frees voor geweld emt verlagen WW Een ambtsbericht uit de doolhof s Christelijke politiek itomobilist dronken tor kalmeringsmiddel s N S s s N s s s s s V s s 'Veluwse boer nog eens oliesheik van Europa' _jrdeel Rekenkamer gaat Albeda te ver ASOCIAAL Bedreiging zou vaak voorkomen Mogelijk gaswinning uit mest tëE dag 31 maart 1979 BINNENLAND trouw/kwartet Derd C J pnze Haagse redactie HAAG Veel werkloosheidsuitkeringen worden niet verlaagd of stopgezet, terwijl dat ou moeten gebeuren. De vrees, dat werklozen geweld zullen gebruiken als hun uitkering vaar komt, is een van de oorzaken. Dat is de overtuiging van de Algemene Rekenkamer, neent dat de overheid er financieel „aanzienlijk" bij inschiet. Minister Albeda (sociale 0) vindt echter dat de Rekenkamer „wat ver" gaat door te suggereren „dat er een oestand van grote omvang is". De Rekenkamer staaft zijn bevindingen niet met cijfers. 1SII "^^kenkamer toont zich in het in verschenen Jaarverslag over .verontrust" door de bevindin- ij een vijftiental gewestelijke jsbureau's (GAB's). Het is de ikamer gebleken, dat de GAB's reke blijven bij het inlichten emeenten en bedrijfsverenigin- die uitkeringen verstrekken, een werkloze een baan, spant niet voldoende in voor nieuw >f belemmert hij op een andere de arbeidsbemiddeling, dan zijn recht op een uitkering n. De GAB's moeten hun er- n met werkzoekenden doorge in de uitkerende instanties, ,de informatiestroom bevat be- ap'pke leemten", aldus voorzitter 1 djeschar van de Rekenkamer. Ikenkamer noemt als oorzaken: jsheid van de uitkerende instan- luufclf („een vertraagde of zelfs ont- nde reactie stimuleert de "t niet"), een doelbewuste keuze e GAB's voor beperkte bericht- g, en de dreiging met geweld medewerkers van de GAB's. ps de Rekenkamer is hier spra- n een „dikwijls voorkomend ver- TYisel". Noch uit het jaarverslag, uit de toelichting van drs. Pe- blijkt hoe „dikwijls" dat voor- en hoe „aanzienlijk" het finan- nadeel voor de overheid is als ringen intact worden gelaten, lar: „Wij hoorden van geweld, alleen op de arbeidsbureau s, ook gericht tegen de woningen Zinnen van GAB-medewerkers". Jter Albeda is. zo heeft hij de amer laten weten, ervan door- drongen dat er „een reëel probleem" bestaat. Maar van een „veel voorko mend daadwerkelijk agressief optre den" kan volgens de bewindsman niet gesproken worden. Peschar: „De minister heeft kennelijk de neiging de zaak wat minder zwaar aan te zetten. Het kan zijn dat hij als goed politicus het probleem met veel om zichtigheid benadert." Ontwikkelingshulp De Rekenkamer levert in zijn jaarver slag nogal wat kritiek op de wijze, waarop ontwikkelingsgelden worden besteed. Nederland zet in de derde wereld vaak projecten op, die later echter exploitatietekorten opleveren waarvoor de bewuste landen niet kunnen opdraaien. Peschar: „Onze suggestie is daarom om als hulpverle nend land ook tijdelijk die tekorten te betalen, in plaats van nieuwe pro jecten op te zetten." Gebeurt dat niet, dan zijn veel projecten gedoemd snel weer ineen te zakken. Restauratie Een doelmatiger besteding van over heidsgeld is volgens de Rekenkamer ook mogelijk bij de restauratie van monumenten. Peschar: „Je kunt daar wel een hoop geld in steken en dat een onzer verslaggevers STRICHT Een 45-jarige automobilist uit het Limburg- iatsje Geulle maakt kans van rechtsvervolging te worden agen nadat hij twee jaar geleden in Maastricht werd ;ehouden wegens dronkenschap achter het stuur, •loedproef toonde destijds een )lpromillage van 2,64 aan, ter- erdachte ontkende ook maar las alcoholhoudende drank te én gedronken. Later beweerde igeveer een waterglas Melisana ibben gedronken, niet wetend it „kalmeringsmiddel" bijna 75 nt alcohol bevat. Na een uitzen- van AVRO's Televizier over dit erp was hem pas een licht ;aan. De Maastrichtse officier justitie mr. J. Booster gelastte ip een onderzoek, waarna het ïhtelijke Laboratorium in Rijs- constateerde dat het drankje daad 74,2 procent alcohol bevat. iduiding van het alcoholper- ge staat slechts vermeld op de zijde van het doosje waarin het verpakt is. Noch het etiket noch jsluiter vermelden daarover iets. rordt geadviseerd het drankje te engen met water en desgewenst een klontje suiker. Over de precedentwerking van een mogelijke vrijspraak kan mr. Booster nog niets zinnigs zeggen. „Ik heb de man in elk geval verzocht de rekenin gen van het medicijn ter zitting op tafel te leggen. En inderdaad is op de verpakking nauwelijks waar te ne men dat er sprake is van zo'n hoog alcoholpercentage, terwijl Je het bij elke apotheker of drogist kunt kopen. Er is geen drankvergunning voor no dig. Ik zou me zelfs kunnen voorstel len dat veel apothekers en drogisten het zelf ook niet weten". Mr. Booster refereert daarbij aan een artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde, waarin een arts enige tijd geleden schreef over zijn ervaringen met Melisana. Volgens deze arts bleken verscheidene patiën ten volledig verslaafd aan het middel. Sommigen dronken één tot drie fla cons van 250 ml per dag, terwijl fami- gebeurt ook maar vaak is er geen enkele zekerheid, dat er ook nog geld is om het monument te onderhouden. Daardoor bestaat het gevaar, dat een gebouw toch weer in verval raakt Het zou goed zijn als de rijksdienst' voor de monumentenzorg ook een onderhoudsregeling, met subsidies, in het leven roept." Het ministerie van CRM, heeft daar volgens de re kenkamer wel oren naar. De Rekenkamer heeft, net als in voor gaande jaren, ook kritiek op de steun verleningen aan bedrijven in noord. Zo meent de Rekenkamer dat de overheid onvoldoende toezicht heeft gehouden op de besteding van steun bedragen door het textielbedrijf Hol- landis. De mogelijkheden van dit be drijf werden, na de eerste steunverle ning. keer op keer te optimistisch ingeschat, zo oordeelt de Rekenka mer verder. De Rekenkamer komt tot de conclusie, dat het zeer moeilijk is voor de overheid om zich te onttrek ken aan steunverlening als eenmaal de eerste bedragen zijn neergeteld. De steun krijgt een „slepend karak ter", en het is „vrijwel onontkoom baar" dat de overheid zich niet houdt aan de zelf-ontworpen normen voor steun. KLM De Rekenkamer heeft ook gepoogd opheldering te krijgen over een „aan zienlijk bedrag aan geheime uitga ven" (provincies en dergelijke) van de KLM. De Rekenkamer heeft echter „niet de bevoegdheid om ter plekke een onderzoek in te stellen, om zelf andere stukken in te zien dan officië le papieren zoals het jaarverslag", aldus Peschar. Hij betreurde het dat de Rekenkamer „afhankelijk is van door anderen ver strekte informatie". De Rekenkamer kon niets anders doen dan de staats secretaris van verkeer en waterstaat, mevrouw Smit Kroes om informatie vragen. De staatssecretaris heeft de Rekenkamer hetzelfde antwoord ge geven als eerder aan de Tweede Ka mer: geheime reducties kunnen wor den aanvaard, mits de controle daar op voldoende is. Dat is bij de KLM, naar haar mening, het geval. lieleden bevestigden dat er honder den flessen in huis werden aangetrof fen. Geen van deze patiënten was zich bewust van het feit dat hij alco hol dronk. Bovendien werd in het desbetreffende artikel aangetoond dat in Duitsland (waar Melisana van daan komt) wel degelijk zowel op de verpakking als op de bijsluiter wordt gewaarschuwd tegen beïnvloeding van de rijvaardigheid in verband met het hoge alcoholpercentage. „In Nederland ontbreekt die duidelij ke indicatie, en wellicht dat deze pu bliciteit kan leiden tot verandering daarin". Mocht bij toekomstige aan houdingen het drankje door dronken automobilisten als alibi worden ge bruikt, dan ziet ook mr. Booster daar in nog geen oplossing. „Een moeilijke zaak", is zijn enige commentaar. De zaak dient vrijdag 6 april. Voor veel mensen is het sociale verzekerings stelsel een doolhof. Je weet hoogstens waar je naar binnen moet, maar daarna ben je in het oerwoud van overheidsinstanties en voor schriften de weg zo kwijt. Nu zal het best waar zijn dat er nogal wat mensen van het kastje naar de muur worden gestuurd: dat er mensen worden vermalen tussen ambtelijke molens en dat zij het sociale verzekeringsgebouw zien als een logge, bureaucratische papierwinkel. Hoe is het omgekeerd? Is voor veel sociale verzekeringsmannen alles wat zich buiten de vertrouwde sfeer van rechtsregels en voor schriften afspeelt een soort eng buitenbos? Met hoeveel argwaan bekijkt een ambtenaar de stroom mensen, die dagelijks langs zijn loket trekt? Het is ongetwijfeld waar dat de meeste mensen op goede gronden en te goeder trouw om een uitkering vragen, maar een amb tenaar weet natuurlijk heel goed dat er een klein percentage tussen zit dat doelbewust probeert de zaak te flessen. En over het grijze gebied van kleine vergissin gen en verschrijvingen, halve waarheden en leugentjes om bestwil is dan nog niet gespro ken. Een ambtenaar weet dat hij soms wordt geflest, maar hij is niet aangesteld en niet opgeleid als rechercheur, hij voelt er vaak niet voor om als verlengstuk van justitie te dienen en hij zal terwille van zijn eigen arbeidsvreug de niet iedereen tegemoet willen treden als een potentiële oplichter. Hij hoeft per slot van rekening geen enkele uitkering uit eigen zak te betalen. Aan de andere kant is hij ook niet aangesteld om voor suikeroompje te spelen. Hij zal op basis van zijn gezonde verstand, uitgaande van de goede trouw, de voorschriften moeten toe passen. Dat het hem daarbij niet gemakkelijk wordt gemaakt, blijkt weer eens uit de caprio len die een Marokkaan onlangs tot in hoogste instantie heeft gemaakt. Ter voorkoming van misverstanden wijzen we er op dat Juist de groep buitenlandse werknemers er vaak het bekaaidst afkomt. Voor hen is immers niet alleen de sociale verzekering, maar heel Neder land een doolhof. De Marokkaan K. vroeg bij de Raad van Ar beid kinderbijslag voor het derde kwartaal 1972 tot en met het vierde kwartaal 1975 voor zijn vier kinderen: Mohamed. geboren in 1960, Farid (1962), Laïla (1964) en Farid (1971). Nu ontving de man zo bleek later al jarenlang onder een andere naam van een andere Raad van Arbeid al kinderbijslag voor zijn eerste drie kinderen. Dat belette hem niet om zich in september 1976 weer onder de naam K. met ander paspoort bij de Raad van Arbeid te melden. „Ik heb nooit kinderbijslag gekregen, vertelde hij de dienstdoende ambtenaar. „Ik wist niet dat zoiets bestond in Nederland, maar ik heb wel twee dochters: Laïla, geboren in 1962 en Farid, geboren in 1971". „In ieder geval klopt er een datum niet, stelde de ambtenaar vast. En waar zijn nu die twee andere kinderen?" Het probleem werd niet opgelost. De Raad van Arbeid voelde er echter niets voor om bij de neus te worden genomen en wees de aanvraag af. Wanneer deze aan vraag naar waarheid is ingevuld, dan hebt u al jaren ten onrechte kinderbijslag voor twee. kennelijk niet bestaande, kinderen genoten" door Huub Elzerman K. hield vol dat er sprake moest zijn van een misverstand en hij ging in beroep tegen de afwijzing door de Raad van Arbeid. Dat beroep verloor hij en vervolgens stapte hij naar de Centrale Raad van Beroep. Dit wijze college keek verrast op. toen alle stukken op tafel kwamen. Allereerst was daar een dagrapportje van de ambtenaar van de Raad van Arbeid. „De heer K. meldde zich in september 1976 aan mijn loket met de mededeling dat hij zijn familieboek op ons verzoek kwam inleveren. Hij zou reeds zeven jaar in Nederland verblij ven. had echter nimmer kinderbijslag aange vraagd. omdat hem niet bekend zou zijn dat hij daar recht op had. Hij zou dat eerst kort geleden hebben vernomenaldus de ambte naar. Een dag later nam de ambtenaar contact op met de werkgever van K. „Dat is merkwaardig, zei de werkgever. Ik weet niet beter dan dat hij met ernstige rugklachten thuis zit en dat hij niet zou kunnen of mogen lopen". De baas van de Marokkaan bleek ver volgens bereid te zijn voor de ambtenaar een tipje van de sluier op te lichten. „K. zit al jarenlang in Nederland met een vals paspoort, vertelde hij. In mei '76 ging hij met vakantie naar Marokko. Toen hij daar twee dagen was. meldde hij zich ziek. Begin september dook hij plotseling op met het verhaal dat hij een nieuw paspoort en een nieuwe naam had gekregen. Daardoor beschikte hij ook over een eigen familieboek op zijn nieuwe naam". Navraag bij de andere Raad van Arbeid leerde de ambtenaar vervolgens dat de Marokkaan daar onder de naam D. kinderbijslag had geno ten en wel tot het derde kwartaal van 1972. Daarna was de verzekering overgeschreven naar Utrecht de plaats waar het verhaal speelt maar de Raad van Arbeid Utrecht betaalde nimmer kinderbijslag omdat op de verschillende controleformulieren uit Marokko steeds stond vermeld: „Sans Etat Civil" ofwel ..zonder burgerlijke staat". Nu de Marokkaan onder zijn nieuwe naam probeerde alsnog zijn kinderbijslag sinds "72 te incasseren, besloot de ambtenaar opnieuw ver der te speuren. Hij stuurde nieuwe controlefor mulieren naar Marokko en hij schakelde het ministerie van buitenlandse zaken in. Dat le verde hem een briefje op van de tijdelijke zaakgelastigde in Rabat „Ik heb de eer te berichten dat blijkens van de gouveneur van Nador desgevraagd ontvangen inlichtingen de heer M. M. alias D. slechts eenmaal ln het huwelijk ls getreden en wel met mevrouw H. De uit dit huwelijk geboren kinde ren zijn: Farid, geboren ln 1969 en Abdelmajid, geboren in 1971. Het meisje Laïla. geboren in 1970 is in '73 overleden," aldus de zaakgelas tigde. De opmerking over het eenmalige huwelijk van K.sloeg overigens op een aanvullehd be roepschrift. waarin hij stelde dat hij nimmer kinderbijslag had ontvangen ten behoeve van zijn kinderen uit zijn tweede huwelijk. Met deze warwinkel aan tegenstrijdige gegevens bleef de centrale raad zitten. Toch lag het probleem juridisch gezien niet zo moeilijk. „De man heeft kinderbijslag aangevraagd voor kin deren, die blijkens dc officiële ambtsberichten niet bestaan, stelde de centrale raad vast. Voor die kinderen is de kinderbijslag dus terecht geweigerd." Maar zou het dan niet mogelijk zijn dat K. kinderbijslag claimde voor kinderen uit een huwelijk waarvan niet duidelijk was of het ging om een eerste of een tweede vrouw? Hij mocht er per slot van rekening vier hebben Bovendien moest op grond van het zelfde „ambtsbericht" worden vastgesteld, dat hij weldegelijk kinderen had. ook al was er sprake van een tot nu toe onbekende Abdelmajid. Het antwoord van de centrale raad was kort: De afwijzing heeft geen betrekking op deze kinderen, zodat het verweer van K. in dit geding bulten de orde is." Zo verloor de Marokkaan zijn zaak zonder dat met zekerheid vaststond of het hier ging om een gewone oplichter of om iemand voor wie het sociale verzekeringsstelsel een ondoor dringbaar oerwoud is. Voor (Je laatste stelling zijn goede gronden aan te voeren, want in de jaren na de uitspraak van de centrale raad vroeg hij zeer onregelmatig kinderbijslag aan voor de twee kinderen van wie „officieel" vast stond dat ze van hem waren. Die kinderbijslag kreeg hij dan ook prompt uitbetaald, maar waarom zou een oplichter zich zelf telkens weer tekort doen? Waarom sloeg hij telkens kwartalen over? Vaststaat dat hij zijn rechten niet kende. Het ls ook best mogelijk dat hij niet weet dat een jaar vier kwartalen heeft. s Van een onzer verslaggevers VOORTHUIZEN „Nog even en jullie zijn de olie- sheiks van Europa." Dat zei de Gelderse CBTB-secretaris drs E. Broekhuis op een boe- renvergadering in Voort huizen. Hij doelde hiermee schertsend op de proeven, die op het ogenblik met de winning van methaangas uit varkens- mest worden genomen. De resultaten zijn tot nu toe niet slecht en dat zou voor de Veluwse boeren met hun soms grote mestoverschotten best eens nieuwe perspectieven kunnen openen. „De hetze tegen de intensie ve veehouderij begint wat te tanen," constateerde Broekhuis. „Eters van karbonade en kip hebben zich altijd al gematigd opgesteld, maar daar zijn intussen de mensen bijgekomen, die zich zorgen maken over onze econo mie. werkgelegenheid en betalingsba lans." Volgens de heer Broekhuis zal binnen kort een grote schare bewonderaars de boeren van de bio-industrie zelfs gaan bejubelen. Deze sector blijkt een niet onbelangrijke bron te zijn voor het produceren van energie. Technisch is het mogelijk uit mest methaangas te maken. De economi sche kant moet verder nog worden bekeken. Op het ogenblik neemt het Instituut voor mechanisatie, arbeid en gebouwen te Wageningen, in de omgeving van Voorthuizen praktijk1 proeven met de gisting van varkensj mest. Bij 2500 mestvarkens naderen de kosten van het uit mest verkregen gas die van het aardgas ai. vertelde Broekhuis. „Als de aargasprijs de ko mende Jaren mét de olieprijs omhoog gaat. kan het maken van gas uit mest aantrekkelijk worden. Dat gas is ook bruikbaar voor het aandrij' ven van gasgeneratoren, en dat biedt veel mogelijkheden voor het opwek ken van elektriciteit. Wellicht kan do mestbank, die op het ogenblik hoge overschotten en tekorten bij eikaar- brengt. in de toekomst een nieuwe- taak krijgen De CBTB-secretarij< wees er overigens ook op dat hel. produceren van methaangas uit mes forse investeringen noodzakelijk zal maken. De ARP maakt zich op haar honderdste verjaardag te vieren om daarna met spoed aan haar eigen opheffing te kunnen gaan werken. Voor de christen-democratische stroming in de politiek is een andere organisatievorm gekozen: het CDA. De drie hoofdstromen ln de Nederlandse politiek tekenen zich daardoor duidelijk af: socialistisch, liberaal en christen-democratisch. Is die laatste stroming nu alleen maar het gemiddelde van de andere twee? Of is zij wel degelijk een geheel eigen richting? Ziet het CDA kans de veelheid van politieke ideeën die christenen Juist uit hun evangelische inspiratie hebben geput om te zetten in één, herkenbare ideologie of politiek? De redactie van Trouw zal de komende weken in een serie artikelen proberen materiaal aan te dragen voor de antwoorden op deze vragen. Voor verschillende onderwerpen zal de positie worden geschetst van het CDA tegenover de andere hoofdstromen en/of tegenover andere christelijk geïnspireerde groepen. Piet Hagen en Hanneke Wijgh christen-democratische partijen dan- hun ontstaan en bestaan voor een |elangrijk deel aan de schoolstrijd en dat nog altijd te merken. Hoewel de hoolkwestie reeds in de grondwet van |917 is geregeld, bleef de interpretatie van e vrijheid van onderwijs een van de voor- laamste geschilpunten in het politieke lebat over onderwijs. Iet lijkt er zelfs op of de strijd over de ijheid van onderwijs zich weer verhe- Na het principiële conflict over de immoetwet in 1963 (waarbij een deel ^an de confessionelen tegen het wetsont werp van de geestverwant Cals stemde), is ftjiet enige rijd rustig geweest aan het on- lerwijsfront. Maar vooral sinds het optre- len van de socialistische minister Van Kemenade (1973-1977) is de vrijheid van >nderwijs weer volop in discussie. Voor de mderwijs-deskundigen van de CDA-frac- tles in het parlement is dit ongetwijfeld een van de belangrijkste thema's. Drs G. van Leijenhorst, via de CHU in de >DA-fractie van de Tweede Kamer be- and. geeft toe dat de vrijheid van onder- wijs sinds 1917 niet wezenlijk is bedreigd, \maar hij acht voortdurende waakzaam- #>eid wel geboden. In dit opzicht heeft hij een soort natuurlijke argwaan tegenover Cykowel socialisten als liberalen. Vooral bij Van Kemenade was het uitkijken gebla- zen. zegt Van Leijenhorst. terugdenkend aan menig vinnig debat dat hij met de Dud-minister voerde. Touwtrekken 3e liberaal Pais heeft tot nu toe beter op ijn tellen gepast. Van Leijenhorst citeert net instemming de toezegging van de egering, dat niet alleen de vrijheid van ichting. maar ook de vrijheid van oprich- ing en de vrijheid van inrichting ten volle tallen worden gehonoreerd -Vooral op dat laatste punt. de vrijheid van inrichting, moest je altijd touwtrek ken met Van Kemenade". zegt Van Leij enhorst. Hij noemt ook het gevecht over een tweede protestants-christelijke en een tweede rooms-katholieke lerarenoplei ding. dat tenslotte door het CDA is gewon nen. Ook in de debatten over de schoolbe geleiding, de oprichting van een leerplan- instituut en de grondwetswijziging (nota bene voorgesteld door de antirevolutio naire minister De Gaay Fortman) heeft het CDA alle zeilen bij gezet. Met het vertrek van Van Kemenade is dit soort problemen overigens niet de wereld uit, meent Van Leijenhorst. Elke keer dat er nieuwe schoolvormen komen (onder wijs voor werkende jongeren, bepaalde soorten van hoger beroepsonderwijs, enz.) moet de spreiding over de verschillende richtingen opnieuw worden bevochten. Verder denkt Van Leijenhorst aan de ver dediging van de kleiner wordende school, die door het teruglopend kindertal in haar bestaan wordt bedreigd. De wetgeving inzake democratisering (schoolraden) zal in de komende maanden een van de heet ste hangijzers worden. Gevaren Van Leijenhorst beseft zeer wel. dat een parlementaire verdediging van de vrijheid van onderwijs gevaren in zich bergt. Vrij heid op papier is weinig waard, als de mensen in de scholen deze vrijheid niet waar maken. In de jaren vijftig en zestig heeft het er wel eens op geleken, dat de voorstanders van christelijk onderwijs een beetje insliepen. De strijd was gestre den, de druk was van de ketel. „Nu zie je gelukkig dat men zich opnieuw bezint op de betekenis van christelijk onderwijs in de dagelijkse praktijk" De strijd over de invulling van de vrijheid van onderwijs heeft ook een vertragend effect. Telkens als de overheid (en dat geldt ook van confessionele ministers) vernieuwingen die te maken hebben met de inrichtingen van het onderwijs wil doorvoeren, stuit dat op problemen bij CDA-polltici, die menen dat Je het bijzon der onderwijs niet kunt dwingen. Zij vin den dat je in zulke gevallen door intensief overleg met de organisaties tot voor het gehele onderwijs bevredigende oplossin gen moet komen Grenzen vervagen Wie over dit alles praat met christenen buiten het CDA merkt dat men in die kringen niet zo gelukkig is met de identifi catie christelijk geloof-christelijke school- christelijke politiek Pater D. van Ooijen, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. vindt zelf dat de confessionele school min der vanzelfsprekend is dan vroeger. Con fessionele scholen worden voor een groot deel bevolkt door kinderen uit niet-kerke- lijk gezinnen en kinderen van christelijke ouders gaan ook naar openbare scholen De grenzen vervagen en de traditionele band tussen kerk en school is losser. Zeker in het voortgezet onderwijs en nog meer in het hoger onderwijs is de vrijheid van onderwijs een vlag geworden die de lading niet meer dekt. zegt Van Ooijen. Het grote aantal ouders, leerlingen, stu denten en docenten dat de doelstelling zelf niet onderschrijft heeft als het erop aan komt geen Invloed op het beleid van de school. Vanuit de kerk gezien is dat een onwaarachtige situatie. Het zou beter zijn, zegt Van Ooijen. dat de kerk zocht naar nieuwe instrumenten om het geloof over te dragen op volgende generaties Bijvoorbeeld via regionale ca techese. waarvan dan zowel het openbaar als het bijzonder onderwijs profiteren. Democratisering Een belangrijk geschilpunt tussen CDA- en PvdA-pollticl wordt de kwestie van de democratisering op school. De PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer heeft èen wets ontwerp ingediend, dat ouders, docenten, niet-onderwijzend personeel en in hoge re leerjaren leerlingen medezeggen schap wil garanderen via schoolraden. Dat gaat het CDA veel te ver. Het CDA wil wel medezeggenschap via schoolraden, maar de wetgever mag niet meer dan zeer globale richtlijnen geven. Als het aan Van Leijenhorst ligt. mag er in het wetje dat minister Pais over een maand of twee voorstelt nauwelijks meer staan dan dat er schoolraden zijn Wat die te vertellen hebben, zal het bijzonder onderwijs zelf moeten uitmaken Van Leijenhorst wil ook dat op bijzondere scholen de verkies baarheid voor de schoolraad beperkt zal zijn. Wie ln de schoolgemeenschapsraad wil. zal instemming met of op z'n minst loyaliteit tegenover de doelstelling moe ten kunnen opbrengen. Dat moet de men sen duidelijk verteld worden als ze zich voor het eerst bij de school aanmelden. Dat neemt echter niet weg dat men ln de praktijk wat soepeler te werk moet gaan Haast Wie intussen denkt dat het verschil tussen christen-democratische onderwijspolitiek enerzijds en liberale of socialistische poli tiek anderzijds alleen maar de vrijheid van onderwijs betreft, heeft het mis. Van- Ooijen ziet tussen zijn partij en het CDA vooral een verschil in aandrift Natuurlijk, iedereen, ook Van Leijenhorst en zelfs Pais. praat over gelijke kansen voor alle kinderen. Maar bij de socialisten zit er meer haast achter Dat heeft soms tot gevolg dat de overheid regelend moet optreden. Van Leijenhorst mag zeggen dat de socialisten te hard van stapel lopen en teveel van bovenaf willen regelen, voor Van Ooijerf staat vast dat ingrijpende maatregelen onontkoombaar zijn, als Je kinderen in achterstandssitua tie echt wilt helpen. Het huidige onderwijs bevestigt nog veel teveel de bestaande sociaal-economische klasse-indeling. Kin deren worden nog altijd op hun twaalfde gesorteerd volgens milieu. Vooral in het basis- en voortgezet onderwijs moet er iets gebeuren om dat te ondervangen. Langere brugperiodes bijvoorbeeld, misschien wel een middenschool. Van Leijenhorst wil die mogelijkheid ze ker niet van de hand wijzen, maar wekt toch de Indruk dat zij die geloven geen haast hebben. HIJ is vooral beducht voor het opleggen van vernieuwingen waar de scholen zelf nog niet aan toe zijn. De liberalen willen oude structuren teveel bevestigen, de socialisten willen ze te snel veranderen, constateert hij. „Zie Je wel", zegt Van Ooijen". het CDA is toch niks anders dan een centrum-partij, een mixture van linkse en rechtse ele menten."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9