ioptraining lor jeugd et ongevaarlijk' Weer winst volleybalsters Debuut Van Hanegem Udo Lattek trainer Borussia Dortmund "tenrijkse artsen waarschuwen rc en Boom geslagen ede profploeg In toernooi om Spring Cup Jan Lammers weer uitgevallen Officieuze titel voor Stöve-Dürr r -fc <1* V"* v A V* LG 10 APRIL 1979 SPORT TROUW/KWARTET P 17 - RHS 19 üllN De halsbrekende gymnastische toeren, waarmee nteer jonge meisjes uitblinken in de turnsport, kunnen rdJevolgen hebben als hun sportcarrière ten einde is. oj de geldt voor kinderen, die bij het kunstschaatsen zich vgelijke bochten wringen, dat hun ruggegraat op een v&ige wijze wordt belast, dat zij er hun hele leven lang van kunnen ondervinden. h >q de gemiddelde leeftijd van .Sportbeoefenaar nog steeds in enkele gevallen tot elf. _ar hebben twee Oostenrijkse rfc. dr. Ludwig Prokop en dr ber zich tot taak gesteld de leten en hun trainers te waar- i voor de gevaren, die deze 'p ijnlijk onschuldige, niet- ve takken van sport met zich inen brengen. Zij hebben het vooral begrepen op turnen en jpihaatscn van sport met een wed- ent. vooral op internatio- eau, worden steeds riskan- jus Prokop. directeur van het c hjkse instituut voor sportge- de „Diverse factoren, zoals il prestige, persoonlijke am- verfijnde trainingsmethoden de druk op de deelnemers v mateurs als professionals ijk verhoogd." ,eVen en tieners worden in toe- 1C e mate de dupe van deze ont ig. omdat de leeftijd waarop irestatie moet worden gele cr« vooral bij de meisjes ir sporten zeer laag ligt." al ikop. Bij sporten, die een ex exibiliteit vereisen, zoals tur kunstrijden is een jong, elas Chaam een voorwaarde. Maar n 1 v: ume' t (tAR Rob Clerc en Gerrit aan nè de tweede ronde van aooi om het Nederlands kam- ïap dammen, dat in Zevenaar ehouden, aan de leiding met aten. Clerc won van Evert ng en Boom versloeg Jos rg- ide Jansen-Van Aalten 1-1, De Ruiter- Pal 2-0. Stokkel-Drost 1-1. Hooijberg- Bronstring-Clerc 0-2. De Boer-Bastlaan- ersma-Van der Borst 1-1. wee ronden: 1. Clerc en Boom 4 punten: -«Ir 3; 4. Wiersma. Stokkel. Drost. Jansen, srst. De Boer en Bronstring 2. 11. Van lasttaannet en Van Aalten 1: 14. HoolJ- AAG Nederland heeft er Df-wielerploeg bij. Naast de van Peter Post zal Henk ans als ploegleider gaan fun- iran een equipe. Koopmans gisteren tot overeenstemming sponsorende bedrijf Hoogen- )e bedoeling is dat de kersver- g zaterdag 14 april reeds zal En in de Nederlandse klassie- irlen-Meersen. mit. Jan Breur en Johan van r hebben volgens Koopmans ntracten al getekend. Verder er onderhandelingen gevoerd oelof Groen, Bert Scheune- Jos de Ruiter en Ad Prinsen. SN Goed nieuws voor Ben de 20-jarige Jan Amouts uit Etten-Leur t Franse Saint Raphael zijn Europese ttltel in het kader 47/2 geprolon- Nederland zal voor promotie naar de oor de Europese FIRA-competttle intreden tegen de winnaar van de de uit de tweede divisie. Marokko In zegevierden de Marokkanen, die deze ort vong jaar via een verdwaalde Brit nnen, verrassend met 13-6 over West- De eerste ontmoeUng vindt plaats 11 in het Hilversumse rugbystadion niet bekend, wanneer de return in de wdt afgewerkt «SPORT De Oostenrijker Hugo n Gothenburg winnaar geworden van iet eerst betwiste wereldbeker De a* ruiter kwam in de barrage foutloos H.5 seconden. De extra ronde was dat zowel Simon als zijn Amerikaanse te Kathie Monahan een finale won Nederlander. Johan Hetns. was vanaf al kansloos. Hij werd eervol laatste - Ingrid Bolleboom (Pro Patna Zoe- Manjke Aarnouts (Sparta Dordrecht) nuijting (DOO Utrecht) zullen Neder- •nwoordigen in het toernooi om het impioenschap voor dames, dat op 11 in Kopenhagen wordt gehouden van Pancratlus uit Amsterdam ian de ploeg toegevoegd. Dick Ron Lamboo. beiden van Pro Pa- (termeer, verdedigen de Nederlandse de strijd om het Europees heren :hap op 18 en 19 mei in Essen IEN De Japanner Hiroshi Toda en e Sylvie Daigle zijn in Quebec win- t van de ISU short-trackkam- i hardrijden De Canadese be- ïrials haar landgenote Cathy Tumbull unten Zij dankte de titel aan de heid dat zij op de 3.000 meter eindig- li thy Tumbull In geval van een gelijk lnten beslist de klassering op de dne [over de onderlinge rangschikking. negen landen namen aan de wed- - Het programma voor de Ne-' ploeg, die deelneemt aan het inlema- ii in Bremerhaven, dat van 28 tot I april wordt gehouden, luidt als volgt Wes'-Dultsland-Nederland 29 apnl rland en 30 apnl Nederland-Zwe- NEN De in Italié al vier jaar ge k belofte Gianbattista Baronchelli zal pt deelnemen aan de Ronde van Italië 1 ploegleider ligt dat parkoers hem ichclli zal daarentegen wel vertrek- I Ronde van Franknjk UK - Jose Marin heeft in Barcelona 4 beste wereldprestatie gezorgd bij het feter snelwandelen op de baan De TÖ kwam tot een tijd van 2 uur 8 min We tevens een beste wereldprestatle p uur 28.165 kilometer T Sn Lanka zal waarschijnlijk wei- in de voorronden van de strijd om de (er legen Israel te spelen D:t heeft Perera van sportzaken medegedeeld inden in de kwalificatiegroep zijn de 8taten en Nederland hoe elegant en moeiteloos het er alle maal mag uitzien, een serie spronger op het ijs. of een overslag op de bruÉ met ongelijke leggers, kan gemakke lijk leiden tot overbelasting van d< ruggegraat, hetgeen vervormingen er mismaaktheid tot gevolg kan heb ben, zo waarschuwen de doktoren Jonge sportmensen hebben nu een maal zwakkere pezen, gewrichtsban den en gewrichten. Vooral de knie- er heupgewrichten hebben het zwaardei te verduren bij de moderne rigoureu ze trainingsmethoden. „Te rigoureus en te vroeg", was ook de conclusie van de Weense specia list. dr. Paul Haber. in een recent rapport over de Oostenrijkse sportin- ternaten. De kinderen in deze zoge naamde „prestatie-centra" worden vaak als slaven behandeld. Op tien- of elfjarige leeftijd worden zij ge dwongen tot veel te zware trainingen, rapporteerde Haber aan het Oosten rijks Olympisch comité. „Er bestaat een gevaar dat rijk getalenteerde kin deren kapot worden gemaakt voor dat zij zelfs enig talent hebben kun nen ontwikkelen." Dr. Prokop voerde aan dat jonge turnsters het meest blessure-gevoelig zijn. „Ten minste tweederde deel van alle meisjes is gedwongen op een be paald moment te stoppen wegens blessures of pijnlijke lichamelijke veranderingen, veroorzaakt door te zware trainingsarbeid," zei hij. Zelfs degenen die de jarenlange trainingen en wedstrijden doorstaan, moeten er rekening mee houden, dat de sport haar tol zal eisen. „Het feit, dat een kind dank zij de zachtere botten en relatief gezien soepelere gewrichten in staat is tot een abnormale pres tatie, wordt dikwijls als bewijs aange voerd, dat iets dergelijks geen geva ren met zich meebrengt," aldus Prokop. Aanvallen van pijn en blessures ma nifesteren zich soms pas na vijf, tien of vijftien jaar. Het hart van een jonge sportman of sportvrouw schijnt in tegenstelling tot dat van oudere mensen vrijwel grenzeloos te kunnen worden belast. Ondanks hun waarschuwende woor den willen de doktoren jonge sportlie den niet afhouden van de topsport, of vinden zij niet dat coaches moeten nalaten zich met jong talent te be moeien. „Uiteindelijk," zo besluit Prokop. „is het risico van te veel lichamelijke arbeid beslist niet groter dan dat van te weinig lichaamsbewe ging. En dat laatste is gemeengoed bij de grote meerderheid van dege nen. die zich zo graag modern noemen." ANKARA Het Nederlandse dames volleybalteam heelt ook de tweede wedstrijd in het toernooi om de Spring Cup in winst omgezet. Tegen stander was Zwitserland, dat in 76 minuten een verlies met 1-3 moest incasseren. Zondag had Nederland Spanje reeds verslagen met 3-0. Door deze resultaten is Nederland, dat als favoriet voor de titel wordt gezien, winnaar geworden van poule B. In totaal wordt er in vier poules ge speeld. De Nederlandse ploeg heeft vandaag een rustdag en woensdag moet Oranje aantreden tegen de nog onbekende nummer twee van poule A. waarin Turkije. Oostenrijk en En geland uitkomen. De Zwitserse meisjes, die in het veld van elf deelnemende landen tot de middenmoot moeten worden gere kend. begonnen overdonderend. On nauwkeurig stoppen van Oranje van de Zwitserse opslagen noopte bonds coach Jaap Akkerhuis bij 0-3 en 5-9 tot het benutten van de time-outs. Toen Akkerhuis bij de stand 7-10 de zwak spelende Jos Akker verving door Monique Remmen ging het een stuk beter. Tot 13-13 liep de strijd gelijk op. maar door kleine fouten van de voor Evelien van der Laag ingewisselde Els Mulder verloor Oranje toch de eerste set: 13-15. In de volgende sets kon Zwitserland de Nederlandse druk niet weerstaan. Het viel ver terug en vooral In aanval lend opzicht schoten de Zwitserse da mes te kort. Echter: ook de Neder landse aanval was verre van impone rend. Goede aanvalscombinaties wa ren nauwelijks te bewonderen, maar het geroutineerde spel van Hennie Morssink, Loekie Raterink en Riek Wubs (vanaf de derde set vervangen door Jose Conijn) was meestal te veel voor de Zwitserse verdediging. Ak- AM8TERDAM - International Henk van de Ben zal ongeacht de resultaten van AMVJ RLVC in dr degradatiestrijd naar Zaan '69 gaan Bij Lycurgus hebben trainer-coach Plet Swieter en begeleider Jan Boersma er de brul aan gegeven Dat oven gens zonder het bestuur van de Groningse verent ging daarvan in kennis te stellen De spelers waren er wel van op de hoogte Een van Swieter* argumenten om Ie vertrekken was een grote ach terstand in de betaling van zijn onkostenvergoe^ ding kerhuis maakte na afloop vooral complimenten aan het adres van spelverdeelster Evelien van der Laag. die bijna de gehele wedstrijd in het veld had gestaan. Samen met Fransje Murphy bracht zij lijn in het spel. waardoor de aanval na de eerste set beter begon te lopen. Een beeld uit de strijd tussen Nederland en Zwitserland. Nederland verdedigt, Zwitserland valt aan. NEW YORK (Reuter) Met een doelpunt (de gelijkmaker. 1-1) en een blessure (rechterenkel. opgelopen in de noodzakelijke verlenging) heeft Wim van Hanegem in het Amerikaanse voetbal gedebuteerd. In Philadelphia gebeurde dat met de Chicago Stings tegen de plaatselijke Philadelphia Fury's. Het duel werd uiteindelijk via de zogenaamde .shoot outs", een soort lange strafschop, door de Stings gewonnen: 2-1. Peter Ressel. die de beslissen de trap gaf, liep in dit duel een gele kaart op. Ook de andere Nederlanders kwamen in de VS in actie. De Los Angeles Aztecs, de ploeg van trainer Rlnus Michels, ex-MW'er Huub Smeets en AFC'er Thomas Rongen zegevierde in Memphis via een treffer van de Oostenrijker Kottan met 0-1 over de Memphis Rogues. De New York Cosmos (Wim Rijsbergen) zegevierden moeizaam over de Washington Diplomats (3-2) en ook voor de Edmonton Drillers (trainer Hans Kraay) was er winst weggelegd tegen Detroit Express: 1-0. Overigens: Dick Advocaat, de derde bij Chicago Stings spelende Nederlan der. heeft de leiding van die ploeg laten weten dit seizoen verder normaal in Amerika te zullen spelen. Van een door FC VW gesuggereerde terugkeer naar Nederland is geen sprake. LONG BEACH De Grote Prijs van de Verenigde Staten is gewonnen door de Canadees Gilles Villeneuve. De Zuidafrikaan Jody Scheckter ein digde op de tweede plaats. Op de derde plaats klasseerde zich de Australiër Alan Jones. Wereldkam pioen Mario Andretti. uit de Verenig de Staten, eindigde als vierde Jan Lammers. die toen zijn wagen 47 ronden had afgelegd betrokken was bij een botsing, werd als zestiende geklasseerd. De stand in de competitie om het wereldkampioenschap der coureurs is: 1. Villeneuve 20 pnt., 2. Laffite 18 pnt., 3. Scheckter 13 pnt., 4. Reute- mann 12 pnt., 5. Depailler 11 pnt.. 6. Andretti 8 pnt., 7. Jariër 5 pnt. TOKIO Betty Stöve en haar Fran se partner Frangoise Dürr hebben zondag het internationale dubbel- toernooi van Tokio gewonnen. In de eindstrijd versloeg het Frans/Neder landse duo de Engelse Sue Barker en de Amerikaanse Ann Kiyomura met 7-5 7-6. In de strijd om de derde plaats wonnen Wendy Tumbull en Kerry Reid (beiden Australië) met dezelfde cijfers van de Australisch/Ameri kaanse combinatie Lesley Hunt/Sha ron Walsh. Betty Stöve en Frangoise Dürr mo gen zich nu de officieuze wereldkam pioenen in het dubbelspel, noemen. De zege leverde de beide speelsters een gezamenlijk bedrag op van 50.000 dollar (ongeveer 100.000 gulden). Het was een zwaar bevochten over winning. In beide sets keek het als eerste geplaatste duo tegen een ach terstand van 3-5 aan. Maar vooral de serveerkracht van Betty Stöve en het accurate netspel van haar Franse partner zorgden ervoor dat die ach terstand tot tweemaal toe ongedaan kon worden gemaakt. DORTMUND Udo Lattek. mo menteel in dienst van de Bundesli- gaclub Borussia Mönchenglad- bach, wordt per 1 Juli trainer van Borussia Dortmund. De Duitser tekende een verbintenis die een looptijd van een jaar heeft Datum (1) Terug ATHENE De voetbalclub Pieri- kos. op het ogenblik leider in de Griekse tweede divisie, is wegens pogingen tot omkoperij verban nen naar het amateurvoetbal. De bevolking van Katerini, de stad van Pierikos, heeft stakingen, win kelsluitingen en demonstraties aangekondigd als deze strafmaat regelen niet worden terugge nomen. ZEIST De eerste wedstrijd tus sen FC Twente en PSV voor de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker zal niet op woens dag 18 doch op donderdag 19 april worden gespeeld De andere hal- ve-finaleont moeting Volendam- Ajax blijft gehandhaafd op woensdag 18 april. Datum (2) Doping BUENOS AIRES - De Argentijn- se voetbalbond heeft aangekon digd tijdens de komende officiële competitiewedstrijden doping controles te houden. Degradatie BIRMINGHAM Alberto Taran- tini, de Argentijnse ster van het Engelse Birmingham City. heeft verklaard dat hij zijn huidige werkgever zal verlaten als de club dit seizoen degradeert. De 23-jari ge vleugelverdediger, die deel uit maakte van het succesvolle Ar gentijnse elftal dat vorig jaar we reldkampioen werd, zei verder dat men hem bij zijn komst had toege zegd, dat Birmingham een top club was en dat de lage positie slechts te danken was aan domme pech. „Sindsdien is er echter niets veranderd. Hun voetbal is mijn voetbal niet en ik kan me in deze ploeg niet manifesteren op de wij ze die ik wil", aldus Tarantini. MONCHENGLADBACH De be sturen van de Westduitse clubs MSV Duisburg en Borussia Mön- chengladbach, die in de halve fi nales van het toernooi om de UEFA-beker tegen elkaar spelen, hebben besloten de twee wedstrij den reeds op dinsdag te houden. De eerste ontmoeting wordt van avond in Duisburg gespeeld, veer tien dagen later volgt in Mön- chengladbach de return. Men heeft dit besluit om concurrentie met de streekgenoten Fortuna Düsseldorf en 1. FC Köln, die in de halve finales van de toernooien voor resp bekerwinnaars en landskampioenen uitkomen, te ontlopen. Datum (3) ZEIST De wedstrijd Jong Oran je—Jong Polen, vastgesteld voor dinsdag 1 mei. zal op het terrein van PEC-Zwolle worden gespeeld. Het is een ontmoeting voor het Europese kampioenschap voor landenteams onder 21 jaar. Daags daarop ontmoet het Neder landse amateurelftal op het sport park „Bovenmolen" in Oldebroek Spanje in de tweede wedstrijd tus sen beide landen voor de voorron den van het toernooi om het Olympisch voetbalkampioen schap. PIER C23 De ellende met Nederlandse speel films is dat er altijd wel iets niet klopt. Dan is het geluid van blik, dan is de muziek van Rogier van Otterloo, dan zijn er maar twee vliegtuigjes voor de luchtlanding bij Arnhem en dan weer speelt Syl via Kristel een rol die haar op het lijf geschreven is zodat ook haar laatste kwaliteit onzichtbaar is ge worden. Op de een of andere manier wordt hier de Oscar-nominatie al tijdens de opname verknald. Deze week gaat in 36 bioscopen het nieuwste produkt in première: „Pier C23". De lokaties zijn met zorg ge kozen. het geluid is prima, de kleu ren zijn ronduit fraai maar nu klopt er weer helemaal niks van het verhaal. Zo bewijzen we maar weer eens hier slechts documentaires vol dreigend zwerk kunnen gedijen. ..Pier C23" en wat er mis is. Mis is dat ik het hele verhaal hier rustig kan neerpennen zonder enige ver rassing uit de film te halen. Zelden werd zoveel kinderlijke eenvoud op zo n grote hoop geveegd. „Pier C23" gaat over een beroemde voetballer die in het buitenland for tuin heeft gemaakt. Op een goede dag stopt hij met voetballen omdat hij al vijf jaar over stoppen denkt. Men krijgt dus uitgebreid de twij fels te zien. compleet met donkere straten, eenzame nachten en een lege fles whisky. Tot overmaat van ramp verloopt de afscheidswed- strijd niet al te feestelijk want er wordt met 8-0 verloren. Die cijfers alleen al. zoiets kun je alleen nog maar in Nederlandse speelfilms ver zonnen zien. Na twee maanden groeit er echter opnieuw twijfel. Weer die lege stra ten. donkere nachten en eenzame fles whisky. Dan verzint hij samen met z'n schoonvader een geniaal plan geniaal dan voor de Neder landse film. Een van zijn onderne mingen is in de soep gelopen en er wordt een "opzetje gemaakt om de twijfelachtige zakenpartner een loer te draaien. Hij had eën koffer tje met geld misschien wel tien miljoen gulden naar Zwitserland moeten brengen. Maar omdat het zwart geld was besloot de zaken partner dat koffertje ook als zoda nig te beschouwen en dus de hele som maar in zijn eigen zak te steken. Dat incident wordt aangegrepen om op een soort persconferentie de rentree van de stervoetballer aan te V kondigen: hij moet wel want hij is arm geworden. De slotscène toont ons Pier C23 van Schiphol waar achter, naar de gezichten te oorde len, een nieuwe toekomst wacht: Amerika. Dwars door dit magere verhaal speelt dan nog een tragedie rond ccn andere voetballer die vanwege zijn succes van zijn vrouw ver vreemdt. Op een morgen staat zij zelfs met een broodmes bij de ont bijttafel maar steken? ho maar. De schoonvader betrekt ook deze mislukking in het schandaal met het koffertje, zodat we ook deze voetballer op Pier C23 tegen komen, in het bezit van een nieuwe vrouw en een nieuwe toekomst: Amerika. Afgelopen. Happy end. want anders was het geen film voor alle leeftij den geworden Kijk. wie er nu nog in slaagt om dit soort verhaaltjes te verzinnen die heeft behalve de ont wikkeling van de film ook de ont wikkeling van de criminologie sinds de uitvinding van het filmgeluid geheel gemist Zelfs een wijkagent had op een druilerige achternamid dag dit „mysterie" in z'n eentje op gelost. Laat staan de gemiddelde bioscoopbezoeker Alleen dat al maakt Pier C23 tot een mislukking, die helaas ook wel weer in het buitenland vertoond zal wor den. Zo jammer, want de plaatjes zijn mooi geschoten, de dialogen zijn helaas verstaanbaar. Kees Brusse doet het als schoonvader met veel zuchten uitstekend maar dat verhaal. Als een Neder landse film om te lachen is staat dat er altijd in grote letters bij. Deze is om te huilen, oplichterij ziet er echt anders uit. Tenminste dat valt voor de oplichters te hopen. TRANEN Het WCT tennistoernooi in Rotter dam leeft bij de gratie van gratis televisiereclame. Dat kan ook niet anders want je moet al een gaatje in je hoofd hebben om voor de win naar 60.000 gulden uit te loven; om gerekend een uurloon van 15.000 gulden. Er moet wel iets erg ver dachts aan de hand zijn als zo na drukkelijk gepoogd wordt de men sen in te prenten dat het hier een serieuze aangelegenheid betreft. Zo n toernooi zit organisatorisch heel simpel in elkaar. De ABN koopt de zaak op middels een fraai contract. Vervolgens wordt de AVRO vereerd met het aanbod om de zaak voor een fancy-prijsje uit te zenden. De sponsor heeft alleen wel laten vastleggen dat het meerjaren- contract verbroken kan worden als het toernooi te weinig gratis recla me oplevert voor de bank. Als dus de AVRO gedwongen wordt zich aan de omroepwet te houden. Die AVRO begrijpt dat uitstekend en doet dus waar het de omroepwet betreft alsof de neus bloedt. Wie dat op straat uithaalt met een rood stoplicht krijgt onmiddellijk een boete. De keurige AVRO weet ech ter ook wel dat bij ingrijpen van de minister van CRM voldoende volks mennerij. onbenul en misplaatst ongenoegen gebracht kan worden door opperhoofd Siebe van der Zee. om in brede kring de indruk te wekken dat de AVRO zelf vrijuit gaat. Zo gebeurde dus ook toen CRM vrijdag ingreep. De opzichtige re clame. slechts geplaatst vanwege het televisit-oog en de mond van commentator Willem Duys, moest verwijderd worden. De bank meld de. in z'n wiek geschoten, meteen dat het contract verbroken werd. De AVRO trok een lade onbegrip open waarin weloverwogen wets overtreder Siebe van der Zee lag. De AVRO tracht al geruime tijd com merciële banden te legaliseren door de vermoorde onschuld te spelen. Het bombardement op de media werd verder uitgevoerd door Ahoy's heren Scheepbouwer en Bonthuis. In de zendtijd van de NOS (Langs de Lijn, dat programma waar CRM ook best eens een keertje naar mag luisteren) kreeg de laatste van AVRO-verslaggever Ted van der Meer gelegenheid om ongecontro leerd uit te hullen. En Scheepsbou wer kwam. zoals men gewend is. vertellen dat de topsport op deze manier door CRM vermoord wordt. Nog maar eens dan: de topsport in Nederland wordt vermoord door de soms louche praktijken van mensen die alleen trachten zelf beter (of groter) te worden van die topsport. AANBIEDING Deze man scoort impact. Zegt u dat wat? Het is het taaltje van de sherry compagnie. Zo spre ken ze elkaar en hun klantjes toe. Ze bedoelen: hier heb ik een leuke aanbieding. In het nieuwe bargoens van de reclameboys wordt dat uit gesproken als: deze man scoort impact. Deze man is: wereldberoemd kun stenaar op de groene mat. artiest in het bespelen van z'n publiek. Een man met allure. Hij staat volop in de belangstelling en kan zich ver heugen in een enorme populariteit. Kortom, deze man is de nieuwste hulptrainer van Ajax: Ruud Krol. Het bureau Inter Football prijst hem aan in een grote advertentie in Adformatie. Ruud Krol is echter niet de enige die impact scoort. In ter Football heeft meer mensen on der contract staan. Beroemde sportmensen en figuren uit de amu sementswereld. Van Ron Brandste- der tot Willem Ruis. Van Johnny Rep tot Gerard Tebroke. Tebroke? Inderdaad Tebroke. De eerste de beste keer dat Gerard Tebroke impact scoort, schiet hij ook in eigen doel. Als het een beetje meezit kan hij als amateur de Olympische Spelen vergeten. IF scoort er weer aardig op los. BELANGEN Behalve de basketbalbond heeft ook de volleybalbond medewerking aan de volgend jaar in Nederland te houden Olympische Spelen voor ge handicapten. afhankelijk gesteld van de deelneming van Zuid-Afrika Dat land mag volgens de internatio nale organisatie! s) deelnemen, maar in Nederland wordt er iets anders gedacht over de mogelijkhe den die aan Zuid-Afrika geboden moeten worden. Op regeringsni veau wordt sportcontact met Zuid- Afrika ten sterkste afgeraden. Alles is zo afhankelijk geworden van de stichting die Spelen organi seert. een stichting die door de NIS. de Nederlandse Invaliden Sport bond. in het leven is geroepen. Daarmee voelt de NIS zich ontsla gen van het innemen van een duide lijk standpunt ten opzichte van Zuid-Afrika. De Stichting hult zich in mist. Het blad „Volleybal" stelt deze maand dat als Zuid-Afrika op de Spelen van '80 vertegenwoordigd is bij het zitvolleybal, Nederland niet mee kan doen. Omdat de NeVoBo dan alle medewerking weigert. (Het zelfde geldt voor rolstoelbasketbal.) Het blad Volleybal. „Aan de andere kant is niet te verwachten dat het comité dat Arnhem organiseert Zuid-Afrika gemakkelijk zal weige ren. In het comité van aanbeveling zitten mensen van wie veronder steld mag worden dat ze zakelijke belangen in Zuid-Afrika hebben." DISCUSSIE Als alles goed gaat zitten we bin nenkort volop in een „brede maat schappelijke discussie" over de re latie tussen sport en politiek en over de vraag of sport mag dienen als middel in de strijd voor handha ving van de mensenrechten Het gaat om een initiatief van Ed van Thijn. lid van de Tweede Ka mer voor de PvdA Leden uit de fracties van PvdA, CDA. WD en D'66 hebben zich inmiddels per soonlijk en niet als partijlid achter Van Thijns plan gesteld. Een brede maatschappelijke dis cussie. Er is er net eentje aan de gang: over kernenergie. Althans, er worden pogingen aangewend om zon landelijke teach-in aan te zwengelen. En nummer twee zit er al aan te komen. In feite gaat het om een vervolg op de actie van de cabaretiers Bram Vermeulen en Freek de Jonge, vorig jaar tegen deelneming aan het we reldkampioenschap voetbal. Deze keer is een boycot van de Spelen niet het doel van de discussie. Er is duidelijker sprake van het samen praten over de verantwoordelijkhe den van de sport De sport zelf komt daar niet zo makkelijk aan toe. De Nederlandse Sport Federatie heeft na „Argentinië" getracht afbake nend werk te verrichten maar na het opzeggen van wat algemeenhe*_ den is het angstig stil geworden. Hoe zou zo'n Bram Leeuwenhoek, onze nationale blauwe blazer, rea geren op het idee om tot een brede maatschappelijke discussie te ko men? NRC Handelsblad vroeg er hem gisteren naar. En ja hoor, weer in één keer raak. „Het is misbruik maken van de sport voor politieke doeleinden." Prima Bram. al zal het altijd wel een raadsel blijven hoe die man ooit op een post met ver antwoordelijkheid terecht is gekomen De voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, mr J. D. J. Iden- burg trekt zich ook meteen terug achter de barricade vol gezonde geesten in gezonde lichamen: „Als de voorgenomen actie zou inhou den. dat sportbeoefenaars worden beïnvloed om een bepaald streven op Olympische Spelen uit te dragen dan vind ik dat een verkeerd uit gangspunt Want bij het NOC staat het bevoogden van sportlie den nog altijd voorop. Zo hard is een discussie nou nodig. IGNACE Jij nog wat Brak? Onze J. C Brak: Jazeker Ignace van Swieten die denkt dat hij de geestelijke minvermogende moet uithangen om een populaire scheidsrechter te worden, heeft wel vlot succes geboekt. Het ochtend blad De T. heeft hem uiteraard met een gekozen in een comité van aan beveling dat jogging populair moet gaan maken hier. Jogging is hetzelf de als trimmen maar deze keer komt het uit Amerika en dus vindt De T. het wél belangrijk. Het gaat gewoon om af en toe eens een eindje lopen om Je te ontspannen en dan is het nog gezond ook. Dat is dus wat Van Swieten aan de man moet bren gen Weet Je wat het in werkelijk heid is. die solo-actie van dat blad? Het is een actie om mensen aan te zetten tot het kopen van sportkle- ding In feite is het een actie speci aal om het nieuwe merk Pony waar dus ondermeer de amateur- hockeyer Ties Kruize onder con tract staat te Introduceren. De verhalen barsten dan ook van de adviezen om vooral goede spullen aan te trekken als je een eindje gaat lopen. Verantwoord schoeisel, lek ker tochtende trainingspakken en een modieuze haarband Dat is dus wat Ignace helpt aanprijzen Want als een scheidsrechter kiest voor aanstellerij, nou berg Je dan maar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19