is tegen Inter Football gehandhaafdI erloedering op iet veld groeit Werkgroep: andere opzet sportkeuring Vermoeidheid velt Vitas Gerulaitis euwe rechtszaak vrijwel identiek aan die van jaar geleden ^ené van de Kerkhof: 'Voor een aanvaller wordt het steeds moeilijker' B Vijay Amritraj profiteert: 6-1 en 7-6 Drie jaar voor Harry van Bilzen Tennis niet op Olympische Spelen 'De artsen zijn vrij slecht opgeleid in deze materie' j^gjERDAG 7 APRIL 1979 SPORT TROUW/KWARTET 27 onze sportredactie TERDAM De zitting leek op jaardAelevisieprogramma. waarvan de lltwoordelijke man in een schaar- iag van originaliteit meende, dat kijkgeld betalende volk er best de tweede keer mee opgezadeld worden. Op enkele personen na nktion de rechtszaak identiek aan het uren op 28 februari vorig jaar. werd er tegen het bureau Inter htinqi !rum,i jall wegens overtreding van de op de arbeidsbemiddeling een iraardelijke boete van duizend »n met een proeftijd van twee geëist, terwijl de eis tegen de teuren Cor Coster, Maarten de en Piet Keizer op hetzelfde ni- 1 lag ot. »nir. Kirchheiner in de rol van kantonrechter, mr. Berger in de crea tie van officier van justitie en mr Jonker in de huid van IF's raadsman lagen de zaken gisteren niet anders. De reden waarom het toneelstuk op nieuw moest worden opgevoerd, zat opgesloten in de onvolledige dag vaarding, die door de hoge raad werd vernietigd, maar in hoger beroep zijn rechtsgeldigheid herkreeg. Vandaar, dat de officier van justitie opnieuw bewezen achtte, dat de vennootschap ander firma Inter Football en zijn directeuren (van wie Keizer overigens niet meer als zodanig functioneert) in het tijdvak 1 september 1976 tot en met 16 mei 1977 de wet voor de ar beidsbemiddeling hadden over treden. Van de voetballers, die daarvan het slachtoffer waren geworden (ge noemd werden de onlangs voor top voetbal afgekeurde Johan Zuidema, Wim Meutstege. Dick Helling, Tscheu la Ling, Piet Hamberg, Tom Smits en Nico Jansen), draafde alleen de eerste op om voor IF want Zuidema voel de zich niet bekocht te getuigen. Mr. Berger achtte bewezen, dat IF tegen de wet had gehandeld door zich voortdurend met de belangen van werkgever en werknemer te bemoei en, door aan de bemiddeling te ver dienen (een percentage van het sala ris. dat een speler bij zijn nieuwe club ontvangt; in de praktijk ettelijke dui zenden guldens) en door zonder een door het ministerie van sociale zaken afgegeven vergunning te handelen. Coster, die ook namens De Vos en Keizer sprak, en mr. Jonker ontken den, dat de clubs gebaat zijn bij de adviezen, die IF aan de spelers ver strekt. Costers advocaat haalde het in Ne derland gehanteerde vergoedingen systeem aan als een stelsel, dat spe lers tot figuranten in een commer cieel steekspel tussen twee clubs de gradeert. Dat is een eenzijdige voor stelling van zaken, want afgezien van het feit, dat uit de werknemershoek zelden drammerige protesten tegen die formule te beluisteren vallen, is het salaris van de profvoetballer geli eerd aan de transferwaarde (en an dersom) en wordt er in veel gevallen al met geclausuleerde verkoopsom men gewerkt. Waarmee niet gezegd is, dat het systeem zaligmakend is. Verre van dat. Volledig vrij werkne mersverkeer zou een normale zaak in je voetbalwereld moeten zijn. Jon kers opmerkingen waren daarom in dit verband helaas niet relevant. Mr. Jonker probeerde ook te doen geloven, dat iemand als Ruud Krol gevangen is in een Ajax-web. Wan neer hij stelt, dat hij voor zijn club veel geld moet opleveren, heeft hij gelijk, maar aan de andere kant heeft de Amsterdamse voetballer indertijd wel een contract tot de zomer van 1981 ondertekend. Ook indien het vergoedingensysteem niet zou be staan, zou Ajax hem aan die verbinte nis kunnen houden. De officier van justitie bleef na het pleidooi bij zijn eisen De kanton rechter zal op 20 april schriftelijk vonnis wijzen. Eredivisie Eerste divisie Vandaag: Vandaag; AZ '67-FC Twente Fortuna SC-FC Den Bosch PSV-Fevenoord Morgen: Ajax-MVV Wageningen-Eind hoven Morgen: FC Groningen-Telstar NEC-FC Utrecht Excelsior-Helmond Sport Sparta-PEC Zwolle FC Dordrecht-FC Amsterdam FC Den Haag-NAC SC Hcercnveen-SC Cambuur Haarlem-Volendam SC Heracles-Willcm II Go Ahead-Roda JC De Graafschap-SC Veendam FC VVV-Vitesse SVV-SC Amersfoort r Matty Verkamman DHOVEN „We zijn toch allemaal collega's van elkaar? Er wordt al zoveel negatiefs over I naar buiten gebracht. Ik begrijp niet waarom Martin die rare uitspraken over mij heeft laan. Desondanks ben ik echt niet haatdragend. Als het een mondelinge zaak wordt, wil ik j voor hem pleiten. Waarom niet? Ik vind Martin Vreijsen bovenal een goede voetballer", s René van de Kerkhof, een dag na de heftige Brabantse burenruzie tussen PSV en NAC, Ivoor de Bredanaar Vreijsen kort na rust met een rode kaart eindigde Hij revancheerde voor een gemene overtreding van René van de Kerkhof op de benen van deze kmational. Scheidsrechter Weerink stond er bovenop. In alle rust, zonder protesten, adelde Vreijsen het stadion uit. Deemoedig erkende hij woensdagavond schuld. „Gewoon I domme fout van mij". i gekkere wereld dan de voetbal- jld. Daar wil dit verhaal aan de I van de affaire-Vreijsen over be en. Over het sfeertje in de jungle het spel en, anderzijds, over het el van verbondenheid. Dat ge- bestaat, deels uit vriendschap, r zeker ook omdat het besef aan- r is dat men elkaar nodig heeft, peer die erecode wordt gene- dan volgt een zekere uitsto- zoals met de vertegenwoordi- [van FC Twente, die er na het incident tussen Aad Mansveld elman Andre van Gerven niets 1 voelden om Haagse Aadje te igen. Dat „verraad" valt nooit goed te maken. dokter Rolink te danken na dat inci dent met Gerrle Mühren. (Vier Jaar geleden viel Mühren na een overtre ding van René uit, waarna Rolink voor opschudding zorgde door te ver klaren: ik dacht dat Gerrie zou ster ven red.) Verder weet ik ook niet hoe het komt. Maar ik maak er geen probleem meer van. Vroeger wel. Als de mensen nu fluiten denk ik maar wat ben ik toch populair". Ergernis te vis ers maken elkaar tijdens de wed- d voor rotte vis uit, „de kanker" ?de tering" zijn de favoriete ziek- die de heren (semi-)profs elkaar I ensen. Goede smaak is een ireaam artikel in het profvoetbal, r de betrokkenen zijn unaniem mening dat het allemaal niet zo Bd wordt bedoeld. „Ach, je zegt lens wat", luidt het cliché achter- a de wedstrijd, als het heel vin- is geweest, suddert het sfeertje even door. Meestal wordt de nnige taal met een glas in het irshome weggespoeld. Zo niet na •NAC, de kwartfinale voor de be- die NAC iets te veel teleurstellin- lopleverde. Een betwiste penalty door het 1-0 werd, de affaire- os sen en de uitschakeling. De Bre- spelers meden het vertrek van SV'ers en de beschuldigingen lo er niet om. van de Kerkhof werd nog in de ran het stadion beschimt. wordt er nu zo al gezegd in het René van de Kerkhof wil het cwijt. maar hecht er weinig waar- an, omdat het nu eenmaal „bij >pel hoort". Wat hij zich van de j tegen NAC weet te herinneren: schop je hartstikke dood". „Ik i je poten". „Morgen loop jij in aps". Martin Vreijsen had woens- vond ook een „fraaie" gehoord, één keer en dan zit je straks in nvalidenwagentje." Ènning ijn zo van die wedstrijden, waar Janning altijd een bijzondere om- aanneemt. In Nederland zijn vooral FC Den Haag-Feyenoord 'SV-NAC. René van de Kerkhof: als PSV-ers hebben meestal al te maken met dat idee van: komt de „lampenploeg" met al poen. Tegen NAC merk je dat d erg sterk. In de eerste wedstrijd ik al keihard aangepakt door us Quaars, mijn oude ploegge- vele oud zeer kwam woensdag na tedstrijd ten zeerste bij Vreijsen boven. Amper emotioneel, maar in zijn oordeel over vooral René de Kerkhof stelde hij: „René irri- treitert en provoceert. Hij raakt tijd zogenaamd per ongeluk. Als ts of Van der Kuylen dat doen, zal me dat verder een zorg zijn, r van René van de Kerkhof kan at nou net niet verdragen. Ook ns de wedstrijd in Breda deed hij vervelend, pakte hij heel demon lief iets van het veld en bracht aan de kant." de Kerkhof: „Dat was een hard 'okt ei. Mag ik misschien, stel dat Vn ei tegen Je hoofd krijgt". Een is dat René van de Kerkhof in Ihoven waanzinnig populair en 'buiten waanzinnig impopulair is. zegt er over. „Dat heb ik waar- Inlijk voor een groot deel aan Waarschijnlijk is de ergernis van pu bliek en tegenstanders terug te voe ren op René's opvliegend karakter en zijn irritatie opwekkend gejuich bij een doelpunt. Anders dan zijn koele collega's reageert hij doorgaans woe dend wanneer hij op snelheid wordt gepakt. Hij deelt zelf ongetwijfeld ook één en ander uit. maar trappen die hij incasseert doen echt pijn en daar wordt hij boos om. Hij heeft, kortom, niet veel crediet bij de tegen standers en dat neemt soms merk waardige vormen aan, zoals bijvoor beeld blijkt bij het versieren van strafschoppen. Vanaf de tribune was het onmogelijk te zien of hij woensdag tegen NAC al dan niet de zaak fleste, bij de belang rijke penalty. De televisie bracht wat dat betreft ook geen uitkomst, maar heel NAC wist zeker dat het geen strafschop was. René: „Ik werd door twee man gepakt. Het was er wel één. Ik versier geen strafschoppen. Ja, een keer met FC Twente, toen is de scheidsrechter Van der Veer er in getrapt." Minder opmerkelijk dan het wellis- nietes, inzake de strafschop was de woede waarmee NAC op de beslissing van Weerink reageerde. Voor de goe de orde: als de kans zich voordoet dan wil elke voetballer een strafschop versieren, maar van René van de Kerkhof wordt dat nou net niet ge pikt. Na de strafschop was hij de man die per sé geblesseerd moest worden. René: „Ik ben niet bang meer te krij gen in een wedstrijd, maar het was inderdaad beter om uit te vallen te gen NAC. Quaars had de grootste mond over die penalty, terwijl hij er zaterdagavond tegen Sparta zelf een tje versierde. Waar durf je dan over te praten?" Collegialiteit Vreijsen: „Toen 'ie 'm kreeg lag hij meteen in het gras te grijnzen". De collegialiteit neemt intussen af, de verloedering op het veld wordt groter. René van de Kerkhof onderschrijft dat. Waarbij aangetekend mag wor den dat zijn club PSV het uitgangs punt van Rijvers (clean-voetbal) met types als Stevens en René's broer Willy steeds vaker met een korreltje zout neemt. De rechtsbuiten zegt: „Het verhardt. Voor een aanvaller wordt het steeds moeilijker. Als ik lees dat er bij Ajax-FSC 3000 toe schouwers op de tribune zitten dan ROTTERDAM De chronische vermoeidheid, die bij de tennissterren meestal pas in de avondlijke uren uit de benen trekt, heeft gistermiddag een zware tol geëist van het Rotter damse indoor-tennistoernooi. Voor Vitas Gerulaitis was een derde achtereenvolgend optreden voor een driekwart lege zaal net iets te veel. Hij verloor met 1-6 en 6-7 van Vijay Amritraj, waarbij de tie-break van de tweede set met 7-5 naar de veelvoudige Indische kampioen ging. Raoul Ramirez, licht gehandicapt door een zichzelf toegebrachte kuitblessure, ging met 5-7 en 3-6 ten onder tegen de Amerikaan Peter Fleming. René van de Kerkhof: „Als de mensen nu fluiten denk ik wat ben ik toch populair". vraag ik me af waar we mee bezig zijn. De schuld moet toch in de eerste plaats bij de spelers zelf worden ge zocht. Los van het geld zou ik daarom liever in landen als West-Duitsland, Engeland of Frankrijk spelen. Dat is wat hoor, voor 60.000 toeschouwers spelen." (Overigens is René persoon lijk akkoord met een Spaanse top club. Atletico Madrid. René: „Maar een persoonlijk akkoord zegt niets. De clubs moeten rond zien te komen. Die zaak laat ik tot volgende maand rusten)". Waarna opnieuw de rel met Vreijsen ter sprake komt. „Ik ben niet haat dragend". zegt hij bij herhaling. „Ik wil best als getuige optreden." Martin Vreijsen. later door de tele foon: „Dat vind ik een fijn gebaar van 'm. Het hangt van het rapport van Weerink af of het al dan niet een mondelinge zaak wordt". Vergeten zijn de wederzijdse beledi gingen als „Ik heb gewoon een hekel aan hem". „Hij heeft liever dat een ander gezin van 100 dan van 1000 gulden leeft." „Ach, je zegt wel eens wat." Dat zal de strafcommissie ook vinden, zo af en toe. Daarmee zijn de nummers twee en vier van het schema uitgeschakeld. Het sportpaleis Ahoy mist dus in de beslissende fase de verliezende fina list van vorig jaar, om één van de wapenfeiten van Ramirez te noemen en de regerende WCT-wereldkampi- oen, één van de titels waarmee Geru laitis zich kan tooien. In plaats daar van maken twee ongeplaatste spelers hun opwachting in de halve finales van vandaag. Een grote verrassing is dat niet, al blijft het een feit dat vooral Gerulaitis op gTond van zijn halve finaleplaatsen op Wimbledon en Flushing Meadows op meer begrip van de wedstrijdleiding had mogen rekenen. Een sfeergevoelige speler als hij verkommert nu eenmaal in een entourage van kale tribunes. Dat neemt niet weg dat Vijay Amri traj een uitstekende prestatie lever de. De donkere Indiër bewoog zich soepel over de baan, verscheen veel vaker aan het net dan de vermoeid ogende Gerulaitis én hield ook zijn concentratie vast in de tie-break toen een service van Gerulaitis eerst werd uit gegeven en vervolgens door de scheidsrechter tot ace werd gepromo veerd. Een nogal radicale interpreta tie van de regels die het uiteindelijke wedstrijdresultaat had kunnen beïn vloeden. Gelukkig kwam het zover niet. Het was Gerulaits die zichzelf de das omdeed door op matchpoint een return, die ver uit zou zijn gegaan volerend te nemen waardoor Amri traj slechts zijn racket achter de bal behoefde te plaatsen om de winnende passing te scoren. Vijay, de middelste en meest getalenteerde van drie ten nissende broers, gold zes jaar geleden met kwart finales plaatsen op Wim bledon en Forest Hills al als een grote belofte. Die heeft hij door blessures en een neiging tot zwaarlijvigheid niet helemaal kunnen inlossen. Het overwicht bestreed hij door een rigo- reus dieet, dat hem twintig pond lich ter maakte dan vorig jaar toen hij in Rotterdam van Okker won. Yoga- oefeningen moeten hem sinds januari vrijwaren van blessures. Met zijn broer Anand plaatste Vijay Amritraj zich ook voor de volgende ronde van het dubbelspel. Het Neder landse duo Louk Sanders-Rolf Thung werd met 6-0 en 6-3 verslagen. Hier door zijn alle Nederlandse vertegen woordigers uitgeschakeld. Sanders sneuvelde eerder in het enkelspel te gen Börn Borg en Okker werd verras send uitgeschakeld In het dubbelspel Met zijn Poolse partner Fibak was hij als eerste geplaatst, maar de Ameri kanen Dupre en Mayer maakten aan alle illusies op een Nederlandse zege een einde. In het dubbelspel werd .gisteren de Australiër Carmirhael en de Amerikaan Teacher uitgeschakeld door de Zuidafrikaan Mitton en de Zwitser Gunthardt: 4-6 en 6-7. Dubbelspel Carmirhael Teacher lAua-VSi. Mil- ton-Gunthirdt iZ-Af-Zwli 4-6, 6-7. Sanders-Thunj (Nedi - gebroeders Amritraj dndi 0-6. 3 6 Enkelspel: Vijay Amritraj ilndi-Vllas Genilaitis 'VS) 6-1, 7-6; Raul Ramirez iMcxi-Peter Fleming (VS) 5-7, 3-6 DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse IJshockey Bond heeft Harry van Bilzen (Heerenveen) voor drie jaar geschorst. Het bestuur van de NIJB nam die maatregel op advies van de strafcommissie van de bond. Van Bilzen. de doelman van Heeren veen. had op 24 februari van dit jaar tijdens een wedstrijd in Heerenveen een wedstrijd-official lichamelijk let sel toegebracht. De straf van drie jaar gaat in per 24 februari van dit jaar. MONTEVIDEO Tennis zal voorlo pig niet op het Olympische program ma verschijnen. Tijdens de Olympi sche Spelen van 1984 in Los Angeles zullen er ook geen demonstratiepar-. tijen worden gespeeld. Dat heeft het Internationale Olympische Comité (IOC) tijdens een bijeenkomst in Montevideo besloten. Het IOC heeft een beslissing om tennis weer op te nemen op de Olympische kalender uitgesteld omdat de internationale tennis federatie (ITF) niet de vereiste formulieren heeft ingediend. De laatste drie jaar hebben de tennis- bonzen hardnekkige pogingen onder nomen om hun sport al in Los Ange les op het programma te krijgen om dat er in Zuid-Californië een enorme belangstelling voor is. door Johan Woldendorp AALSMEER/SOEST Hoe waardevol is een sportkeuring? Generaliserend wordt er vaak gezegd: „Wanneer je probleem loos tien diepe kniebuigingen kunt maken, ben je voor drie jaar goedgekeurd." Dat negatieve imago is uiteraard in strijd met de realiteit, al weet de federatie van bureaus voor medische sportkeuring in Nederland als geen ander, dat het functioneren van de meer dan tweehonderd plaatselijke afde lingen best ter discussie mag worden gesteld. De zin en de waarde van de medische sportkeuring (of, zoals de federatie dat liever noemt: preventief genees kundig onderzoek voor sportbeoefe ning) werden geanalyseerd door de aan de Universiteit van Amsterdam en de Vrije Universiteit in de hoofd stad gelieerde werkgroep fysiologie en pathofysiologie van het menselijk bewegen. Peter Hollander, één van de onderzoekende artsen: „Het initiatief is zo n tweeënhalf jaar geleden van de federatie zelf uitgegaan. Ze bestaat ongeveer vijftig jaar en vraagt zich momenteel af. waar ze mee bezig is. Dat is een betrekkelijk unieke ge beurtenis in de sportwereld. Te meer. daar ik niet de indruk heb, dat in die club de meest progressieve heren uit het land zijn verzameld. Goed. de conclusies zijn nu vrij lovend, maar het had even goed anders uit kunnen pakken. En dan bedoel ik lovend in die zin, dat de sportkeuring recht van bestaan heeft." Enquête KEY - Het vierde kuiutgrasveld voor ".'den In Nederland zal no* dit Jaar in maar worden aangelegd Op dit moment kunstgrasveldcn in Rotterdam. Utrecht termeer. Hoofdklasser HOC krijgt de '"'king over het veld. dat ongeveer 1.2 Kulden gaat kosten Aan het uitvoerige, gefaseerde en daardoor nog niet beëindigde onder zoek werd een enquête onder sportbe oefenaren. bonden en de pro-deo wer kende artsen gekoppeld. Uit de uit slag blijkt, dat er nog tal van renova tiewerkzaamheden te verrichten zijn. voordat er een ideaalbeeld is gescha pen. Zo voelt 98 procent van de beoe fenaren veelal recreatievelingen en wedstrijdsporters uit lagere klassen; de beroeps-, top- en gehandicapten sport zijn buiten beschouwing geble ven zich voor de keuring kernge zond. Na het onderzoek is dat percen tage geslonken tot 66. hetgeen te wij ten valt aan de samenstelling van de vragenlijst, het karakter van de keu ring en de beperkte mededeelzaam heid van de arts. Sportkeuring wordt wel noodzakelijk geacht. Ook wan neer de sportbonden een medisch on derzoek niet verplicht hadden ge steld. zou driekwart van de geënquê teerden de weg naar de keuringsbu reaus zoeken. Om een indruk te ge ven van de populariteit van het „in stituut": in 1976 werden ruim 300.000 sportmensen aan een keuring onder worpen. De volgestouwde wachtkamers bete kenen een wezenlijk probleem voor de federatie. De jaarlijkse stroom van enkele honderdduizenden mensen kan onmogelijk op een adequate ma nier worden ingebed. Het is niet ver wonderlijk, dat er klachten ontstaan over het lopende-bandwerk, waartoe de sportkeuring is vervallen. Peter Hollander pleit daarom voor een an dere opzet: „Het is treurig, dat de sportkeuring draait op liefdewerk. In dien de artsen voor hun werk betaald zouden worden, kon er meer aan dacht aan de mensen worden ge schonken Bovendien zijn de artsen vrij s:echt opgeleid in deze materie. Een vraag is of dat te maken heeft met de opleiding. Ik vind het waan zin. dat een medisch student zich een betrekkelijk groot aantal uren met tropische ziekten bezighoudt en nau welijks de tijd krijgt om zich in sport geneeskunde te verdiepen. Natuur lijk, er komen in Nederland wel eens tropische ziekten voor, maar je wordt of de procedure, die nu gevolgd wordt, verlaten moet worden. Of die niet eenvoudiger kan. Ik weet. dat ik me op heel glad ijs begeef, omdat er geen alternatief is. Het ideaalbeeld zou zijn om iedereen een vragenlijst te geven. Daardoor kan het meren deel administratief goed gekeurd worden. Vervolgens haal je er een bepaald risicopercentage uit, zodat je de tijd. die je nu aan de hele meute moet besteden, voor een kleinere groep kunt gebruiken. De vraag is een beetje of je in staat bent om zo'n vragenlijst te maken. Bovendien gaat het onderzoek, dat er aan vooraf gaat. erg veel geld kosten." Wachttijden Peter Hollander: „Ik ben er nog steeds van overtuigd dat bewegen en gezondheid niets met elkaar hebben te maken". elke dag geconfronteerd met sport blessures." Die lacune ofschoon de medici er de laatste tijd steeds meer avances met de sportwereld op na houden wekt ook economische problemen op. Het arbeidsverzuim, dat ontstaat door sportblessures, is nog niet door de ministeries van sociale zaken en volksgezondheid in guldens vertaald, maar het moet per Jaar in de miljoe nen. misschien zelfs miljarden lopen. Hollander: „De instelling, dat de ge neeskunde zich vooral met het ge zond maken van zieke mensen bezig houdt. overheerst Een onderzoek in Arnhem (vier artsen Inventariseerden de sportblessures ln een „normale" week en werden geconfronteerd met schrikbarende uitkomsten Landelijk gemeten bedraagt het aantal „kneus jes" per jaar een half miljoen, twintig procent kan twee weken of langer niet werken red.) heeft uitgewezen, dat veel blessures door de klunzig heid van de sporter ontstaan. Dus door een te gebrekkige warming-up aan het begin van de wedstrijd of door te weinig conditie aan het eind. We moeten daarom proberen om het probleem van achteren naar voren te schuiven. Dat kost één keer dubbel geld, maar het effect Is groter. In Denemarken en Zweden wordt veel preventief onderzoek verricht, terwijl dat bovendien door de verzekerings maatschappijen wordt gefinancierd Voor de drukte in de zaaltjes, waar in de vroege avonduren ritsen sportbe oefenaren een gezondheidsverklaring in ontvangst hopen te nemen, is die theorie voorlopig niet van toepassing. Hollander denkt, dat betalen voor de keuring (80 procent is bereid om er twintig gulden voor neer te tellen) een stap in dc goede richting betekent. „Maar primair dien Je Je af te vragen Ook directeur Vermeulen van de fe deratie van bureaus voor medische sportkeuring in Nederland erkent de lange wachttijden als een wurgend probleem. Schoolartsen hebben een deel van het werk in hun sector over genomen wat grotendeels te dan ken is aan de bemoeienissen van de inspectie voor de volksgezondheid maar daar staat tegenover, dat huls- en bedrijfsartsen ln principe in een buitenspelpositie zijn gemanoeu vreerd omdat ze over hun eigen pa tiënten geen (eventueel) afkeurend oordeel mogen uitspreken. Boven dien vereisen sportmensen boven 35 jaar. zeker waar het om ongeorgani seerde trimmers gaat. extra inspan ning. Over die laatste groep zegt Ver meulen: „Die mensen vormen een bron van zorg voor ons. hoewel ze een zorg voor de overheid zouden moeten zijn. Wij kunnen in dit geval niet veel meer doen dan de mensen op hun eigen verantwoordelijkheid wijzen. Als Je trimt, doe het dan verstandig Omdat veel trimmers toch de „gebor genheid" van een vereniging zoeken, komen ze uiteindelijk terecht bij de sportkeuringsbureaus. In hun filoso fie om naast een gezonde geest ook een gezond lichaam te kweken, zullen zij bij de keuringsartsen zeker een willig oor vinden. Immers, het credo luidt steeds nadrukkelijker: „Zoveel mogelijk voorlichten en zo weinig mogelijk afkeuren". Vermeulen; „Je kunt twee lijnen leggen: wijzen op de eigen verantwoordelijkheid en advi seren. WIJ willen af van het keuren en overschakelen op adviseren. Iemand afkeuren is de weg van de minste weerstand; je moet een alternatief bieden. Een voorbeeldje wanneer je na zoveel kilometer hardlopen ergens pijn hebt, kan een arts zeggen: „Stop maar met dat gekke geloop", maar hij kan ook een dieet voorschrijven of bijstellen, waardoor het wel verant woord Is om hard te lopen." Luchtkasteeltje Het is zeer de vTaag ln hoeverre dat luchtkasteeltje ln een stevig optrekje kan worden veranderd. De drie on derzoekers (De Weger, Poulus en Hol lander) schrijven in hun boekje: „Van de wil om advies en voorlichting over gezondheidsbevorderende aspecten (de positieve sportadvisering) te ge ven denkt men nog weinig te kunnen realiseren. Dat komt waarschijnlijk deels door tijdgebrek en deels door gebrek aan deskundigheid. 62 pro cent van de keurende artsen vindt zichzelf niet deskundig op dit gebied. Overigens is het de vraag of er nu al voldoende artsen zijn, die zich des kundig genoeg achten om een sport beoefenaar te adviseren over de beste sport voor hem/haar met het oog op zijn/haar gezondheid, immers vele sporten zijn voor dit doel nog niet voldoende geanalyseerd en voor zo ver dit wel het geval is, wordt deze kennis nog onvoldoende ln direct bruikbare vorm aangeboden." Ondanks die ln sombere tinten ge schilderde passage hecht Peter Hol lander erg aan voorlichting „Je kunt je afvragen met welk recht een medi cus een willekeurige Nederlander iets mag verbieden Afkeuren is een ont zettend negatieve benadering Bo vendien ben ik er nog steeds van overtuigd, dat bewegen en gezond heid niets met elkaar hebben te maken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 27