<ernwapens zijn slecht, maar hoe kom je ervan af? Verzet kan ook zonder A-wapens' 'Nooit meer Hiro- ima' fichameli i 1 tot daaonl 1968 kwam1 joor Herman Amelink ledert het einde van de tweede rere'.doorlog zijn er al vele gewa- ende conflicten geweest, waar- lij de grote mogendheden op di- tcte of indirecte wijze betrokken laren. Tot het gebruik van kern- rapens, waarover beide grote aogendheden in ruime mate be- chikken, is het tot dusver nooit ekomen, al scheelde het een en- ele maal niet veel. e discussie over kernwapens spitst zich eestal toe op de verdediging van West-, uropa tegen een aanval van de Sowjet-j nie. Het Warschau-pact beschikt over eel meer wapens en manschappen dan et westen en de vrees bestaat dat het 'esten in geval van een aanval al in een jnelijk vroeg stadium naar kernwapens zal moeten grijpen; eerst naar de tacti sche, die bedoeld zijn voor het slagveld, en later wellicht naar de strategische, die gericht zijn op massale vernietiging. On danks de grote tegenstellingen tussen Oost en West is het in centraal Europa de laatste decennia niet tot een gewapende botsing gekomen. Dit feit laat overigens de vraag onbeantwoord of die botsing is uitgebleven dankzij of ondanks de weder zijdse dreiging met kernwapens. Buiten Europa De kans op een gewapend treffen tussen Oost en West in centraal Europa lijkt momenteel geringer dan ooit sedert de tweede wereldoorlog. De afgelopen jaren hebben duidelijk gemaakt dat de politie ke confrontatie tussen Oost en West, die steeds het gevaar in zich bergt van een gewapende botsing, voornamelijk buiten Europa plaats vindt. De spanningshaar den van de wereld liggen in Azië, Afrika en het Midden-Oosten en steeds minder in Europa. De discussie over het al dan niet gebruiken van nucleaire wapens, tactisch of strategisch, lijkt zich echter nog steeds op centraal Europa te richten. Het valt te verwachten dat over een aan tal jaren ook enkele middelgrote landen in de wereld over kernwapens zullen be schikken, alle maatregelen tegen de proli feratie ten spijt. Daarmee wordt de pro blematiek van de kernbewapening nog aanzienlijk complexer dan ze nu al is. Immers, nu is het probleem beperkt tot de altijd nog vrij overzichtelijke verhouding tussen Oost en West. Voor de toekomst bestaat het dreigend vooruitzicht dat kernwapens ook in regionale conflicten een rol zullen gaan spelen. In dat perspectief wordt de vraag over de aanvaardbaarheid van kernwapens veel klemmender. Het zijn wapens met een onvoorstelbare vernietigingskracht. Niet alleen het voortbestaan van een belang rijk deel van de mensheid, maar zelfs het voortbestaan van de aarde is ermee ge moeid. Kernwapens zijn namelijk even-( zeer vernietigend voor het milieu, en de gevolgen van het gebruik ervan zijn hon derden jaren na het gebruik nog bespeur baar. Voor het gebruik van deze wapens is daarom nauwelijks nog een gerechtvaar digde reden te bedenken. Het kwaad is de mensheid over het hoofd aan het groeien. NAVO Over de enorme gevaren van de kernbe wapening zijn de meeste mensen het lang zamerhand wel eens. De grote vraag is waar je moet beginnen om aan de rol van deze wapens een einde te maken. Het meest extreme standpunt is dat Neder land uit de NAVO moet treden en alle kernwapens op zijn grondgebied moet op doeken. omdat Oost totaal geen vijande lijke bedoelingen tegen West zou hebben. Echte pacifisten pleiten voor een opgeven van de militaire verdediging en de invoe ring van een geweldloze sociale verdedi ging, die het een vijand onmogelijk moet maken blijvend als bezetter te opereren. Anderen bepleiten een opvoering van de conventionele bewapening om de drempel voor het gebruik van nucleaire wapens zo hoog mogelijk te maken Tegen deze en dergelijke opvattingen worden vele be denkingen ingebracht door de zogeheten realisten die volstrekt niet zien hoe je een voorschrijdende ontwikkeling zou moeten afstoppen. De beste maatregelen tegen de kernwa pens zijn die stappen die de noodzaak van de dreiging ermee of het gebruik ervan beperken. Deze maatregelen zijn veelal minder spectaculair van aard dan de stap pen die sommige radicale groeperingen bepleiten. Ze hebben echter het voordeel dat ze een grotere realiteitswaarde hebben. In-de documentatiemap die is uitgebracht in verband met de vandaag te houden studieconferentie over kernbewapening aan de Vrije Universiteit te Amsterdam staat een aantal aanbevelingen van Pax Christi voor een effectiever vredesbeleid. Deze adviezen hebben het voordeel dat ze geen zaken voorstellen, waarvan de haal baarheid bij voorbaat uitgesloten moet worden geacht. Zo bepleit Pax Christi wederzijds vertrouwenwekkende maatre gelen tussen afzonderlijke landen van de NAVO en het Warschau-pact. Pax Christi vindt dat Nederland bereid zou moeten zijn meer tactische kernwapens op zijn grondgebied toe te laten in ruil voor de vorming van een kemwapenvrije zone in Midden-Europa. Verder moet serieuzer worden ingegaan op voorstellen van het Warschau-pact voor een wederzijdse ver klaring om nooit ais eerste tot het gebruik van kernwapens over te gaan en voor de instelling van kemwapenvrije zones. Pax Christi onderkent de eigen wetmatigheid van de bewapeningsindustrie en consta teert dat niet zo zeer de technische moge lijkheden maar de psychologische, com merciële en politieke weerstanden de om schakeling naar civiele produktie tegen houden. Dergelijke voorstellen hebben een veel grotere kans voor een overbrugging van de kloof tussen de huidige politiek-militai- re realiteit en het ideaal van een kemwa penvrije wereld dan de veelal vage en vaak wat kreterige leuzen die over deze materie de ronde doen. Ze sluiten onmid dellijk aan op de huidige werkelijkheid en proberen die stapje voor stapje bij te buigfcn. De kracht van de strijd tegen de kernwapens is gelegen in het uitbuiten van voor verandering vatbare situaties. *.r Aidert Schipper inister W. Scholten van de- nsie kan binnenkort ant- oord verwachten van de CV-kring Alphen aan de ijn. Deze kring stuurde hem en tijdje geleden een brief ndat de mensen zich had- en gestoten aan een uit- iraak van de minister, die er 1 neerkwam dat we niet al te ang moeten zijn voor de 'ernwapens, omdat ze anders i afschrikwekkende wer- g verliezen. t IKV-kring denkt dat de NAVO- gers in geval yan oorlog wel eens ctische kernwapens zouden kun- gebruiken tegen strijdkrachten n het Warschau-pact die de grens tar het Westen al over zijn, en dat lke wapens niet alleen de vijand, aar ook de eigen bevolking zullen effen. „Mogen we ook daar al niet ng voor zijn," vroegen de mensen Alphen zich af. minister heeft hun nu terugge- ïreven dat hij zich voor de Tweede imer heeft verantwoord, dat daar motie van wantrouwen is verwor- n en dat het parlement dus ver- mwen in zijn beleid heeft uitge- itoken. De minister weigert op de age lijst van vragen uit Alphen in te aan en verwijst naar zijn memorie au toelichting. de mensen een beetje omdat de minister in memorie heeft geschreven voor een ruim voorlichtingsbe is. Zelfs op de laatste vraag uit gaf de minister geen ant- Deze vraag luidde: u ons uitleggen hoe u de christe- gedachte van naastenliefde en een verantwoord rentmeester- over een wereld die wij mensen 'gen bewonen en bewerken wel gedachte u naar onze stellige over ging met ons deelt kan vereni- met het inzetten van kernwapens met het dreigen hiermee, waarbij inzet altijd vergezeld zal gaan van minkende en vernietigende gevol- i voor aan ons bedreigd bestaan Ikomen onschuldige medemensen n andere medeschepselen, voor de gjepping. tot over de grenzen van bestaan? i IKV-kring in Alphen heeft als Frangoise Stelling en i man, Meindert, doet ook aan de l mee. Bij ons gesprek zijn nog t leden van de 15-leden tellende i aanwezig: mevrouw C. Faber {mevrouw C. Kraak. Indert Stelling is kapitein van de fhtmacht en werkt op de personeel- afdeling van het ministerie van de fensie in Den Haag. Al tijdens zijn opleiding tot officier aan de KMA in Breda ontdekte hij bij het maken van een scriptie over de oorlog in de Stille Oceaan in 1945, dat het afwerpen van de atoombommen militair gezien niet nodig was. De Japanners hadden al overgave aangeboden. De Amerika nen hadden echter veel geld uitge trokken voor de constructie van de atoombom. Zij eisten van de Japan ners onvoorwaardelijke overgave. Dat weigerden dezen, omdat zij de keizer niet konden laten vallen. Mili tair-wetenschappelijk was het bom bardement dus overbodig. „Wat zat daar dan achter", vroeg Stelling zich in die dagen af. En het was de PSP'er Van der Spek die het antwoord gaf: Het bombardement was het begin van de Koude Oorlog. De bom was niet tegen de Japanners, maar tegen de Russen gericht. De twijfel over de kernbewapening liet Stelling niet meer los en hij voeg de zich bij een IKV-kring, die zich ten doel stelde: „De kernwapens de we reld uit, om te beginnen uit Neder land". Stelling ging daarbij niet im pulsief te werk. Hij wijst nu welis waar het gebruik en het bezit van kernwapens op ethische gronden af, maar hij heeft zich behalve in de gevolgen van een kemwapenoorlog ook verdiept in de mogelijke alterna tieven. „Ik houd rekening met de kans op een Russische bezetting, hoe wel ik verscheidene argumenten heb om die minder waarschijnlijk te vin den," zegt hij. Zo wijst hij op zijn boekenkast waar de dikke delen van Solzjenitsins Goelag Archipel staan, het relaas over Stalins concentratie kampen. Hij denkt dat verwijdering van de kernwapens uit West-Europa niet au tomatisch tot een bezetting hoeft te leiden. „Als Rusland zulke agressieve bedoelingen had, waarom heeft het Joegoslavië dan nooit aangepakt," houdt hij me voor. Hij legt uit dat er bovendien nog wel andere manieren zijn om te vechten dan door met kernwapens te gooien. „Kijk eens naar de Tsejchoslowaken, die in 1968 zonder enige training er toch maar in slaagden de Russen zo in verwarring te brengen dat er zelfs Russische sol daten in ernstige moeilijkheden zijn gekomen omdat ze een dienstbevel weigerden op te volgen nadat de Tsje- choslowaken begonnen op hen in te praten. Stelling citeert uit de Legerkoerier en zegt dat de Russische militairen ge heel niet worden getraind op geweld loze weerstand. „Die raken door hun gebrekkige informatie en strenge dis cipline in de war door een menselijke benadering," aldus Stelling. Hij voegt er aan toe dat de Russen bij een bezetting van West-Europa zich niet alleen in een militair, maar ook in een avontuur zouden economisch storten. Maar zelfs als we toch met een bezet ting moeten rekenen, zo vindt Stel ling, kunnen we niet naar de kernwa pens grijpen op grond van puur ethi sche overwegingen. Hoewel in de actuele militaire litera tuur bijna nooit over de effecten van een kernwapenoorlog wordt geschre ven, omdat deze „bekend veronder steld" worden, zijn die gevolgen on aanvaardbaar. Niet alleen zouden vele duizenden onschuldigen het le ven verliezen of ongeneeslijk ziek worden, maar ook nog ongeboren na geslacht zal aangetast worden als ge volg van de straling. Stelling weegt zorgvuldig zijn woorden om te voor komen dat hij militaire geheimen aan een buitenstaander prijsgeeft. Hij wijst er op dat de in West-Duitsland opgestelde Nike-raketten ook schikt zijn voor kernkoppen. Deze raketten zijn gemaakt voor luchtdoe len, maar je kan er ook gronddoelen mee bestoken. Ze hebben een beperk te reikwijdte en als ze met een kern kop op een gronddoel worden afge vuurd, zullen ze niet alleen de vijand treffen, maar zal de fall-out ook de eigen burgers besmetten. „Daarom is de uitspraak van Scholten, dat we niet bang mogen zijn absurd. We mo gen er niet over nadenken, anders worden we bang," zegt mevrouw Stel ling beslist. Het is algemeen bekend dat bij oefe ningen met raketten wel eens vergis singen plaats hebben. Zo vergat de leiding van een oefening geruime tijd geleden aan de „mannen aan de knoppen" te zeggen dat het om een oefening ging. In een politiek gespan nen situatie zou zoiets tot een cata strofe kunnen leiden, want de man nen gingen er van uit dat er oorlog was. Kapitein Stelling vreest dat de huidi ge toestand onvermijdelijk tot een fatale confrontatie moet leiden. In de IKV-kring wegen ze de risico's tegen elkaar af: de doden nu en in de toe komst van een kernoorlog of de ellen de van een bezetting en eensgezind kiezen ze dan bewust voor „kernwa pens de wereld uit. om te beginnen uit Nederland". „Terwille van jouw vrijheid zet je hele generaties op het spel. Dat is ethisch niet mogelijk. Deze wapens mogen we niet hebben." Hij verwijt de kerken dat zij niet voldoende rekening houden met de gevolgen voor militairen van hun ethische uitspraken over de kernwa pens. „Zo'n synode-uitspraak treft de meeste kerkleden zijdelings, maar ons treft hij in ons functioneren. Daarom zou er een bijzondere pasto rale begeleiding moeten zijn voor die militairen, die .nee' zeggen." Japanse delegatie op bezoek in Amsterdam. Uitgenodigd door de „Actie Stop de Neutronenbom" in samenwerking met het Interkerkelijk Vredesbe raad trekt op het moment een Japan se delegatie door ons land, die is afgevaardigd door de Gensuikyo, de Japanse Raad tegen kernbommen. De Japanners bezoeken verscheide ne steden om daar hun boodschap te brengen: „Nooit meer Hirosjima of Nagasaki, nooit meer Bikini". Onder de delegatieleden is een over» levende van de atoombomaanvallen van 6 en 9 augustus 1945. Op het moment neemt de sterfte onder de slachtoffers, die de aanvallen over leefd hebben weer toe. Er komt veel kanker en leukemie voor. De mensen worden verpleegd in drie gespeciali seerde ziekenhuizen. Dit vertelt mevrouw Atsoeko Moris- hita, die lid is van het bestuur van de Raad tegen A- en H-bommen. Zijzelf was tijdens de atoomaanval in Mandsjoerije. Maar de mensen die de aanval meemaakten vertelden haar dat zij eerst een lichtflits zagen. Veel mensen verloren toen al het bewust zijn als gevolg van de brandwonden. De mensen die wat verder van de ontploffing waren zagen een zee van vuur en boorden een doffe ontplof fing. Daarna zagen zij de bekende paddestoelwolk en werd het donker. Veel mensen kwamen om onder de neerstortende gebouwen. Anderen liepen op straat met hun huid los hangend langs het lichaam. Er was geen hulp, want de helpers waren zelf getroffen. Er was geen paniek, de mensen waren versuft en verloren hun oriëntatie. Er stierven onmid dellijk of korte tijd later in Hirosji ma ongeveer 140.000 en in Nagasaki ■a doorsnee-faiqgHp^ *•41 Deze 'extra belasting, gevoegd angst ooit toch'hOg aaolfefeil ziekte te sterven. maaM dat df chische nood onder <J? hltuQp groot is. Net als concentrate! slachtoffers leven zij hun hele v re leven met de herinnering. 1 tobben met een schuldgevoel^ over hen die stierven. Onmiddellijk na de oorlog deden de Amerikaanse bezetters in Japan, daarbij geholpen door ^e^iutoritei- ten, hun^best te voorkomende^ de l'liTÏI^11»! Éi a too ma an va Ilea circa 74.000 mensen. Precies is het 'Dok in Japan ging de politie bijèën- a an tal nooit vastgesteld. komsten tegen de kvn&apens tegen. Pas m 1954, toen een groep Japanse vissers besmet bleek te zijn met ra dio-activiteit als gevolg van de kern- ■yUnj ai'j- -rj ~r ont stond een massaal stitm r! Ongeveer 370.000 mensen overleef- dM het bombardement op de twee suaen. Ui JaMtoeten mi ji.Makoe?- JTERDAG 7 APRIL 1979 TROUWKWARTET 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23