De schatkist is nu echt leeg e 'spoed' van iet parlement Tekening van een lezer Nu iets heel nieuws: verzekerd sparen. Bon ouw Commentaar POLITIEK is hoorslang 'mensonterend?' 0ikwens -I MOG 3 DAGEN! De Uyl vraagt minister opheldering over zaak-Van Dam voor extra zekerheid en extra grote winst. paasmiss stuur 'n brief vredesnaam red de zee tDAG 7 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET tlukwens op deze plaats in Ut, waar anders kanttekenin gen gezet bij het dagelijks fen in de samenleving, moet o zeldzaamheid en als een jig van de normale gang van worden beschouwd. de uitzondering bevestigt de Ook op deze plaats op deze je Anti's wel zeer bijzondere |i de (klein)zonen en -doch- i de mannenbroeders zich jen om in Rotterdam, het Jdjarig bestaan van hun par keren. de Anti-Revolutionaire n Trouw heeft altijd een jjlere band bestaan niet in dat Trouw een anti-revolu- I dagblad zou zijn (dat is een «tand, al wordt dat nog wel jier of daar gedacht of be- maar op grond van de j van onze krant. Trouw is jlke werkdag verschijnend ngJblad; een in politiek opzicht s eeinkelijk ochtendblad, ster waifcciale band die wij met de olctoelen, dateert uit de som- dagen van de Tweede We- )e $"l°g toen de strijd tussen de hetpzetters en het verzet op zijn rogl was. In die donkere en iezt dagen van januari 1943 wa- ■igejt vier anti-revolutionairen %uw en drie mannen; waar- St de eerste de besten die r wöetskrant Trouw hebben op- T. In zekere zin zou je kun- Iggen dat Trouw nooit van de """fwas gekomen als niet de Revolutionaire Partij al veel was opgericht en zulke prpffelijke en moedige mensen **haar aanhang telde. dakr de speciale band tussen Trouw, die ontstond toen van vergaderen, vrijheid treken en verspreiding van filijje woord, om slechts enkele gevolgen van een bezetting te noe men, in het geheel niet meer be stonden. Maar die sombere tijd ligt al weer ver achter ons, en een niet onbelangrijk deel van onze lezers en de feestvierders vandaag in Rotterdam heeft er gelukkig wéinig weet van. Terecht is in meer dan één herden kingsartikel over de ARP dezer dagen bijzondere aandacht be steed aan de vaak meer dan dappe re moed van veel Anti's tegenover de bezetter. Men zou de ARP echter te kort doen door op deze dag uitsluitend het zoeklicht te plaatsen op de niet geringe kwali teiten die de Anti's in de Tweede Wereldoorlog ten toon hebben ge spreid. Er zijn, naast tekortkomin gen gedurende al die honderd ja ren want ook hier gaat het over mensenwerk vele hoogtepunten in de AR-geschiedenis te noemen. Gisteren en ook daarvóór hebben diverse schrijvers in onze krant veel van die politieke wapen feiten uit de AR-geschiedenis met eerbied en niet minder met respect opgesomd. Het leek ons passend om gezien ook de bijzondere band uit de bezettingsjaren die relatie op deze plaats in onze krant wat extra reliëf te geven. Vandaag is het eeuwfeest in Rot terdam. Een feest waarbij de dankbaarheid terecht centraal zal staan. Dankbaarheid voor al dat gene wat de nazaten van Groen en Kuyper in het staatkundig leven van ons land mochten doen. Dank baarheid ook voor het feit dat dit feest in vrijheid mag worden gevierd. Wij bieden de honderdjarige onze gelukwensen aan. Het zou echter onoprecht zijn te verzwijgen, dat wij wel een beetje geremd zijn als wij dat doen namelijk doordat wij er niet aan kunnen toevoegen: nog vele jaren! DEN HAAG Op een inderhaast bijeengetrommelde kabi netsvergadering, maandagavond, werden de ogen eerst goed geopend voor een ingrijpende werkelijkheid, namelijk dat de bodem van de schatkist nu echt in zicht is. ideor Bram Pols !N HAAG De Tweede Kamer heeft op de valreep or het Paasrecès geen kans gezien psychiatrische tiënten in hun povere rechten tegemoet te komen. Het rlement moest gisterochtend beslissen over vijf moties, i waren ingediend bij een spoeddebat over een rapport h de commissie-Van Dijk. 1 het rapport dat anderhalve ek geleden naar buiten kwam :ek dat er in psychiatrische zie- ahuizen nogal eens wantoestan- a heersen. kamerdebat groeide uit tot zitting waarin alle partijen lurig van zich lieten horen. enl betrokkenheid uitte zich in i df nedes, als was hier sprake van ig^ schenden van de rechten van uijmens. Met een vijftal moties lerfden met ingang van heden de lelijkste excessen kunnen wor- onfc weggenomen. rte| zei Tweede Kamer etaleerde aan eind van de donderdagnacht zA staaltje van ongeloofwaardig- ld door niet over die moties te nd|len stemmen. lth heer Lansink (CDA) kwam te- vijf uur in de nacht nog met nieuwe motie, die zijn oude jst vervangen. In de oude werd uiterste terughoudendheid ge- igd als het om hersenopera- elektroshocks en castraties aelg. De nieuwe motie vroeg om ie absoluut verbod, waarin dan n I ruimte bleef voor een zeldza- 'p4 uitzondering. r hsink had eerst het idee dat de eo/D zijn motie niet wilde onderte ken, omdat zij de WD te ver zou gaan. Later bleek een wat aange scherpte motie wel de steun van de WD te krijgen. Nu was de nacht ver gevorderd en voelde niemand er meer wat voor om zich tegen het ochtendgloren tijdens een schorsing nog eens over een motie van de heer Lan sink te buigen. Dat was natuurlijk ook niet nodig geweest, als de tekst 's mddags even was rondge deeld en alle partijen hem hadden kunnen bekijken. Ziedaar de ironie: de kamer wil de psychiatrische patiënt nog wat verder tegemoet komen dan in eerste instantie de bedoeling was en stelt daarom het beslissing over de moties een paar weken uit. Dat zou misschien niet zo erg zijn geweest, als de Kamer zich niet zo druk had gemaakt over de spoed die met een en ander gediend is. Voor menig buitenstaander zal het gretig gebruikte woord spoed als een holle kreet naklinken, al is wel duidelijk dat de Kamer de huidige situatie hardgrondig heeft veroordeeld. Voor de „geestelijke ontredderden", zoals de patiënten werden omschreven, is het te ho pen dat staatssecretaris Veder- Smit van volksgezondheid in die duidelijkheid grond ziet om inder daad met spoed te handelen. Een zoals gewoonlijk bij dit soort aangelegenheden uiterst zakelijke minister Andriessen (financiën) hield zijn collega's voor de zoveelste maal de financieringsproblemen voor, maar dit keer met de onverbiddelijke toevoeging, dat het financieringste kort de magische grens van zes pro cent aan het passeren is en dat er nu echt niets meer bij kan. Met andere woorden: de financiële injectie ad 560 miljoen gulden om de scheepswerf van Verolme te redden kan voorlopig niet doorgaan. Er viel een pijnlijke stilte. De mo dernste en grootste scheepswerf met rechtstreekse verbinding naar de open zee prijsgeven aan een bijna gewisse ondergang? Drieduizend man op straat? Arbeidsonrust in het Waterweggebied? Een zware slag. Het kabinet besloot tot uitstel. Per slot van rekening kun je nooit weten. Misschien pakt het arbeidsconflict in de metaal wat voordeliger uit. Mis schien ook plaatst het parlement het kabinet met de behandeling van de voortgangsnota over Bestek '81 niet voor nieuwe moeilijkheden en, wie weet, is er wellicht niet zoveel geld ADVERTENTIE door Willem Breedveld mee gemoeid om het al evenzeer in moeilijkheden verkerende DAF-Vol vo-concern overeind te houden. Uit stel dus. Maar of de kaarten er over zes weken wezenlijk anders voor zul len liggen? Meer dan wat ook illustreert dit voor beeld de onvoorstelbare problemen waarin het kabinet langzaam maar zeker verzeild is geraakt. Per slot van rekening zet niemand voor zijn lol het voortbestaan van de modernste en grootste scheepswerf op het spel. Ze ker niet, waar gebleken is, dat de overheid tot voor kort het bedrijfsle ven nog met schier onbeperkte mid delen te hulp snelde. Honderd mil joen hier en honderd miljoen daar en zelfs een keer een miljard om én de scheepsbouw én het VMF-concern op de been te houden. Het is echt me nens geworden. Van waar toch dit barre tij en wat zijn de vooruitzichten op iets langere termijn? CDA-fractieleider Lubbers. Nederlaag nationale onderwijs tentoonstelling laf jaarbeurs U utrecht ma.9 t/m wo.11 april '79 dagelijks van 9 30-17.30 u. De pijnlijke situatie is ten dele het gevolg van een nogal gevoelige neder laag, die Andriessen heeft geleden in het besloten overleg met de Tweede- Kamerfractie van het CDA. Er waren gaten gevallen in het ombuigingspro gramma Bestek '81, mede veroor zaakt ook door toedoen van de CDA- fractie. Bij voorbeeld was het kabinet gedwongen een streep te halen door het plan ziekenfondsverzekerden een deel zelf te laten betalen van de reke ning van de huisarts en het zieken huis. Het kabinet was daarover nogal ontstemd, omdat invoering van een zeker eigen risico juist in het CDA- programma wordt bepleit. Maar dat is nog niet alles. Ook de operatie in de sector van de sociale voorzieningen leverde minder op dan was voorzien en voor een deel is de CDA-fractie ook daaraan mede de bet. Gegeven de toenemende finan ciële moeilijkheden was er dus voor 'GGnGUZGr het kabinet alle reden de teugels eens goed aan te halen. Dit plan viel echter in het water, doordat fractievoorzit ter Lubbers weigerde er zijn mede werking aan te geven, Zijn krachtige veto (volgens sommige geruchten schijnt hij zelfs met de vuist op tafel te hebben geslagen) dwong het kabi net een wat krachtloze voortgangsno ta op Bestek '81 bij het parlement in te dienen. Lubbers had het kabinet van zijn zekerheid beroofd. Bijna wanhopig Wat een pleidooi had moeten worden voor onverkorte en zo mogelijk nog strakkere uitvoering van Bestek '81 schrompelde ineen tot een bijna wan hopige nota. waarin met zoveel woor den te beluisteren valt dat we al blij mogen zijn, dat de werkloosheid niet nog groter wordt en dat de economie er beroerder voor staat dan ooit tevo ren. De directeur vwn het Centraal Planbureau, dr C. A. van den Beid, had onze economie voor de t.v. een zes-min gegeven. Maar binnenska mers gromde hij: je kunt natuurlijk niet alles zeggen voor de buis, maar eigenlijk is de situatie niet meer dan een twee waard. Weliswaar probeerde Andriessen zijn nederlaag goed te maken met in het vooruitzicht stellen van nog te nemen krachtige maatregelen, zoals het ver sneld innen van belastingen en in de Haagse Post van deze week aarzelt hij zelfs niet het woord lastenverzwa ring (lees: belastingverhoging) in de mond te nemen, maar erg overtui gend klonk het allemaal niet. Daar voor heeft de slag die Lubbers toe bracht het kabinet zeer in een be- leidsvacuum gedompeld. ombuigingen, onvoldoende zoden aan de dijk zet het onvermijdelijk is het over de inkomenspolitieke boeg te gooien. Lastenverzwaring dus en een forse matiging van de particulie re inkomens, die temeer noodzakelijk is omdat de nullijn voor de inkomens ook dit Jaar niet gerealiseerd zal worden. Volgens diezelfde minister is voor het welslagen van zo'n beleid echter een breder politiek draagvlak nodig dan waarover het kabinet beschikt, In zo'n analyse is de wens te proeven om met de PvdA verder te regeren. De steun van alleen het CDA en de WD zou ontoereikend zijn. Is dat het wat fractievoorzitter Lubbers voor ogen stond toen hij het kabinet met zijn veto trof? De historie zal dit wel nooit bevestigen. Het zijn gedachten die zich in iemands achterhoofd afspe len. De voor iedereen waarneembare discussie beperkt zich tot de feiten. En die zien er voor de komende maanden allerminst zonnig uit. juli voor de sociale uitkeringen met een hall procent. Verscherpt Broekriem Nu al kan worden voorspeld, dat de WD geen genoegen zal nemen met een aantal onzekerheden in Bestek '81. Dit regeringsplan bevat voor deze partij de minimale garantie, dat de economische problemen enigermate volgens de liberale „broekriem"-filo- sofie worden opgelost: de overheid moet het kalmer aan doen, opdat het bedrijfsleven wat meer lucht krijgt. Zou daarom Bestek '81 worden on dergraven dan staat het voor de WD wel zo ongeveer vast dat de wind uit een andere hoek is gaan waaien. Maar met even grote zekerheid staat vast dat Bestek '81 voor de CDA- fractie een heel wat minder heilige koe is dan voor de WD. Bij de alge mene beschouwingen vorig jaar viel in de wandelgangen al te beluisteren dat Bestek voor het CDA best een paar miljard minder mag opbrengen. Zeker wanneer de prijs voor dit plan met een al te grote hoeveelheid on sympathieke maatregelen betaald moeten worden. Het is om die reden nog allerminst zeker of het CDA per 1 Deze tegenstelling tussen CDA en WD wordt aanzienlijk verscherpt, nu de bodem van de schatkist echt in zicht is gekomen. Voortgaan op de liberale weg zou vrijwel zeker een pakket extra ombuigingsmaatrege len vergen. De CDA-koers volgen daarentegen betekent dat er veel eer der gedacht moet gaan worden aan belastingverhogingen (bijvoorbeeld doorgaan van de inflatiecorrectie) en het mikken op een forsere loonmati ging. temeer waar gebleken is dat koopkracht en consumptie harder stijgen dan de bedoeling was. Zoals gezegd, lijkt een verbreding van het politieke draagvlak daarvoor noodza kelijk. Hoe dit politieke gevecht uit pakt, zal eerst goed blijken bij de samenstelling van de begroting 1980. Het staat wel vast dat de uitslag van de Europese verkiezingen in juni bij de uiteindelijke standpuntbepaling een geducht woordje zal meespreken Zeker wanneer die uitslag het verlies van CDA en WD volgens de opinie peilingen zouden bevestigen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG PvdA-fractieleider Den Uyl heeft minister De Ruiter schriftelijk gevraagd volledige open baarheid te verschaffen over het ver volgingsbeleid in de zaak van zijn fractiegenoot Marcel van Dam. Hij wil weten in wiens opdracht de offi cier van Justitie in Amsterdam aan vankelijk had besloten hoger beroep in te stellen tegen de uitspraak van de Amsterdamse rechtbank, waarbij Van Dam wegens rijden onder in vloed is veroordeeld tot 4000 gulden boete en negen maanden voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegd heid. Voorts wil Den Uyl weten op welke gronden het hoger beroep is ingesteld en op welke gronden en in wiens opdracht het later weer is inge trokken. ADVERTENTIE Het is zoals één van de CDA-minis- ters zich deze week liet ontvallen „ge neuzel, wat de klok slaat". De situatie stelde hij vast, dat nu de weg van ombuigingen, laat staan van verdere Tekeningen, bij voorkeur in liggend tor- maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon DE. TRAINING GAAT DOOR. VEDER-SMIT CONTRA ZIEKENFONDS-PATlgNT TRAININGS-SCHEMA P ir.Éto'iytr.i: ZIEKENI^^KOSTÊN F. 10, 2,EIG6^J^Oe ZIEKeWWOIS-WSTEN F.5.- VOORTGANGS-SCHEMA 3. EIGEN B'JDRAGE GENEESMIDDELEN A. EIGEN B'JDRAGE FYSIOTMeRAPEUTISCME WULP EIGEN B'JDRAGE ZIEKEN VERVOER G.EIGEN B'JDRAGE plastische chirurgie Sum Sparen, dat weten we allemaal, daar kun je 'n leuk kapitaaltje mee opbouwen. Voor uzelf. Of voor uw kinderen, als ze later verder willen leren. Maar dan moet u wel elke keer mooi wat ge id opzij leggen. En welke zekerheid is er dat u daarmee kunt doorgaan? Die zekerheid is er. Nu. Want nu komt UBO met iets nieuws. Met verzekerd sparen. Als u bijvoorbeeld tienduizend gulden wilt, dan komen ze er ook. Het werkt even simpel als zeker. Laten wc zeggen dat u uzelf de tijd geeft, tot de kinderen groot zijn, 21 jaar. Dan moet het kapitaal er zijn. U begint nu. U geeft elk jaar niet meer dan f370,- aan UBO. UBO spaart dat voor u. UBO doet daar de rente bij. En u krijgt tenslotte die tienduizend gulden. U krijgt nog meer. Want UBO laat u mee delen in de winst. En die wordt nu al geschat op zo'n tweeduizendachthonderd gulden. Dat is bij elkaar f 12.800,-. Maar ondertussen gebeurt het onver wachte: u overlijdt. Is cr nu niemand die doorspaart? Toch wel. UBO spaart door. Verzekerd sparen, daar ging het immers om. Dus UBO spaart voor uw kinderen gewoon het volledige bedrag bijeen. En geeft daar zonder meer winstdeling bij. Extra zekerheid en extra spaarwinst. Dat kan met grote bedragen, met kleine bedragen, u kunt ook sneller sparen. UBO heeft daar alle gegevens over, onder de naam 'winstdelend UBO termijn spaarplan'. Echt iets voor u. Stuur de bon op: UBO, Antwoordnummer 445, 3500 VB Utrecht. Een postzegel hoeft niet. Ik wil meer weten over dat verzekerd sparen plus extra winst. Stuur mij vrijblijvend alle gegevens over het winstdclende UBO termijn spaarplan van UBO. Mijn naam i*:__ Plaats: Leeftijd: T2 Ik ben ook geïnteresseerd in: levensverzekeringen begrafenisverzekeringen aanvullende pensiocnverzekcringcn bromfiets verze keringen brandverzekeringen a.v.p.-verzekcringen ongevallenverzekeringen autoverzekeringen caravanverzekeringen pleziervaartuig-verzekeringen rccrcatic-goedcrenvcrzckcringcn IN DE VEDER GEWICHT-KLASSE ..en u deelt mee in de winst. VaaiBiMHHiaBaBM J Een stuk tuinslang aan je oor om beter te horen? Niet alleen non sens, maar zelfs „mensonterend". Dat is de mening van de heer Triezenberg, audicien te Amers foort. Het woord komt weliswaar niet in Van Dale voor, maar wie dat beroep uitoefent, doet zo'n beetje hetzelfde als een opticien, maar dan op het gebied van hoor- apparatuur. De hoorslang (compleet met werktekening gepresenteerd in het blad Omega van de Neder landse Vereniging voor Slechtho renden) waar we het een week geleden over hadden, kan dus in de ogen van de audicien geen genade vinden: „Wanneer er op een ziekenzaal een hoorslang ge bruikt wordt, is daar geen enkel bezwaar tegen; daar zit je ook op een ondersteek. Maar geen hoor slang in het postkantoor, en niet op een verjaarsvisite. Wij willen er allen graag zo elegant mogelijk uitzien, en aangezien een slecht horende een heel normaal mens is vormt deze hierop geen uitzon dering". Kortom, vindt de heer Triezenberg, je kunt die mensen niet opzadelen met een stuk tuinslang met een trechter, ter wijl er voldoende elegante, kos- metische middelen zijn. Eerlijk gezegd kunnen we die re denering best volgen. Als goed- horende kun je Je niet voorstel len, dat iemand zich op een fami liefeestje met zo'n tuinslang ge lukkig voelt. Aan de andere kant zie je de meeste slechtlopenden een stok gebruiken, ook niet be paald elegant, maar het is niet anders. Een zichtbare handicap is natuurlijk nooit leuk, voor nie mand. Maar de meeste gehandi capten blijken zelf al gauw aan de hulpmiddelen te wennen. En wat die hoorslang betreft: een van de gelegenheden waarvoor „Omega" het ding warm aanbe veelt, is die gewraakte verjaarsvi site. Een hoorapparaat, schreef het blad. neemt als een bandre corder alle geluiden tegelijk op. Door al die bijgeluiden kun je dus niet of heel slecht verstaan wat er tegen je gezegd wordt. De audicien stuurde zelf het bewijs daarvoor mee: het boekje „Als het gehoor ons in de steek laat", waaruit we citeren: „Thuis vraag ik hoogstens vier gasten tegelijk, omdat ik dan nog net mee kan praten" en „Op feestjes waar de mensen door elkaar praten moet je je hoorapparaat zachter zet ten". Heeft een slechthorende een hoorslang, dan praat de an der direct tegen hem of haar in de trechter. Even wennen, dat wel. maar wat je zegt bereikt de aan gesprokene tenminste. Een mooi ere uitvoering van kunststof is bij de audicien te koop (de „com municator"), maar die is een stuk korter en kost een gulden of ze ventig; de hoorslang daarentegen komt op 7,75 inclusief verzend kosten, en afgehaald zelfs op maar vijf gulden. Tot nu toe hebben we het uitslui tend over de meningen van goed- horenden gehad, maar hoe reage ren slechthorenden zelf? Me vrouw H. Thierens van „Omega", een van de mensen bij wie de hoorslang besteld kan worden, vertelt dat de belangstelling erg groot is. Binnen een week of twee hebben tussende twee- en drie honderd slechthorenden de hoorslang in huis gehaald, nog afgezien van de mensen die 'm zelf ln elkaar gezet hebben. „Met elke post komen er zeker twaalf tot twintig nieuwe bestellingen binnen; het is haast niet bij te houden." Kennelijk vinden de ge bruikers zelf de hoorslang dus een praktisch hulpmiddel. En aangezien zij er mee moeten wer ken, hebben zij ook het meeste recht van spreken. Misschien zijn er slechthorenden onder de lezers die hier nog het hunne over wil len zeggen. Uw reacties zijn van harte welkom. Niet bijster enthousiast poseert Miss Rund-1979, tot die eer uit verkoren op de 44ste Bossche PaasveetentoonsteUing, voor de camera. In de wolken zijn wel haar eigenaars, vader en zoon Sneep, maar de ruim 850 kilo wegende dikbilvaars voelt waarschijnlijk haar einde al na deren. In stukjes en plakjes in een slagerij, een roemloos einde voor een kampioen. Tan Hoek Hin, vroeger onderwij zer en tweede secretaris-generaal van de arbeiderspartij van Malei sië, zit al bijna twaalf Jaar in zijn land gevangen zonder ooit be recht te zijn. In juli 1967 werd hij gearresteerd, omdat hij meege daan had aan demonstraties te gen de aanwezigheid van de Vere nigde Staten in Vietnam en om dat hij had geprotesteerd tegen het regeringsbesluit om de bond van plantage-arbeiders te verbie den. Tan Hoek Hlns protesten konden volgens de autoriteiten niet door de beugel, omdat ze schadelijk geacht werden voor de nationale veiligheid en commu nistische activiteiten zouden be vorderen. Sinds 1960 kent Malei sië de „internal security act", een wet die bepaalt dat iedere ver dachte twee jaar lang zonder pro ces gevangen gehouden mag wor den. Die periode kan steeds weer verlengd worden. Op die manier worden 89 mensen nu al langer dan vijf jaar vastgehouden, som migen zelfs al veertien jaar. Er is wel een raad van advies die de gevallen van tijd tot tijd onder de loep neemt, maar die kan zelf geen beslissingen nemen De raad kan uitsluitend aanbevelin gen doen aan de minister van binnenlandse zaken die in z'n eentje over verlenging van de ge vangenschap beslist. Zoals alle politieke gevangenen is ook Tan Hoek Hin officieel nooit iets ten laste gelegd. Hij en iedereen in de gevangenis waar Tan Hoek Hin vastzit, worden sinds twee Jaar 21 uur per dag van elkaar geschei den gehouden. Eens in de drie weken mogen ze bezoek ontvan gen en de medische voorzienin gen zouden er ontoereikend zijn. Beleefde brieven (in het Engels) met het verzoek Tan Hoek Hin onmiddellijk vrij te laten, kun nen gestuurd worden naar: Da- tuk Hussein Onn, Prime Minister of Malaysia The Prime Minis ter's Office Jalan Datuk Onn Kuala Lumpur, Malaysia, en naar: Tan 8ri Ghazall Shafle, Mi nister of Home Affairs The Ministry of Home Affairs Jalan Datuk Onn Kuala Lumpur, Malaysia. Een Jonge Arabische moeder, zielsgelukkig met het pas geslo ten vredesverdrag tussen Israël en Egypte, heeft haar deze week geboren drieling de namen gege ven van de drie mannen die voortaan in één adem met het verdrag genoemd zullen worden: Begin. Sadat en Carter. De Jon getjes met de vredesnamen ma ken het alle drie uitstekend. Hun 'ouders wonen in de buurt.van Tel Aviv. De actie van het Wereld Natuur Fonds voor het behoud van de zeeparken en alles wat daarbij hoort („Help mee, red de zee") die al sinds mei vorig Jaar loopt, gaat nog een paar maanden door. Sinds het begin van de actie is er ƒ652.000 bijeengebracht, en het WNF wil graag het miljoen vol maken. Daarom is er een nieuwe reeks activiteiten op touw gezet, waaronder een collecte van de World Wildlife Rangers (de jeugdorganisatie van het fonds) die aan ledereen die minstens een rijksdaalder bijdraagt het nieu we spel „de zee staat op het spel" geven. Dat is getekend door Piers Hayman, die ook het zelf geschre ven liedje „ocean farewell" op de <45-toeren)-plaat heeft gezet. Dat plaatje is te koop, net als een waaiervormig boekje over „strand en wad", en een beeldje van een zeehond in de serie ver zilverde dieren. Bovendien komt er een zeven weken durende puz zelactie. De actie, onderdeel van een campagne van het interna tionale Wereld Natuur Fonds, dat vanuit Zwitserland opereert, wordt gevoerd om een aantal pro jecten voor walvissen, zeekoeien, zee- en trekvogels, koraalriffen en zeeschildpadden te kunnen fi nancieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5