Egypte is niet bang voor een boycol Rank Xerox. Rijkgeschakeerd. Namibische partijen bespraken strategie Callaghan: peilingen ontmoedigen mij niet Veelzijdigheid laat zich niet kopiëren. Eenzijdige onafhankelijkheid dichterbij Britse campagne begonnen RANK XEROX DINSOAG 10 APRIL 1979 TROUWKWARTET P 14 - I door James Dorsey CAIRO De Jordaanse di recteur van een tapijtfabriek in de Egyptische vrijhaven van Alexandrië maakt zich over de Arabische boycot van Egypte weinig zorgen. Zijn bedrijf is opgezet met Iraaks en Koeweits kapitaal. „De boycot zal als een ballon wor den doorgeprikt voorspelt hij. „Zojuist ontving ik nog een grote order uit Koeweit." Ook Egyptes onderminister van fi nanciën is optimistisch. Israëlische Investeringen zijn van harte welkom. Het zal de Saoedlsche, Koeweitse. Libische en Iraakse eigenaren niet kunnen schelen of hun buren Israëli sche investeerders zijn. Buitenlandse waarnemers vinden het nog wat te vroeg om de effecten te beoordelen van de sancties tegen Egypte waartoe de top van Bagdad heeft besloten. Westerse diplomaten nelgen naar de stelling dat de boycot meer psychologische dan economi sche betekenis heeft. De economische situatie lijkt de laat ste tijd wat vooruitgegaan te zijn. De telefoon werkt beter, de aanleg van een lelijk stelsel van verkeersaders heeft de opstoppingen in de stad ver minderd en sinds de aankoop van nieuwe bussen hoeven nu ook niet meer tientallen mensen bulten elke bus te hangen. Bovendien menen funcUonarissen van de Amerikaanse ambassade ln Cairo dat het met de uitvoering van de boycot tegen Egypte best mee zou kunnen vallen. ZIJ zeggen een niet onbelangrijk verschil te hebben ont dekt in de Engelse en Arabische tekst van de resolutie van Bagdad. In het Engels zijn de maatregelen in de te genwoordige tijd geformuleerd, in het Arabisch wordt de toekomstige tijd gehanteerd. En dus kunnen er me ningsverschillen worden verwacht over de vraag hoe snel Egypte geboy cot dient te worden. Kippen van kippen uit de staatsmagazijnen diende het volk er nog eens met na druk op te wijzen hoe belangrijk de vrede is voor het leven van alledag. Zll 10611 Steeds sterker wordt in Egypte de stemming anti-Arabisch. In Cairo zelf viert het optimisme over de vooruitgang hoogtij. Vrede wordt vertaald als verbetering van de mate riële welvaart van de kleine man. Slechts een minderheid van intellec tuelen en wat orthodoxe moslems durven daaraan te twijfelen. Op de dag dat president 8adat en premier Begin ln Washington hun handtekening zetten onder het vre desverdrag. waren overal op de mark ten in Cairo goedkope Amerikaanse kippen te krijgen, een delicatesse ln een land waar de gewone man slechts zelden vlees kan betalen. Die aanvoer „Laat de Arabieren in de hel bran den". meent een man ln Cairo. „Wij zijn het zat om hun oorlogen te moe ten voeren. De olieprijzen zijn hemel hoog gestegen, maar wat zijn wij er mee opgeschoten? Geen cent. Ze ko men alleen maar naar Cairo voor onze vrouwen en om zich hier vol te laten lopen. Toen mijn vader van zijn pel grimstocht naar Mekka terugkeerde, vertelde hij dat de Saoediërs niet alleen watermeloenen eten. maar ook de schillen. Ze zijn net geiten. Hun portefeuilles puilen uit, maar wie als hond ter wereld is gekomen, blijft altijd een hond." Voorlopig schijnt Bagdad eerder een averechts psychologisch effect te hebben. In de aloude strijd tussen het Arabische en het Egyptische nationa lisme krijgen althans voorlopig de Egyptische gevoelens de overhand. Egypte lijkt meer naar het zuiden en het westen te kijken dan naar het oosten. Soedan staat onder Egypti sche bescherming. In het land van de bronnen van de Nljl, Egyptes levensa der, mag nooit een bewind aan de macht komen dat Cairo vijandelijk gezind is. In zijn toespraak tot de Egyptische volksvertegenwoordiging liet Sadat hierover vorige week geen twijfel bestaan. Bovendien ls het geen geheim dat Sadat het oog heeft laten vallen op de olievelden van „de gek" Khaddaffi in Libië. Toen een Israëlische Journalist deze week aan een Egyptische zaken man vroeg hoe Sadat zijn betrekkin gen met de Arabieren ln het oosten gaat regelen, kreeg hij ten antwoord: „Dat is Jullie probleem. De Arabieren de Syriërs. de Palestljnen, de Jorda- niërs en de Llbanezen zijn jullie bu ren. Niet de onze." Sadat gedraagt zich alsof hij met de wensen van de conservatieve olie Arabieren geen rekening hoeft te houden. Toch komt 27 procent van de economische steun aan Egypte uit die hoek. Maar economen zeggen nu dat een boycot in ieder geval voorlo pig niet al te veel schade hoeft aan te richten. Egypte's probleem is meei hoe het de fondsen moet gebruiker dan hoe het aan geld moet komen. Triest dan gaat de steun van Amerika, de EO. de Wereldbank en Japan gewoon door. Egypte's belangrijkste handelspart ner is Amerika. Slechts 4,5 procent van de totale Egyptische handel wordt met de Arabische wereld be dreven. Egypte kan zijn Importen ter waarde van ongeveer tien miljard gulden per jaar bijna zelf betalen. Jaarlijks brengt de doorvaart door het Suezka- naai een miljard ln de staatskas. Egyptes olie-export leverde vorig Jaar bijna anderhalf miljard gulden op en wordt voor dit Jaar op twee miljard geschat. De buitenlandse toe risten laten Egypte dan nog 1,6 mil jard verdienen, en Jaarlijks maken de Egyptische arbeiders in de oliestaten 3,4 miljard gulden naar huls over. En De besluiten van Bagdad wekken de Indruk dat de Arabieren vooral rege ringsinstanties zullen boycotten. Slechts Egyptische bedrijven die za kelijke contacten met Israël aankno pen zullen op de zwarte lijst worden gezet. In Egypte maakt men zich hooguit zorgen over de vraag of de Egyptische arbeiders hun spaarcen ten naar huis kunnen blijven overma ken. Maar zelfs daarvoor is een oplos sing. Egyptenaren die in Libië werken maken hun geld via Europese banken over, nu er al twee jaar geen recht streekse contacten bestaan tussen Cairo en Tripoli. Ook al is dit beeld vrij toch biedt Cairo nog sU beeld. De verschillen tu; rijk worden steeds groter.] de overgrote meerderhi hebben veel te hoog opgt verwachtingen van de twee jaar geleden stond brand omdat de subsidie^ elementaire levensbehoefij ^druk van de Wereldbank 'waren ingetrokken. De werd al gauw ongedaan 1 maar sindsdien zijn de pri, delijk aan enorm gestegen snee Egyptenaar verdiei vaak niet meer dan twee gulden per dag. Wijzend op de econorr gang in het land vertelt kaanse functionaris dat er b jaar twaalf nieuwe hotels zullen verrijzen. Een opluch| de regelmatige bezoeker moeite onderdak vindt, kleine man het daarvan is de vraag. door Hennie Serfontein De gesprekken van vorige week in Windhoek tussen de Democratische Tumhalle Alliantie en alle andere politieke partijen, met uitzondering van de SWAPO, zouden wel eens kunnen leiden tot een eenzijdige onafhankelijkheidsverkla ring van Namibië. De gesprekken volgden op het bezoek dat de Zuldafrikaanse premier Pieter Botha en de minister van buitenland se zaken Pik Botha begin vorige week aan dit gebied brachten. Het was opvallend dat het tweetal ook ge sprekken voerde met politieke groe peringen die geen zitting hebben in de grondwetgevende vergadering, waaronder het Nationale Namibische Front NNF en de Swapo-democraten van Andreas Shlpanga. Ook spraken zij met kerkleiders, die de Zuidafri- kaanse regering ln het verleden voortdurend links had laten liggen. Het overleg tussen alle betrokken partijen, dat de hele week duurde, was een initiatief van de Tumhalle AllianUe. Een onderdeel van de Zuld afrikaanse strategie is de vorming van een groot verbond, dat óf de Bwapo moet kunnen weerstaan tij dens verkiezingen, onder intemaUo- naal toezicht, óf een basis kan vor men voor een interim-regering, in af wachting van een Interne regeling. Ik heb begrepen dat er een grote over eenstemming is bereikt tussen de partijen over een „voorlopige autori teit", die spoedig moet worden ge vormd en moet funcUoneren totdat de pogingen voor een Internationale regeling voor Zuidwest-Afrika uitein delijk succes zullen hebben of stuk zullen lopen. Dit is duidelijk een eer ste stap op weg naar een eenzijdige onafhankelijkheid. Niet overhaast Er zal echter niet overhaast worden over gegaan tot het onmiddellijk een zijdig uitroepen van de onafhanke lijkheid. vooral na berichten over waarschuwingen van de twee Botha's in dit opzicht aan het adres van de grondwetgevende vergadering. Terwijl de DTA staat te popelen om de richting op te gaan van een eenzij dige onafhankelijkheidsverklaring, gaf het verbond van het NNF en de Swapo-democraten zaterdag een ver klaring uit, dat zij geen deel zouden PARIJS fUPI) In een verklaring van het ministerie van buitenlandse taken heeft Frankrijk gewaar schuwd, dat elk ingrijpen in de plan nen om op 30 september in Namibië onder toezicht van de VN vrije ver kiezingen te houden, ernstige gevol gen zal hebben in geheel Afrika. Vol gens de verklaring is het huidige plan van de VN voor de onafhanke lijkheid van Namibië de enige moge lijkheid. „Elke oplossing die niet er kend wordt voor de internationale gemeenschap is gedoemd te misluk ken", aldus de verklaring. In de Franse verklaring worden de moei lijkheden die een definitieve rege ling in de weg staan, van onderge schikt belang genoemd. Gesegd wordt dat de verkiesingen van 30 september er niet door mogen wor den opgehouden. uitmaken van een „interne oplossing in dit stadium". De laatste woorden zijn veelbetekenend. Volgens de ver klaring moeten de partijen door mid del van pressie proberen wijzigingen ln het Waldheim-rapport aan te bren gen of te komen tot een „heldere formulering" van het VN-plan ln een aparte bijlage. Het NNF voegde er echter aan toe dat als dit niet binnen redelijke tijd mo gelijk ls. de partijen serieus na gaan denken over een interne regeling. Het NNF en de Swapo-democraten maak ten duidelijk dat zij nooit een basis van de guerrillabeweging Swapo op Namlbisch grondgebied zouden toe staan. Zij drongen erop aan dat de VN de strijdkrachten van de Swapo ln de Frontlljnstaten ln de gaten houdt. Op deze punten toonden zij zich onvermurwbaar. Zij toonden zich zeer verbitterd over de „dubbel zinnigheid" van het Westen en diens duidelijke partij trekken voor de Swapo. Een westerse diplomaat zei het afgelopen weekeinde: „Mijn be oordeling van de situatie is veranderd van een voorzichtig optimisme naar een voorzichtig pessimisme." LONDEN (Reuter. UPI. AP) „Ik laat me niet ontmoedigen door de opiniepeilingen." Dat zei de Britse premier en socialis tische partijleider James Callaghan gisteren bij het begin van de campagne voor de algemene verkiezingen van 3 mei. De pellingen geven de oppositionele Tories zonder uitzondering een flinke voorsprong op Labour. Callaghan zei deze campagne te zul len voeren aan de hand van het rege ringsbeleid en Labours voorstellen voor de toekomst. ..Ik ben ervan over tuigd dat, omdat dit een ernstige campagne wordt, wij zullen winnen Het is ln het belang van Groot-Brit- tannlë dat dit gebeurt", aldus de soci alistische leider Hij voorspelde dat de belangrijkste onderwerpen tijdens de campagne prijzen, belastingen, geldontwaarding, werkloosheid en huisvesting zullen zijn Labour deelde gisteren al de eerste ..verkiezingskoopjes" uit. De ouder- domsuitkeringen gaan om hoog en bejaarden hoeven geen kijkgeld voor tv te betalen, de Inkomstenbelasting voor de laagstbetaalden wordt ver minderd en Jongeren krijgen meer faciliteiten bij het kopen van een eigen huls. Tenslotte zullen de voed selprijzen beter ln de hand worden gehouden. Callaehnn *H dat een nieuwe Labourregerlng tegen 1982 de geldontwaarding terugdringt van het huidige percentage van tien tot vijf procent, al kan het uiteinde lijk ook zes worden. De onzekere fac tor ls daarbij de ontwikkelingen van de olieprijzen. „We worden geholpen door het feit dat we nu zelf voor een groot deel ln onze olieproduktie voor zien". aldus Callaghan. 'Wippositie' De liberale partijleider David Steel zei gisteren dat zijn partij er naar streeft bij de komende verkiezingen een „wippositie" te veroveren, waar door een samenwerkingsverband kan worden gezocht met of de conserva tieven of de socialisten. Vandaag pre senteren de liberalen hun verkie zingsmanifest. De conservatieven van Margaret Thatcher doen dat morgen Verwacht wordt dat hierin de nadruk zal liggen op verlaging van de Inkomstenbelasting en een terug- Tussen de hele kleine en hele grote in, vinden we een bonte verzameling vogels. Zo werkt dat ookongeveer bij Rank Xerox.® De'middenklasse'is rijk geschakeerd. En dat mag ook wel. Want op deze markt kunnen zelfs fabrikanten met een beperkt aanbod uit de voeten. Fijntjes glimlachend wijzen wij dan graag op de zes sterke troeven die wij in handen hebben. Zes basisuit voeringen, die door middel van aansluit mogelijkheden en accessoires uit te bouwen zijn tot een fors aantal gespecialiseerde systemen. Twee voorbeelden: de Xerox 3600 F maakt van 1 origineel 20 andersoortige dokumenten. Of de Rank Xerox 7000 CFF die computer output automatisch verkleint tot handzaam A4. Maar laten wij bi j het begin beginnen de basisuitvoeringen. De Xerox 3400 is nieuw. Kompakt met ingebouwde vergaar eenheid. Twee afzonderlijk inschakelbare papierladen en automatische originelen doorvoer. Hoge produktie. Simpel in gebruik. Nieuw is ook de Xerox 5400. Een komplete mini-reproduktie-afdeling. Automatische doorvoer van originelen. Enkel- of dubbelzijdig afdrukken. Vergaar eenheid. Zowel de Xerox 3400 als de Xerox 5400 hebben een Job Recovery- en een Micro-Processor-Diagnose-systeem. Praktisch bij storingen en kostenbesparend bij onderhoud. Verder in deze rijk geschakeerde middenklasse: de Rank Xerox 3600 voor het simpele, grote en snelle werk. Eén afdruk per seconde. De Xerox 4000. Grote glasplaat Automatisch openen van afdekklep. Eenvoudige bediening. Twee papierladen. Automatisch dubbelzijdig. De Xerox 4500. Halfautomatische doorvoer van originelen. Automatisch twee zijdig en vergaren. Geruisloos en snel. De Xerox 7000 DF. Zeer grote glasplaat. Vier verkleiningsfaktorcn (o.a. van A3 naar A4). Vergaareenheid en volautomatische originelen verwerker. Welk kopieerapparaat uit dit rijk geschakeerde aanbod bij past vertellen wij u graag. Uw sekretaresse wil best even de bon invullen. □Stuur mij gratis informatie over de Xerox Belt u mij voor een afspraak. Naam: Bedrijf/Instelling: Adres:ft>stcode: Plaats:Tel.:_ S.v.p. in open envelop zenden aan Rank Xerox B.V., Antwoordnummer 1409, 1000 SE Amsterdam. Een postzegel opplakken hoeft niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 16