Nederland schiet mis met wildproject in Mali' 'anzania staat alleen in de strijd 5 r" Waarom Nationale-Nederlanden weieens royaal is met fiscaal-juridisch advies. Voorwaardelijk rijverbod voor wee bedrijven les limonade 'ringt: gewonde Somité vraagt extra hulp Ondernemers worden geconfronteerd met uiteenlopende zaken als belastingen, pensioenen, financieringen, het stallen van aandelen. Ze kunnen met opvolgingsproblemen te kampen hebben. Met erfrechtelijke perikelen zitten. Of bijvoorbeeld dubben over het bekende dilemma firma/besloten vennootschap. In bepaalde gevallen kan het Fiscaal-Juridisch Adviesbureau meedenken. Een service-afdeling van Nationale-Nederlanden. Die een brugfunctie vervult tussen ondernemer, accountant en notaris. Als trait-d'union tussen de vakspecialismen, in een taal die de ondernemer verstaat. Als klankbord. En als het bindend element dat de stukjes van de legpuzzel (verzekeringen, firmacontract, testament) samenvoegt. De adviseurs van het FJA staan midden in de praktijk. Geruggesteund door juristen, fiscalisten en economen, door alle know-how die u van Nationale-Nederlanden verwachten mag, helpen ze ondernemers met het doorhakken van knopen. In nauw overleg met notaris, accountant, belastingdienst en verzekeringsadviseur. Zodat u uiteindelijk een compleet advies kunt verwachten. Waarom doet Nationale-Nederlanden dat? Niet vanwege de mooie blauwe ogen van de ondernemer. Maar ook niet in de eerste plaats met de bedoeling, zoveel mogelijk verzekeringen te verkopen. Voorop staat de kwaliteit van het advies. Het belang van de cliënt, dat zo objectief mogelijk moet worden gediend. Om hem in staat te stellen zijn bestaan als ondernemer goed toegerust voort te zetten. En in de verwachting met hem een duurzame zakelijke relatie op te bouwen. Nationale-Nederlanden ;TERDAG 7 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWAHTET 11 Nico Kussendrager t Mali zie je voortdurend in de savanne mensen lopen met een geweer. Of ze rijden op de fiets iet een geweer op de bagagedrager. Aangenomen mag worden dat ze niet naar de kermis ian. of gaan kleiduivenschieten. 1 geldt op het ogenblik in Mali een 1 jachtverbod om de wildstand __schermen. De verkoop van gewe- |nen munitie is echter het afgelopen j gelijk aan de jaren ervoor. Er Jdt nog steeds fiks gejaagd, maar f jagers zullen niet aan een paar rlandse onderzoekers gaan ver- i hoeveel dieren zij geschoten i, en waar. e onderzoekers werken binnen het j van een Nederlands project, fna te gaan wat de jaaggewoonten i de Malinezen zijn, hoe het be- jde wildbestand in dat land kan jen beschermd, hoe een beter ge- kan worden gemaakt van de „e beesten voor de voedselvoorzie- ag, en hoe de trek van de dieren is. foordelen s vleesproduktie van wild is veel >r dan die van vee. Per kilogram cht zit er aan wilde beesten veel .vlees dan bij voorbeeld aan koeien, schapen en geiten. Wild heeft in de Sahel meer voordelen boven vee, dat veel groen wegvreet en de bodem vertrapt. Wilde beesten zijn beweeglijker en leggen minder druk op één bepaald gebied, ze kunnen overal komen waar maar iets te vre ten valt, en maken daardoor een be ter gebruik van de vegetatie. Het wild is minder afhankelijk van drinkwa ter, wat zeker in droge gebieden als de Sahel belangrijk is. Er zijn soorten die vrijwel helemaal zonder water kunnen, en daardoor zijn wilde bees ten minder afhankelijk van de drink plaatsen. Juist rond die drinkplaat sen vreet het vee de struiken en de bomen kaal en vertrapt het de bo dem. Wild heeft ook op vee voor, dat het meer weerstand heeft tegen in heemse ziekten, die koeien, schapen en geiten wel bedreigen. Genoeg reden dus om zorg te dragen voor het behoud van het wild (vooral veel antilope-soorten) en er een zo an die 2 miljoen wordt ongeveer de elft gebruikt voor directe militaire itgaven. De rest gaat verloren door e ontwrichting van landbouw en in- ustrle en aan vervoer. Veel trans- ortmiddelen (vrachtauto's, jeeps, ussen) worden gebruikt voor het le- sr. Dit heeft ingrijpende gevolgen lor het openbaar vervoer, het trans- ort van voedsel en andere goederen, voor de uitvoering van de ontwik- llngsplannen. Nu al staat vast dat t ambitieuze vijfjarenplan van mzania grote vertraging zal oplo- n. Ook de opvang van de vluchte- igen kost veel geld, evenals de we- ropbouw van het gebied bij de ri et de Kagera dat door de strijd gen Oeganda zwaar is getroffen. een steun nzania krijgt van vrijwel geen en- 1 land concrete steun. Het moet in irde valuta betalen voor wapens en lunltie, uit een reserve aan buiten valuta van 50 miljoen gulden it minder. Het Oostafrikaanse land dreigt daar door problemen met zijn betalingsba lans te krijgen en heeft nu een aantal donors gevraagd financiële hulp te geven, in plaats van projecthulp. Pro jecthulp wordt besteed in bijvoor beeld onderwijs, gezondheidszorg of watervoorziening, terwijl financiële steun gebruikt wordt om de beta lingsbalans in evenwicht te houden. Zweden, de grootste donor voor Tan zania, heeft toegezegd geld dat oor spronkelijk was bestemd voor de ver dere opbouw van de industrie en het onderwijs, nu te gebruiken voor fi nanciering van invoer. Die drukt daardoor minder op de betalingsba lans. TRECHT (ANP) De transportbe- tjven Betra uit Beverwijk en Hooi- n uit Tilburg hebben een voorwaar lijk rijverbod opgelegd gekregen n twee weken, met een proeftijd n achtereenvolgens twaalf en acht- in maanden, omdat zij de CAO voor t beroepsgoederenvervoer niet bben nageleefd. Dit heeft de Raad n State bepaald in de beroepspro- dure die vier transportbedrijven bij hoogste rechtscollege hadden ngespannen, omdat zij wegens ertredingen van de CAO een rijver- id van veertien dagen boven hun ofd zagen hangen. werd al bekend dat het trans- rtbedrijf De Bruin uit Surhuister- en (Friesland) half april als enige adwerkelijk twee weken dicht oet. Het vierde bedrijf, Weijk uit st, is door de Raad van State vrijge- roken omdat het de CAO inmiddels leeft. loontechnische dienst zal tijdens proeftijd bij de twee transportbe- ■Ijven controleren of ze zich nu wel Bn de CAO houden. Als dit niet het VS1 blijkt, dan moeten alsnog de uren voor twee weken dicht, heeft Raad van State bepaald. De stich- ig raad van toezicht op de CAO- roepsgoederen vervoer vindt de )rwaardelijke straf een goede stok iter de deur. Volgens deze stich- g van werkgevers en werknemers het beroepsgoederenvervoer, die Kis begin vorig jaar bezig is met het ïpakken van transportbedrijven de CAO-spelregels aan hun laars 'pen, is door de uitspraak van de ad van State gebleken, dat de uwe wetgeving op de naleving van CAO, de eerste vuurproef goed Ut doorstaan. IEUWARDEN (ANP) Een 22-jari- lnwoonster van Leeuwarden heeft een supermarkt in die stad een gaderlijke bloeding aan haar rech- pols opgelopen, toen een fles limo- ie in haar handen uiteenspatte. De ge vrouw had de fles juist uit een genomen. Na behandeling in een kenhuis kon zij later op de avond B huis gaan. >ES (ANP) Een 61-jarige inwoon- r van 's Heer Arendskerke werd op oude Zeeuwse rijksweg bij 's Heer odrikskinderen zwaar gewond, n een grinttegel van een vrachtwa- viel. De tegel vloog door de ruit de auto, waarin de vrouw op de prbank naast haar echtgenote zat. M Politie had gisteren de herkomst ^jide vrachtwagen, die kort tevoren H* al een doos en afval had verloren, Nederland Nederland heeft dat nog niet in over weging genomen, zo liet gisteren een woordvoerder van de minister voor ontwikkelingssamenwerking weten. Tanzania krijgt dit jaar 95 miljoen gulden van ons land, verdeeld in 71 miljoen financiële steun (als schen king) en 24 miljoen technische h ulp voor projecten. Vorig jaar ontving Tanzania nog 102 miljoen, maar dat bedrag is dit jaar verminderd omdat het land van president Julius Nyerere niet teveel ontwikkelingsgeld kan op nemen. De organisatorische en tech nische mogelijkheden zijn er te gering. In Nederland is nu een initiatiefcomi té opgericht dat extra steun bepleit aan Tanzania, vanwege de strijd te gen het regime van Idi Amin in Oe ganda. Nederland heeft samen met andere westerse landen het bewind van Amin fel afgekeurd, maar laat nu Tanzania in zijn eentje de kastanjes uit het vuur halen. De oorlog met Oeganda is de Tanza- nianen opgedrongen, meent het co mité. Om de aandacht af te leiden van het verzet in eigen land gaf Amin eind oktober opdracht Tanzania bin nen te vallen. Tanzania verdreef later de invallers, maar het Oegandese le ger bleef aanvallen uitvoeren in het grensgebied. Daarom besloot Tanza nia eind januari door te dringen op Oegandees grondgebied, om defini tief een eind te maken aan de strijd, samen met Oegandese ballingen. Bankroet Zolang er geen internationale steun komt om Tanzania voor het bankroet te behoeden, zal het land te biecht moeten bij het Internationaal Mone taire Fonds en bij privé-banken. Door het politieke evenwicht en het inter nationaal gezag van president Julius Nyerere hoeft dat vooralsnog niet al te veel moeilijkheden op te leveren. Maar Tanzania steekt zich daarmee wel nog verder in de schulden. Toen de oorlog in oktober begon had Tanzania al moeilijkheden met de betalingsbalans, die het jaar daar voor een redelijk beeld gaf, dankzij de goede prijs voor koffie. Daardoor aangemoedigd werden destijds de in voerbeperkingen verminderd, om de eigen industrie meer ruimte te geven voor sleutelsectoren in de ontwikke ling van het land, zoals bijvoorbeeld de bouw. Door het dalen van de grondstoffen- prijzen (met name koffie) heeft Tan zania de versoepeling van de invoer weer moeten loslaten. En sinds het begin van de oorlog worden import vergunningen helemaal mondjes maat afgegeven. Er wordt dan ook een tekort aan onderdelen verwacht en grondstoffen voor de industrie, die toch al in moeilijkheden is doordat ineens voor het leger moet worden gewerkt. Doordat er nu te weinig transport middelen beschikbaar zijn, is er nu ai een tekort aan voedsel in kleine ste den op het platte land. In de hoofd stad Dar es Salaam is het moeilijk rijst te krijgen. Verwacht wordt dat de voedselproduktie dit Jaar gering zal zijn omdat de boeren de oogst niet naar de markt kunnen brengen en geen zaden en kunstmest krijgen. nuttig mogelijk gebruik van te ma ken. Tot nu is wild nauwelijks als een beheersbare voedselbron gezien, zegt Albert Heringa, de leider van het Ne derlandse onderzoeksproject. Er is nooit aandacht aan besteed dat wat er aan wilde beesten afgaat er ook weer bij moet komen, wil je ten minste over een aantal jaren ook nog wild kunnen eten. Heringa noemt het „visserij op het droge"; ook wij moe ten immers zorgen dat er genoeg ha ringen in de Noordzee overblijven. Het wildbestand gaat op het ogenblik in Mali hard achteruit. Jagers moeten steeds langer en steeds verder lopen, om een prooi te vinden. Een belang rijke voedselbron verdwijnt. Het doel van ons project is, zegt Heringa, het wild als natuurlijke hulpbron te be houden. Een voedselvoorziening vei lig te stellen waarvan de bevolking tegen lage kosten een blijvend ge bruik van kan maken. Vee, zoals hier in Mali, heeft nadelen vergeleken met wild. jan een onzer redacteuren iMSTERDAM De oorlog tegen Oeganda kost Tanzania 2 ïiljoen gulden per dag. en maakt de economische toekomst oor dat land nog somberder. Lastig Het is echter nogal lastig een onder zoek in te stellen naar jaaggewoonten en wlldbeheer als er officieel niet ge jaagd mag worden. Projectleider He ringa is dan ook erg ongelukkig met het verbod, waarvan overigens in Mali wordt gedacht dat het door de Nederlandse onderzoekers is inge geven. „Nee, dat is natuurlijk niet zo, want het belemmert Juist ons werk. Wij zijn voor een jachtverbod, maar niet op klein wild, dat niet bedreigd wordt. Verder moet er dan een uitzon dering worden gemaakt voor jagers die met ons medeweten op pad gaan, zodat het onderzoek door kan gaan". Controle op de Jacht van de kant van de Malinese autoriteiten, die toch al minimaal is, wordt dan echter nog moeilijker. De overheid voelt er daar om weinig voor. Controle is in een zo groot gebied als waar de onderzoekers werken 10.000 vierkante kilometer toch al nauwelijks effectief. Veel jagers en stropers komen van buiten het ge bied, of zelfs van over de grens. Begrip kweken bij de locale bevol king dat de onderzoekers er niet zijn om de jacht tegen te gaan, maar juist om de jacht op lange termijn in stand te houden, is tot nu toe niet gelukt. „De sympathie van de mensen hier is een groot probleem", aldus Heringa. En het vertrouwen is zeker niet groter geworden door het gerucht dat het jachtverbod door de Nederlanders is bewerkstelligd. Toch zullen uiteinde lijk de kleine Jagers ervan moeten worden overtuigd dat ze bij voor beeld een paar maanden per jaar het geweer maar beter in de hut kunnen laten of dat ze in bepaalde gebieden het wild met rust moeten laten om het de kans te geven zich te her stellen. Opleiding van Malinezen die daar voor de plaatselijke bevolking zou den moeten winnen is nog niet van de gTond gekomen. Ook bij een puur onderzoeksproject zoals dat van het wildgebruik, is zo'n scholing nuttig. Bedenkingen Er zijn meer bedenkingen bij het pro ject, wat een Nederlander in Mali verleidde tot de opmerking dat er is „misgeschoten". Heringa draagt ze bijna zelf aan. Zo meent hij dat de deskundigen die bij het project betrokken zijn. te wei nig ervaring hebben. Bovendien zijn ze niet als team begonnen, wat de onderlinge samenwerking niet ten goede komt. Overigens is het wel moeilijk deskundigen op dit terrein te vinden, ook al doordat nog maar zelden onderzoek is gedaan naar wildgebruik. Verder is er naar het idee van Heringa te weinig geld beschikbaar voor het project, dat wordt uitgevoerd vanuit de Landbouw Hogeschool in Wage- ningen. Het moet vijf jaar duren, en daarvoor is 3 miljoen gulden uitge trokken. Er zijn amper wegen in het gebied waar het onderzoek plaats vindt, en er is een vliegtuig nodig waarmee vanuit de lucht waarnemin gen kunnen worden gedaan. Op die manier zou bij voorbeeld de verhou ding tussen Jonge en volwassen die ren kunnen worden vastgesteld, en kunnen worden bekeken hoe de trek van het wild verloopt. Door geldgebrek hebben de Neder landers zelf veel energie moeten ste ken in de bouw van hun kampemen ten (een paar honderd kilometer ten noorden van de Malinese hoofdstad Bamako), die overigens volgens be zoekers nogal luxueus zijn uitgeval len. Heringa meent echter dat over drie jaar als dit onderzoek afloopt het project moet worden voortge zet. „Het moet een vervolg hebben, anders heeft het geen enkele zin ge had en zouden we beter nu kunnen stoppen". Dit is het derde van een serie artike len over ontwikkelingsprojecten in Mali. De vorige stonden 31 maart en 4 april in de krant. ADVERTENTIE rï\) 4b om advies leidt lot een blijvende relatie, zijn alle partijen tevreden. (C. Weij, adviseur FJA)

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11