Shina wil producent van -apparatuur worden. Kauwgomfabriek gered binnenvaart Rijn-Main-Donau Sloopregeling moet op helling Gestegen inkomen van middenstanders Ontslag voor personeel van Emmens atelier ■uitse Foto Quelle zal kennis leveren T" Verkopen in Nederland zo'n 30 miljoen gulden havenarbeiders en boycot van ederlands schip op Macintosh kan nog geen- koper vinden jtbinet akkoord e4t verplichte I caturemelding Personeel Levi aandeelhouders ymgres christelijke binnenschippers sTbi efcini Exportmanagers voor midden- en kleinbedrif Directeur moet zelf aan PR doen Grafici gevraagd ERDAG 7 APRIL 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE ^TERD7 TROUW/KWARTET 25 een onzer verslaggevers iTERDAM Indien de kenen niet bedriegen, len er over enkele jaren in ipa en dus ook in ons niet alleen volop Ja- nse camera's te koop zijn, jar ook Chinese. Dit zal dan t gevolg zijn van activitei- van de Duitse Foto Quel- proep. die van plan is op te termijn de volksrepu- >k China als leverancier foto-apparatuur te gaan itwikkelen". iet gebied van foto- en film-tech- en is China de Chinees, die wat wil maken als hij een dagje aat met zijn familie huurt veelal een fototoestel, of laat zich door van de vele straatfotografen por- BrJteren een achtergebleven ge- Gezegd kan worden dat het zich in technisch opzicht onge- bevindt op het peil van de Ja- e kjse foto-industrie in 1958/'59. Is meer van de traditioneel ;ope landen verdwijnen Ja- is duur geworden en ook Hong- is lang niet meer wat het ls ist is Foto Quelle gaan kijken nieuwe gebieden om foto-appa- Bflkope i is du -S Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Foto Quelle, in Nederland in *75 begonnen en nu vertegenwoordigd met II foto speciaalzaken en 74 franchising- punten (veelal drogisten), maakt deel uit van de Duitse Schicke- danz-groep, een familiebedrijf. Omzet van deze groep vorig jaar ruim 8 miljard gulden, waarvan de Quelle postorder- en waren- huisgroep 4'/» miljard voor zijn rekening nam, de brouwerijsec tor l'/z miljard gulden en Foto Quelle een kleine half miljard gulden. Foto Quelle kan in haar foto- en omkeerlaboratorium jaarlijks 140 miljoen kleurenfoto's produ ceren en 11 miljoen diafilms en 8.5 miljoen smalfilms ontwik kelen. In Nederland, waar de omzet in de orde van grootte ligt van 30 miljoen gulden per jaar, bestaan plannen het aantal eigen vesti gingen nog met een viertal uit te breiden. Gedacht wordt daarbij o.a. aan Leeuwarden en Zwolle. ratuur (o.a. spiegelreflexcamera's, die nu nog voor 90 procent uit Japan komen) te laten maken. Daarbij is het oog op China gevallen. Kennis De voorbereidingen zijn al ver gevor derd. aldus de heer Lothar Schmech- tig, voorzitter van de directie van Foto Quelle, althans op het stuk van de vestiging van industriehallen en de Inrichting daarvan met moderne produktle-apparatuur. Wat ont breekt is de technische „know how" (de kennis), vakmensen en niet te vergeten deviezen. Het laatste is ook de reden, waarom door Foto Quelle wordt gedacht aan compensatieor ders als tegenprestatie voor de te leveren vakmensen, kennis en pro- duktie-apparatuur. Voorlopig zal de Volksrepubliek Chi na echter nog geen foto- of filmappa ratuur leveren. Als alles volgens plan verloopt zal dit jaar wèl een begin worden gemaakt met Chinese leve ranties aan Foto Quelle van reeds door China gemaakte artikelen (in een verbeterde versie), zoals verrekij kers, projektielampen en projektie- objectieven. Verder ligt het in de be doeling. dat ook een foto-laboratori um in China zal verrijzen met steun van het Duitse bedrijf. Moeilijke tijd De industrie, die zich bezig houdt met de vervaardiging van foto- en filmap paratuur. maakt vandaag de dag een moeilijke tijd door. Bij tal van pro- duktiebedrijven is sprake van overca paciteit. Bij een nog slechts lang zaam in omvang groeiende wereldfo- tomarkt als gevolg van marktverzadi- ging, is er sprake van een in alle hevigheid door de branche gevoerde concurrentiestrijd, die zich met name in het vlak van de prijzen afspeelt. Over die marktverzadiging stelde de heer Schmechtig vast, dat het hierbij vooral om camera's en apparaten in de hogere prijsklassen gaat. De „oud jes" maken nog prima opnamen en er is geen noodzaak om iets goeds door iets nieuws te vervangen. Wat over blijft is eigenlijk alleen de aankoop van een tweede, handige camera. Maar er is meer dat ten grondslag ligt aan de terughoudende opstelling van het kopend publiek. De zgn. spontane aankopen zijn de laatste jaren steeds minder geworden. Wie vandaag de dag tot aankoop van een camera be sluit, doet dat niet even snel, maar pas na uitvoerige voorlichting. Dan speelt natuurlijk ook de econo mische onzekerheid een rol, die het publiek nogal eens doet besluiten zijn geld maar liever op de spaarbank te zetten, dan te bestemmen voor de aankoop van niet direct noodzakelij ke consumentengoederen. Video Wat de smalfilmmarkt betreft komt daarbij ook nog het feit van de op komst van de video om een hoekje kijken. Er blijkt een grote ongeïnte resseerdheid bij het publiek in de smalfilmmarkt te zijn ontstaan door de komst van de video. De videoap paratuur is nog prijzig, maar de koper van filmapparatuur is erdoor wel tot een afwachtende houding gebracht met als gevolg een sterk terugzakken van deze markt. Zo zelfs, dat bijvoor beeld een producent als Agfa-Ge- vaert verleden jaar (tijdelijk) met de produktie van smalfilmapparatuur is gestopt. Foto Quelle, die zich zelf als het „grootste fotohuis ter wereld" beti telt, verwacht dit Jaar voor het eerst een omzet van meer dan een half miljard gulden, namelijk 520 miljoen, te zullen behalen. In 1978/79 werd een totale omzet bereikt van 448 miljoen gulden, te weten 322 miljoen in foto artikelen, 94 miljoen in fotowerk en 32 miljoen in de vrij nieuwe sector oogoptiek. Oog-optiek Hoewel het bedrijf op dit terrein door een personeels- en leveringsboycot in zijn uitbreiding wordt belemmerd, wordt een verdere groei nagestreefd met name ln de Bondsrepubliek. Daarna zullen Oostenrijk. Frankrijk en Italië aan de beurt komen voor dc vestiging van oogoptiek-afdeltngen. Nederland staat vooralsnog niet op het programma. De fotosector wordt hier eerst nog uitgebreid, möar er zullen tezljnertijd zeker ook in ons land oogoptiek-vestigingen komen. Bij de leverantie van films voor foto apparatuur. smalfilms, pocketcame ra's. smalfilmcamera's, diaprojecto ren en smalfllmprojectoren spelen Duitsland. Oostenrijk, de Verenigde Staten. Japan en Hongkong een be langrijke rol. Na Agfa-Gevaert en Eu- mig heeft nu ook Polaroid besloten foto-artikelen voor Foto Quelle te gaan maken. Ook de Japanse firma Fuji gaat leveren. Daarmede is. aldus de heer Schmechtig, duidelijk aange toond dat er iets veranderd is in de houding van de toonaangevende fa brikanten, die eerst niet wilden leveren. TERDAM (ANP) Finse haven- iders in Hamina hebben gisteren oycot van het Nederlandse schip Uloyd Rockanje" opgeheven. Het htschip werd vastgehouden van- het te lage loon van een Indone- ,he zeeman. De Finse bond van y arenden vindt dat moet worden fitgehouden aan de internationale *qraken over het basisloon. De boy- is opgeheven omdat de Neder- ■rtfllse bonden met de Rotterdamse ■^nrij onderhandelen over verho- van de gages van de Indonesi- zeelieden. onze soc. econ. redactie HAAG Het kabinet heeft >ren het wetsontwerp van minis- Albeda (Sociale zaken) goedge- d, waarbij werkgevers worden licht hun vacatures op te geven le arbeidsbureaus. Het wetsont- zal nu binnen enige weken wor- ingediend bij de Tweede Kamer. verplichte vacaturemelding moet Arbeidsbureaus meer mogelijkhe- r bieden om werklozen naar een L we baan te bemiddelen. De be- rtffen worden ook verplicht vacatu- ^if te melden bij het arbeidsbu- als ze buiten het arbeidsbureau zijn vervuld. Nu komt het nogal voor dat een vacature al lang uld blijkt wanneer het arbeids- au er een werkloze op af stuurt. STEIN Macintosh is er tot nu toe niet in geslaagd een koper te vinden voor het con- fectie-atelier in Emmen. Hier toe was in november vorig jaar besloten. In verband hiermee heeft Macintosh voor het tot ongeveer 155 man ge slonken personeelsbestand een collectieve ontslagaan vraag per 1 juli ingediend. Macintosh zal in de resterende tijd proberen het atelier alsnog te verko pen. Vakbonden, personeel en centra le ondernemingsraad zijn van de ont slagaanvrage op de hoogte. In november toonde de staat zich bereid om via de Nationale Investe ringsbank deel te nemen in het aan delenkapitaal van Macintosh Confec tie. Macintosh was bereid om terug te komen op haar oorspronkelijke plan om 750 werknemers in Nederland te ontslaan. Het personeel zou nu met 250 man moeten verminderen, waar van 179 in Emmen. De gekozen leden van de centrale ondernemingsraad van Macintosh gingen met uitzonde ring van de afgevaardigde uit Emmen akkoord met dit plan. De raad van bestuur van Macintosh beloofde toen alles op alles te zetten om een nieuwe eigenaar voor het ate lier in Emmen te vinden, die het be drijf zou willen voortzetten met be houd van zoveel mogelijk werkgele genheid. Macintosh heeft ook confec- tie-ateliers in Maastricht, Stein en Susteren. De overheid acht het be houd van werkgelegenheid in deze vestigingen van groot belang opdat de werkgelegenheid in streken, waar de werkloosheid toch al zo hoog is. niet verder verslechtert. REEUWIJK: in het herstructure ringsjaar 1978, met sluiting van vier filialen en de opening van twee nieu we vestigingen, is het resultaat na belastingen gestegen tot 953.000 gul den tegen 692.000 gulden in 1977. In deze, voorlopige cijfers is inbegrepen de consolidatie van Mondileder in Soesterberg. Er wordt een onveran derd dividend van twee gulden uitge keerd. Mondileder, per 1 januari aan Van Reeuwijk toegevoegd, behaalde vorig jaar een omzet van 8.7 (7,3) miljoen en een winst van 826.000 (522.000) gulden. VAN BERKEL: het dividend is bepaald op onveranderd 7 gulden. De omzet steeg zes procent tot 486,7 mil joen en de nettowinst negen procent tot 7,5 miljoen. SPERWER NATIONAAL boekte een winst van 645.000 (607.000) gul den. Voorgesteld wordt een onveran derd dividend van 45 procent. De aangesloten grossierders behaalden een omzet van 417 (384) miljoen en het gezamenlijk exploitatieresultaat kwam op 3,38 (3,33) miljoen. Na belas ting en reserveringen is aan leden- ondernemers uitgekeerd 1,67 (1,85) miljoen. AMSTERDAM Elk lid van het personeel van Levi Strauss (jeans), dat vijf jaar bij dit bedrijf heeft gewerkt, zal dit jaar vijf aandelen Levi Strauss in ontvangst kunnen nemen. Daarna zullen hem of haar iedere volgende vijf jaar weer vijf aandelen worden overhandigd. Deze regeling geldt voor alle ongeveer 35.000 per soneelsleden over de ge hele wereld. Met het plan zijn in totaal ongeveer 60.000 aandelen gemoeid met een huidge markt waarde van ongeveer 1.7 miljoen dollar Op dit moment werken bij de Nederlandse vestiging 102 personeelsleden met een gemiddeld aantal dienstjaren van 3,5 jaar. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Amerikaanse Oeneral Food-Concern zal dochteronderneming Maple Leaf in Amsterdam overdragen aan een Duitse kauwgomfabrikant, de OK-Kaugummi en Leaf-groep. Met deze overname zijn de 300 arbeidsplaatsen bij de Amsterdamse vestiging gered. In oktober vorig jaar kondigde Gene ral Foods, waartoe Maple Leaf sinds 1971 behoorde, aan, dat zou worden gezocht naar een gegadigde voor het Amsterdamse bedrijf, de enige kauw gomproducent in Nederland. Maple Leaf kampte met financiële proble men. De produktie, de helft van de capaciteit was bezet, was verliesge vend als gevolg van de toegenomen concurrentie en de anti-snoepcam- pagnes. De produktie, die in 1975 nog 8.000 ton kauwgom omvatte, was in 1978 teruggelopen naar 5.000 ton. De Hpniltfpn produktie-capaciteit was 10.000 ton. „maar die is nooit ten volle benut", aldus districtsbestuurder Jan van der Werf, van de Voedingsbond CNV. Hierbij kwam, dat General Foods van Maple Leaf een „modelbedrijf" in zo wel sociaal als technisch opzicht wil de maken. Hiermee waren zeer grote bedragen gemoeid, die, volgens Van der Werf, door een bedrijf met de omvang van Maple Leaf niet kunnen worden gedragen. BOS KALIS: de stadactiviteiten van de Bos Kalis-dochters Dirk Ver stoep in Gouderak en Internationale Gewapendbeton-Bouw in Breda wor den gebundeld in de nieuwe Bos Ka lis Westminster Construction. Het hoofdkantoor wordt gevestigd in Dordrecht. UNIKAP: het resultaat over 1978 is tegengevallen. De winst bedroeg 114.000 gulden, tegen 1,4 miljoen in 1977. Het dividend wordt gepasseerd. Ides II ERDAM (ANP) De begrijpelijke verontrusting over een grote invloed van de itbloklanden op de binnenvaart, die de naderende voltooiing van de Rijn-Main-Donauver- ïng met zich brengt, kan worden omgezet in een positieve aanpak van de mogelijkheden deze verbinding biedt. betoogde staatssecretaris me- iw N. Smit-Kroes (Verkeer en Wa- gisteren in Rotterdam. Zij Ik daar ter gelegenheid van het bestaan van de Christelijke 1 van Ondernemers in de Binnen- I H (CBOB). Rijn-Main-Donauverbinding )t voor binnenschepen de moge- leid van de Noordzee naar de rte Zee te varen. Het is de bedoe- dat de verbinding vóór 1990 ge- is. Deze waterweg zal uiteinde- bevaarbaar worden voor schepen vijftienhonderd ton. ide loper' iri 't de grote verwachtingen van ^Europa voor de verbinding (zo lt het achterland van Rotterdam >orbeeld vergroot) bestaat bij oerderskringen in West-Europa de vrees dat met de verbinding ..rode loper" wordt uitgerold, grover zouden de binnenvaartvlo- uit de staatshandellanden zich iBaal toegang kunnen verschaffen de Westeuropese binnenvaart- "kt, zo stelde de staatssecretaris. J|kens haar zijn er inderdaad symp- die er op wijzen dat het Oost een rode loper verwacht. feit dat de Oostblok-landen plei- voor een vrije vaart op de Rijn- vDonauverbinding is maar één •toom. aldus mevrouw Smit- Kroes. Een ander symptoom zijn de inspanningen die die landen zich ge troosten om een grote, moderne bin- nenvaartvloot te bouwen. „Uit welin gelichte bron heb ik vernomen, dat voor Oosteuropese werven levertij den gelden van vijf jaar voor binnen schepen". aldus de staatssecretaris. Voorts worden in het Oostblok Do- nau-scheepvaartondernemingen op gericht. Overtrokken Tóch acht zij de vrees van de Wester se landen niet helemaal gerechtvaar digd. De verladers die misschien in het goedkope Oosteuropese vervoer voordelen zien. zullen zich volgens haar echter niet te afhankelijk willen maken van de vervoerders uit de staatshandellanden en tóch kiezen voor de vervoerders uit het westen. De oplossing van het probleem van de „rode loper" ziet zij in multilatera le onderhandelingen, die tot overeen komsten moeten leiden over de toela ting tot eikaars waterwegen en de deelname aan eikaars vervoermark ten. Zij wees daarbij op de ervarin gen. die in het wegvervoer tussen Nederland en de Sowjet-Unie zijn op gedaan. Na Jarenlange ontevredenheid over de ongelijkheid in het aandeel van beide landen in het wegvervoer tus sen Nederland en de Sowjet-Unie werd uiteindelijk een voor belde par tijen aanvaardbare basis voor vracht verdeling gevonden, zo stelde de staatssecretaris. Het beheer over die N. Smit-Kroes vrachtverdeling ligt bij het interna tionaal transportbureau Nesotra. Een afspiegeling van dit instituut zou eventueel vorm kunnen geven aan de bilaterale akkoorden die moeten wor den afgesloten over het Oost-West- verkeer op de Rijn-Main-Donau-ver- binding. ROTTERDAM De sloopregeling voor de binnenvaart moet op de helling. Er zijn tot nu toe zevenhonderd schepen gesloopt, samen goed voor 320.000 ton scheepsruimte. Nóg vierhonderd schepen wachten op de sloper. De kans is groot dat. als die onder de slopershamer zijn gevallen, het evenwicht in de binnenvaart terug gevonden is. Die schatting maakt het Tweede-Kamerlid drs. G. van Leijenhorst (CDA). De heer Van Leijen- horst is voorzitter van de CBOB. De overcapaciteit in de binnenvaart begint vooral in de Rijnvaart te slinken. Van Leijenhorst verwacht vooral in die sector een behoorlijke stijging van het vrachtaanbod in de komende jaren. Een schaduw blijft volgens de CBOB-voorzitter vallen op de vracht prijzen. Die zijn te laag. De Rijnvaarders moeten hun traditionele individualisme opgeven en zich sterker organiseren. Betere tarieven voor de particuliere Rijnschippers liggen dan voor het grijpen, aldus de voorzitter. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Er komen „exportma nagers" voor het midden- en kleinbe drijf en de diplomatieke posten in landen die belangrijk zijn voor Neder landse export, worden uitgebreid. Het kabinet heeft hiertoe gisteren besloten op voorstel van staatssecre taris Beljen (Economische Zaken). Aanleiding was de varende expositie die het Nederlandse bedrijfsleven in aanwezigheid van Beijen heeft ge houden naar Arabische landen. De staatssecretaris vindt dat de Neder landse export voor een te groot deel drijft op een beperkt aantal bedrij ven. Juist het produktenpakket van de kleinere en middelgrote bedrijven heeft mogelijkheden in zich om „aan merkelijk meer" te worden geëxpor teerd. Daarom zouden groepen kleinere be drijven in dezelfde produktsector moeten werken in het bewerken van buitenlandse markten. Beijen denkt aan het aanstellen van „exportmana gers". waarvoor zijn ministerie subsi die wil geven. De staatssecretaris is voorts tot de conclusie gekomen dat op diplomatieke posten van Neder land wel vaak bekwame diplomaten zitten, maar in onvoldoende aantal. Gedacht wordt nu aan het aantrek ken van exportdeskundigen uit het berijfsleven. die geen echte diploma ten hoeven te zijn of te worden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voorlichting over de functie van de onderneming en de positie van de directie moet in de allereerste plaats door de directeur zelf worden gegeven. Dit wordt opge merkt in het jaarverslag 1978 van het Nederlands Centrum van Directeu ren (NCD). Een Public Relations-functionaris. al is hij nog zo capabel, kan dit werk niet overnemen. Op de ongeveer 3000 leden van de NCD wordt een beroep gedaan om door openheid, eerlijk heid en het zich beschikbaar stellen voor kontakten „meer te doen om duidelijk te maken wat een directeur werkelijk doet en waarom het wester se economische bestel nergens wordt overtroffen." In het jaarverslag komt ook een be schouwing voor over „een nieuwe vorm van leiderschap". Hierin wordt betoogd dat, waar in de wereld polari satie aan terrein verliest, er weer ruimte ontstaat voor waarachtig lei derschap. „Wil de manager iets van dit leiderschap waar kunnen maken, dan moet hij aan drie voorwaarden voldoen, daden verrichten die respect a/dwingen, zich als mens kunnen la ten kennen en de eigen waarden en normen zichtbaar maken." Het Duitse OK-Kaugummi, dat een omzet heeft van 50 miljoen gulden, een personeelsbestand van 300 man en een (plafond-)produktlecapaclteit van 5.000 ton, wil de produktiecapacl- teit ln Amsterdam ln de loop van de komende Jaren ten volle gaan benut ten. Dit zal uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen betekenen, aldus de CNV-bestuurder. Ook Maple Leaf boekte een omzet van 50 miljoen gul den en heeft een personeelsbestand van 300 man. Van der Werf toonde zich zeer Ingeno men met de overname van Maple Leaf. „Als de transactie niet was doorgegaan, had Maple Leaf wellicht de poort moeten sluiten, waardoor 300 man op straat zouden komen te staan". De besprekingen met General Foods noemde hij „bijzonder goed en openhartig". De Duitse onderneming heeft toege zegd. dat de werkgelegenheid bij Ma ple Leaf op pell zal blijven en wellicht uitgebreid. Deze belofte wilden de Duitsers echter niet vastleggen ln een arbeidsplaatsenovereenkomst. Wel zal OK-Kaugummi een intentiever klaring tekenen, waarin wordt ver klaard, dat het (goede) sociale beleid van General Foods zal worden voort gezet Meer garantie Van der Werf: „we zouden graag meer garanties met betrekking tot de werkgelegenheid en het sociale beleid willen dan alleen een papieren inten tieverklaring". Volgens de CNV-be stuurder is het ook niet zo zeker of OK-Kaugumml Maple Leaf financi eel op de been kan houden. „De situa tie Ls er nog kritisch, alhoewel mo menteel met winst wordt gedraald". OK-Kaugummi krijgt met Maple Leaf namelijk een schuld van onge veer 16 miljoen gulden. In dat bedrag zijn opgenomen de tien miljoen, die gebouwen en machines waard zijn, en zes miljoen werkkapitaal door Gene ral Foods verstrekt als lening. De schuld van 16 miljoen kan onder zeer gunstige voorwaarden worden afge lost. Duizend man direct plaatsbaar Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De grafische indus trie zit te springen om goede werk krachten. Volgens de heer A C. Kap- senberg, voorzitter van de Organisa tie van Fabrikanten van Grafische Eindprodukten (FGE), kunnen alleen al bij de leden van deze organisatie (binderijen, enveloppenlndustrle. pa pierwaren. plasticverwerking en kar- tonnage) duizend mensen direct ge plaatst worden. De organisatie gaat een grote perso- neelswerving-campagne voeren om vooral jongens en meisjes ertoe te bewegen een grafische opleiding te volgen. De FGE wijst daarbij op de aantrekkelijkheid van de bedrijfstak: schone industrie, goede lonen en ar beidsvoorwaarden. die boven het ge middelde liggen, een geringe kans om werkloos te worden AOVERTENTIE DEN HAAG Het inkomen van de zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf is in 1978 gemiddeld met twaalf procent gestegen. Het zal in 1979 gemiddeld met 7,5 procent toenemen. Dit staat ln het rapport van het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, getiteld ..het mid den- en kleinbedrijf in 1978 en 1979". Voor een zelfstandige met twee kin deren. die ln 1977 een inkomen had van 39.275 gulden, komt deze nomi nale inkomensstijging neer op een stijging van zijn reëel beschikbaar inkomen met negen procent ln 1978 en met een half tot één procent In 1979. Het rapport onderstreept, dat de in komensontwikkeling per sector sterk uiteen loopt. Zo zijn vrij grote stijgin gen van het Inkomen tot stand geko men ln de midden- en kleine bedrij ven in de bouwnijverheid Daarente gen deden zich forse inkomensdalin gen voor bij het midden- en kleinbe drijf in de detailhandel in voedlnga- en genotmiddelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 25