Carter in oorlog met olieconcerns 'Kritiek Kuyper geldt nog' Voetbal weer spannend Kïesiiwkado t Slijtageslag ►rncentrale 1 schond orschrift In deze krant Plan voor extra belasting ^Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Droog en zonnig HET WEER Betere relatie tussen moslims en christenen 'Neutronenbom onmenselijk' Iran gaat door met executies inesty: V-raad t politieke rden stoppen ARP-voorzitter bij 100-jarig bestaan: zenden mensen vacueerd na -sporing giftrein Tempo-Team verzorgt'f welds-mysterie teidsbureaus Bejaard echtpaar komt bij brand om LENING 1370 PER 13SO/10B0 Trouw Kritisch, ook voor zichzelf I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen I Lees een bant met overtniging: TrOUW I Trouw 37STE JAARGANG NR 10817 - MAANDAG 9 APRIL 1979 Droog en zonnig. Matige tot vrij krachtige zuidoosten wind Maximumtempe raturen ongeveer veertien graden, op de Wadden omstreeks tien graden. Morgen en overmorgen: Nu en dan regen en middagtemperaturen om streeks dertien graden. Morgen zon op: 06.56 zon onder 20 28 maan op 18 17 maan onder 06 20 wciaW LOSSE NUMMERS 60 CENT IISBURG (Reuter, UPI) Me itan Edison loopt een goede im voor de kerncentrale Three sland haar bedrijfsvergunning te raken. In niet officiële mede- en beschrijft personeel van de commissie voor toezicht op stallaties (NRC) de situatie oor het ongeluk beurteling als idalig" en „onvoorstelbaar". rie hulppompen voor primair iter waren van het circuit afge- td voor onderhoud. Volgens de eidsvoorschriften van de NRC hooguit twee pompen tegelijk orte tijd zijn afgesloten. Gaat de eraf, dan dient de reactor JU ikkelijk te worden stopgezet. Three Mile Island II stopte pas K>k het hoofdkoelcircuit in het ide raakte. Dat was het begin bijna-ramp. meur Thornburg van Pennsyl- yJhoopte zaterdag dat hij zwan- rouwen en kleine kinderen uit lefccte omgeving van de centrale g zou kunnen melden dat ze aar huis konden. Vier inwoners i bij de rechter schadevergoe- rj_ eëist van de eigenaren van de "lie, onder andere wegens loon- g. Ook eisen zij gratis behande- onderzoek van mogelijke kan- iënten tot 1999. In wat gezien als belangrijke eerste peiling publieke reactie, besloten de van Austin, Texas, de deelna- m hun stad in een kernenergie- door te zetten. Vóór verklaar- i 53 procent, 47 procent prefe een duurdere kolencen- Het opkomstpercentage be- 34. 3: betogingen tegen een- PAGINA 2: PAGINA 3: PAGINA 4: Antiekbeurs Breda: hoge kwaliteit PAGINA 5: Niet haast maar het recht drijft dr. Wiesenthal PAGINA 9: Liselore Gerritsen: creatief leven PAGINA 17: Moderubriek, weeroverzicht, ra dio- en tv-programma's, strips, feuilleton, puzzel. IN (Reuter, UPI) Amnesty tional wil dat de Veiligheids van de Verenigde Naties in itting bijeenkomt om een eind en aan het toenemende aantal ke moorden in de hele wereld, verzoek aan de secretaris-ge- van de Verenigde Naties, Kurt eim, schreef voorzitter Ham- rg van Amnesty gisteren: „Wij van mensen in twaalf landen dood zijn veroordeeld, geëxe- d, vermoord, of dood gevon- Tot die mensen behoren de re premier van Iran en Pakis- :n politieke gevangenen in Mo- que, vijf zwarten in Zuid-Afri- Nigerianen, een ontvoerde za- in El Salvador en slachtof- an moorden in Engeland en mala, aldus Hammarberg. Veiligheidsraad vraagt Am- actie op twee gronden: „Wij dat het doden stopt en we zijn iterd door het feit dat er dood- sen zijn uitgevoerd of zijn uit- ken ten overstaan van een on- pleidooi van de wereldopinie nste van de slachtoffers." veroordelen zonder meer elk onnis en elke terdoodbrenging in ontkenning van de bedoelin- Hljan het Handvest van de Ver- Naties en de mensenrechten idamentele vrijheden zoals die istgelegd in de Universele Ver van de Rechten van de aldus Amnesty. Een beeld van het ARP-feest, zaterdag: in de Rotterdamse Doelen: partijvoorzitter Hans de Boer geflankeerd door premier Van Agt en CDA-voorzitter Steenkamp. Achter hen o.a. oud-CDA-fractieleider Aantjes en oud-minister De Gaay Fortman. Van onze parlementsredactie ROTTERDAM Bij de honderdste verjaardag van de Anti Revolutionaire Partij heeft ARP-voorzitter Hans de Boer zijn partijgenoten zaterdag in de Rottedamse Doelen voorge houden dat er nog vele taken wachten. JjGAN (UPI) Ruim twaalfdui- mensen zijn gisteren in Milligan Amerikaanse staat Florida ge- Ridder ïerd, nadat een trein met ge- k chemische stoffen was ont- Drie explosies na de ontspo- laakten geen slachtoffers, de zeventien ontspoorde wa- ijn er minstens vier lek gesla- )e trein vervoerde ammonia. chloor en aceton. Omdat er gevaar voor de bevolking be- kregen alle bewoners in een van 750 vlerkante kilometer dracht een goed heenkomen te „Er is niets nieuws onder de zon," zei hij. „De maatschappijkritiek van Abraham Kuyper honderd jaar gele den bij het begin van de ARP geldt nu evenzeer. Er zijn nog altijd veel sociale noden, waar christelijke polti- ci een antwoord op dienen te geven." De Boer wees op de „krankzinnige bewapeningswedloop, de honger in een groot deel van de wereld, de werk loosheid, de eenzaamheid van velen en de ongelijkheid". „De kritiek van Kuyper op individualisme en egoïs me is nog steeds van kracht," aldus De Boer. „Wij hebben de neiging ons als gearriveerden te gedragen, als mensen die het gemaakt hebben, die nog wat plooitjes moeten glad strij ken. Maar we moeten wakker worden." Ondanks alle lof wilde de premier er echter ook op wijzen dat er „nog veel te doen is en er derhalve geen plaats is voor eigen principiële koninkrijk jes en het elkaar voortdurend de maat nemen." Van Agt leek hiermee te doelen op leden van de ARP die er niet zo van harte mee instemmen dat de partij binnenkort opgaat in het CDA. Ook professor Steenkamp brak een lans voor hechte samenwerking binnen het CDA. Niet klein Kamervoorzitter Anne Vondeling (PvdA) was het duidelijk niet geheel eens met ARP vooraitter Hans de Boer dat „er niets nieuws onder de zon" is. Vondeling: „Het beeld van de kleine luyden klopt niet meer. Die kleine luyden zijn niet klein gebleven, omdat ze veel over hadden voor gees telijke goederen, de kerk, de school, de zending. Meer dan anderen, dat is wel zeker." „Maar hoe groot was de Invloed van die kleine luyden? In de afgelopen honderd jaar bewoog het zeteltal in de Tweede Kamer zich tussen de achtentwintig en acht procent. Over het geheel zal het gemiddelde van de ARP-zetels in de buurt van vijftien procent hebben gelegen. Maar in die honderd jaar heeft ons land dertig Jaar een anti-revolutionair als minis ter-president gehad, gemakshalve houd ik dat op dertig procent. Als het waar is dat je gewone ministers als eikenschors weegt en minlster-presi- ADVERTENTIE Later op de dag verscheen minister president Van Agt in de Doelen om ARP-voorzitter De Boer uit naam van koningin Juliana tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw te verheffen. Van Agt prees de ARP nadrukkelijk. De anti-revolutionairen hebben ge toond geen zwakke en enghartige personen te zijn, zei hij. Werken in de gezondheidszorg? Kijk in de Gouden Gids Hoofdkantoor: 020-156151 voorstelling wel Van onze sportredactie AMSTERDAM Verrassende uit slagen hebben er voor gezorgd, dat de competitie in de eredivisie nog lang niet in een beslissend stadium verkeert. Slechts de degradatie van FC WV lijkt na de nederlaag tegen het eveneens In de gevarenzone ver kerende Vitesse onafwendbaar. Het ook al diep gezonken Volendamse voetbalschip lijkt binnenkort weer op eigen kracht zijn weg te kunnen vinden, nu dank zij een 1-0 overwin ning op Haarlem aansluiting met de staartgroep werd verkregen. Belangrijker dan deze feiten zijn de ontwikkelingen in de top van de eredivisie. Koploper Roda JC is da nig van slag en verloor kansloos met 3-0 van Go Ahead. Dat biedt Ajax de kans om morgenavond, eveneens tegen Go Ahead, de eerste plaats te heroveren. Het meest spectaculair is de opmars van Feyenoord. De jonge Rotterdamse ploeg won ln Eindhoven de voorlo pige slag om de derde plaats van PSV en blikt begerig omhoog. Johan Neeskens. momenteel voor Barcelona uitkomend, stort zich op het veteranenvoetbal. Ingaande 1 juli heeft hij zich voor vijf jaar ver plicht aan de Amerikaanse voetbal club Cosmos. Ander sportnieuws: Nederlandse politieke partijen hebben de han den ineen geslagen om te onderzoe ken in hoeverre de Olympische Spe len in Moskou, volgend Jaar, kri tisch begeleid kunnen worden. De Italiaan Francesco Moser won voor de tweede keer in enkele dagen een wielerklassieker. Woensdag triom feerde de ex-wereldkampioen in Gent-Wevelgem. gisteren speelde hij de onbetwiste hoofdrol in Parijs- Roubaix. de Koninginneklassleker. die de weinig prozaïsche bijnaam „Hel van het noorden" heeft meege kregen. WASHINGTON (Reuter) President Carter heeft de oorlog verklaard aan de grote Amerikaanse olieconcerns met zijn plan om de prijscontrole op de ln het binnenland geproduceer de olie op te heffen. Dit ln een poging het energieverbruik in de VS aan banden te leggen. Tijdens een diner van de Democrati sche partij zei Carter, dat het Congres een wetsvoorstel zal moeten aanne men tot het heffen van belasting op de buitensporige winsten van olie maatschappijen als het prijscontrole systeem ln Juni, zoals de bedoeling ls. zal worden opgeheven. De belasting op buitensporige winsten mede een gevolg van de stijging van de olieprij zen zou moeten worden gebruikt om alternatieve energiebronnen te ont wikkelen en zo de VS minder afhan kelijk te maken van geïmporteerde olie. De oliemaatschappijen ln de VS heb ben hun ernstig misnoegen geuit over de plannen van Carter voor het Invoe ren van een extra-belasting. Zij me nen, dat de nieuwe belasting onnodig is, omdat de al bestaande belastingen YViftp huis zestig procent van de extrawinst zul- len afromen, zodra de prijscontrole wordt opgeheven. van zal, zoals gezegd, worden ge bruikt om het gebruik van andere energiebronnen te stimuleren. Het is de bedoeling dat het restant zal wor den bestemd voor een verbetering van het openbaar vervoer en voor hulp aan arme gezinnen. Naar verluidt zal benzine in de VS op korte termijn al vier dollarcent (acht cent) per gallon (3,79 Uteri duurder worden. Samen met de prijsverho ging van vijf dollarcent per gallon als gevolg van de prijsverhoging van ruwe olie door de Organisatie van Olieproducerende landen, met negen procent, komt een en ander neer op een prijsverhoging voor benzine van negen dollarcent per gallon, of 4,75 cent per liter. Inflatie in toom Wanneer aan de prljsbehgeersing van in de VS geproduceerde olie een eind zal zijn gekomen, zal dat een verho ging van de maximumprijzen van deze olie betekenen. Carter ls er des ondanks van overtuigd, dat de infla tie toch in toom zal kunnen worden gehouden. De belasting op de overwinst van de oliemaatschappijen zal, als deze er komt, de Amerikaanse schatkist naar verwachting meer dan tien miljard dollar (ruim twintig miljard gulden) extra opleveren ln oe Jaren 1980-1982, verwacht Carter. Het leeuwedeel hler- De strijd tussen Carter en de machti ge olie-lobby ln de VS kan mogelijk een rol spelen Indien Carter, wat wordt verwacht, zich voor een tweede ambtstermijn in het Witte Huls be schikbaar stelt. Dit met name. indien het Congres de door Carter gevraagd belasting op buitensporige winsten niet zou hebben goedgekeurd vóór de eerste presidentiële verkiezingscam pagne ln februari 1980 begint. Carter zelf heeft verklaard, dat de olieconcerns hem wel te vuur en te zwaard zullen bestrijden om zijn be lastingplan Hij ls echter vastbeslo ten tot het bittere einde voor deze belastingheffing te vechten, ondanks het feit. dat de olie-lobby het Congres zal platlopen om te voorkomen, dat de wet er komt ADVERTENTIE denten als kaneel, dan mag je inder daad van een grote invloed spreken." aldus Vondeling. De Kamervoorzitter besloot zijn niet kritiekloze toespraak met een aai over de bol van de jarige: „Na hon derd jaar mag Je als partij de balans wel eens opmaken Aan de batenkant van die balans zal dan zeker komen te staan: Geleverd aan het Koninkrijk der Nederlanden het model van een democratische partij, vier generaties actieve staatsburgers en zeer vele, voorbeeldige politici." Meer over het ARP-feest op pagi na 3 AMSTERDAM (ANP) Bij een brand in Amsterdam-Oost is zater dag een bejaard echtpaar omge komen. Het echtpaar, de 80-Jarige R. A. de Ruyter en zijn 81-Jarige vrouw S. Ch. de Ruyter-Meljer, woonden op de der de verdieping. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door een kapotte olie- kachel op de eerste etage. De be woonster van deze etage wist voordat zij het bejaarde echtpaar waarschuw de, te vluchten. BIJ een poging om aan de voorkant van het huis te ko men, waar een ladderwagen van de brandweer stond, ls het echtpaar als gevolg van rook door verstikking om het leven gekomen. STAAT DER NEDERLANDEN Inschrijving volgens het tendersysteem op 10 april a.s. van 9 tot 15 uur vla banken en commissionairs Volgens een politiebond durft de gemiddelde handha ver van de openbare orde nauwelijks de straat meer op omdat het uniform versleten ls. Wij zagen ze de laatste jaren ook al voortdurend in auto's rondrijden. Waarom begrepen wij dat toch niet eerder? 6 sprookjes op I LP (A) Verteld d»>or Ton van Duinhoven ko van Dijk. Hettv Blok en Ina van Faavvcn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar dc krant o( tv-gidv Decoratief jute lectuur- hangcr lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktivch bo vendien Echt naturel leder mei ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1