeweging duurt vier dagen. De sterkste verte genwoordigingen komen uit de Verenigde Staten, Duits land. India, Pakistan en Ja pan. In Italië is het Montesso- ri-onderwljs na het verbod van Mussolini nooit meer tot De in 1952 overleden (en in Noordwijk begraven) Maria Montessori met haar zoon. die gisteren op het congres in Nederland was. z'n oude sterkte teruggekeerd De grootste bloei is bereikt in Nederland, waar Maria Mon tessori lange tijd heeft ge woond en gewerkt Haar zoon en kleinzoon (die beiden in Nederland wonen i waren gis teren ook aanwezig

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3