Kamer wil overwerk drastisch inperken echten patiënt n inrichtingen fsnel verbeteren Kamer vraagt verklaring lekkende kerncentrale Sneeuw Kïesuwkado Ongeluk door zuinigheid? 'Om arbeid eerlijker te verdelen' Trouw KOERDISTAN met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant 100 jaar AR Christelijke politiek: defensie Kamer maant Veder-Smit rentier Martens eeft Belgische egering rond Incidenteel loon stijgt 0,5 procent 'Regering moet toekomstbeeld schetsen' SALT 2 akkoord morgen verwacht Veiligheidsklep in reactor mogelijk tè klein Friesland Bank Bom op vliegveld Frankfurt ontploft Trouw Toch zonnig j Bezorg Troow een nieuwe abonnee I Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen I Lees een haat met overtuiging: Trouw I I 37STE JAARGANG NR 10813 - WOENSDAG 4 APRIL 1979 Mogelijk sneeuw lïlJIPT^ïl een waarlijk bijzondere collectie in: antieke, oude en heden daagse TAPIJTEN, maar óók: kelims, curiosa, 20 soorten BERBERS *- oosters tapijthuis BV, LEIOEN -Korevaarstr., Hogewoerd (071-13 11 78) ouderwetse service volop parkeren Wisselend bewolkt met enkele buien, mogelijk ook natte sneeuw Middagtemperaturen omstreeks zeven graden Nfatige wind uit uiteenlopende richtingen, drie Beaufort. Morgen en overmorgen' aanhoudend koud met eerst nog enkele buien. Morgen: zon op: 7.08 maan op:13 08 onder: 20 19 onder 3.55 LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: Hervormden die niet buigen voor Baal PAGINA 4: PAGINA 7: Hoofdstad Mali Egyptische tempel in Leidse binnenplaats w." sloppenwijk niet kennen PAGINA 3: Vervolging Menten gevorderd PAGINA 5: PAGINA 9: PAGINA ECONOMIE: Erg belangrijk werk van CCA voor consumenten PAGINA SERVICE: Eetrubriek, radio- en tv-pro- gramma's, strips, feuilleton, weeroverzicht. puzzel lan onze parlementsredactle ^)EN HAAO De Tweede Kamer dringt er bij staatssecreta ris Veder-Smit van Volksgezondheid op aan dat er nu reeds naatregelen worden genomen om de rechtspositie van psy- ihiatrische patiënten te verbeteren. Dat moet volgens de :amer, omdat de wetgeving daartoe te lang op zich laat vachten. Aanleiding tot die vraag vormt het apport van de commissie-VanDijk -fat vorige week publiek werd. In het apport werden de resultaten van een nquèe onder veertig ziekenhuizen ermeld. Daaruit bleek dat in veel iekenhuizen tot voor kort nog elek- jshocks, hersenoperaties en castra- ;s plaatsvonden. Ook werd melding emaakt van een aantal gevallen raarin de rechten van de patiënt met e voeten getreden werd en fractielei- er van de PPR'Rta Beckers vroeg nmiddellijk na publikatie een poeddebat in de Kamer aan. Dat rerd gisteren gehouden. taatssecretaris Veder-8mit werd ge- onfronteerd met een motie van me- rouw Haas-Berger (PvdA) waarin rerd gevraagd ziekenhuizen te ver leden elektroshocks op patiënten >e te passen, zolang niet duidelijk is cat het belang, dan wel de schade an zo'n therapie kan zijn. De staats ecretaris had eerde? gezegd een ad- les te hebben aangevraagd bij de ézondhetdsraad over deze schokbe- andeling. 'erughoudend et CDA vroeg mevrouw Veder zie- enhuizen te dwingen uiterst terug- oudend te zijn met ingrepen bij pa- ënten, die later niet kunnen worden truggedraald. Daarmee werden her- inoperatles en castraties bedoeld, igenlijk wilde het CDA ze helemaal et meer, maar woordvoerder Lan- nk was het met CPN'er Wolff eens it er gevallèn denkbaar zijn waarin edici niet anders kunnen. Voor men tartoe echter zou overgaan moeten stringente waarborgen komen. Zo oet niet alleen de patiënt het ver lek daartoe doen, of er in gekend jn, ook moet de Inspectie voor de westelijke volksgezondheid tevoren kennis worden gesteld. Mevrouw eckers-De Bruijn (PPR) wil van de aatssecretaris de toezegging dat en niet meer overgaat tot dit soort astische ingrepen, tot dat de Ka- er een standpunt heeft ingenomen i er een nieuwe wettelijke regeling >or de bescherming van de rechten in de patiënt in werking is. evrouw Beckers vroeg de regering itiatieven te nemen om de voorlich- ng aan patiënten die in een inrich- ng zitten te verbeteren en met voor ellen te komen, die patiëntenraden n gewichtige status geven. Dat zou s gevolg kunnen hebben dat daar- ee de rechten van de patiënt ge- aarborgd zijn en dat die patiënten den de naleving van die rechten ïUSSEL (Reuter, AP) De nieuwe ilglsche premier Wilfried Martens, t voor zijn premierschap voorzitter n de Vlaamse Christelijke Volks- xtij. heeft gisteren meegedeeld dat zijn regering, ook wat de personen treft, „rond" heeft rder was al bekend dat de nieuwe emier de leiding zou krijgen van n coalitie bestaande uit de Vlaamse iristelijeke Volkspartij CVP, haar lalse zusterpartij, de Vlaamse en laise socialisten en de Brusselse ilpartij FDF. De nieuwe regering t 25 ministers, Martens inbegre- n. en acht onderministers. In verge- cing met het kabinet van oud-pre- er Tindemans, die eind vorig jaar rad vanwege problemen bij de fe- ralisering van België is de nieuwe >eg op slechts enkele punten gewij- d. het nieuwe kabinet wordt de Waal- christen democraat Paul Vanden eynanta vice-premier en minister defensie, Willy Claes van de tamse socialisten wordt eveneens e-premier en minister van econo- sche zaken, terwijl Guy Spitaels de Waalse socialisten vice-pre- er en minister van de begroting rdt. Buitenlandse zaken gaat naar nri Simonet, eveneens een Waalse liallst. Vanden Boeynants en Si- net hadden in het oude kabinet elfde posten. kunnen controleren. De Kamer on derschreef die vraag van mevrouw Beckers. Geen bevoegdheid Mevrouw Veder meende, dat er wat die patiëntenraden betreft nog niet voldoende duidelijkheid is. Ze zag dan ook geen aanleiding om wettelij ke verplichtingen voor ziekenhuisdi recties in het leven te roepen, die bepaalde rechten van die patiënten raden zeker stellen. Verder hield ze de Kamer voor dat ze niet bij machte is medische ingrepen te verbieden. Veel sprekers meenden dat het hoog tijd werd dat de bewindsvrouwe die be voegdheden dan wel krijgt. Kamerlid Wolff (CPN) wees er nog eens op dat dertig procent van de patiënten in psychiatrische inrichtin gen In de meest deerniswekkende woonomstandigheden leeft en dat het grijpen naar dwangmaatregelen vaak komt door een gebrek aan be- handelng en een tekort aan hulpver lening in de ziekenhuizen. Hij wees erop dat met deze drastische ingre pen „de onschendbaarheid van het menselijk lichaam wordt aangetast. Het gaat hier om mensen in geestelij ke ontreddering. Als je die rechten schendt, dan schend je de mens in zijn algemeenheid", aldus Wolff. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De feitelijk betaalde lonen zijn tussen oktober en januari jongstleden gestegen met 2,6 procent, terwijl volgens de CAO's de loonstij ging slechts 2,1 procent (de prijscom pensatie) bedroeg. Dit betekent dat in die drie maanden vóór en rond I januari de stijging van het „inciden tele loon" een half procent is geweest. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over „verdiende lonen" en „regelingslo nen". Het verschil tussen deze twee is het „incidentele loon". Drs Wijffels, algemeen secretaris van het NCW (christelijke werkgevers), wees er des gevraagd op dat een stijging van het incidentele loon rond 1 januari met een half procent niet zo erg veel is, wanneer men bedenkt dat het Cen traal Planbureau de incidentele loon stijging voor het hele jaar 1979 raamt op 1,5 a 2 procent. De eerste januari is een veelgebruikte datum voor interne promoties en periodieke loonsverho gingen. Het halve procent stijging van het incidentele loon behoeft overigens niet geheel te hebben bestaan uit promoties en dergelijke betalingen boven de CAO-verplichtingen uit. Het gemiddelde verdiende loon stijgt al vele jaren ook iets sneller dan de CAO-lonen doordat bedrijfstakken en bedrijfsafdelingen met in verhou ding veel laagbetaalden inkrimpen, terwijl sectoren en afdelingen met hoger opgeleide en betaalde werkne mers in omvang toenemen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederlandse regering moet nog deze week, waarschijnlijk donderdag, in de Tweede Kamer een verklaring afleggen naar aanleiding van de gebeurtenissen in Harrisburg. Dat is de wens van de Tweede-Kamercommissie voor kernenergie en buitenlandse zaken. De regering zou al moeten aangeven welke voorlopige beleidsvoornemens ontleent worden aan de alarmerende ontwikkelingen rond de Amerikaanse kerncentrale. Na het paasreces zal de regering in de Kamer een concreter toekomstbeeld moeten schetsen. ARP-voorzitter Hans de Boer (links) en minister Albeda van sociale zaken hébben gis teren een krans gelegd bij hot graf van Abraham Kuijper in Den Haag. Dit ter gelegen heid van het honderdjarig be staan van de ARP. Rechts op de foto oud-fractieleider Aantjes. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM - De NCRV-radlo zendt vanavond In het actualiteiten programma Hier en Nu een discussie uit tupsen de Tweede-Kamerleden Van Houwellngen (CDA) en Brink horst (D'66). Hier en Nu begint om 18.10 uur op Hilversum I. Van onze soc. econ. redactie DEN HAAG Het overwerk moet „belangrijk minder" worden. Dat is nodig om de beschikbare werkgelegenheid eerlijker te verdelen. Minister Albeda (sociale zaken) moet ..spoedig met wetgeving en maatregelen" komen om het overwerk terug te dringen. Deze uitspraak, neergelegd in een PvdA-motie, is gisteren door de Tweede Kamer met bijna algemene stemmen aan genomen. Alleen boer Koe koek was tegen. Minister Albeda had eerder gezegd „geen problemen" n»et dc PvdA-mo tie te hebben. De minister vond de motie niet nodig, omdat hij had uit eengezet hoe hij voornemens is het gevraagde al uit te voeren. Niettemin vond vrijwel de hele Kamer het toch nuttig de motie aan te nemen, in plaats van haar als overbodig te ver werpen. zoals althans door rege ringspartijen meestal gebeurt wan neer hetgeen ln een motie wordt ge vraagd al is toegezegd. Dc Kamer stemde gisteren over de moties die vorige week waren inge diend in het Kamerdebat over het vastgelopen CAO-overleg. Twee an dere moties, van de PvdA en D'66. werden verworpen. Hierin werd een actievere rol gevraagd van de rege ring. ter stimulering ook met finan ciële steun van CAO-akkoorden waarin verkorting van werktijden en vervroegd uittreden van oudere werk nemers een plaats hebben. WASHINGTON (Reuter) - De Verc nlgde Staten en de 8owjet-Unie kun nen morgen al een overeenkomst be reikt hebben over de beperking van strategische wapens. De officiële aan kondiging van het SALT 2 verdrag wordt later verwacht. Dit maakte gis teren woordvoerders van het Witte Huls in Washington bekend Het verdrag kan volgende maand worden ondertekend. De Amerikaan se president Carter moet wel eerst nog de senaat ervan overtuigen dat het verdrag voldoende waarborgen biedt. Vele kritici vinden dat SALT 2 de Russen ln staat kan stellen nieuwe strategische vooruitgang te maken, zonder dat de Amerikanen er iets van af weten. De twee Kamercommissies verwach ten deze week nog geen uitputtende uiteenzetting van de regering. Zij vin den echter dat de Kamer nu al ideeën moet aandragen, waarmee de rege ring haar voordeel kan doen, bijvoor beeld op het gebied van onderzoek. Na het reces hoopt de Kamer te ver nemen wat de regering verder van plan is. Afhankelijk van de medede lingen zal dan een openbaar debat worden gehouden of wordt er eerst nog een mondeling overleg gepland met de eerst-verantwoordelljke be windslieden. PvdA-Kamerleden hebben gisteren de wens op tafel gelegd, dat Neder land Initiatieven neemt om de toe passing van kernenergie op Europees niveau opnieuw aan de orde te stellen „in het licht van Harrisburg". Landen als Frankrijk en West-Duitsland heb ben zich tot dusverre doen kennen als voorstanders van kernenergie, terwijl kleinere EG-lidstaten als Denemar ken en Nederland terughoudendheid bepleiten. Het landelijk energiecomité (LEK) heeft gisteren aangedrongen op het buiten werking stellen van de kern centrale bij Borssele in Zeeland. Het LEK motiveert de wens door erop te wijzen, dat de qentrale „een vergelijk baar koelsysteem" heeft als de cen trale in Harrisburg. Het comité orga niseert zaterdag een demonstratieve tocht bij de Zeeuwse kerncentrale. ADVERTENTIE Geheime documenten Bhoetto gevonden ISLAMABAD (Reuter. DPA. AFP) - De Pakistaanse regering heeft giste ren bekend gemaakt dat er geheime documenten zijn gevonden ln drie woningen vande ter dood veroordeel de oud-premier Zoelfikar Ali Bhoetto De mogelijkheid bestaat dat het be wind van president Zia Oei Haq een beslissing omtrent de voltrekking van het vonnis van de oud-premier nog wil uitstellen. De gevonden documenten zouden be trekking hebben op de staatsveilig heid. met name op het gebied van defensie en buitenlandse zaken, werd meegedeeld. Bhoetto zou de stukken uit zijn residentie naar huls hebben meegenomen. De meeste documen ten werden gevonden in Karatsji op „vreemde plaatsen zoals in de badka mer en in kussenslopen". Ook in de steden Larnaka en Naudero werden geheime stukken gevonden. De in houd van de documenten is niet be kend gemaakt. Mevrouw Bhoetto en haar dochter zijn gisteren „voor de laatste keer" bij Bhoetto in zijn dodencel in Isla mabad geweest. ZIJ bleven meer dan twee uur in de gevangenis, terwijl anders slechts een half uur wordt toegestaan. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Volgens een voormalig medewerker van het Amerikaanse concern General Electric is de kans groot dat de moeilijkheden met de kerncentrale in Harrisburg te wijten zijn aan een te goedkope constructie. Het feit dat men de veiligheid on dergeschikt maakte aan zuinig heidsoverwegingen was voor mij zes jaar geleden reden om mijn ontslag te nemen aldus de heer J Boerrigter die thans als beeldend kunstenaar in het Groningse Mus sel woont, maar van 1966 tot 1972 hoofd is geweest van de ontwerp afdeling van koelsystemen van General Electric. In de berichten over het mankement aan de cen trale is sprake van een niet goed functionerende klep. Dat kan vol gens Boerrigter alleen een veilig heidsklep zijn geweest die gaat werken als in het reactorvat een'te hoge druk ontstaat. Uit zuinigheid is de bewuste klep in het ontwerp waarbij Boerrigter betrokken was. volgens hem te klein gekozen. Na opening zou hij gaan klepperen en door de snelle slijtage daarna niet meer goed af sluiten. Hij had indertijd vergeefs bezwaar gemaakt tegen dit ont- werp-detail, waarvan hij overigens niet zeker weet dat het in Harris burg is toegepast. Grotere klep pen zouden een vergroting van het reactorgebouw noodzakelijk heb ben gemaakt, wat miljoenen gul dens extra zou kosten. „Ik ben intussen al weer een poos bij Ge neral Electric weg en er hebben zich ongetwijfeld nieuwe ontwik kelingen voorgedaan. Maar als de mentaliteit dezelfde is gebleven, dan gaat het meer om het geld dan om de veiligheid." Nieuws uit Harrisburg staat op pagina 7. P De grootste regionale bank Toonbeeld van Friese degelijkheid Leeuwarden Telefoon 05100-43123 FRANKFURT (Reuter. AFP) Bij de ontploffing van een bom in Frank furt zijn tien mensen gewond geraakt van wie zes ernstig. De bom ontplofte gistermorgen in een zak met lucht poststukken op het vliegveld van Frankfurt en zou bedoeld geweest zijn voor een Israëlisch vliegtuig. Een Westduitse woordvoerder van justitie sloot uit dat de bom het werk zou zijn van Westduitse extremisten Hij achtte de kans groter dat de bom het werk was van Palestijnen De bom heeft enorme materiële schade aan gericht Hoeveel sneeuw is overmacht? Dan denk je dat je eindelijk in de richting van het voorjaar gaat, en dan beginnen b en w van Assen nog eens een discussie met hun ambtenaren of ze destijds sneeuwvrij hadden genomen, dan wel écht niet konden komen werken. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk, Hetty Blok cn Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute Icctuur- hangcr Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud cn praktivch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betail- periode een welkomstkorting yan 7. Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1