Een tip van boekbinder P Peijnenbuig voor jongens en meisjes die nog niet weten wat ze straks willen. FGE Zelf heb ik de beruchte crisis jaren van voor de tweede wereldoorlog niet meegemaakt. Maar uit verhalen van ouderen begrijp ik dat het mensonterend moet zijn geweest. Nu is er weer werkloosheid. Dat dit zou gebeuren had niemand voor mogelijk gehouden. We zitten er echter mee en het zijn met name grote groepen jongeren die niet aan de slag kunnen komen. De sociale voorzieningen van nu besparen de werklozen toestanden als van vroeger. Wie nu werkloos is, is niet per se in grote geldnood. Helaas zijn er mensen die elke werkloze, enkel en alleen omdat het hem niet aan te zien is, meteen maar als een lui aard of profiteur beschouwen. Ik weet wel beter. Niets om handen hebben geeft een gevoel van leegheid en nutteloosheid, dat door geen enkele sociale voorziening kan worden weggenomen, zelfs al kan ieder een weten dat het bijspringen van de overheid geen gunst maar een recht is. Zo ben ik ervan overtuigd dat veel jongens en meisjes graag willen werken. Alleen, ze zullen het niet van de daken schreeuwen.Er komt immers een portie onzekerheid bij. Want lang niet alle werk ligt je en het is logisch dat je probeert iets te vinden dat je bevalt. Daarom heb ik een tip voor in het bijzonder jongens en meisjes die op het punt staan de LTS of de MAVO te verlaten. Gelukkig zijn er nog gezonde bedrijfstakken in Nederland, waar jongeren welkom zijn. Bedrijfstakken waar niet alleen werk is, maar waar je ook een goed vak leert. Een vak waarbij het aankomt op eigen initiatief. Zo n bedrijfstak is de grafische industrie. Ik geef jullie graag de tip om op z'n minst eens te bekijken of het iets voor je is. Je weet maar nooit. PJ.J. Peijnenburg IzJ Boekbinder PJ J fkijnenburg. bedrijfsleider bij Boekbinderij Kloosterman BV Ie Amsterdam en leraar aan de Amsterdamse Grafische Avondschool Leren hoe je de laatste hand legt aan drukwerk. "De wereld hangt van druk werk aan elkaar," zeggen de drukkers en met die enorme golf van boeken, tijdschrif ten, folders enzovoort is daar veel van waar. Veel drukwerk moet echter ook worden gebonden. Daarom zeggen de boek binders op hun beurt: "drukwerk hangt van bind werk aan elkaar." En dat is al even waar. Grafische eindprodukten. Het binden van boeken ging vroeger met de hand. Dat gebeurt nog wel, maar't is uitzondering. Tegenwoordig worden boeken met de modernste, soms computer-gestuurde machines,in elkaar gezet: de bedrukte vellen worden voorgesneden, gevouwen, vergaard, aan elkaar genaaid of gelijmd en vervolgens in (bijvoorbeeld) een omslag gehangen en afgesneden. 10.000 boeken per uur is heel normaal! Dit proces wordt "grafische eindproduktie" genoemd. Behalve het ma ken van boeken wordt daar nog meer mee bedoeld. Bijvoorbeeld de afwerking van schriften en schrijfbloks, bedrijfsformulieren. brief papier, etiketten en stickers. van folders en tijdschriften. Ook het maken van en veloppen valt er onder,en de produktie van plastic map pen, ordners en multobanden. Voorts kartonnage: van luxe kokers tot eenvoudige dozen, platenhoezen en reclamemateriaal zoals toonbankstukken. Weinig werkloosheid. De gehele grafische industrie (dus drukkers en binders om het simpel te zeggen) omvat zo'n 55.000 werkers in 2.500 bedrijven. Vijfhonderd bedrijven maken grafische eind produkten. Juist voor deze interessante sector worden in deze advertentie leer lingen gezocht. De werknemers en werkgevers in de grafische industrie waren de eersten in Nederland die elkaar vonden over algemene arbeidsvoorwaarden. De grafische CAO is dan ook een hoofdstukje apart in ons land. In de grafische industrie is iedereen vakbondslid.Ook jij, als je als leerling in een grafisch beroep komt. Dat is overigens wel zo prettig, want je staat niet alleen, als er problemen mochten zijn. Blijf je in het vak (en er zijn mogelijkheden genoeg om verdere specialisaties te vinden) dan ben je aardig zeker van je toekomst. Drukwerk - en bindwerk - is immers altijd nodig. Er is dan ook niet gauw werkloosheid op dit gebied. Je verdient twee jaar eerder het minimumloon dan in andere branches. Er zijn nog meer goeie regelingen, bijvoorbeeld het Spaarloon fonds. Speciale informatiekrant. Er valt nog veel meer te ^tuur mi| svp de speciale informatiekrant "The Finishing "louch^ Naam: Adres Huisnummer;— Plaats r Jongen meisje Leeftiid:1 - Opleiding Invullen, uitknippen en in gesloten envelop zonder postzegel sturen naar FGE, Antwoordnummer 969. I000PX Amsterdam. vertellen, maar als je meer wilt weten, moet je met de bijgaande bon de speciale informatiekrant "The Finishing Touch" aanvragft Daarin staan onder me< de namen en adressen van bedrijven in je omgeving dn grafische eindprodukten maken, waar je na afspraak een kijkje kunt nemen. Ook lees je er bijzonderheden in over de verdiensten, het eigenlijke werk en de op leiding. Zo moet je van machines houden en van schoon werk dat nauw luistert. Alle mogelijkheden om grafisch vakman of vak vrouw en zelfs technicus te worden, worden erin ver meld. Bekijk het allemaal maar eens. En vraag je af hoe het zal zijn als je later langs een boekwinkel loopt en dan kunt zeggen:dat is mijn boek!" Dit is een publikatie van de Organisatie van Fabrikanten van Gra fische Eindprodukten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12