udent passief tegenover studie BEL PUZZELLIJN Herenhemd-trend in trek 020-21.44.44 ig de Lange noemt verandering begrijpelijk RODE KRUIS LUISTERSPEL i FAMILIEBERICHTEN 10 APRIL 1979 TROUWKWARTET 11 i onderwijsredactie llDAM „In tegen- I lot de jaren zestig I i relatie van de stu- I zijn studie op dit gekenmerkt door passiviteit en een onmacht. Die ver is begrijpelijk ge- rerlies aan beroeps- status, verbon- houvast". clusie komt mr, drs. M. J. Lange, scheidend hoofd van het bureau studentenpsycholo- gie van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. In zijn bijdrage aan het symposium getiteld „Psycholoog en student" dat ter gelegenheid van het afscheid van Stuyling de Lange werd gehouden, ging hij in op zijn ervarin gen in Rotterdam. Hij constateerde dat met name de na oorlogse ontwikkelingen, het desinte grerende familieleven en het loslaten van vertrouwde normen en waarden, hebben bijgedragen tot een identi teitsprobleem bij veel jongeren. Aan komende studenten kampen met een rijpingstekort dat veelal leidt tot slechte studieresultaten. Stuyling de Lange stelt echter dat dit rijpingste- VANAVOND OF IN HET WEEKEND ROBERT PAUL en TEDDY SCHOLTEN HEBBEN EEN PUZZEL VOOR U! U kunt direct meedoen aan het Heeft U pen en papier klaar? kort van de student alles te maken heeft met het tekort van de oudere generatie. „Want wat rijpte er rond om het hele studentenbestaan? Zeker geen stabiele cultureel-maatschappe- lijke situatie, geen zinvolle betrok kenheid en evenmin een weten schapsbedrijf dat persoonlijk hou vast biedt", aldus Stuyling de Lange. Bewustwording Behalve negatieve kon hij ook terug zien op positieve ervaringen. Daarbij doelde hij op de betere bewustwor ding bij studenten „met wel alle moeilijkheden vandien". Prof. Wijn gaarden, emiritus hoogleraar klini sche psychologie schetste in zijn bij drage „Student in Nederland nu" het verschil tussen plaats en positie van de student in vergelijking met vroe ger. Toen was het autoriteitsprincipe het leidend beginsel, was de student ingebed in de waarden en normen van de universitaire wereld en werd zijn aanwezigheid in de samenleving niet alleen getolereerd maar ook ge waardeerd. De huidige onderwijssitu atie kenmerkt zioch door tweeërlei massaliteit. Enerzijds binnen de we tenschap, het groeiend aantal specia lismen, anderzijds ten aanzien van het aantal studenten. De anonimiteit die daar meestal het gevolg van is leidt vooral in de beginfase van de studie tot problemen, aldus Wijn gaarden. Werkloosheid In tegenstelling tot vroeger opent het afstuderen niet de deur naar een dui delijk uitgestippelde toekomst. De werkloosheid onder afgestudeerde academici is hoog, en de angst om met je titel in de ww te belanden vormt een rem op het afstuderen. Het verlangen van de studenten naar hulp om hun weg in de studie te vinden noemde Wijngaarden legi tiem. Wel constateerde hij dat de universiteiten nog geen oplossing ge vonden hebben voor het „afstands- probleem" tussen docent en student. Studentenpsychologe mevrouw Vijn vergeleek haar functie met die van een duizendpoot, gezien de hoeveel heid problemen waarmee de psycho loog wordt geconfronteerd. Die varië ren van een verkeerde studiekeuze tot zelfmoordneigingen. Bij de hulp verlening valt de nadruk op het luis teren („Luister naar wat ik niet zeg", aldus een student) en het doorgeven van signalen naar de onderwijsgeven den. „De studentenpsycholoog signa leert dat het onderwijs niet aansluit op de belevingswereld van de stu dent, die bezig is zichzelf te ontplooi en. zijn identiteit te vormen, de zin en het doel van het leven te ontdekken, aldus mevrouw Vijn. Onpersoonlijk Drs. Van der Klaauw, lector onder wijsresearch aan de Erasmusuniver siteit stond stil bij de problemen in het onderwijs van de universiteit. Hij refereerde aan de voorlopige resulta ten van een onderzoek naar de moei lijkheden die studenten hebben in de eerste maanden van de economiestu die. Algemeen wordt daar het onder wijs als onpersoonlijk ervaren. Vaak wordt vanwege onvoldoende inzicht vooraf de studie aanvankelijk onder schat. Uit het onderzoek kwam ook naar voren dat een aantal studenten niet geïnteresseerd is in de studie, maar men economie gekozen had omdat Rotterdam dichtbij de eigen woon plaats lag. Hij noemde twee criteria waaraan universitair onderwijs moet voldoen: het onderwijs dient doelge richt te zijn. en de terugkoppeling moet een wezenlijk element van de opleiding vormen. Daarvoor moet al in de eerste jaren van de studie al de basis worden gelegd. De huidige situ atie waarbij de meeste universiteiten pas voor de latere jaren meer onder wijspersoneel beschikbaar hebben, moet dan ook worden omgekeerd, aldus Van der Klaauw. De nieuwe zomermode (de wintermode zal dat waarschijnlijk ook zijn) is voor de heren nogal ingrijpend. Net als voor de vrouwen trouwens. Er wordt bij voorbeeld in de modewereld gezegd dat het herenhemd een geheel eigen plaats inneemt. Zoals dat gebruikelijk is worden al die hemden met een eigen naam geen Nederlandse naam aangeduid: cityshirt, sportshirt, overshirt, sunshineshirt. Ook het hemdjasje, dat is gewoon een hemd dat als jasje gedragen kan worden, wordt steeds meer mode. Het hemd is voor de heren een belangrijk modeartikel geworden, door de nieuwe snit, de kraag- en zakvariaties. De cityshirts hebben bijvoorbeeld een kleinere kraag. Ze zijn nauwe lijks of helemaal niet getailleerd. Het cityhemd is meestal effen van kleur of met strepen. De stof is meestal van een zijde- linnen- en viscose-menging. Ze hebben een kleine puntige boord. Maar alle andere hemden zien er weer an ders uit. Zo heeft het sportshirt twee borstzakken. De lijn is ruim en deze hemden hebben in de rug meestal geen coupenaden. Meest al want er is vast wel een ontwer per bij die dat weer anders verzint. Extra ruimte in de rug om bewe gingsvrijheid te geven zit in kleine plooitjes vanaf de schouderbla den. Weer een andere firma brengt de cityshirts met ajour en „open liggende effecten" waardoor de hemden luchtiger worden en ge streepte of geruite dessins. Jasjes De herenhemdjasjes zijn comfor tabel van snit. Hebben een rechte lijn en zijn niet getailleerd. De kragen zijn bij deze „jasjes" Ook klein en vaak „staanders" ook hier worden structuurweefsels ge bruikt vaak in een unikleur. De all-over-jasjes zullen heus wel ge liefd worden. Overshirts De overshirts zijn weer iets an ders. Zij behoren gedragen te wor den over t-shirts of over een hemd, maar dan heten ze „hemd-over hemd". Deze shirts hebben een blinde sluiting, dat wil zeggen dat je geen knoopjes ziet zitten. Ook hebben ze wel eens een ritsslui ting. Ze zijn ook al niet gevoerd. De voering is deze zomer trouwens overal eruit. Jasjes ongevoerd, hemden zonder voering en het bin nenwerk wordt al helemaal ver geten. Sunshine De sunshineshirts zijn eigenlijk gewoon zonnehemden, die lekker zitten als het warm is. De mouwen zijn zo wijd, dat ze gemakkelijk opgerold kunnen worden. De kraag is vaak ook met afgeronde hoeken en klein. Soms wel eens een staander, dat staat ook leuk als het hemd open gedragen wordt. Daarnaast ziet men ook wel ingezette wijde mouwen. Su- perlichte stoffen worden ervoor gebruikt. Soms in ruitdessin. soms in streepdessin. Buidel Uit Keulen komt een hemdencol lectie met zeer opvallende details. Er zijn modellen met grote borst zakken en er zijn modellen die „buidelzakken" hebben. Op die zakken zitten dan biezen in con trastkleur met het hemd. Die con- trastbiezen komen ook voor op schouders. Bij de verwerkte mate rialen speelt de „natuurlook" een grote rol. De kleuren variëren van kaneel, beige tot aardetinten. Ook olijf is weer helemaal „in". Veel hemden hebben een raglan- mouw, dat wil zeggen, dat de mouw niet ingezet is maar aange knipt. Maar bij bijna alle hemden was wel de geplooide wijde rug, de mouw, die opgerold kan worden en de kleine kraag te zien. Grote zakken hebben ze allemaal. Alles moet comfortabel zitten en ruimte ademen. Balmain heeft het zelf gepresteerd ook bij zijn colbertjes de mouwen zo te maken dat ze opgerold kunnen worden. De col berts zijn van tweed. Overal zijn de revers smal en het colbertje is eenrijïg geknoopt. I van maandag tot en met vrijdag telefo- lan 9 00-19.30 uur opgegeven worden op r 020-913456. idagavond is dit alleen mogelijk van O.OO uur. 1979 zal het 40 jaar geleden zijn dat onze grootouders I Adriaao C. Middelkoop en irtha Middelkoop-Hoonhoud ir het leven trouw beloofden. Als kinderen nderen willen we dit feest vieren in grote leid en in erkenning, van wat zij voor ons n betekenen en hebben betekend, id tot gelukwensen op woensdag 18 april nds van 18.30-20.00 uur, in de Sjalomkerk, (gaarde 160 Den Haag. let bruidspaar iets willen geven, dan graag pvan een financiële bijdrage, bestemd voor BOOTnodig (NCRV-Johan Bodegraven- Suriname") op giro 350400 t.n.v. A. C. Den Haag of ter receptie. f(N.Br.): Ineke en Hans Nijman-Middelkoop [en (N.H.): Lyanne en Theo Middelkoop-de Visser [ary (Canada): Loes en Mike Jackson-Middelkoop l Haag: Frans Middelkoop en kleinkinderen. hage, april 1979 eef 72 us ontslapen onze vriendin Mej. M. Feikens ons als een zuster Familie Steenhuis Familie Bankmeijer streden, in vol vertrouwen op Gods be is van ons heengegaan op de leeftijd van onze lieve moeder, schoonmoeder en Afien Veldhuis-Bijlefeld 4 maart 1944 weduwe van Ruurd Veldhuis I (Gr.) 8 april 1979 |sp. adres: Tendiep la, 9712 KD Groningen I Voor alle heil'gen in de heerlijkheid, die U beleden in hun aardse strijd zij Uw naam lof, o Jezus, te allen tijd! mHalleluja. halleluja! Gezang 299 1 larderwijk. S R. Veldhuis N. M. D. Veldhuis-van der Zee Ruud Warner I 's-Hertogenbosch. J. Veldhuis C. C. J. Veldhuis-van Nunen Rien en Hannie Ai Groningen, M. T. Veldhuis 1 R Veldhuis Geen bezoek aan huis. jki 'erledene is opgebaard in een der rouwka- ïici van het „Gebouw Esdoornlaan 187". Be- -A 's avonds van 7-8 uur. io luwdienst zal worden gehouden op don- in ig 12 april om 13.00 uur in de aula van de it, lafplaats „Selwerderhof", waarna pl. m. de begrafenis zal plaatshebben Lode plechtigheid gelegenheid tot condoleren koffiekamer van de begraafplaats. De Heere heeft tot Zich genomen in Zijn Va derhuis na een langdurig lijden mijn geliefde Man en onze zorgzame Vader Pieter Cornells Vermeer op de leeftijd van 72 jaar. Door vergeving van zonden mag hij nu zingen in het Hemelse koor. Heerde: A. Vermeer-Pieneman Enschede: P. W. Vermeer Den Haag: J. S. C. Vermeer De rouwdienst zal gehouden worden D.V. don derdag 12 april om 14.00 uur in het uitvaartcen trum, Eperweg 1 te Heerde, waarna de begra fenis zal plaats vinden op de begraafplaats Engelsmanskamp aan de Elburgerweg om 15.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het rouwcentrum. Heerde, 8 april 1979 Marktstraat 8. Op Gods Dag overleed in de volle zekerheid des geloofs na een geduldig gedragen lijden onze lieve zwager en oom Pieter Cornelis Vermeer echtgenoot van Antje Pieneman, in de leeftijd van 72 jaar, Psalm 89:1 o.b. Mijdrecht. S. Pieneman Soest, J. J. J. Pieneman J. Pieneman-Verburg Alphen a'd Rijn, J. S. C. Bezemer-Pieneman Nichten en neven, Heerde, 8 april 1979. Ik ben de opstanding en het leven, wie in Mij gelooft, zal leven, ook al is hij gestorven." In haar Heer en Heiland ontslapen Petronella Wilton op de leeftijd van 78 jaar Namens de familie D. Eerdmans ex. test. Harderwijk, 8 april 1979. Guido Gezellelaan 13 Corr. adres: Rooseveltlaan 13 De overledene is opgebaard in het rouwcen trum van de Monuta Stichting Beetsstraat 17 te Harderwijk. De begrafenis zal plaats hebben donderdag 12 april om 12.00 uur op de Algemene Begraaf plaats te Harderwijk. Daaraan vooraf zal om 11.00 uur een rouw dienst worden gehouden in genoemd rouwcen trum. In de aula op de begraafplaats is na afloop van de begrafenis gelegenheid tot con doleren. Mens en dier verlost Gij, Heer Psalm 36:7b Op Palmzondag overleed mijn lieve vriendin Peggy Wilton 78 jaar oud. Haar eigen woorden waren: Straks zijn we weer jong. A. C. de Zwart Kranenburglaan 7, Harderwijk. 'k Zal eeuwig zingen van Gods goedertierenheên In vol geloofsvertrouwen op haar Heer en Heiland is heden opgenomen in Heerlijkheid, onze innig geliefde en zorgzame moeder en oma Geessien Meier-van Barenborg sinds 10 mei 1973 weduwe van onze lieve vader Albert Teije Meier, op de leeftijd van 77 jaar. Norg: E. H. D. Meier A. Meier-Steenhuis Groningen: B. G. Rousseau-Meier F. W. H. Rousseau H. R. Meier G. J. Meier-Zaagman D. D. Meier G. Meier-Dijk kleinkinderen: Gea en Mario Albert en Erik Groningen, 6 april 1979 Van Swinderenstraat 46 Geen bloemen Moeder is thuis opgebaard. De rouwdienst zal worden gehouden a.s. woensdag 11 april om 12.00 uur in de aula van de begraafplaats „Selwerderhof", waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden. Na afloop van de plechtigheid is er gelegen heid tot condoleren in de koffiekamer van de begraafplaats. Bestuur en medewerkers van de Prot. Chr. Paedagogische academie „MERWERODE" ge ven met diepe dankbaarheid voor al hetgeen hij uit liefde voor Christus voor de academie heeft gedaan, kennis van het overlijden van de heer S. H. van der Want oud-bestuurslid en -penningmeester der vere niging. Dordrecht, 6 april 1979 L. van Valen Pzn. voorzitter R. J. Caspers, directeur Jezus zei: „Ik ben de opstanding en het leven." Geheel onverwacht nam God tot Zich onze lieve kleindochter en nichtje Karin Brouwer op de leeftijd van 18 jaar. Utrecht: J. Brouwer. Lelystad: B. Brouwer Z. Brouwer-Lenters. Utrecht: E. J. G. Klein Obbink-Brouwer H. A. Klein Obbink. Nichten en neven. Utrecht. 9 april 1979. Algemene kennisgeving Op 5 april is in volle vrede het nieuwe leven ingegaan, mijn lieve vrouw, onze dierbare moeder en onze onvergetelijke groot- en over grootmoeder Maria Brouwer-Hollander op de leeftijd van 76 jaar „Ik zie een poort wijd open staan" G. Brouwer Jan Janny en Chiel Gerie en Klaas Nel en Herman André en Jan Mieke en Evert Henny en André Riet en Harry Ada en John Tineke en Jan Puck en Cees Kleinkinderen en achterkleinkind 9 april 1979 Gabriëlstraat 3 3817 DZ Amersfoort. Overeenkomstig haar wens hebben wij haar in familiekring teraardebesteld. Heden is in Jezus ontslapen onze lieve moeder en oma Egberdina Henderika Kuitert weduwe van Lammert Bakker op de leeftijd van 90 jaar. Den Haag: Y. van der Zwart-Bakker P. J. van der Zwart Zeist: D. D. Grosheide-Bakker A. O. W. D. Grosheide Almelo: P. S. Bakker H. A. Bakker-Lieffering Waarland: R. Bakker Heemstede: D. M. Bakker A. J. Bakker-Arends en kleinkinderen Den Haag. 7 april 1979. „Landscheiding". Isabellaland 1700. Corr.-adres: Hasseltsestraat 62, 2587 GR Den Haag. De overledene is opgebaard in de rouwkamer. Burg. van Karnebeeklaan 13; aldaar geen bezoek. De rouwdienst zal gehouden worden woens dag 11 april om 13 uur in de aula van „Oud Eik en Duinen", Laan van Eik en Duinen 38, waar na de bijzetting in het familiegraf aldaar zal plaats hebben. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de bijzetting in de ontvangkamer van de begraaf plaats Enige en algemene kennisgeving. Op zondag 8 april 1979 nam God tot Zich mijn zwager en onze oom Johannes Cornelis van Schaick weduwnaar van C. M. van Schaick-van Schaick op de leeftijd van 89 jaar. Velp: A. M. Th. Blom-Van Schaick Neven en nichten: Knook Reitsma Van Schaick Versluys Velp „De Beukenhof" Na een korte dienst in de kapel van de nieuwe algemene begraafplaats aan de Verlengde Traay te Driebergen op donderdag 12 april 1979 om 14.00 uur zal de begrafenis aldaar plaats vinden. Correspondentie adres: Y. T. Reitsma, Knep- pelhoutweg 14, Oosterbeek. Heden werden wij opgeschrikt door het plotse ling overlijden van onze trouwe medewerker en collega de heer Leendert Smit Zijn verantwoordelijkheidsgevoel en collegia liteit zullen bij ons in dankbare herinnering blijven. Trcoste de Heer zijn vrouw en kinderen. Direktie en personeel Verveka B.V. Hoornaar, 7 april 1979 God, die ons zoveel mooie jaren heeft gegeven, liet nu voor mij uitgaan en nam van mij over, mijn lieve man, onze broer, schoonzoon, zwa ger en oom Gerrit Frank van der Poel echtgenoot van T. Deur op de leeftijd van 68 jaar. Uit aller naam: T. van der Poel-Deur Brielle. 8 april 1979 Coppelstockstraat 18 Geen bloemen Geen bezoek aan huis Op donderdag 12 april 1979 om 13.30 uur zal in de St. Catharijne-Kerk te Brielle een korte rouwdienst worden gehouden, waarna aan sluitend om 14.30 uur de begrafenis zal plaats hebben op de algemene begraafplaats te Brielle. Vertrek vanaf het woonhuis om ca. 13.15 uur. Na de plechtigheid is er in de consistorie van voornoemde kerk gelegenheid de familie te condoleren. „Zo ik niet had geloofd, dat tn dit leven mijn ziel Gods gunst en hulp genieten zou." Geheel onverwacht behaagde het de Here uit ons midden weg te nemen onze geliefde zwager en oom Samuel de Mooy echtgenoot van Chr. J. Glasbergen, op de leeftijd van 79 jaar Rijnsburg J. Driebergen P. Glasbergen Jac. Glasbergen K. Glasbergen-de Mooy Neven en nichten Rijnsburg, 8 april 1979 Enige kennisgeving Op donderdag 5 april 11. overleed te Am sterdam mevrouw Maria Hackbijl weduwe van Cornelis de Feyter Zij is 79 jaar oud ge worden. De crematie heeft in alle stilte plaatsge vonden. Namens de familie: A. S. de Feyter- van Hoeven Oostburg, Oudestraat 30. Heden overleed mijn lieve man. onze zorgzame vader en grootvader Douwe Plantinga op de leeftijd van 71 jaar Mede namens mijn kinderen en kleinkinderen W. N. Plantinga-Verschoor 3135 KK. Vlaardingen. 8 april 1979 Burg. Luyerinksingel 19 Gelegenheid tot condoleren woensdagavond a.s. vanaf 7.30 uur in het woonhuis. De begrafenis zal plaats vinden donderdag 12 april a.s. om 12.00 uur op de algemene begraaf plaats „Emaus" te Vlaardingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11