gaat met Xecuties Mauretanië wil nu vrede met Polisario Zware strijd rondom Kampala iet de haat, maar het recht drijft Wiesenthal Pakistan boos na staking hulp VS PHILIPS GROOT IN GELUID PHILIPS VIDEO CASSETTE RECORDER 3-Afrika t alle esten af Muzorewa zoekt blanke stem Albanië krijgt railverbinding met rest Europa Mitterrand herkozen Khalil bepleit Arabische druk PHILIPS VIDEO OP Z7i BEST f2.450,- Drie moorden in Baskenland Jinklijk eerherstel voor een integer man 'Jh "Tag 9 april 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 (Reuter, AP, UPI) Sinds de revolutie van lzijn er in Iran nu 64 mensen terechtgesteld. Gisteren i er weer vijf bij. nadat zaterdag de executie van ex- r Amir Abbas Hoveida vele protesten uit de buitenwe- I uitgelokt. Van onze correspondent MADRID De nieuwe militaire machthebbers in Mauretanië zullen een meer westerse en meer pro-Marokkaanse koers varen dan hun voorgangers van het „militair comité voor nationaal herstel". Sterke mannen van het nieuwe regiem, het „militaircomité voor nationale redding", zijn kolonel Ahmed Oeld Boesseif, die op zal treden als eerste minister, en Ahmed Salam Oeld Sidi, vice-voorzitter van het comité. it die protesten van de hand. essijegeringen hebben niet de n l|den ondergaan die wij heb- fdi gemaakt. Hoveida diende luid eringen, dus moeten zij wel va ijn," zo zei de huidige vice- enffXmir Entazam. een revolutionaire its|k in het geheim aan de be- van twee generaals en een *r begonnen. Ook Hoveyda et geheim proces ter dood gen eld. Ni uw bij deze proces- in jfat er een regeringsvertegen- sitj^r bij aanwezig is. {nier Entazam zei zaterdag- it de regering niet tevoren de licht over de doodstraf voor Hij bevestigde dat premier tegen geheime berechtin- revolutionaire rechtbanken dat hij instemt met de ge- dat vroegere medewerkers sjah bestraft dienen te liet TM vij IÉ tonibas Hoveida is dertien jaar riejrste minister geweest. Hij de chouwd als de architect van w industrialisering van Iran, nse ikte doordat de infrastruc- e aanpassing van het volk er ersBjke tred mee wisten te hou- >ed,sjah ontsloeg hem in augus- nadat er in het parlement as geuit op de sterke inflatie e tekorten waarmee het land ;n had. op rzii oai maanden later, nog steeds 'AD (AP. DPA) De Zuid regering heeft gisteren ageerd op protesten in Wes- den tegen de terechtstelling rarte student Solomon Mah di Jpjwklaring spreekt de regerig 1 ctieve verontwaardiging" na ;r* tie van Mahlangu, die vrij- ve opgehangen wegens mede- ll< >'4 aan de moord op twee Zuid-Afrika noemt de pro- het buitenland „schokkend rtrijdig" en wijst erop dat i. zich ook niet mengt in de len die andere landen tref- ■^geweld tegen te gaan. De ■A|g noemde met name de pro- lluit Groot-Brittannië, West en Nederland. de Zuidafrikaanse minister enlandse zaken, Roelof Bo- e ambassadeurs van Wester- 1 op de hoogte heeft laten an de verklaring is de hou- N 1 deze landen in de zaak- lk 1 „absoluut onverenigbaar j j eigen acties tegen het terro- am van Solomon Mahlangu geheim door de Zuidafri- lolitie begraven, terwijl zijn tóen vergeefs op een andere laats stonden te wachten. m erdag door vrienden van de 1 ekendgemaakt. Enkele dui- etogers gingen uiteen nadat p i had toegegeven dat de be- .al op de gemeentelijke be- jg its was geschied onder het bewind van de sjah, werd Hoveida gearresteerd in verband met een onderzoek naar corruptie. Voor de aanhangers van ayatollah Kho meini bleef Hoveida echter het sym bool bij uitstek van het regime dat hen zo lang had onderdrukt. Zijn dui delijk westerse belangstellingen en zijn westerse opvoeding waren in het nieuwe Iran ook geen voordelen. Daarbij kwam dat hij vrijmetselaar was een bij de bevolking zeer ver dacht instituut en dat zijn vader het Baha'i geloof aanhing. Hoveida heeft regelmatig verzekerd geen vol geling van dit geloof te zijn, maar hij werd door vrijwel niemand geloofd. De Baha i's staan de laatste maan den veelvuldig aan vervolging bloot. Bom In een moskee in Teheran zijn zater dagavond vijf leden van de islamiti sche revolutionaire garde gedood en drie gewond toen zij trachtten een daar geplaatste bom onschadelijk te maken. De bom was waarschijnlijk bedoeld als protest tegen de dood van Hoveida. Verscheidene buitenlandse regerin gen, waaronder die van de Verenigde Staten en Nederland, hebben hun be zorgdheid uitgesproken over het pro ces en de executie van Hoveida. Bij Hoveida's berechting zijn enkele Iraanse journalisten toegelaten. Vol gens hen was de ex-premier beschul digd van spionage voor het Westen en het zionisme, van samenzwering te gen de onafhankelijkheid en veilig heid van Iran door regeringen te vor men die werktuigen waren in de han den van Engeland en de Verenigde Staten, van deelneming aan heroïne smokkel uit Frankrijk en van uitbe taling van Irans olie-inkomsten aan de sjah en keizerin Farah. In overeenstemming met de nieuwe wetten had Hoveida geen advocaat en kon hij niet in hoger beroep gaan. Hoveida verweerde zichzelf door alle schuld op de sjah te schuiven, aldus de aanwezige journalisten. Niet hij, maar de sjah zou de geheime dienst, de gehate Savak, hebben bestuurd. De gouverneur van Irans centrale bank, dr. Mohammed Moclavi, heeft gisteren in een interview met het weekblad An Nahar een geheel nieuw economisch beleid aangekondigd. De nadruk zal niet langer liggen op de industrie, maar op de landbouw. Het land zal voortaan net zoveel olie produceren als het nodig heeft om in zjjn bestaan te voorzien. Dalen de olieprijzen, dan produceren we meer. aldus Moclavi. SALISBURY (Reuter, UPI) De Rhodesische guerrillaleider Nkomo heeft gisteren nijdig gereageerd op een voorstel hem de eerste president van het door zwarten geregeerde Zimbabwe-Rhodesië te maken. Het voorstel was zaterdag gedaan door Sithole, een van de drie zwarte me dedingers in de Rhodesische verkie zingen van 17 april. Sithole had laten weten dat als zijn partij zou winnen, Nkomo president zou kunnen worden. „Vertel Sithole dat hij naar de pomp kan lopen. Ik wil geen president zijn van die rom mel", was de reactie van de guerril laleider in Dar es Salaam, waar hij een topconferentie van leiders van de „Frontlijnstaten" over de verkie zingen in Rhodesië bijwoonde. In de hoofdstad Salisbury maakte bisschop Abel Muzorewa een verkie- zingstoernee door zwarte en blanke wijken. Op de foto schudt hij de handen van een blanke aanhanger. Tot voor kort was het in Rhodesië ondenkbaar dat een zwarte ooit nog eens onder blanken stemmen zou proberen te winnen. NAIROBI (UPI, Reuter, AP) Tanzaniaanse troepen hebben het afgelopen weekeinde rond de Oegandese hoofdstad Kam pala zware strijd geleverd met het leger van president Amin, maar zijn er niet in geslaagd in de stad binnen te dringen. De positie van Amin is echter verder verzwakt doordat zes Westerse oliemaatschappijen alle leveranties aan Oeganda hebben stopgezet. Oeld Boesself was geen lid van de groep die op 10 juli 1978 de macht overnam van de toenmalige presi dent Oeld Dadah. Vanaf 1976, toen de oorlog met het front Polisario begon, was Oeld Boesseif commandant van het Mauretaanse opperbevel. Later was hij miniter van visserij. De nieu we premier was een vertegenwoordi ger van de groep binnen het regime die de oorlog in de Sahara wilde be ëindigen „in goed overleg met Marok ko". Spanje heeft zeer tegen de zin van Algerije en Polisario destijds de Spaanse Sahara verdeeld tussen Marokko en Mauretanië. Vooral te gen Mauretanië heeft de guerrilla van Polisario veel succes). Naast de Sahara-oorlog en de cata- trofale economische situatie van Mauretanië waren het vooral de con flicten tussen de zwarte bevolking uit het zuiden en de blanke bevolking uit het noorden waardoor het vorige regi me zijn greep op het land verloor. De zwarten voelen zich achtergesteld bij de Arabische en berber-stammen. is bang voor een Mauretaans-Saha- raanse eenheid aan zijn noordgren zen. President Senghor van Senegal dreigt van tijd tot tijd dat hij in de Verenigde Naties het zelfsbeschik- kingsrecht van de zwarte bevolking in Mauretanië zal eisen als deze echt bedreigt wordt. Senegal heeft ook al sinds enige tijd militaire versterkin gen aan zijn noordgrens samenge trokken. Enkele dagen geleden werd een „bevrijdingsfront voor de zwarte bevolking in Mauretanië in de Sene galese hoofdstad Dakar aan de pers gepresenteerd. Het nieuwe „militair comité voor nationale redding" heeft verscheidene negerofficieren in zijn gelederen opgenomen om het gevaar Ur bezweren dat in Mauretanië een burgeroorlog uitbreekt Spanning De door Tanzaniaanse troepen ge steunde Oegandese opstandelingen zijn het afgelopen weekeinde op on verwacht sterke weerstand van het leger van Amin gestuit. Zij slaagden er niet in verder te komen dan de buitenwijken langs de zuidelijke uit valsweg van Kampala naar Entebbe. Bewoners van de hoofdstad maakten melding van zwaar artillerievuur in de verte, dat hun huizen deed schudden. Alles wees er op dat president Amin, in een laatste wanhopige poging zijn militaire bewind voor de ondergang te behoeden, nu ook zijn in het noor den gelegen troepen naar de hoofd stad heeft gedirigeerd. Amin werd zaterdagavond gesignaleerd in de in dustriestad Jinja, zestig kilometer ten oosten van Kampala. Hij zou zijn hoofdkwartier verplaatst hebben naar enige kilometers buiten de hoofdstad. Waarnemers verwachten dat door het snel groeiende tekort aan olie en de terugtocht van de Libische hulptroepen Amin niet lang meer stand zal kunnen houden. Di plomaten in Kampala hebben het af gelopen weekeinde het vertrek beves tigd van de Libische soldaten, die Amin te hulp waren gekomen, met medeneming van hun doden. De militaire bevelhebber in de hoofd stad heeft de bewoners bevolen van daag weer aan het werk te gaan. Hij dreigde hard op te zullen treden te gen mensen die dit bevel negeren. Volgens inwoners van Kampala die de stad niet meer uit kunnen en met angstige spanning de naderende strijd afwachten, is de centrale bank van Oeganda gesloten en is normaal economisch leven niet meer mogelijk. Tanzaniaanse troepen hebben zon dag de stad Fort Portal ingenomen. Daarmee is vrijwel het gehele zuiden van Oeganda in Tanzaniaanse han den. Militairen in de Tanzaniaanse hoofdstad Daf es Salaam ontkenden dat het vliegveld Entebbe weer in handen zou zijn van Amin. Volgens een militaire woordvoerder in Tanza nia is Kampala bijna geheel omsin geld en kan de stad ieder moment vallen. In januari verschenen, voor het eerst sinds het militair comité van natio naal herstel aan de macht kwam. muuropschriften in de hoofdstad Mouakchott tegen het nieuwe regi me. Kreten als „Herwaardering van het zuiden", „Weg met het racisme" en „Gelijkheid van culturen" onder streepten de verlangens van de Mau retaanse negers. De spanning tussen de zwarte en blanke bevolking van Mauretanië dateert van 1966. toen Oeld Dadah besloot dat het Arabisch de tweede nationale taal van Maure tanië zou worden. De Frans-georiën teerde zwarte bevolking (40 procent van het totaal) voelde zich bedreigd. Maar Oeld Daddah wist de twee par tijen min of meer te verzoenen. De nieuwe president Oeld Saleck werd er echter door de Mauretaanse negers van beschuldigd dat hij het Frans geheel wilde afschaffen. De anti-Arabische gevoelens werden aangewakkerd door Senegalese en Marokkaanse provocateurs. Senegal ISLAMABAD/WASHINGTON (UPI, Reuter) Pakistan ont kent dat het kernwapens wil maken en beschuldigt de Vere nigde Staten van discriminatie nu de regering-Carter heeft besloten de ontwikkelingshulp aan Pakistan te staken. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft laten weten dat Pakistan geen hulp meer zou krijgen, omdat het land een kerncentrale bouwt die voor kernwapens geschikte brandstof kan maken. WENEN (Reuter. AFP) Het zal in de toekomst mogelijk zijn per trein naar Albanië te reizen. Albanië en Joegoslavië hebben een overeen komst getekend voor een veertig kilo meter lange railverbinding tussen de Rhnpftn twee landen. De trein zal lopen van Titograd naar Shkoder, in het noor den van Albanië. Een woordvoerder van het Pakis taanse ministerie antwoordde daar gisteren boos op: „Wij ontkennen ten stelligste dat achter Pakistans vreed zame plannen de bedoeling schuilt kernwapens te ontwikkelen." Hij voegde eraan toe. dat Zuid-Afrika, Israël en India kernwapens kunnen vervaardigen maar niet hetzelfde lot ondergaan als Pakistan. „Pakistan, dat zijn nucleaire installaties onder werpt aan internationale inspectie, wordt evenwel beroofd van economi sche bijstand." In Washington zei woordvoerder Hodding Carter dat Pakistan de stop zetting van de Amerikaanse hulp had kunnen voorkomen door president Carter de verzekering te geven dat het land geen kernwapens zou ver vaardigen. Volgens Hodding Carter is de maatregel een logisch voortvloei sel uit bestaande wetten. Voor de komende achttien maanden zou Pakistan ongeveer 160 miljoen gulden aan Amerikaanse hulp krij gen. Vroeger was Pakistan een van de trouwste bondgenoten van Washing ton in Zuidoost-Azië. De laatste jaren heeft het echter meer een niet-gebon- den koers gevaren en toenadering ge zocht tot China en de Sowjet-Unie. Pakistan heeft zich altijd ernstige zorgen gemaakt over de nucleaire be doelingen van het buurland India, dat al met succes een kernwapen heeft beproefd. ken heeft met de executie van Zoelfl- kar Ali Bhoetto. Het samenvallen er van met de storm van protest in vrij wel de hele wereld tegen de ophan ging van de ex-premier zou geheel toeval zijn. In Pakistan is gisteren een eind geko men aan de vele betogingen tegen Pakistans president Zia Oei Haq. In verscheidene plaatsen is de politie vervangen door militairen. Bij botsin gen tussen betogers en overheid zijn zeker vier doden gevallen. Alleen al in de provincie Sind, Bhoetto's thuis land. heeft de politie meer dan zeven honderd mensen gearresteerd. De president heeft voor zaterdag een conferentie belegd met regerings- en provincie-leiders om een beleid vast te stellen voor behandeling van beto gingen tegen de regering. Waarne mers in Islamabad verwachten dat het leger nog harder zal gaan optre den. Dergelijke conferenties worden slechts zelden gehouden en alleen bij zeer ernstige problemen. Militaire rechtbanken in het land ver oordelen de gearresteerde demon stranten van de laatste dagen tot celstraffen van zes maanden tot een jaar of tot vijf d tien stokslagen. Vrouwen en minder valide betogers mogen als gunst de stokslagen zit tend ondergaan. Hodding Carter verzekerde, dat de Amerikaanse maatregel niets te ma- ADVERTENTIE METZ (Reuter) De Franse socialis tische partij heeft Francois Mitter rand herkozen als leider. Maar de verdeeldheid in de partij is groter dan ooit. Na uren discussiëren werden de afgevaardigden het niet eens over een beleidsverklaring die alle rivalen te vreden kon stellen. Michel Rocard, de man die voor grote onrust zorgde door Mitterrand de lei ding van de socialistische partij te betwisten, zei na afloop van het drie daagse congres dat hij en zijn mede standers nu in de oppositie zijh ge drongen. Bij de laatste stemming over een be leidsverklaring kreeg Rocards versie 21 procent van de stemmen. Maar ook het voorstel van Mitterrand haal de het niet: 47 procent. Rocards bondgenoot Pierre Mauroy kreeg 17 procent voor zijn motie, en de linker vleugel haalde 15 procent. De strijd tussen Mitterrand en Ro card is vooral van belang voor de presidentsverkiezingen in 1981. Ro card wil dan zonder de communisten de slag ingaan. Mitterrand leidde de vorige keer het uiterst moeizame ver bond tussen socialisten en commu- nisten. CAIRO (Reuter, AP) De Egypti sche premier Moestafa Khalil vindt dat de Arabische staten economische druk op het Westen moeten uitoefe nen om langs die omweg Israël te dwingen de bezette gebieden terug te geven. Dat geldt voor Philips televisie dus ook voor Philips vcr. Plus echte kleuren, bedienings gemak en de zekerheid van de unieke Philips vcr-service met de speciale blauwe garantiekaart üw handelaar weet daar alles van. nieuwe bruto adviesprijs] Horeca Spanje staakt MADRID (Reuter, UPI) De Spaan se politie is in Baskenland een felle klopjacht begonnen op de daders van de moord op drie agenten, zaterdag avond in de plaats San Sebastian. De politie neemt aan dat de moord is gepleegd door leden van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA. De drie slachtoffers werden met machi negeweren onder vuur genomen toen zij voor hun politiepost stonden. In Malaga en langs de Spaanse Costa del Sol is het horecapersoneel giste ren in staking gegaan om de eis voor hoger loon kracht bij te zetten. De staking in dit gebied, waar al enkele duizenden buitenlandse toeristen zijn aangekomen, zal waarschijnlijk de gehele paasperiode voortduren. Zestig tot tachtig procent van alle hotels hier zou door de staking wor den getroffen. ;g»nneke Wijgh >et voor Simon Wiesenthal. de directeur van het Joods Documen- ntrum in Wenen, een dubbele genoegdoening betekenen als hem ten huize van de Nederlandse ambassadeur in Wenen de idkelen behorende bij het commandeurschap in de orde van Oranje- 1 worden opgespeld. Wiesenthal is een van de eerste Oostenrijkers ie een dergelijke hoge onderscheiding is verleend. Daarnaast at het lintje ook een koninklijk eerherstel. id^r werd Wiesenthal gepasseerd voor lusprijs. Het ontbrak hem. aldus de itgeleerden Enschedé en Rüter, Jrlijk Erasmiaanse eigenschappen m intie, vermogen tot relativeren en !en mens kan nauwelijks bevroe- a e opmerking Wiesenthal het meest I iwetst. krijgt de Nederlandse onder- dfe ter gelegenheid van zijn zeventig- lardag. Het feest is reeds op 31 r in alle rust en kalmte gevierd. 5aimmers had hij uitgebreide felicita- I irwachten? De mensen over de hele jejie hem hoogachten, hoeven niet op [a eüjke gelegenheid te wachten om ipfpathie te betuigen. De mensen die a en. en dat zijn er in Oostenrijk niebben niet de beleefdheid gehad atpdbrieven voor één dag te vervan- een felicitatiekaart. ij i die zijn bloed wel kan drinken, is Bruno Kreisky, de kanselier van Oosten rijk. Hij laat geen gelegenheid onbenut om zijn gal te spuwen. Vorige maand nog, tij dens het proces tegen Peter Michael Ljn- gens, de hoofdredacteur van het Oosten rijkse weekblad Profil, vergeleek hij de werkwijze van Wiesenthal met de methodes van de maffia. „De activiteiten van Wie senthal", zei Kreisky, „geven blijk van een ideologie, die omgekeerd correspondeert met het nazisme." Het is niet de eerste keer dat Kreisky een opmerking in die richting maakt. In 1970 schold hij Wiesenthal uit voor een Joodse fascist. En in 1975 schokte hij de wereldopi nie door Wiesenthal voor een collaborateur uit te maken. Vete De vete tussen Wiesenthal en Kreisky is de vete tussen de Jood en de geassimileerde Jood. Wiesenthal voelt zich in de eerste plaats de representant van de zes miljoen werking met notoire nazi's als Friedrich Peter, de liberale voorman, die het IJzeren Kruis heeft verdiend met het uitroeien van Joodse vrouwen en kinderen. Wiesenthal wijst keer op keer op het zwarte verleden van Kreisky's naaste medewer kers. Zodra Kreisky een minister benoemt die op zijn zachtst gezegd niet geheel on kreukbaar is, tikt Wiesenthal de kanselier in het openbaar op de vingers. Die terecht wijzingen zijn Kreisky een doorn in het oog. In 1975 heeft Kreisky geprobeerd voorgoed met zijn tegenstander af te rekenen. Hij suggereerde dat Wiesenthal in de oorlog met de nazi's had samengewerkt en aan die samenwerking zijn leven te danken had. Wieselthai diende een aanklacht in wegens smaad. Maar toen de sociaal-democratische partij van Kreisky dreigde met een parle mentaire enquête, trok Wiesenthal de aan klacht weer ln. Op dezelfde dag kondigde hij aan dat hij zijn opsporingswerkzaamhe den in Oostenrijk zou beëindigen. 'Voormaligen' Simon Wiesenthal. Joden, die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn vermoord. Kreisky voelt zich in de eerste plaats de sociaal-democratische poli ticus, die de touwtjes in de Donau-repu- bliek in handen wil houden. Zijn Joodse afkomst weerhoudt hem niet van samen Wat had een zo integer man als hij te vrezen? Men moet iets van het politieke klimaat in Oostenrijk weten om Wiesen- thals beweegredenen te begrijpen. Het land kent een ongewoon hoog aantal „Voormali gen", mensen die lid zijn geweest van de Hitler-Jugend, de NSDAP, de SA, de SS en soortgelijke organisaties. Velen van hen hebben later een hoge functie veroverd ln de politiek, de vakbeweging, de rechtspraak en de ambtenarij. Het is niet voor niets dat bijna alle proces sen die in Oostenrijk tegen ex-nazi's zijn gevoerd, tot vrijspraak hebben geleid. Toen Franz Murer, die als „de slachter van Wil na" verantwoordelijk is voor de dood van zeker 80.000 Joodse inwoners van Litauen, in 1963 door de rechtbank in Graz werd vrijgesproken, waren die dag de bloemen winkels in Graz geheel uitverkocht. In Nederland is Wiesenthal bekender dan in zijn eigen land. Menig verslaggever loopt met zijn telefoonnummer op zak, voor het geval hij Wiesenthal moet bellen in verband met een opsporingszaak. Weliswaar heeft hij zijn werkzaamheden voor de Oostenrijk se justitie beëindigd, maar buiten Oosten rijk is hij nog uiterst actief. Vorig Jaar nog spoorde hij Franz Wagner op. de voormalige ondercommandant in Treblinka en Sobl- bor, die een nieuw leven was begonnen in Brazilië. Hij was Nederlandse Journalisten behulpzaam bij hun nasporingen in de zaak Pieter Menten, en bij hun zoek-actles naar ex-nazi's als Siert B. Geen wraak Het is niet de wraak die Wiesenthal drijft, maar de rechtvaardigheid. Wiesenthal in Elseviers Magazine: „Van de duizend men sen die mij kennen, zuilen er waarschijnlijk negenhonderd geloven dat ik iemand ben, die verteerd wordt door haatgevoelens. Ik zal u wat zeggen: Wanner ik de Duitsers zo was blijven haten als in de eerste twee jaar na de bevrijding, was ik al lang met dit werk gestopt. Toen ik uit Mauthausen kwam. haatte ik alle Duitsers, schuldig of onschul dig. Maar mijn haat verdween. Haat is niet de drijfveer voor mijn werk. Ik ben met het opsporen van nazi-misdadigers doorge gaan, niet omdat ik haatte, maar omdat ik vond dat ik voor een rechtvaardige zaak vocht." Vijfde gebod Wiesenthal is faliekant tegen persoonlijke vergeldingsacties. Jonge heethoofden die op zijn Weense kantoor de adressen komen vragen van ex-nazi's om hun vermoorde familieleden te wreken, spreekt hij langdu rig toe. Tegen Jacob Brodi, getuige in het proces tegen de moordenaar van zijn kind Franz Murer. zei Wiesenthal toen hem ver teld werd dat Brodi met een mes op zak de rechtszaal binnen wilde: „Jacob Brodi. U kent het vijfde gebod. „GIJ zult niet doden." Ik zou graag willen dat niet u maar Murer straks wegens moord wordt veroor deeld De opmerkingen van Rüter en Enschedé, dat het Wiesenthal ontbreekt aan toleran tie. vermogen tot relativeren en humor, zijn dan ook niet erg doordacht. Wie Wiesenthal ontmoet komt direct onder de Indruk van 's mans humor en zijn vermogen om de zaken van elkaar te scheiden. In zijn archief heeft hij de namen van honderdduizenden, maar slechts van zeshonderd de ergste heeft hij een dossier aangelegd. Hij laat de „kleintjes" met rust. Behalve als een van hen probeert directeur te worden van een school. Want nazi's mogen van Wiesenthal veel worden, maar niet de opvoeders van een nieuwe generatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5