Evacuatieplan gereed Toch Küesttwkado Lekkende kerncentrale: toestand iets verbeterd Nederlandse bankier zou Rhoodie helpen 'Saoedi-Arabië weigert visum aan humanisten' I N. ieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Enkele buien Bijbel en politiek Onderhandelaar: contact met Den Haag 'Einde Pekingse lente in zicht' Minister Peijnenburg overleden Vondeling haalt uit naar Philips Tempo-Team verzorgt f Trouw - bij de tijd I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een bant met overtuiging: TrOUW Trouw Vandaag: Wisselend bewolkt met enkele buien, middagtemperaturen onge veer negen graden, matige zuidwestenwind. Morgen en overmorgen: af en toe buien, middagtemperatuur omstreeks acht graden. Morgen: zon op 7.12 onder 20.16 maan op 11.22 onder 2.23 37STE JAARGANG NR 10811 - MAANDAG 2 APRIL 1979 HET WEER LOSSE NUMMERS 60 CENT «C a> T3 Pagina 2 Pagina 3 Uitstel fusie: met moeite akkoord CHU Pagina 4 Op de planken: Fun- house, Zondag, Triolo- gie van het weerzien Pagina 5 Iran islamitische republiek Pagina 7 Corrie Zelen, een uitgeverij PAGINA 8 Ruime winst Feyenoord PAGINA 10 Jan Raas winnaar Ronde van Vlaanderen PAGINA 9 Rode kaart voor Piet Wildschut Pagina 13 Service (mode. rtv-program- ma's, weer, feuilleton, puzzel, strips) door Hennie Serfontein JOHANNESBURG Het Zuidafrikaanse zondagsblad de Sunday Times heeft gisteren gemeld dat de Nederlander Henry Merkx-Vroom de nieuwe geheimzinnige onderhande laar is die met de Zuidafrikaanse regering een overeenkomst probeert te sluiten, die het stilzwijgen van Eschel Rhoodie tot gevolg moet hebben. Rhoodie is de voormalige secretaris generaal van het ministerie van informatie, die zich ergens in Europa schuil houdt. De Nederlander zegt contacten op hoog niveau te hebben gehad met de Nederlandse en de Franse regering. Volgens Merkx-Vroom, een gepensio neerde bankier en industrieel, die in een luxe appartement in de zuid- Franse stad Cannes woont, heeft de Nederlandse regering hem gevraagd te kijken wat hij aan de kwestie met de bandjes van Rhoodie kan doen. ,,Ik heb de zaak in handen gegeven van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken. Ik ga mijn vin gers niet brandenEen woord voerder van het ministerie ontkende gisteravond nadrukkelijk dat Buiten landse zaken contacten heeft met de bankier-industrieel. HARRISBURG (UPI, Reu ter, AP) President Carter liet zich gisteren in de nog steeds zacht lekkende kerncentrale Three Mile Is land van de toestand op de hoogte brengen. Volgens de topdeskundigen van de federale Commissie voor toezicht op kerninstalla ties (NRC) was de situatie stabiel en iets verbeterd. Men had kans gezien om de gasbel die boven in het reactorvat was ge vormd, wat kleiner te krijgen. Als die gasbel groter zou worden, zou het koelwater niet meer om de brandstof- staven (lager in het vat) kunnen spoe len. Door de restwarmte die de sterk radio-actieve staven nog steeds ont wikkelen, zouden ze gaan smelten. Dat zou tot een volstrekt oncontro leerbare toestand kunnen lelden. Explosief Op de vraag waarom de Nederlandse regering contact met hem heeft ge zocht zei Merkx-Vroom aldus de Sun day Times: „Dat ligt voor de hand. de Nederlandse regering weet dat ik een heel goede vriend van hem (Rhoodie) ben. Ik heb met hem getennist toen hij in 1966 en 1967 attaché was in Den Haag. De Nederlandse minister-presi dent Dries van Agt is ook een heel goede vriend van mij." Volgens Merkx-Vroom heeft zijn regering hem gevraagd aan niemand iets mee te delen. De Sunday Times heeft een bandje van een telefoon gesprek van Merkx- Vroom met de Johannesburgse za kenman Josias van Zyl, die onlangs PEKING <a: Reuter) Het revo lutionaire comité van de Chinese -ïoofdstad Peking heeft in het Vólks- dagblad een verbod uitgevaardigd op alle publikaties en muurkranten die Jijn gericht tegen het socialisme, te- jen het marxisme-leninisme, tegen iet denken van Mao Zedong en tegen ie huidige leiding van de Chinese ommunistische partij. Dok het aantal plaatsen waar politie- ce bijeenkomsten mogen worden be- egd is aan banden gelegd. De bevol- cing moet de politie helpen om over reding van deze bepalingen te voor- comen. Zij die hun fouten niet willen lorrigeren zullen worden gearres- eerd, politiek heropgevoed en moge- ijk naar een werkkamp worden ver- >annen. De maatregelen zijn bedoeld om „de :enheid en de stabiliteit in het land te /aarborgen". Het eind van de „Pe- ;ingse lente" lijkt in zicht en verschil- ende „democratische bewegingen" lie de afgelopen maanden als pad- lestoelen uit de grond schoten, heb- >en boos gereageerd en gezegd dat de Chinese leiding niet echt gelnteres- eerd is in democratische vrijheden. randarts geeft te veinig voorlichting samen met generaal Hendrik van den Bergh, het ex-hoofd van de Zuidafri kaanse inlichtingendienst BOSS in Parijs een eerste overeenkomst sloot met Rhoodie. Volgens Merkx-Vroom echter heeft dit gesprek nooit plaats gevonden. In het gesprek heeft Merkx-Vroom een ontmoeting voor gesteld met de Zuidafrikaanse presi dent John Vorster of premier Pieter Botha in Zuid-Afrika zelf of op de Seychellen-eilanden om te praten over de bandjes van Rhoodie, waarop gegevens staan over geheime projec ten van het ministerie van infor matie. De Nederlandse bankier zou ook eige naar van het door de Zuidafrikaanse staat gesteunde dagblad „The Citi zen" en president-directeur van het blad ,,To the Point", waarvan ook wordt gezegd dat de regering het fi nancieel steunt. Mevrouw Jussen woont in hetzelfde appartementen- blok als Merkx-Vroom en in het band- gesprek laat de bankier de naam Jus sen ook vallen. Hij heeft tegen Van Zyl gezegd dat hij de enige is, die Rhoodie in de hand weet te houden, „niet Jussen of iemand anders". Ook was hij de enige, die Rhoodies ver blijfplaats kent en wist hij alles wat op de bandjes staat. Die bandjes kon den niet worden gepubliceerd. „Die vervloekte onzin" moest over zijn en hij had Rhoodie aan het verstand gebracht dat vrijgave van de bandjes neer zou komen op verraad. Van Zyl telefoneerde Merkx-Vroom na een boodschap van Rhoodies advocaat in Pretoria. Verbranden Tegen de Sunday Times heeft Merkx- Vroom gezegd dat hij gevraagd is te onderhandelen maar meer wilde hij er niet over zeggen. Op het bandje staat: „Ik heb gisteren met de Franse regering gesproken en die heeft me gevraagd iets te doen. Ik weet zelf niet wat ik er aan kan doen. Mijn eigen regering heeft contact met mij maar ik kan alleen maar goede advie zen geven." Volgens de bandopname heeft Merkx-Vroom tegen Van Zyl gezegd dat hij bereid is alle bandjes door een notaris te laten verbranden als er een overeenkomst kan worden gesloten. Eerst zei Merkx-Vroom dat hij zich niet met de zaak kon bemoeien maar later voegde hij er aan toe: „Ik kan het met de Nederlandse regering pro beren, waar ik heel goede vrienden heb. Ik zal het met de Franse probe ren. Als je problemen hebt kun je ook mijn goede vriend Jussen van To the Point bellen. Maar we moeten er uit zien te komen." In een telefoonge sprek met de Sunday Times ontken de Merkx-Vroom te weten van onder handelingen of de inhoud van Rhood ies bandjes te kennen. „Alles wat ik weet is dat ik een goede vriend van Rhoodie ben." Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister drs. M. W. J. M. Peijnenburg van Wetenschapsbe leid is gisteren op 51-jarige leeftijd in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis overleden. De bewindsman verbleef in dat zie kenhuis sinds 16 maart, nadat hij eerder opgenomen was geweest in het Haagse Westeinde-ziekenhuis voor een operatie aan een beenader. Kort voor die operatie traden er complica ties op en werd hij overgebracht naar de afdeling hartbewaking. Toen zijn toestand verslechterde, werd hij op genomen in het academisch zieken huis Dijkzigt. Minister Peijnenburg maakte sinds 1977 deel uit van het kabinet-Van Agt. Als minister van wetenschapsbe- leid volgde hij Trip op. In 1966 werd UlttOCnt hij lid van de Tweede Kamer voor de KVP. Hij had zitting in diverse Ka mercommissies en was plaatsvervan gend lid van de parlementaire verga deringen van de Raad van Europa en de Westeuropese Unie. Topdeskundigen van de NRC hebben verschillende mogelijkheden in over weging om de gasbel te verwijderen. Zij hebben daar niet onbeperkt de tijd voor, omdat in de hoofdzakelijk uit waterstof bestaande bel geleide lijk ook wat zuurstof terechtkomt. Op den duur wordt het gasmengsel daardoor explosief, hetgeen weer een nieuw risico betekent. Maar dat duurt volgens chef operatién Harold Denton van de NRC nog een dag of twaalf. Een beslissing over de afwikkeling van het probleem wordt binnen enke le dagen verwacht. Voor het geval men een mogelijkheid voorziet dat bij de operatie belangrijke hoeveelhe den radioactiviteit zouden vrijko men, liggen er evacuatieplannen klaar. De bevolking binnen een straal van acht kilometer rond de centrale zou dan eerst worden weggehaald (40.000 mensen). In een sector in de richting van de wind zou de bevol king tot een afstand van tussen vijf tien en dertig kilometer de huizen moeten verlaten. Afhankelijk van de windrichting zou dat maximaal nog eens 150.000 mensen kunnen be treffen. Technici kijken naar een model van de kernreactor Three Mile Island II, dat naar de centrale ls gebracht om de problemen bij het afkoelen van de kern beter te kunnen overzien. Op de achtergrond een van de koeltorens. Peijnenburg werd geboren in het Noordbrabantse Geldrop. Na het be halen van het diploma gymnasium B studeerde hij economie aan de katho lieke hogeschool in Tilburg, waar hij in 1956 afstudeerde. Van 1956 tot 1966 was hij secretaris van het Nederlands Katholiek Werk gevers Verbond en als zodanig lid van verscheidene commissies van de So ciaal Economische Raad en de Stich ting van de Arbeid. Verder was hij onder meer adviseur van het Neder lands Christelijk Werkgevers Ver bond. De bewindsman laat een vrouw en twee kinderen een zoon van 21 en een dochter van negentien achter. Voor de radio noemde premier Van Agt gisteren „dienstbaarheid" de meest treffende eigenschap van Peij nenburg. Minister Andriessen zei dat Peijnenburg meer ruimte liet dan vroeg. De begrafenis is donderdagmiddag twee uur op de r.k. begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag. Om half tien 's morgens is er een herden kingsbijeenkomst in de hal van het ministerie van onderwijs; om twaalf uur begint een mis van requiem in de Paschalskerk aan de Wassenaar- seweg. In Memoriam: zie pagina 3. De bevolking in de directe omgeving heeft voor een deel deze mogelijke ontwikkelingen niet afgewacht en is op eigen initiatief vast verdwenen. De uittocht kwam op gang nadat gouver neur Thornburgh van Pennsylvania vrijdag geadviseerd had om zwangere vrouwen en kinderen tot zes jaar uit het gebied van acht kilometer te la ten weggaan. Er ontstond eeen pa niek. wel grote drukte bij benzinesta tions. Volgens schatting van de plaatselijke autoriteiten zouden zondag in totaal ongeveer 50.000 mensen zijn wegge trokken. De burgemeeser van het vlak bij de centrale gelegen stadje Middletown heeft een avondklok in gesteld om eventuele plundering van de verlaten huizen te voorkomen. De tot nog toe vrijgekomen radioacti viteit vormt volgens de NRC overi gens nog geen zelfs maar theoreti sche bedreiging voor de gezond heid. Denton maakte zaterdag be kend dat de totale stralingsdosis voor de bevolking ééntiende bedroeg van de hoeveelheid die theoretisch, op de lange duur. één of twee extra gevallen van kanker zou veroorzaken. Gouver neur Thornburgh trok dan ook met ingang van zaterdagmorgen zijn ad vies aan de bevolking in, zo veel mo gelijk binnenshuis te blijven. Zie ook pagina 5 DEN HAAG (ANP) De ambassade van Saoedi-Arabtë weigert Nederlandse humanisten een visum voor dat land te verstrekken. Een inwoner van Leiden die voor een vakantie naar Saoedi-Arabië een toe ristenvisum aanvroeg, werd dat ge weigerd omdat hij humanist was. Als hij christen was geweest was hij wel tot het land toegelaten, zei drs. R. A. P. Tielman, algemeen voorzitter van het humanistisch verbond, in een tv- uitzending. Tielman zei dat de niet- joodverklaringen in feite werken als christen-verklaringen, en deze blij ken nu ook humanisten te treffen." Tielman houdt het mogelijk dat Sa oedi-Arabië zo de Joodse Nederlan ders wil treffen die lid zijn van het humanistisch verbond. De Tweede- Kamerleden Bolkestein (VVD) en Roethof (PvdA) hebben minister Van der Klaauw vragen hierover gesteld. EINDHOVEN (ANP) Kamervoor zitter Vondeling heeft als PvdA-lijst- aanvoerder bij de Europese verkie zingen) zaterdag opnieuw uitgehaald naar de leiding van Philips in Eindho ven. Hij zei dat Duitsland. Engeland en Frankrijk subsidies geven aan de chips-industrie in die landen en met name aan ondernemingen (RTC in Frankrijk; Mullard in Engeland en Valvo in Duitsland), die feitelijk Phi- lips-bedrtjven zijn. Volgens Vonde ling zou Philips een verhuispolitieke hebben ontwikkeld om zoveel moge lijk subsidie te krijgen door middel van dochter-ondernemingen. Vondeling zei dat de subsidie-politiek sterke gevolgen kan hebben voor de werkgelegenheid bij Philips-Neder- land. Speurwerk naar chisp zal wel licht straks nauwelijks meer in ons land gebeuren, maar wel in Duits land. Frankrijk en Engeland. Het lijkt erop, dat de kapitalistische mammoet Philips in Europa het na tionalisme te slim af is aldus Vonde ling, die ook zei dat er in het bedrijf sprake is van een volstrekt dictatori- ale structuur. ADVERTENTIE Werken in de gezondheidszorg? Kijk in de Gouden Gids Hoofdkantoor: 020-156151 Het etmaal duurde zaterdag een uur korter dan nor maal. Sommige mensen schijnen zondag te hebben gedacht dat de zomertijd een aprilmop was. Niettemin kunnen wij hen verzekeren dat het echt zo laat is als ze niet gedacht hadden. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok cn Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud cn praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Volgens de autoriteiten konden zwangere vrouwen en kleine kinderen beter uit voorzorg het gebied van de centrale verlaten. Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting yan 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1