Hongaars-Russisch programm! onderleiding van Lazarjew EO weerspreekt kritiö op personeelsbeleid I 904/8 Rotterdams Philharmonisch Orkest niet in topvorm, j Zondag: eerste journaal vo de doven Twee shows TV COMMENTAAR ZATERDAG 31 MAART 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Jan van Galen AMSTERDAM Jaap Drup steen (36) bepaalt al Jarenlang het gezicht van de VPRO. Als grafisch ontwerper en beeld virtuoos is hij een unieke uit zondering in de omroepwe reld. Zijn werk ls een menge ling van humoristische mo menten en fantastische, crea tieve vormen. Elektronische technieken dienen tegelijk als middel en uitgangspunt. Die combinatie resulteerde al eerder in tv-hoogtepunten als Het Grote Ge beuren (naar het verhaal van Belcam- po) en de BV Haast Show (een won derlijke reis van Willem Breukers mu- ziek-kollektiet). Daarnaast tekende hij voor de visualisering van onder meer Het Gat van Nederland en Ma- chiavelli en vervaardigde hij de in middels overbekende VPRO-vignet- ten. Morgenavond (Ned 2 20.40 uur) zendt de VPRO het eerste program ma uit van een nieuwe serie van Drupsteen. Het gaat om een serie van negen alieveringen, waarin zeer verschillen de onderwerpen, variërend van alle daags tot zeer fantastisch, aan de orde komen. Zoals altijd bij Jaap Drupsteen ligt de nadruk op de visue le vormgeving. Soms maakt hij ge bruik van tekeningen, soms van fo to s, soms zijn het collages en één verhaal is buiten opgenomen en later van enige vldeografische ingrepen voorzien. De reeks heet ..De beide dames en en dan volgt de titel, zoals De Lynx. 50.000. De Soulkliniek en Het geheim van Momca. De verhalen zijn geschreven door Rudy Koopmans (lector in de socio grafie en jazzrecensent van De Volkskrant), spelregie berust bij Mll- ka Henriques de Castro. Voor mensen die het medium een warm hart toedragen ls het videogra- flsche werk van Drupsteen een dank bare afwisseling van het gemiddelde aanbod In Nederland blijkt het ma ken van (qua vormgeving en kleur) ondermaatse produkten nog altijd eerder een verdienste dan een gruwel te zijn. Zelf praat Drupsteen bescheiden, haast verontschuldigend, over zijn vl deografische vondsten „Tv maken blijft voor mij één grote ontdekkings reis. waarin ik mij laat sturen door mijn fantasie, de visioenen die ik krijg. Er zitten geen diepliggende fllo sofién achter mijn programma's, ik wil slechts een verhaal vertellen dat Speciaal vandaag De beroemde fluitist James Galway treedt op in Music gallery- Ned. 1/19.45 Met een onderbreking voor het korte journaal vertoont de AVRO de Amerikaanse speel film Skilift naar de dood. Ned. f20.40 Negentien landen zijn ver tegenwoordigd op het Eurovi sie songfestival in Jerusalem. Ned. 2/21.00 De man met de Röntgeno- gen is een Amerikaanse scien- ce-fictionfilm uit 1903. Duitsl. 1/2330 Gasten in De Rooie Haan lijn minister Van der Stee en de-Tweede Kamerleden Weij- ers (CDA) en Dolman (PvdA) Hilv. 1/12.41 Na veertien Jaar stopt de NCRV haar populaire Sport- show. Hilv. 3/16.03 De rustdag wordt gewijd in de Grote Kerk van Maassluis, waar ds D. D. Lucas voorgaat en Feite As ma het orgel be speelt. Hilv. 2/22.00 PVT) M?0QS«7 TT mensen nog niet eerder gehoord heb ben. ik wil ze iets laten zien. dat ze nog nooit hebben waargenomen." Drupsteen geeft er de voorkeur aan niet al te veel ophef te maken over zijn nieuwe serie. Behoedzaam zijn formulering zoekend en sterk relati verend komt hij bij het terugblikken op zijn carrière tot de conclusie dat alles een logisch gevolg is van zijn achtergrond. Bij alles wat hij doet voor tv speelt zijn opleiding als grafi cus (aanvankelijk volgde hij aan de kunstacademie in Enschede een stu die voor binnenhuisarchitect) een doorslaggevende rol. Drupsteen: „Ik ben wel aangenaam verrast door het succes, omdat duide lijk vormtechnische programma's ook klaarblijkelijk bij het publiek aanslaan. Programma's die door gaans het meeste succes hebben zijn gepréfabriceerde produkten. dingen die erop afgesteld zijn om het publiek te behagen. Ik doe daar niet zo erg aan mee. Ik maak wat ik zelf mooi vind. waarvan lk natuurlijk wel denk dat anderen het ook interessant vin den. Maar ik weiger te werken met bestaande ideeën, dat is geen zuiver uitgangspunt. De kijker heeft recht op verrassingen, op nieuwe vormen, daar word Je als tv-maker voor betaald Ik werk zuiver ambachtelijk. Ik begin nooit met een vaste opzet. Ik drijf op ervaring, vaktechnisch, en verder heb ik een goed verhaal nodig als basisge geven. Voor de rest vaar ik blind op mijn fantasie. Zoiets groeit terwijl je het maakt. Ik denk dat spontaniteit ook een grote rol speelt. Als Je experi menteert met vormtechnisch gege vens onstaat dat vanzelf. Het is een soort kick om te ontdekken dat be paalde visuele grappen lukken. In feite is dat mijn enige bedoeling, de drijfveer waar alles op berust. Als de begrippen die ik verbeeld eventueel lelden tot dieperliggende zaken, dan is dat toeval, ik stuur daar niet consequent op aan. Mensen zien er vaak veel meer in dan mijn bedoe ling is. Vind ik overigens prima, maar het moet niet. Niemand hoeft zich bekocht of om de tuin geleld te voe len. Men moet onbevangen, zonder verwachtingen achter de buis krui pen. want zo begin ik ook aan mijn programma's". Toch hebben de programma's van Drupsteen, buiten zijn videografische aanpak, doorgaans ieta gemeen. Uit Het Grote Gebeuren, de BV Haast Show en ook zijn nieuwe serie valt een soort lugubere sfeer te distilleren, decadentie ten voeten uit. een kille, klinische samenleving. In Het Grote Gebeuren betrof het de huivering wekkende invasie van onaardse we zens. in de BV Haast Show muzikan- Speciaal morgen De vesperviering in de Groningse Martinikerk wordt geleid door pastoor B. van der Maas. Ned. 1/17.M Moeders en dochters pra ten over vormen van seksu eel geweld. Ned. 2. /18.45 Cherry Duyns onderzocht wat er is overgebleven van de ideeën van Edward Bella my. Hij bepleitte een gelijk aandeel voor een ieder uit de door de staat beheerde hulp bronnen. Ned. 2/21.45 Na een lang op de plank gehouden aflevering van de serie Centraal Station (21.00) volgt De ver van m'n bed show over aspecten van de Derde Wereld. Ned. 1/22.00 De Parijse opvoering van Lulu, een voor velen moei lijk toegankelijke opera van Alban Berg, is door Duits- landkijkers te velgen. Duitsl. 112.05 Ds. A. Pronk en ds. P. Os kamp gaan voor in de Tabor- kerk te Purmerend. Hilv. 2/10.00 ten in een bizarre kosmos en ook in De Beide Dames en alle afleverin gen hebben als centraal thema bizar re. fantastische gebeurtenissen. Drupsteen zegt dat een grootste ge mene deler mogelijk wel aanwezig is, maar dat er van opzet geen sprake is. „Je hebt het nu over het verhaal en daarvoor moet je eigenlijk bij de au teur zijn, voor de nieuwe serie bij Rudy Koopmans. Maar ik durf wel uit zijn naam te zeggen dat er bij het schrijven niet opzettelijk gezocht is naar ingedikte symbolen. Ze zijn zeer oppervlakkig. Het zijn wel miraculeu ze of wonderlijke vertellingen, anders kan ik er niet mee werken. Bizarre dingen zijn duizend maal interessan ter dan realistische. Als ik een ver haal in beeld breng over een strand wandeling, zoals in een aflevering, dan moet dat een ongelooflijk ver haal zijn, iets wat de mensen nog nooit eerder hebben gezien, anders kunnen ze net zo goed zelf zo'n wan deling maken. De moeilijkheid ls echter vaak: hoe kom je aan goede stukken. Voor deze serie had ik enkele mensen gevraagd een scenario te maken. Op sommige verhalen moest ik te lang wachten en andere waren weer net niet wat ik bedoelde. Toen kwam Rudy Koop mans aan met wat ik precies nodig had. Hij heeft toen maar meteen alle afleveringen voor zijn rekening geno men. Dat lag voor de hand. Mogelijk hadden de anderen ook prachtige dingen gemaakt, maar dit bespaarde nu eenmaal veel tijd". Opvallend ook is de casting, het uit zoeken van de acteurs voor de serie. Daarmee hield Milka Henriques de Castro zich bezig, Drupsteens levens gezellin. Hij wil er wel de nadruk op leggen dat die samenwerking niets heeft te maken met vriendjespolitiek, maar een logisch voortvloeisel is uit het samengaan van capaciteiten en interesses. Drupsteen „Ik heb wel op vattingen over spelregie, maar ik ben niet in staat tot de juiste uitwerking te komen. Milka heeft technische er varing opgedaan bij de NOS en heeft in de reclamewereld veel aan casting gedaan; overigens is de reclame een uitstekende leerschool. Het aardige is dat ze niet op zeker heeft gespeeld, ze heeft het aangedurfd mensen bepaal de rollen te geven waarin je ze nooit ziet. Er lopen zoveel acteurs rond die uitstekende kwaliteiten hebben, maar ooit eens een politieagent heb ben gespeeld en gedoemd zijn hun verdere leven in een uniform rond te lopen. Juist dit soort acteurs zijn ar tistiek gezien goed bruikbaar want ze zijn niet blassé. integendeel, ze spelen nieuwe rollen juist met grote overga ve. Inzet werkt bevorderlijk voor het eindprodukt. Ik ben zelf een enorme perfectionist, ik verwacht van ande ren ook dat ze het uiterste geven. Als de sfeer goed is kun je veel sneller werken. Zoiets moet natuurlijk wel groeien. In het begin had ik nogal problemen met de faciliteiten-toele vering van de NOS. Dat is misschien het aardigste van roem. langzaam maar zeker merken ze dat je niet voor niets een nadrukkelijk beroep op ze doet. Ze zien dat het resultaat de moeite waard is. De NOS heeft nu op mijn verzoek een apparaat ontwik keld waardoor ik veel sneller kan werken. Het is nu mogelijk bijvoor beeld de achtergrond van een lokatie weg te halen en het er later weer voor te plakken. Aan de andere kant is er nu een ander gevaar, doordat ze ge bruik willen gaan maken van appara tuur waarmee automatisch kleuren, helderheid en contrast worden afge steld. Als dat ding er inderdaad komt kan ik wel ophouden, want dan is het niet meer mogelijk alles met de hand bij te stellen. En juist van die moge lijkheden maak ik veel gebruik. Dan kan ik de verschillende beeldsegmen ten niet meer tot één geheel samen smelten. Het hele geheim van de vide ografische methode is dat Je verschil lende beeldcomponenten samen voegt. Dat kun je alleen perfect doen door het met de hand af te stellen. Als de voorgrond bijvoorbeeld te rood is, draai ik dat eruit. Met die nieuwe apparatuur is dat niet meer moge lijk." Drupsteen propagandeert zijn werk wijze overigens niet als een soort leer. Hij gaat ervan uit dat iedereen maar zelf moet uitmaken hoe hij zich met het medium bezighoudt, al verwon dert hij zich er wel over dat de makers na meer dan vertig jaar tv-geschiede- nis het medium altijd nog gebruiken alsof het film betreft. „Het is natuur lijk ergens absurd dat alles eerst zeer groot wordt opgenomen en dan voor tv-zoveel maal verkleind wordt. Waar gaat het nu om: je creëert een illusie- dan heb ik het niet over tv als infor matief medium, maar over een over drachtelijke vorm van drama' je creëert een schijnbare realiteit op een formaat van 50 bij 60 centimeter. Waarom zou je dan alles eerst heel groot nabouwen om het daarna weer terug te brengen tot minuscule pro porties? Je kunt de dingen ook foto- door W. H. Wolvekamp Het eerste concert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest na zijn tournee naar Honkong en Japan werd don derdagavond in de Doelen ge geven onder leiding van de in 1947 te Moskou geboren diri gent Aleksandr Lazarjew. Het door hem gebrachte Russisch- Hongaarse programma bevatte als zelfstandige orkestcentrale werken van het symfonisch gedicht „Een nacht op de kale berg" van Moes- sorgski (In plaats van de aanvanke lijk aangekondigde Eerste Symfonie van Prokofjew) en het Concert voor Orkest van Bartok. Solistische afwis seling bracht Frédéric Meinders met het Tweede pianoconcert in c kl. van Rachmaninow. Rachmanlnow en Bartók zijn beiden pianisten van naam geweest, maar hebben als componisten in hun wer- geluidsvolume kon het overigf ken voor orkest bewezen zich geheel stekende klavierspel van ft van het klavier te kunnen distantië-1 Meinders niet overal stand ren. De tweede en derde symfonie van In meerdere gedeelten was h Rachmaninow en het Concert voor van de pianist nauwelijks f4® Orkest van Bartók tonen dit overdui- Zijn muzikale voordracht, delijk aan, doordat deze werken ge heel vanuit de orkestrale mogelijkhe den zijn gedacht. Moessorgstó symfo nisch gedicht liet het R.Ph.O. nog technisch beheerst, niet in topvorm horen. De niet overal duidelijke bewegingen van de diri gent zullen hieraan niet vreemd zijn geweest. Want een korte tijd van voorbereiding mag voor een geren- nommeerd orkest als het R.Ph.O. geen aanleiding zijn dat een stuk van het ijzeren repertoire in de uitvoering niet boven het middelmatige uitkomt. van de pianist nauwelijks hc| Adagio sostenuto was van ofli lijke schoonheid, en zover waa baar, klonk de solopartij e Dirigent Aleksandr Lazarjerf zijn beste troeven voor na de a hebben bewaard. Bartóks (J voor Orkest (dat binnen eert larf In Rachmoninow's Tweede Piano concert zette de dirigent het Orkest tot een veel te luid spel aan. Tegen dit waardig korte tijd popula klonk onder zijn inspirerendei overtuigend, waarbij de blazi het leeuwendeel leverden ink schoonheid. I Dit concert werd opgenomen Tros-radio voor uitzending opj ter tijdstip. graferen of intekenen. Het is dan niet helemaal echt, maar met de tegen woordige technieken merk je daar weinig meer van. Trouwens als ik naar al die boardkartonnen-decors kijk denk ik ook: wat een namaak- troep. Mijn methode scheelt ook han den vol geld. Voor een aflevering had ik bijvoorbeeld een groot leeg plein nodig in Den Haag. nabouwen in de juiste proporties is onmogelijk en een echt plein helemaal leeg maken kost te veel geld. Stel je maar voor: je moet dan een hele grote technische ploeg aantrekken, je hebt verkeer spolitie nodig en eventueel moet je nog alle parkeermeters, lichtpalen enzovoorts wegslepen. Daar begin ik niet aan. Ik teken dat plein gewoon en monteer mijn personages erin. Als je de achtergrond elektronisch invult is de illusie compleet, want meer dan namaakrealiteit is drama op tv niet." Over zijn vignetten wil Drupsteen kort zijn. Ze zijn allemaal verschil lend maar ze hebben wel een bindned element. Hij tracht in deze beeldgra fieken weer te geven wat hij in de VPRO ziet: een kritische, verkennen de omroep, waar veel ruimte is voor gevoel voor humor en dat alles zonder gelieerdheid aan een of andere poli tieke of culturele stroming. Na lang aanhouden van de intervie wer wil hij één voorbeeld geven hoe je videograflsch in ieder geval niet te werk moet gaan: „De essentiële fout bij de VARA-Haan is dat 2e de ach tergrond hebben weggesloopt. Wat was het VAR A-symbool bij uitstek: een haan kraaiend voor een opko mende zon, het zonnegloren, symbool voor ideeën, het ontwaken, verfris sende socialistische denkbeelden. Nu ze die achtergrond hebben wegge haald is er slechts een haan overge bleven. De betekenis van het beeld is bijna altijd letterlijk: een hanige heer ofte wel een protserige, prallende. betweterige, man, een parvenu, een pocher. Dat komt zeer onsympathiek over. Ik kan me goed voorstellen.dat de echte VARA-mensen daar woe dend over zijn geworden." 'Geen tirannen in de top' Van onze radio- en tv-redactie i HILVERSUM De aanval van het blad Sociaal Econon Management op de leiding van de Evangelische Omroep alle perken te buiten. Het is volkomen in strijd m* werkelijkheid dat de voorzitter, ds W. Glashouwer, e directeur, drs L. P. Dorenbos, als tirannen worden voorga en dat door verkeerd personeelsbeleid ontslagen vallen. 1 min zou er een tekort zijn van een miljoen gulden p uitgaven. Dit is de strekking van een verklaring 130 medewerkers noodzakelijk! van het algemeen bestuur van de EO, die in spoedzitting bijeen is geweest naar aanleiding van de beschuldigin gen in het blad Sociaal Economisch Management. Het blad doet deze week een boekje van zestien pagina's open over onder meer het slechte personeelsbeleid bij de EO, waardoor er aan de lopende band conflicten met medewerkers zijn ontstaan die meestal uitlopen in ontslag. Het algemeen bestuur, bestaande uit zestien personen, deelt verder mee, dat ook het personeelsbeleid is ge voerd door het bestuur onder goed keuring van de Stichtingsraad en dat onvermijdelijke ontslagen steeds diepgaand zijn besproken en sommi ge ernstige, moeilijke en pijnlijke ge vallen met bijna onverantwoordelijk veel tijd en geduld. Het algemeen bestuur van de EO steekt echter de hand in eigen boe zem als het diep betreurt niet bij machte te zijn geweest om moeilijk heden met medewerkers, die uit ver antwoordelijkheid voor het werk niet konden worden gehandhaafd, te voorkomen en dat het daarom bij aanstellingen nog zorgvuldiger zal zijn dan in vorige jaren, toen een snelle groei tot het huidige aantal van Aan het eind van de verklaring* nog meegedeeld dat deze is steld zonder de stemmen vi meest aangevallen personen, dl zitter en de directeur. Hoewi blad Sociaal Economisch M ment een reeks gevallen noer gedesillusioneerde ex-persor den en de inhoud van briev dossiers geeft, wil men bij de E verder ingaan op deze zaken. Van onze radio- en tv-redactie Botanische tekenaars exposeren in Leiden LEIDEN Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Rijksherba rium te Leiden wordt in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" van 5 april tot 20 mei de tentoonstelling „Flo ra verbeeld, botanische tekenaars en hun werk" gehouden. De kern van deze expositie wordt gevormd door een kleine selectie uit de rijke, maar nauwelijks bekende verzameling aquarellen, tekeningen en prenten van planten, van het Rijksherbarium. De botanische tekenaar is, schaarse uitzonderingen daargelaten, een vrij wel vergeten figuur, geen botanicus en ook geen kunstenaar, eerder eigen lijk een ambachtsman, ook al wordt de kunde bij sommigen bijna kunst. Vele aquarellen en tekeningen zijn dan ook anoniem en van hen die wel werk signeerden is ook niet veel meer dan de naam bekend. Juist om deze redenen is geprobeerd enkele van de belangrijkste in de verzameling aanwezige tekenaars wat meer naar voren te halen, ze zo mogelijk ook niet alleen te laten zien als kundig botanisch tekenaar, maar ook ander werk, zoals portretten, landschappen en stadsgezichten te tonen. De tentoonstelling bestrijkt de perio de van het einde van de 17e tot het begin van de 20ste eeuw. Mensen die denken dat ze alles hebben gezien zullen zich verbazen in de m/SStofSTsrokiSSS Oude Kerk Amsterdam 7500 werken van 500 kunstenaars KUNSTBEURS 31 maart L m 6 mei Open van 10-7, zondag 2-6 Om het even of men voorkeur geeft aan klassieke muziek, lichte verstrooiende klanken, jazz of pop, iedereen kan iets van zijn gading vinden bij het Boston Symphony Orkest. Dit is morgen bij de KRO één van de verrassin gen in het Engelse programma dat de geschiedenis van dit fameuze Amerikaanse ensemble in beeld brengt en verklankt Alle musici beheersen verscheide ne genres en kunnen het orkest op slag van „kleur" laten veranderen. Met typisch Amerikaanse allure zorgt de directie er dan voor dat de entourage van de Symphony Hall aan de gewijzigde speelstijl wordt aangepast. Tijdens de zo mermaanden wordt Boston be heerst door de „pops": 54 populai re concerten in negen weken. De rijen zitplaatsen worden daarvoor gedemonteerd en vervangen door gezellige zitjes en tientallen schil ders voorzien de hele zaal van mo derne feestkleur. Is die zaal blauw gemaakt, dan verschijnen ook de muzikanten in een blauwe smoking. Een andere merkwaardigheid is dat het totaal anders klinkende orkest bij het spelen van populai re nummers als „Tea for two" van Youmans wordt geleid door een enthousiaste grijsaard van diep m de zeventig: Arthur Fiedler. In het door Ton Hydra programma dirigeert hij ook een swingende uitvoering van Sousa's „Stars and stripes forever". Als klassiek orkest laten de Bos- tonners zich horen in composities van Berlioz, Bartok, Brahms, Beethoven en Ravel. Op de „bok" staat dan de nu 44- jarige, in Japan geboren Seiji Oza- wa. Hij is eveneens vaste dirigent van het orkest van San Francisco. Korte interviews met orkestlei ders. solisten en concertmeester onderbreken de muziekfragmen ten. Het lijkt praten van de hak op de tak maar op deze manier pas seert de bijna honderdjarige ge schiedenis van het orkest de revue zonder dat het gaat vervelen. Er zitten heel wat opmerkelijke kanten aan. Om te beginnen de stichter zelf. In 1881 begon Henri Lee Higginson aan de realisering van een oude droom: een Bostons Syrnphonie Orkest dat kon wedij veren met de orkesten van grote Europese steden. Behalve majoor was hij bankier en dit verklaart waarom hij niet alleen veertig Jaar lang de scepter zwaaide maar ook alle kosten uit eigen zak betaalde. Higginson trok uitsluitend Duitse dirigenten aan. Pas toen hij terug trad en de eerste wereldoorlog voor een anti-Duitse stemming had gezorgd, vestigde het orkest in leiders en repertoirekeuze een Franse traditie. Na een inzinking bracht Pierre Monteux het orkest tot zijn vroegere glans en glorie terug. De grootste invloed is uitgegaan van Serge Koussevitsky. Hij ls te zien in een geïnspireerde uitvoe ring van de Ouverture Egmont van Beethoven uit 1949. Zijn beste violisten haalde hij persoonlijk uit Oosteuropese landen, zijn hout blazers uit Frankrijk en Italië en voor zijn kopersectie selecteerde hij Duitsers. Tegenwoordig be staat het Boston Symphony Or kest voor 95 procent uit in Ameri ka geboren muzikanten. Hun sala ris komt voor 55 procent uit parti culiere fondsen en om die op peil te houden moeten zij soms de gek ste dingen doen. Rijke dames kun nen bij voorbeeld een populaire musicus huren om een dagje uit rijden te gaan. Ik vind dat nogal vernederend. Isaac Stem. de beroemde violist prijst de warme orkestklank en geeft dan een grandioze vertol king van Beethovens Vioolconcert in D. Maj. De vonken springen er af. Het langste muziekfragment in dit genotvolle programma is ont leend aan „Central Park in the dark" van Charles Ives, de Ameri kaanse componist die eerst na zijn dood in 1954 over de hele wereld erkenning kreeg. Na een twee jaar bewaard geble ven aflevering van de tv-serie Cen traal Station, zendt de KRO haar door Han van der Meer gepresen teerde Derde Wereld-show uit. Van regisseur Fons Peters mocht ik gistermiddag een deel van die zo ingewikkelde ampexmontage mee maken. Dat karwei vergt een enorm concentratievermogen en veel geduld. Als er een paar minu ten beeld wordt uitgezonden, zit er voor uren werk in. De doorsnee kijker kan zich dit eenvoudig niet voorstellen. In „De ver van m'n bed show" krijgt u informatie over de weer oprukkende malaria en over on derwijsproblemen voor duizenden hier wonende Turkse kinderen die tussen twee culturen leven. Dolf de Vries confronteert ons in een raak cabaretnummer met het veel voorkomende denken over het adopteren van gekleurde kinde ren. De Surinaamse schrijver Ed gar Cairo geeft te genieten van kostelijk en sterk beeldend woord gebruik in zijn nieuwste roman: DJ are erven. Een Surinaamse ver rijking van huiselijk Nederlands. HILVERSUM Met ingang vai dag zal de NOS-televisie om om zes uur, in principe op beid ten tegelijk, geschreven nieu' zendingen voor doven en slee renden uitzenden. Deze uitzend zullen het nieuws van de af ge morgen of middag bevatten en den samengesteld door drie reds ren van het journaal. Ze dure; minuten. De uitzendingen zijn mogelijk g den dankzij het besluit van de r ter van CRM zeventig minuten zendtijd per week toe te kennen wat genoemd wordt een experi van een jaar. In oktober zal de aan de minister moeten laten of en zo ja hoe de uitzendingen april 1980 moeten worden voort( Rond honderd doven en slechth den zijn betrokken geweest bij ven voor het aangepaste journaa een aantal mogelijkheden werdt1 tijdstippen een en zes uur gek Deze mensen zijn ook betrokke weest bij het kiezen van het letl pe. de snelheid van de „pagina' het woordgebruik. Per uitzending zullen ongeveer tien pagina's worden gebruikt. If pagina bestaat uit negen regels maximaal 28 karakters (letter j leestekens) per regel. Daaruit blijken dat het een heel gepuzzel de samenstellers is de tekst h samen te vatten. Werk Rederijkers v 'Brugge naar Tilbur De tentoonstelling omvat een aantal zeer waardevolle geschri voorwerpen en schilderijen, die het eerst buiten Bruggb te bewo ren zijn. De Rederijkerskamers - nog steeds bestaan bloeieden i al in de 15e en L6e eeuw. Het w een soort letterkundige gilden, x in zich burgers verzamelden, daadwerkelijk de schone letteren de beoefenen. De Rederijkerstijd kan bescho worden als overgang van de Mi leeuwen naar de Renaissance. De raire waarde van de Rederijker ken is niet zo groot, maar zij to wel een steeds sterker wordende i vidualisme en een bewust str( naar schoonheid van vorm. De Brugse Rederijkerskamers „De Koninklijke Aloude Hoofdca ra van de Rhetorycken van den H chen Gheest" (1428), „De Keyzerl Vrye Camera van der Rethoryc der Weerde Drie Santinnen" (1470 „De Aloude Rhetorycken Can van het Heilich Cruys" (1621). De galerie is van maandag tot en l vrijdag geopend van 10.00 tot 1 uur en tijdens alle voorstellingen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4