PvdA-raadsleden willen afbraak van stuk Prins Bernardviaduct Beoordelingsfout kost J Leiden 79 huurwoninger Drukte in Meijendel maakt strenge regels noodzakelijk Al jaren twijfels over viaduct in centrum Den Haag KORT Nieuwe stadsbussen in Leiden KORT Onderzoek naar recreatie wijst uit: Inzameling van oude medicijnen is geen succes Ju« ZATERDAG 31 MAART 1979 REGIO DEN HAAG. Het Prins Bernardviaduct „daalt" nu neer vlak voor het Spui. Er is daar een vrij onoverzichtelijke krroising ontstaan, waar het verkeer veel meer ruimte ter beschikking heeft dan in feite nodig Is. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als twee PvdA-raadsleden in Den Haag hun zin krijgen, zal het Prins Bernardviaduct voor een deel worden gesloopt. De vekeerscapaciteit van het via duct in het centrum is veel te groot, het zou zowel om ver keerstechnische als stede- bouwkundige redenen goed zijn om het in te korten, stel len de raadsleden Duivesteijn en Ten Velden. De PvdA-ere hebben bij de gemeente raad een initiatiefvoorstel ingediend waarin ze vragen om een onderzoek naar de mogelijkheden tot Inkorting van het viaduct Het Prins Bernardviaduct loopt van de Juüana van Stolberglaan. achter het CentraEü Station over de spoor baan. naar het Spui. Duivesteijn en Ten Velden willen het middenstuk van het viaduct tussen het Centraal Station (het busplateau) en hel Spui af breken. Het verkeer kan gebruik maken van de bestaande op- en afri tten. die evenwijdig aan het bestaan de viaduct eerder (dan pas bij het SPui) op de begane grond uitkomen. Het komt er in het initiatiefvoorstel dus op neer dat het verkeer, rijdend in de richting van het Spui eerder afdaalt naar straatniveau. het Prins Bernardviaduct. „Maar veel raadsleden blijven maar meehuilen in het bos, terwijl ze weten dat het een verkeerde beslissing is geweest om het viaduct aan te leggen", zei de heer Duivesteijn. Hier, via deze afrit, zon het verkeer rijdend in de richting van het Spui al op straatniveau moten komen, vinden Ten Velden en Duivesteijn. Het middendeel van het viaduct (links op deze foto in een bocht weglopend) zou dan kunnen worden afgebroken. Woningbouw Die ruimte die gewonnen wordt met de inkorting willen de indieners van het voorstel gebruiken voor woning bouw Doordat in het plan de verkeersader wordt versmald, kan er ongeveer een hectare aan bouwgrond worden gewonnen. De grond is duur in dit deel van de stad. zo'n 1100 gulden per vierkante meter. De 11 miljoen gulden die de ruim te winst zodoende opbrengt, levert „een aardi ge bijdrage" in de sloopkosten van het viaduct Duivesteijn en Ten Velden stuitten vorig jaar op tegenwerking van het college van b. en w. toen ze ambtelij ke bijstand vroegen om hun voorstel technisch te onderbouwen. Als de raad met het initiatiefvoorstel ak koord gaat, komt dat ambtelijk on derzoek er toch. Overigens voelen Duivesteijn en Ten Velden er ook wel voor om de afbraak van het stuk viaduct te laten bekijken door een onafhankelijk onderzoekbureau. Omstreden „Het Prins Bernardviaduct is in onze stad altijd een omstreden pro ject geweest", zo schrijven de twee raadsleden in de toelichting op hun voorstel. Ze wijzen er op dat het idee om deze zware verkeersader aan te leggen is ontstaan in een periode di rect na de Tweede Wereldoorlog, waarin ook de plannen ontstonden voor het Centraal Station, de Utrechtse Baan en de nooit aangeleg de Rotterdamse Baan dwars door de stad. In de oorspronkelijke plannen zou het Prins Bernardviaduct het Spui ongelijkvloers kruisen, pas op de Veerkades zou het verkeer weer op de begane grond komen. Toen dat plan voor een ongelijkvloerse krui sing met het Spui niet doorging is toch besloten om het viaduct na het Centraal Station door te trekken tot vlak voor het Spui. Duivesteijn en Ten Velden wijzen er op dat ambtenaren van de dienst voor de stadsontwikkeling er tijdens de planontwikkeling ook al eens op hebben aangedrongen om het via duct korter en smaller te maken. De plannen waren toen echter al in zo'n ver stadium dat b. en w. die sugges ties niet serieus wilden nemen. Bij de presentatie van hun initiatief voorstel gisteren, stelden de twee so cialisten dat er vanuit alle fracties van de gemeenteraad regelmatig ver twijfelde opmerkingen klinken over Agent veroordeeld DEN HAAG (ANP) Het Gerechts hof in Den Haag heeft vrijdag de 26- jarige Haagse politieagent E.L.C.C. wegens heling veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf. Het hof acht het bewezen dat C. van een familielid een gestolen kostuum en leren jasje, waar de prijskaartjes nog aan vastza ten, heeft. De agent is inmiddels ge schorst. Bouwcoördinatie ZOETERMEER Het Bureau Bouwcoördinatie Nederland in Zeist gaat voor de gemeente Zoetermeer proberen enige klaarheid te brengen in de problematiek rond de prijsvor ming van twee grote bouwplannen in de wijken Seghwaert en Biijtenwegh de Leijens. Beide plannen. 204 wo ningwetwoningen in Seghwaert en 274 woningwetwoningen in Buijten- wegh, komen nagenoeg op dezelfde prijs uit. Dat wekt bevreemding om dat het eerstgenoemde plan de veel vormigheid van wat men zou kunnen noemen de hedendaagse architectuur in zich draagt. Het tweede plan is eenvoudiger van opzet en is als zoda nig opgezet met het oogmerk de sterk stijgende bouwkosten in te dammen. De opzet van het laatste plan recht vaardigt de verwachting dat de prijs per woning aanzienlijk lager zal uit komen dan bij het eerste plan. De Dienst Gemeentewerken van Zoeter meer heeft het bureau BBN gevraagd hierin enige klaarheid te brengen. Het bureau zal de gevraagde werk zaamheden uitvoeren als B en W van Zoetermeer bereid zijn daar bijna 40.000 gulden voor op tafel te leggen. LEIDEN Nog dit jaar kan het afgelopen zijn met het hobbelen, schokken en heen en weer slingeren in de Leidse stadsbussen. De NZH zal in mei beginnen met de vervan ging van de kleine bussen, die ge bruikt worden op de stadslijnen 13, 14, 15 en 16 (richtingen De Kooi. Zuid-West en Leiderdorp). De ruim 13 jaar oude bussen beginnen te ver slijten. In bet najaar zal de vervan ging voltooid zijn. De nieuwe bussen zijn een stuk com fortabeler dan de oude, zowel voor de chauffeur als voor de reiziger. De bussen hebben stuur- en rembe- krachtiging en een versnelling die vol automatisch en met de hand be diend kan worden. De bus heeft luchtvering, zodat de instaphoogte altijd gelijk is. De verwarming is sterk verbeterd. Er is meer bagage ruimte gecreëerd, bet bergen van kinderwagens is gemakkelijker. De bussen maken veel minder lawaai, doordat de motoren zijn „ingepakt" in sterk geluidsisolerend materiaal. Inmiddels zijn ook de oerdegelijke „A-road"-bussen vrijwel uit het Leidse stadsbeeld verdwenen. Over enkele maanden moeten deze uit de vijftiger jaren stammende bussen al lemaal vervangen zijn. Nog dit jaar moeten de bassen van ait type verdwenen zijn. DORPSKERK In de Dorpskerk van Pijnacker ts vanavond om acht uur een orgelconcert, door vier ama teurorganisten Op het programma staan werken van Bach. Pachelbel, G uilmam en Alain. STERVENSBEGELEIDING In Koffiebar Ruchama aan de Louise de Collgnystraat 125 in Den Haag is van avond om acht uur een avond over ..Stervensbegeleiding", ingeleid door een verpleegkundige WANDELEN - De afdeling Lei den van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie organiseert zon dagmiddag om twee uur een wande ling door „De Horsten" in Wassenaar. Het beginpunt is bij de Papelaan. ONTWIKKELING - In ..De Werf" aan de Leidseweg 21 »n Voor schoten is maandagavond om acht uur. op uitnodiging van de Raad van Samenwerkende Kerken en de we reldwinkel. een spreekbeurt van ds Harry de Lange. Hij is voorzitter van de NOVIB geweest en spreekt deze avond over „Wat is ontwikkeling ei genlijk. in India èn in Nederland?" PASSIECONCERT In de Lu therse Kerk aan de Lutherse Burgwal in Den Haag is maandagavond om acht uur een Passieconcert. Voor de uitvoering zorgt het Residentie Kerk koor „Hagacantare" o.l.v René Ver hoef! Medewerking wordt verleend door Wendela Bronsgeest 'sopraan). Bemhard Kruysen (bariton), Hans Roskam (hobo), het Toonkunstkoor Leiden met Henny Vossen (clavecim- bel) en Frans Vossen (viool). De leegstaande flats in de Leidse Merenwijk. Een misleidende makelaar of een nalatige gemeente. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De recreatie in Meijendel zal aan strengere regels gebonden moeten om het natuurlijke duinkarakter veilig te stellen en de gebieden van de duinwaterleidi schoon te houden. In de vallei van Meijendel. het bos- en duingebied rond de theeschenke- rij, gaat het steeds om een goede afweging tussen de belangen van de recreanten (ongeveer een miljoen per jaar), het natuurgebied en de duinwaterleiding. Een adviescom missie van b. en w. van Den Haag heeft een studie gemaakt over de recreatie in Meijendel. Recreatie in Meijendel kan nog best, maar iedereen moet wel op de paden blijven, zo luidt eenvoudig samengevat de aanbeveling die de commissie doet in een rapport daar over. De stromen bezoekers in Meij endel moeten meer geconcentreerd in de stukken van het natuurgebied die het beste recreatie kunnen ver dragen. Het is waarschijnlijk nodig dat er meer met jaar- en dagkaarten wordt gewerkt. De commissie vindt verder dat het aantal fietspaden en ruiterpaden in Meijendel niet mag worden uitge breid. De weide bij de theetuin, die momenteel bij springruiters in ge bruik is, moet een speel- en ligweide worden. Dat past in het streven om zo vee) mogelijk bezoekers van Meijendel te concentreren in de di recte omgeving van de theeschen- kerij. Juist daar zijn ook de meeste bossen, die minder kwetsbaar zijn dan de duingebieden. Recreanten die behoefte hebben aan rust en frisse lucht, en daarom vooral de buitenste ringen van het gebied Meijendel opzoeken, moeten de ge legenheid daarvoor behouden, maar zullen toch aan wat strengere regels (voetpaden, prikkeldraad) ge bonden dienen te worden. Het is bij voorbeeld zo. dat er in Meijendel steeds meer paadjes dwars door de duinen ontstaan die door het pu bliek worden gemaakt. De aanti ting van de vegetatie die dat n* zich meebrengt moet worden teg( gegaan, stelt de adviescommiss De onderzoekers: „Met een doelg richt beheer kan nog veel wordi behouden en teruggewonnen vo de bezoeker die in Meijendel zoe wat hij op andere recreatieterrein niet vindt: de duinen met alles w daarin en daarbij hoort." Recreatie in Meijendel: het kan best, maar wel op de paden. ■{Êri TROUW/KWARTET Broodnodige huurwoningen werden onverkoopbare koopflats jb Van een onzer verslaggevers LEIDEN Er staan in de Leidse Merenwijk al ruim een half jaar 71 flatwoningeri ongebruikt. Dit ondanks een enorme woningbehoefte in de Randstad en in Leiden bijzonder. Het zijn twee- en driekamerflats die op in 1976 door de gemeente Leiden uitgef01 grond zijn gebouwd, in de verwachting dat ze voor een maandelijks huurbedrag tussen fni en 360 gulden mede de woningbehoefte in deze sector zouden helpen lenigen. Üni n hem toen fouten gemaakt bij het be rekenen van de btw en de kapitaals- lasten over het bouwproject. De hui- Maar dat viel tegen omdat toen het gebouw er eenmaal stond bleek dat de huurprijzen tussen de 700 800 gulden kwamen te liggen. Hieraan, besloot het Leids college van B en W, bestaat in Leiden geen behoefte en daarom gaf het gemeentebestuur toe stemming aan de eigenaar de flatwo ningen te verkopen. Maar wel onder de voorwaarde dat alleen aan Leidse ingezetenen of aan Leiden econo misch gebondenen mocht worden verkocht. Eigenaar het Haagse Cen traal Financierings Instituut, (CFI) is inmiddels duidelijk geworden dat in die categorie Leidenaars geen koop lustigen voor deze flats in de Meren wijk te vinden zijn. Daarom verzocht het CFI het geemeentebestuur toe stemming te verlenen de woningen ook aan inwoners van de randge meenten van de hand te mogen doen. Geruchten dat de huidige eigenaar met opzet de flats niet verkoopt om zo de prijzen ervan te kunnen opdrij ven verwijst directeur Enghart van dit bureau naar het rijk der fabelen. „Het is onzin en nadelig kapitaalgoed renteloos te laten staan", zegt hij. Ook het verwijt dat er dan te weinig zou zijn ondernomen om de flat aan de man te brengen legt hij terzijde. „Je moet nu eenmaal in onze branche oppassen niet dood te adverteren. Want dat kost alleen maar geld. Maar we hebben gemiddeld elke week in telkens andere bladen de woningen te koop aangeboden. Dit resulteerde slechts in de verkoop van 8 woningen van de 79 appartementen van het gebouw." Als oorzaken voor het feit dat de in 1976 beoogde huurprijzen na realisering van het gebouw meer dan verdubbeld waren noemt hij on oplettendheid van de bouwer Fraanje en onverantwoordelijk beleid van de gemeente Leiden. „De gemeentelijke diensten die hiermee te maken had den hebben gewoon een te naïef ver trouwen gehad in de voorstellen en berekeningen van Fraanje". aldus Enghart. Onder meer zijn volgens ARNHEM (ANP) De inzameling van overtollige medicijnen, die de af gelopen twee weken in Gelderland is gehouden, is geen overweldigend suc ces geworden. Niet al het werk is voor niets geweest, maar erg enthousiast zijn we niet, aldus dr F. Steenmeijer. inspecteur van de volksgezondheid voor de geneesmiddelen in Gelder land. Hij heeft de indruk dat in de steden meer is ingezameld dan op het platte land. De actie duurt tot en met van daag. De komende twee weken wor den de ingezamelde geneesmiddelen naar de vuilverbranding in Duiven bij Arnhem gebracht. Medicijnen, die vanwege de schadelijke gevolgen voor het milieu niet mogen worden verbrand, hebben de apothekers (apotheekhoudende artsen), bij wie de geneesmiddelen konden worden ingeleverd, apart gehouden. Bij de 250 Gelderse apotheken zijn ook veel niet-medicijnen ingeleverd. Het gaat daarbij vooral om (vaak zeer giftige) landbouwbestrijdingsmiddelen. De apothekers hadden toestemming deze spullen aan te nemen, mits dui delijk was om welk middel het ging. VLAARDINGEN Morgen, 1 april, is de heer J. C. Spruijt, hoofd van de afdeling voorlichting van Vlaardin- gen, 25 jaar als vooriichter in gemeen tedienst werkzaam. Ter gelegenheid van dit zilveren .ambtsjubileum had gistermiddag op het Vlaardings Stadhuis een feestelij ke bijeenkomst plaats. dige prijsstelling van de wonii loopt van 121 tot 153.000 gu!p"€ oordeelt Enghart als relatief v weet dat het idee bestaat datlsei plan zouden zijn deze prijz<l 1 april te verhogen maar dat iffeu onze bedoeling niet." PP Overigens verwacht Enghart i dien de gemeente toestaat appartementen met volledig* vestiging te mogen aanbiedq.l binnen korte tijd zullen zijn ver De Leidse wethouder van vol) vesting Verboom geeft toe dei een bitter te slikken pil te maar legt de oorzaak van de vf uitgepakte berekening in eenj de bouw veranderde subsicj ling. „De nieuwe subsidie blej ongunstiger voor het flatgeb de oude." Overigens verwacht hij dat h|0r met een nu te starten intensü clamecampagne de flats alsnf»1 Leidse ingezetenen kan veipn „Wij hebben er niets meer atft naar de oorzaken van de plot^y grote prijsverhoging te zoektf flats moeten worden bewoond]v; op het ogenblik het leefmilieu ge acht albewoonde appartementflg stig wordt aangetast" en hij»€ hierbij aan de vernieuwingen L afgelopen maanden in het leegstaande gebouw zijn aan8|Wf Ook het gemeentelijk bureauipi vesting, zo deelt Verboom mèel dan aan de reclamecampagne»en ten deelnemen om zo zijn steer*n te dragen de 71 flatwoningen s verkocht en bewoond te krijget gen i •rijgetrr Kerkdiensten en ander regionieuwe op pagina 11 al

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6