Kampala gevallen Spanje heeft nieuw kabinet zee dissident tot drie 3aar veroordeeld Bootvluchtelingen uit Vietnam. Opstandelingen in Afghanistan verjaagd Technici Harrisburg bezig met laatste lek 29.14.600, Zwarte gemeenschap geschokt na executie libische troepen uit Oeganda auretanië heeft 'tjüitair bewind Executies in Iran hervat Belgische kerncentrale moet dicht Stort uw bijdrage op gironummer of Slavenburg's Bank - Groningen, t.n.v. Stichting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië, Postbus 1527, tel. 050-777428 9701 BM Groningen Connie Mulder uit Nationale Partij Regering in Kaboel: Olie voor Schotse en Zweedse kusten DE MOEDERDAG HANGER TEROAG 7 APRIL 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET eraa Spil veert teko vilROBI (UPI, AP, Reuter) Kampala, de hoofdstad van Oeganda is in handen gevallen ieat< t de Tanzaniaanse eenheden en Oegandese ballingen. Dit werd gisteren gemeld in de ir ?.fixaniaanse hoofdstad Dar es Salaam. I VI zal Libische troepen zijn Kampala ste%iucht en schijnen zich op te ma- ordq voor een vertrek uit Oeganda. De jn %sletroepen hebben, om bloedver- tondlcn te voorkomen. Kampala niet ingenomen. De Libische troe- n. wi kregen met opzet de gelegenheid een „ontsnappingscorridor" te tenotome n. ldaaff het vertrek van de Libische oektfpen heeft president Amin nauwe- lesijs nog militaire steun. Naar ver slat zou hij zich met enkele getrou- ïr or lie vf" DjDAKCHOTT (AP. Reuter) Het nen|tafrikaanse land Mauretanië 8®Vt een volledig militair regime ge ren. De half militaire, half burger- tring is door president Moustapha ld Saleck opzij geschoven en ver regen door een „militair comité van %onaal heil" onder zijn leiding. een! ing d Saleck greep in oktober de :ht tijdens een staatsgreep tegen ^gekozen regering van president rtjjctar Ould Daddah. Ould Saleck gisteren via de radio weten dat de gers het veld hadden moeten rui- i omdat de regering de fout had aan de „macht te delen met politi- jj^nct verouderde denkbeelden en „q® jonge idealisten". Taa noemde een vreedzame oplossing rheif het West-Sahara-probleem en wmisch herstel door „gecontro- e Tfde liberalisatie" als belangrijkste rde stellingen van het nieuwe idd ind. te b jretanië is samen met Marokko in de strijd gewikkeld met het bevrij- priligsfront voor de West-Sahara, Poll- o. Polisario verzet zich tegen de deling van de voormalig Spaanse ïara tussen Mauretanië en Marok- rt vi Ould Saleck zou toenadering tot 78/lisario willen zoeken, verfememers menen dat de militairen at macht volledig aan zich hebben sse okken om de onrust onder de Rij rte minderheid in het door Ara- i- Z^en overheerste .land te onder- ind eken. Mauretanië is een straatar- najjwoestijnstaat. die echter rijk is leiq ijzererts. wen ergens langs de weg van Kampa la naar het tachtig kilometer oostelij ker gelegen Jinja bevinden. Het laat ste verzet wordt nu nog geboden in Mukono. 24 kilometer ten oosten van Kampala, nabij het Victoriameer. Inwoners van Kampala meldden gis termorgen dat er s nachts volstrekte stilte in de hoofdstad had geheerst. Er waren geen tekenen van troepen, van welke zijde dan ook. Een diplo maat verklaarde dat de Tanzanianen de stad als het ware binnenwandel den. Radio Oeganda in Kampala sprak eerder op de dag Tanzaniaanse beweringen dat Amin gevlucht was tegen. Radio Oeganda vroeg de bur gers zich rustig te houden en zich geen zorgen te maken over het „laffe bombardement van de vijand". De vijand zou volgens het radiobericht Oeganda nog niet diep zijn binnenge drongen. De radio meldde zelfs dat de invasietroepen het niet zouden „over leven". Gisteren lag het openbare leven in Kampala stil vanwege de Islamiti sche rustdag. In de Oegandese hoofd- TEHERAN (Reuter. UPI. AP) In Iran zijn gisteren voor zonsopgang drie mensen ter dood gebracht, een dag na de bekendmaking van een nieuw decreet waardoor de omstre den „revolutionaire rechtbanken" hun processen kunnen hervatten. Volgens de nationale radio van Iran. die tegenwoordig „de stem van de Islamitische Republiek" heet, zijn in de stad Isfahan, in centraal Iran twee mannen terechtgesteld die waren be schuldigd van het martelen van ver dachten die door de Savak (de gehei me politie onder het bewind van de sjah) werden vastgehouden. De derde man die gedood werd, was een politie man die was beschuldigd van moord op een guerrillastrijder tegen de sjah. De radio liet weten dat de executies hadden plaats gevonden „in overeen stemming met artikel 33 van het de creet over de revolutionaire recht banken, dat toestaat dat vonnissen direct worden uitgevoerd". stad zou een groot voedselgebrek be staan en er zou geen druppel benzine meer te krijgen zijn. Donderdag heeft de delegatie van de Europese Gemeenschap Kampala verlaten. Ze bevinden zich op het ogenblik in de Keniase hoofdstad Nairobi. Meer nieuws over de problemen waarmee Tanzania in verband met de oorlog te kampen heeft, staat op pagina II. HARRISBURG (UPI. AP. Reuter) Technici begonnen gisteren het laatste belangrij ke lek van radioactief gas in de defecte kerncentrale Three Mile Island II weg te werken. Het gas wordt uit een hulpge bouw dat niet met filters is uitgerust, gepompt naar het reactorgebouw, dat zijn zeer radioactieve inventaris wél binnen kan houden. Zolang er nog gas lekt. blijft het ad vies van kracht dat jonge kinderen en zwangere vrouwen acht kilometer van de centrale moeten blijven. Er zitten nog steeds meer dan honderd geëvacueerden in het opvangcen trum. een ijshockey-stadion in Her- shey, waar men zo lang een houten vloer over het ijs heeft gelegd. Zij worden verzorgd door Rode-Kruis- vrijwilligers. Ze houden zich veel be ter dan verwacht, aldus een hoofdver- pleegster. Zwangere Sue Harris vindt het best handig dat in een ruimte tussen twee vloerplanken voedings middelen koel kunnen worden ge houden Intussen krijgen abortusklinieken en vrouwenartsen in de regio honderden telefoontjes van verontruste zwange re vrouwen uit de omgeving van de centrale. Men verwacht dat het aan tal nog toeneemt wanneer vrouwen ontdekken dat zij ten tijde van het ongeluk in verwachting waren. Elders In Washington hebben 23 Congres- De protesten tegen de ophanging van de Pakistaanse oud-premier Zoelfi- kar Ali Bhoetto zijn gisteren in he vigheid toegenomen. Slechts met be hulp van een grote politiemacht weet de regering van president Zia Oei Haq de orde enigszins te bewa ren. Op de foto nemen enkele leiders van Bhoet- to's Pakistaanse Volkspartij deel aan een gebedsbijeenkomst voor de oud-premier. ngf r Henk Wolzak [STERDAM Een rechtbank in het Russische Sjernowtsi unèft de 32-jarige televisie-technicus en een van de strijders en het misbruik van de psychiatrie voor politieke doelein- £n' I. Josif Zisels, veroordeeld tot drie jaar dwangarbeid op mg chuldiging van Anti-Sowjet propaganda. pt; is ervan beschuldigd „leugens" n b lebben verspreid over misbruik de de psychiatrie tegen dissidenten, beljn laatste woord tot de rechtbank elde Zisels het feit dat er geen van de verdediging waren le ppord. Hij omschreef zijn eigen ac- iaa eiten als het verspreiden van de DeVheid De politie nam enige tijd n bfden bij Sjernowtsi een kaartsys- zoi n in beslag van honderd in psychi- eic >che inrichtingen geïnterneerde (ojldenten. Ook nam de politie bij hetIs een lijst van 55 refuseniks in Onjag Joden die geen toestem- s v B krijgen de Sowjet-Unie te ver- et Enkele dagen geleden werd bekend dat de Russische dissidente arbeider, Michail Koekobaka. die in oktober van het afgelopen jaar werd gearres teerd in verband met de publicatie van artikelen die minder vriendelijk waren voor de Sowjet-autoriteiten, is opgenomen in het beruchte Serbski- instituut voor gerechtelijke psychia trie in Moskou. Er wordt daar een onderzoek ingesteld of hij wel toere keningsvatbaar is. Deze dissident zat al van 1970 tot 1976 gevangen, meestal in psychiatri sche inrichtingen. Hij omschreef zijn ervaringen als een nachtmerrie. Over Van onze correspondent MADRID Een week nadat het Spaanse congres zijn ver trouwen schonk aan president Suarez, heeft deze de samen stelling bekend gemaakt van zijn nieuwe regering. De rege ringsformatie heeft plaats gevonden in een sfeer van geheim zinnigheid. Het duurde tot gisterochtend voordat de definitie ve samenstelling van het derde kabinet Suarez bekend werd gemaakt. Josif Zisels zijn verblijf in het Sychjowa zieken huis schreef hij: „De barbarij van de doctoren en de perverse seksuele handelingen van de bewakers die worden getoond aan de patiënten al deze dingen gebeurden 986 dagen lang voor mijn ogen." Koekobaka werd in 1977 door psychiater Alexan der Wolosjanowtisj, die nauwe ban den onderhoudt met de werkgroep die het misbruik van psychiatrie voor politieke doeleinden onderzoekt, ge zond verklaard. ADVERTENTIE Eén van de opvallendste kenmerken van de nieuwe Spaanse regering is het feit, dat het ministerie van defen sie gaat worden geleid door een bur ger en het ministerie van binnenland se zaken door een hoge militair. Agus- tin Sahagun, de vroegere minister van industrie, is nu minister van de fensie. Het is voor Spanje uniek dat een niet-militair minister van defen sie is. De benoeming van Sahagun wordt door de oppositie in verband gebracht met heractivering van de Spaanse wapenindustrie en de even tuele toetreding van Spanje tot de NAVO. De komende jaren zal de dis cussie gevoerd worden over het al of niet lid worden van Spanje van de NAVO. President Suarez zou willen vermijden dat het Spaanse leger di rect wordt betrokken in deze discus sie. Sahagun wordt echter niet de enige verantwoordelijke voor de Spaanse defensie. Generaal Gutierrez Mellado, ook in het vorige kabinet eerste vice-presi dent. blijft belast met „zaken van veiligheid en nationale defensie". Hij zal tevens direct verantwoordelijk zijn voor de oproerpolitie. Inmiddels zijn in Baskenland al protesten gere zen tegen het feit dat een hoge mili tair de supervisie heeft over de „open bare orde". Centralist Ontheemden uit Laos en Cambodja. Nog onlangs volop In de publiciteit. De aandacht in de media wordt minder. Het aantal vluchtelingen niet. Deze mensen krijgen hulp. Christelijke hulp gelukkig. Maar Er is meer nodig. Nog steeds. Meer geld voor meer hulp aan meer vluchtelingen. Wij willen meer helpen. Helpt U ons. Tijdens onze aktieweek van 20 tot 28 april. Alstublieft. Van onze correspondent JOHANNESBURG De 22-jarige Solomon Mahlangu is gisteren bij dageraad in Pretoria opgehangen, ondanks de vele oproepen uit het buitenland om zijn leven te sparen. De terechtstelling heeft de zwarte gemeenschap geschokt en grote bitterheid en woede veroorzaakt. Het is duidelijk dat door de ophan ging een nieuwe politieke martelaar is geboren die een speciale plaats in de geschiedenis zal innemen. Mahlan gu was ter dood veroordeeld wegens betrokkenheid bij een schietpartij in Johannesburg waarbij twee blanken gedood werden. Het regeringsgezinde dagblad Die Vaderland meldde dat Mahlangu „de eerste politieke misda diger is in de laatste vijftien Jaar. die wordt geëxecuteerd". Donderdag zijn nog twee laatste po gingen in Zuid-Afrika ondernomen om het leven van Mahlangu te redden. Bisschop Tutu. de secretaris-gene raal van de Zuidafrlkaanse Raad van Kerken, verklaarde gisteren dat hij diep getroffen was door de ophan ging. „De autoriteiten hebben de kans gemist om genade te tonen en een moeilijke situatie teniet te doen. Onze harten gaan uit naar de familie Mahlangu," aldus de bisschop. Nachtwaker Honderden mensen hielden' een nachtwake bij het huis van de familie Mahlangu. Zijn moeder bad samen met de menigte. Jongeren zongen vrijheidsliederen en zegden gedich ten op. Na de executie kwam een groep mensen bijeen op de begraaf plaats van Mamelodi. Alweer zongen jongeren vrijheidsliederen, maar de politie verzocht de menigte zich te -«oreiden. De condoleanties stroomden gisteren bij de familie Mahlangu binnen. Laatste brieven Volgens het zwarte dagblad de Post schreef Mahlangu vijftien uur voor zijn dood twee briefjes aan zijn fami lie. In de eerste brief, bestemd voor zijn broers en zusters, schreef hij: „Als het zo voorbestemd was laat het dan zo zijn". In de tweede boodschap voor zijn moeder liet hij weten: „Ik wens dat je deze verzen onmiddellijk na mijn dood voorleest, Thessaloni- cenzen. hoofdstuk vier vers 13 en 14 en vers 17 en 18. En alsjeblieft moe der, lees ze na mijn dood en niet ervoor". JOHANNESBURG (UPI) - De Zuid afrlkaanse regerende Nationale Par tij heeft gisteren de voormalige mi nister Connie Mulder uit de partij gezet Mulder was een van de hoofd rolspelers bij het informatieschan daal. De maatregel volgde na de wei gering van Connie Mulder om be schuldigingen in te trekken tegen president Vorster en minister van fi nanciën Horwood. Deze zouden vol gens Mulder hebben afgeweten van geheime regeringsfondsen voor het dagblad The Citizen. Mulder was al eerder uit het kabinet en het parle ment gezet. leden in een brief aan president Car ter aangedrongen op een vijfjarige bouwstop voor nieuwe kencentrales. Zij willen dat de ontwikkeling van veiliger energiebronnen wordt bevor derd. De burgemeester van Hoei, België, gelastte gisteren onmiddellijke stil legging van de kerncentrale in het nabijgelegen Tihange. Burgemeester Hubin: „Noch het gemeentebestuur, noch de brandweer, noch de politie weet precies welke maatregelen moe ten worden genomen bij een on geval". Volgens de elektriciteitsmaatschap pij was de lastgeving nog niet ontvan gen, maar zou die alsdan worden op gevolgd. Maar „als het ministerie van binnenlandse zaken het besluit niet uit zichzelf vernietigt, kunnen we in beroep gaan bij de Raad van State". Japan gaat een zomer met elektri citeitstekorten tegemoet nadat in ze ven van de acht werkende kernreac toren onregelmatigheden zijn ont dekt, aldus het ministerie van Inter nationale handel en industrie. In Canada zijn fabricagefouten ontdekt in stoomgeneratoren voor drie kerncentrales in aanbouw. Fabri kant Babcock and Wilcox Canada had een maand geleden gewaar schuwd dat er iets mis kon zijn ge gaan. De overeenkomstige apparaten in draaiende kerncentrales zijn ge ïnspecteerd en in orde bevonden. In Belojarsk maakten Russische technici een nieuw type snelle kweek reactor gereed voor ingebruikname. MOSKOU, BONN (Reuter. AP) Afghaanse regeringstroe pen en eenheden van de veiligheidspolitie hebben opstandige moslembewegingen in de noordwestelijke provincie Herat verslagen en de opstandelingen het land uitgejaagd. Dit heeft gisteren een hoge Afghaanse regeringsfunctionaris aan het Russische persbureau Tass meegedeeld. Volgens de president van het bewind in Kaboel, Noer Mohammed Taraki hebben zijn troepen vorige maand al een „groot aantal" invallers uit Iran gedood. In maart beschuldigde de regering in Kaboel Iran ervan onge veer vierduizend als Afghaanse vluchtelingen vermomde militairen de grens te hebben overgestuurd om de opstandige moslems te helpen bij het omverwerpen van het bewind. Vorige maand werd in diplomatieke kringen in de Indiase hoofdstad New Delhi gezegd dat in Herat, de hoofd stad van de gelijknamige provincie, zware gevechten waren uitgebroken waarbij de opstandelingen belangrij ke delen van de stad in handen kre gen. Het aantal doden zou daarbij in de honderden zijn gelopen. In verschillende delen van het land heeft het bewind in Kaboel al sinds de machtsovername van een jaar ge leden moeilijkheden met opstandige islamitische bewegingen, die het nieuwe bewind een atheïstisch-com- munistische koers verwijten. Volgens de regering zijn de opstandelingen bewapend met Amerikaanse en Chi nese wapens en zouden velen van hen in China zijn opgeleid. In het Westduitse regeringscentrum Bonn is de Afghaanse ambassade gis teren enkele uren bezet gehouden door een twintigtal Afghaanse stu denten die daarmee wilden proteste ren tegen het beleid van hun regering en de inmenging van de Sowjet-Unie in hun land. Volgens de studenten vuurde de ambassadeur enkele scho ten af in hun richting, maar werd niemand geraakt. Het ambassadeper soneel sloot zich daarna op in enkele kamers. De Westduitse politie was spoedig ter plaatse maar greep niet in. Nadat de Westduitse televisie ploeg het gebeuren gefilmd had ver trokken de studenten. Het doel was volgens de studenten bereikt, namelijk het Westduitse pu bliek bewust te maken van het „schrikbewind" in Kaboel. LONDEN/STOCKHOLM <Reut«r. ANP) De kusten van Schotland en Zweden worden bedreigd door grote olievlekken. Voor de Schotse kust drijven drie olievlekken van ongeveer twintig kilometer, die het leven van duizenden vogels bedreigen. De eilan den voor de Zweedse hoofdstad Stockholm worden bedreigd door een grote olievlek, die afkomstig is van een Russische tanker. Gevreesd wordt dat de stranden in het gebied worden vervuild en duizenden vogels zullen omkomen. Ook de zeehonden in dit gebied lopen gevaar. ADVERTENTIE Het wekt verbazing dat minister Mar tin Villa, één van de nauwste samen- werkers van Suarez. niet langer bin nenlandse zaken zal leiden. Generaal Ibanez Freire zal aan het hoofd staan van dit „moeilijke" departement. Ibanez Freire was generaal van het militaire district Catalonië; tijdens de Franco-dicatatuur was hij onder meer lid van de Cortes (het Spaanse parlement), gouverneur van de Baski- sche provincie Vizcaya en directeur van de Spaanse inlichtingendienst. Antonio Fontan is de man die de komende jaren het autonomieproces in goede banen moet leiden. Hij is minister van „territoriaal bestuur" geworden. Fontan, lid van de Opus Dei, zal goede betrekkingen onder houden met de PNV, de Baskische nationalistische partij. Een teer reliëf van een volmaakte roos, met zorg ver vaardigd van Parisch porselein en gedecoreerd met 24-karaats goud. Uitsluitend verkrijgbaar lol en met 15 april 1979. Elke hanger tal op tijd worden verzonden om op M oederdag ten geschenke te kunnen geven. Moederdag - de gelegenheid om haar te tonen hoeveel u om haar geeft. En wat zou welsprekender van uw liefde kunnen getuigen dan hel schenken van één enkele, on vergankelijke roos? Een hanger,speciaal ontworpen om haar op Moederdag mee te verblijden maarzo bekoorlijk dal zij hem het gehele jaar door zal dragen. De Moederdag Hanger is vervaardigd van teer. doorschijnend, lieflijk Parisch porselein en toont de volmaakte roos - met precies de juiste roze tint - tegen een ivoorkleurige achtergrond. Onmisken baar vrouwelyk. Gedistingeerd en tijdloos. En zo fraai gemodelleerd, dat u meent dc geur te kunnen ruiken. En bovendien is de hanger, om het geheel nog eleganter te maken, afgezet meteen rand van 24-karaats goud. die zeer zorgvuldig is aangebracht. Geef haar dit jaar een roos zonder doornen De Moederdag Hanger. Een enkele roos. die meer zegt dan het grootste boeket. Uitslui tend verkrijgbaar bij Franklin Porselein, voor slechts f95,-. Bedenkt u echter wel dat deze hanger uitsluitend voor Moederdag 1979 wordt vervaardigd. Onderstaand intekenformulier dient dan ook uiter lijk 15 april 1979 door de posterijen afge stempeld, door ons te zijn ontvangen,om geaccepteerd te kunnen worden. Na deze datum zal de hanger nooit meer in Neder land worden aangeboden. Een speciale roos om warme gevoelens lol bloei ie brengen. li hele t metéén enkele raar... Hanger op ongeveer ware grootte a/gebedJ INTEKENFORMULIER DE MOEDERDAG HANGER A lleen geldig indien vóór of op 15 april 1979 door de posterijen afgestempeld. Limiet: twee hangers per intekenaar. Aan Franklin Porselein. Amstcldijk 166. Antwoordnummer 12.1000 SN Amsterdam (te verzenden in een envelop zonder postzegel) Hierbij verzoek ik u mijn bestelling le noteren voorMoederdag Han- gerts). vervaardigd van zuiver Parisch porselein en gedecoreerd met 24- karaaisgoud.voordc uitgifteprijs van (95.- per hanger Dc hanger zal mg worden toegezonden meteen bijpassende halsketting, in een fraaie gcschcnkverpakktng. Ik hoef nu nog nieis ie betalen, maar tal. na ontvangst van een accept girokaart het verschuldigde bedrag bij vooruitbetaling overmaken 1 Handtekening N jam Adres Datum Poslcodc/Pla-tK Dil hokje s v.p. aankruisen indien u reeds eerder een produkl van franklin Porsclcin/Mini/Philaielics/Knsialhccli gc-kochi. Bestelling geldig na acccptaiie door Franklin Porselein

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7